Naujienos

Saugumas: ką reikia žinoti prieš išleidžiant vaiką į mokyklą su nauju telefonu?

2015-08-24 16:29:22

Prieš naujus mokslo metus ne vienas moksleivis jiems pasiruošia ir nauju išmaniuoju telefonu. Lietuvos policijos pareigūnai, kartu su telekomunikacijų bendrove „Bitė Lietuva", atkreipia dėmesį, kad išmanusis įrenginys – puiki išeitis pasirūpinti savo vaikų saugumu.

foto

Tiesa, būtina laikytis kelių pagrindinių taisyklių, kad vaikai mokėtų išsikviesti pagalbą ir kad pats telefonas netaptų patraukliu laimikiu vagimis.

„Išmanieji telefonai tapo daugumos vaikų neatsiejama gyvenimo dalimi. Tačiau mažieji jų naudotojai ne visada dar supranta jų vertę ir, nesusimąstydami apie galimas pasekmes, išmaniuosius įrenginius noriai demonstruoja visiems. O juk pavojai gali tykoti visai šalia: prie namų, viešajame transporte, gatvių spūstyse ar net prekybos centre. Rudeniop pradeda greičiau temti, tad einant nuošalesne gatve, kiemais, vaikai neturėtų demonstruoti telefono, jį laikyti kuo saugesnėje vietoje", – situaciją komentuoja Donatas Bušma, Policijos departamento Nepilnamečių ir apylinkės inspektorių poskyrio viršininkas.

Prieš įteikiant telefoną, atlikite namų darbus

„Prieš nuperkant vaikams šį brangų įrenginį, raginame tėvus laikytis esminių taisyklių, kurios padės išvengti pavojų, susijusių su telefonų vagystėmis. Pirmiausia, vaikai viešose vietose privalo elgtis atsargiai – laikyti telefoną kuprinėje arba drabužio užsegamoje, geriausia, vidinėje kišenėje, nesinešioti rankoje. Prireikus paskambinti ar atsiliepti viešumoje, reikėtų apsidairyti ar nėra įtartinų asmenų", – teigia D. Bušma.

Patys tėveliai turėtų žinoti savo vaiko mobiliojo telefono numerį, tipą, modelį ir pasižymėti IMEI identifikacijos numerį. Vagystės atveju, šie duomenys praverstų policijai vykdant paiešką. Mažajam išmaniųjų technologijų naudotojui reiktų paaiškinti, kad neduotų telefono nepažįstamiems, jei šie prašytų paskambinti, o sulaukus nežinomų asmenų skambučių, įspėti, kad vaikas neatskleistų jokios asmeninės informacijos (gyvenamos vietos, gimimo datos ir pan.) ir apie pokalbį papasakotų tėvams.

Kad telefonas tarnautų kaip komunikacijos priemonė, o nekeltų rizikos ar pavojaus, moksleiviai turi suprasti, kad svarbiausia yra jo saugumas. „Užpuolimo atveju nereiktų priešintis, geriau atiduoti telefoną, ir iš karto apie tai pranešti šeimai. Įvykus vagystei tėvai turėtų nedelsdami kreiptis į policiją ir informuoti mobiliojo ryšio operatorių, kad būtų užblokuota kortelė", – dėmesį atkreipia Policijos departamento atstovas.

Surenkite treniruotę, kaip išsikviesti pagalbą

Papasakoti, kaip išsikviesti pagalbą yra viena, tačiau būtina ir pasitreniruoti, kaip tai padaryti ištikus bet kokiai nelaimei, ne tik praradus telefoną. Vien įvesti pagalbos numerį 112 prie greitųjų numerių nepakaks. Tėvai turėtų papasakoti, kad nelaimės atveju vaikai turėtų aiškiai kalbėti, būtinai pasakyti savo vardą, pavardę, nurodyti kur jie yra ir įvardinti kas nutiko. Paaiškinti, kuriais atvejais geriau skambinti tėvams, o kuriais kreiptis į Bendrąjį pagalbos centrą tel. 112.

