Naujienos

Keliautojos patirtys: Sacharos dykuma, motoroleris ir nelegalus restoranas

2018-01-25 21:01:52

Be kelionių savo gyvenimo neįsivaizduojantiems keliautojams nėra paprasta į vieną vietą surinkti savo įspūdžius. Per daugybę metų jie išsibarsto, lieka tik tai, kas užfiksuota kelionės dienoraščiuose ir nuotraukose.

Keliautoja, žurnalo „Keliauk!” redaktorė, dviejų knygų autorė Dalia Smagurauskaitė šį savaitgalį tarptautinėje parodoje „Adventur 2018“ kviečia į diskusiją „Kelionės mano gyvenimo būdas“. Prieš ją Dalios paprašėme pasidalinti savo patirčių trejetukais.

Šalys

Viliokė Italija pagrobė jos širdį labai seniai ir neketina atiduoti. „Mūsų santykiai – komplikuoti, o nuo meilės iki neapykantos, taip pat ir atgal – mus visada skiria vos vienas kitas žingsnis, – sako Dalia. – Cappuccino ir cornetto ryte – begalinė meilė! Trys valandos kamštyje mieste – pyktis! Prieblandoje skendinčios Giotto freskos bažnyčioje Florencijoje – susižavėjimas! Penkiolika skirtingų kabinetų vienai pažymai gauti – neapykanta!“

Italijoje Dalia praleido šešerius metus, o štai Jordanijoje buvo tik atostogų, tačiau ir per trumpą laiką ši šalis jai paliko neišdildomą įspūdį. Marso kanjonus primenančios dykumos ir wadi, senasis Petros miestas ir karalių kelias, kryžiuočių pilys ir Negyvoji jūra, o svarbiausia – draugiški vietiniai priverčia nepaliaujamai žavėtis Jordanija. Be to, čia vis dar galima pasijusti šiek tiek atradėjais – arabijos lorencais ir indiana džounsais.

Trečiąją vietą Dalia atiduoda Lietuvai. Nepaprasta jai atrodo Labanoro giria ir Aukštaitijos nacionalinis parkas, kurį draugai italai vadina little Tuscany, t.y. mažąja Toskana dėl banguojančių kalvų ir išsibarsčiusių kaimelių.

Miestai

„Paminėti vos tris miestus – tai kaip liepti atsirinkti tris reikalingiausius pirštus“, – juokiasi Dalia ir vis dėlto išsirenka.

Kad Niujorkas jai patiks, žinojo dar nė nenusipirkusi lėktuvo bilieto: „Išlipusi iš metro Manhetene pamaniau, kad esu filme, tik transformerių ir Supermeno kažkodėl nebuvo. Savaitė nenutylančioje pasaulio sostinėje – labai mažai, bet per ją tiek daug gali nutikti, nuo žymiausių muziejų ir šampano ant dangoraižio stogo iki pašėlusios šventės Little Italy ir net sprogusios bombos.

Marakešas Dalią buvo tiesiog apsėdęs. „Neveltui ten gyvena džinai ir vis dar galima sutikti pasakotojų, – juokiasi. – Dusinantis rugpjūčio karštis, lipnus oras, aiškiaregiai, pardavėjai, valkatos ir šiaip keistuoliai, ažūriniai rijadų skliautai ir aptrupėjusios sienos. Miestas susuka galvą, todėl svarbiausia nepapulti į derybas dėl didžiulio kilimo.“

Barselona – sena draugė. Šis miestas gerai pamaitina, pagirdo, saulės spinduliais ir jūros ošimu apgobia. „Čia visada pasivaikštau siauromis Barri Gotic gatvelėmis ir aplankau juodąsias Barselonos madonas, patikrinu Sagrada Familia statybų progresą ir užsuku į kokį muziejų ar turgų. Visa kita lieka improvizacijoms“, – pasakoja.

