Naujienos

Ruošiame vaikus gyvenimui, ne mokyklai

2017-09-14 21:39:19

Ar žinojote, kad 4 metų vaikai per dieną užduoda daugiau nei 400 klausimų? Ir ar žinojote, kad jeigu žmogaus smegenys būtų kompiuteris – galėtų apdoroti 38 kvadrilijonus (1015) duomenų per sekundę?

Tuo tarpu, galingiausias pasaulio kompiuteris „BlueGene“ gali įveikti tik 0.002 % šio kiekio! Ar aplinka, kurioje mokomės ar gyvename moko mus bei mūsų vaikus atrasti ir panaudoti šį neįtikėtiną potencialą?

Pagal garsiausių pasaulio dienraščių „The Economist“ ir „The New York Times“ prognozes, laisvai samdomų darbuotojų (angl. Freelance workers) žinios ir įgūdžiai kardinaliai pakeis verslo veiklą, produktus bei paslaugas. Jų kuriamos aplikacijos pakeis visuomenės įpročius, kuriuos tik dabar pradedame pastebėti ir atpažinti. Verslumas bei socialinis verslas – tai du sektoriai, kurie patyrė didžiausią augimą per pastaruosius 10 metų. Šiandien labiausiai augantis apgyvendinimo tinklas „AirB&B“ neturi jokios nuosavybės, o didžiausias taksi tinklas „Uber“ neturi nė vieno automobilio. Visa tai parodo, kad mes tampame vis labiau nepriklausoma ir virtualia visuomene, todėl darbo jėga privalo būti lankstesnė, prisitaikanti, daugiadisciplinė, pasitikinti savimi ir kūrybiškesnė nei kada nors anksčiau.

Dabartinės mokyklos ir visa švietimo sistema ruošia mūsų vaikus ateičiai, tačiau mes net negalime įsivaizduoti, kokia ji bus. Negalime numatyti ateities, tačiau esame tikri, kad mūsų vaikai neišvengiamai susidurs su kliūtimis, atmetimu, terminais, savigarbos klausimais, konfliktais, pergalėmis ir pralaimėjimais, sąskaitų apmokėjimu, problemomis ir iššūkiais santykiuose.

Dabartinė mokykla neruošia vaikų šiems iššūkiams, ji neruošia ir lyderių, neišmoko vaikų gyventi šiame sudėtingame pasaulyje ir jaustis laimingais – mokykla ruošia vaikus egzaminams.

Tačiau kodėl neišmokius mūsų vaikų problemų sprendimo technikų? Arba kaip bendrauti be smurto, derėtis? Kaip pasitikėti savimi, puoselėti kūrybiškumą ir turėti drąsos? Kaip nepalūžti ir ugdytis savidiscipliną, padedančią įgyvendinti idėjas? Kodėl neišmokius mūsų vaikų lyderystės įgūdžių, kad jie galėtų būti lyderiais ne tik savo gyvenimuose, bet ir darbe, šeimoje, bendruomenėje, ar net visame pasaulyje?

Yra begalė tyrimų, kurie įrodo, kad kuo anksčiau suteikiame vaikams pasitikėjimo savimi, savivertės ir savistabos įrankių – lyderystės ir empatijos įgūdžių, kritinio mąstymo, įgimto smalsumo puoselėjimo, žaismingumo ir kūrybiškumo – tuo mažiau reikalingos intervencijos iš artimųjų ar valstybės dėl kylančių emocinių, psichologinių ar fizinių iššūkių. JAV ir Danijoje vykusiuose 2 nepriklausomuose tyrimuose įrodyta, kad 1 euras skirtas ankstyvųjų metų integracijai, sutaupo po 7 eurus būtinoms intervencijoms (terapijų, psichologinių konsultacijų ir pan.) ateityje. Beje, kitose 3 tarptautinėse studijose įrodyta, kad asmenims, kurie mokosi gamtoje ir puoselėja ryšį su gamta, galimybės susirgti depresija ar kitomis psichologinėmis ligomis yra ženkliai mažesnės ir jie turi aukštesnius kognityvinius gabumus, daugiau pasitikėjimo savimi ir gilesnę savistabą.

