Naujienos

5 mitai apie augintinių šėrimą

2018-06-20 14:36:16

Europiečiai tiesiog pamišę dėl gyvūnų – tai atskleidžia Europos augintinių pašarų gamintojų federacijos (FEDIAF) nuolat renkami ir analizuojami duomenys. Naujausia statistika rodo, kad 80 mln. namų ūkių laikoma daugiau nei 102 mln. kačių ir daugiau nei 82 mln. šunų, kuriems per metus sušeriama apie 8,5 mln. tonų augintinių pašaro.

Tačiau, pasak specializuotų gyvūnų parduotuvių tinklo KIKA veterinarės, farmacijos vadovės Kamilės Ausmanės, parduodami dideli ėdalo kiekiai nebūtinai reiškia, kad šeimininkai perka augintiniams tinkamiausius – labai dažnai pašaro pasirinkimą lemia klaidingi įsitikinimai.

„Apmaudu, kad technologijų amžiuje, kai, atrodo, informaciją norimu klausimu internete galima surasti per kelias minutes, dauguma augintinių šeimininkų, rinkdami pašarą gyvūnui, vis dar vadovaujasi mitais, kuriuos specialistas galėtų nesunkiai paneigti. Žinoma, tai, kad mūsų užsakymu atliktos apklausos duomenimis net 55 proc. lietuvių teigė ėdalą keturkojams perkantys prekybos centruose, taip pat nepadeda jų edukacijai, nes ant pašaro pakuotės nurodyta sudėtis gali ne padėti išsirinkti, o kaip tik – dėl nežinojimo suklaidinti“, – sako veterinarė K. Ausmanė.

MITAS Nr. 1: Šviežia mėsa sauso pašaro sudėtyje yra vertingesnė nei mėsos miltai

Pasak KIKA veterinarės, ant pašaro pakuotės nurodytas ingredientų eiliškumas ne visada atspindi esmę, mat jie sausų pašarų sudėtyse išdėliojami eilės tvarka pagal svorį. Taigi, pirmoje sudėties vietoje esantis ingredientas gali užimti tokią vietą tik todėl, kad didžiąją jo dalį sudaro vanduo.

„Žalioje mėsoje yra apie 70 proc. vandens ir tik apie 15 proc. baltymų, tuo tarpu mėsos (paukštienos, ėrienos, lašišos ir pan.) miltuose yra apie 5 proc. vandens ir 70 proc. baltymų. Šie miltai gaminami susmulkinant ir džiovinant mėsą, kad iš jos pasišalintų vanduo ir liktų tik koncentruoti mėsos baltymai – jie yra pagrindinė organizmo ląstelių „statybinė“ medžiaga, todėl jų kiekis gyvūno pašare labai svarbus. Būtina suprasti, kad mėsos miltuose yra penkis kartus daugiau baltymų nei žalioje mėsoje. Kadangi miltai yra koncentruoti ir net nedideliame jų kiekyje yra visos būtinos paros maisto medžiagos, pašare „paliekama vietos“ kitiems svarbiems funkciniams ingredientams, – sako K. Ausmanė. – Be to, dažnai girdžiu klaidingą įsitikinimą, kad pašaruose esanti mėsa – filė, tačiau, jeigu tai būtų tiesa, kokybiškos mėsos naudojimas pašarų gamyboje gerokai juos pabrangintų. Augintinių ėdalui dažniausiai naudojamos paukščių ar gyvūnų dalys, kurios nėra naudojamos žmonių maistui, pavyzdžiui, vištų galvos, pėdos, vidiniai organai ir kita“.

Kitas svarbus niuansas, kurį primena veterinarė, žinoti, kad, pašaruose naudojant žalią mėsą, išlieka didesnė mikrobiologinės taršos rizika. Mėsos miltai aukštoje temperatūroje apdorojami du kartus – jų gamybos metu bei pašarų gamybos metu – o žalia mėsa tik vieną kartą – pašarų gamybos metu, todėl atsiranda galimybė gyvūnui užsikrėsti įvairiomis infekcijomis, pavyzdžiui, salmonelioze.

MITAS Nr. 2: Paukštienos, kaip ingrediento, reikia vengti

Aukštos kokybės pašaruose pagrindiniu energijos šaltiniu turi būti gyvūninės kilmės baltymai, nes šunys ir katės reikalingas medžiagas įsisavina tik iš tokių baltymų. Paukštiena yra statybinė raumenų masės medžiaga bei suteikia Omega-6 riebiųjų rūgščių, kurios padeda palaikyti sveiką odą ir blizgantį, tankų kailį. Be to, ši mėsa yra puikus nepakeičiamų aminorūgščių, kurias augintiniams būtina gauti su maistu, bei gliukozamino, padedančio palaikyti sveikus kaulus bei sąnarius, šaltinis.

