Naujienos

Nuo fakso iki liečiamojo ekrano: kas pakito šio amžiaus logistikoje ?

2018-04-27 20:28:59

Logistika yra viena pagrindinių Lietuvos ūkio šakų, kiekvienais metais sudaranti keliolika procentų šalies bendrojo vidaus produkto (BVP), o kai kurie prekių ženklai kaip „Girteka“ yra gerai žinomi visoje Europoje.

Ši sritis tokios įtakos pasiekė ne per vienerius metus ir nemažai prie to prisidėjo technologinis progresas – laiku prie jo prisitaikiusios įmonės išlošė, o deklaravusios ištikimybę tradicijoms tobulėjo kur kas lėčiau. Tačiau kas jų laukia ateityje?

Apie tai keli pranešėjai papasakos gegužės 16–18 dienomis Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo“ vyksiančioje parodoje „Transbaltica“. Lietuvos nacionalinės ekspeditorių ir logistų asociacijos „Lineka“ viceprezidentas Tautginas Sankauskas pasidalijo mintimis apie tai, kokie technologiniai pokyčiai vyko iki šiol bei kurie iš jų – svarbiausi.

Svarbiausia – bendrauti

„Didžiausias, be abejonės, komunikacijos pokytis. Šiandien visi rankoje turime išmaniuosius telefonus, o ką darėme prieš 20 metų? Ieškojome telefonų numerių kontaktų knygose, skambinome, važiavome. Technologijos pakeitė ne tik bendravimo greitį, bet ir kainą – šiandien su kita pasaulio dalimi susisiekti yra nepalyginti pigiau nei prieš keliolika metų“, – kalbėjo T. Sankauskas.

Pavyzdžių – ne vienas, tačiau bene svarbiausias pokytis yra mobilumas. Ekspeditoriai gali bendrauti su klientais, nebūdami darbo vietoje, mobilusis telefonas leidžia tai daryti ten, kur tik yra ryšys. Nutikus nesklandumams, vilkiko vairuotojas gali tą pačią minutę paskambinti ir paprašyti ekspeditoriaus pagalbos.

Dar prieš 30 metų tai buvo neįmanoma. Prieš 20 – įmanoma, bet kainavo labai daug. Prieš 10 – įmanoma ir kaina jau tapo prieinama daugeliui. O dabar mobilumas kainuoja tiek mažai, kad ne tik yra prieinamas visiems, bet ir sudaro labai menką dalį visoje logistikos grandinės sąmatoje.

Dar neseniai tarptinklinio ryšio kainos (angl. roaming) buvo kelias dešimtis kartų didesnės nei vietinio. Dabar visoje Europos Sąjungoje galima už tą pačią kainą ne tik kalbėti telefonu, bet ir siųsti duomenis internetu. Už ES ribų kainos jau kitos, tačiau ir jos – kur kas mažesnės nei prieš kelerius metus.

Klientų ramybė

Logistikos grandinėje yra daug susijusių žmonių, kuriems neatliekant savo darbo, ji nutrūksta. Vienas jų – klientas, krovinio savininkas.

Dar praėjusiame šimtmetyje pasinėręs į transporto veiklą T. Sankauskas pamena, jog klientai dėl savo krovinių nerimaudavo ir kone kasdien skambindavo, klausdami vieno: „Ar viskas gerai?“

Dabar tokių klausimų iškyla labai retai. Dėl tų pačių išaugusių komunikacijos galimybių klientas gali sekti savo krovinį realiu laiku – matyti, kur jis važiuoja, sustoja bei kitą informaciją. Kartais kertant ES ir trečiosios šalies sienas, vežėjams tenka užtrukti, pasak T. Sankausko, tai bene dažniausias atvejis, kai pamatęs nejudantį krovinį klientas pasiteirauja, ar viskas gerai.

Sekimo sistema įdiegta ne tik keliais transportuojamose prekėse, ji pritaikoma ir oru, geležinkeliais ar jūra gabenamiems kroviniams. Kiekvienas, bent kartą pirkęs vertingesnį daiktą iš parduotuvių „Alibaba“, „Amazon“ ar „Ebay“ pamena gavęs ilgą kodą su prierašu „Tracking number“. Prekės vežėjo tinklalapyje suvedus tą kodą, galima matyti tikslią jos buvimo vietą ir sužinoti apie atvykimą į Lietuvą netgi anksčiau nei gaunama žinia iš pašto ar siuntų tarnybos.

