Naujienos

Skaitmeninė tapatybė: kaip apsaugoti savo asmeninę informaciją internete?

2017-01-19 21:20:51

Internetas neatpažįstamai pakeitė žmonių gyvenimą – atvėrė naujas galimybes, palengvino bendravimą ir kasdienybę. Kiekvieną dieną internete darbo ar asmeniniais tikslais naršo milijonai žmonių, tačiau retas susimąsto, kiek privačios informacijos gali atskleisti vos vieno mygtuko spustelėjimu.

Kaip apsaugoti asmeninę informaciją internete? Ar gali skaitmeninė žmogaus tapatybė tapti ne mažiau svarbi negu įprastinė?

Pasak naujausios apklausos, net 74% interneto vartotojų dabar yra labiau susirūpinę savo privatumu internete, negu tuo pačiu laikotarpiu prieš metus.

Bendrovė „Callcredit Information Group“ Jungtinėje Karalystėje atliko tyrimą, kurio metu paaiškėjo, kad net 46 procentai apklaustųjų norėtų žinoti daugiau informacijos apie asmeninių duomenų apsaugą internete, nes jaučia, kad žino neužtektinai.

„Žmonės dažniau teikia savo asmeninę informaciją valstybinėms įstaigoms, įvairiems paslaugų tiekėjams, programėlėms ir socialiniams tinklams, todėl normalu, kad pastaruoju metu kyla didesnis susirūpinimas dėl asmens duomenų saugumo. Gyvenant technologijų amžiuje, svarbu laiku atkreipti dėmesį į asmeninės informacijos pateikimą, būti budriems ir žinoti pagrindines taisykles, kaip apsisaugoti nuo internetinių sukčių“, – sako „Callcredit Information Group“ Kauno padalinio vadovas Dainius Aksinavičius.

Socialinių tinklų pavojus

Internete labai sunku išsaugoti privatumą ir apsisaugoti nuo tokių pavojų kaip asmeninės informacijos praradimas, neteisėtas priėjimas, ar net jos sunaikinimas.

Didelė rizika slypi socialiniuose tinkluose, kurie saugo duomenis apie vartotojų tapatybę ir jų elgesį – žino iš kokios vietos ir kada buvo prisijungta prie tinklo, kiek laiko jame praleista, ko ieškota, kokiuose kitų vartotojų ar įmonių puslapiuose apsilankyta ar kokia socialiniame tinkle skelbiama reklama domėtasi.

„Socialiniuose tinkluose skelbiama informacija gali pakliūti į nusikaltėlių pinkles. Daugelis esame girdėję atvejų, kai yra specialiai pasisavinamos socialinių tinklų vartotojų nuotraukos ir jomis naudojantis sukuriami netikri profiliai. Internetas atveria dideles galimybes tapatybės vagystėms, kurios ne tik kenkia asmens privatumui, bet ir atneša finansinę žalą“, – sako D. Aksinavičius.

Yra žinoma atvejų, kuomet žmogus socialiniame tinkle „Facebook“ pasiskelbė išvykstantis atostogauti į užsienį, o grįžęs namo po atostogų rado apvogtą butą. Atostogos, kelionė prie jūros ar trumpa savaitgalio išvyka visuomet yra aktuali informacija draugams, tačiau ji gali būti prieinama ir vagims, todėl derėtų gerai apsvarstyti kokią informaciją ketinate viešinti.

Norint Lietuvos populiariausiame socialiniame tinkle apsaugoti savo duomenis, rekomenduojama išsamiai susipažinti su privatumo nustatymais, riboti asmenų, turinčių prieigą prie asmeninės informacijos skaičių ir elgtis atsakingai skelbiant naujienas savo ar draugų profiliuose. Į draugus patariama priimti ne visus asmenis, siūlančius tapti draugais. Taip pat derėtų susipažinti su kiekvienos „Facebook“ skilties privatumo nustatymais ir atskirai juos pakoreguoti, kad Jūsų informaciją galėtų matyti tik tie asmenys, kuriuos prileidžiate prie savo asmeninių duomenų.

