Naujienos

Besityčiojantieji iš eilių prie „Lidl“ – pasižiūrėkite į save

2016-06-14 14:39:04

Besityčiojantieji iš eilių prie „Lidl“ – jūs labai klystate. Pradėsiu nuo to, kad pirmiausia reikėtų gerai patiems save patyrinėti veidrodyje, prieš kritikuojant kitus. Kas labai atidžiai stebės, nustebs, kad neprošal prieš kitus purvu apipilant ir patiems reikėtų apsiprausti.

foto

Seniai koks įvykis turėjo tokį didelį atgarsį, kaip naujojo prekybos centrų tinklo Lietuvoje atidarymas. Praėjo daugiau nei savaitė, eilės vis dar netrumpėja, kaip ir diskusijos apie jas ir ką jos reiškia. Įvairiais atžvilgiais panagrinėjus tą „eilių“ reiškinį jis atskleidžia labai daug apie mūsų valstybę ir visuomenę.

Galima pagalvoti, kad lietuviams tik duok progą suformuoti eilę ir ji iš karto atsiras. Tam įtakos tikriausiai kažkuria dalimi turi ir istorinė patirtis dėl sovietmečio, tačiau tai tebūtų per paprastas reiškinio nurašymas. Milžiniškos eilės lydi ir kitų parduotuvių atidarymą visame pasaulyje: JAV, Kinijoje ir bet kur kitur. Internete įrodymų daugiau nei reikia, kai žmonės dar prieš prekybos centro atidarymą ar naujo produkto pasirodymą savaitę prieš užsiima eilę, miega gatvėse ar netgi moka pinigus kitiems, kad „palaikytų eilę“. Mano nuomone, priežastys kur kas gilesnės.

Socialinių tinklų „riteriai“ stovinčius eilėje pasitiko su patyčių ir netgi, sakyčiau, pagiežos banga ir būtent šis skirtumas tarp tų, kurie stovėjo eilėse ir tarp tų, kurie nuo jų atsižegnojo išryškino tą seniai jaučiamą atskirtį tarp visuomenės grupių.

Kaip socialinėje erdvėje pastebėjo vienas politologas, bėda ta, kad tam tikras siauras socialinis sluoksnis (pavadinkim jį „elitu“) nesupranta, kokiomis realijomis gyvena didžioji dalis Lietuvos gyventojų: per mažomis pajamomis ir per didelėmis kainomis. Kitaip sakant, būnant Maslow piramidės viršuje pagal poreikius (savęs išraiška), labai sunku suprasti, kad kažkas gyvena apatinėse pakopose (fiziologiniai poreikiai, saugumas). Dar sunkiau suprasti, kad tokių žmonių iš tiesų yra daug.

Atotrūkis tarp skirtingai gyvenančių jau taip pažengęs, kad nebesugebame suprasti, kad kažkas gyvena kitaip, blogiau, mažiau pasiturinčiai, kad kažkas neturi pasirinkimo/gabumų/žinių ir galimybių keisti darbus, uždirbti daug daugiau, galų gale, net neturi kada apie tai galvoti. Jiems šiandienos tikslas yra išgyventi, kaip nors ištempti iki kito mėnesio, kaip nors neprapulti, bet dar tuo pačiu ir padėti savo vaikams, anūkams, artimiesiems. Užuojautos tame sluoksnyje daugiau, o „elitas“ to matyti nenori.

Blogiausia ne tai, kad egzistuoja atskirtis tarp vienų ir kitų – ta atskirtis egzistavo visais laikais, visame pasaulyje: visada kas nors geriau gyveno už kitus ir tikriausiai visada taip bus, nepriklausomai nuo santvarkos. Blogiausia yra tai, kad Lietuvoje neturime absoliučiai jokio solidarumo tarp tų, kuriems gyvenime labiau pasisekė ir tarp tų, kuriems sekasi prasčiau.

Prasčiau gyvenančių yra visur: ir JAV, ir Norvegijoje, ir Šveicarijoje, ir bet kur kitur, tačiau ten neegzistuoja tokios masinės patyčios ir pagieža mažiau uždirbantiems savo buvusiems klasės draugams, kaimynams, giminaičiams – savo šalies piliečiams.

