Naujienos

Naujasis viešųjų pirkimų įstatymas: trys geros žinios dirbantiesiems

2017-01-19 12:37:51

Prabilus apie šešėlinę ekonomiką, kurioje, skaičiuojama, sukasi apie ketvirtadalį Lietuvos bendrojo vidaus produkto, daugelis greičiausiai pagalvoja apie kontrabandą. Tačiau ji sudaro palyginti nedidelę šešėlinės ekonomikos dalį. Siekiančiai ją pažaboti šalies valdžiai labiausiai derėtų sutelkti dėmesį į darbo rinką.

Viena iš priemonių, paskatinsiančių teigiamus darbo rinkos pokyčius, turėtų tapti naujasis Viešųjų pirkimų įstatymas, kuriuo į Lietuvos teisę bus perkeltos Europos Sąjungos direktyvos dėl viešųjų pirkimų nuostatos. Su įstatymu, kurį Seimas turėtų priimti šį pavasarį, siejama daug vilčių. Tikimasi, kad jis padės ne tik išskaidrinti viešųjų pirkimų sistemą, bet ir pirkimus padarys efektyvesnius - pavyzdžiui, numatydamas, jog vietoje iki šiol taikyto mažiausios kainos kriterijaus, pirmenybė vertinant pasiūlymus bus teikiama ekonominiam naudingumui. Tačiau naujasis įstatymas turės ir gerokai platesnį poveikį. Jo naudą turėtų pajusti ne tik perkančiosios organizacijos, bet ir nemaža dalis dirbančiųjų.

Saugumo nebūna per daug

Bene svarbiausia įstatymo naujovė yra ta, kad įmonės, dalyvaujančios viešuosiuose pirkimuose, bus įpareigotos dar atidžiau ir kruopščiau paisyti darbo teisės reikalavimų. Perkančiosios organizacijos įgis teisę atmesti potencialaus tiekėjo pasiūlymą, jei jį teikusi bendrovė yra padariusi darbo teisės pažeidimų. Pavyzdžiui, Valstybinės darbo inspekcijos surašytas protokolas, kuriame yra fiksuojami darbų saugos pažeidimai, perkančiajai organizacijai galės tapti priežastimi tiekėjo pasiūlymui atmesti.

Laimėjusi pirkimo konkursą ir vykdydama sutartį, įmonė bus suinteresuota taip pat preciziškai laikytis darbo teisės aktų reikalavimų. Naujasis viešųjų pirkimų įstatymas numato, kad sutarties vykdymo metu tiekėjui pažeidus darbo teisę, perkančioji organizacija galės tokią sutartį nutraukti. Taip nutikus, įmonė būtų įrašyta į nepatikimų tiekėjų sąrašą, o tai užkirstų jai kelią dalyvauti kituose viešuosiuose pirkimuose.

Ši naujovė itin privers pasitempti statybų bendroves. Jokia paslaptis, kad statybų sektoriuje Lietuvoje fiksuojama bene daugiausia statybininkų žūčių Europoje. Taigi įmonės, siekdamos dalyvauti viešuosiuose pirkimuose, kurie yra pagrindinis daugelio statybų bendrovių pajamų šaltinis, privalės dar didesnį dėmesį skirti darbų saugai ir jos reikalavimų vykdymui.

Išskaidrinti atlyginimai

Kitas teigiamas pokytis, kurio gali tikėtis dirbantieji naujajam įstatymui įsigaliojus  skaidriai mokami atlyginimai. Viešųjų pirkimų dalyviai žino atvejus, kai tiekėjai bando įgyti pranašumą prieš sąžiningai veikiančias bendroves algas savo darbuotojams mokėdami vokeliuose ar samdydami nelegalius darbuotojus. Tai leidžia sumažinti oficialias darbų kainas, o pirkėjams, kurie dažnai suinteresuoti darbų kaina ir kokybe sąžiningai mokami atlyginimai kartais tampa ne tokie jau svarbūs. Juolab, kad įstatymai iki šiol nenumatė kriterijų, kuriuos taikant būtų galima įvertinti tiekėjų veiklos sąžiningumą.

