Naujienos

Profesinis ir asmeninis gyvenimas: kokius pokyčius inicijuoja darbdaviai?

2017-03-15 10:58:48

Karjeros ir vaiko auginimo derinimas – vienas didžiausių dirbančios šeimos iššūkių. Vis dėlto pastaruoju metu darbuotojų, o svarbiausia, pačių darbdavių požiūris į šią problemą pastebimai keičiasi.

Anksčiau motinystės ar tėvystės atostogos buvo laikomos nemenku išbandymu karjerai, tačiau šiandien abiejų pusių pastangomis darbo sąlygos tėvams, tuo pat metu siekiantiems profesinę veiklą derinti su atžalų auginimu, gerėja.

Personalo atrankų kompanijos „HR factory“ direktorė Henrika Bivainienė tikina, kad pokyčiai darbovietėse – akivaizdūs. Dėl pasikeitusios darbo rinkos padėties ir nuolatinio specialistų trūkumo, darbdaviai siekia sukurti kuo patrauklesnes darbo sąlygas tiek tėvams, auginantiems vaikus, tiek vis dar besimokantiems studentams, tiek kitiems lankstaus darbo poreikį turintiems darbuotojams.

„Darbdaviai stengiasi surasti palankiausius sprendimus tam, kad jų darbuotojai pasiektų darbo ir asmeninio gyvenimo balansą. Lankstus darbo grafikas, tam tikrų užduočių atlikimas namuose, darbo vietose įrengti vaikų kambariai, kur mažuosius galima trumpam laikui palikti auklės priežiūrai, šventės, į kurias atvykti kviečiami ne tik įmonės darbuotojai, bet ir jų atžalos – tokias iniciatyvas vis dažniau savo darbuotojams siūlo žinomos šalies įmonės“, – apie darbdavių bandymus kurti patrauklias darbo vietas jauniems tėvams pasakoja H. Bivainienė.

Vaiko priežiūros atostogos – sumenkusi kvalifikacija?

Lietuvoje tėvai negrįžti į darbo rinką ir auginti vaikus namuose gali iki pastariesiems sukaks 3 metai. Tai vienos ilgiausių atostogų Europoje. Ilgą laiką šios atostogos darbdaviams atrodė kliūtis, buvo manoma, kad per tiek laiko darbuotojas praranda profesinius įgūdžius.

H. Bivainienė pastebi, kad šiuo klausimu darbdavių požiūris išsiskiria ir nėra vieningos nuomonės, ar darbuotojai, būdami motinystės (tėvystės) atostogose, tikrai praranda savo kvalifikacines žinias. Vieni darbdaviai išties nelaukia po kelių metų į darbo rinką sugrįžtančių darbuotojų, tad pastariesiems, norint pateisinti darbdavio lūkesčius, tenka įrodinėti, kad per kelis metus jų profesiniai gebėjimai nesumenko, o vaiko priežiūros atostogų metu savarankiškai domėjosi profesinės srities naujienomis, sekė rinkos situaciją.

„Tačiau tokių darbdavių vis mažiau. Daugėja tokių, kurie linkę darbuotojais pasitikėti, yra pasiruošę jaunuosius tėvelius maksimaliai integruoti į darbo rinką ir suteikia jiems galimybę kelti kvalifikaciją, dalyvaujant įvairiuose mokymuose ar mentorystės programose. Taip stengiamasi sudaryti kuo palankesnes sąlygas tėvams, jie skatinami į darbą grįžti kaip įmanoma anksčiau. Pastebima tendencija, kad vis mažiau tėvų naudojasi dvejus ar trejus metus trunkančiomis atostogomis“, – teigia „HR factory“ vadovė.

Grįžtantiems į darbus svarbi greita integracija

UAB „Deloitte Lietuva“ partnerė, Mokesčių paslaugų departamento vadovė Kristine Jarve, kuri pati augina 3 vaikus, tvirtina, kad bendrovė siekia sudaryti kuo palankesnes sąlygas darbuotojams, sugrįžtantiems po vaiko priežiūros atostogų. K. Jarve, būdama daugiavaikė mama, yra puikus pavyzdys esamiems ir potencialiems darbuotojams, kad bendrovė deda visas pastangas, jog darbuotojams pavyktų išlaikyti šeimos ir profesinio gyvenimo balansą. Ji yra gyvenusi ir dirbusi Londone, kur priklausė pasaulinės mokesčių politikos komandai ir vadovavo stambiems tarptautiniams projektams, yra dalyvavusi įvairiose darbo grupėse Latvijos Respublikos Finansų ir Ūkio ministerijose, konsultuodama Latvijos Vyriausybę mokesčių politikos, struktūrinių reformų ir kitais ekonomikos klausimais.