Kiekvienas vaikas turi skirtingą talentų rinkinį: problemų sprendimo ir perspektyvos matymo, saviraiškos (nuo sporto ir matematikos ar mokslų iki skirtingų menų ir kūrybiškumo), empatijos, kalbų ir gamtos. Kiekvienas vaikas turi įgimtas savybes, galinčias padėti jam būti lyderiu – ne tik jų pačių gyvenimuose ar siaurose srityse, bet ir karjeroje, bendruomenėje, sprendžiant plačiojo pasaulio problemas. Įsivaizduokite, kaip atrodytų pasaulis, kuriame kiekvienas būtų ugdomas lyderiu, įsivaizduokite visas idėjas, kūrybiškumą, pozityvią komunikaciją ir galimybes tokioje visuomenėje!

Niekas iš mūsų nemąsto taip pat, mes neturime vienodų talentų ir būdų išreikšti save. Mes neturime vienodų stiprybių ar silpnybių. Dabartiniai švietimo sistemos principai bando mūsų vaikus suvienodinti, formuoti juos į vieną grubią formą, paruošti egzaminams, neatsižvelgiant į vaikų individualumą, unikalias perspektyvas, talentus, kūrybiškumą, akademinius interesus ir sprendimų priėmimo galimybes. Ugdymas įgyvendinamas konvejerio principu, kur sėkmei pasiekti reikalingas paklusnumas. Bet gyvenimas nėra linijinis – jis susideda iš kreivių, sezonų, pikų ir sąstingių.

5-iametis nėra pusė 10-mečio, taip kaip 20-metis nėra pusė 40-mečio. Mums ir mūsų vaikams, ateities paveldėtojams, nėra suteikiami įrankiai, kad galėtume atšvęsti savo įgimtą smalsumą, kūrybiškumą ir didžiulį norą išbandyti ar sukurti naujus dalykus. Kodėl? Kas atsitiko su 400 klausimų, kuriuos užduoda 4-metis? Ar mes užveriame duris savo smalsumui ir kūrybiškumui tam, kad atitiktume švietimo sistemos standartus? Ar mes pasirengę vystytis kartu su gyvenimo pokyčiais ar norime prisitaikyti prie reikalavimų, kuriuos mums kelia aplinka, karjera, medijos?

Ar mes žinome, kaip panaudoti – arba tiksliau, atgaivinti – įgimtus gebėjimus, kad galėtume atšvęsti mūsų Unikalumo Deklaraciją – Deklaraciją apie tai Kas Mes Esame ir Ką Mes atstovaujame? Ar mes pasiruošę atmetimams, iššūkiams, lyderystei ir komandiniam darbui, komunikacijai, bendravimui be smurto, laiko planavimui, biudžeto sudarymui, projektų valdymui ir užbaigimui, nuolatiniams išbandymams, empatijai, racionaliam ir kritiniam mąstymui, žmogiškumui? Mes galime būti tikri dėl vieno dalyko ateityje – šie dalykai bus ir su jais reikės tvarkytis. Tai kodėl mes jų nesimokome pagrindiniame ugdyme?

Šios mintys ir pamąstymai įkvėpė mus pristatyti naują mokymosi, švietimo ir vystymosi modelį mūsų vaikams ir bendruomenei. Modelį, kuris paruoštų gyvenimui ir tikrajai lyderystei: iššūkiuose, problemų sprendime, laimėjimuose, patirtyse ir įvairiose mokymosi situacijose, kurias jie patirs savo kelionėje. Mokymo planas skiria didelį dėmesį Waldorf’o ir Lauko pedagogikos metodologijoms, kurios vystys šias savybes ir patirtis. Neapsiribojant tuo, planas taip pat apima ir kitus principus, įskaitant tradicinės rytų filosofijos savistabos ir disciplinos ugdymą.

Mes norime vystyti vaiką visapusiškai – ugdyti jo protą, kūną, emocijas ir sielą. Mes telkiame dėmesį į padrąsinimus ir kuriame tokią mokymosi patirtį, kad vaikai užaugtų į empatiškus, turinčius aukštą savivertę, kūrybiškus, atsparius ir užjaučiančius jaunuolius. Gilus supratimas ir ryšys su akademiniais dalykais bus įgyjamas per interaktyvų tyrinėjimą, puoselėjant smalsumą ir integruotą mokymąsi, problemų sprendimą, kritinį mąstymą ir projektus vietoje instrukcinio ir linijinio mokymo. Mes siekiame parengti lyderius, kurie galėtų spręsti, tvarkytis, pritaikyti ir įdiegti problemų sprendimo įrankius ir strategijas, sprendžiant tiek akademines, tiek išorinio pasaulio problemas. Mes norime, kad jie augtų švęsdami savo įgimtą kūrybiškumą ir nebijodami išbandyti naujoves. Mes norime, kad jie gerbtų patys save ir aplinkinius, žinotų ir vertintų savo bei kitų unikalumą.