Patogumas planuojant maršrutą

Technologijos padeda ne tik ekspeditoriams, klientams, bet ir patiems vairuotojams. Pavyzdžiui, jie kone realiu laiku gali sekti jiems reikalingo maršruto eismo informaciją – matyti spūstis, avarijas, kelio remontus, netgi dangos bei oro būklę.

Tokia informacija pravarti bet kurioje pasaulio vietoje. Neturėdamas interneto ryšio, vairuotojas tik privažiavęs eismą draudžiantį ženklą sužinos apie įvykusią avariją ar stichinę nelaimę, o naudodamasis išmaniosiomis technologijomis, tokią informaciją gaus dar planuodamas dienos maršrutą.

Navigacijos įrenginiuose sužymėtos ir degalinės, poilsio aikštelės, kavinės – turinčiam ribotą važiavimo laiką vairuotojui pravartu planuoti savo kelionę ir numatyti visas tos dienos stoteles bei nakvynės vietą. Taip važiavimo procesas labiau optimizuojamas, kruopščiai planuojant kiekvienai kelionei sutaupoma ne viena valanda.

Net ir situaciją muitinėje vairuotojai gali stebėti savo telefone – matydami, kad viename pasienio poste susidariusi ilga automobilių eilė, jie gali važiuoti kito link ir taip sutaupyti ne vieną valandą.

Prisideda prie saugumo

Išaugusios komunikacijos ir mobilumo galimybės didina ir pačių krovinių saugumą. Vien jų sekimas internetu palengvino nakties miegą daugeliui užsakovų, o pastaraisiais metais vis dažniau taikoma ir kita sistema – vadinama išmanioji plomba.

Tai nėra, kaip ją daugelis įsivaizduoja, lipnia juosta užklijuotos durys. Plomba labiau primena signalizacijos jutiklį, kuris įdedamas į uždarą vietą – konteinerį ar vilkiko puspriekabę. Jis fiksuoja patalpos tūrį ir informaciją apie atidaromas duris, iškraunamas ar pakraunamas prekes, kurią gali akimirksniu perduoti nors ir į kitą pasaulio kraštą – vietą, kur ta informacija administruojama. Pastebėjęs įtartinus veiksmus, administratorius gali nedelsdamas imtis priemonių.

„Išmaniosios plombos nemažai kainuoja, tad daugelis įmonių jų nenaudoja. Jos atsiperka tik gabenant labai brangias prekes“, – pridūrė „Lineka“ viceprezidentas.

Brangios prekės – nebūtinai auksas ar juvelyriniai dirbiniai. Tai gali būti ir kompiuterinė technika, pavyzdžiui, mažytės vaizdo kameros, kurių pilna puspriekabė būtų verta milijonų eurų.

Apie parodą „Transbaltica“

Tarptautinė paroda „Transbaltica“ yra vienintelis specializuotas transporto verslo aktualijas atspindintis renginys Baltijos šalyse. Jos tikslai – pristatyti rinkos naujienas, transporto sektoriaus iššūkius ir aktualijas, skatinti transporto verslo įmonių bendradarbiavimą, tarptautinių verslo ryšių plėtrą, vidinės paklausos didinimą ir prisidėti prie patrauklaus Lietuvos kaip modernios tranzito šalies įvaizdžio formavimo. Paroda „Transbaltica“ vyks gegužės 16–18 dienomis Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo“.

Ši naujiena peržiūrėta 3164 kartus. Komentuojame:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:



Daugiau naujų naujienų
       2024-03-28 13:42:30

Daugiau nei ketvirtadalis vairuotojų vėluoja laiku atlikti techninę apžiūrą

Nors Lietuvos įstatymai įpareigoja vairuotojus kas 2 metus atlikti automobilio techninę apžiūrą, 2023 m. „Transekstos“ duomenimis, net 26 proc. automobilių savininkų pernai vėlavo tai padaryti.
       2024-03-28 13:39:30

Pasiūlymas internete lėmė prarastą laisvę: kaip atskirti verbavimą?