Šiuo metu įmonėje „Deloitte Lietuva“ beveik pusė darbuotojų augina vaikus iki 14 metų, kurių didžioji dalis dar neatšventė penktojo gimtadienio. „Lengvatos tokiems darbuotojams gali būti pačios įvairiausios, jos priklauso nuo darbuotojo asmeninių aplinkybių. Pavyzdžiui, suteikiame galimybę dirbti namuose, laisvu grafiku, sutrumpintą darbo dieną, sudarome sąlygas kelti kvalifikaciją, padedame įsilieti į darbo komandas. Kai kada susitarimai būna žodiniai, kai kada tai įtvirtinama darbo sutartyse“, – sako K. Jarve ir priduria, kad bendrovėje nuolatos atliekamos įvairios apklausos, kuriomis siekiama išsiaiškinti, ar darbuotojai yra patenkinti darbo sąlygomis, kokie galimi sprendimai joms pagerinti.

„Deloitte Lietuva“ atstovės teigimu, tėvams taip pat turėtų būti suteikiama galimybė pasiimti jiems patiems palankiausios trukmės vaiko priežiūros atostogas: darbdaviai turėtų suteikti tiek ilgesnes, tiek trumpesnes vaiko priežiūros atostogas. Ilgesnių atostogų atveju ypač svarbu užtikrinti darbuotojui visokeriopą pagalbą ir pasistengti, kad integracijos periodas būtų kuo trumpesnis.

„Ieškodami naujų darbuotojų niekada neklausiame apie jų šeiminę padėtį, o jei jie savanoriškai atskleidžia šią informaciją, tai neturi įtakos sprendimui dėl įdarbinimo. Tėvų, sėkmingai derinančių darbą „Deloitte Lietuva“ su savo įsipareigojimais vaikams, teigiamas pavyzdys padeda mums pritraukti darbuotojus, kurie nori išlaikyti darbo ir asmeninio gyvenimo balansą. Lanksti darbo politika suteikia mums išskirtinumą rinkoje“, – įsitikinusi K. Jarve.

Vaikai – ne kliūtis

Dvi dukras auginanti Inga Abraškevičė po pusantrų metų trukusių motinystės atostogų negrįžo į savo ankstesnę darbovietę. Sulaukusi „HR factory“ skambučio, moteris dalyvavo darbuotojų atrankoje, po kurios sulaukė kvietimo prisijungti prie „Deloitte Lietuva“ komandos. I. Abraškevičė priėmė jai pasiūlytą iššūkį ir po motinystės atostogų pradėjo dirbti Mokesčių departamento projektų vadove minėtoje įmonėje.

I. Abraškevičė džiaugiasi, kad jos tiesioginė vadovė K. Jarve parodė didelį pasitikėjimą ir norą matyti ją savo komandoje: „Kristine manimi pasitikėjo, o tai, kad esu dviejų vaikų mama, jai nepasirodė kliūtis. Aš labai vertinu jos pasitikėjimą ir suteikiamas galimybes derinti profesinį ir asmeninį gyvenimą“.

Moteris tikina, kad ankstesnis jos darbdavys taip pat buvo sudaręs palankias sąlygas jauniems tėvams ir problemų dėl to neiškildavo. „Žinoma, kad daug kas priklauso ir nuo darbo specifikos. Jeigu asmens pagrindinės darbo priemonės yra kompiuteris ir telefonas, tai tikrai didžiąją dalį darbų jis gali atlikti ir namuose“, – sako I. Abraškevičė.

Moters nuomone, darbdavio požiūris į vaikus auginančius darbuotojus labai priklauso ir nuo paties vadovo šeimyninės padėties. Nesvarbu, ar jis yra vyras, ar moteris, svarbiausia yra tai, ar jis pats turi vaikų.

Vertinami sugebėjimai, o ne asmeninio gyvenimo aplinkybės

Pasak „HR factory“ direktorės H. Bivainienės, šiandien darbdaviai pirmiausia vertina specialisto kompetencijas ir jo motyvaciją, o ne asmeninio gyvenimo aplinkybes.

