iliustracija iliustracija
iliustracija iliustracija iliustracija
Naujienos

Saugumas: ką reikia žinoti prieš išleidžiant vaiką į mokyklą su nauju telefonu?

2015-08-24 16:29:22

Prieš naujus mokslo metus ne vienas moksleivis jiems pasiruošia ir nauju išmaniuoju telefonu. Lietuvos policijos pareigūnai, kartu su telekomunikacijų bendrove „Bitė Lietuva", atkreipia dėmesį, kad išmanusis įrenginys – puiki išeitis pasirūpinti savo vaikų saugumu.

foto

Tiesa, būtina laikytis kelių pagrindinių taisyklių, kad vaikai mokėtų išsikviesti pagalbą ir kad pats telefonas netaptų patraukliu laimikiu vagimis.

„Išmanieji telefonai tapo daugumos vaikų neatsiejama gyvenimo dalimi. Tačiau mažieji jų naudotojai ne visada dar supranta jų vertę ir, nesusimąstydami apie galimas pasekmes, išmaniuosius įrenginius noriai demonstruoja visiems. O juk pavojai gali tykoti visai šalia: prie namų, viešajame transporte, gatvių spūstyse ar net prekybos centre. Rudeniop pradeda greičiau temti, tad einant nuošalesne gatve, kiemais, vaikai neturėtų demonstruoti telefono, jį laikyti kuo saugesnėje vietoje", – situaciją komentuoja Donatas Bušma, Policijos departamento Nepilnamečių ir apylinkės inspektorių poskyrio viršininkas.

Prieš įteikiant telefoną, atlikite namų darbus

„Prieš nuperkant vaikams šį brangų įrenginį, raginame tėvus laikytis esminių taisyklių, kurios padės išvengti pavojų, susijusių su telefonų vagystėmis. Pirmiausia, vaikai viešose vietose privalo elgtis atsargiai – laikyti telefoną kuprinėje arba drabužio užsegamoje, geriausia, vidinėje kišenėje, nesinešioti rankoje. Prireikus paskambinti ar atsiliepti viešumoje, reikėtų apsidairyti ar nėra įtartinų asmenų", – teigia D. Bušma.

Patys tėveliai turėtų žinoti savo vaiko mobiliojo telefono numerį, tipą, modelį ir pasižymėti IMEI identifikacijos numerį. Vagystės atveju, šie duomenys praverstų policijai vykdant paiešką. Mažajam išmaniųjų technologijų naudotojui reiktų paaiškinti, kad neduotų telefono nepažįstamiems, jei šie prašytų paskambinti, o sulaukus nežinomų asmenų skambučių, įspėti, kad vaikas neatskleistų jokios asmeninės informacijos (gyvenamos vietos, gimimo datos ir pan.) ir apie pokalbį papasakotų tėvams.

Kad telefonas tarnautų kaip komunikacijos priemonė, o nekeltų rizikos ar pavojaus, moksleiviai turi suprasti, kad svarbiausia yra jo saugumas. „Užpuolimo atveju nereiktų priešintis, geriau atiduoti telefoną, ir iš karto apie tai pranešti šeimai. Įvykus vagystei tėvai turėtų nedelsdami kreiptis į policiją ir informuoti mobiliojo ryšio operatorių, kad būtų užblokuota kortelė", – dėmesį atkreipia Policijos departamento atstovas.

Surenkite treniruotę, kaip išsikviesti pagalbą

Papasakoti, kaip išsikviesti pagalbą yra viena, tačiau būtina ir pasitreniruoti, kaip tai padaryti ištikus bet kokiai nelaimei, ne tik praradus telefoną. Vien įvesti pagalbos numerį 112 prie greitųjų numerių nepakaks. Tėvai turėtų papasakoti, kad nelaimės atveju vaikai turėtų aiškiai kalbėti, būtinai pasakyti savo vardą, pavardę, nurodyti kur jie yra ir įvardinti kas nutiko. Paaiškinti, kuriais atvejais geriau skambinti tėvams, o kuriais kreiptis į Bendrąjį pagalbos centrą tel. 112.

