Naujienos

Naujasis viešųjų pirkimų įstatymas: trys geros žinios dirbantiesiems

2017-01-19 12:37:51

Prabilus apie šešėlinę ekonomiką, kurioje, skaičiuojama, sukasi apie ketvirtadalį Lietuvos bendrojo vidaus produkto, daugelis greičiausiai pagalvoja apie kontrabandą. Tačiau ji sudaro palyginti nedidelę šešėlinės ekonomikos dalį. Siekiančiai ją pažaboti šalies valdžiai labiausiai derėtų sutelkti dėmesį į darbo rinką.

Viena iš priemonių, paskatinsiančių teigiamus darbo rinkos pokyčius, turėtų tapti naujasis Viešųjų pirkimų įstatymas, kuriuo į Lietuvos teisę bus perkeltos Europos Sąjungos direktyvos dėl viešųjų pirkimų nuostatos. Su įstatymu, kurį Seimas turėtų priimti šį pavasarį, siejama daug vilčių. Tikimasi, kad jis padės ne tik išskaidrinti viešųjų pirkimų sistemą, bet ir pirkimus padarys efektyvesnius - pavyzdžiui, numatydamas, jog vietoje iki šiol taikyto mažiausios kainos kriterijaus, pirmenybė vertinant pasiūlymus bus teikiama ekonominiam naudingumui. Tačiau naujasis įstatymas turės ir gerokai platesnį poveikį. Jo naudą turėtų pajusti ne tik perkančiosios organizacijos, bet ir nemaža dalis dirbančiųjų.

Saugumo nebūna per daug

Bene svarbiausia įstatymo naujovė yra ta, kad įmonės, dalyvaujančios viešuosiuose pirkimuose, bus įpareigotos dar atidžiau ir kruopščiau paisyti darbo teisės reikalavimų. Perkančiosios organizacijos įgis teisę atmesti potencialaus tiekėjo pasiūlymą, jei jį teikusi bendrovė yra padariusi darbo teisės pažeidimų. Pavyzdžiui, Valstybinės darbo inspekcijos surašytas protokolas, kuriame yra fiksuojami darbų saugos pažeidimai, perkančiajai organizacijai galės tapti priežastimi tiekėjo pasiūlymui atmesti.

Laimėjusi pirkimo konkursą ir vykdydama sutartį, įmonė bus suinteresuota taip pat preciziškai laikytis darbo teisės aktų reikalavimų. Naujasis viešųjų pirkimų įstatymas numato, kad sutarties vykdymo metu tiekėjui pažeidus darbo teisę, perkančioji organizacija galės tokią sutartį nutraukti. Taip nutikus, įmonė būtų įrašyta į nepatikimų tiekėjų sąrašą, o tai užkirstų jai kelią dalyvauti kituose viešuosiuose pirkimuose.

Ši naujovė itin privers pasitempti statybų bendroves. Jokia paslaptis, kad statybų sektoriuje Lietuvoje fiksuojama bene daugiausia statybininkų žūčių Europoje. Taigi įmonės, siekdamos dalyvauti viešuosiuose pirkimuose, kurie yra pagrindinis daugelio statybų bendrovių pajamų šaltinis, privalės dar didesnį dėmesį skirti darbų saugai ir jos reikalavimų vykdymui.

Išskaidrinti atlyginimai

Kitas teigiamas pokytis, kurio gali tikėtis dirbantieji naujajam įstatymui įsigaliojus  skaidriai mokami atlyginimai. Viešųjų pirkimų dalyviai žino atvejus, kai tiekėjai bando įgyti pranašumą prieš sąžiningai veikiančias bendroves algas savo darbuotojams mokėdami vokeliuose ar samdydami nelegalius darbuotojus. Tai leidžia sumažinti oficialias darbų kainas, o pirkėjams, kurie dažnai suinteresuoti darbų kaina ir kokybe sąžiningai mokami atlyginimai kartais tampa ne tokie jau svarbūs. Juolab, kad įstatymai iki šiol nenumatė kriterijų, kuriuos taikant būtų galima įvertinti tiekėjų veiklos sąžiningumą.