Jauniems šuniukams ir kačiukams paukštiena yra pats geriausias baltymų šaltinis dar ir todėl, kad ji lengviausiai virškinama, o svorio priaugusiems gyvūnams ji reikalinga dėl to, kad suteikdama būtinos energijos, dėl savo liesumo organizmo neapkrauna papildomomis kalorijomis.

MITAS Nr. 3: Augalinių aliejų, esančių sausų pašarų sudėtyse, reikia vengti

„Labai svarbu identifikuoti, koks augalinis aliejus yra sauso pašaro sudėtyje – jeigu jis konkrečiai neįvardintas, tokio pašaro geriau vengti. Rekomenduojama rinktis pašarus, kurių sudėtyse yra linų sėmenų, alyvuogių ar kokosų aliejaus. Pastarasis dar vadinamo „supermaistu“, nes jo organizmui teikiamų naudų priskaičiuojama daugiau nei 30. Viena svarbiausių – antibakterinės, antivirusinės bei antialerginės savybės. Kokosų aliejus padeda palaikyti sveiką augintinio odos būklę, žvilgantį ir tankų kailį, sudrėkina odą, skatina žaizdų gijimą. Be to, jis sustiprina imuninę sistemą, pagerina virškinamojo trakto būklę, stimuliuoja smegenų veiklą, kas yra ypatingai naudinga senyvo amžiaus augintiniams.

Linų sėmenų ir alyvuogių aliejai suteikia augintiniui reikiamą kiekį Omega-3 riebiųjų rūgščių, reikalingų smegenų veiklai, be to, būtini sveiko kailio ir odos būklei palaikyti“, – dėsto KIKA veterinarė K. Ausmanė.

MITAS Nr. 4: Riboto ingredientų kiekio pašarai – būdas išvengti alergijos

Keletą pastarųjų metų didėjant alergiškų augintinių skaičiui (arba taip manant jų šeimininkams), įvairūs pašarų gamintojai rado paprastesnį sprendimą nei specialūs veterinariniai hipoalerginiai pašarai – taip rinkoje atsirado „Limited Ingredient Diets“ arba „Riboto ingredientų kiekio“ pašarai.

„Limited Ingredient Diets“ neturi jokio reglemantuoto apibrėžimo – tai yra daugiau marketinginis gamintojų triukas. Kadangi toks pašaro „tipas“ nėra reglamentuotas, kiekvienas gamintojas gali skirtingai traktuoti, kokią naudą augintiniui teikia tokios sudėties produktas. Dalis gamintojų „Limited Ingredient Diets“ vadina pašarus, kuriuose yra vienos kilmės baltymai ar riebalai, pavyzdžiui, tik vištienos, ar vienos rūšies angliavandeniai, pavyzdžiui, bulvės. Tačiau pirmiausia svarbu įsitikinti, kad augintinis iš tikrųjų yra kažkam alergiškas – tai identifikuoti gali tik veterinaras profesionalios patikros metu. Išsiaiškinus, kuriam alergenui jautrus gyvūnas, verta rinktis tą pašarą, kuriame šio organizmo dirgiklio nėra. Neidentifikavus alergenų ir tiesiog pasirenkant pašarą su ribotu ingredientų kiekiu, alerginės reakcijos išvengti nepavyks“, – sako gyvūnų specialistė.

Anot jos, dar vienas tokių pašarų minusas yra tas, kad riboto ingredientų kiekio pašarai dažnai negali užtikrinti pilnavertės augintinio mitybos – kadangi iš sudėčių eliminuojami tam tikri ingredientai, labai sunku užtikrinti reikiamus nepakeičiamų aminorūgščių, riebiųjų rūgščių, vitaminų ir mineralinių medžiagų kiekius.