„Elitas“, „miesčionys“, „ponai“, „auksinis jaunimas“ – vadinkite, kaip norite, bendrauja tik tarpusavyje ir nebemato visos šalies, visų jos gyventojų, visų jų kasdienybės. Jeigu ir pamato – neigia realybę nurašydami viską skurdui, alkoholiui, kvailumui ar dar kam nors, bet neieško tų dalykų priežasčių, kurių pagrindinė buvo įvardinta ir metinėje Prezidentės kalboje – mažos mūsų piliečių pajamos.

„Kodėl ekonominio augimo rezultatų nesimato jų gyvenimuose?“, - klausė Prezidentė? Ir iš tiesų, kodėl?

Kodėl tiek daug kritikos pasigirsta, kai siūloma kelti minimalią algą, mažinti darbo apmokestinimą (NPD), mažinti PVM, kelti pensijas ar jas kompensuoti?

Naujo prekybos tinklo atėjimas į mūsų rinką, kurioje maisto kainos seniai pasiekusios absurdo lygį, aiškiai parodė, ką daugeliui Lietuvos žmonių reiškė galimybė sutaupyti. Prie to paties, tai ir aiškus įrodymas, kad pigesnes prekes galėjo pasiūlyti ir mūsų gamintojai bei prekybininkai, kurių „sąžiningais“ antkainiais seniai niekas nebetiki. Labai gerai, kad „užpelkėjusi“ mūsų mažmeninės prekybos rinka buvo išjudinta – jeigu dar prisidės kainų karai, kaip nutiko su telekomunikacijų rinka, bus dar geriau: kainos kris, išlošime visi. Tačiau eilės aiškiai parodė, kad ekonominiai reikalai mūsų gyventojams labai aktualūs ir svarbūs, todėl privalome padaryti viską, kad jų pajamos didėtų.

Visi žinome, kad apytiksliai trečdalis Lietuvos gyventojų gyvena žemiau skurdo ribos, daug žmonių gyvena tik šiek tiek geriau nei minimalių poreikių tenkinimo lygis – per lėtai auganti jų ekonominė situacija ir sukūrė tą atskirtį tarp „elito“ ir „paprastų“ žmonių.

Kaip politikas suprantu, kad savų rūpesčių turi visos visuomenės grupės, visi kitaip mato į ką valstybė turėtų investuoti ir kur link judėti. Normalu, kad jaunam žmogui nesuvokiama, kodėl reikėtų biudžeto pinigus „švaistyti“ pensijoms, arba kodėl gerai uždirbantis miestietis turėtų pritarti MMA didinimui, nors nemažai žmonių regionuose tai yra labai svarbus dalykas. Tačiau lygiai taip pat suprantu, kad būtent mažiausiai uždirbančių pajamų didinimas šiandien turi būti svarbiausias valstybės tikslas.

Solidarumo jausmas tarp valstybės piliečių, nepriklausomai nuo jų amžiaus, pajamų ir kitų dalykų gali padaryti stebuklus, gali uždegti visus siekti bendrų tikslų, vieni kitiems padėti ir greičiau judėti į priekį. Tačiau šnekėti apie solidarumą, bet nieko dėl jo nedaryti – beviltiškas reikalas (nors tokių „šnekėtojų“ daugiau nei reikia). Galvoti didelei daliai žmonių apie solidarumą, kai pilvas tuščias, taip pat neįmanoma. Tų, kurių pilnas pilvas – jie irgi niekada neužjaus kitokių.

Tik sumažinus atskirtį, galėsime stiprinti solidarumą, o būdami solidarūs – nedrįsime tyčiotis iš tų, kurie stovi eilėse ir gyvena prasčiau. Vietoje to, kad praeidami pro eilėse stovinčius juoktumėtės (buvo tokių atvejų), jūs sustosite ir pasiūlysite stovintiems karštą dieną vandens. Kai tai taps norma – žinosime, kad valstybė juda teisinga linkme.

Valentinas Mazuronis, Darbo partijos pirmininkas, Europos Parlamento narys

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:



Daugiau naujų naujienų
       2024-04-18 22:33:13

Kokybiška vištiena vertinama visame pasaulyje, kokia jos perspektyva Lietuvoje?

Šiuolaikinė visuomenė vis labiau rūpinasi savo sveikata, geresne savijauta vartodama maistingesnę, natūralesnę ir sveikatai palankesnę produkciją. Vištiena – ne išimtis, o pagaminta iš be antibiotikų užaugintų paukščių yra būtent ta mėsa, kuri vis dažniau aptinkama kiekvieno pirkėjo krepšelyje.
       2024-04-18 20:56:05

Reikalavimo važinėti vasarinėmis padangomis nėra – kodėl būtina tai daryti?