Pagal naująjį įstatymą, perkančioji organizacija privalės atmesti neįprastai mažos kainos pasiūlymą, jei kils įtarimų, kad jis prieštarauja darbo teisei. Viešųjų pirkimų įstatymo projekte nėra nurodyta konkrečiai, kokių darbo teisės reikalavimų neatitinkantis neįprastai mažos kainos pasiūlymas privalės būti atmestas. Tačiau manytina, kad dažniausiai pasiūlymai šiuo pagrindu bus atmetami, jei įmonė nemokės bent jau minimalaus darbo užmokesčio savo darbuotojams.

Ši nuostata skatins viešųjų pirkimų konkursų dalyvius algas darbuotojams mokėti skaidriai ir sąžiningai jei ne dėl kitų sumetimų, tai bent jau siekiant nebūti išmestiems iš pirkimų.

Augančios pajamos

Viešųjų pirkimų įstatymo projektas taip pat numato, kad vienas iš ekonominio naudingumo kriterijų vertinant pasiūlymą galės būti darbo užmokesčio dydis. Taigi perkančioji organizacija turės teisę įvertinti ir tiekėjo mokamas algas - kiek pirkimo sutartį vykdysiantiems darbuotojams mokami atlyginimai viršija minimalų darbo užmokestį.

Žvelgiant kokybės siekiančios perkančiosios organizacijos akimis, tokia nuostata yra visiškai pagrįsta. Aukščiausiai darbų kokybei užtikrinti daugeliu atvejų būtini kvalifikuoti darbuotojai, kurių, labai tikėtina, už minimalią mėnesio algą įmonė neprisivilios. Taigi viešuosiuose pirkimuose teikiant pirmenybę pasiūlymo ekonominiam naudingumui, o ne mažiausiai kainai, iš tiekėjų reikalaujant kokybės, o ne kuo mažesnių kaštų, pranašumą įgyja geriausius specialistus samdančios bendrovės. Tai skatins ir konkurentus, dalyvaujančius viešuosiuose pirkimuose, peržiūrėti personalo bei atlyginimų politiką bei didinti darbuotojų algas.

Šešėlinę ekonomiką tyrinėjantys ekspertai teigia, kad siekdama mažinti šešėlį, Vyriausybė turėtų pasitelkti ne tik represines, bet ir skatinamąsias priemones. Naujasis Viešųjų pirkimų įstatymas derina rimbą su meduoliu, numatydamas ir saugiklius, ir paskatas viešųjų pirkimų konkursų dalyviams.

Perkančiosios organizacijos galės tikėtis geresnės prekių ir paslaugų kokybės, įgydamos platesnes priemones jai užtikrinti. Sumažėjus galimybių darbo teisę pažeidžiantiems tiekėjams dalyvauti konkursuose ar sudaryti pirkimų sutartis, laimės sąžiningai ir skaidriai veikiančios, socialiai atsakingos bendrovės. Įstatymas skatins skirti dar didesnį dėmesį darbų saugai, gerinti darbo vietų kokybę ir veikti skaidriai, kas, be abejo, yra gera žinia darbuotojams.

Tad belieka tikėtis, kad seniai laukiamą ir reikalingą įstatymą naujoji šalies valdžia neuždels priimti.