„Siūlome nemokamai mokytis anglų kalbos ir šokių“ – toks, atrodytų, nekaltas skelbimas internete tapo lemtingu net apie 50 merginų Lietuvoje. Už „nemokamas“ pamokas jos galiausiai priverstos atsiskaityti priverstiniu darbu striptizo klube.
       2024-03-28 12:30:19

Stalo žaidimai šeimai: linksmybės ir mokymosi derinys

Stalo žaidimai – tai ne tik puikus būdas praleisti laiką su šeima, bet ir galimybė mokytis bei tobulėti. Nuo senovės Egipto ir Mesopotamijos laikų žmonės rinkdavosi prie bendro stalo žaisti žaidimus, kurie lavintų protą, strateginį mąstymą ir socialinius įgūdžius.
       2024-03-27 16:28:16

Taip įdarytų kiaušinių dar neragavote: nustebinsite visą šeimą

Dienoms iki Velykų sparčiai tirpstant ir šventei neišvengiamai artėjant, daugelis sprendžiame dilemą, ką gaminti ir kokiomis vaišėmis nustebinti artimuosius. Visuomet pravers, jei išsisaugosime greitai paruošiamų užkandžių receptų.
       2024-03-27 09:58:27

Kaip keičiasi vairavimo įpročiai persėdus į elektromobilį?

Nors šiandien didelę dalį naudojamo transporto vis dar sudaro benzininiai ar dyzeliniai automobiliai, perėjimas prie aplinką tausojančių elektromobilių įgauna vis didesnį pagreitį.
       2024-03-27 09:50:59

4 išmanūs sprendimai, leidžiantys efektyviai taupyti elektrą

Ar kada nors pagalvojote, kad įmanoma padidinti saugumą, palengvinti savo buitį ir dar sumažinti sąskaitas už elektrą? Aktyviai tobulinamos išmaniosios sistemos ne tik padeda siekti šių tikslų, bet ir nereikalauja daug investicijų, o jų nauda pajuntama gana greitai.
       2024-03-27 09:39:24

Žinomas treneris: trys klaidos, kurias daro tėvai mokydami vaikus plaukti

„Didelę dalį iš „tėvų mokyklos“ į baseiną ateinančių vaikų plaukti tiesiog mokome iš naujo, „nuo nulio“. Tėčiai, mamos, seneliai ir kiti artimieji, net jei yra labai geri plaukikai, mokydami yra linkę daryti klaidų, kurios gali būti lemtingos vandenyje“.
       2024-03-27 09:32:07

Delsimas mažinti naftos degalų vartojimą kainuoja 1 mln. eurų per darbo dieną

Kiekviena darbo diena, per kurią nepriimami sprendimai mažinti naftos degalų vartojimą transporto sektoriuje, Lietuvos biudžetui tiesiogiai reiškia apie 1 mln. eurų praradimų – negautų pajamų ir atsiradusių papildomų išlaidų.
       2024-03-27 09:26:50

Sinchronizuotas palūkanų karpymas Europoje ir nerimo ženklai JAV

2024-uosius rinka pradėjo optimistinėmis nuotaikomis: tiek rinkos dalyviai, tiek paskolų turintys gyventojai ir verslai nekantrauja, kada gi pasaulio centriniai bankai pirmą kartą sumažins bazinę palūkanų normą.
       2024-03-26 09:27:44

„Tele2“ tinkle jau veikia nauji dvylikaženkliai numeriai: numerių pakaks

Mobiliojo ryšio operatoriaus „Tele2“ tinkle jau pradėjo veikti pirmieji dvylikos simbolių telefono numeriai. Atsižvelgiant į šalyje atsiradusį naujų telefono numerių stygių, galimybę naudoti dvylikaženklius numerius pasiūlė Lietuvos Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT).
       2024-03-22 17:06:36

Vandens someljė atsakė į amžiną klausimą: ar sveika gerti mineralinį vandenį?

