iliustracija iliustracija
iliustracija iliustracija iliustracija
Naujienos

Profesinis ir asmeninis gyvenimas: kokius pokyčius inicijuoja darbdaviai?

2017-03-15 10:58:48

Karjeros ir vaiko auginimo derinimas – vienas didžiausių dirbančios šeimos iššūkių. Vis dėlto pastaruoju metu darbuotojų, o svarbiausia, pačių darbdavių požiūris į šią problemą pastebimai keičiasi.

Anksčiau motinystės ar tėvystės atostogos buvo laikomos nemenku išbandymu karjerai, tačiau šiandien abiejų pusių pastangomis darbo sąlygos tėvams, tuo pat metu siekiantiems profesinę veiklą derinti su atžalų auginimu, gerėja.

Personalo atrankų kompanijos „HR factory“ direktorė Henrika Bivainienė tikina, kad pokyčiai darbovietėse – akivaizdūs. Dėl pasikeitusios darbo rinkos padėties ir nuolatinio specialistų trūkumo, darbdaviai siekia sukurti kuo patrauklesnes darbo sąlygas tiek tėvams, auginantiems vaikus, tiek vis dar besimokantiems studentams, tiek kitiems lankstaus darbo poreikį turintiems darbuotojams.

„Darbdaviai stengiasi surasti palankiausius sprendimus tam, kad jų darbuotojai pasiektų darbo ir asmeninio gyvenimo balansą. Lankstus darbo grafikas, tam tikrų užduočių atlikimas namuose, darbo vietose įrengti vaikų kambariai, kur mažuosius galima trumpam laikui palikti auklės priežiūrai, šventės, į kurias atvykti kviečiami ne tik įmonės darbuotojai, bet ir jų atžalos – tokias iniciatyvas vis dažniau savo darbuotojams siūlo žinomos šalies įmonės“, – apie darbdavių bandymus kurti patrauklias darbo vietas jauniems tėvams pasakoja H. Bivainienė.

Vaiko priežiūros atostogos – sumenkusi kvalifikacija?

Lietuvoje tėvai negrįžti į darbo rinką ir auginti vaikus namuose gali iki pastariesiems sukaks 3 metai. Tai vienos ilgiausių atostogų Europoje. Ilgą laiką šios atostogos darbdaviams atrodė kliūtis, buvo manoma, kad per tiek laiko darbuotojas praranda profesinius įgūdžius.

H. Bivainienė pastebi, kad šiuo klausimu darbdavių požiūris išsiskiria ir nėra vieningos nuomonės, ar darbuotojai, būdami motinystės (tėvystės) atostogose, tikrai praranda savo kvalifikacines žinias. Vieni darbdaviai išties nelaukia po kelių metų į darbo rinką sugrįžtančių darbuotojų, tad pastariesiems, norint pateisinti darbdavio lūkesčius, tenka įrodinėti, kad per kelis metus jų profesiniai gebėjimai nesumenko, o vaiko priežiūros atostogų metu savarankiškai domėjosi profesinės srities naujienomis, sekė rinkos situaciją.

„Tačiau tokių darbdavių vis mažiau. Daugėja tokių, kurie linkę darbuotojais pasitikėti, yra pasiruošę jaunuosius tėvelius maksimaliai integruoti į darbo rinką ir suteikia jiems galimybę kelti kvalifikaciją, dalyvaujant įvairiuose mokymuose ar mentorystės programose. Taip stengiamasi sudaryti kuo palankesnes sąlygas tėvams, jie skatinami į darbą grįžti kaip įmanoma anksčiau. Pastebima tendencija, kad vis mažiau tėvų naudojasi dvejus ar trejus metus trunkančiomis atostogomis“, – teigia „HR factory“ vadovė.

Grįžtantiems į darbus svarbi greita integracija

UAB „Deloitte Lietuva“ partnerė, Mokesčių paslaugų departamento vadovė Kristine Jarve, kuri pati augina 3 vaikus, tvirtina, kad bendrovė siekia sudaryti kuo palankesnes sąlygas darbuotojams, sugrįžtantiems po vaiko priežiūros atostogų. K. Jarve, būdama daugiavaikė mama, yra puikus pavyzdys esamiems ir potencialiems darbuotojams, kad bendrovė deda visas pastangas, jog darbuotojams pavyktų išlaikyti šeimos ir profesinio gyvenimo balansą. Ji yra gyvenusi ir dirbusi Londone, kur priklausė pasaulinės mokesčių politikos komandai ir vadovavo stambiems tarptautiniams projektams, yra dalyvavusi įvairiose darbo grupėse Latvijos Respublikos Finansų ir Ūkio ministerijose, konsultuodama Latvijos Vyriausybę mokesčių politikos, struktūrinių reformų ir kitais ekonomikos klausimais.

