Naujienos

Kaip lygūs su lygiais: studentai ir mokslininkai KTU „Santakos“ slėnyje

2015-07-18 21:20:35

„Mūsų studentai, atlikdami tyrimus, sprendžia realias praktines problemas – jiems pateikiame institute atliekamų tarptautinių projektų užduotis“, – teigia Kauno technologijos universiteto (KTU) K. Baršausko Ultragarso mokslo instituto tyrėja Elena Jasiūnienė.

foto

Universiteto magistrantų bei doktorantų tiriamiesiems darbams vadovaujanti mokslininkė įsitikinusi: praktika naujausia tyrimų įranga Baltijos šalyse aprūpintose KTU „Santakos“ slėnio laboratorijose yra didžiulis studijų privalumas.

KTU Mokslo ir technologijų centre bei Technologinio verslo inkubatoriuje, kuris yra „Santakos“ slėnio dalis, įsikūrę šeši Universiteto mokslo institutai. Greta esančiame verslo korpuse technologinio verslo įmonės naudojasi vienos iš didžiausių Baltijos šalyse inovacijų paramos infrastruktūros – Kauno mokslo ir technologijų parko – teikiamais privalumais. KTU „Santakos“ slėnyje sumontuotos mokslinės įrangos vertė – beveik 26 milijonai eurų, mokslo tyrimams skirtos erdvės užima 9 tūkst. Kv. metrų plotą.

Atviros prieigos KTU „Santakos“ slėnio laboratorijose gimsta projektai, tiesiantys kelią Lietuvos inovacijų ekonomikai. Beje, dokumentuose ir pranešimuose spaudai linksniuojamas žodžių junginys „atvira prieiga“ būtent tą ir reiškia: geriausiai Baltijos šalyse įrengtose laboratorijose tiriamuosius darbus gali atlikti ne tik mokslininkai, bet ir verslas, ir – tai ne mokslinė fantastika – studentai.

Mokslo tyrimų pasaulis arčiau nei Marsas

„Mielai priimame norinčius dirbti ir turinčius pareigos jausmą studentus“, – sako KTU Medžiagų mokslo instituto direktorius profesorius Sigitas Tamulevičius. Noras dirbti kūrybinį mokslinį darbą, pasak instituto vadovo, yra vienintelė sąlyga, kurios reikia norintiesiems patekti į šviesa užlietas KTU „Santakos“ slėnio laboratorijas.

Ką tik antrąjį bakalauro kursą baigęs taikomosios chemijos studentas Mindaugas Bistrickas, vedamas noro gilintis į organinės chemijos sintezę, po paskaitos priėjo prie savo dėstytojo ir paklausė apie galimybę atlikti praktinius bandymus.

„Nesitikėjau, kad galėsiu patekti į ką tik duris atvėrusio KTU „Santakos“ slėnio Sintetinės chemijos instituto laboratorijas. Kai pirmą kartą čia atvykome, pats direktorius mums viską aprodė, o paskirtasis darbų vadovas supažindino su darbo chemijos laboratorijoje pagrindais“, – įspūdžiais dalijasi studentas.

M. Bistrickas teigia, kad praktika slėnyje naudinga ne tik įgytomis žiniomis bei patirtimi, bet ir tuo, kad jis gali iš arti susipažinti su mokslininko darbu.

„Anksčiau man atrodė, kad tarp manęs ir mokslininkų atstumas yra toks, kaip maždaug nuo Žemės iki Marso, – šypsosi vaikinas, – šiandien jis sumažėjo. Susipažinęs su žmonėmis, dirbančiais mokslo srityje, matau, kad jie yra šilti, draugiški, nuoširdūs ir visada pasirengę padėti“.

Studentų mokslo darbams – praktinis pritaikymas

Pasak E. Jasiūnienės, matavimų inžineriją studijuojantys magistrantai ir doktorantai, savo darbuose gilinasi į realias KTU Ultragarso mokslo instituto atliekamų projektų tyrimų užduotis.

„Mes gauname bandinius su aktualiomis, spręstinomis problemomis, tokiomis, kaip defektų paieška ultragarso būdu, siekiant nustatyti mikroįtrūkimus, nematomus plika akimi netobulumus. Tam reikia vystyti naujas technologijas, kurti metodus, kurie vėliau pritaikomi praktikoje ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje“, – teigia mokslininkė.

