iliustracija iliustracija iliustracija
iliustracija iliustracija
Naujienos

Didėjantis lietuvių mobilumas keičia suvokimą apie kelionės į darbą trukmę

2016-09-26 15:05:33

Visame pasaulyje įprasta į darbą važiuoti keliasdešimt ar daugiau nei 100 kilometrų. Europos didmiesčių gyventojai tokioje kelionėje užtrunka net kelias valandas. Tuo tarpu lietuviai yra sėslesni, nors pastaruoju metu vejamės europiečius.

foto

Asmuo, gyvenantis sostinėje, bet kasdien važiuojantis dirbti į Kauną arba atvirkščiai, nuostabos jau nekelia.

Europos Sąjungos statistikos tarnybos „Eurostat“ duomenimis, 20 proc. Londono priemiesčių gyventojų daugiau negu dvi valandas per dieną praleidžia keliaudami į darbą ir atgal iš jo. Šis skaičius sudaro vieną dieną per savaitę. Vokietijoje 37 proc. visų gyventojų kasdien bent po valandą praleidžia kelyje. Panaši tendencija vyrauja visoje Europoje, tik italai gali pasigirti – vidutinė jų keliavimo į darbą trukmė siekia 23 minutes.

Renkasi darbovietę, bet ne miestą

Kaune įsikūrusios tarptautinės duomenų valdymo bendrovės „Callcredit Information Group“ padalinio vadovas Dainius Aksinavičius sako, kad jų įmonėje taip pat yra dirbančiųjų, kasdien į darbą atvykstančių iš kitų miestų. „Turime darbuotojų, kasdien į biurą atvažiuojančių iš kitų miestų, konkrečiau – Vilniaus ir Elektrėnų. Labai džiugina darbuotojų motyvacija dirbti mūsų įmonėje, nepaisant skiriančio atstumo. Sudarome sąlygas tam, kad žmonės norėtų dirbti pas mus ir siekiame pritraukti geriausius specialistus, todėl mums nėra svarbi jų gyvenamoji vieta“, – pasakoja D. Aksinavičius.

Kiekvieną rytą kauniečiai vyksta į darbą Vilniuje, Šiauliuose, Panevėžyje ar Klaipėdoje, o sostinės gyventojai darbus atranda Kaune. Tai keičia susiformavusį požiūrį apie priimtiną atstumą iki darbo vietos, nes lietuviai renkasi karjeros galimybę ir nesuka galvos dėl laiko, praleidžiamo kelionėje į darbą.

Darbo diena prasideda anksti

Ketverius metus įmonėje „Callcredit Information Group“ dirbantis Rimvydas gyvena Elektrėnuose, o į darbą Kaune kasdien vyksta autobusu. „Pasirinkau darbą, o ne gyvenamąją vietą. Anksčiau gyvenau ir dirbau Vilniuje, tačiau vėliau dėl šeimyninių aplinkybių persikėliau į Elektrėnus, kuriuose jau tada kaip vieną iš teigiamų alternatyvų įžvelgiau galimybę dirbti tiek Vilniuje, tiek Kaune“, – pasakoja pašnekovas.

Rimvydo diena prasideda anksti – 6 valandą ryte, tačiau Kaune jis atsiduria dar prieš darbo pradžią. „Turiu galimybę dirbti iš namų. Vieną žiemą, užėjus dideliems šalčiams, įmonės vadovas pasiūlė šią alternatyvą“, – pasakoja Rimvydas.

Personalo atrankos įmonės „Alliance for Recruitment“ partneris Andrius Francas sako, kad darbovietės pasirinkimas – žmogaus valioje. Specialistas teigia, kad jei asmuo ieško darbo Vilniuje, tikimybė, kad jis gaus atitinkamą pasiūlymą dirbti Kaune – nedidelė, tačiau yra. „Tokiais atvejais daug bendraujame su kandidatu ir aiškinamės ar jis turi šaknų tame mieste, ar nori pradėti karjerą naujoje vietoje“, – pasakoja jis,

Kaunas vejasi Vilnių

Pastaruoju metu Kaune kuriasi daug tarptautinių kompanijų, savo padalinius čia steigia sostinės įmonės. Tuo pačiu didėja konkurencija dėl darbuotojų – stengiamasi pritraukti naujus ir išlaikyti turimus.