Teisingai sukonfigūruokite patį telefoną

Egidijus Adomkaitis, „Bitė Lietuva" mobiliųjų technologijų ekspertas, pastebi, kad egzistuoja ne vienas išmanus būdas, kad tėvai jaustųsi ramiau: „Kol mažiesiems dar nėra tvirtai išugdytas atsakomybės jausmas už jų daiktus, nutinka visko. Kartais vaikai palieka savo telefonus viešajame transporte, kino teatre, rūbinėje ar kitose vietose, o sugrįžę ieškoti – neberanda. Todėl nepamirškite telefonui uždėti apsaugos kodo – ekrano užrakto ir nustatyti automatinio užrakinimo. Taip pat didžioji dalis dabartinių telefonų turi sprendimus, kurie leidžia žemėlapyje matyti, kur yra telefonas – tereikia nepamiršti pačiame įrenginyje įjungti GPS funkciją ir patikrinti, ar telefono radimo funkcija veikia."

Anot E. Adomkaičio, rūpinantis vaikų saugumu, reikėtų sukonfigūruoti telefoną taip, kad telefonų knygoje pirmieji rodomi numeriai būtų mamos, tėčio, pagalbos numeris 112 ir klasės auklėtojos. Dar geriau, jei šie adresatai būtų iškelti ant pagrindinio telefono ekrano, taip vaikas vos vienu paspaudimu galės skambinti reikiamu numeriu.

Sutarkite, kad telefonas visada bus įkrautas

„Bitė Lietuva" mobiliųjų technologijų ekspertas atkreipia dėmesį, kad prieš išleidžiant vaikus iš namų vertėtų įsitikinti, jog telefonas yra visiškai įkrautas. Kartais baterija nusenka visai netikėtai, todėl reikėtų vaikus įspėti, kad likus nedaug energijos (15% – 30%) nebenaršytų internete, nežaistų žaidimų. Daugelyje telefonų yra energijos taupymo rėžimas, kurį taip pat reiktų įjungti tuomet, kai baterija senka.

„Tačiau būna ir ilgesnių išvykų ar ekskursijų, o galimybės įkrauti telefoną nėra. Tokiu atveju labai patogu turėti nešiojamą kroviklį, kuris leidžia įkrauti išmanųjį įrenginį bet kurioje vietoje", – sako E. Adomkaitis.

Dar didesnį saugumą užtikrinkite specialiosiomis programėlėmis

Išmaniesiems telefonams sukurta įvairių programėlių, leidžiančių tėvams stebėti vaikų buvimo vietą. Pavyzdžiui, tokios programėlės kaip „Life360" ar „Family Locator & Kids Tracker" leidžia stebėti, kur yra vaikas. Jos taip pat padeda apsaugoti juos nuo nepažįstamų žmonių skambučių, nes tėvams iš karto atsiunčiama žinutė apie ketinančius susisiekti asmenis.

Reklama
Naujienos komentarai

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2020-02-19 15:25:21

Lietuvių įmonė – tarp geidžiamiausių JAV darbdavių

Lietuvių įkurta logistikos kompanija „GP Transco“ pripažinta viena geidžiamiausių darbdavių Jungtinėse Amerikos Valstijose. Taip mano Kanados ir JAV vežėjus vertinantys „Smart-Trucking“ ekspertai.
       2020-02-19 15:18:42

Mitybos patarimai senjorams: į ką atkreipti dėmesį?

Rūpintis sveikata ir mityba reikia visiems, tačiau rekomenduojama atsižvelgti ir į savo amžių. Nors atrodo, kad esant vyresnio amžiaus mitybos principai neturėtų skirtis nuo anksčiau galiojusių, tačiau yra dalykų, į kuriuos būtina atkreipti dėmesį.
       2020-02-19 15:12:12

Kaip tvarka šaldytuve susijusi su maisto švaistymu?

Preliminariais Jungtinių Tautų maisto ir žemės ūkio organizacijos (FAO) skaičiavimais, kiekvienas Europos Sąjungos gyventojas kasmet išmeta apie 173kg, o kiekvienas lietuvis – apie 60 kg maisto. Kodėl jo išmetama tiek daug?
       2020-02-18 18:07:22

Rekordiškai šilta žiema ir kenkėjai: ko tikėtis pavasarį?