Šiuo metu įmonėje „Deloitte Lietuva“ beveik pusė darbuotojų augina vaikus iki 14 metų, kurių didžioji dalis dar neatšventė penktojo gimtadienio. „Lengvatos tokiems darbuotojams gali būti pačios įvairiausios, jos priklauso nuo darbuotojo asmeninių aplinkybių. Pavyzdžiui, suteikiame galimybę dirbti namuose, laisvu grafiku, sutrumpintą darbo dieną, sudarome sąlygas kelti kvalifikaciją, padedame įsilieti į darbo komandas. Kai kada susitarimai būna žodiniai, kai kada tai įtvirtinama darbo sutartyse“, – sako K. Jarve ir priduria, kad bendrovėje nuolatos atliekamos įvairios apklausos, kuriomis siekiama išsiaiškinti, ar darbuotojai yra patenkinti darbo sąlygomis, kokie galimi sprendimai joms pagerinti.

„Deloitte Lietuva“ atstovės teigimu, tėvams taip pat turėtų būti suteikiama galimybė pasiimti jiems patiems palankiausios trukmės vaiko priežiūros atostogas: darbdaviai turėtų suteikti tiek ilgesnes, tiek trumpesnes vaiko priežiūros atostogas. Ilgesnių atostogų atveju ypač svarbu užtikrinti darbuotojui visokeriopą pagalbą ir pasistengti, kad integracijos periodas būtų kuo trumpesnis.

„Ieškodami naujų darbuotojų niekada neklausiame apie jų šeiminę padėtį, o jei jie savanoriškai atskleidžia šią informaciją, tai neturi įtakos sprendimui dėl įdarbinimo. Tėvų, sėkmingai derinančių darbą „Deloitte Lietuva“ su savo įsipareigojimais vaikams, teigiamas pavyzdys padeda mums pritraukti darbuotojus, kurie nori išlaikyti darbo ir asmeninio gyvenimo balansą. Lanksti darbo politika suteikia mums išskirtinumą rinkoje“, – įsitikinusi K. Jarve.

Vaikai – ne kliūtis

Dvi dukras auginanti Inga Abraškevičė po pusantrų metų trukusių motinystės atostogų negrįžo į savo ankstesnę darbovietę. Sulaukusi „HR factory“ skambučio, moteris dalyvavo darbuotojų atrankoje, po kurios sulaukė kvietimo prisijungti prie „Deloitte Lietuva“ komandos. I. Abraškevičė priėmė jai pasiūlytą iššūkį ir po motinystės atostogų pradėjo dirbti Mokesčių departamento projektų vadove minėtoje įmonėje.

I. Abraškevičė džiaugiasi, kad jos tiesioginė vadovė K. Jarve parodė didelį pasitikėjimą ir norą matyti ją savo komandoje: „Kristine manimi pasitikėjo, o tai, kad esu dviejų vaikų mama, jai nepasirodė kliūtis. Aš labai vertinu jos pasitikėjimą ir suteikiamas galimybes derinti profesinį ir asmeninį gyvenimą“.

Moteris tikina, kad ankstesnis jos darbdavys taip pat buvo sudaręs palankias sąlygas jauniems tėvams ir problemų dėl to neiškildavo. „Žinoma, kad daug kas priklauso ir nuo darbo specifikos. Jeigu asmens pagrindinės darbo priemonės yra kompiuteris ir telefonas, tai tikrai didžiąją dalį darbų jis gali atlikti ir namuose“, – sako I. Abraškevičė.

Moters nuomone, darbdavio požiūris į vaikus auginančius darbuotojus labai priklauso ir nuo paties vadovo šeimyninės padėties. Nesvarbu, ar jis yra vyras, ar moteris, svarbiausia yra tai, ar jis pats turi vaikų.

Vertinami sugebėjimai, o ne asmeninio gyvenimo aplinkybės

Pasak „HR factory“ direktorės H. Bivainienės, šiandien darbdaviai pirmiausia vertina specialisto kompetencijas ir jo motyvaciją, o ne asmeninio gyvenimo aplinkybes.