A. Francas sako šiuo metu pastebintis suaktyvėjusią Kauno darbo rinką. „Konkurenciją didina gamybinių įmonių atsiradimas, paslaugų centrų atėjimas bei naujų IT kompanijų steigimasis“, – sako jis. Nors skirtumai tarp dviejų didžiausių Lietuvos miestų išlieka, tačiau pasak specialisto, Kaune jaučiamas didesnis pagyvėjimas ir pasikeitęs vietos valdžios požiūris.

„Pagrindinis skirtumas yra tas, kad Vilniuje vis dar yra daugiau patrauklių darbdavių ir užsienio įmonių centrinių būstinių. Kuriant miestą, kaip patrauklią lokaciją naujų darbo vietų kūrimui, labai svarbus ir savivaldybės požiūris į miesto plėtrą bei perspektyvas, todėl džiugu, kad šioje srityje Kaune vyksta dideli pokyčiai“, – pasakoja A. Francas.

Patirtis vertingesnė už sukeltus nepatogumus

„Callcredit Information Group“ skaitmeninės rinkodaros asistentė Gintarė sostinėje gyvena penkerius metus. Šiek tiek mažiau negu pusę metų kasdien į darbą mergina vyksta traukiniu. „Darbą Kaune pasirinkau dėl patirties – norėjau daugiau išmokti apie skaitmeninę rinkodarą ir manau, kad dabartinė mano darbovietė – ideali vieta mokytis. Kiekvieną dieną dirbu su skirtingų dydžių kompanijomis ir bendrauju su komanda, esančia Jungtinėje Karalystėje“, – pasakoja Gintarė.

Į darbą kasdien išvykstanti pusė aštuonių ryte, o į namus atkeliaujanti aštuntą valandą vakare, Gintarė sako, toks važinėjimas kelia nepatogumų, tačiau pirmenybę mergina teikia patirčiai ir žiūri į ilgalaikę karjeros perspektyvą. A. Francas pastebi, kad vadovaujančio lygio darbuotojų tarpe yra daugiau važinėjančių iš Vilniaus į Kauną. „Specialistai labiau juda iš Kauno į sostinę, tačiau Kaune besikuriant naujoms tarptautinėms įmonėms, važinėjančių darbuotojų skaičius tik didės“, – prognozuoja jis.

Kiekvieną dieną maršrutu Vilnius – Kaunas migruojantys darbuotojai retai susimąsto apie galimybę persikelti į miestą, kuriame dirba. Didesnis atstumas netampa našta ar problema. „Žinau kelis atvejus, kai darbuotojai jau 10 metų važinėja iš Vilniaus į Kauną ir iš Kauno į Vilnių. Jei žmogus turi šeimą ir namus – nėra taip paprasta viską perkelti kitur“, – sako A. Francas.

„Callcredit Information Group“ duomenų bazių inžinierius Andrius gavęs pasiūlymą dirbti Kaune, pirmąją darbo dieną susikrovė daiktus ir iš Vilniaus persikėlė į laikinąją sostinę. „Didžiausią įtaką padarė laiko išnaudojimo galimybės. Vietoje kelionės iš Vilniaus į Kauną ir atgal aš pasirinkau šį laiką išnaudoti savo mėgstamai veiklai. Be to, aš neturiu didelių finansinių įsipareigojimų bankams, dar nesu sukūręs šeimos, taigi galiu sau leisti tokius eksperimentus. Esu vilnietis – čia gimiau, augau ir studijavau, todėl man norėjosi pažiūrėti kaip gyvena kiti miestai“, – savo pasirinkimą aiškina Andrius.

Užsienyje – normali praktika

„Callcredit Information Group“ komunikacijos specialistė Eglė į darbą taip pat važiuoja iš Vilniaus. Ketverius metus įmonėje dirbanti mergina teigia, kad prie kelionių yra pripratusi. „Gyvenau Jonavoje, kai pradėjau dirbti šioje įmonėje, todėl važinėjimas į darbą man buvo tapęs įprastu dalyku. Persikrausčiusi į Vilnių net nemąsčiau keisti darbovietės, nes čia jaučiuosi vertinama ir turiu galimybę tobulėti“, – sako Eglė.