Eksperimentinius tyrimus studentai atlieka su pačia moderniausia ultragarso mokslo tyrimų įranga. „Turime vienintelį Baltijos regione moksliniams tikslams naudojamą kompiuterinį tomografą, kitos modernios aparatūros, kuria galima tirti pačius įvairiausius objektus – nuo labai mažų iki labai didelių“, – galimybes vardija E. Jasiūnienė.

Studentai KTU „Santakos“ slėnyje įsikūrusiame Ultragarso mokslo institute daugelį darbų atlieka ta įranga, kuri yra naudojama ir pramonėje. Tai jiems suteikia neįkainojamos patirties ir neabejotino pranašumo darbo rinkoje, mano mokslininkė.

Moksliniai tyrimai gelbsti gyvybes

„Dirbdamas mokslinį darbą esi priverstas nuolatos tobulėti, kasdien sužinai ką nors naujo. Kol žmogus kuo nors domisi – nesensta“, – mano Ultragarso mokslo institute doktorantūros tyrimus atliekanti Kristina Andrėkutė. Jos mokslinio darbo tematika yra susijusi su ultragarsinių technologijų, padėsiančių medikams patikslinti melanomos diagnozę, kūrimu.

Jaunoji mokslininkė teigia, jog Universitetas suteikia galimybes visapusiškai tobulėti: doktorantai dalyvauja tarptautinėse konferencijose bei susitikimuose su partneriais, stažuojasi garsiausiose įmonėse bei mokslo įstaigose. Tačiau, jos nuomone, svarbiausia tai, kad vykdant mokslinius tyrimus galima realiai padėti žmonėms ir net išgelbėti gyvybes.

„Galutinis mūsų atliekamų tyrimų tikslas – nustatyti diagnozę ultragarsu, be chirurginės invazijos, histologinių tyrimų. Ultragarso tyrimai nėra brangūs, jie nekenksmingi ir neskausmingi. Tikslia diagnostine technologija galima nustatyti ir labai plonų – iki 1 mm storio – navikų išplitimą. Tokio storio augliai dar nėra labai pavojingi“, – teigia K. Andrėkutė.

Medžiagų mokslo institute praktiką atliekantis magistrantas Audrius Valavičius įsitikinęs, jog jo atliekami tyrimai yra aktualūs ir svarbūs pasaulio mastu. Paviršiaus įazotinimo tematika, į kurią gilinasi studentas, rašomi straipsniai, kuriamos inovatyvios technologijos.

„Įazotinti paviršiai pasižymi antikorozinėmis savybėmis, įazotinimas pagerina biosuderinamumą, t. y. tokios dangos yra tinkamos kūno implantams“, – praktinį tyrimų pritaikomumą vardija studentas.

Pasak jo, studijuoti įdomu, nes naujos žinios padeda geriau suprasti pasaulį. Kuo sunkesnis bagažas, tuo lengviau važiuoti – mano studentas.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2021-04-20 17:04:12

Pradedamas paskutinis sudėtingas dujų jungties su Lenkija statybų etapas

Atlikus tris ketvirtadalius Lietuvą ir Lenkiją sujungsiančio dujotiekio tiesimo darbų, pradedamas baigiamasis jungties statybų etapas – dujų apskaitos ir slėgio reguliavimo stoties statyba.
       2021-04-20 15:42:53

Sriubos – puikus būdas praturtinti pavasarinį racioną: kaip paruošti?

Sriuba yra idealus pasirinkimas ieškantiems sveiko, lengvo ir skanaus maisto. Visgi sriubų ant pietų ar vakarienės stalo neretai atsisakoma dėl laiko joms pagaminti stokos.
       2021-04-20 14:12:59

Planuojate įsigyti naują miegamojo lovą? Štai, klausimai sau apie jau turimą

Toks pirkinys kaip miegamojo lova, tarnaus tikrai ne vienerius metus ir net ne penkerius, tačiau vis tiek netruks ateiti diena, kai nuspręsite ją pakeisti nauja.
       2021-04-20 12:57:06

Pavasarinis organizmo valymas: kokie produktai atgaivins kūną

Artėjant šiltajam sezonui, norisi padailinti kūno linijas ir atsikratyti per žiemą apėmusio sąstingio. Vienas iš būdų tai padaryti – organizmo valymas.
       2021-04-20 12:42:11

