Naujienos

Mokslininkės įžvalgos, kaip alkoholis veikia smegenis?

2024-09-28 10:17:14

„Stebėkite save ir savo artimą – pradėjus išgėrinėti, siekiant numalšinti fizinius ar psichinius simptomus, formuojasi alkoholio priklausomybė“, – įspėja neuropsichologijos mokslų daktarė, Vilniaus universiteto Psichologijos instituto docentė Ramunė Dirvanskienė.

Nuotraukos šaltinis: Pixabay

Ji prieš mėnesį pristė knygos „Kaip veikia smegenys“ atnaujintą ir papildytą leidimą.

Eksperimentuoja milijonai

„Nereikia būti mokslininku, kad atsakytum į klausimą, kaip smegenis veikia alkoholis, – tereikia išgerti porą taurių pasirinkto alkoholinio gėrimo ir stebėti, kas pasikeis“, – sako dr. R.Dirvanskienė.

Šį eksperimentą, anot jos, atlieka milijonai žmonių – per šventes, savaitgaliais, kiti ir kasdien. Eksperimento „dėka“ buvo priimta daugybė neapgalvotų sprendimų ir patirta ne viena smegenų trauma.

„Dauguma alkoholio sukeliamų simptomų smegenims yra trumpalaikiai – tai nerišli kalba ir nekoordinuoti judesiai, sutrikęs dėmesys, prarasta elgesio kontrolė ir atminties spragos. Įprastai šie simptomai tetrunka keletą valandų ir praeina alkoholiui pasišalinus iš kūno. Tačiau gausiai vartojant organizmas visiškai neatsigauna, o minimi simptomai kaupiasi, iš trumpalaikių pavirsdami į ilgalaikius“, – įspėja neuropsichologijos mokslų daktarė.

Formuojasi priklausomybė

„Alkoholis paveikia neurotransmiterius – chemines medžiagas, atsakingas už informacijos perdavimą tarp smegenų ląstelių. Gausiai vartojant sutrinka GABA ir dopamino veikla, o nervų ląstelėse didėjant šių neurotransmiterių receptorių kiekiui, susiformuoja alkoholio priklausomybė – alkoholizmas“, – sako dr. R.Dirvanskienė.

Mokslininkė aiškina, kad GABA yra vienas pagrindinių nervų sistemos neurotransmiterių. Jo paskirtis – slopinti signalus, perduodamus tarp nervinių ląstelių. Šiuo būdu neuronai perduoda vieni kitiems instrukcijas, kad atėjo metas atsipalaiduoti – išsiskiriant GABA neurotransmiteriui, jaučiamės ramūs, atsipalaidavę ir patenkinti.

„Savo sudėtimi alkoholio molekulės yra panašios į GABA molekules. Nesugebėdami jų atskirti, smegenų ląstelių sienelėse esantys GABA receptoriai apsigauna ir vietoj GABA neurotransmiterių prisitvirtina alkoholio molekules. Alkoholio molekulę priėmęs GABA receptorius ima slopinti savo ląstelės veiklą“, – pasakoja mokslininkė.

Dėl šios priežasties išgėrus kūnas atsipalaiduoja, sulėtėja reakcija ir judesiai, o mąstymas tampa vangus. GABA receptoriai išsidėstę daugybėje smegenų regionų, todėl juos paveikus alkoholiu patiriama įvairių simptomų: pinasi liežuvis, sutrinka koordinacija, o kitą rytą jaučiamas viso kūno nuovargis.

„Prie nuolat kraujyje esančių alkoholio molekulių pripratę GABA receptoriai, šiam pasišalinus, kenčia nuo stimuliacijos trūkumo. Tai sukelia nemalonius jausmus, tokius kaip stresas ar nerimas, o jiems numalšinti vien natūraliai organizme esančio GABA neurotransmiterio nebeužtenka – didelį kiekį receptorių suaktyvinti gali tik alkoholis. Kuo toliau, tuo daugiau taurelių reikia, kad kūnas ir vėl pasijustų gerai“, – aiškina dr. R.Dirvanskienė.

Gilėja psichologinės „duobės“

Knygoje „Kaip veikia smegenys“ teigiama, kad be GABA, alkoholis veikia ir dar vieną neurotransmiterį – dopaminą.