„Vis daugiau darbdavių supranta, kad nuo asmeninio gyvenimo nepriklauso darbo efektyvumas ir pasiekti rezultatai, todėl kalbantis su potencialiais darbuotojais svarbiausia yra išsiaiškinti pastarojo požiūrį, motyvaciją, kompetencijas. Gana dažnai atrankos metu pasitaiko situacija, kai kandidatai patys įspėja, jog turi šeimą ar vaikų, nes yra įpratę manyti, kad darbdaviams tai svarbu“, – sako H. Bivainienė ir priduria, kad gana daug darbdavių, suprasdami, kad daug svarbiau yra atliekamo darbo kokybė, o ne tai, kiek augini vaikų, pokalbio dėl darbo metu neužduoda jokių klausimų apie kandidato asmeninį gyvenimą.

Reklama
Naujienos komentarai

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2020-01-28 08:53:55

Laikas turėti medicininių kaukių ir daugiau dėmesio skirti higienai

Pasak Pasaulinės sveikatos organizacijos, Artimuosiuose Rytuose plintant respiracinio sindromo koronavirusui situacija stebima, tačiau ekstremali padėtis kol kas neskelbiama. „Eurovaistinės“ vaistininkai pastebi, kad lietuviai taip pat rūpinasi, kaip galėtų apsisaugoti nuo šio naujo viruso, jeigu būtų pastebėtas ligos protrūkis artimoje aplinkoje.
       2020-01-28 08:46:07

Atsiskaitant internetu, svarbios kelios taisyklės: padės apsisaugoti nuo sukčių

Elektroniniai sukčiai nuolat kuria būdus išvilioti gyventojų pinigus: netikras interneto svetaines, melagingas SMS žinutes bei elektroninius laiškus, kurie imituoja tikrų finansų įstaigų ar institucijų pranešimus.
       2020-01-28 08:41:36

Netikros naujienos parazituoja socialiniuose tinkluose

Netikrų naujienų (angl. fake news) technologijos tobulėja, todėl darosi vis sunkiau jas atpažinti. Atsiranda naujos techninės galimybės ir netikrų naujienų turinio pateikimo būdai. Dažnai jų aukomis tampa vyresnio amžiaus žmonės, mat, tyrimai nustatė, kad jie yra labiau linkę patikėti ir dalintis klaidinga informacija.
       2020-01-28 08:38:44

Pamoka „išmaniajai“ kartai: kaip saugiai naudotis savo telefonu?

Internetas, socialiniai tinklai ir technologijos – šių dienų moksleiviams pažįstami nuo mažų dienų. Dažnas jų žino virtualių gudrybių daugiau nei suaugusieji. Tačiau, ar kiekvienas išmano apie duomenų apsaugą bei kaip saugiai naudotis savo išmaniuoju telefonu?
       2020-01-27 13:11:33

Specialistai akcentuoja keliautojų sąmoningumo didinimą

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai ėmėsi laikinųjų papildomų atsargos priemonių koronaviruso grėsmei suvaldyti ir jau tris dienas iš eilės visuose trijuose Lietuvos oro uostuose konsultuoja Kinijoje keliavusius asmenis.
       2020-01-25 09:03:38

Kainų ir atlyginimų lenktynėse ryški pastarųjų persvara, bet atotrūkis mažėja

Vartotojai šiemet galės įpirkti daugiau prekių ir paslaugų, kadangi prognozuojama, jog atlyginimų augimo tempas beveik triskart viršys infliaciją. Vis dėlto, lėtėjant ekonomikos apsukoms, gyventojų perkamoji galia taip pat didės lėčiau.
       2020-01-25 07:43:09

Lietuvos oro uostuose – laikinosios priemonės koronaviruso rizikai suvaldyti

Pasaulyje netylant kalboms apie koronaviruso grėsmę Kinijoje Lietuva imasi laikinųjų papildomų atsargos priemonių. Nuo šeštadienio visuose trijuose Lietuvos oro uostuose budi Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai.
       2020-01-24 22:47:33

Efektyvios aplinkosaugos pagrindas – neišvengiama atsakomybė už taršą

Laikydamas aplinkos apsaugą ir jos išsaugojimą ateities kartoms vienu iš valstybės prioritetų, Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda siekia efektyvios valstybinės kontrolės sistemos.
       2020-01-24 09:53:51

Draudikai atkreipia dėmesį: ką reikia žinoti mokant vairuoti šeimos narį?

Kelias iki vairuotojo pažymėjimo gavimo – ilgas ir vingiuotas, todėl neretai norėdami tvirčiau jaustis per praktikos egzaminą, vairavimo įgūdžių lavinimą patikime ne instruktoriams, o artimiesiems.
       2020-01-24 08:20:36

Praėjusiais metais lietuviai labiausiai pirko vyną – kodėl?