Laura Ziferman, advokatų kontoros „Valiunas Ellex" partnerė

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2021-01-22 17:30:58

Socialdemokratų partijos pirmininkas G. Paluckas atsistatydina

Opozicinės Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkas Gintautas Paluckas traukiasi iš užimamų pareigų. Apie tokį savo sprendimą penktadienį jis pranešė LSDP tarybai.
       2021-01-22 15:05:19

COVID-19 iššūkiai Vilniuje: poliklinikos pamažu atsiveria pacientų vizitams

Vilniuje, kaip ir visoje Lietuvoje, pastarosiomis savaitėmis sumažėjus užsikrėtimų COVID-19 skaičiui, ambulatorinių ir stacionarinių paslaugų teikėjai rengia atsargias schemas sugrįžimui prie įprasto darbo organizavimo.
       2021-01-22 10:20:25

Asmeninė kavinė namuose: kaip technologijos keičia kavos gėrimo tradicijas

Daugelis savo ryto neįsivaizduoja be gardžios kavos puodelio. Šis ritualas suteikia dienai energijos  bei skatina žvaliai kibti į darbus. Daugiau laiko praleisdami namuose, norime mėgautis lyg prabangioje kavinėje ruošto gėrimo skoniu.
       2021-01-22 10:10:10

Vilniaus TV bokštas efektingu šviesų šou sveikins Vilnių

Sausio 24 ir 25 dienomis Vilniaus televizijos bokštas nušvis naujomis spalvomis, taip sveikindamas 698 metų sukaktį švenčiantį Vilniaus miestą, jo gyventojus ir svečius. Šviesų, kintančių pagal muziką, šou bus surengtas kaip jungtinis Vilniaus šviesų festivalio, Telecentro ir radijo stoties M1 kūrybos projektas.
       2021-01-22 10:02:06

Pažinkite savo darbuotojus: kas slepiasi po X, Y ir Z kartomis

Personalo specialistai per karantiną dažnai išgirsta prašymą „sucementuoti komandą“, sutvirtinti prie skirtingų ekranų dirbančių žmonių motyvaciją, tarpusavio bendravimą, darbo etiką.
       2021-01-22 09:57:12

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 1032 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 9568 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 1032 nauji koronaviruso atvejai. Per paskutines 7 dienas teigiamų tyrimų dalis: 11,1% Patvirtintų atvejų skaičius per paskutines 7 dienas: 6957
       2021-01-22 09:55:09

Senjorės Irenos patirtis: technologijos padeda ir karantiną leisti Kipre

Netrukus 71–ąjį gimtadienį švęsianti Irena Armanavičienė jį sutiks Kipre, kur gyvena jau nuo lapkričio pabaigos – mat dėl pandemijos aplinkybių atšaukus skrydžius žiemą leisti tenka šioje Viduržemio jūros saloje.
       2021-01-21 14:45:18

Sniegas – grėsmė statiniams: Lietuvoje apsisaugoję vos keletas pastatų

Nors gausiu sniegu žiemos džiugina vis rečiau, tačiau nenuspėjamas klimatas didelį kiekį kritulių gali atnešti labai netikėtai, o tokiems atvejams pasiruošę turėtų būti ne tik kelininkai.
       2021-01-21 09:37:12

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 1274 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 10106 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 1274 nauji koronaviruso atvejai. Per paskutines 7 dienas teigiamų tyrimų dalis: 11,2% Patvirtintų atvejų skaičius per paskutines 7 dienas: 7147
       2021-01-21 09:22:25

Vaikų miegas: be telefonų ir jau nuo 7 val. vakaro

Ilgą laiką buvo galvojama, kad kuo mažiau miegi, tuo sėkmingesnis esi. Šiandien šis įvaizdis griaunamas ir vis daugiau žmonių įvertina kokybiško poilsio svarbą. „Eurovaistinės“ vaistininkai sako, kad klientai dažnai teiraujasi ne tik dėl savo, bet ir dėl įvairių vaikus kankinančių miego sutrikimų.
       2021-01-21 08:59:50

Tenerifė: vasariškos šilumos išsiilgę keliautojai derina keliones

Kelionių organizatoriai įvardija ne vieną priežastį, dėl kurios ryžtasi palengva atnaujinti užsakomuosius skrydžius. Tarp jų – ne tik prasidėjusi vakcinacija, bet ir keliauti norintys ir galintys asmenys bei vis didesnis Covid-19 persirgusiųjų, kurių Lietuvoje vien oficialiais duomenimis – daugiau nei 110 tūkst. – skaičius.
       2021-01-21 08:35:13

Kaip spręsti dažniausias išmaniųjų problemas?