Vanduo – svarbiausias gyvybės šaltinis žemėje, sudarantis net 60–75 proc. žmogaus kūno masės. Sertifikuota vandens someljė Aistė Miliūtė pabrėžia, kad vandenyje esantys mineralai – organizmo trąšos, kurios būtinos kiekvienam žmogui.
       2024-03-21 18:33:11

Finansinių apgavysčių mastai auga: kieno naudai veikia dirbtinis intelektas?

Finansinės institucijos ir elektroninis verslas nuolat tobulina sistemų saugumą, aktyviai užsiima vartotojų informacinio raštingumo edukacija, o auganti dirbtinio intelekto (DI) pažanga sparčiai prisideda prie inovatyvių verslo sprendimų.
       2024-03-20 17:40:16

Kaip atskirti alergiją nuo peršalimo ligų ir gripo?

Pavasaris pasižymi ne tik ilgesnėmis dienomis ar šiltesniu oru, bet ir gausesniu žiedadulkių bei kitų ore tvyrančių alergenų kiekiu. Sezoninės alergijos dėl savo simptomų dažnai maišomos su peršalimo ligomis arba gripu, tačiau vaistininkai perspėja, kad būtina žinoti, nuo ko gydomasi.
       2024-03-20 17:21:02

Atakuojami Ukrainos televizijos kanalai palydove „Eutelsat Hotbird“

Pranešama, kad Ukrainos tarptautiniai kanalai „Freedom“ ir „Dom“, transliuojantys iš „Eutelsat HotBird“ palydovo, buvo užstrigę.
       2024-03-19 16:58:06

Pasitikrinkite dar kartą: primena, kaip telefone įsijungti saugos pranešimus

Lietuvoje reguliariai vykdomos civilinės saugos pratybos, gamtos stichijos – tai kelios priežastys, dėl kurių šalies gyventojai į mobiliuosius telefonus gauna informacinius perspėjimo pranešimus.
       2024-03-19 10:18:35

Ilgesnės dienos – mažesnės elektros sąskaitos: kokie įpročiai jas dar sumažins?

Šiltuoju metų laiku įprastai tikimės sulaukti mažesnių sąskaitų už dujas, šiluminę ar elektros energiją. Vis dėlto kartais sąskaitos ne mažėja, o priešingai – išauga.
       2024-03-18 11:21:18

Vairuotojų išbandymas duobėtais keliais, gatvėmis: nuostoliai siekia tūkstančius

Atėjus pavasariui vairuotojų gyvenimą kartina duobės mūsų šalies gatvėse ir keliuose. Pataikius į duobę kartais pakanka pakeisti padangą, tačiau dažnai transporto priemonę, deja, tenka gabenti į remonto dirbtuves.
       2024-03-15 16:47:59

ES reguliavimas „ChatGPT“ ir dirbtiniam intelektui: pliusų daugiau, nei minusų?

Šią savaitę Europos Parlamentas (EP) vienbalsiai patvirtino taisyklių rinkinį, kuris reguliuos dirbtinio intelekto (DI) įrankius, įskaitant „Google Gemini“ ir „ChatGPT“.
       2024-03-15 15:20:11

Skrendame dažnai, suprantame mažai: 9 keisti faktai apie aviaciją

Aviacijos specialistai skaičiuoja, kad kasmet lėktuvais skrenda apie 4,5 mlrd. žmonių. Be to, šios transporto priemonės kasmet pergabena apie 60 mln. tonų krovinių. Šie skaičiai, ko gero, būtų dar didesni, jeigu ne aviaciją kiek pristabdžiusi pandemija.
       2024-03-15 14:32:47

Lietuvoje pasirinktas 5G diegimo būdas gerina ne visus kokybės parametrus

Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) 2023 m. atliko mobiliosios interneto prieigos paslaugų kokybės rodiklių įvertinimo matavimus Lietuvos teritorijoje veikiančiuose operatorių UAB „Bitė Lietuva“, Telia Lietuva, AB, UAB „Tele2“ tinkluose.
       2024-03-12 13:43:04

Odos niežulį gali sukelti net patiriamas stresas ar įtampa

Odos niežulys – itin varginantis pojūtis, galintis kilti dėl pačių įvairiausių veiksnių. Dažnai visai nesudėtinga atpažinti jo priežastį, pavyzdžiui, reakciją į vabzdžio įkandimą, tačiau pasitaiko, kad niežulys nepraeina net nesant jokiems matomiems odos pakitimams.
       2024-03-12 13:38:53

Žvejyba – ar tikrai verta?

