Naujienos

Profesinis ir asmeninis gyvenimas: kokius pokyčius inicijuoja darbdaviai?

2017-03-15 10:58:48

Karjeros ir vaiko auginimo derinimas – vienas didžiausių dirbančios šeimos iššūkių. Vis dėlto pastaruoju metu darbuotojų, o svarbiausia, pačių darbdavių požiūris į šią problemą pastebimai keičiasi.

Anksčiau motinystės ar tėvystės atostogos buvo laikomos nemenku išbandymu karjerai, tačiau šiandien abiejų pusių pastangomis darbo sąlygos tėvams, tuo pat metu siekiantiems profesinę veiklą derinti su atžalų auginimu, gerėja.

Personalo atrankų kompanijos „HR factory“ direktorė Henrika Bivainienė tikina, kad pokyčiai darbovietėse – akivaizdūs. Dėl pasikeitusios darbo rinkos padėties ir nuolatinio specialistų trūkumo, darbdaviai siekia sukurti kuo patrauklesnes darbo sąlygas tiek tėvams, auginantiems vaikus, tiek vis dar besimokantiems studentams, tiek kitiems lankstaus darbo poreikį turintiems darbuotojams.

„Darbdaviai stengiasi surasti palankiausius sprendimus tam, kad jų darbuotojai pasiektų darbo ir asmeninio gyvenimo balansą. Lankstus darbo grafikas, tam tikrų užduočių atlikimas namuose, darbo vietose įrengti vaikų kambariai, kur mažuosius galima trumpam laikui palikti auklės priežiūrai, šventės, į kurias atvykti kviečiami ne tik įmonės darbuotojai, bet ir jų atžalos – tokias iniciatyvas vis dažniau savo darbuotojams siūlo žinomos šalies įmonės“, – apie darbdavių bandymus kurti patrauklias darbo vietas jauniems tėvams pasakoja H. Bivainienė.

Vaiko priežiūros atostogos – sumenkusi kvalifikacija?

Lietuvoje tėvai negrįžti į darbo rinką ir auginti vaikus namuose gali iki pastariesiems sukaks 3 metai. Tai vienos ilgiausių atostogų Europoje. Ilgą laiką šios atostogos darbdaviams atrodė kliūtis, buvo manoma, kad per tiek laiko darbuotojas praranda profesinius įgūdžius.

H. Bivainienė pastebi, kad šiuo klausimu darbdavių požiūris išsiskiria ir nėra vieningos nuomonės, ar darbuotojai, būdami motinystės (tėvystės) atostogose, tikrai praranda savo kvalifikacines žinias. Vieni darbdaviai išties nelaukia po kelių metų į darbo rinką sugrįžtančių darbuotojų, tad pastariesiems, norint pateisinti darbdavio lūkesčius, tenka įrodinėti, kad per kelis metus jų profesiniai gebėjimai nesumenko, o vaiko priežiūros atostogų metu savarankiškai domėjosi profesinės srities naujienomis, sekė rinkos situaciją.

„Tačiau tokių darbdavių vis mažiau. Daugėja tokių, kurie linkę darbuotojais pasitikėti, yra pasiruošę jaunuosius tėvelius maksimaliai integruoti į darbo rinką ir suteikia jiems galimybę kelti kvalifikaciją, dalyvaujant įvairiuose mokymuose ar mentorystės programose. Taip stengiamasi sudaryti kuo palankesnes sąlygas tėvams, jie skatinami į darbą grįžti kaip įmanoma anksčiau. Pastebima tendencija, kad vis mažiau tėvų naudojasi dvejus ar trejus metus trunkančiomis atostogomis“, – teigia „HR factory“ vadovė.

Grįžtantiems į darbus svarbi greita integracija

UAB „Deloitte Lietuva“ partnerė, Mokesčių paslaugų departamento vadovė Kristine Jarve, kuri pati augina 3 vaikus, tvirtina, kad bendrovė siekia sudaryti kuo palankesnes sąlygas darbuotojams, sugrįžtantiems po vaiko priežiūros atostogų. K. Jarve, būdama daugiavaikė mama, yra puikus pavyzdys esamiems ir potencialiems darbuotojams, kad bendrovė deda visas pastangas, jog darbuotojams pavyktų išlaikyti šeimos ir profesinio gyvenimo balansą. Ji yra gyvenusi ir dirbusi Londone, kur priklausė pasaulinės mokesčių politikos komandai ir vadovavo stambiems tarptautiniams projektams, yra dalyvavusi įvairiose darbo grupėse Latvijos Respublikos Finansų ir Ūkio ministerijose, konsultuodama Latvijos Vyriausybę mokesčių politikos, struktūrinių reformų ir kitais ekonomikos klausimais.