Pagal naująjį įstatymą, perkančioji organizacija privalės atmesti neįprastai mažos kainos pasiūlymą, jei kils įtarimų, kad jis prieštarauja darbo teisei. Viešųjų pirkimų įstatymo projekte nėra nurodyta konkrečiai, kokių darbo teisės reikalavimų neatitinkantis neįprastai mažos kainos pasiūlymas privalės būti atmestas. Tačiau manytina, kad dažniausiai pasiūlymai šiuo pagrindu bus atmetami, jei įmonė nemokės bent jau minimalaus darbo užmokesčio savo darbuotojams.

Ši nuostata skatins viešųjų pirkimų konkursų dalyvius algas darbuotojams mokėti skaidriai ir sąžiningai jei ne dėl kitų sumetimų, tai bent jau siekiant nebūti išmestiems iš pirkimų.

Augančios pajamos

Viešųjų pirkimų įstatymo projektas taip pat numato, kad vienas iš ekonominio naudingumo kriterijų vertinant pasiūlymą galės būti darbo užmokesčio dydis. Taigi perkančioji organizacija turės teisę įvertinti ir tiekėjo mokamas algas - kiek pirkimo sutartį vykdysiantiems darbuotojams mokami atlyginimai viršija minimalų darbo užmokestį.

Žvelgiant kokybės siekiančios perkančiosios organizacijos akimis, tokia nuostata yra visiškai pagrįsta. Aukščiausiai darbų kokybei užtikrinti daugeliu atvejų būtini kvalifikuoti darbuotojai, kurių, labai tikėtina, už minimalią mėnesio algą įmonė neprisivilios. Taigi viešuosiuose pirkimuose teikiant pirmenybę pasiūlymo ekonominiam naudingumui, o ne mažiausiai kainai, iš tiekėjų reikalaujant kokybės, o ne kuo mažesnių kaštų, pranašumą įgyja geriausius specialistus samdančios bendrovės. Tai skatins ir konkurentus, dalyvaujančius viešuosiuose pirkimuose, peržiūrėti personalo bei atlyginimų politiką bei didinti darbuotojų algas.

Šešėlinę ekonomiką tyrinėjantys ekspertai teigia, kad siekdama mažinti šešėlį, Vyriausybė turėtų pasitelkti ne tik represines, bet ir skatinamąsias priemones. Naujasis Viešųjų pirkimų įstatymas derina rimbą su meduoliu, numatydamas ir saugiklius, ir paskatas viešųjų pirkimų konkursų dalyviams.

Perkančiosios organizacijos galės tikėtis geresnės prekių ir paslaugų kokybės, įgydamos platesnes priemones jai užtikrinti. Sumažėjus galimybių darbo teisę pažeidžiantiems tiekėjams dalyvauti konkursuose ar sudaryti pirkimų sutartis, laimės sąžiningai ir skaidriai veikiančios, socialiai atsakingos bendrovės. Įstatymas skatins skirti dar didesnį dėmesį darbų saugai, gerinti darbo vietų kokybę ir veikti skaidriai, kas, be abejo, yra gera žinia darbuotojams.

Tad belieka tikėtis, kad seniai laukiamą ir reikalingą įstatymą naujoji šalies valdžia neuždels priimti.

Laura Ziferman, advokatų kontoros „Valiunas Ellex" partnerė

Ši naujiena peržiūrėta 3926 kartus. Komentuojame:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:



Daugiau naujų naujienų
       2024-04-24 10:11:24

Ketinate imti paskolą namo statybai? Štai ką svarbu žinoti

Mintis nuosavame sklype pasistatyti savus namus – itin patraukli, tačiau neturint pakankamai santaupų tą padaryti ne visada paprasta. Kokius kriterijus turi atitikti būsimasis tokios paskolos gavėjas ir kokios yra ne visiems žinomos šio kredito subtilybės.
       2024-04-24 09:59:54

Internetiniai sukčiai aktyviausi tada, kai esame labiausiai pažeidžiami

Bene efektyviausias internetinių sukčių ginklas – netikėtumas. Dažniausiai sukčių siųstos žinutės ragina nedelsiant imtis veiksmų dėl užblokuotos banko sąskaitos, neteisingai nurodyto siuntos gavėjo adreso ar gautos baudos.
       2024-04-24 09:34:31