„Dopaminas yra cheminė medžiaga, smegenyse atsakinga už atlygio sistemą, – pasakojama. – Ląstelėms išskyrus daugiau dopamino, jaučiamės laimingi ir patenkinti, lyg būtume apdovanoti.“

Anot knygos autorės, alkoholis stimuliuoja dopamino paleidimą, todėl išgėrę jaučiamės gerai, o tai padeda pamiršti problemas.

„Lengva priprasti prie dopamino sukelto malonumo. Smegenys greitai identifikuoja jo šaltinius ir juos stipriai įsimena. Dėl įgimto polinkio kartoti tai, kas teikia malonumą, atsiranda noras griebtis alkoholio kaskart, kai norisi pakelti nuotaiką – patyrus stresą darbe, susipykus su partneriu ar užėjus liūdesiui, – sako dr. R.Dirvanskienė. – Į depresiją linkę asmenys dažniau „gydosi“ alkoholiu, kuris dar labiau sutrikdo jų smegenyse vykstančius cheminius procesus. Susidaro užburtas ratas, kai asmuo geria, kad palengvintų depresijos simptomus, tačiau nuo suvartojamo alkoholio šie tik stiprėja.“

Reikia vis daugiau

Vartojant alkoholį, GABA ir dopamino receptoriai praranda jautrumą – kad patirtų tą patį poveikį, išgerti reikia vis daugiau ir dažniau. „Šitaip pamažu formuojasi alkoholio tolerancija – asmeniui nebeužtenka išgerti tiek, kiek anksčiau, kad vėl pasijaustų gerai“, – aiškina mokslininkė.

Pripratimo prie alkoholio sukeltas cheminis disbalansas, anot knygos autorės, smegenyse kelia nemalonumą, ir žmogui kyla poreikis išgerti, kad šio nemalonaus jausmo atsikratytų.

„Stebėkite save ir savo artimą – pradėjus išgėrinėti, siekiant numalšinti fizinius ar psichinius simptomus, formuojasi alkoholio priklausomybė“, – įspėja dr. Ramunė Dirvanskienė.

Smegenys sensta ir traukiasi

Be neurotransmiterių veiklos sutrikdymo, daug alkoholio vartojantiems asmenims formuojasi vitamino B1 (tiamino) trūkumas. Šis vitaminas reikalingas visiems organizmo audiniams, tarp jų ir smegenims, ypač – smegenėlėms.

„Smegenėlės reguliuoja kūno ir kalbos motorikos koordinaciją ir tikslumą. Pažeidus smegenėles, tipiniam alkoholizmu sergančiam asmeniui gali drebėti rankos, sunku atlikti greitus ar tikslius judesius, veliasi liežuvis, o dėl suprastėjusios koordinacijos gresia didesnė tikimybė pargriūti, – pasakoja mokslininkė. – Nors geriausias vaistas nuo alkoholizmo – visiška abstinencija, gausiai vartojant vitaminą B1 galima iš dalies atkurti prarastas smegenėlių funkcijas ar pagerinti atmintį sergantiesiems Vernikės-Korsakovo sindromu.“

Vernikės-Korsakovo sindromas yra sunkus smegenų veiklos sutrikimas, pasireiškiantis sunkia alkoholizmo forma sergantiems asmenims. Jis pažeidžia akies nervų gyvybingumą ir raumenų koordinaciją, todėl nuo jo kenčiantiems asmenims tampa sunku orientuotis aplinkoje, vaikščioti ar atlikti paprastas kasdienes užduotis.

Šio sindromo atmaina – Korsakovo psichozė – pasižymi sunkiais atminties sutrikimais. Sergančiajam vis sunkiau įsiminti naują informaciją: „Valanda po pokalbio šį sindromą turintis asmuo jo nebeprisimins, bus pamiršęs ir pokalbio turinį, ir pašnekovą, – sako dr. R.Dirvanskienė. – Nukenčia ir ilgalaikė atmintis. Asmuo gali nebeprisiminti nei šeimos narių, nei gyvenamosios vietos, gatvėje nebeatpažinti buvusių draugų ar bendradarbių.”