Šiuo metu įmonėje „Deloitte Lietuva“ beveik pusė darbuotojų augina vaikus iki 14 metų, kurių didžioji dalis dar neatšventė penktojo gimtadienio. „Lengvatos tokiems darbuotojams gali būti pačios įvairiausios, jos priklauso nuo darbuotojo asmeninių aplinkybių. Pavyzdžiui, suteikiame galimybę dirbti namuose, laisvu grafiku, sutrumpintą darbo dieną, sudarome sąlygas kelti kvalifikaciją, padedame įsilieti į darbo komandas. Kai kada susitarimai būna žodiniai, kai kada tai įtvirtinama darbo sutartyse“, – sako K. Jarve ir priduria, kad bendrovėje nuolatos atliekamos įvairios apklausos, kuriomis siekiama išsiaiškinti, ar darbuotojai yra patenkinti darbo sąlygomis, kokie galimi sprendimai joms pagerinti.

„Deloitte Lietuva“ atstovės teigimu, tėvams taip pat turėtų būti suteikiama galimybė pasiimti jiems patiems palankiausios trukmės vaiko priežiūros atostogas: darbdaviai turėtų suteikti tiek ilgesnes, tiek trumpesnes vaiko priežiūros atostogas. Ilgesnių atostogų atveju ypač svarbu užtikrinti darbuotojui visokeriopą pagalbą ir pasistengti, kad integracijos periodas būtų kuo trumpesnis.

„Ieškodami naujų darbuotojų niekada neklausiame apie jų šeiminę padėtį, o jei jie savanoriškai atskleidžia šią informaciją, tai neturi įtakos sprendimui dėl įdarbinimo. Tėvų, sėkmingai derinančių darbą „Deloitte Lietuva“ su savo įsipareigojimais vaikams, teigiamas pavyzdys padeda mums pritraukti darbuotojus, kurie nori išlaikyti darbo ir asmeninio gyvenimo balansą. Lanksti darbo politika suteikia mums išskirtinumą rinkoje“, – įsitikinusi K. Jarve.

Vaikai – ne kliūtis

Dvi dukras auginanti Inga Abraškevičė po pusantrų metų trukusių motinystės atostogų negrįžo į savo ankstesnę darbovietę. Sulaukusi „HR factory“ skambučio, moteris dalyvavo darbuotojų atrankoje, po kurios sulaukė kvietimo prisijungti prie „Deloitte Lietuva“ komandos. I. Abraškevičė priėmė jai pasiūlytą iššūkį ir po motinystės atostogų pradėjo dirbti Mokesčių departamento projektų vadove minėtoje įmonėje.

I. Abraškevičė džiaugiasi, kad jos tiesioginė vadovė K. Jarve parodė didelį pasitikėjimą ir norą matyti ją savo komandoje: „Kristine manimi pasitikėjo, o tai, kad esu dviejų vaikų mama, jai nepasirodė kliūtis. Aš labai vertinu jos pasitikėjimą ir suteikiamas galimybes derinti profesinį ir asmeninį gyvenimą“.

Moteris tikina, kad ankstesnis jos darbdavys taip pat buvo sudaręs palankias sąlygas jauniems tėvams ir problemų dėl to neiškildavo. „Žinoma, kad daug kas priklauso ir nuo darbo specifikos. Jeigu asmens pagrindinės darbo priemonės yra kompiuteris ir telefonas, tai tikrai didžiąją dalį darbų jis gali atlikti ir namuose“, – sako I. Abraškevičė.

Moters nuomone, darbdavio požiūris į vaikus auginančius darbuotojus labai priklauso ir nuo paties vadovo šeimyninės padėties. Nesvarbu, ar jis yra vyras, ar moteris, svarbiausia yra tai, ar jis pats turi vaikų.

Vertinami sugebėjimai, o ne asmeninio gyvenimo aplinkybės

Pasak „HR factory“ direktorės H. Bivainienės, šiandien darbdaviai pirmiausia vertina specialisto kompetencijas ir jo motyvaciją, o ne asmeninio gyvenimo aplinkybes.