Teisingai sukonfigūruokite patį telefoną

Egidijus Adomkaitis, „Bitė Lietuva" mobiliųjų technologijų ekspertas, pastebi, kad egzistuoja ne vienas išmanus būdas, kad tėvai jaustųsi ramiau: „Kol mažiesiems dar nėra tvirtai išugdytas atsakomybės jausmas už jų daiktus, nutinka visko. Kartais vaikai palieka savo telefonus viešajame transporte, kino teatre, rūbinėje ar kitose vietose, o sugrįžę ieškoti – neberanda. Todėl nepamirškite telefonui uždėti apsaugos kodo – ekrano užrakto ir nustatyti automatinio užrakinimo. Taip pat didžioji dalis dabartinių telefonų turi sprendimus, kurie leidžia žemėlapyje matyti, kur yra telefonas – tereikia nepamiršti pačiame įrenginyje įjungti GPS funkciją ir patikrinti, ar telefono radimo funkcija veikia."

Anot E. Adomkaičio, rūpinantis vaikų saugumu, reikėtų sukonfigūruoti telefoną taip, kad telefonų knygoje pirmieji rodomi numeriai būtų mamos, tėčio, pagalbos numeris 112 ir klasės auklėtojos. Dar geriau, jei šie adresatai būtų iškelti ant pagrindinio telefono ekrano, taip vaikas vos vienu paspaudimu galės skambinti reikiamu numeriu.

Sutarkite, kad telefonas visada bus įkrautas

„Bitė Lietuva" mobiliųjų technologijų ekspertas atkreipia dėmesį, kad prieš išleidžiant vaikus iš namų vertėtų įsitikinti, jog telefonas yra visiškai įkrautas. Kartais baterija nusenka visai netikėtai, todėl reikėtų vaikus įspėti, kad likus nedaug energijos (15% – 30%) nebenaršytų internete, nežaistų žaidimų. Daugelyje telefonų yra energijos taupymo rėžimas, kurį taip pat reiktų įjungti tuomet, kai baterija senka.

„Tačiau būna ir ilgesnių išvykų ar ekskursijų, o galimybės įkrauti telefoną nėra. Tokiu atveju labai patogu turėti nešiojamą kroviklį, kuris leidžia įkrauti išmanųjį įrenginį bet kurioje vietoje", – sako E. Adomkaitis.

Dar didesnį saugumą užtikrinkite specialiosiomis programėlėmis

Išmaniesiems telefonams sukurta įvairių programėlių, leidžiančių tėvams stebėti vaikų buvimo vietą. Pavyzdžiui, tokios programėlės kaip „Life360" ar „Family Locator & Kids Tracker" leidžia stebėti, kur yra vaikas. Jos taip pat padeda apsaugoti juos nuo nepažįstamų žmonių skambučių, nes tėvams iš karto atsiunčiama žinutė apie ketinančius susisiekti asmenis.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2021-04-20 17:04:12

Pradedamas paskutinis sudėtingas dujų jungties su Lenkija statybų etapas

Atlikus tris ketvirtadalius Lietuvą ir Lenkiją sujungsiančio dujotiekio tiesimo darbų, pradedamas baigiamasis jungties statybų etapas – dujų apskaitos ir slėgio reguliavimo stoties statyba.
       2021-04-20 15:42:53

Sriubos – puikus būdas praturtinti pavasarinį racioną: kaip paruošti?

Sriuba yra idealus pasirinkimas ieškantiems sveiko, lengvo ir skanaus maisto. Visgi sriubų ant pietų ar vakarienės stalo neretai atsisakoma dėl laiko joms pagaminti stokos.
       2021-04-20 14:12:59

Planuojate įsigyti naują miegamojo lovą? Štai, klausimai sau apie jau turimą

Toks pirkinys kaip miegamojo lova, tarnaus tikrai ne vienerius metus ir net ne penkerius, tačiau vis tiek netruks ateiti diena, kai nuspręsite ją pakeisti nauja.
       2021-04-20 12:57:06

Pavasarinis organizmo valymas: kokie produktai atgaivins kūną

Artėjant šiltajam sezonui, norisi padailinti kūno linijas ir atsikratyti per žiemą apėmusio sąstingio. Vienas iš būdų tai padaryti – organizmo valymas.
       2021-04-20 12:42:11