Transportas

Kad ir kaip Dalia bijo skristi, mėgstamiausia transporto priemonė yra lėktuvas. „Labiausiai įsiminęs buvo trumpas ir baisus: „Maršrutas Elbos sala–Piza, 25 minutės skrydžio su čekų inžinerijos pažiba „Let L-410 Turbolet“; penki keleiviai, šuo ir du pilotai. Sėdėjau tiesiai pilotams už nugaros ir per priekinį stiklą galėjau stebėti į kairę–dešinę siūbuojantį nusileidimo taką. Tiesą sakant, takas nesiūbavo, siūbavo audros blaškomas lėktuvas. Kai lėktuvas nusileido, kapitonas paplojo antrajam pilotui per petį sakydamas „šaunuolis, nusileidai.“

Antroje vietoje jos mėgstamiausių transporto priemonių sąraše atsiduria motoroleris – su juo romantiška, greita ir patogu – ypač, kai nėra net menkiausios galimybės rasti laisvą parkavimo vietą. „Įsivaizduokit saulės kaitinamą Andalūziją arba beprotiškas Bankoko gatves! Verta pabandyti visais atvejais“, – neabejoja. Prasčiausi jos santykiai yra su vandens transportu. Sako, vien nuo minties apie keltą ir didelius bangų sūpuojamus laivus norisi griebti saują ženšenio tablečių.

Maistas

Be to, kad smagu skaniai pavalgyti, maistas Daliai yra dar ir neatskiriama šalies, kultūros, žmonių pažinimo dalis. Viena keisčiausių vietų, kurioje pabuvojo – nelegalus restoranas šalia Livorno. „Stalą jame rezervuoti būtina, – sako, – o rezervuojant ne pro šalį pasakyti, kas rekomendavo ir kas telefono numerį davė. Iki pušyne įsikūrusio restorano veda tamsus miško keliukas. Pats restoranas – keli naudojimui pritaikyti konteineriai, šeimininkas primena Karibų jūrų piratą. Na, o maistas – žuvis ir jūros gėrybės – švieži ir puikūs.“

Egzotiškais patiekalais – kirminiukais ar jūrų kiaulytėmis, kuriuos būtų ragavusi, keliautoja pasigirti negali. „Nuo lietuviško bulvės geno pabėgti sunkiai įstengiu, – prisipažįsta, – todėl vos nuvažiavusi į Briuselį susirandu belgiškas bulvytes su padažu siūlantį food truck‘ą ir mėgaujuosi pačiu paprasčiausiu gatvės maistu.“

Svarstydama apie trečiąją vietą ji tikina, jog norėtų išbaidyti kai ką neįprasto – 5 metrai po vandeniu įsikūrusį restoraną „Ithaa“ Rangali saloje, Alif Dhaal atole Maldyvuose. Jo konstrukcija pagaminta iš permatomo stiklo pluošto, todėl lankytojai gali gėrėtis 270-ies laipsnių povandenine panorama ir jūros gyventojais.

Jausmas

Daliai beprotiškai patinka jausmas, kuris užklumpa nusileidus oro uoste, kuriame anksčiau nėra buvusi. „Išlipus iš lėktuvo įstringa kvapas – Roma kvepia drėgme ir pinijomis, Milanas atsiduoda smogu, Stokholmas – šalčiu, o grįžusi į Vilnių visuomet pasiruošiu stipraus vėjo gūsiams. Taip prasideda dar viena, visada kitokia kelionė“, – šypsosi. Su tokiu pat nekantrumu ji laukia akimirkos, kai įžengs į viešbučio kambarį.

Kelionėse, prisipažįsta, užklumpa daugybė jausmų – susižavėjimas, nuostaba, kartais liūdesys ir beviltiškumas. Vienas iš labiausiai įsiminusių – nuostaba, apėmusi Sacharos dykumoje naktį. „Tik ten esu mačiusi šviesos nesuterštą naktinį dangų su beprotišku kiekiu žvaigdžių, galaktikų ir ryškia paukščių tako juosta. Po tokiu dangumi sunku suvaldyti emocijas, o atitraukti akis dar sunkiau. Kaip gerai, kad to, bent jau mano atveju, buvo neįmanoma nufotografuoti – gavau kelias valandas no-tech poilsio ir įspūdį visam gyvenimui“, – prisimena.