„Vis daugiau darbdavių supranta, kad nuo asmeninio gyvenimo nepriklauso darbo efektyvumas ir pasiekti rezultatai, todėl kalbantis su potencialiais darbuotojais svarbiausia yra išsiaiškinti pastarojo požiūrį, motyvaciją, kompetencijas. Gana dažnai atrankos metu pasitaiko situacija, kai kandidatai patys įspėja, jog turi šeimą ar vaikų, nes yra įpratę manyti, kad darbdaviams tai svarbu“, – sako H. Bivainienė ir priduria, kad gana daug darbdavių, suprasdami, kad daug svarbiau yra atliekamo darbo kokybė, o ne tai, kiek augini vaikų, pokalbio dėl darbo metu neužduoda jokių klausimų apie kandidato asmeninį gyvenimą.

Naujienos komentarai

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2020-09-20 11:39:52

Lietuvoje – 80 naujų koronaviruso atvejų

NVSC informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinta 80 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejų. 31 iš jų registruotas Šiaulių, 15 Vilniaus, 14 Kauno, 7 Panevėžio apskrityse. Tuo metu, Klaipėdos apskrityje registruoti 6 COVID-19 atvejai, Telšių – 4, dar po 1 – Tauragės, Alytaus ir Marijampolės apskrityse.
       2020-09-19 15:15:13

Kasiulevičius apie COVID-19: vienintelis būdas – mažinti socialinį aktyvumą

Lietuvoje nustačius kol kas didžiausią naujų per dieną nustatytų koronaviruso atvejų skaičių, Vilniaus universiteto profesorius sako, kad viruso plitimą sumažintų tik mažesnis žmonių socialinis aktyvumas.
       2020-09-19 11:18:26

REKORDAS! Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 99 koronaviruso atvejai

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 99 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. 49 iš jų registruoti Šiaulių, 31 Vilniaus, 12 Kauno, 5 Panevėžio ir po 1 – Klaipėdos bei Marijampolės apskrityse.
       2020-09-18 16:05:55

Mažai judantiems biurų darbuotojams trumpėja raumenys ir formuojasi kupra

Sporto treneriai pastebi, kad vis daugiau žmonių skundžiasi nugaros skausmais, kurių priežastis dažnu atveju yra paprasčiausias judėjimo trūkumas. Biurų darbuotojų, kurie turi galimybę sportuoti darbe, ne tik fizinė sveikata, bet ir efektyvumas ir produktyvumas yra didesnis.
       2020-09-18 16:03:18

Lietuvos nacionaliniam dramos teatrui vadovaus Martynas Budraitis

Konkursą eiti Lietuvos nacionalinio dramos teatro generalinio direktoriaus pareigas laimėjo Martynas Budraitis, dabartinis šio teatro vadovas.
       2020-09-18 09:53:26

Praėjusią parą – 61 koronaviruso atvejis

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtintas 61 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejis. 22 iš jų registruoti Vilniaus, 13 Kauno, 11 Šiaulių, 8 Telšių, 4 Panevėžio, 2 Klaipėdos bei 1 Marijampolės apskrityse.
       2020-09-18 09:25:54

Dar nebuvote grybauti? Spėsite: štai kokie grybai augs iki pat šalnų

Pirmosios rudens savaitės grybautojams buvo išties dosnios, bet jei dar nespėjote prisirinkti miško gėrybių, laiko tikrai yra – anot profesionalaus grybautojo Vytenio Daugudžio, grybų sezonas tęsiasi iki pat sniego.
       2020-09-18 09:23:41

Ar išmaniems sprendimams atkeliaujant į automobilius vairuosime saugiau?

Šią savaitę vykstanti Europos judumo savaitė ir rugsėjį į miestus sugrįžtančios spūstys, kviečia atkreipti dėmesį į transporto iššūkius. Šiemet, nepaisant pandemijos, jau pirmosiomis rudens savaitėmis vien Vilniuje automobilių srautai lyginant su rugpjūčio rodikliais išaugo beveik dešimtadaliu, viešojo transporto – apie 20 proc.
       2020-09-17 10:12:20

Siūloma įtvirtinti asmeninio asistento paslaugą neįgaliesiems

Seimas pradėjo svarstyti socialinės apsaugos ir darbo ministro Lino Kukuraičio pristatytas Neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo pataisas (projektas Nr. XIIIP-5015), kuriomis siūloma įtvirtinti asmeninės pagalbos poreikį kaip vieną iš specialiųjų poreikių rūšių ir plėsti asmeninio asistento paslaugą.
       2020-09-17 10:07:47

Universitetas, kolegija ar programavimo akademija: kur mokytis programavimo?