„Callcredit Information Group“ pagrindinis biuras yra įsikūręs Jungtinėje Karalystėje, todėl Eglei dažnai tenka bendrauti su kolegomis britais. „ Jiems keliauti į ir iš darbo bent jau valandą laiko yra visiškai normalus dalykas. Daug mūsų kolegų gyvena toliau nuo Lidso, kur yra įsikūręs pagrindinis įmonės biuras ir kelionės traukiniais yra tiesiog neišvengiamos“, - pasakoja Eglė.

Nacionalinės statistikos departamento duomenimis, vidutinė brito važiavimo į darbą trukmė išaugo iki 54 minučių. Tuo tarpu pasaulio vidurkis yra apie 40 minučių. Pusantro milijono britų kasdien į darbą keliauja daugiau negu tris valandas. Departamento užsakyto tyrimo metu paaiškėjo, kokios specialybės atstovai į darbą važiuoja ilgiausiai – tai buhalteriai (75 minutės) ir IT darbuotojai (65,6 minutės).

„Nuo Londono iki Lidso, yra daugiau nei 300 kilometrų atstumas. Didžioji dalis „Callcredit Information Group“ vadovų gyvena prie Londono, todėl vienos valandos kelionės jiems yra įprastas dalykas ir kolegai britui tikrai nepasiskųsi, kad kasdien važinėji iš Vilniaus“, – juokauja Eglė.

Reklama
Naujienos komentarai

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2019-11-15 15:55:56

Antibiotikas – ne saldainis. Didžiausios jų vartojimo klaidos

Kaip dažnai vartojate antibiotikus? Jų griebiatės tik kraštutiniu atveju ar vos peršalus ir užgulus nosiai? Specialistai įspėja: antibiotikai – ne saldainiai, tad jų vartojimas turi būti teisingas. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) skambina pavojaus varpaus dėl mikroorganizmų atsparumo antibiotikams.
       2019-11-15 10:28:21

„Rail Baltica“ vizija: sujungti skrydžius su traukinių transportu

2019 m. lapkričio 13 d., už „Rail Baltica“ projektą atsakinga įmonė „RB Rail AS“ pristatė tyrimą, kuriame įvertintos pagrindinės oro uostų keleivių srautų integravimo į greitųjų traukinių tinklą „Rail Baltica“ ypatybės ir reikalavimai.
       2019-11-15 10:23:10

Socialiniai įgūdžiai ar socialiniai tinklai: kur pranašesnė jaunoji Z karta?

Išskirtinai nei kitos, nuo vaikystės internetą pažįstanti Z karta naršymui internete skiria daugiausiai laiko. „Instagram story“, „live“ filmavimas ir virtualūs draugai šiuolaikiniam jaunimui yra neatsiejama gyvenimo dalis. Kaip socialinė medija pakeitė jaunimo bendravimo įpročius ir pasaulio suvokimą?
       2019-11-15 10:14:06

5 patarimai, kaip telefonu padaryti kokybiškas nuotraukas tamsiu paros metu

Vienas svarbiausių dalykų šiandien – gražiai fotografuoti, nes socialiniai tinklai patys sėkmingomis nuotraukomis nepasidalins. Dieną tai padaryti nesunku, o kaip kokybiškus kadrus išgauti tamsiu paros metu? Net ir turint naktį gerai fotografuojantį telefoną, jūsų kadrai gali nepavykti.
       2019-11-15 10:08:16

Vilniuje „išdygo“ Agnės Kišonaitės instaliacija „Cukrinė širdis“

Ketvirtadienį, Pasaulinę diabeto dieną, sostinės Odminių skvere pristatyta menininkės Agnės Kišonaitės sukurta instaliacija „Cukrinė širdis“. Pustrečio metro aukščio raudoną širdies formos karkasinę konstrukciją menininkė užpildė kraujotakos sistemą primenančiais raizginiais iš tuščių ar cukrumi užpildytų stiklo konteinerių.
       2019-11-15 09:35:52

Europarlamentaras Liudas Mažylis: GMO ant Europos stalo, ką valgysime rytoj?