Žvejyba nėra tik žuvų gaudymas; tai laisvalaikio praleidimo būdas, aistra ir veikla, kuri turi gilią reikšmę daugeliui žmonių visame pasaulyje. Nuo ramybės akimirkų, praleistų prie vandens, iki didžiulio džiaugsmo, kurį suteikia didelio laimikio sugavimas. Žvejyba teikia daugybę patirčių, kurios praturtina tiek protą, tiek sielą.
       2024-03-12 12:50:01

Skelbiami „Auksinių scenos kryžių“ nominantai

Profesionaliojo scenos meno vertinimo komisija iš 93-ių pateiktų pasiūlymų išrinko „Auksinių scenos kryžių“ nominantus už 2023 m. kūrybą pagal atskiras kategorijas.
       2024-03-08 18:44:44

FM siūlo reikšmingai didesnes baudas ir daugiau saugiklių azartiniams lošimams

Finansų ministerija pristatė parengtas azartinių lošimų įstatymo (ALĮ) pataisas, kuriomis reikšmingai didinamos baudos azartinių lošimų organizatoriams už įstatymo reikalavimų nevykdymą.
       2024-03-08 10:16:10

Amžiui nepavaldus kelionių troškimas: kur dažniausiai keliauja senjorai?

Kelionių organizatoriai pastebi, kad kasmet vis daugiau vyresniosios kartos atstovų nori pažinti pasaulį ir leidžiasi atostogauti į svečias šalis. „Tez Tour“ atlikto visuomenės tyrimo duomenimis, 55 metų ir vyresni asmenys sudaro apie 20 proc. visų keliautojų.
       2024-03-07 20:15:00

„Bitė“ nutraukia 4G namų maršrutizatorių prekybą

„Bitė Lietuva“ stabdo 4G namų maršrutizatorių prekybą. Vietoje jų naujieji 5G įrenginiai, kurie padės naudotis dar spartesniu ir stabilesniu internetu. Naudojantys 4G maršrutizatorius pokyčio nepajaus, pasak ekspertų, naujieji įrenginiai suteiks 10 kartų greitesnį internetą bei atvers galimybes naudotis naujomis paslaugomis.
       2024-03-07 20:09:02

Įpročiai iš vaikystės: 5 smagūs būdai, padėsiantys vaikams gyventi tvariau

Didžioji dalis mūsų įpročių yra įgyjami dar vaikystėje, todėl labai svarbu apie aplinkai ir žmonėms draugiško gyvenimo būdo naudą savo atžaloms pasakoti nuo pat mažų dienų.
       2024-03-07 13:40:46

Atkreipia dėmesį į dažniausias vaistų nuo skausmo vartojimo klaidas

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto praėjusiais metais pateiktais duomenimis, Lietuvoje net ketvirtadalis žmonių kenčia nuo nugaros ar kaklo skausmų, o beveik vienas iš penkių – nuo rankų, kojų skausmo.
       2024-03-07 13:00:00

Tenusišypso Jums Viešpats, Maestro Rimai Tuminai

Eidamas 73-iuosius metus, kovo 6 d. mirė Valstybinio Vilniaus mažojo teatro įkūrėjas, ilgametis šio teatro meno vadovas režisierius Rimas Tuminas. Simboliška, kad vos prieš keletą dienų, kovo 2-ąją, paminėję Valstybinio Vilniaus mažojo teatro 34-ąjį gimtadienį, dabar atsisveikiname su jo pradininku Maestro Rimu Tuminu.
       2024-03-06 16:40:13

„Elektrum Lietuva“ pajamos augo 1,7 karto, pelnas – 5 kartus

Didžiausiai Baltijos šalyse žaliosios elektros gamintojai Latvijos energetikos grupei „Latvenergo“ priklausanti bendrovė „Elektrum Lietuva“ neaudituotais duomenimis pernai gavo 357 mln. eurų pajamų ir uždirbo 3,3 mln. eurų grynojo pelno – atitinkamai 1,7 ir 5 kartus daugiau negu 2022 m.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.