Nuotykiai

Pats keisčiausias 2017-ųjų Dalios nuotykis buvo visai netikėtai planuose atsiradusi ir įvykusi kelionė į Černobylį. Dvi paros be miego, sienos Lenkija-Ukraina kirtimo ypatumai, tušti ir duobėti Ukrainos keliai aplink Černobylio evakuacijos zoną: „Praėjus patikros postą ir įvažiavus į zoną, apima keistas jausmas – tarp liūdno istorijos suvokimo iki didžiulio smalsumo ir noro pamatyti, sužinoti kuo daugiau. Tempas beprotiškas, valgyti ir gerti nepatartina, tačiau per tas 8–9 valandas spėjome pamatyt mitais apipintą DUGA anteną, 2000 gyventojų vis dar turintį Černobylio miestą, stalkerių slėptuvę, naująjį sarkofagą, technikos kapinynus, pervažiuoti rudąjį mišką ir pasivaikščioti po Pripetės miestą, kažkada buvusį namais 50-čiai tūkstančių žmonių.“

Rinkdama medžiagą savo knygai apie Siciliją, keliautoja saloje praleido daug laiko ir bendravo su daugybe įdomių, keistų, o kartais ir nelabai malonių žmonių. „Štai vieną vakarą buvau pakviesta vakarienės į nuošalią vilą, – prisimena. – Vienas iš svečių, išgėręs gerokai raudono vyno ir žmoną su sūnumi palydėjęs miegoti, staiga ėmė pasakoti apie savo tiesioginius ryšius su mafija.“

Neapolyje, kažkada jaunatviško kvailumo apimta, lietuvė derėjosi su vagimi. Jis prisistatė su peiliu reikalaudamas 20 eurų. „Man, studentei, tokia suma pasirodė didžiulė, pasakiau, kad neturiu, – pasakoja, – Vagišius nuleido kainą iki 10 eurų. Kol bandžiau aiškinti, kad neturiu pinigų, atėjo to tipo draugas ir liepė nesikabinėti prie „vargšės mergaitės.“

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:



Daugiau naujų naujienų
       2024-04-18 22:33:13

Kokybiška vištiena vertinama visame pasaulyje, kokia jos perspektyva Lietuvoje?

Šiuolaikinė visuomenė vis labiau rūpinasi savo sveikata, geresne savijauta vartodama maistingesnę, natūralesnę ir sveikatai palankesnę produkciją. Vištiena – ne išimtis, o pagaminta iš be antibiotikų užaugintų paukščių yra būtent ta mėsa, kuri vis dažniau aptinkama kiekvieno pirkėjo krepšelyje.
       2024-04-18 20:56:05

Reikalavimo važinėti vasarinėmis padangomis nėra – kodėl būtina tai daryti?

Kaip ir kasmet, nuo balandžio 1 d. automobiliai šalies keliuose gali būti eksploatuojami su vasarinėmis padangomis. Visgi dažnam vairuotojui kyla klausimas, kodėl apskritai verta tai daryti, nes žieminių padangų, jei jos nėra dygliuotos, naudojimas vasaros metu neuždraustas.
       2024-04-18 14:29:51

Erkės perduoda daugiau nei 20 ligų, o Laimo liga gali sukelti 70 simptomų

Atėjus šiltajam sezonui, daugelis pirmiausia skubės į gamtą. Visgi svarbu prisiminti, kad erkių aktyvumas didėja termometro stulpeliams esant dar ne taip aukštai – infekcines ligas pernešantys voragyviai miškuose ir parkuose mūsų tyko jau nuo septynių laipsnių šilumos ir savo pamainą baigia tik vėlyvą rudenį.
       2024-04-18 12:50:03

Esu mažos, iki 3 ha miško valdos savininkas. Ką turėčiau žinoti?