Mokymo planas sudarytas taip, kad atspindėtų šias idėjas. Mes naudojame didžiąją dalį Waldorf’o ir Lauko pedagogikos idėjų, tačiau tai papildome ir kitomis filosofijomis bei modeliais – jogos, tai chi, aikido, meditacijos, bei, žinoma, konfliktų valdymo, santykių pokyčių, kritinio mąstymo ir analizės, streso ir atmetimo valdymo. Vaikai ir mokytojai turės galimybę mokytis kūrybinių dirbtuvių formatu, bendradarbiaujant su įvairiausiais kviestiniais svečiais, guru, lektoriais, muzikantais ir mokytojais, kurie atvyksta į mūsų bičiulių „inTegra House“ kūrybines erdves iš viso pasaulio. Turbūt nėra geresnio būdo patirti skirtingas tradicijas, perspektyvas, kultūras ir idėjas nei pasisemti šių žinių tiesiogiai iš jų puoselėtojų. Tradiciniai menai, medžio darbai ir lauko pedagogika puoselės pagarbą gamtai bei mūsų tarpusavio santykiams, padės įgyti tradicinio folkloro, mokslo, kūrybiškumo, fizinės sveikatos įgūdžius. Dirbtuvių formatą panaudosime ir akademiniams siekiams, taip taikydami integruoto mokymosi strategiją. Pavyzdžiui, pasitelkę matematiką ir mokslo žinias, statysime tiltus, namus, miško skulptūras, gaminsime muzikinius instrumentus, kursime naujas erdves mokyklai ir vaikų, tėvų bei bendruomenės patogumams.

Mūsų manymu, sveikiausiai vaikas gali vystytis tuomet, kai vyksta nuolatinis bendradarbiavimas tarp tėvų-šeimos-mokytojų-bendruomenės ir mokyklos. Tokia filosofija yra gyvybiškai svarbi vystant šį mokymosi centrą. Tėvai ir vaikai įneša savo indėlį į mokyklos valdymą, veiklų planavimą, o mokytojai tampa skirtingų patirčių ir dalykų vedliais. Tai trišaliai santykiai, kurių sveikas bendradarbiavimas gali sukurti visapusiškai palankią aplinką vaikui, mokymosi centrui bei šeimai.

Darželis ir mokykla – tai dalis mūsų vizijos. Mes taip pat norime tapti mokymosi meistriškumo centru ne tik vaikams, bet ir suaugusiems: tėvams, mokytojams, visuomenei. Tai padės mums ne tik mokytis patiems, bet ir padėti mokytis kitiems per skirtingus formatus: dirbtuves, kursus, projektus, bendradarbiavimą ir renginius. Visa tai prisidės prie švietimo sistemos formavimo. Šiuo metu atliekame geriausių praktikų ir skirtingų metodologijų tyrimą keliose skirtingose šalyse ir aktyviai kuriame partnerystes su lygiavertėmis organizacijomis, kad galėtume sukurti naująjį etaloną mokymuisi ir švietimui.

Mes planuojame organizuoti renginį visos Lietuvos Mokytojams, kuriame mokytojai susirinktų dalintis istorijomis, idėjomis, įrankiais ir tyrinėtų skirtingas metodologijas, idėjas apie tai, kaip geriausiai įveikti vienas ar kitas situacijas, kaip išlaikyti motyvaciją, įveikti mokymo iššūkius. Taip pat kaip būti geriausiais vedliais specifiniuose dalykuose ir užduotyse. Šiame renginyje bus organizuojama daug skirtingų dirbtuvių tėvams, mokytojams, šeimoms ir bendruomenei. Jas ves vietiniai ir tarptautiniai pranešėjai, bendradarbiaujant su „inTegra House“ kūrybos ir sąmoningumo centru. Ilgainiui mes norime surinkti ir išvystyti šias idėjas, kad galėtume daryti įtaką universitetams, kurie ruošia mokytojus – suteikti naujas idėjas, metodologijas, perspektyvas ir geriausias holistinio ilgalaikio švietimo praktikas bei puoselėti ateities kartas.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:



Daugiau naujų naujienų
       2024-04-24 13:18:23

Kaip vos už kelis eurus pasigaminti gardų patiekalą pietums ar vakarienei

Paprasta paruošti, sotu ir pigu – sakote, taip nebūna? Pritrūkusiems idėjų gardžiai ir nebrangiai vakarienei, prekybos tinklo „Maxima“ kulinarijos meistrai turi pasiūlymą – iškepkite orkaitėje sultingas vištienos šlauneles su daržovių garnyru.
       2024-04-24 13:08:54

Susidūrėte su gyvūnu kelyje: ar būtina kviesti policiją?