Socialiniuose tinkluose gyventojai dalijasi pirmųjų žibučių, snieguolių bei pumpurus kraunančių medžių fotografijomis. Meteorologai taip pat patvirtino: ši žiema pati šilčiausia per daugiau nei 200 metų, kai Lietuvoje atliekami meteorologiniai stebėjimai.
       2020-02-18 17:59:18

Antžeminės televizijos DVB-T eteryje - nauja programa Delfi.tv

Pasikeitimai DVB-T eteryje į TV programų skaičiaus didėjimo pusę. Iš vienos pusės - gerai, kad TV programų daugėja, o iš kitos pusės - liūdina, nes tai pasikeitimai ne į aukštesnės kokybės pusę.
       2020-02-18 06:42:43

Lietuviško medaus galia: gydo gerklės skausmą, gaivina odą ir stiprina organizmą

Senovės lietuviai sakydavo, kad medus – ne tik maistas, bet ir vaistas. Šiandien jo naudą sveikatai patvirtina ir mokslas. Visgi medus naudingas ne tik malšinant gerklės skausmą ar kovojant su peršalimo simptomais.
       2020-02-18 06:40:37

Vilkas ėriuko kailyje: kaip apsisaugoti nuo apgaulingų programėlių

Kompanija „Google“ šį mėnesį iš savo programėlių parduotuvės „Google Play“ ištrynė 382 milijonus parsisiuntimų turėjusias 24 programėles, kurios pripažintos apgaulingomis. Vartotojams nieko neįtariant jų duomenys galėjo būti naudojami be jų žinios.
       2020-02-15 06:37:41

„Microsoft“ tyrimas: 70 proc. interneto vartotojų patiria internetines grėsmes

Viso pasaulio interneto vartotojų elgesys šiandien vertinamas prasčiausiai per pastaruosius ketverius metus, rodo kompanijos „Microsoft“ kasmet sudaromas Skaitmeninio mandagumo indeksas (angl. Digital Civility Index, DCI).
       2020-02-14 11:15:01

Marius Liatukas: Ar koronavirusas gali pavirsti nenugalima jėga?

Pasaulio fabriku vadinama Kinija pastarosiomis savaitėmis sukaustyta koronaviruso baimės. Tą netruko pajusti ir verslas: nukeliamos kelionės pas šioje Azijos valstybėje veikiančius partnerius, atšaukiami skrydžiai, pristabdytas siuntų ir krovinių gabenimas iš kai kurių Kinijos regionų, neveikia dalis tenykščių fabrikų.
       2020-02-13 21:30:54

Vienas dūris išgelbės gyvybę

„Džiaugiuosi, kad mano vaikas nevakcinuotas. Pasiskaitykite apie skiepus, ten vieni nuodai. Autizmas garantuotas“, - savo įžvalgomis dalijasi vaikų neskiepijantys tėvai. Kai vaikas atsiduria intensyviosios terapijos skyriuje, nuomonę gimdytojai pakeičia. Tik kad nebūtų vėlu.
       2020-02-13 21:27:38

Ką pasirinkti: skalbyklę su džiovinimo funkcija ar atskirą džiovyklę?

Šiais laikais skalbyklių ir džiovyklių pasiūla tokia didelė, kad kartais sunku apsispręsti, kuris variantas būtų tinkamesnis. Kiekvienas prietaisas turi savo pliusų ir minusų, kuriuos pirkėjui verta apsvarstyti prieš įsigyjant naują prietaisą.
       2020-02-12 18:10:10

Dirbtinis intelektas atskleidė aiškiausiai kalbančius TV žinių vedėjus

Šneką paverčiantis tekstu dirbtinis intelektas nustatė, kurie šalies TV žinių vedėjai kalba aiškiausiai. Tyrimą antrąsyk inicijavusi bendrovė „Kantar“ išanalizavo robotų šifruotą žinių medžiagą ir sudarė aiškiausiai kalbančių TV vedėjų dešimtuką.
       2020-02-12 16:14:27