Pradėti nuo paprasčiausio veiksmo

Dalį duomenų apsaugos atiduodame į svetimas rankas. Žmonių nuotraukos, laiškai, gyvenimo aprašymai, naršymo ir mokėjimo istorijos – visa galite rasti ir atlikti internete. D. Aksinavičius sako, kad siekiant apsaugoti asmens duomenis, reikia pradėti nuo paprasčiausio veiksmo – labai svarbu žinoti, jog kompiuteris, kuriuo yra naudojamasi atliekant svarbias operacijas, yra saugus.

„Kibernetiniai nusikaltėliai gali lengvai gauti informaciją, kuri yra siunčiama per nesaugų interneto ryšį. Jei Jums reikia siųsti konfidencialią informaciją arba daryti piniginius sandorius internete, naudokite tik tą kompiuterį, kurio saugumu esate užtikrinti“, – pataria jis.

Visiškai apsisaugoti nuo grėsmių neįmanoma, tačiau yra būdų, kaip jas suvaldyti ir prisitaikyti net pačioje nedėkingiausioje situacijoje. Dažnai žmonės ignoruoja internete pasirodančias reklamas ar paspaudžia ant prieš akis iššokusio lango. Klasikinis atvejis – naršant internete ir svetainės viršuje atsiradus pranešimui apie „cookies“ (liet. slapukai) paspaudžiamas patvirtinimas reiškia, kad žmogus sutinka būti sekamas.

Trūksta žinių, kaip apsaugoti asmeninę informaciją

„Kartais žmonės pamiršta paprastus asmens duomenų apsaugos būdus. Savo naršyklėje pašalinę arba išjungę „cookies“ ženkliai apribosite asmeninės informacijos rinkimą. Tuo pat metu tai reiškia, kad įvairios įkyrios reklamos taip pat bus siūlomos rečiau“, – sako D. Aksinavičius.

Dažnai laiką internete leidžiantiems žmonėms taip pat svarbu suvokti, kad būtina turėti unikalų slaptažodį ir jokiu būdu negalima naudoti numerių ar jų derinių, kurie gali būti identifikuojami su kita asmenine informacija.

„Negalima naudoti savo socialinio draudimo ar kredito kortelės numerio dalies kaip slaptažodžio. Jeigu kas nors gaus prieigą prie šios informacijos, tai bus pirmasis žingsnis, siekiant patekti į asmeninę žmogaus sąskaitą. Stenkitės naudoti sudėtingesnius slaptažodžius bei reguliariai juos keiskite ir niekada neatskleiskite svetimiems žmonėms“, – sako „Callcredit Information Group“ Kauno padalinio vadovas.

Lietuvoje asmens duomenų apsaugą reglamentuoja asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymas. Nuo 2018 metų gegužės mėnesio asmens duomenys turės būti tvarkomi pagal naują Europos Sąjungos reglamentą. Šis reglamentas pakeis senąją tvarką, kuri galiojo daugiau negu dvidešimt metų – nuo 1995 – ųjų, kuomet internetas buvo nepalyginamai mažiau modernus nei šiandien.

Naujienos komentarai

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2020-10-20 10:48:41

Lietuvoje – kaip Italijoje: pirmasis kietagrūdžių derlius ir makaronai

Pirmą kartą Lietuvoje, po ne vienerių metų bandymų, užaugintas sėkmingas kietagrūdžių kviečių derlius, iš kurio „Malsena Plius“ pagamino makaronus. Iki šiol kietagrūdžiai kviečiai buvo siejami su šiltesnio klimato šalimis – tai tradicinė itališka grūdinė kultūra, kurią pagaliau pavyko užauginti ir lietuviams.
       2020-10-20 10:41:16

Angeliška kantrybė: Lietuvoje klientus pas konkurentus išveda nusivylimas

Lojalumas Lietuvoje anaiptol nėra atgyvenusi sąvoka, o persivilioti klientą iš konkurentų ne tokia ir lengva užduotis. Reprezentatyvus šalies gyventojų nuomonės tyrimas atskleidė, kad netgi prastą aptarnavimą jie yra linkę atleisti.
       2020-10-20 10:36:39

Didžiausi mitai apie belaides ausines ir ar jais vis dar tikite?