Įsibėgėjant pavasariui, keliuose auga susidūrimų su laukiniais gyvūnais skaičius. Tą lemia balandžio mėnesį prasidedanti gyvūnų migracija, kurios metu žvėrys dažniau pasirodo keliuose, bei ne visuomet atsargus vairuotojų elgesys.
       2024-04-24 13:05:06

Gyventojai dažniau skundžiasi dėl keliamo triukšmo

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai, Tarptautinę triukšmo suvokimo dieną, kasmet minimą balandžio paskutinį trečiadienį, atkreipia dėmesį į triukšmo žalą sveikatai ir primena, kur kreiptis, kai ramybės neduoda netoliese esantys triukšmą skleidžiantys objektai.
       2024-04-24 12:55:04

Priešpienis: svarbus raktas į vaikų sveikatą

Priešpienis, kurį mūsų kūdikiai gauna pirmomis gyvenimo valandomis, yra tikras imuniteto šaltinis. Jame gausu natūralių antikūnų, kurie padeda kūdikiams apsisaugoti nuo įvairių ligų, skatina jų imunitetą ir ruošia juos kovoti su virusais ir bakterijomis.
       2024-04-24 12:50:56

Ženšenis: natūralus kelias į gerą seksualinį gyvenimą

Nevaisingumas yra didėjanti problema visame pasaulyje. Pasaulio sveikatos organizacija teigia, kad apie 17,5% suaugusiųjų planetos žmonių – tai beveik 1 iš 6 žmonių – patiria šią bėdą. Be to, maždaug 40% atvejų problema kyla dėl vyrų fiziologijos.
       2024-04-24 10:11:24

Ketinate imti paskolą namo statybai? Štai ką svarbu žinoti

Mintis nuosavame sklype pasistatyti savus namus – itin patraukli, tačiau neturint pakankamai santaupų tą padaryti ne visada paprasta. Kokius kriterijus turi atitikti būsimasis tokios paskolos gavėjas ir kokios yra ne visiems žinomos šio kredito subtilybės.
       2024-04-24 09:59:54

Internetiniai sukčiai aktyviausi tada, kai esame labiausiai pažeidžiami

Bene efektyviausias internetinių sukčių ginklas – netikėtumas. Dažniausiai sukčių siųstos žinutės ragina nedelsiant imtis veiksmų dėl užblokuotos banko sąskaitos, neteisingai nurodyto siuntos gavėjo adreso ar gautos baudos.
       2024-04-24 09:34:31

Šių uogų priešuždegiminės savybės dažnai pamirštamos: ką gausite suvalgę saują

Dar pirmųjų civilizacijų laikais valgytos vynuogės, pastaraisiais dešimtmečiais tapo vienos mėgstamiausių lietuvių uogų. Jos dažnai papuošia šventinį stalą, o savo saldumu papildo kasdienę mitybą.
       2024-04-24 09:22:04

Sugadintas kaimynų turtas: kada teks mokėti iš savos kišenės

Lietuvos žmonės nėra linkę artimai bičiuliautis su kaimynais – tyrimai rodo, kad 6 iš 10 apsiriboja mandagiu pasisveikinimu. Santykius su jais, deja, dar labiau kartina nelaimės, kurių metu sugadinamas kaimynų būstas ir jame esantis turtas.
       2024-04-23 15:06:05

Europos Parlamentas užtikrino geresnes vartotojų teises į remontą

Siekiant sumažinti atliekų kiekį, naujosiomis taisyklėmis vartotojams suteikiamos didesnės teisės į prekių remontą bei didinamas šio sektoriaus prieinamumas ir patrauklumas.
       2024-04-23 13:15:52

Palydovinis ryšys ir naujas įkrovimo būdas: „Android 15“ atnaujinimas

Šių metų duomenimis, „Android“ išlieka populiariausia operacine sistema pasaulyje, todėl jos atnaujinimų laukia milijonai vartotojų. Iki oficialaus „Android 15“ išleidimo liko beveik pusė metų.
       2024-04-22 17:08:51