„Vis daugiau darbdavių supranta, kad nuo asmeninio gyvenimo nepriklauso darbo efektyvumas ir pasiekti rezultatai, todėl kalbantis su potencialiais darbuotojais svarbiausia yra išsiaiškinti pastarojo požiūrį, motyvaciją, kompetencijas. Gana dažnai atrankos metu pasitaiko situacija, kai kandidatai patys įspėja, jog turi šeimą ar vaikų, nes yra įpratę manyti, kad darbdaviams tai svarbu“, – sako H. Bivainienė ir priduria, kad gana daug darbdavių, suprasdami, kad daug svarbiau yra atliekamo darbo kokybė, o ne tai, kiek augini vaikų, pokalbio dėl darbo metu neužduoda jokių klausimų apie kandidato asmeninį gyvenimą.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:



Daugiau naujų naujienų
       2024-04-23 13:15:52

Palydovinis ryšys ir naujas įkrovimo būdas: „Android 15“ atnaujinimas

Šių metų duomenimis, „Android“ išlieka populiariausia operacine sistema pasaulyje, todėl jos atnaujinimų laukia milijonai vartotojų. Iki oficialaus „Android 15“ išleidimo liko beveik pusė metų.
       2024-04-22 17:08:51

Lietuvoje didmeninė elektros kaina per savaitę augo beveik 3 kartus

Praėjusią savaitę didmeninė elektros kaina Lietuvoje kilo 2,9 karto ir vidutiniškai siekė 78,65 Eur/MWh. Tiek pat elektra kainavo ir kitose Baltijos šalyse – Latvijoje, kaip ir Lietuvoje, ji augo 2,9 karto, Estijoje – 2,8 karto.
       2024-04-22 17:04:57

Vos iš kelių pigių ingredientų – purus biskvitinis pyragas per pusvalandį

Yra receptų, kurių neįmanoma sugadinti, ir šis paprastutis biskvitinis pyragas – vienas iš jų. Jei nesijaučiate drąsiai kepinių fronte, būtinai pabandykite, o patyrę konditeriai įvertins, kaip greitai ant stalo atsiras uogomis kvepiantis šviežias kepinys, jei netikėtai užsuko svečiai, o saldumynų lentynėlė – kaip tyčia tuščia.
       2024-04-22 16:36:43

Mažieji pagalbininkai noriau kibs į darbus darže ar sode: 5 patarimai

Vaikams instinktyviai patinka būti arčiau gamtos, jie mėgsta žaisti lauke. Tačiau pramogos gali virsti ir naudingais užsiėmimais. Veikla sode ar darže yra naudingas įrankis siekiant atitraukti vaikus nuo ekranų ir mokyti atsakomybės, taip pat ir padės ugdyti vaiko norą valgyti daugiau vaisių bei daržovių.
       2024-04-22 16:22:46

Išmanioji buitinė technika: kaip ji gali padėti sumažinti elektros sąskaitą?

Elektros sąskaita sudaro bene didžiausią kiekvieno namų ūkio komunalinių išlaidų dalį. Nors žinome pagrindines elektros taupymo taisykles, pavyzdžiui, išjungti tai, kas nenaudojama, tačiau esminio elektros suvartojimo pokyčio tai nepaskatina.
       2024-04-22 11:32:19

Automobilio priežiūra pavasarį: kam būtina skirti didžiausią dėmesį

Pavasarį žmonės dažniau nei šaltuoju sezonu sėda prie automobilio vairo. Kad transporto priemonė negestų, svarbu laiku atlikti techninės priežiūros darbus ir pašalinti po žiemos atsiradusius gedimus.
       2024-04-22 11:00:35

Tommy Hilfiger batų kokybė - kokia ji?

Tommy Hilfiger – tai vardas, kuris daugeliui asocijuojasi su amerikietišku stiliumi ir nepriekaištinga kokybe. Šis prekės ženklas jau daugelį metų žinomas dėl savo ryškios spalvų paletės, klasikinio dizaino ir aukštos klasės medžiagų, kurios naudojamos kurti viską - nuo drabužių iki aksesuarų.
       2024-04-22 10:45:36

Kokybiško šampūno pasirinkimas

Plaukų priežiūra apima daugybę skirtingų procedūrų ir produktų. Nors ne visi naudoja kaukes, purškiklius, aliejukus ir serumus, tačiau tikrai visi reguliariai naudoja šampūnus. Tai būtiniausia plaukų priežiūros priemonė - todėl ypač svarbu jį rinktis pagal plaukų ir galvos odos tipą.
       2024-04-22 10:19:43

Vitaminai maitinančioms - pirkti kompleksą ar atskirai?

Žindymo metu viskas, ko reikia augančiam organizmui, gaunama su motinos pienu. Taigi, jei mamos organizme yra ryškus maistinių medžiagų trūkumas, vaikas taip pat kenčia nuo jų trūkumo.
       2024-04-22 09:51:47

Interjero dizainas: Kaip įsirengti svetainę?