Per pastarąjį dešimtmetį belaidžių ausinių populiarumas pasiekė aukštumas – tai lėmė rinkoje atsiradusi didesnė technologijų įvairovė. Vis dėlto nepaisant jų nepaprasto populiarumo, belaidės ausinės vis dar neatsikrato aplink jas sklandančių klaidingų prielaidų.
       2020-10-20 10:31:03

„iPhone 12“ dėžutėje neberasime kroviklio ir ausinių: kodėl?

Praeitą savaitę pristatyti naujosios „iPhone 12“ serijos išmanieji telefonai dėžutėje pirmą kartą atkeliaus be įkroviklių ir ausinių. Tokiu sprendimu bendrovė, manoma, siekia dar labiau paskatinti sparčiai populiarėjančią belaidžio įkrovimo technologiją, belaidžių ausinių naudojimo populiarumą.
       2020-10-20 10:24:42

Iki sprendimo statyti Vilniuje metro liko paskutinis žingsnis

Didžiųjų Europos miestų politinis apsisprendimas dėl metropolitenų statybos trukdavo įvairiai. Londonas apsisprendė per 4 metus, o Varšuva dėl metro diskutavo apie 70 metų, nes diskusijas nutraukdavo pasauliniai karai. Užtat šiuo metu Varšuvos metropoliteną, dosniai remiamą ES pinigais, stato net dvi tarptautinės korporacijos.
       2020-10-20 10:21:05

Seimui pristatytas 2021 m. valstybės biudžetas

Finansų ministras Vilius Šapoka parlamentui pristatė 2021 m. valstybės biudžeto projektą (Nr. XIIIP-5302), kuriame pagrindinis dėmesys skiriamas pažeidžiamiausiems, skolos ir išlaidų valdymui bei investicijoms į ateitį.
       2020-10-20 10:17:21

Šalyje patvirtinti 202 koronavirusinės infekcijos atvejai

Per vakar parą Lietuvoje buvo patvirtinti 202 atvejai koronavirusinės infekcijos atvejai. 65 atvejai buvo patvirtinti Vilniaus apskrityje, 58 Kauno, 22 Klaipėdos, 15 Marijampolės, 8 Panevėžio, 28 Šiaulių, po 3 Telšių ir Utenos apskrityse.
       2020-10-19 18:22:27

Būsto energinės klasės: kuo jos skiriasi ir kokie pokyčiai laukia nuo 2021 m.

Nuo kitų metų statybų leidimai bus išduodami tik aukščiausią – A++ – energinę klasę turintiems daugiabučiams, beveik prilygstantiems pasyviems namams.
       2020-10-19 16:48:37

Susirūpinimas dėl COVID-19 pradeda pasiekti ir Vyriausybę

Saulius Skvernelis: "Atėjo laikas padaryti pauzę visuomeniniame gyvenime. Koronavirusas ir toliau plinta Lietuvoje. Ypač grėsminga situacija keliose savivaldybėse.
       2020-10-19 16:11:35

Pandemija noro įsigyti būstą neatėmė – ieško didesnių ir ne tik Vilniuje

Šių metų pradžioje užklupusi koronaviruso pandemija tapo iššūkiu pastaraisiais metais Lietuvoje stabiliai augusiai būsto rinkai. Visgi, panašu, kad stabtelėjimas tebuvo trumpalaikis, o pasibaigus karantinui šalies gyventojai vėl pradėjo aktyviai domėtis galimybėmis įsigyti būstą.
       2020-10-19 16:04:25