Kaip ir kasmet, nuo balandžio 1 d. automobiliai šalies keliuose gali būti eksploatuojami su vasarinėmis padangomis. Visgi dažnam vairuotojui kyla klausimas, kodėl apskritai verta tai daryti, nes žieminių padangų, jei jos nėra dygliuotos, naudojimas vasaros metu neuždraustas.
       2024-04-18 14:29:51

Erkės perduoda daugiau nei 20 ligų, o Laimo liga gali sukelti 70 simptomų

Atėjus šiltajam sezonui, daugelis pirmiausia skubės į gamtą. Visgi svarbu prisiminti, kad erkių aktyvumas didėja termometro stulpeliams esant dar ne taip aukštai – infekcines ligas pernešantys voragyviai miškuose ir parkuose mūsų tyko jau nuo septynių laipsnių šilumos ir savo pamainą baigia tik vėlyvą rudenį.
       2024-04-18 12:50:03

Esu mažos, iki 3 ha miško valdos savininkas. Ką turėčiau žinoti?

Lietuvoje yra apie 319 tūkst. privačių žemės sklypų, kuriuose yra miško. Vidutinis sklypo dydis – apie 2,7 hektaro. Dažnai šių sklypų savininkai yra žmonės, nesusiję su miškininkyste, turintys kitų sričių išsilavinimą, gyvenantys ir dirbantys miestuose.
       2024-04-17 15:34:10

Automobilio vairuotojo atsakomybė: kada keleivis privalo būti išlaipintas

Saugumas kelyje labiausiai priklauso nuo vairuotojo įgūdžių ir atidumo bei automobilio techninės būklės. Transporto priemonėje įrengtos oro pagalvės taip pat reiškia saugumą nelaimės atveju, tačiau saugos diržo segėjimas yra kiekvieno automobilio vairuotojo bei keleivio asmeninis pasirinkimas, kuris, deja, ne visada būna teisingas.
       2024-04-17 15:31:22

Vasarai, kai atsivalgysite šaltibarščių: atgaivins agurkų šaltsriubė

Šylant orams, į mūsų virtuves vis dažniau atkeliauja agurkai: juos pjaustome į salotas, dedame į šaltibarščius, gardiname jais geriamąjį vandenį. Kai nesinori karštų ir sočių pietų, puikiai atgaivins bulgariška „Tarator“ sriuba.
       2024-04-17 15:17:21

Schema, kai tampate nusikaltėlių bendrininku: kaip atpažinti ir apsisaugoti

Viena iš pastaruoju metu populiariausių finansinio sukčiavimo schemų – netikri darbo skelbimai. Jie aukoms gali kelti ypač didelį pavojų, nes jos, pačios to nesuprasdamos, gali tapti nusikaltėlių bendrininkėmis.
       2024-04-17 15:11:49

RRT: skaitmeninių sukčių metodams tobulėjant, esamų priemonių nebepakanka

Praėjus beveik metams nuo pirmųjų Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) sprendimų, skirtų skaitmeniniams sukčiams pažaboti, buvo apžvelgti jų rezultatai – pristatyta statistika, kurią renka tiek operatoriai, pašto paslaugų teikėjai, tiek susijusios institucijos.
       2024-04-17 15:08:56

Įminė mįslę, kaip nesutikti su vadovu ar aukštesnio statuso žmogumi?

Daugeliui mūsų labai sunku nesutikti su vadove arba bet kuo kitu, kas yra aukštesnėje galios pozicijoje. Tai gali būti ir darbinė, ir asmeninė aplinka – statusu viršesnis žmogus ar vyresnis šeimos narys, mama, tėtis ar kitas autoritetas.
       2024-04-17 15:02:57

Kaip saugiai transportuoti televizorių, skalbimo mašiną ar šaldytuvą

Persikraustymas į naujus namus paprastai būna džiaugsmingas nuotykis, tačiau kartu su juo tenka ir nelengva užduotis saugiai pervežti didelius prietaisus, pavyzdžiui, televizorius, šaldytuvus ir skalbykles.
       2024-04-17 14:56:33