Svetainė – tai nėra tiesiog paprastas kambarys. Tai erdvė, kurioje susilieja kasdieniai mūsų gyvenimai, kur susitinkame su šeimos nariais ir svečiais, kur atsipalaiduojame po įtemptos darbo dienos arba švenčiame svarbias progas.
       2024-04-20 20:38:34

Pakruojo dvaro gėlininkai: tulpės gali išgelbėti gyvybę

Likus vos kelioms dienoms iki didžiausio regione tulpių ir pavasario gėlių festivalio Pakruojo dvare, kurio metu erdvioje išskleidžia keli milijonai žiedų, dvaro gėlininkai pasidalino mažai žinoma istorija, kad tulpės pasaulyje buvo naudojamos ne vien grožiui.
       2024-04-20 10:41:23

Vyndarystės tradicijos Lietuvoje – ar jos egzistuoja ar mes aludarių kraštas

Jeigu internetinėje enciklopedijoje „Vikipedija“ užsuktumėte į kategoriją „lietuviški gėrimai“, paieškoje atrastumėte tik vieną subkategoriją – „Lietuvos alus“. Tikriausiai, nuostabos tai nekelia, juk mes – aludarių kraštas.
       2024-04-19 19:12:53

Kas dešimtas skambutis Lietuvoje – sukčių iš padirbto numerio

„Telia“ per pirmuosius tris šių metų mėnesius užkirto kelią 2,6 mln. atakų, nutaikytų į Lietuvos mobiliojo ryšio abonentus. Apsaugoti vartotojus bendrovei padėjo dar pernai aktyvuota automatinė padirbtų mobiliųjų numerių (angl. „spoofing“) filtravimo sistema.
       2024-04-19 19:00:45

Morkos – ne vienintelės akių pagalbininkės: dar viena daržovė nuo akių ligų

Kai oras šiltyn – ir mūsų patiekalai lengvyn. Tad gamindami pigesnius maltinukus iš cukinijų ir avinžirnių, ilgai neužgaišite, o rezultatu džiaugsis visi valgytojai.
       2024-04-19 12:27:56

Kodėl Azijoje šviežius agurkus ne pjausto, o traiško – tokių salotų nevalgėte

Šviežių lietuviškų, šiltnamiuose užaugintų agurkų sezonas įsibėgėja, tad geros jų kainos vilioja vis dažniau gamintis salotas. Gaivios, traškios salotos tinka prie įvairių patiekalų, tačiau paruoštos kiek įdomiau gali tapti ir pagrindine stalo žvaigžde ar sveikais priešpiečiais.
       2024-04-19 12:19:30

Ekspertai: norite statyti moderniai? Atsigręžkite į natūralumą ir tradicijas

Mes tikimės, kad statybų technologijos nuolat tobulės ir taps futuristiškesnės, tačiau klimato kaita verčia suabejoti, ar aklas progresas yra geriausias pasirinkimas.
       2024-04-18 22:33:13

Kokybiška vištiena vertinama visame pasaulyje, kokia jos perspektyva Lietuvoje?

Šiuolaikinė visuomenė vis labiau rūpinasi savo sveikata, geresne savijauta vartodama maistingesnę, natūralesnę ir sveikatai palankesnę produkciją. Vištiena – ne išimtis, o pagaminta iš be antibiotikų užaugintų paukščių yra būtent ta mėsa, kuri vis dažniau aptinkama kiekvieno pirkėjo krepšelyje.
       2024-04-18 20:56:05

Reikalavimo važinėti vasarinėmis padangomis nėra – kodėl būtina tai daryti?

Kaip ir kasmet, nuo balandžio 1 d. automobiliai šalies keliuose gali būti eksploatuojami su vasarinėmis padangomis. Visgi dažnam vairuotojui kyla klausimas, kodėl apskritai verta tai daryti, nes žieminių padangų, jei jos nėra dygliuotos, naudojimas vasaros metu neuždraustas.
       2024-04-18 14:29:51

Erkės perduoda daugiau nei 20 ligų, o Laimo liga gali sukelti 70 simptomų

Atėjus šiltajam sezonui, daugelis pirmiausia skubės į gamtą. Visgi svarbu prisiminti, kad erkių aktyvumas didėja termometro stulpeliams esant dar ne taip aukštai – infekcines ligas pernešantys voragyviai miškuose ir parkuose mūsų tyko jau nuo septynių laipsnių šilumos ir savo pamainą baigia tik vėlyvą rudenį.
       2024-04-18 12:50:03

Esu mažos, iki 3 ha miško valdos savininkas. Ką turėčiau žinoti?