Globalizacija, didėjanti populiacija, klimato kaita, chemiškai apdorotas maistas ir kiti iššūkiai yra taip vieni su kitais susipynę, kad net primena gerą ryžių mišrainę. Ir ją miniu ne atsitiktinai, nes tiek išvardinti iššūkiai, tiek ryžių mišrainėje randami kukurūzai yra susiję su viena, daugeliui iki galo taip ir nesuprantama, Genetiškai modifikuotų organizmų (GMO) tema.
       2019-11-15 09:07:55

Gydytojos patarimas vyrams: sveikatai saugoti pasitelkite technologijas

Nors vis dar vyrauja nuostata, kad vyrai sveikata rūpinasi mažiau, nei moterys, gydytoja Martyna Karklytė teigia, jog taip nebėra – jie vis didesnį dėmesį skiria fiziniam aktyvumui, sveikai mitybai, kokybiškam miegui bei kovai su stresu.
       2019-11-15 09:07:55

Temperatūros svarba miegui – kaip atvėsinti kūną naktimis?

Įvairių tyrimų ir stebėjimų dėka šiandien žinome, kad mūsų miegui įtaką daro daugybė įvairių vidinių bei išorinių veiksnių. Tai – teisingas miego ritmas, miegojimo ciklai, čiužinys ir net miegamojo aplinka. Vis dėlto, veiksnys, kurį savo kūnų jaučiame ir identifikuoti galime kiekvienas yra temperatūra.
       2019-11-14 19:34:18

Robotai logistikos versle: kaip ši sfera atrodys po dešimties metų?

Jau ne vieną dešimtmetį viešoje erdvėje sklandančios prognozės, kad žmogaus darbo jėgą pakeis robotai, neaplenkia ir logistikos bei siuntų verslų. Tačiau į duris besibeldžiančio mechaninio kurjerio neturime nei dabar, nei, panašu, sulauksime artimiausioje ateityje.
       2019-11-13 20:15:55

Ateities darbo rinka: kaip keičiasi mūsų įpročiai?

Spėjama, kad ateityje daugiau nei 75 mln. darbo vietų išnyks dėl galimybių technines užduotis perleisti robotams. Žinoma, dirbtiniam intelektui prilygti žmogaus kritiniam ir kūrybiniam mąstymui dar prireiks daug laiko, tad robotai tikrai neužvaldys visos darbo rinkos.
       2019-11-13 20:09:31

Ar elektroninė prekyba pakeis fizines parduotuves?

Prireikus naujų batų, šviestuvo ar televizoriaus, vis retesnis šių prekių ieškoti važiuoja į fizines parduotuves, kai jas nusipirkti galima vos keliais mygtukų paspaudimais. Maža to, pastaraisiais metais internetinė prekyba išsiplėtė ir į greito apyvartumo prekių – maisto produktų, gėrimų, kasdienių buities ir higienos reikmenų – sektorių.
       2019-11-12 12:40:49

„Toksika“ pradėjo saugiai deginti Alytaus gaisravietėje surenkamas atliekas

Penktadienį Alytaus gaisravietėje pradėjusi degėsių surinkimo darbus, šiandien „Toksika“ jau daugiau nei parą saugiai degina surinktas pavojingąsias atliekas. Į „Toksikos“ padalinį Šiaulių rajone atvežtos pavojingosios atliekos – metalinių, tekstilinių kordų atliekos su gumos ir degėsių likučiais – deginamos specialiame „Toksikos“ pavojingųjų atliekų utilizavimui skirtame įrenginyje.
       2019-11-12 12:25:11

Technologijos mokslų daktarė: nebijokite siekti to, ko norite jūs

Akvilė Zabiliūtė-Karaliūnė – technologijos mokslų daktarė, Vilniaus universiteto (VU) Fizikos fakulteto Fotonikos ir nanotechnologijų institute atliekanti įvairiausius su apšvietimu susijusius tyrimus, kurianti ir tobulinanti naujus apšvietimo šaltinius, skirtus ir menui, ir medicinai.
       2019-11-12 12:02:33

5 skaitmeninės rinkodaros tendencijos 2020 m.: kas naujo ir kas – seno?