5 svarbiausi dokumentai, norintiems parduoti automobilį greičiau ir brangiau

Parduodant automobilį svarbu turėti visus su jo eksploatavimu susijusius dokumentus. Tai sumažins abejones dėl pardavėjo sąžiningumo bei transporto priemonės būklės.
       2024-04-16 22:02:22

Lietuvos radijo ir televizijos komisija patyrė kibernetinę ataką

Š. m. balandžio 16 d. nuo 9 val. iki 12 val. Lietuvos radijo ir televizijos komisijos (toliau – LRTK) interneto svetainė patyrė kibernetinę ataką, tačiau dėl greitos LRTK reakcijos ir pritaikytų techninių priemonių, jokia žala nepadaryta.
       2024-04-16 16:45:30

Kokias didžiausias klaidas daro keliautojai: galite būti nepasiekiami

Be išmaniojo telefono – nė žingsnio namuose, tad tokio paties komforto norisi ir keliaujant. Likti be ryšio svetimoje šalyje – ne išeitis, tad Arnoldas Lukošius, „Tele2“ Inovacijų ekspertas, primena, ką reikėtų pasitikrinti ir kokius žingsnius būtina atlikti dar prieš kelionę.
       2024-04-16 13:41:30

7 finansiniai žmonių asmenybės tipai: pasitikrinkite, kuris esate jūs

Siekiant finansinės gerovės ir stabilumo, dažnai pamirštamas aspektas yra mūsų finansinis asmenybės tipas. Tai – pasikartojantis elgesys su pinigais ir požiūris į juos.
       2024-04-16 13:30:44

Vilniaus TV bokšto rekonstrukcija: taurėje lankytojams atvertos naujos erdvės

Šiandien aukščiausiame Lietuvos statinyje – Vilniaus televizijos bokšte – surengtos bokšto viršutinės taurės naujų erdvių rekonstrukcijos pabaigtuvės. Pabaigus šį darbų etapą, lankytojams atveriamos naujos erdvės, kuriose jų laukia naujos paslaugos bei pramogos.
       2024-04-15 14:01:19

Dirbtinio intelekto rinka 2030-aisiais: investuoti, reguliuoti ar bijoti?

Gyvename dirbtinio intelekto psichozės laikais – stebime lenktynes, kuriose neaiškios nei taisyklės, nei starto ir finišo linijos. Nežinome, kada jos baigsis, tačiau aišku viena – šiandien svarbiausia pasirinkti strategiją ir judėti kryptingai, sako advokatas, „TGS Baltic“ partneris Mindaugas Civilka.
       2024-04-15 13:37:33

Vidaus vartojimas – Lietuvos ekonomikos augimo variklis

Išankstiniai indikatoriai rodo, kad ekonominis aktyvumas Lietuvoje laipsniškai atsigauna. Vis dėlto, kol daugelis pagrįstai Lietuvos ekonomikos atsigavimą sieja su eksporto ir pramonės rodikliais, vidaus vartojimas tampa ypač svarbiu komponentu, šiemet stipriai patempsiančiu šalies ekonomiką į viršų.
       2024-04-15 13:35:07

Ne tik varlių šlaunelės ir sraigės: 2 greiti ir pigūs prancūziški patiekalai

Maisto gamyboje prancūzai išties moka panaudoti viską, kas yra geriausia: tiek šviežius ir kokybiškus ingredientus, tiek ištobulintas skonių derinimo technikas. Ką ir bekalbėti apie valgymo kultūrą, kuri skatina mėgautis ne tik maistu, bet ir kompanija.
       2024-04-15 12:56:56

Kodėl įspėjamuosius pranešimus kartais gauna ne visi gyventojai?

Jonas, gyvenantis Vilniaus Naujamiesčio mikrorajone, bet dirbantis Viršuliškėse, darbo metu negavo pranešimo apie gaisrą, įsiplieskusį netoli jo namų. Kodėl? Pasak Arnoldo Lukošiaus, „Tele2” Inovacijų eksperto, nors ši konkreti situacija išgalvota,
       2024-04-15 12:48:50

JAV atvėrė rinką Lietuvos oro bendrovėms

JAV atvėrė rinką Lietuvos oro bendrovėms: atlikusi Lietuvos civilinės aviacijos valdymo ir skrydžių saugos užtikrinimo sistemos auditą, JAV federalinės aviacijos administracija (FAA) suteikė galimybes Lietuvos oro vežėjams vykdyti komercinius skrydžius JAV teritorijoje Lietuvoje registruotais orlaiviais.
       2024-04-15 12:24:48

Kuo naudinga garso terapija?