VU virusologė L. Kalinienė apie koronavirusą: klausimų šiandien daug

Koronaviruso susirgimų atvejams sparčiai augant, naujos informacijos apie šį virusą poreikis tampa vis aktualesnis. Imunologai nuolat apžvelgia padėtį, kuriama nauja vakcina ir problema atrodo kryptingai sprendžiama.
       2020-10-19 15:45:02

Sostinėje nuo antradienio pradedamos dalyti jodo tabletės

Nuo antradienio, spalio 20 d., vilniečiai vaistinių tinkluose „Eurovaistinė“, „Camelia“, „Gintarinė vaistinė“, „Norfos vaistinė“ ir „Benu“ gali nemokamai gauti kalio jodido tablečių, skirtų apsaugoti organizmą nuo žalingo radioaktyviojo jodo poveikio galimos radiacinės nelaimės atveju.
       2020-10-19 09:48:20

Kodėl latviai aplenkė lietuvius lenktynėse dėl 5G?

Nauja ryšio technologijos karta – 5G ryšys – ne tik kelia diskusijų apie šios technologijos galimybes ir trūkumus, tačiau paskatino ir neregėtas lenktynes tarp šalių. Šiandien praktiškai visos valstybės konkuruoja dėl to, kurios gyventojai galės greičiau naudotis itin sparčia interneto technologija.
       2020-10-19 09:43:50

Lietuvoje – 205 koronaviruso atvejai

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 205 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. 70 iš jų registruota Vilniaus, 44 Šiaulių, 27 Kauno, 22 Klaipėdos, 21 Telšių, po 7 – Marijampolės ir Panevėžio, 6 Tauragės bei 1 Alytaus apskrityse.
       2020-10-18 14:54:53

Ar mes jau pakeliui į Italijos pavasario COVID-19 scenarijų?

Ženklus naujų COVID-19 atvejų skaičiaus augimas rodo rimtas infekcijos prevencijos spragas. Paradoksalu, kad tai vyksta LR Sveikatos apsaugos ministerijai ir LR Vyriausybei nuveikus krūvą gerų darbų karantino metu kartu su visuomene.
       2020-10-18 14:51:27

Praėjusią parą patvirtini 252 koronaviruso atvejai

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 252 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. 97 iš jų registruoti Vilniaus, 43 Klaipėdos, 39 Kauno, 23 Šiaulių apskrityse. Dar 20 atvejų fiksuota Panevėžio, 10 Tauragės, 9 Telšių, 6 Alytaus ir 5 Marijampolės apskrityse.
       2020-10-17 13:33:19

Atgijo seniausias Palangoje kurortinis pastatas

Šeštadienį po rekonstrukcijos atidarytas Palangos kurhauzas. „Šiandien matome Palangos kurhauzą atkurtą, restauruotą ir netrukus galėsiantį priimti dar daugiau svečių, atlikėjų, žiūrovų.
       2020-10-17 10:45:35

Klementinas ar mandarinas? Ekspertė įvardijo pagrindinius jų skirtumus

Jei vasarą nesikuklindami valgėme prisirpusias braškės, vyšnias ar šilauoges, rudenį kibirais namo nešamės obuolius ir kriaušes. Pamažu pradedame žvalgytis į parduotuvių lentynas, tikėdamiesi pradėti daugelio laukiamą mandarinų valgymo sezoną.
       2020-10-17 10:38:36

Gyventojų prašoma budrumo: plinta virusu užkrėsti kenkėjiški el. laiškai

Šalyje plintant virusu apkrėstiems suklastotiems elektroniniams laiškams, Lietuvos bankų asociacija (LBA) primena, kad visus gaunamus elektroninius pranešimus reikia vertinti itin apdairiai ir neskubėti atsidaryti prisegtų priedų.
       2020-10-17 10:33:13

Lietuvoje – 228 nauji koronaviruso atvejai

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 228 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. 66 iš jų registruoti Vilniaus, po 42 – Kauno ir Klaipėdos apskrityse.
       2020-10-17 06:28:07

Patarimai smulkiajam verslui: kur ieškoti pagalbos pandemijos metu?