Metų pabaigai artėjant skaitmeninės rinkodaros ekspertai dalijasi 2020 metų prognozėmis. Kaip keisis mūsų interneto vartojimo įpročiai ir kokios penkios pagrindinės tendencijos kitais metais stiprės? Pasirenkime garso, emocijų, prekių ženklų balsų, dirbtinio intelekto ir iš rankų nepaleidžiamo išmaniojo telefono metams.
       2019-11-12 10:59:30

Didžiausias pasaulyje kelionių organizatorius: „Lietuvos rinkos laukia pokyčiai

Įnirtingos konkurencijos sąlygomis gyvenančio šalies turizmo sektoriaus laukia permainos. Į Lietuvą įžengęs stambiausias pasaulio kelionių organizatorius TUI tvirtina – žvalgytuvės baigtos, atėjo metas plėtrai.
       2019-11-12 09:30:10

Rozetėse palikti elektros prietaisai namus gali paversti pelenais

Rozetėse palikti šildytuvai bei krovikliai ar pažeisti įvairių prietaisų laidai – nemažos dalies Lietuvos žmonių kasdienybė, kuri dažniausiai jiems neatrodo rizikinga. Tačiau ekspertai įspėja, kad tokie kasdieniniai įpročiai ar netikėti elektros gedimai gali baigtis dideliais finansiniais nuostoliais bei netgi tragiškomis pasekmėmis.
       2019-11-12 09:26:45

„Avitela“ ir „Elektromarkt“ sandoris: išliks atskiri prekės ženklai

25 metus veikianti prekybos buitine technika ir elektronika bendrovė „Avitelos prekyba“ įsigijo kitą rinkos žaidėją – įmonę „GV Group“, valdančią „Elektromarkt“ parduotuves. Po įsigijimo, „Elektromarkt“ tampa „Avitelos“ įmonių grupės dalimi, tačiau išliks kaip du atskiri prekės ženklai.
       2019-11-12 09:22:37

Kai kuriems senjorams internetas vis dar yra parduotuvė, turgus ir bažnyčia

Į išmaniuosius įrenginius nuolat sukritę miestų gyventojai net neįsivaizduoja, kad nemažai daliai vyresnio amžiaus žmonių regionuose internetą vis dar atstoja kasdieninio susitikimo vietos: būtent čia dalinamasi naujienomis ir bendraujama tarpusavyje, sako žinomas režisierius ir televizijos laidų veidas Vytenis Pauliukaitis.
       2019-11-12 09:20:09

Ar daugės moterų IT srityje?

Didesnėje dalyje informatikos studijų programų merginos tesudaro 20 proc. ar net mažiau studentų. „Nuobodu“, „sunku“, „neįdomu“ – tokius pasiteisinimus jau seniai girdi Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Informatikos fakulteto dekanė prof. Daiva Vitkutė-Adžgauskienė ir kiekvieną jų gali lengvai paneigti.
       2019-11-11 11:39:14

6 patarimai žaidimų telefone mėgėjams

Telefonas jau seniai viršijo tik susisiekimo priemonės apibrėžimą. Dabar juos naudojame sporto pasiekimams sekti, muzikai klausyti, puikios kokybės nuotraukoms daryti ir kitoms smagioms pramogoms, pavyzdžiui žaidimams.
       2019-11-11 11:35:13

Prie pokyčių Vilniaus stoties rajone jungiasi ir Autobusų stotis

Vilnius imasi aktyvių veiksmų dėl autobusų stoties atnaujinimo – šiandien savivaldybėje pasirašyti keturšaliai sostinės, AB „Lietuvos geležinkeliai”, UAB „Vilniaus autobusų stotis“ ir UAB „Baltisches Haus“ ketinimai rajoną drauge paversti prestižiniu mobilumo centru.
       2019-11-11 11:14:16

Gyventojų nuomonė: žalių rodyklių atsisakymas apsunkins eismo sąlygas

Sprendimas Lietuvoje atsisakyti į dešinę leidžiančių sukti žaliųjų rodyklių, kai dega raudonas šviesoforo signalas, sutinkamas skeptiškai. Kas antras šalies vairuotojas laikosi nuomonės, kad tai padidins spūstis ir sulėtins eismą.
       2019-11-11 11:11:10

Reputacija socialiniuose tinkluose: kaip jos nesusigadinti?