Nutarus žengti į programavimo pasaulį, teks priimti ne vieną reikšmingą sprendimą. Ko gero, vienas svarbiausių – kokiu būdu ir pro kurias duris į šį šiandien daugelį viliojantį pasaulį geriausia ir efektyviausia įžengti. Arba, kitaip tariant, kur ir kaip mokytis programavimo.
       2020-09-17 09:13:08

Kaip išmaniosios technologijos gali padėti maitintis sveikiau?

Vėstantys orai ir artėjantis ligų sezonas priverčia dažniau susimąstyti apie savo sveikatą, o norint būti žvaliems ir energingiems, itin svarbu pilnavertė, subalansuota mityba. Įvairūs išmanūs įrenginiai suteikia vis daugiau galimybių patogiau, lengviau formuoti sveikos gyvensenos įpročius.
       2020-09-17 09:03:03

Lietuva ir informacinių ryšių technologijų reguliavimo sritis pasaulyje

Lietuva ir vėl pasaulyje įvertinta kaip viena iš geriausiai atitinkančių reguliavimo kriterijus informacinių ryšių technologijų (IRT) srityje. Tarptautinės Telekomunikacijų Sąjungos (ITU) paskelbtoje „ICT Regulatory Tracker 2019” ataskaitoje Lietuva už 2019 metus surinko 96,5 balus iš 100 galimų ir užėmė trečiąją vietą.
       2020-09-17 08:58:22

Rekordinis COVID-19 atvejų skaičius: per parą Lietuvoje – net 62

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 62 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. 22 iš jų registruoti Vilniaus, 17 Kauno, 15 Šiaulių, po 3 – Panevėžio ir Klaipėdos apskrityse. Tuo metu, po 1 atvejį vakarykštę parą registruota Marijampolės bei Alytaus apskrityse.
       2020-09-16 09:41:50

Muilo nuperkame daugiau, tačiau ar rankas plauname taisyklingai?

Per pirmąjį šių metų pusmetį, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai, rankų muilo pardavimai pagal apyvartą Lietuvoje išaugo 21 proc., o odos dezinfekavimo priemonių – 132 proc., rodo tarptautinės rinkos tyrimų bendrovės „Nielsen Baltics“ duomenys.
       2020-09-16 09:39:46

Lietuviškos bulvės: ar išties jau visi patiekalai išragauti?

Dažnam mūsų Italija yra skaniausių makaronų ir picų šalis, o į Prancūziją vyksta ištikimi jūros gėrybių gerbėjai, žinantys, kad būtent šioje šalyje ras aukščiausią kokybę. Tuo metu Lietuvos nacionalinė virtuvė neatskiriama nuo patiekalų su bulvėmis.
       2020-09-16 09:15:29

IT specialistų aukso amžius: kaip pritraukti geriausius darbuotojus?

Iki 2030 m. IT specialistų trūkumas pasaulyje pasieks 4,3 mln. darbuotojų. Jų kritiškai trūksta ir Lietuvoje. Pastaruosius dvejus metus šis skaičius siekė 3–4 tūkst. specialistų.
       2020-09-16 09:07:51

Praėjusią parą koronavirusas patvirtintas 45-iems žmonėms

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 45 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. 21 iš jų registruotas Vilniaus, 7 Šiaulių, 5 Kauno, 4 Panevėžio apskrityse. Dar po 3 atvejus patvirtinta Tauragės ir Klaipėdos bei 2 Telšių apskričių gyventojams.
       2020-09-16 06:29:15

Kaip išsirinkti žuvų taukus ir ką būtina žinoti prieš juos vartojant?

Visi nuo seno žino žuvų taukų naudą kiekvieno sveikatai. Šis maisto papildas ypač aktualus šiuolaikiniam žmogui, kuriam ne visuomet pavyksta pasirūpinti visaverte mityba.
       2020-09-15 10:15:21

Lietuvoje registruota 11 naujų koronaviruso atvejų

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinta 11 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejų. 6 iš jų registruoti Kauno, 3 Vilniaus ir po 1 – Klaipėdos bei Telšių apskrityse.
       2020-09-15 06:59:56

Tyrimas: 1 iš 8 merginų Lietuvoje patiria moteriškos higienos priemonių stygių

Net labiausiai išsivysčiusiose valstybėse ir didžiuosiuose pasaulio miestuose menstruacijų tema vis dar išlieka tabu. Jaunos merginos ne tik nedrįsta šia tema kalbėti, bet ir neturi mensturacijų metu naudojamų higienos priemonių.
       2020-09-15 06:48:40

SM: atvykstantiems į Lietuvą privaloma elektroninė registracija

Susisiekimo ministerija informuoja, kad nuo šio antradienio, rugsėjo 15 d., visi keleiviai, atvykstantys į Lietuvą reguliariais, specialiais ar užsakomaisiais reisais oro, jūrų ar sausumos transportu, turi elektroniniu būdu pateikti savo asmens duomenis Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui (NVSC).
       2020-09-15 06:40:00

Sveika ir gardu: kaip vaikų lėkštes papildyti daržovėmis?