Vaistininkų komplimentai žmonėms, dar miške apsižiūrintiems, ar neturi erkių

Šiltesnėmis pavasario dienomis daugiau žmonių mėgaujasi laisvu laiku gamtoje. „Eurovaistinės“ specialistai vienareikšmiškai sutinka – laikas lauke tikrai naudingas mūsų sveikatai, tačiau svarbu prisiminti, pasitikrinti, ar namo iš gamtos neparsinešame erkių.
       2021-04-20 12:39:13

Pandemija ir gerovės valstybė: vieni kaupia pinigus, kiti – skursta

Ženkliai sumažėjo kas trečio Lietuvos gyventojo pajamos, beveik tiek pat sako gyvenantys prasčiau nei per pirmąjį karantiną – rodo nevyriausybinių organizacijų užsakymu atlikta apklausa.
       2021-04-20 12:32:20

Seimas supaprastino sutikimo skiepytis tvarką

Seimas pritarė Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo pataisoms (projektas Nr. XIVP-267(2), kuriomis apibrėžiam sutikimo skiepytis nuo užkrečiamosios, pandemiją sukėlusios ligos,
       2021-04-20 12:29:00

Dezinfekciniai skysčiai gali sutrikdyti sveikatą: kokių medžiagų vengti

Paviršiams dezinfekuoti skirtas skystis neturėtų būti naudojamas ant rankų, taip pat svarbu atidžiai perskaityti informaciją dezinfekcinio skysčio etiketėje, pataria chemikas.
       2021-04-20 12:16:13

Ministerija: valstybės valdomos įmonės neturi konkuruoti su privačiu verslu

Ekonomikos ir inovacijų ministerija Vyriausybei pateikė atnaujintą Valstybės valdomų įmonių (VVĮ) pertvarkos ir valdymo centralizavimo priemonių planą. Vyriausybė rytoj dar neketina jo svarstyti.
       2021-04-20 12:10:16

Iš ko susideda elektros kaina?

Nuosekliai atsisakant monopolinių elektros energijos tiekimo sąlygų ir kainų reguliavimo, kiekvienas Lietuvos gyventojas gali rinktis jam tinkamą elektros tiekėją. Iki 2023 m. vykstantis pokytis naudingas kiekvienam elektros vartotojui, nes būtent jis sprendžia iš ko ir už kokią kainą pirkti elektrą savo namams.
       2021-04-20 12:01:37

Jau galima įsigyti ekonomišką iš tinklo kraunamą hibridinį „Tiguan eHybrid“

„Tiguan“ – populiariausią „Volkswagen“ Europoje ir geriausiai parduodamą visureigį Baltijos šalyse – jau galima įsigyti ir su iš elektros tinklo kraunama hibridine pavara, kuri apjungia galingą elektros motorą bei 1,4 l TSI variklį.
       2021-04-20 11:43:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1138

Atlikus 19133 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1138. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-19 13:31:46

Ar paprastas skyrybų procesas iš tikrųjų didina skyrybų skaičių Lietuvoje?

Pagal statistiką, Lietuvoje išsiskiria beveik kas antra pora. Dažnai svarstoma, kad prie šios statistikos gali prisidėti skyrybas vykdančių kontorų žadamos greitos ir paprastos skyrybos arba net skyrybos internetu.
       2021-04-19 13:28:43

6 superproduktai, kurie pavasarį turi atsidurti kasdieniame valgiaraštyje

Pavasarį sveikesnės mitybos tendencijos dar labiau pastebimos. Prieš šiltąjį sezoną žmonės nori padailinti kūno linijas ir kartu jaustis žvalūs bei energingi.
       2021-04-19 10:20:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 594

Atlikus 8249 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 594. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-19 09:41:55

Anapilin iškeliavo garsus mikrochirurgas Kęstutis Vitkus

Šįryt Lietuva neteko garsaus šalies rekonstrukcinės ir plastinės mikrochirurgijos gydytojo, plastinės chirurgijos pradininko Lietuvoje prof. Kęstučio Vitkaus. Profesorius mirė eidamas 69-uosius metus.
       2021-04-19 09:34:43