9 iš 10 lietuvių baiminasi dėl robotų keliamų grėsmių darbo rinkai

Daugelį rutininių darbų už mus jau daro robotai, tačiau jie vis labiau kėsinasi ir į profesijas, kurios tradiciškai priskiriamos žmogaus rankų darbui. Kaip parodė naujausias tyrimas*, ši robotizacija sėja nerimą: 88 proc. lietuvių mano, kad robotai kelia grėsmę darbo vietoms.
       2020-02-12 16:11:18

Robotizacija neišvengiama, tačiau bijoti jos nereikia

Gamyba ir sandėliavimas, kaip ir dauguma kitų pramonės šakų, nestovi vietoje. Kuriamos naujos, žmonių darbą palengvinančios technologijos. Diegiami nauji, turimus resursus optimaliau išnaudoti leidžiantys sprendimai. Kaip neatsilikti nuo permainų?
       2020-02-12 15:19:21

Sekstingo ribos: nuo žaidimo iki psichologinių traumų

Sekstingą (angl. sexting – dviejų žodžių „sex“ ir „texting“ kombinacija) Oksfordo žodynas oficialiai įtraukė prieš penkmetį. Tai atviro seksualaus turinio žinučių, apnuoginto ar nuogo kūno nuotraukų, filmukų siuntimas ar gavimas, naudojantis bet kokia skaitmenine priemone.
       2020-02-11 14:08:00

Ką darote ne taip, kad vaikas domisi tik kompiuteriniais žaidimais?

Kompiuteriniai žaidimai ir buvimas virtualioje erdvėje šiandien ne tik užima didelę dalį žmonių laisvalaikio, bet ir kursto karštas diskusijas. Ypač tarp tėvų, kurių vaikai, pasak suaugusiųjų, per daug laiko praleidžia prie kompiuterio ar telefono.
       2020-02-11 14:01:06

Apie propagandos technikas ir kaip jas atpažinti

Parodoje „Studijos 2020“ būsimus studentus Vilniaus universiteto (VU) bendruomenė ne tik kvietė sužinoti aktualią informaciją apie stojimą ir gyvenimą VU, bet ir siūlė įdomių paskaitų ciklą įvairiomis aktualiomis temomis.
       2020-02-07 17:33:10

Įsigijote brangų pirkinį? Patarimai, kaip pasirūpinti, kad jis tarnautų ilgai

Prekybininkams skelbiant finalinius žiemos išpardavimus, gyventojai skuba pasinaudoti nuolaidomis ir įsigyti brangesnių pirkinių: buitinės technikos, elektronikos prietaisų ar išmaniųjų įrenginių. Išsvajotus pirkinius įsigiję gyventojai vis atidžiau jais rūpinasi, ir vis dažniau siekia užsitikrinti papildomą apsaugą nuo rizikų.
       2020-02-07 17:27:53

Pavilnionių gatvė sujungs trūkinėjantį gatvių tinklą

Vilnius vienu etapu priartėjo prie itin reikšmingos miesto susisiekimo sistemai magistralinės gatvės statybos – vyriausiasis miesto architektas Mindaugas Pakalnis pritarė Pavilnionių gatvės nuo Vakarinio aplinkkelio iki Ukmergės gatvės ir Ukmergės – L. Zamenhofo gatvių sankryžos rekonstravimo projektiniams pasiūlymams.
       2020-02-07 08:31:39

Koronavirusas kėsinasi užkrėsti pasaulio ekonomiką: galimi du scenarijai

Kinijoje sparčiai plintantis koronavirusas verčia susirūpinti ir ekonomistus, ir atskirų sektorių atstovus: jei infekcijos plitimas artimiausiomis savaitėmis nebus pažabotas, liūdnus padarinius pajaus žmonės visame pasaulyje.
       2020-02-07 08:27:44

Išmaniosios kartos mokinys: kas jis ir kokie jo iššūkiai?

Pasaulinė statistika rodo, kad iš beveik 5 mlrd. internetu besinaudojančių žmonių net 3,7 mlrd. aktyviai naudoja socialinius tinklus, įsijungdami į juos nuo ankstyvos paauglystės.
       2020-02-07 08:24:07

„Blackberry“ eros pabaiga: kodėl išnyko šis telefonas?