Valstybinei mokesčių inspekcijai paskelbus praėjusių metų alkoholio produktų realizavimo duomenis, akivaizdžiai matyti, kad galutinėje lentelėje karaliauja vynas. Jo pardavimai per 2019 m. išaugo net 18 proc.
       2020-01-24 08:16:37

Gali tekti susiveržti diržus: taupyti šiemet bus sunkiau

Pabrangusi elektra, degalų kainų šuolis ir iš paskos didėsiančios kitų prekių bei paslaugų kainos šiais metais sumažins Lietuvos gyventojų galimybes susitaupyti lėšų ilgesniam periodui. Juolab kad jau dabar šeimų biudžetą labiausiai tuština būtiniausios pragyvenimo išlaidos – šildymas, maistas ir paskolų grąžinimas.
       2020-01-23 17:34:28

Po „Brexit“ siuntas siųsti į Jungtinę Karalystę metus galėsime taip pat

Trečiadienį Jungtinės Karalystės Lordų Rūmams pritarus „Brexit“ sutarties įstatymo projektui ir, jeigu karalienė Elizabeth II jį patvirtins, iki šio mėnesio pabaigos ši šalis gali išstoti iš Europos Sąjungos.
       2020-01-23 17:30:14

Liudas Mažylis apie metų planus: „Bus intrigų“

Profesorius Liudas Mažylis jau daugiau nei pusmetį dirba Europos Parlamente (EP), kur jam pavyksta sėkmingai sujungti visas profesines patirtis: čia gelbsti ir chemiko, ir Europos Sąjungos politikos bei Europos integracijos dėstytojo žinios.
       2020-01-23 17:27:11

Lietuva ruošiasi 5G ryšio plėtrai

Aiški 5G ryšio plėtros vizija ir koordinuoti veiksmai padės Lietuvai siekti lyderystės 5G ryšio technologijoje tarp kitų Europos Sąjungos valstybių. Lietuva, įdiegusi šią naujos kartos technologiją, gali tikėtis pokyčių visuose svarbiausiuose sektoriuose.
       2020-01-23 13:39:22

Paskaičiuota, kiek įmonėms kainuoja netinkamo IT specialisto įdarbinimas

Verslo sėkmė priklauso nuo darbuotojų ir jų turimų kompetencijų. Tačiau rasti tinkamą specialistą, ypač IT srityje, šiandien tampa tikru iššūkiu daugelyje pasaulio šalių.
       2020-01-23 13:35:01

Mitas, kad saulės energijai reikia elektrinės ant stogo

„Galimybė vartoti žaliąją energiją gyvenant daugiabutyje iš tiesų unikali, ypač įvertinus tai, jog galima net neturėti elektrinės ant stogo ar šalia daugiabučio“, – pasakoja vilnietė Renata Sagatauskė.
       2020-01-23 13:30:57

Ilgai lauktos slidinėjimo atostogos: kaip jomis džiaugtis be traumų?

Iki pat kovo mėnesio tęsiantis slidinėjimo sezonui, šio sporto mėgėjai traukia į populiarius kalnų kurortus užsienyje, o draudikai skaičiuoja išaugantį traumų skaičių. Nepalankiai susiklosčius aplinkybėms, nusileidimas nuo kalno gali baigtis ne malonių įspūdžių aptarimu su draugais.
       2020-01-22 07:52:07

Nuotolinė ateities buitis: namams skirtos inovacijos, kurių norės daugelis

Praūžus metų laukiamiausiai „CES 2020“ technologijų parodai, žiniasklaida mirga nuo dar nematytų inovacijų ir neįtikėtiną pažangą rodančių prietaisų. Technologijų gamintojai pasistengė ir savo vartotojams pristatė daugybę buitį palengvinsiančių įrenginių.
       2020-01-22 07:35:31

Ligonių kasos pataria: kaip pasirinkti gydymo įstaigą?