Lietuvoje yra apie 319 tūkst. privačių žemės sklypų, kuriuose yra miško. Vidutinis sklypo dydis – apie 2,7 hektaro. Dažnai šių sklypų savininkai yra žmonės, nesusiję su miškininkyste, turintys kitų sričių išsilavinimą, gyvenantys ir dirbantys miestuose.
       2024-04-17 15:34:10

Automobilio vairuotojo atsakomybė: kada keleivis privalo būti išlaipintas

Saugumas kelyje labiausiai priklauso nuo vairuotojo įgūdžių ir atidumo bei automobilio techninės būklės. Transporto priemonėje įrengtos oro pagalvės taip pat reiškia saugumą nelaimės atveju, tačiau saugos diržo segėjimas yra kiekvieno automobilio vairuotojo bei keleivio asmeninis pasirinkimas, kuris, deja, ne visada būna teisingas.
       2024-04-17 15:31:22

Vasarai, kai atsivalgysite šaltibarščių: atgaivins agurkų šaltsriubė

Šylant orams, į mūsų virtuves vis dažniau atkeliauja agurkai: juos pjaustome į salotas, dedame į šaltibarščius, gardiname jais geriamąjį vandenį. Kai nesinori karštų ir sočių pietų, puikiai atgaivins bulgariška „Tarator“ sriuba.
       2024-04-17 15:17:21

Schema, kai tampate nusikaltėlių bendrininku: kaip atpažinti ir apsisaugoti

Viena iš pastaruoju metu populiariausių finansinio sukčiavimo schemų – netikri darbo skelbimai. Jie aukoms gali kelti ypač didelį pavojų, nes jos, pačios to nesuprasdamos, gali tapti nusikaltėlių bendrininkėmis.
       2024-04-17 15:11:49

RRT: skaitmeninių sukčių metodams tobulėjant, esamų priemonių nebepakanka

Praėjus beveik metams nuo pirmųjų Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) sprendimų, skirtų skaitmeniniams sukčiams pažaboti, buvo apžvelgti jų rezultatai – pristatyta statistika, kurią renka tiek operatoriai, pašto paslaugų teikėjai, tiek susijusios institucijos.
       2024-04-17 15:08:56

Įminė mįslę, kaip nesutikti su vadovu ar aukštesnio statuso žmogumi?

Daugeliui mūsų labai sunku nesutikti su vadove arba bet kuo kitu, kas yra aukštesnėje galios pozicijoje. Tai gali būti ir darbinė, ir asmeninė aplinka – statusu viršesnis žmogus ar vyresnis šeimos narys, mama, tėtis ar kitas autoritetas.
       2024-04-17 15:02:57

Kaip saugiai transportuoti televizorių, skalbimo mašiną ar šaldytuvą

Persikraustymas į naujus namus paprastai būna džiaugsmingas nuotykis, tačiau kartu su juo tenka ir nelengva užduotis saugiai pervežti didelius prietaisus, pavyzdžiui, televizorius, šaldytuvus ir skalbykles.
       2024-04-17 14:56:33

5 svarbiausi dokumentai, norintiems parduoti automobilį greičiau ir brangiau

Parduodant automobilį svarbu turėti visus su jo eksploatavimu susijusius dokumentus. Tai sumažins abejones dėl pardavėjo sąžiningumo bei transporto priemonės būklės.
       2024-04-16 22:02:22

Lietuvos radijo ir televizijos komisija patyrė kibernetinę ataką

Š. m. balandžio 16 d. nuo 9 val. iki 12 val. Lietuvos radijo ir televizijos komisijos (toliau – LRTK) interneto svetainė patyrė kibernetinę ataką, tačiau dėl greitos LRTK reakcijos ir pritaikytų techninių priemonių, jokia žala nepadaryta.
       2024-04-16 16:45:30