Išmanusis telefonas šiandien daugeliui yra tapęs nepamainomu kasdienybės palydovu ir pagalbininku kone visos srityse. Visgi išmaniųjų savininkai neišvengia su šiais įrenginiais susijusių problemų, kurių sprendimai dažnai gali būti labai nesudėtingi, tačiau apie juos paprasčiausiai nežinoma.
       2021-01-21 08:31:21

Vaisiai: paprasti patarimai, kaip juos išsirinkti ir laikyti namuose

Žiema ir su ja atkeliavęs šaltis – išbandymas kiekvieno organizmui, todėl reikia nepamiršti jo aprūpinti vitaminais, o vienas iš natūraliausių ir skaniausių šaltinių, kuriuose gausu vitaminų – vaisiai. Tačiau kaip išrinkti vaisius ir tinkamai juos laikyti namuose?
       2021-01-21 08:27:39

Nedarbo grimasos: trečdalis bedarbių prieš karantiną nebuvo dirbę Lietuvoje

Daugiau nei pusė šalyje šiemet registruotų bedarbių negavo „Sodros“ nedarbo išmokos, nes nėra dirbę nė 12 mėnesių per pastaruosius dvejus su puse metų.
       2021-01-21 08:23:05

Vairavimas žiemą: svarbu atsakingai įvertinti eismo sąlygas

Žiemos sąlygos gali būti itin permainingos. Kartais net tą pačią dieną gali lyti, kristi sniegas, šlapdriba, formuotis plikledis arba staigiai kristi oro temperatūra, todėl prieš kiekvieną kelionę vairuotojai turėtų itin atidžiai įvertinti esamas eismo sąlygas.
       2021-01-21 08:02:54

MRU žada proveržį: sieks tapti Europos universitetų lyderiu

Globalią rinką atitinkančios studijos, tarptautiškumas ir skatinimas mokytis visą gyvenimą. Taip Mykolo Romerio universitetas (MRU) sieks įveikti aukštųjų mokyklų konkurenciją ir pelnyti geriausio socialinių mokslų srities universiteto vardą ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje.
       2021-01-21 07:46:50

Šalčiausiomis dienomis gamtinių dujų suvartojimas šilumos gamybai augo dvigubai

Lietuvos dujų perdavimo sistemos operatoriaus „Amber Grid“ duomenimis, šalčiausiomis pastarojo meto paromis nuo sausio 14 iki 18 d. Lietuvos vartotojai sunaudojo iki 2 kartų daugiau, o atskirais atvejais ir iki keliolikos kartų daugiau gamtinių dujų nei pirmomis sausio dienomis.
       2021-01-21 07:12:24

Grūdų supirkimo kainos muša rekordus: kas laukia vartotojų?

Metų pradžia pasaulio grūdų rinkose prasidėjo kainų pasiutpolke – šią savaitę kviečių ateities supirkimo kainos tarptautinėse biržose pašoko iki 240 eurų už toną.
       2021-01-21 07:08:19

Ką turėtume žinoti apie pandemijos išpopuliarintą pulsoksimetrą?

Pasaulyje siaučiant pandemijai, koronavirusu COVID-19 užsikrėtę žmonės gali jaustis tarsi kvėpuodami išretėjusiu oru aukštai kalnuose.
       2021-01-20 14:51:07

Susisiekimo ministro ir elektroninių ryšių rinkos atstovų susitikimas

Susisiekimo ministro ir elektroninių ryšių rinkos atstovų susitikime – dėmesys 5G ryšiui, valstybinio kritinio ryšio tinklo kūrimui, Elektroninių ryšių įstatymo projektui.
       2021-01-20 13:22:34

Kas kiša koją sėkmingai įmonės skaitmenizacijai?