Šių uogų priešuždegiminės savybės dažnai pamirštamos: ką gausite suvalgę saują

Dar pirmųjų civilizacijų laikais valgytos vynuogės, pastaraisiais dešimtmečiais tapo vienos mėgstamiausių lietuvių uogų. Jos dažnai papuošia šventinį stalą, o savo saldumu papildo kasdienę mitybą.
       2024-04-24 09:22:04

Sugadintas kaimynų turtas: kada teks mokėti iš savos kišenės

Lietuvos žmonės nėra linkę artimai bičiuliautis su kaimynais – tyrimai rodo, kad 6 iš 10 apsiriboja mandagiu pasisveikinimu. Santykius su jais, deja, dar labiau kartina nelaimės, kurių metu sugadinamas kaimynų būstas ir jame esantis turtas.
       2024-04-23 15:06:05

Europos Parlamentas užtikrino geresnes vartotojų teises į remontą

Siekiant sumažinti atliekų kiekį, naujosiomis taisyklėmis vartotojams suteikiamos didesnės teisės į prekių remontą bei didinamas šio sektoriaus prieinamumas ir patrauklumas.
       2024-04-23 13:15:52

Palydovinis ryšys ir naujas įkrovimo būdas: „Android 15“ atnaujinimas

Šių metų duomenimis, „Android“ išlieka populiariausia operacine sistema pasaulyje, todėl jos atnaujinimų laukia milijonai vartotojų. Iki oficialaus „Android 15“ išleidimo liko beveik pusė metų.
       2024-04-22 17:08:51

Lietuvoje didmeninė elektros kaina per savaitę augo beveik 3 kartus

Praėjusią savaitę didmeninė elektros kaina Lietuvoje kilo 2,9 karto ir vidutiniškai siekė 78,65 Eur/MWh. Tiek pat elektra kainavo ir kitose Baltijos šalyse – Latvijoje, kaip ir Lietuvoje, ji augo 2,9 karto, Estijoje – 2,8 karto.
       2024-04-22 17:04:57

Vos iš kelių pigių ingredientų – purus biskvitinis pyragas per pusvalandį

Yra receptų, kurių neįmanoma sugadinti, ir šis paprastutis biskvitinis pyragas – vienas iš jų. Jei nesijaučiate drąsiai kepinių fronte, būtinai pabandykite, o patyrę konditeriai įvertins, kaip greitai ant stalo atsiras uogomis kvepiantis šviežias kepinys, jei netikėtai užsuko svečiai, o saldumynų lentynėlė – kaip tyčia tuščia.
       2024-04-22 16:36:43

Mažieji pagalbininkai noriau kibs į darbus darže ar sode: 5 patarimai

Vaikams instinktyviai patinka būti arčiau gamtos, jie mėgsta žaisti lauke. Tačiau pramogos gali virsti ir naudingais užsiėmimais. Veikla sode ar darže yra naudingas įrankis siekiant atitraukti vaikus nuo ekranų ir mokyti atsakomybės, taip pat ir padės ugdyti vaiko norą valgyti daugiau vaisių bei daržovių.
       2024-04-22 16:28:39

Įspėja verslus, kaip neapsigauti: ką žada vietoj ISO sertifikato?

„Nemokamas sūris tik pelėkautuose“ – posakis, aktualus ne tik taupantiems vartotojams, bet ir augti (tačiau – tik už kiek įmanoma palankesnį biudžetą) siekiantiems verslams. Vienu dažniausių žingsnių verslo procesų optimizavime tampa ISO vadybos sistemos diegimas.
       2024-04-22 16:22:46

Išmanioji buitinė technika: kaip ji gali padėti sumažinti elektros sąskaitą?

Elektros sąskaita sudaro bene didžiausią kiekvieno namų ūkio komunalinių išlaidų dalį. Nors žinome pagrindines elektros taupymo taisykles, pavyzdžiui, išjungti tai, kas nenaudojama, tačiau esminio elektros suvartojimo pokyčio tai nepaskatina.
       2024-04-22 11:32:19

Automobilio priežiūra pavasarį: kam būtina skirti didžiausią dėmesį

Pavasarį žmonės dažniau nei šaltuoju sezonu sėda prie automobilio vairo. Kad transporto priemonė negestų, svarbu laiku atlikti techninės priežiūros darbus ir pašalinti po žiemos atsiradusius gedimus.
       2024-04-22 11:00:35

Tommy Hilfiger batų kokybė - kokia ji?