Nors laisvai pasirinkti gydymo įstaigą, kurioje norima gauti pirminės asmens sveikatos priežiūros bei šeimos gydytojo paslaugas, privalomuoju sveikatos draudimu apdrausti Lietuvos gyventojai gali jau gerą dešimtmetį, dėl tokio sprendimo žmonėms vis dar kyla vienokių ar kitokių klausimų.
       2020-01-22 07:29:31

Atlyginimas be lubų: kodėl gerai, kai darbuotojai uždirba daugiau nei vadovai

Didesnis atlygis turi labai menką ryšį su pasitenkinimu savo darbu, rodo per pastaruosius 120 metų atliktų tyrimų apžvalga. Kaip pastebi „Bitės“ pardavimo vadovas Giedrius Skliutas, situacija pasikeičia į priešingą pusę, kai bendrovėje įvedama atlygio be lubų sistema.
       2020-01-22 07:24:39

Saugantiems automobilius nuo vagių – veiksmingi patarimai

Automobilių detalių vagysčių Lietuvoje nuosekliai mažėja, tačiau vagių padaroma žala auga. Draudikai skaičiuoja, kad taip yra dėl didėjančio modernesnių automobilių, kuriuose montuojama daugiau įvairios įrangos – neretai, ganėtinai brangios arba turinčios aukštą vertę antrinėje rinkoje, skaičiaus.
       2020-01-22 07:20:54

Per 2019 metus – 1000 pranešimų RRT apie neteisėtą ar žalingą turinį internete

Per 2019 m. Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) interneto karštąja linija „Švarus internetas“ gavo 998 pranešimus apie neteisėtą ar žalingą turinį internete. Interneto vartotojai siuntė pranešimus apie internete aptiktą informaciją.
       2020-01-22 07:15:32

5 priežastys, kurios įtikins valgyti daugiau avokadų

Nors greitas gyvenimo tempas apsunkina galimybę į savo racioną įtraukti maistingų produktų, prekybos tinklo „Iki“ ekspertai išskiria svarbiausias avokadų savybes, kurios įtikins rinktis šį vaisių net labiausiai neturinčius laiko sveikai mitybai.
       2020-01-22 07:05:17

Lietuva turi ambiciją tapti žaliosios ekonomikos ir skaitmenizacijos lydere

Viešėdamas Pasaulio ekonomikos forume Davoso mieste, Šveicarijoje, Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda dalyvavo Europos lyderiams organizuotuose pietuose, kuriuose pasakė sveikinimo kalbą tema „Ekonominio augimo skatinimas Vidurio ir Rytų Europoje“.
       2020-01-18 11:14:36

Autonominis avarinis stabdymas: revoliucinė, bet ne visada veikianti sistema

2022 metais visi nauji Europos Sąjungoje parduodami automobiliai privalės stabdyti patys, t. y. turėti autonominio avarinio stabdymo (angl. Autonomous Emergency Braking, AEB) sistemas.
       2020-01-18 11:05:38

Apsipirkimas mobiliuoju telefonu: ko galime pasimokyti iš jauniausių?

Pasaulinės elektroninės prekybos statistikos duomenys rodo, jog 2020-ieji bus tie metai, kai perkant internetu mobilieji įrenginiai nukonkuruos kompiuterius. Populiarėjantis apsipirkimo būdas yra daug patogesnis dėl galimybės įsigyti norimų prekių bet kur ir bet kada.
       2020-01-17 17:00:16

Programavime įgyvendinti sumanymą iš pirmo karto sunkiai pavyksta

Informacinės technologijos (IT) mūsų gyvenime jau apsigyveno seniai ir trauktis nežada. Su informatika susijusių specialybių populiarumas vis dar auga, nors galima išgirsti nuomonių, kad šioje srityje specialistų turime daug, bet šią sferą profesionaliai išmanančių – trūksta.
       2020-01-17 16:55:58

Slaptos „Google Chrome“ funkcijos: kaip iš naršyklės gauti dar daugiau?

Šiandien interneto naršyklė „Google Chrome“ vis dar yra populiariausia pasaulyje. Dėl jos funkcionalumo, greičio ir patogumo, naršykle naudojamasi įvairiose platformose nuo asmeninių kompiuterių iki „Android“, „iPhone“ ar „iPad“ įrenginių.
       2020-01-17 16:47:24

Pieno kaina išaugo – stambieji ūkiai gauna europinį vidurkį

Lietuvos pieno perdirbimo įmonės 2019 metų gruodį už natūralų pieną stambiesiems šalies pieno ūkiams mokėjo europinį vidurkį siekiančią supirkimo kainą – 338,5 eurus už toną, arba 0,8 proc. daugiau nei lapkritį.
       2020-01-17 16:44:38

Saugūs internete: virtualaus gyvenimo taisyklės jaunuoliui

Šiandien jaunuoliai yra aktyvūs technologijų vartotojai, tad niekur nepalikti skaitmeninių pėdsakų internete beveik neįmanoma. Dėl to, itin svarbu rūpintis savo skaitmenine tapatybe, virtualioje erdvėje elgtis atsakingai ir apgalvotai, taip, kaip realiame gyvenime.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.
Reklama