Koronaviruso pandemijai nesitraukiant, šalyje veikiančios verslo įmonės savo veikloje susiduria su vis didesniais iššūkiais. Naujausi apklausų duomenys rodo, kad susidariusią situaciją jos vertina iš tiesų kritiškai.
       2020-10-17 06:11:08

Pakartotinis visuomenės informavimas dėl Vilniaus TV bokšto rekonstrukcijos

AB Lietuvos radijo ir televizijos centras (toliau – Telecentras) tęsdamas pasirengimą Vilniaus televizijos bokšto rekonstrukcijai organizuoja rekonstrukcijos projekto pristatymą visuomenei.
       2020-10-16 15:41:37

Pavargęs vadovas – stereotipas, kurį būtina keisti

Šiandien, kai daug įmonių dirba iš namų vadovams ant pečių krinta daugybė papildomų užduočių, dienotvarkės perpildytos, todėl dažną jų lydi stresas ir nuovargis.
       2020-10-16 10:36:11

Pasaulinė maisto diena: kaip efektyviai pakeisti mitybos įpročius?

Minint pasaulinę maisto dieną, Vilniaus visuomenės sveikatos biuro (Biuras) specialistai pabrėžia subalansuotos ir sveikos mitybos svarbą bei pataria, kaip galima efektyviai pakeisti savo mitybos įpročius.
       2020-10-16 10:34:14

Skonių penketukas: kaip tinkamai juos derinti ir sukurti tobulą patiekalą?

Pasaulio virtuvės yra be galo spalvingos, tačiau visus jų ypatumus galima sutalpinti vos į penkis pagrindinius skonius. Tai saldumas, rūgštumas, kartumas, sūrumas bei naujai atrastas umami.
       2020-10-16 10:27:44

REKORDAS! Per parą registruotas 281 naujas koronaviruso atvejis

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtintas 281 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejis. 83 iš jų registruoti Kauno apskrityje, 69 Vilniaus, 38 Klaipėdos, 34 Šiaulių, 26 Telšių, 14 Marijampolės, 9 Panevėžio, 7 Tauragės bei 1 Utenos apskrityse.
       2020-10-16 08:39:04

Su savadarbėmis kaukėmis į lėktuvą keleiviai gali būti neįleisti

Keliautojai, kurie naudojasi Lietuvos oro uostų paslaugomis, turėtų įsidėmėti, jog į terminalų vidų įleidžiami tik nosį ir burną dengiančias asmens apsaugos priemones (AAP) dėvintys asmenys.
       2020-10-16 08:15:29

NVSC: tikslas – kad verslas veiktų, bet tam būtina išpildyti svarbias sąlygas

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) iniciatyva šiandien organizuoto susitikimo su Vilniaus miesto savivaldybe atstovais metu sutarta, kad verslas privalo ieškoti būdų, kaip užtikrinti, jog būtų laikomasi visų infekcijos prevencijos reikalavimų.
       2020-10-15 18:14:46

Andrius Kubilius apie kitų metų biudžetą

"Kai gerai užšventi, tai iš ryto būna blogai. Ir pabudęs galvoji - kodėl reikėjo vakar taip neatsargiai ir neatsakingai švaistytis. Šiandien Vyriausybė patvirtino kitų metų biudžeto projektą. "Neturiu jo kaip kitaip pavadinti, kaip tik “skausmingų pagirių biudžetu”."
       2020-10-15 09:21:11

REKORDAS! Lietuvoje 255 koronaviruso atvejai. Ar mes turime valdžią?

Europos šalys imasi viruso stabdymo priemonių. Kaimyninė Latvija paskelbė apie naujas prevencines priemones. O Lietuvoje tylu. Kodėl? Rinkimai? Suprantame, kad gatvėse ir renginiuose daug "besmegenių", kuriems viruso buvimas nė motais.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.