MITAS Nr. 5: Saugu ir sveika šerti augintinį žalia mėsa (RAW Diets)

„Pastaruoju metu stipriai plinta augintinių šėrimas žalia mėsa – taip vadinama raw mityba. Toks pasirinkimas argumentuojamas tuo, kad šunys ir katės yra plėšrūnai, todėl jiems svarbu priminti laukinę jų prigimtį, tačiau tokia mityba nėra subalansuota, todėl negali užtikrinti visų reikiamų maistinių medžiagų, kad augintinis būtų sveikas. Be to, kaip minėjau anksčiau, šeriant žalia mėsa, augintiniui išlieka didelė tikimybė užsikrėsti salmonelioze, trichinelioze ir pan., todėl, vistiek nusprendus išbandyti šį šėrimo būdą, verta imtis papildomų atsargumo priemonių – prieš šėrimą žalią mėsą termiškai apdoroti, taip sumažinant galimų infekcijų riziką“, – sako KIKA veterinarė, farmacijos vadovė Kamilė Ausmanė.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:



Daugiau naujų naujienų
       2024-03-18 11:21:18

Vairuotojų išbandymas duobėtais keliais, gatvėmis: nuostoliai siekia tūkstančius

Atėjus pavasariui vairuotojų gyvenimą kartina duobės mūsų šalies gatvėse ir keliuose. Pataikius į duobę kartais pakanka pakeisti padangą, tačiau dažnai transporto priemonę, deja, tenka gabenti į remonto dirbtuves.
       2024-03-15 16:47:59

ES reguliavimas „ChatGPT“ ir dirbtiniam intelektui: pliusų daugiau, nei minusų?

Šią savaitę Europos Parlamentas (EP) vienbalsiai patvirtino taisyklių rinkinį, kuris reguliuos dirbtinio intelekto (DI) įrankius, įskaitant „Google Gemini“ ir „ChatGPT“.
       2024-03-15 15:20:11

Skrendame dažnai, suprantame mažai: 9 keisti faktai apie aviaciją

Aviacijos specialistai skaičiuoja, kad kasmet lėktuvais skrenda apie 4,5 mlrd. žmonių. Be to, šios transporto priemonės kasmet pergabena apie 60 mln. tonų krovinių. Šie skaičiai, ko gero, būtų dar didesni, jeigu ne aviaciją kiek pristabdžiusi pandemija.
       2024-03-15 14:32:47

Lietuvoje pasirinktas 5G diegimo būdas gerina ne visus kokybės parametrus

Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) 2023 m. atliko mobiliosios interneto prieigos paslaugų kokybės rodiklių įvertinimo matavimus Lietuvos teritorijoje veikiančiuose operatorių UAB „Bitė Lietuva“, Telia Lietuva, AB, UAB „Tele2“ tinkluose.
       2024-03-12 13:43:04

Odos niežulį gali sukelti net patiriamas stresas ar įtampa

Odos niežulys – itin varginantis pojūtis, galintis kilti dėl pačių įvairiausių veiksnių. Dažnai visai nesudėtinga atpažinti jo priežastį, pavyzdžiui, reakciją į vabzdžio įkandimą, tačiau pasitaiko, kad niežulys nepraeina net nesant jokiems matomiems odos pakitimams.
       2024-03-12 13:38:53

Žvejyba – ar tikrai verta?

Žvejyba nėra tik žuvų gaudymas; tai laisvalaikio praleidimo būdas, aistra ir veikla, kuri turi gilią reikšmę daugeliui žmonių visame pasaulyje. Nuo ramybės akimirkų, praleistų prie vandens, iki didžiulio džiaugsmo, kurį suteikia didelio laimikio sugavimas. Žvejyba teikia daugybę patirčių, kurios praturtina tiek protą, tiek sielą.
       2024-03-12 12:50:01

Skelbiami „Auksinių scenos kryžių“ nominantai

Profesionaliojo scenos meno vertinimo komisija iš 93-ių pateiktų pasiūlymų išrinko „Auksinių scenos kryžių“ nominantus už 2023 m. kūrybą pagal atskiras kategorijas.
       2024-03-08 18:44:44

FM siūlo reikšmingai didesnes baudas ir daugiau saugiklių azartiniams lošimams

Finansų ministerija pristatė parengtas azartinių lošimų įstatymo (ALĮ) pataisas, kuriomis reikšmingai didinamos baudos azartinių lošimų organizatoriams už įstatymo reikalavimų nevykdymą.
       2024-03-08 10:16:10

Amžiui nepavaldus kelionių troškimas: kur dažniausiai keliauja senjorai?