Lietuvoje didmeninė elektros kaina per savaitę augo beveik 3 kartus

Praėjusią savaitę didmeninė elektros kaina Lietuvoje kilo 2,9 karto ir vidutiniškai siekė 78,65 Eur/MWh. Tiek pat elektra kainavo ir kitose Baltijos šalyse – Latvijoje, kaip ir Lietuvoje, ji augo 2,9 karto, Estijoje – 2,8 karto.
       2024-04-22 17:04:57

Vos iš kelių pigių ingredientų – purus biskvitinis pyragas per pusvalandį

Yra receptų, kurių neįmanoma sugadinti, ir šis paprastutis biskvitinis pyragas – vienas iš jų. Jei nesijaučiate drąsiai kepinių fronte, būtinai pabandykite, o patyrę konditeriai įvertins, kaip greitai ant stalo atsiras uogomis kvepiantis šviežias kepinys, jei netikėtai užsuko svečiai, o saldumynų lentynėlė – kaip tyčia tuščia.
       2024-04-22 16:36:43

Mažieji pagalbininkai noriau kibs į darbus darže ar sode: 5 patarimai

Vaikams instinktyviai patinka būti arčiau gamtos, jie mėgsta žaisti lauke. Tačiau pramogos gali virsti ir naudingais užsiėmimais. Veikla sode ar darže yra naudingas įrankis siekiant atitraukti vaikus nuo ekranų ir mokyti atsakomybės, taip pat ir padės ugdyti vaiko norą valgyti daugiau vaisių bei daržovių.
       2024-04-22 16:28:39

Įspėja verslus, kaip neapsigauti: ką žada vietoj ISO sertifikato?

„Nemokamas sūris tik pelėkautuose“ – posakis, aktualus ne tik taupantiems vartotojams, bet ir augti (tačiau – tik už kiek įmanoma palankesnį biudžetą) siekiantiems verslams. Vienu dažniausių žingsnių verslo procesų optimizavime tampa ISO vadybos sistemos diegimas.
       2024-04-22 16:22:46

Išmanioji buitinė technika: kaip ji gali padėti sumažinti elektros sąskaitą?

Elektros sąskaita sudaro bene didžiausią kiekvieno namų ūkio komunalinių išlaidų dalį. Nors žinome pagrindines elektros taupymo taisykles, pavyzdžiui, išjungti tai, kas nenaudojama, tačiau esminio elektros suvartojimo pokyčio tai nepaskatina.
       2024-04-22 11:32:19

Automobilio priežiūra pavasarį: kam būtina skirti didžiausią dėmesį

Pavasarį žmonės dažniau nei šaltuoju sezonu sėda prie automobilio vairo. Kad transporto priemonė negestų, svarbu laiku atlikti techninės priežiūros darbus ir pašalinti po žiemos atsiradusius gedimus.
       2024-04-22 11:00:35

Tommy Hilfiger batų kokybė - kokia ji?

Tommy Hilfiger – tai vardas, kuris daugeliui asocijuojasi su amerikietišku stiliumi ir nepriekaištinga kokybe. Šis prekės ženklas jau daugelį metų žinomas dėl savo ryškios spalvų paletės, klasikinio dizaino ir aukštos klasės medžiagų, kurios naudojamos kurti viską - nuo drabužių iki aksesuarų.
       2024-04-22 10:45:36

Kokybiško šampūno pasirinkimas

Plaukų priežiūra apima daugybę skirtingų procedūrų ir produktų. Nors ne visi naudoja kaukes, purškiklius, aliejukus ir serumus, tačiau tikrai visi reguliariai naudoja šampūnus. Tai būtiniausia plaukų priežiūros priemonė - todėl ypač svarbu jį rinktis pagal plaukų ir galvos odos tipą.
       2024-04-22 10:19:43

Vitaminai maitinančioms - pirkti kompleksą ar atskirai?

Žindymo metu viskas, ko reikia augančiam organizmui, gaunama su motinos pienu. Taigi, jei mamos organizme yra ryškus maistinių medžiagų trūkumas, vaikas taip pat kenčia nuo jų trūkumo.
       2024-04-22 09:51:47

Interjero dizainas: Kaip įsirengti svetainę?