Vaistininkų komplimentai žmonėms, dar miške apsižiūrintiems, ar neturi erkių

Šiltesnėmis pavasario dienomis daugiau žmonių mėgaujasi laisvu laiku gamtoje. „Eurovaistinės“ specialistai vienareikšmiškai sutinka – laikas lauke tikrai naudingas mūsų sveikatai, tačiau svarbu prisiminti, pasitikrinti, ar namo iš gamtos neparsinešame erkių.
       2021-04-20 12:39:13

Pandemija ir gerovės valstybė: vieni kaupia pinigus, kiti – skursta

Ženkliai sumažėjo kas trečio Lietuvos gyventojo pajamos, beveik tiek pat sako gyvenantys prasčiau nei per pirmąjį karantiną – rodo nevyriausybinių organizacijų užsakymu atlikta apklausa.
       2021-04-20 12:32:20

Seimas supaprastino sutikimo skiepytis tvarką

Seimas pritarė Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo pataisoms (projektas Nr. XIVP-267(2), kuriomis apibrėžiam sutikimo skiepytis nuo užkrečiamosios, pandemiją sukėlusios ligos,
       2021-04-20 12:29:00

Dezinfekciniai skysčiai gali sutrikdyti sveikatą: kokių medžiagų vengti

Paviršiams dezinfekuoti skirtas skystis neturėtų būti naudojamas ant rankų, taip pat svarbu atidžiai perskaityti informaciją dezinfekcinio skysčio etiketėje, pataria chemikas.
       2021-04-20 12:16:13

Ministerija: valstybės valdomos įmonės neturi konkuruoti su privačiu verslu

Ekonomikos ir inovacijų ministerija Vyriausybei pateikė atnaujintą Valstybės valdomų įmonių (VVĮ) pertvarkos ir valdymo centralizavimo priemonių planą. Vyriausybė rytoj dar neketina jo svarstyti.
       2021-04-20 12:10:16

Iš ko susideda elektros kaina?

Nuosekliai atsisakant monopolinių elektros energijos tiekimo sąlygų ir kainų reguliavimo, kiekvienas Lietuvos gyventojas gali rinktis jam tinkamą elektros tiekėją. Iki 2023 m. vykstantis pokytis naudingas kiekvienam elektros vartotojui, nes būtent jis sprendžia iš ko ir už kokią kainą pirkti elektrą savo namams.
       2021-04-20 12:01:37

Jau galima įsigyti ekonomišką iš tinklo kraunamą hibridinį „Tiguan eHybrid“

„Tiguan“ – populiariausią „Volkswagen“ Europoje ir geriausiai parduodamą visureigį Baltijos šalyse – jau galima įsigyti ir su iš elektros tinklo kraunama hibridine pavara, kuri apjungia galingą elektros motorą bei 1,4 l TSI variklį.
       2021-04-20 11:43:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1138

Atlikus 19133 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1138. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-19 13:31:46

Ar paprastas skyrybų procesas iš tikrųjų didina skyrybų skaičių Lietuvoje?

Pagal statistiką, Lietuvoje išsiskiria beveik kas antra pora. Dažnai svarstoma, kad prie šios statistikos gali prisidėti skyrybas vykdančių kontorų žadamos greitos ir paprastos skyrybos arba net skyrybos internetu.
       2021-04-19 13:28:43

6 superproduktai, kurie pavasarį turi atsidurti kasdieniame valgiaraštyje

Pavasarį sveikesnės mitybos tendencijos dar labiau pastebimos. Prieš šiltąjį sezoną žmonės nori padailinti kūno linijas ir kartu jaustis žvalūs bei energingi.
       2021-04-19 10:20:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 594

Atlikus 8249 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 594. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-19 09:41:55

Anapilin iškeliavo garsus mikrochirurgas Kęstutis Vitkus

Šįryt Lietuva neteko garsaus šalies rekonstrukcinės ir plastinės mikrochirurgijos gydytojo, plastinės chirurgijos pradininko Lietuvoje prof. Kęstučio Vitkaus. Profesorius mirė eidamas 69-uosius metus.
       2021-04-19 09:34:43