Kokias didžiausias klaidas daro keliautojai: galite būti nepasiekiami

Be išmaniojo telefono – nė žingsnio namuose, tad tokio paties komforto norisi ir keliaujant. Likti be ryšio svetimoje šalyje – ne išeitis, tad Arnoldas Lukošius, „Tele2“ Inovacijų ekspertas, primena, ką reikėtų pasitikrinti ir kokius žingsnius būtina atlikti dar prieš kelionę.
       2024-04-16 13:41:30

7 finansiniai žmonių asmenybės tipai: pasitikrinkite, kuris esate jūs

Siekiant finansinės gerovės ir stabilumo, dažnai pamirštamas aspektas yra mūsų finansinis asmenybės tipas. Tai – pasikartojantis elgesys su pinigais ir požiūris į juos.
       2024-04-16 13:30:44

Vilniaus TV bokšto rekonstrukcija: taurėje lankytojams atvertos naujos erdvės

Šiandien aukščiausiame Lietuvos statinyje – Vilniaus televizijos bokšte – surengtos bokšto viršutinės taurės naujų erdvių rekonstrukcijos pabaigtuvės. Pabaigus šį darbų etapą, lankytojams atveriamos naujos erdvės, kuriose jų laukia naujos paslaugos bei pramogos.
       2024-04-15 14:01:19

Dirbtinio intelekto rinka 2030-aisiais: investuoti, reguliuoti ar bijoti?

Gyvename dirbtinio intelekto psichozės laikais – stebime lenktynes, kuriose neaiškios nei taisyklės, nei starto ir finišo linijos. Nežinome, kada jos baigsis, tačiau aišku viena – šiandien svarbiausia pasirinkti strategiją ir judėti kryptingai, sako advokatas, „TGS Baltic“ partneris Mindaugas Civilka.
       2024-04-15 13:37:33

Vidaus vartojimas – Lietuvos ekonomikos augimo variklis

Išankstiniai indikatoriai rodo, kad ekonominis aktyvumas Lietuvoje laipsniškai atsigauna. Vis dėlto, kol daugelis pagrįstai Lietuvos ekonomikos atsigavimą sieja su eksporto ir pramonės rodikliais, vidaus vartojimas tampa ypač svarbiu komponentu, šiemet stipriai patempsiančiu šalies ekonomiką į viršų.
       2024-04-15 13:35:07

Ne tik varlių šlaunelės ir sraigės: 2 greiti ir pigūs prancūziški patiekalai

Maisto gamyboje prancūzai išties moka panaudoti viską, kas yra geriausia: tiek šviežius ir kokybiškus ingredientus, tiek ištobulintas skonių derinimo technikas. Ką ir bekalbėti apie valgymo kultūrą, kuri skatina mėgautis ne tik maistu, bet ir kompanija.
       2024-04-15 12:56:56

Kodėl įspėjamuosius pranešimus kartais gauna ne visi gyventojai?

Jonas, gyvenantis Vilniaus Naujamiesčio mikrorajone, bet dirbantis Viršuliškėse, darbo metu negavo pranešimo apie gaisrą, įsiplieskusį netoli jo namų. Kodėl? Pasak Arnoldo Lukošiaus, „Tele2” Inovacijų eksperto, nors ši konkreti situacija išgalvota,
       2024-04-15 12:48:50

JAV atvėrė rinką Lietuvos oro bendrovėms

JAV atvėrė rinką Lietuvos oro bendrovėms: atlikusi Lietuvos civilinės aviacijos valdymo ir skrydžių saugos užtikrinimo sistemos auditą, JAV federalinės aviacijos administracija (FAA) suteikė galimybes Lietuvos oro vežėjams vykdyti komercinius skrydžius JAV teritorijoje Lietuvoje registruotais orlaiviais.
       2024-04-15 12:24:48

Kuo naudinga garso terapija?

Teigiamas garso poveikis žmogui žinomas nuo senų laikų. Įvairių istorijų galima rasti jau senovės Egipte, Indijoje, Graikijoje. Tam tikri aspektai pasiekė ir dabartinį laikotarpį. Pavyzdžiui, ganėtinai populiariu užsiėmimu vis dar išlieka garso terapija.
       2024-04-15 12:17:15

Koks turėtų būti seifo saugumo lygis?