Lietuvoje yra apie 319 tūkst. privačių žemės sklypų, kuriuose yra miško. Vidutinis sklypo dydis – apie 2,7 hektaro. Dažnai šių sklypų savininkai yra žmonės, nesusiję su miškininkyste, turintys kitų sričių išsilavinimą, gyvenantys ir dirbantys miestuose.
       2024-04-17 15:34:10

Automobilio vairuotojo atsakomybė: kada keleivis privalo būti išlaipintas

Saugumas kelyje labiausiai priklauso nuo vairuotojo įgūdžių ir atidumo bei automobilio techninės būklės. Transporto priemonėje įrengtos oro pagalvės taip pat reiškia saugumą nelaimės atveju, tačiau saugos diržo segėjimas yra kiekvieno automobilio vairuotojo bei keleivio asmeninis pasirinkimas, kuris, deja, ne visada būna teisingas.
       2024-04-17 15:31:22

Vasarai, kai atsivalgysite šaltibarščių: atgaivins agurkų šaltsriubė

Šylant orams, į mūsų virtuves vis dažniau atkeliauja agurkai: juos pjaustome į salotas, dedame į šaltibarščius, gardiname jais geriamąjį vandenį. Kai nesinori karštų ir sočių pietų, puikiai atgaivins bulgariška „Tarator“ sriuba.
       2024-04-17 15:17:21

Schema, kai tampate nusikaltėlių bendrininku: kaip atpažinti ir apsisaugoti

Viena iš pastaruoju metu populiariausių finansinio sukčiavimo schemų – netikri darbo skelbimai. Jie aukoms gali kelti ypač didelį pavojų, nes jos, pačios to nesuprasdamos, gali tapti nusikaltėlių bendrininkėmis.
       2024-04-17 15:11:49

RRT: skaitmeninių sukčių metodams tobulėjant, esamų priemonių nebepakanka

Praėjus beveik metams nuo pirmųjų Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) sprendimų, skirtų skaitmeniniams sukčiams pažaboti, buvo apžvelgti jų rezultatai – pristatyta statistika, kurią renka tiek operatoriai, pašto paslaugų teikėjai, tiek susijusios institucijos.
       2024-04-17 15:08:56

Įminė mįslę, kaip nesutikti su vadovu ar aukštesnio statuso žmogumi?

Daugeliui mūsų labai sunku nesutikti su vadove arba bet kuo kitu, kas yra aukštesnėje galios pozicijoje. Tai gali būti ir darbinė, ir asmeninė aplinka – statusu viršesnis žmogus ar vyresnis šeimos narys, mama, tėtis ar kitas autoritetas.
       2024-04-17 15:02:57

Kaip saugiai transportuoti televizorių, skalbimo mašiną ar šaldytuvą

Persikraustymas į naujus namus paprastai būna džiaugsmingas nuotykis, tačiau kartu su juo tenka ir nelengva užduotis saugiai pervežti didelius prietaisus, pavyzdžiui, televizorius, šaldytuvus ir skalbykles.
       2024-04-17 14:56:33

5 svarbiausi dokumentai, norintiems parduoti automobilį greičiau ir brangiau

Parduodant automobilį svarbu turėti visus su jo eksploatavimu susijusius dokumentus. Tai sumažins abejones dėl pardavėjo sąžiningumo bei transporto priemonės būklės.
       2024-04-16 22:02:22

Lietuvos radijo ir televizijos komisija patyrė kibernetinę ataką

Š. m. balandžio 16 d. nuo 9 val. iki 12 val. Lietuvos radijo ir televizijos komisijos (toliau – LRTK) interneto svetainė patyrė kibernetinę ataką, tačiau dėl greitos LRTK reakcijos ir pritaikytų techninių priemonių, jokia žala nepadaryta.
       2024-04-16 16:45:30

Kokias didžiausias klaidas daro keliautojai: galite būti nepasiekiami

Be išmaniojo telefono – nė žingsnio namuose, tad tokio paties komforto norisi ir keliaujant. Likti be ryšio svetimoje šalyje – ne išeitis, tad Arnoldas Lukošius, „Tele2“ Inovacijų ekspertas, primena, ką reikėtų pasitikrinti ir kokius žingsnius būtina atlikti dar prieš kelionę.
       2024-04-16 13:41:30

7 finansiniai žmonių asmenybės tipai: pasitikrinkite, kuris esate jūs

Siekiant finansinės gerovės ir stabilumo, dažnai pamirštamas aspektas yra mūsų finansinis asmenybės tipas. Tai – pasikartojantis elgesys su pinigais ir požiūris į juos.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.