Be to, kad sutrikdomos smegenų funkcijos ir jose vykstantys cheminiai procesai, dideliais kiekiais alkoholį vartojančių asmenų smegenys ima sparčiau trauktis. Palyginti su alkoholio nevartojančiais ar retai vartojančiais asmenimis, mėgstančių išlenkti taurelę žmonių smegenų senėjimo procesai vyksta sparčiau, jų smegenų ląstelės greičiau traukiasi ir bėgant metams praranda daugiau tūrio. Gausaus alkoholio vartojimo sukelti kraujotakos ir kepenų veiklos sutrikimai taip pat prisideda prie dėmesio ir atminties problemų – dažnai išgeriantiems vis sunkiau atlikti bet kokias protinio ar fizinio darbo reikalaujančias užduotis.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:



Mokslas: kitos panašios naujienos
       2020-04-01 09:59:02

Ką daro vienas galingiausių lazerių pasaulyje, kurį sukūrė lietuviai

Prieš beveik metus Nobelio premijos laureatas prof. Gérard’as Mourou įžiebė vieną galingiausių lazerių pasaulyje, kurį sukūrė lietuviai. Jo kūrėjai pasidalino, kaip lazeris veikia, kuo jis ypatingas, ir kur bus pritaikomas.
Daugiau naujų naujienų
       2024-10-30 17:45:08

Per 20 metų patyčių mastas Lietuvoje beveik nesumažėjo: kas kiša koją pokyčiams?

Nepaisant daugybės pastangų kovoti su patyčiomis mokyklose ir internete, naujausi tyrimai rodo, kad Lietuvoje šios problemos mastas išlieka vienas didžiausių Europoje – jas patiria trečdalis paauglių.
       2024-10-30 17:42:54

Kenčiate nuo šiukšles kaupiančio kaimyno? Išeitis yra, tik ne visi apie tai žino

Į namus sklindantis dvokas, keliaujantys tarakonai ir nuolatinė gaisro baimė – su tokia kasdienybe susiduria daugiabučių gyventojai, šalia kurių gyvena šiukšles kaupiantis kaimynas.
       2024-10-30 17:40:00

Slaugytojai konsultuodami galės pratęsti paskirtą gydymą receptiniais vaistais

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) plečia bendrosios praktikos slaugytojų profesines veiklos sritis. Nuo šiol slaugytojai, įvertinę pacientų sveikatos būklę, galės savarankiškai pratęsti gydytojo paskirtą lėtinių ligų gydymą ir išrašyti receptą vaistams.
       2024-10-30 17:33:32

Kaip išvengti klaidų renkantis pirmąjį būstą?

Nors pirmuosius namus žmonės perka sau, profesiniai ar šeimos pokyčiai dažnai lemia tai, kad tokį turtą ilgainiui gali tekti parduoti ar išnuomoti. Ekspertų teigimu, būtent patrauklumas antrinėje rinkoje turėtų būti prioritetas jaunam žmogui ar šeimai renkantis pirmąjį būstą.
       2024-10-30 17:27:45

Naudotos ar naujos padangos: kam vairuotojai teikia pirmenybę?

Artėjant žieminių padangų sezonui, daugelis vairuotojų sprendžia, kokias padangas pasirinkti savo automobiliui – naujas ar naudotas? Ar verta skubėti pas meistrus, ar galima darbus atlikti savarankiškai?
       2024-10-30 17:21:50

Pasakė, kam orgazmas yra naudingiausias: sumažina tikimybę susirgti vėžiu

Nepaisant to, kad orgazmas yra natūralus žmogaus kūno atsakas, apie jį vis dar sklando daugybė mitų ir netikslių įsitikinimų. Kodėl vieniems žmonėms šį jausmą pasiekti lengviau nei kitiems?
       2024-10-25 09:54:44

Milijonierius po savaitės: kaip laimėjus loterijoje neprarasti šalto proto

Visai neseniai šalį apskriejo žinia apie lietuvį, loterijoje laimėjusį istoriškai didžiausią sumą Baltijos šalyse – 81 mln. eurų. Nors apie tokią sėkmę svajoja kone kiekvienas, daugelis neįvertina tinkamo finansinio raštingumo pasirengimo svarbos.
       2024-10-21 17:21:30

Kas pragraužė skylę: kandis ar kailiavabalis?