Pasaulinės statistikos duomenimis, mobiliųjų įrenginių vartotojai vidutiniškai socialiniuose tinkluose kasdien praleidžia beveik 3 valandas. Šiandien internete viešiname kone kiekvieną savo gyvenimo akimirką, investuojame savo jėgas ir laiką į turinį socialiniuose tinkluose, o kai kurie iš to sugeba ir užsidirbti.
       2019-11-08 18:16:47

Ar žinote, kiek laiko praleidžiate „Instagrame“?

Pasaulinė statistika rodo, kad žemėje šiuo metu egzistuoja daugiau nei 4,3 milijardai interneto vartotojų. Anot „World Advertising“ tyrimų centro atlikto tyrimo, daugiau nei 2 milijardai iš jų naudojasi internetu vien tik savo mobiliuose įrenginiuose. Tad ką telefonu vartojai daro daugiausiai? Pateikiame įdomių faktų apie naudojimąsi išmaniaisiais.
       2019-11-08 14:49:34

Verslo diena: ar Y kartai prasmė svarbesnė nei pelnas?

Šiandien, lapkričio 8 d, švenčiama profesinė verslo atstovų šventė – Verslo diena. Ekspertų teigimu, tūkstantmečio kartai vis svarbiau yra tai, ar jų vykdoma veikla yra prasminga, todėl Lietuvoje vis labiau įsigali socialinio verslo modelis.
       2019-11-08 14:40:16

Ką daryti, kad telefonas tarnautų ilgiau?

Egzistuoja vienas dalykas, kurio išmaniųjų telefonų savininkai bijo kaip tvano. Koks? Išsikrovusi baterija. Ši baimė turi netgi atskirą pavadinimą – nomofobija. Bet tokia baimė gali užklupti kiekvieną. Ypač, kai keliauji užsienyje, lauki svarbaus skambučio ar nespėjai išsikviesti pavežėjo.
       2019-11-08 14:32:07

Mandarinų sezonas jau čia: ko dar nežinojote apie šiuos citrusus?

Kiekvienas metų laikas į maisto racioną atneša tik jam būdingus produktus. Jei vasarą mėgaujamės uogomis, ankstyvą rudenį – obuoliais, tai paspaudus šaltukui imame ieškoti mandarinų. Tiesa, šie oranžinės spalvos citrusai, net jei labai primena mandarinus, iš tiesų gali skirtis ne tik pavadinimu, bet ir skoniu.
       2019-11-08 14:26:56

5 išmaniųjų telefonų funkcijos, kurios labiausiai rūpi jaunimui

Išmanusis telefonas daugeliui jau tapo svarbiausiu, iš rankų beveik nepaleidžiamu pagalbininku. Visgi kiekviena karta turi skirtingus poreikius, ir jei vyresniesiems telefonas dažniau reikalingas kaip darbo priemonė, jauniausiems jis – neatsiejama gyvenimo būdo dalis. Tad ko iš telefono tikisi ir apie ką jį pirkdami galvoja Z karta?
       2019-11-06 19:07:20

7 mitai apie kardiologinius vaistus

Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, kardiologinės ligos yra dažniausia mirčių priežastis visame pasaulyje. Lietuvoje mirtys dėl šių susirgimų sudaro daugiau nei 50 proc. visų mirčių. Kodėl tiek daug? Viena iš priežasčių – gydytojo paskirtų kardiologinių vaistų nevartojimas, kuris yra susijęs su klaidingais įsitikinimais.
       2019-11-06 19:03:53

Skaitmeninių talentų ieškoma visose Lietuvos mokyklose

Fotografuojančiam, piešiančiam, programuojančiam, vaizdo ar garso siužetus kuriančiam jaunimui skirtas nacionalinis konkursas „Įjunk Kalėdas“ įsibėgėja. Organizatoriai sako, kad tai puiki proga pasirodyti ne tik svajojantiems ateityje tapti profesionaliais grafikos dizaineriais, bet ir norintiems lavinti suvokimą nuo dailės iki skaitmeninių technologijų bei būti pastebėtiems šalies mastu.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.
Reklama