Skaitmenizaciją galime vadinti šių dienų verslų našumo ir efektyvumo revoliucija. Į procesų skaitmenizavimą investuoja ne tik įmonės, bet ir valstybė, kuri ragina didinti skaitmenizacijos plėtrą – Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros duomenimis, 2020 metų viduryje Lietuva skaitmenizacijos plėtros projektams skyrė 15,3 mln Eur.
       2021-01-20 13:19:37

Vyriausybė pritarė „burbulų“ kūrimui – leidžiama susitikti su vienišais žmonėmis

Siekdama pagerinti emocinę vienišų žmonių sveikatą karantino metu, trečiadienį Vyriausybė numatė išimtis, kada būtų leidžiama susitikti dviejų namų ūkių nariams.
       2021-01-20 11:26:26

Vyriausybė didina miškingumą: perduota 3,5 tūkst. ha žemės miškams įveisti

Nacionalinė žemės tarnyba perduoda Valstybinių miškų urėdijai valdyti dar 292 valstybinės miškų ūkio paskirties žemės sklypus, kurių bendras plotas – 3,5 tūkst. ha. Taip trečiadienį nutarė Vyriausybė.
       2021-01-20 10:56:43

Kaip apsisaugoti nuo viruso, kai tenka vykti į parduotuvę?

Likti namuose ir susilaikyti nuo išvykų – taip patariama stabdyti koronaviruso plitimą. Tačiau kaip sumažinti užsikrėtimo tikimybę, kai išvykti iš namų yra privaloma, o kelionės tikslas – maisto prekių parduotuvė?
       2021-01-20 10:08:55

Linas Kojala apie JAV ir prezidento inauguraciją

"Ronaldas Reaganas, kadaise diskutuodamas apie savo iki-prezidentinę profesiją, sau įprastu stiliumi atkirto: o kaip prezidentas gali nebūti aktorius? Ne tik pasaulis, bet ir amerikiečiai dažnai JAV politiką mato išskirtinai per prezidento figūrą.
       2021-01-20 09:36:22

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 1232 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 10764 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 1232 nauji koronaviruso atvejai. Per paskutines 7 dienas teigiamų tyrimų dalis: 11,2% Patvirtintų atvejų skaičius per paskutines 7 dienas: 7325
       2021-01-20 08:40:49

„Facebook“ eros pabaiga? Paaugliai renkasi „Youtube“, „Instagram“ ir „Snapchat“

Remiantis oficialiais 2020 m. portalo „Statista“ duomenimis, „Facebook“ su 2,7 milijardo aktyvių vartotojų be konkurencijos išlieka populiariausiu socialiniu tinklu pasaulyje.
       2021-01-19 11:17:47

Intensyvaus šildymo sezono metu padidėja oro užterštumas kietosiomis dalelėmis

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) informuoja, kad Kaune, Šiauliuose, Panevėžyje ir Jonavoje sausio 17 d. vidutinė 24 val. kietųjų dalelių koncentracija aplinkos ore viršijo ribinę vertę.
       2021-01-19 10:59:30

„LTG Infra“ pradeda radijo ryšio sistemos modernizaciją

Lietuvos geležinkelių tinklą valdanti bendrovė „LTG Infra" pasirašė beveik 16 mln. eurų vertės sutartį dėl radijo ryšio sistemos modernizacijos ir priežiūros. Ši GSM-R standarto sistema yra naudojama traukinių eismo valdymui Lietuvoje.
       2021-01-19 10:35:15

„Falcon 9“ į orbitą iškels dar vieną „NanoAvionics“ palydovą

Sausio 22 dieną iš Floridos valstijoje Kanaveralo iškyšulyje esančio kosmodromo turėtų pakilti Elono Musko bendrovės „SpaceX“ raketa-nešėja „Falcon 9“, kuria savo kosminę kelionę pradės dar vienas Lietuvos mažųjų palydovų kūrėjos „NanoAvionics“ palydovas.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.