Kelionių organizatoriai pastebi, kad kasmet vis daugiau vyresniosios kartos atstovų nori pažinti pasaulį ir leidžiasi atostogauti į svečias šalis. „Tez Tour“ atlikto visuomenės tyrimo duomenimis, 55 metų ir vyresni asmenys sudaro apie 20 proc. visų keliautojų.
       2024-03-07 20:15:00

„Bitė“ nutraukia 4G namų maršrutizatorių prekybą

„Bitė Lietuva“ stabdo 4G namų maršrutizatorių prekybą. Vietoje jų naujieji 5G įrenginiai, kurie padės naudotis dar spartesniu ir stabilesniu internetu. Naudojantys 4G maršrutizatorius pokyčio nepajaus, pasak ekspertų, naujieji įrenginiai suteiks 10 kartų greitesnį internetą bei atvers galimybes naudotis naujomis paslaugomis.
       2024-03-07 20:09:02

Įpročiai iš vaikystės: 5 smagūs būdai, padėsiantys vaikams gyventi tvariau

Didžioji dalis mūsų įpročių yra įgyjami dar vaikystėje, todėl labai svarbu apie aplinkai ir žmonėms draugiško gyvenimo būdo naudą savo atžaloms pasakoti nuo pat mažų dienų.
       2024-03-07 13:40:46

Atkreipia dėmesį į dažniausias vaistų nuo skausmo vartojimo klaidas

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto praėjusiais metais pateiktais duomenimis, Lietuvoje net ketvirtadalis žmonių kenčia nuo nugaros ar kaklo skausmų, o beveik vienas iš penkių – nuo rankų, kojų skausmo.
       2024-03-07 13:00:00

Tenusišypso Jums Viešpats, Maestro Rimai Tuminai

Eidamas 73-iuosius metus, kovo 6 d. mirė Valstybinio Vilniaus mažojo teatro įkūrėjas, ilgametis šio teatro meno vadovas režisierius Rimas Tuminas. Simboliška, kad vos prieš keletą dienų, kovo 2-ąją, paminėję Valstybinio Vilniaus mažojo teatro 34-ąjį gimtadienį, dabar atsisveikiname su jo pradininku Maestro Rimu Tuminu.
       2024-03-06 16:40:13

„Elektrum Lietuva“ pajamos augo 1,7 karto, pelnas – 5 kartus

Didžiausiai Baltijos šalyse žaliosios elektros gamintojai Latvijos energetikos grupei „Latvenergo“ priklausanti bendrovė „Elektrum Lietuva“ neaudituotais duomenimis pernai gavo 357 mln. eurų pajamų ir uždirbo 3,3 mln. eurų grynojo pelno – atitinkamai 1,7 ir 5 kartus daugiau negu 2022 m.
       2024-03-06 16:30:24

Pajamų deklaravimas ir įmokos „Sodrai“: ką svarbu žinoti

Prasidėjus pajamų deklaravimui, savarankiškai dirbantys gyventojai turėtų prisiminti, kad nuo uždirbtų ir deklaruotų pajamų taip pat reikia sumokėti ir socialinio draudimo bei sveikatos draudimo įmokas.
       2024-03-06 16:24:50

Šį delikatesą valgė dar pirmykščiai žmonės: jis turi unikalią dietinę savybę

Austrės – visais laikais Europos didikų mėgtas delikatesas, neseniai iš naujo atrastas ir Lietuvoje. Savo išskirtiniu, vandenynu alsuojančiu skoniu jos papuošia dažną šventę ar draugų susibūrimą.
       2024-03-05 19:54:51

Palygino Baltijos šalių gyventojų taupymo ir apsipirkimo įpročius

„Rimi“ duomenimis, per praėjusius metus tinklo parduotuvėse visoje Lietuvoje parduota beveik 1 715 tonų nukainotų maisto produktų su besibaigiančio galiojimo terminu. „Rimi Lietuva“ generalinis direktorius Vaidas Lukoševičius sako, kad tokia iniciatyva padėjo pirkėjams ženkliai sutaupyti.
       2024-03-05 17:28:21

Mūsų augintiniams tai nepatiks: MWC parodoje pristatyti net du šunys-robotai

Dirbtiniam intelektui (DI) kasdien kėsinantis į mūsų darbo vietą, ją „prarasti“ iškilo grėsmė ir mūsų šuniui. Neseniai pasibaigusioje „Mobile World Congress“ (MWC) parodoje net dvi kompanijos pristatė augintinius robotus, kurie ne tik atlieka triukus, bet ir leidžiasi paglostomi.
       2024-03-05 17:22:30

Tokia sriuba – tikra oranžinės spalvos terapija: šildo skrandį ir kelia nuotaiką

Kai beveik pusmetį gyvename pilkoje darganoje, pasiilgstame spalvų ne tik aprangoje, interjere, bet ir lėkštėse. Todėl tokie ryškūs patiekalai, kaip oranžinė sriuba iš batatų bei morkų, suvilios net nemėgstančius tradicinių sriubų.
       2024-03-05 14:44:32

Ekspertas pataria, kaip valyti plokščiaekranį televizorių

Kadangi naujausiuose televizoriuose įdiegtos pažangiausios technologijos, norint mėgautis išskirtine vaizdo kokybe, labai svarbu, kad ekranas būtų švarus. Kartais dulkės ir dėmės gadina vaizdo kokybę, todėl būtina nuolat valyti ekraną.
       2024-03-05 11:09:56

Dirbtinis intelektas. Kaip nuo jo apsisaugoti kūrėjams?