Drabužinės kandys ir kailiavabaliai – vabzdžiai, kenkiantys tekstilės gaminiams, kailiams, kilimams, baldams ir net muziejų eksponatams. Nors pamačius skylę vilnoniame megztinyje, kašmyro šalike ar kilime dažniausiai kaltiname kandžių lervas.
       2024-10-21 14:03:20

„TikTok“ privatumo nustatymai, kuriuos turite pasikeisti dabar

Vidutinis „TikTok“ naudotojas programėlėje praleidžia bent 95 minutes per dieną, nepalyginamai daugiau nei bet kuriame kitame soc. tinkle. Siekdama tobulinti savo paslaugas, trumpų vaizdo įrašų platforma taip pat gausiai renka vartotojų asmeninius duomenis.
       2024-10-21 13:56:51

Atliko elektros naudojimo eksperimentą namuose: kiek pavyktų sutaupyti

„Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) skaičiuoja, kad buitiniai vartotojai per 2023 metus sunaudojo 28 proc. visos elektros energijos Lietuvoje. Todėl skatinant energetinį efektyvumą šalyje svarbu tampa kalbėti ne tik apie elektros energijos mažinimą įmonėse, bet ir namų ūkiuose.
       2024-10-21 13:51:20

Bendrabutis, buto nuoma ar buto pirkimas – ką rinktis studentui?

Aukštosiose mokyklose Lietuvoje šiuo metu studijuoja daugiau kaip 100 tūkst. studentų ir net 69 proc. jų gyvena savarankiškai. Kasmet studentai susiduria su sudėtingu pasirinkimu: gyventi dažnai nelabai aukštos kokybės, tačiau pigiame bendrabutyje, mokėti daugiau už komfortiško būsto nuomą ar, padedant tėvams, įsigyti nuosavą butą?
       2024-10-18 17:50:21

Seimas įteisino patogesnį būsto paskolų refinansavimą

Seimas priėmė Su nekilnojamuoju turtu susijusio kredito įstatymo pataisas, kuriomis nutarta nuo 2025 m. vasario 1 d. leisti gyventojams paprasčiau, greičiau ir be papildomų išlaidų refinansuoti būsto paskolas.
       2024-10-18 17:39:41

ESO atmeta abejones dėl išmaniųjų skaitiklių: duomenimis manipuliuoti neįmanoma

Lietuvos gyventojams diegiami naujos kartos išmanieji apskaitos prietaisai yra patikimi ir koreguoti jų duomenų neįmanoma, o visose perdavimo sistemos grandyse yra įdiegti aukščiausi saugumo sprendimai.
       2024-10-17 10:30:18

Ar jūsų robotą dulkių siurblį apsėdo demonas? Ne, tai tik programišiai

Robotas dulkių siurblys vejasi katę ir tuo pat metu šūkauja necenzūrinius žodžius. Skamba kaip scenarijus iš mokslinės fantastikos filmo, tačiau tai jau tapo realybe.
       2024-10-16 13:06:23

Tvaresnis dyzelinas: ar Lietuvoje tai taps norma?

Elektromobilių gamintojams Europoje susiduriant su sunkumais pereinant prie šios technologijos, vis daugiau diskutuojama apie neišnaudojamą kitų alternatyvių degalų potencialą.
       2024-10-12 12:17:35

Paaiškėjo tikrieji piratinio turinio naudojimo Lietuvoje mastai

Keturi iš dešimties Lietuvos gyventojų bent kartais vartoja nelegalų turinį, o reguliariai tai daro ketvirtadalis gyventojų. Trečdalis gyventojų piratinį turinį dažniausiai vartoja nelegaliai žiūrėdami filmus, serialus, televizijos laidas, kitus vaizdo įrašus, o apie ketvirtadalis – klausydamiesi muzikos.
       2024-10-11 18:26:10

Darbas nuotoliniu būdu išliks: kaip išvengti ginčų?

Nors nuotolinio darbo galimybė suteikia darbuotojams daugiau lankstumo, tačiau kartu darbdaviui kelia papildomų iššūkių, susijusių su tinkamo darbo organizavimo ir reguliavimo užtikrinimu.
       2024-10-09 17:55:52

Šeimos gydytojai bus skatinami atlikti daugiau tyrimų

Nuo spalio 1 d. plečiamas Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis papildomai apmokamų pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugų spektras, kad šeimos gydytojai galėtų skirti daugiau svarbių tyrimų pacientams.
       2024-10-09 11:08:03

Verta suklusti perkantiems internetu: 900 kenkėjiškų svetainių apsimeta „Amazon“

Prasidėjo kasmetinės „Amazon“ išpardavimų dienos, kai platforma vilioja pirkėjus patraukliais pasiūlymais. Tačiau saugumo ekspertas įspėja – nustatyta daugiau nei 100 skirtingų sukčiavimo atvejų ir beveik 900 naujų kenkėjiškų svetainių, kurios apsimeta „Amazon“.
       2024-10-05 10:02:12