Vilniuje – 9 nauji viešojo transporto maršrutai, 20 ekologiškų autobusų

Iki 2023 m. sostinės viešojo transporto parką papildys dar mažiausiai 22 nauji dujiniai arba elektriniai autobusai, kurie kursuos ir keleivius veš devyniais maršrutais periferinėse miesto teritorijose.
       2021-04-19 09:14:34

Žymios merginos dalinasi patarimais, kaip pasidaryti natūralų makiažą

Natūralus makiažas jau keletą metų iš eilės išlieka viena pagrindinių grožio tendencijų, o karantino metu, kuomet bendraujama tik technologijų pagalba, toks makiažas yra itin aktualus.
       2021-04-19 08:03:09

Įsirengiant saulės ar vėjo jėgainę būtina atkreipti dėmesį į prijungimo sąlygas

Nuolatos augant gyventojų ir verslo susidomėjimui įsirengti atsinaujinančių energijos šaltinių – saulės ar vėjo – jėgainę, bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) klientus ragina atkreipti dėmesį į svarbiausias elektrinių prijungimo sąlygas.
       2021-04-19 08:00:24

Ko dar galima laukti iš COVID-19?

Prof. Juozas Augutis, Vytauto Didžiojo universiteto rektorius. Naujų atvejų prognozės Lietuvoje rodo, kad didinant vakcinavimo tempus atokvėpio nuo didelio naujų atvejų skaičiaus galime tikėtis birželio mėnesį.
       2021-04-18 09:44:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 733

Atlikus 13909 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 733. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-17 17:00:47

5 nauji įgūdžiai, kurie gali papildyti jūsų CV

Laiką namuose išnaudokite tikslingai. Pavyzdžiui, išmokite naujų įgūdžių ir įtraukite juos į savo gyvenimo aprašymą. Tam prireiks tik išmaniojo telefono arba kompiuterio, interneto ir šiek tiek motyvacijos.
       2021-04-17 09:44:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1276

Atlikus 19040 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1276. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-17 07:29:40

Nelaimingi atsitikimai darbe: ką svarbu žinoti darbdaviui ir darbuotojui

Nepriklausomai nuo Valstybinės darbo inspekcijos informacinio ir konsultacinio darbo rezultatų, parengtų rekomendacijų, inspekcinės veiklos, vis dar pasitaiko, kad žmonės žūsta statybose.
       2021-04-16 17:48:01

Nuolatinis karantino palydovas – akių sausumas

Karantino metu daugelis iš mūsų buvo priversti dirbti ir mokytis iš namų, gyvą bendravimą išmainyti į pokalbius vaizdo skambučiais.
       2021-04-16 14:30:17

Nuo 2021 m. gegužės 1 d. įvedama nauja transporto priemonių savininkų sistema

Vyriausybei siekiant mažinti šešėlį automobilių versle ir apsaugoti automobilių pirkėjų interesus, nuo 2021 m. gegužės 1 d. pradės veikti nauja apskaitos sistema – bus fiksuojami visų transporto priemonių savininkai,
       2021-04-16 14:09:00

M. Skuodis: „Lietuvos paštas“ situaciją dėl siuntų skirstymo stabilizavo

Susisiekimo ministras konstatuoja, kad „Lietuvos paštas“ (LP) padėtį, skirstant išaugusį siuntų srautą, stabilizavo, tačiau visų suinteresuotų pusių lūkesčiai dar nėra patenkinti.
       2021-04-16 13:55:09

Benedikto kiaušinių diena: sugriaukime mitus dėl sunkumų ruošiant šį patiekalą

Balandžio 16-ąją minima Benedikto kiaušinių diena yra ypatinga šventė maisto gurmanams iš viso pasaulio. Šią dieną žmonės raginami išbandyti seniai daugumos pamėgtus priešpiečius, kuriems dažnai pagailima laiko.
       2021-04-16 13:45:35

Top 5 energetikos sektoriaus tendencijos: nuo virtualių elektrinių iki dronų

Apie vandenilį, kaip galimą ateities kurą, jau yra girdėję daugelis iš mūsų. Tačiau ateities energetika neįsivaizduojama ne tik be jo, bet ir be dronų, virtualių elektrinių ar masinio energijos kaupiklių naudojimo.
       2021-04-16 09:44:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1117

Atlikus 18687 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1117. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.