Vilniuje – 9 nauji viešojo transporto maršrutai, 20 ekologiškų autobusų

Iki 2023 m. sostinės viešojo transporto parką papildys dar mažiausiai 22 nauji dujiniai arba elektriniai autobusai, kurie kursuos ir keleivius veš devyniais maršrutais periferinėse miesto teritorijose.
       2021-04-19 09:14:34

Žymios merginos dalinasi patarimais, kaip pasidaryti natūralų makiažą

Natūralus makiažas jau keletą metų iš eilės išlieka viena pagrindinių grožio tendencijų, o karantino metu, kuomet bendraujama tik technologijų pagalba, toks makiažas yra itin aktualus.
       2021-04-19 08:03:09

Įsirengiant saulės ar vėjo jėgainę būtina atkreipti dėmesį į prijungimo sąlygas

Nuolatos augant gyventojų ir verslo susidomėjimui įsirengti atsinaujinančių energijos šaltinių – saulės ar vėjo – jėgainę, bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) klientus ragina atkreipti dėmesį į svarbiausias elektrinių prijungimo sąlygas.
       2021-04-19 08:00:24

Ko dar galima laukti iš COVID-19?

Prof. Juozas Augutis, Vytauto Didžiojo universiteto rektorius. Naujų atvejų prognozės Lietuvoje rodo, kad didinant vakcinavimo tempus atokvėpio nuo didelio naujų atvejų skaičiaus galime tikėtis birželio mėnesį.
       2021-04-18 09:44:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 733

Atlikus 13909 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 733. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-17 17:00:47

5 nauji įgūdžiai, kurie gali papildyti jūsų CV

Laiką namuose išnaudokite tikslingai. Pavyzdžiui, išmokite naujų įgūdžių ir įtraukite juos į savo gyvenimo aprašymą. Tam prireiks tik išmaniojo telefono arba kompiuterio, interneto ir šiek tiek motyvacijos.
       2021-04-17 09:44:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1276

Atlikus 19040 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1276. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-17 07:29:40

Nelaimingi atsitikimai darbe: ką svarbu žinoti darbdaviui ir darbuotojui

Nepriklausomai nuo Valstybinės darbo inspekcijos informacinio ir konsultacinio darbo rezultatų, parengtų rekomendacijų, inspekcinės veiklos, vis dar pasitaiko, kad žmonės žūsta statybose.
       2021-04-16 17:48:01

Nuolatinis karantino palydovas – akių sausumas

Karantino metu daugelis iš mūsų buvo priversti dirbti ir mokytis iš namų, gyvą bendravimą išmainyti į pokalbius vaizdo skambučiais.
       2021-04-16 14:30:17

Nuo 2021 m. gegužės 1 d. įvedama nauja transporto priemonių savininkų sistema

Vyriausybei siekiant mažinti šešėlį automobilių versle ir apsaugoti automobilių pirkėjų interesus, nuo 2021 m. gegužės 1 d. pradės veikti nauja apskaitos sistema – bus fiksuojami visų transporto priemonių savininkai,
       2021-04-16 14:09:00

M. Skuodis: „Lietuvos paštas“ situaciją dėl siuntų skirstymo stabilizavo

Susisiekimo ministras konstatuoja, kad „Lietuvos paštas“ (LP) padėtį, skirstant išaugusį siuntų srautą, stabilizavo, tačiau visų suinteresuotų pusių lūkesčiai dar nėra patenkinti.
       2021-04-16 13:55:09

Benedikto kiaušinių diena: sugriaukime mitus dėl sunkumų ruošiant šį patiekalą

Balandžio 16-ąją minima Benedikto kiaušinių diena yra ypatinga šventė maisto gurmanams iš viso pasaulio. Šią dieną žmonės raginami išbandyti seniai daugumos pamėgtus priešpiečius, kuriems dažnai pagailima laiko.
       2021-04-16 13:45:35

Top 5 energetikos sektoriaus tendencijos: nuo virtualių elektrinių iki dronų

Apie vandenilį, kaip galimą ateities kurą, jau yra girdėję daugelis iš mūsų. Tačiau ateities energetika neįsivaizduojama ne tik be jo, bet ir be dronų, virtualių elektrinių ar masinio energijos kaupiklių naudojimo.
       2021-04-16 09:44:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1117

Atlikus 18687 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1117. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.