Teigiamas garso poveikis žmogui žinomas nuo senų laikų. Įvairių istorijų galima rasti jau senovės Egipte, Indijoje, Graikijoje. Tam tikri aspektai pasiekė ir dabartinį laikotarpį. Pavyzdžiui, ganėtinai populiariu užsiėmimu vis dar išlieka garso terapija.
       2024-04-15 12:17:15

Koks turėtų būti seifo saugumo lygis?

Seifas yra naudingas itin įvairių daiktų saugojimui nuo įsilaužimų ar gaisro. Dažniausiai žmonės šį įsigyja norėdami paslėpti ginklus, dokumentus, pinigus, brangią įrangą, papuošalus, raktus. Žinoma, įvairių vertingų daiktų egzistuoja ir gerokai daugiau.
       2024-04-15 12:10:41

Ką veikti lietingais vakarais porai? 5 idėjos

Nors už lango oras vis gerėja, vasarėja, tačiau saulėtas dienas anksčiau arba vėliau keičia lietingos ir tenka galvoti ką smagaus nuveikti. Žinoma, kad kai šalia yra mylimas žmogus – rasti smagias veiklas yra kur kas paprasčiau.
       2024-04-12 11:27:43

Ką būtina žinoti apie vaistų nuo skausmo vartojimą? Didžiausios klaidos

Vaistai nuo skausmo yra dažnas medikamentas kiekvieno žmogaus vaistinėlėje. Jų populiarumą didžiąja dalimi lemia universalus poveikis – jie vartojami tiek kenčiant ūminį skausmą, tiek turint lėtinių ligų.
       2024-04-10 18:52:18

Blokuojami 23 IP adresai, kuriais pasiekiama Kremliaus propaganda

2024 m. balandžio 10 d. Lietuvos radijo ir televizijos komisija (toliau – LRTK) priėmė sprendimą blokuoti 23 IP adresus, kuriais sudaroma galimybė žiūrėti Lietuvos Respublikoje draudžiamas transliuoti pagrindines Kremliaus propagandos televizijos programas.
       2024-04-10 18:47:02

Ženšenis: natūralus adaptogenas jūsų sveikatai

Kas yra adaptogenai ir kodėl jie svarbūs mūsų organizmui? Adaptogenai yra natūralios kilmės medžiagos, kurios padeda organizmui prisitaikyti prie stresinių situacijų ir įveikti iššūkius. 1947 m. rusų mokslininkas Nikolai Lazarev sukūrė terminą „adaptogenas‘‘.
       2024-04-10 12:25:28

Lietuvos biudžetas nepasipildo milijonais už automobilių ridos klastojimą

Dėl didelių ridos klastojimo mastų Lietuvoje nukenčia ne tik naudotų automobilių pirkėjai, bet ir valstybės biudžetas. Automobilių duomenų įmonė „carVertical“ atliko tyrimą daugiau nei dešimtyje Europos šalių tam, kad nustatytų, kaip skirtingose valstybėse kovojama su ridos klastojimu.
       2024-04-09 20:35:59

IT Lietuvoje: trečdalis tėvų vis dar mano, kad tikslieji mokslai – berniukams

Dauguma (59 proc.) tėvų Lietuvoje mano, kad IT srities profesijos yra ir išliks perspektyviais karjeros pasirinkimais jų vaikams, o 39 proc. yra įsitikinę, kad programavimo įgūdžiai yra esminiai ir ateityje jų reikės daugeliui.
       2024-04-09 20:02:33

Ar galiu savo miške iškirsti sausuolius ir ko tam reikia?

Valstybinė miškų tarnyba pastaruoju metu sulaukia miškų savininkų klausimų apie galimybes išsikirsti nudžiūvusius medžius (sausuolius). Žmonės teiraujasi, kur kreiptis ir kokių dokumentų ar suderinimų tam reikia.
       2024-04-08 19:24:01

Ką daryti, kad turimas turtas nenuvertėtų: atkreipkite dėmesį į 4 žingsnius

Lietuvių sukauptas grynasis finansinis turtas per penkerius metus padvigubėjo, tačiau tik nedidelė dalis gyventojų žino, kaip išsaugoti sukaupto turto vertę, kad galėtų juo džiaugtis patys senatvėje ar perduoti savo ateities kartoms.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.