Tommy Hilfiger – tai vardas, kuris daugeliui asocijuojasi su amerikietišku stiliumi ir nepriekaištinga kokybe. Šis prekės ženklas jau daugelį metų žinomas dėl savo ryškios spalvų paletės, klasikinio dizaino ir aukštos klasės medžiagų, kurios naudojamos kurti viską - nuo drabužių iki aksesuarų.
       2024-04-22 10:45:36

Kokybiško šampūno pasirinkimas

Plaukų priežiūra apima daugybę skirtingų procedūrų ir produktų. Nors ne visi naudoja kaukes, purškiklius, aliejukus ir serumus, tačiau tikrai visi reguliariai naudoja šampūnus. Tai būtiniausia plaukų priežiūros priemonė - todėl ypač svarbu jį rinktis pagal plaukų ir galvos odos tipą.
       2024-04-22 10:19:43

Vitaminai maitinančioms - pirkti kompleksą ar atskirai?

Žindymo metu viskas, ko reikia augančiam organizmui, gaunama su motinos pienu. Taigi, jei mamos organizme yra ryškus maistinių medžiagų trūkumas, vaikas taip pat kenčia nuo jų trūkumo.
       2024-04-22 09:51:47

Interjero dizainas: Kaip įsirengti svetainę?

Svetainė – tai nėra tiesiog paprastas kambarys. Tai erdvė, kurioje susilieja kasdieniai mūsų gyvenimai, kur susitinkame su šeimos nariais ir svečiais, kur atsipalaiduojame po įtemptos darbo dienos arba švenčiame svarbias progas.
       2024-04-20 20:38:34

Pakruojo dvaro gėlininkai: tulpės gali išgelbėti gyvybę

Likus vos kelioms dienoms iki didžiausio regione tulpių ir pavasario gėlių festivalio Pakruojo dvare, kurio metu erdvioje išskleidžia keli milijonai žiedų, dvaro gėlininkai pasidalino mažai žinoma istorija, kad tulpės pasaulyje buvo naudojamos ne vien grožiui.
       2024-04-20 10:41:23

Vyndarystės tradicijos Lietuvoje – ar jos egzistuoja ar mes aludarių kraštas

Jeigu internetinėje enciklopedijoje „Vikipedija“ užsuktumėte į kategoriją „lietuviški gėrimai“, paieškoje atrastumėte tik vieną subkategoriją – „Lietuvos alus“. Tikriausiai, nuostabos tai nekelia, juk mes – aludarių kraštas.
       2024-04-19 19:12:53

Kas dešimtas skambutis Lietuvoje – sukčių iš padirbto numerio

„Telia“ per pirmuosius tris šių metų mėnesius užkirto kelią 2,6 mln. atakų, nutaikytų į Lietuvos mobiliojo ryšio abonentus. Apsaugoti vartotojus bendrovei padėjo dar pernai aktyvuota automatinė padirbtų mobiliųjų numerių (angl. „spoofing“) filtravimo sistema.
       2024-04-19 19:00:45

Morkos – ne vienintelės akių pagalbininkės: dar viena daržovė nuo akių ligų

Kai oras šiltyn – ir mūsų patiekalai lengvyn. Tad gamindami pigesnius maltinukus iš cukinijų ir avinžirnių, ilgai neužgaišite, o rezultatu džiaugsis visi valgytojai.
       2024-04-19 12:27:56

Kodėl Azijoje šviežius agurkus ne pjausto, o traiško – tokių salotų nevalgėte

Šviežių lietuviškų, šiltnamiuose užaugintų agurkų sezonas įsibėgėja, tad geros jų kainos vilioja vis dažniau gamintis salotas. Gaivios, traškios salotos tinka prie įvairių patiekalų, tačiau paruoštos kiek įdomiau gali tapti ir pagrindine stalo žvaigžde ar sveikais priešpiečiais.
       2024-04-19 12:19:30

Ekspertai: norite statyti moderniai? Atsigręžkite į natūralumą ir tradicijas

Mes tikimės, kad statybų technologijos nuolat tobulės ir taps futuristiškesnės, tačiau klimato kaita verčia suabejoti, ar aklas progresas yra geriausias pasirinkimas.
       2024-04-18 22:33:13

Kokybiška vištiena vertinama visame pasaulyje, kokia jos perspektyva Lietuvoje?