„Ką pasiūlyti vaikui, kad daržoves jis valgytų noriai?“ – galvos skausmą tėvams keliantis klausimas. Rudenį savo lėkštes noriai pildome sezoninėmis daržovėmis, tuo tarpu tėveliams jomis sudominti mažuosius – nemenkas iššūkis.
       2020-09-15 06:36:05

Įsigijęs naują būstą, savininkas privalo atsiskaityti už suvartotą elektrą

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), išnagrinėjusi ginčą, kilusį tarp vartotojo ir UAB „Ignitis“ dėl atsiskaitymo už elektros energiją, pripažino, kad šiuo atveju UAB „Ignitis“ pagrįstai reikalauja apmokėti už suvartotą elektros energijos kiekį.
       2020-09-15 06:30:55

Baltijos šalys ir Lenkija bendradarbius diegiant 5G ryšio tinklus

Pirmadienį Lietuvos susisiekimo ministras Jaroslav Narkevič, Latvijos susisiekimo ministras Talis Linkaitis, Estijos Ekonomikos ir susisiekimo ministras Taavi Aas ir Lenkijos skaitmeninių reikalų ministras Marek Zagorski elektroniniu būdu pasirašė ketinimų memorandumą.
       2020-09-14 10:31:20

Šalyje užfiksuotas 51 koronavirusinės infekcijos atvejis

Per vakar parą patvirtintas 51 naujas koronavirusinės infekcijos atvejis. Beveik pusė jų užfiksuoti Vilniaus apskrityje – 24. Kauno apskrityje patvirtinti 9, 7 Šiaulių, 5 Panevėžio, 3 Telšių, 2 Klaipėdos, 1 Tauragės, 1 Alytaus apskrityse.
       2020-09-13 11:26:39

Lietuvoje patvirtinti 39 koronavirusinės infekcijos atvejai

Per vakar parą patvirtinti 39 nauji koronavirusinės infekcijos atvejai. Daugiausiai – 11 – Vilniaus, 7 Klaipėdos, 6 Tauragės, po 5 Šiaulių ir Telšių, po 2 Kauno ir Panevėžio bei 1 Alytaus apskrityse.
       2020-09-12 09:09:03

Lietuvoje patvirtinti 53 koronavirusinės infekcijos atvejai

Per vakar parą šalyje buvo nustatyti 53 nauji koronavirusinės infekcijos atvejai. Iš jų 13 Kauno, 12 Šiaulių, po 9 Vilniaus ir Panevėžio, 6 Klaipėdos, 2 Tauragės, po 1 Marijampolės ir Alytaus apskrityse.
       2020-09-12 08:55:40

Kojų tinimas gali perspėti apie rimtas ligas

Dažniausiai kojos ir pėdos tinsta karštomis dienomis, dėl ilgo sėdėjimo, judėjimo trūkumo ar nepatogios avalynės. „Jei kojos ištino dėl to, kad vartojote daugiau skysčių, daug laiko praleidote automobilyje ar lėktuve nuleistomis kojomis, jeigu tinimas yra laikinas ir pasitaiko retai, dėl to nereikėtų nerimauti.
       2020-09-12 08:49:34

Darbuotojai į biurus negrįš, jei šie neprisitaikys prie naujos realybės

Verslams bandant susiplanuoti galimus tolesnio veikimo scenarijus ir išvengti antro masinio kraustymosi iš biurų į namus, pats laikas atsigręžti į tą, nuo kurio labiausiai priklausys verslo ateitis: žmogų, darbuotoją, komandos narį.
       2020-09-12 08:44:43

Pesticidai maiste: ar pirktas obuolys visuomet blogiau už sode užaugintą?

Neretai tenka išgirsti samprotavimų, kad sveikos daržovės ir vaisiai gali būti tik tie, kuriuos užauginame savo darže ar sode, o rinkdamiesi juos parduotuvėje turėtume būti atidesni, nes šiuose vaisiuose ir daržovėse gali būti daugiau pesticidų likučių.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.