Pirmosiomis vasario dienomis elektronikos prekių gamintojas „TCL“ paskelbė nuo šiol nebeišleisiantis naujų „Blackberry“ telefonų modelių, o nuo rugpjūčio 31 d. sustabdantis prekybą esamais.
       2020-02-06 09:34:40

Su skrydžiais susiję mitai: tinginiaujantys pilotai ir turbulencija

Su komerciniais skrydžiais susiję ne tik gausybe įvairiausių taisyklių, bet ir klaidingų keleivių įsitikinimų, kurie kai kuriuos žmones atgraso lipti į lėktuvą. Tačiau aviakompanijos „GetJet Airlines“ pilotas Irmantas Lasys skuba juos raminti ir paneigia populiariausius mitus.
       2020-02-06 08:59:20

Smulkinta mėsa ar faršas: kaip pasirinkti ir ką pagaminti?

Šiandien parduotuvėse esantis šviežios mėsos pasirinkimas gali atitikti kiekvieno, net ir reikliausio, pirkėjo poreikius – siūloma nuo įvairiausių išpjovų iki smulkintos šviežios mėsos ar faršo. Tiesa, dažnam vis dar gali kilti klausimas, kuo skiriasi faršas ir smulkinta mėsa?
       2020-02-06 08:52:18

Sveikas maistas – kaip vaistas. Subalansuota mityba – ligų profilaktikai

Gydytoja dietologė Rūta Petereit pataria, kaip nesunkiai pereiti prie subalansuotos mitybos, užtikrina, kad pradėti gyventi sveikai niekada nevėlu. Aktorė Kristina Savickytė-Damanskienė dalijasi mažomis gudrybėmis, kaip prie sveikos mitybos pratina septynmetį sūnų.
       2020-02-06 08:47:55

Seksologas – apie erekcijos sutrikimų priežastis ir būdus, kaip jų išvengti

Pasak Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ Urologijos centro seksualinės medicinos gydytojo, urologo dr. Roberto Adomaičio, seksualinė sveikata vis dar nėra prioritetinė sritis, nors lytinės funkcijos sutrikimai gali pranašauti apie kur kas rimtesnes ligas.
       2020-02-06 08:07:55

Po 10-ies metų emigracijoje: darbdavio požiūris skyrėsi kaip diena ir naktis

Jei jautiesi laukiamas, priimti sprendimą grįžti į Lietuvą nėra sunku net po svetur praleisto dešimtmečio, sako gyvenimą gimtinėje vėl pradėję kurti buvę emigrantai. Jų teigimu, norėdami susigrąžinti išvykusiuosius turėtume sudaryti patrauklias darbo sąlygas ir suteikti galimybę jiems pritaikyti jau įgytas žinias.
       2020-02-06 07:57:13

Vaistininkas atsako, kaip saugotis įvairių virusų

Koronaviruso žaibiškas plitimas paskui save sėja nerimą ir nežinomybę, kaip apsisaugoti nuo šio viruso. Kol gyventojai ginkluojasi medicininėmis kaukėmis, sveikatos specialistai primena ir kitus būdus saugotis virusų – dažnu atveju net efektyvesnius.
       2020-02-06 07:52:19

Ko šiandien ieško ir ko neranda Lietuvos darbdaviai?

Ketvirtoji pramonės revoliucija keičia darbo specifiką, procesą bei žmogaus vietą ir savijautą darbo rinkoje. Robotai jau perėmė 29 proc. žmogaus atliekamų užduočių, o kelerių metų bėgyje šis skaičius turėtų pasiekti 42 proc., rodo Pasaulio ekonomikos forumo atliktas tyrimas „The Future of Jobs Report 2018“.
       2020-02-05 18:10:24

Uhano virusas 2019-nCoV: kaip išlikti saugiam?

Kinijos epidemijai plintant, viskas gali atrodyti baisu. Čia rasite 10 paprastų atsargumo priemonių, galinčių apsaugoti jus nuo užsikrėtimo koronavirusu. Kadangi naujasis Uhano koronavirusas išplito ne tik visoje žemyninėje Kinijoje, bet ir visame pasaulyje, kyla panika.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.
Reklama