Šiuolaikinė visuomenė vis labiau rūpinasi savo sveikata, geresne savijauta vartodama maistingesnę, natūralesnę ir sveikatai palankesnę produkciją. Vištiena – ne išimtis, o pagaminta iš be antibiotikų užaugintų paukščių yra būtent ta mėsa, kuri vis dažniau aptinkama kiekvieno pirkėjo krepšelyje.
       2024-04-18 20:56:05

Reikalavimo važinėti vasarinėmis padangomis nėra – kodėl būtina tai daryti?

Kaip ir kasmet, nuo balandžio 1 d. automobiliai šalies keliuose gali būti eksploatuojami su vasarinėmis padangomis. Visgi dažnam vairuotojui kyla klausimas, kodėl apskritai verta tai daryti, nes žieminių padangų, jei jos nėra dygliuotos, naudojimas vasaros metu neuždraustas.
       2024-04-18 14:29:51

Erkės perduoda daugiau nei 20 ligų, o Laimo liga gali sukelti 70 simptomų

Atėjus šiltajam sezonui, daugelis pirmiausia skubės į gamtą. Visgi svarbu prisiminti, kad erkių aktyvumas didėja termometro stulpeliams esant dar ne taip aukštai – infekcines ligas pernešantys voragyviai miškuose ir parkuose mūsų tyko jau nuo septynių laipsnių šilumos ir savo pamainą baigia tik vėlyvą rudenį.
       2024-04-18 12:50:03

Esu mažos, iki 3 ha miško valdos savininkas. Ką turėčiau žinoti?

Lietuvoje yra apie 319 tūkst. privačių žemės sklypų, kuriuose yra miško. Vidutinis sklypo dydis – apie 2,7 hektaro. Dažnai šių sklypų savininkai yra žmonės, nesusiję su miškininkyste, turintys kitų sričių išsilavinimą, gyvenantys ir dirbantys miestuose.
       2024-04-17 15:34:10

Automobilio vairuotojo atsakomybė: kada keleivis privalo būti išlaipintas

Saugumas kelyje labiausiai priklauso nuo vairuotojo įgūdžių ir atidumo bei automobilio techninės būklės. Transporto priemonėje įrengtos oro pagalvės taip pat reiškia saugumą nelaimės atveju, tačiau saugos diržo segėjimas yra kiekvieno automobilio vairuotojo bei keleivio asmeninis pasirinkimas, kuris, deja, ne visada būna teisingas.
       2024-04-17 15:31:22

Vasarai, kai atsivalgysite šaltibarščių: atgaivins agurkų šaltsriubė

Šylant orams, į mūsų virtuves vis dažniau atkeliauja agurkai: juos pjaustome į salotas, dedame į šaltibarščius, gardiname jais geriamąjį vandenį. Kai nesinori karštų ir sočių pietų, puikiai atgaivins bulgariška „Tarator“ sriuba.
       2024-04-17 15:17:21

Schema, kai tampate nusikaltėlių bendrininku: kaip atpažinti ir apsisaugoti

Viena iš pastaruoju metu populiariausių finansinio sukčiavimo schemų – netikri darbo skelbimai. Jie aukoms gali kelti ypač didelį pavojų, nes jos, pačios to nesuprasdamos, gali tapti nusikaltėlių bendrininkėmis.
       2024-04-17 15:11:49

RRT: skaitmeninių sukčių metodams tobulėjant, esamų priemonių nebepakanka

Praėjus beveik metams nuo pirmųjų Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) sprendimų, skirtų skaitmeniniams sukčiams pažaboti, buvo apžvelgti jų rezultatai – pristatyta statistika, kurią renka tiek operatoriai, pašto paslaugų teikėjai, tiek susijusios institucijos.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.