Svetainė – tai nėra tiesiog paprastas kambarys. Tai erdvė, kurioje susilieja kasdieniai mūsų gyvenimai, kur susitinkame su šeimos nariais ir svečiais, kur atsipalaiduojame po įtemptos darbo dienos arba švenčiame svarbias progas.
       2024-04-20 20:38:34

Pakruojo dvaro gėlininkai: tulpės gali išgelbėti gyvybę

Likus vos kelioms dienoms iki didžiausio regione tulpių ir pavasario gėlių festivalio Pakruojo dvare, kurio metu erdvioje išskleidžia keli milijonai žiedų, dvaro gėlininkai pasidalino mažai žinoma istorija, kad tulpės pasaulyje buvo naudojamos ne vien grožiui.
       2024-04-20 10:41:23

Vyndarystės tradicijos Lietuvoje – ar jos egzistuoja ar mes aludarių kraštas

Jeigu internetinėje enciklopedijoje „Vikipedija“ užsuktumėte į kategoriją „lietuviški gėrimai“, paieškoje atrastumėte tik vieną subkategoriją – „Lietuvos alus“. Tikriausiai, nuostabos tai nekelia, juk mes – aludarių kraštas.
       2024-04-19 19:12:53

Kas dešimtas skambutis Lietuvoje – sukčių iš padirbto numerio

„Telia“ per pirmuosius tris šių metų mėnesius užkirto kelią 2,6 mln. atakų, nutaikytų į Lietuvos mobiliojo ryšio abonentus. Apsaugoti vartotojus bendrovei padėjo dar pernai aktyvuota automatinė padirbtų mobiliųjų numerių (angl. „spoofing“) filtravimo sistema.
       2024-04-19 19:00:45

Morkos – ne vienintelės akių pagalbininkės: dar viena daržovė nuo akių ligų

Kai oras šiltyn – ir mūsų patiekalai lengvyn. Tad gamindami pigesnius maltinukus iš cukinijų ir avinžirnių, ilgai neužgaišite, o rezultatu džiaugsis visi valgytojai.
       2024-04-19 12:27:56

Kodėl Azijoje šviežius agurkus ne pjausto, o traiško – tokių salotų nevalgėte

Šviežių lietuviškų, šiltnamiuose užaugintų agurkų sezonas įsibėgėja, tad geros jų kainos vilioja vis dažniau gamintis salotas. Gaivios, traškios salotos tinka prie įvairių patiekalų, tačiau paruoštos kiek įdomiau gali tapti ir pagrindine stalo žvaigžde ar sveikais priešpiečiais.
       2024-04-19 12:19:30

Ekspertai: norite statyti moderniai? Atsigręžkite į natūralumą ir tradicijas

Mes tikimės, kad statybų technologijos nuolat tobulės ir taps futuristiškesnės, tačiau klimato kaita verčia suabejoti, ar aklas progresas yra geriausias pasirinkimas.
       2024-04-18 22:33:13

Kokybiška vištiena vertinama visame pasaulyje, kokia jos perspektyva Lietuvoje?

Šiuolaikinė visuomenė vis labiau rūpinasi savo sveikata, geresne savijauta vartodama maistingesnę, natūralesnę ir sveikatai palankesnę produkciją. Vištiena – ne išimtis, o pagaminta iš be antibiotikų užaugintų paukščių yra būtent ta mėsa, kuri vis dažniau aptinkama kiekvieno pirkėjo krepšelyje.
       2024-04-18 20:56:05

Reikalavimo važinėti vasarinėmis padangomis nėra – kodėl būtina tai daryti?

Kaip ir kasmet, nuo balandžio 1 d. automobiliai šalies keliuose gali būti eksploatuojami su vasarinėmis padangomis. Visgi dažnam vairuotojui kyla klausimas, kodėl apskritai verta tai daryti, nes žieminių padangų, jei jos nėra dygliuotos, naudojimas vasaros metu neuždraustas.
       2024-04-18 14:29:51

Erkės perduoda daugiau nei 20 ligų, o Laimo liga gali sukelti 70 simptomų

Atėjus šiltajam sezonui, daugelis pirmiausia skubės į gamtą. Visgi svarbu prisiminti, kad erkių aktyvumas didėja termometro stulpeliams esant dar ne taip aukštai – infekcines ligas pernešantys voragyviai miškuose ir parkuose mūsų tyko jau nuo septynių laipsnių šilumos ir savo pamainą baigia tik vėlyvą rudenį.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.