Seifas yra naudingas itin įvairių daiktų saugojimui nuo įsilaužimų ar gaisro. Dažniausiai žmonės šį įsigyja norėdami paslėpti ginklus, dokumentus, pinigus, brangią įrangą, papuošalus, raktus. Žinoma, įvairių vertingų daiktų egzistuoja ir gerokai daugiau.
       2024-04-15 12:10:41

Ką veikti lietingais vakarais porai? 5 idėjos

Nors už lango oras vis gerėja, vasarėja, tačiau saulėtas dienas anksčiau arba vėliau keičia lietingos ir tenka galvoti ką smagaus nuveikti. Žinoma, kad kai šalia yra mylimas žmogus – rasti smagias veiklas yra kur kas paprasčiau.
       2024-04-12 11:27:43

Ką būtina žinoti apie vaistų nuo skausmo vartojimą? Didžiausios klaidos

Vaistai nuo skausmo yra dažnas medikamentas kiekvieno žmogaus vaistinėlėje. Jų populiarumą didžiąja dalimi lemia universalus poveikis – jie vartojami tiek kenčiant ūminį skausmą, tiek turint lėtinių ligų.
       2024-04-10 18:52:18

Blokuojami 23 IP adresai, kuriais pasiekiama Kremliaus propaganda

2024 m. balandžio 10 d. Lietuvos radijo ir televizijos komisija (toliau – LRTK) priėmė sprendimą blokuoti 23 IP adresus, kuriais sudaroma galimybė žiūrėti Lietuvos Respublikoje draudžiamas transliuoti pagrindines Kremliaus propagandos televizijos programas.
       2024-04-10 18:47:02

Ženšenis: natūralus adaptogenas jūsų sveikatai

Kas yra adaptogenai ir kodėl jie svarbūs mūsų organizmui? Adaptogenai yra natūralios kilmės medžiagos, kurios padeda organizmui prisitaikyti prie stresinių situacijų ir įveikti iššūkius. 1947 m. rusų mokslininkas Nikolai Lazarev sukūrė terminą „adaptogenas‘‘.
       2024-04-10 12:25:28

Lietuvos biudžetas nepasipildo milijonais už automobilių ridos klastojimą

Dėl didelių ridos klastojimo mastų Lietuvoje nukenčia ne tik naudotų automobilių pirkėjai, bet ir valstybės biudžetas. Automobilių duomenų įmonė „carVertical“ atliko tyrimą daugiau nei dešimtyje Europos šalių tam, kad nustatytų, kaip skirtingose valstybėse kovojama su ridos klastojimu.
       2024-04-09 20:35:59

IT Lietuvoje: trečdalis tėvų vis dar mano, kad tikslieji mokslai – berniukams

Dauguma (59 proc.) tėvų Lietuvoje mano, kad IT srities profesijos yra ir išliks perspektyviais karjeros pasirinkimais jų vaikams, o 39 proc. yra įsitikinę, kad programavimo įgūdžiai yra esminiai ir ateityje jų reikės daugeliui.
       2024-04-09 20:02:33

Ar galiu savo miške iškirsti sausuolius ir ko tam reikia?

Valstybinė miškų tarnyba pastaruoju metu sulaukia miškų savininkų klausimų apie galimybes išsikirsti nudžiūvusius medžius (sausuolius). Žmonės teiraujasi, kur kreiptis ir kokių dokumentų ar suderinimų tam reikia.
       2024-04-08 19:24:01

Ką daryti, kad turimas turtas nenuvertėtų: atkreipkite dėmesį į 4 žingsnius

Lietuvių sukauptas grynasis finansinis turtas per penkerius metus padvigubėjo, tačiau tik nedidelė dalis gyventojų žino, kaip išsaugoti sukaupto turto vertę, kad galėtų juo džiaugtis patys senatvėje ar perduoti savo ateities kartoms.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.