Pastaraisiais metais kūrybinėse industrijose kilo rimtų neramumų dėl dirbtinio intelekto (DI) panaudojimo. Holivudą sukrėtė galingas aktorių ir scenaristų streikas, dėl kurio studijos buvo priverstos sustabdyti daugumos pagrindinių projektų įgyvendinimą.
       2024-03-05 10:45:01

Gauti šių medžiagų vaikams yra gyvybiškai svarbu

Dauguma tėvų žino: kalcis gyvybiškai svarbus sveikiems vaikų dantims ir stipriems kaulams. Tačiau šis mineralas taip pat nepakeičiamas nervų, kraujotakos ir širdies sistemų veiklai, medžiagų apykaitos procesui.
       2024-03-04 17:18:30

Kodėl Grenlandijos gyventojai beveik neserga širdies ligomis: tai žuvis

Nors lašišą dažniausiai kepame, o rūkyta arba sūdyta keliauja ant sumuštinukų, galima pasilepinti ir gardžiomis salotomis, kurios tikrai papuoš šventės ar savaitgalio stalą.
       2024-03-04 12:26:29

Ką daryti norint išlaikyti savo nekilnojamojo turto vertę

Beveik 60 proc. visų Lietuvos gyventojų gyvena daugiabučiuose namuose ir jame esantis butas, dažniausiai, yra vienintelis nekilnojamasis turtas, kuris jiems priklauso. Kokia bus jo vertė priklauso ne tik nuo buto, bet ir viso daugiabučio, techninės būklės.
       2024-03-04 12:21:10

„Tele2“ su senosios kartos 3G ryšiu atsisveikins iki 2025-ųjų pabaigos

Mobiliojo ryšio operatorius „Tele2“ savo tinkle pradeda senosios kartos 3G ryšio išjungimą. Su nebeaktualiu 3G ryšiu visiškai bus atsisveikinta iki 2025 m. pabaigos.
       2024-03-03 13:39:10

Trys technologijų tendencijos, kurios keičia mūsų gyvenimo būdą

Įsibėgėjant XXI amžiui, inovatyvių technologijų įgalinimas iš naujo apibrėžia mūsų kasdienio gyvenimo būdą ir įpročius. Naujovių horizonte išsiskiria trys tendencijos, kurios iš esmės pakeis mūsų santykį su mus supančiu pasauliu:
       2024-03-03 09:21:18

Artėja kompensacijų metas už saulės elektrinių sukauptą perteklių

Dalis „Ignitis“ privačių ir verslo klientų, įsigijusių saulės elektrines nutolusiuose parkuose ar įsirengusių jas ant stogo, pagamino daugiau elektros energijos nei reikia jų individualiems ar verslo poreikiams.
       2024-03-01 21:00:10

Kokie naudoti automobiliai labiausiai domino pirkėjus 2023-aisiais?

Naudotų automobilių rinka nėra vis dar nėra skaidri ir prireiks daug laiko pokyčiams, todėl automobilių defektai vis dar slepiami, o rida ir toliau klastojama.
       2024-02-28 18:37:46

„Hanner“ statomam viešbučiui Venecijoje atsirinko Lietuvos gamintojus

Nekilnojamojo turto plėtros kompanija „Hanner“ į Venecijoje statomo viešbučio „Hampton by Hilton“ projektą įtraukė ir lietuviškų kompanijų. Viešbutyje jau montuojami šalies gamintojo „Aluvesto“ langai, o kambariuose bus naudojami Kaune pagaminti „Fitsout“ baldai ir interjero elementai.
       2024-02-28 18:30:33

Kirenija – uostamiestis, kuris padės sielą prikelti iš žiemos miego

Nors kalendorinis pavasaris jau ne už kalnų, budinančių saulės spindulių dar tenka palaukti. Trūksta įspūdžių, augalijos, o kartais atrodo, kad šaltasis sezonas tiesiog išsiurbė jėgas ir sunku bus jas susigrąžinti.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.