RRT pakeitė savo užmokesčius ir mokėjimo tvarką

Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) pakeitė savo, kaip nacionalinio reguliuotojo elektroninių ryšių ir pašto paslaugų srityse, teikiamų paslaugų ir atliekamų darbų užmokesčių dydžius bei jų mokėjimo tvarką.
       2024-10-03 16:23:37

NVSC priminimas apie legioneliozės profilaktiką

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai tiek nuosavų, tiek daugiabučių namų gyventojus, kurie patys savarankiškai ruošia karštą vandenį, ragina atkreipti dėmesį į legioneliozės profilaktines priemones, kurios svarbios visais metų laikais.
       2024-09-29 13:01:22

Kai šviesolaidis tampa ginklu: Ukrainos padangėje – nematyto tipo dronai

Daugelio mūsų namams internetą tiekiantis šviesolaidis pastaruoju metu netikėtai prigijo dronų pramonėje. „Forbes“ žiniomis, Vokietijos bendrovė „HIGHCAT“ Ukrainoje jau kurį laiką testuoja nematytas bepilotes skraidykles, kurios valdomos per optinį kabelį ir yra atsparios signalo blokavimui.
       2024-09-29 11:36:58

8 miego valandos ir kiti mitai: viskas daug paprasčiau

Miegas yra gero kasdienio gyvenimo pagrindas, nes tik gerai pailsėję galime būti produktyvūs, energingi ir sveiki, sako miego mokslininkė. Panašu, kad vis geriau tai suprantame ir patys.
       2024-09-27 13:18:05

Kaip studentams užsitikrinti ne tik papildomas pajamas, bet ir kitas naudas

Neseniai prasidėjęs naujas studijų semestras – nauja galimybė gauti papildomų pajamų ne tik pragyvenimui, bet ir pramogoms. Ekspertai aiškinasi, kokios galimybės užsidirbti papildomai ir įgyti reikiamos praktikos studijų metu?
       2024-09-21 12:03:24

Jei mokykloje sunku susikaupti, gali būti kalti nesuvalgyti pusryčiai

Rugsėjis vaikams ir paaugliams skelbia ne tik naujų mokslo metų pradžią, bet ir žaidimų lauke, maudynių, išvykų į gamtą pabaigą. Sugrįžę į klases visi dalijasi ne tik atostogų įspūdžiais, bet ir įvairiausiais virusais.
       2024-09-20 17:33:57

Keturių dienų darbo savaitė Lietuvoje: galimybės ir iššūkiai

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) informuoja, kad Lietuvoje jau dabar egzistuoja galimybės įgyvendinti trumpesnę darbo savaitę, nekeičiant Darbo kodekso. Tačiau svarbu atkreipti dėmesį tiek į galimybes, tiek į potencialius iššūkius.
       2024-09-13 17:00:08

Investuoti siūlo nuomonės formuotojas ar sukčius: kaip atpažinti?

Socialiniai tinklai leidžia pasiekti turinį iš viso pasaulio ir atveria galimybes informacijos įvairovei. Nuomonės formuotojai taip pat ieško, kokią nišą juose galėtų užimti.
       2024-09-11 19:37:50

Trečiasis „Lidl Plus“ gimtadienis pirkėjus lepins nuolaidomis

Išskirtinių pasiūlymų ir nuolaidų programėlės „Lidl Plus“ trečiasis gimtadienis tęsiasi! Pirkėjų pamėgta mobilioji programėlė „Lidl Plus“ jau tapo įprasta kiekvieno apsipirkimo dalimi.
       2024-09-10 22:22:14

Miegokite ramiai: ką daryti, kad išmanusis nežadintų naktį?

Negalite užmigti, „scrollinate“ telefoną, o dėl to – dar labiau nesimiega? Tai – tarsi užburtas ratas, vedantis tiesiai į nemigą. Šiuolaikiniai išmanieji telefonai ir laikrodžiai turi įrankius, reikalingus sukurti tinkamą nuotaiką poilsiui ir stebėti, kiek gilus yra jūsų miegas.
    Daugiau ankstesnių naujienų:  1  2  3  4  5  6  7
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.