Naujienos

Ar prekybininkų aukso amžius jau baigiasi?

2017-05-31 19:57:42

Apie tai informuoja „Swedbank" vyresnioji ekonomistė Laura Galdikienė.

Pastaraisiais metais didėjęs užimtumas, sparčiai augęs darbo užmokestis ir namų ūkių kreditavimas, aktyvi nekilnojamo turto rinka ir gana aukšti vartotojų lūkesčiai buvo ypač palankios sąlygos mažmeninės prekybos įmonėms didinti pajamas.

Pernai mažmeninės prekybos apyvarta Lietuvoje palyginamosiomis kainomis jau pasiekė 2008 metų piką. Visgi ne visų mažmenininkų kelias rožėmis klotas, o kai kuriems jų pardavimų didinimas gali tapti vis sunkesne užduotimi.

Per pirmuosius keturis šių metų mėnesius mažmeninės prekybos įmonių metinis apyvartos augimas išliko spartus ir siekė 6,6 procentus. Šis skaičius buvo artimas realaus darbo užmokesčio (po mokesčių) fondo augimui. Visgi atmetus degalų pardavimus mažmeninės prekybos įmonių apyvarta minėtuoju laikotarpiu augo daug lėčiau - metinis augimas siekė 3,8 procentus, o maisto, gėrimų ir tabako pardavimų augimas stagnavo.

Nors maisto, gėrimų ir tabako pardavimai vis dar maždaug 13 proc. atsilieka nuo prieš krizę fiksuoto piko, daug erdvės augimui, net ir didėjant atlyginimams, nėra. Pagrindinė to priežastis - mažėjantis gyventojų skaičius, kuris ypač neigiamai veikia trumpalaikio vartojimo prekių paklausą. Nuo 2011 m. gyventojų skaičius šalyje sumažėjo beveik 7 procentais. Reikia pripažinti, kad prekybininkų pajamas šiek tiek mažina ir lietuvių apsipirkimai kaimyninėje Lenkijoje. Nors lietuvių išlaidos Lenkijoje pernai sudarė tik apie 3 proc. visos Lietuvos mažmeninės prekybos įmonių apyvartos, maisto prekėms tenkanti dalis greičiausiai buvo didesnė.

Kitas svarbus veiksnys, ribojantis mažmeninės prekybos maisto produktais plėtrą, yra susijęs su besikeičiančiais gyventojų įpročiais. Augant pajamoms vis daugiau gyventojų ima labiau vertinti savo laisvalaikį, ir maistas tampa svarbia kultūros bei laisvalaikio dalimi, todėl maisto gaminimą namuose vis dažniau keičia kavinių ir restoranų paslaugos. Tai liudija ir statistiniai duomenys - šalyje veikiančių restoranų ir panašių įstaigų apyvarta (atsižvelgiant į kainų pokyčio įtaką) pernai jau 13 proc. viršijo 2007 metų piką, o per pirmuosius keturis šių metų mėnesius metinis augimas siekė 7 procentus.

Kiek kitokios tendencijos pastebimos mažmeninėje ne maisto prekių prekyboje - panašu, kad tokių prekių pardavimai kol kas buvo mažiau jautrūs neigiamoms demografinėms tendencijoms. Nors prekyba ne maisto prekėmis pernai jau daugiau nei 11 proc. viršijo 2008 metų piką, apyvartos augimas ir toliau neslopsta. Per pirmuosius keturis šių metų mėnesius mažmeninė prekyba ne maisto prekėmis (atsižvelgiant į kainų pokyčio įtaką) išaugo 8 procentais. Tebesitęsiant nekilnojamojo turto rinkos pakilimui, vis dar spartų apyvartos augimą demonstruoja su namų įrengimu susijusių prekių, pavyzdžiui, garso ir vaizdo įrangos, metalo dirbinių, baldų, apšvietimo įrangos pardavėjai. Neslopsta informacijos ir ryšių technologijų įrangos, kultūros ir poilsio prekių, tekstilės, drabužių ir avalynės pardavimai.

Visgi dėl mažėjančio užimtumo ir didėjančios infliacijos lėtėjantis realaus darbo užmokesčio fondo augimas ir tebesitęsiantis gyventojų skaičiaus mažėjimas gali netrukus pristabdyti ir ne maisto prekių pardavimų augimą. Ypač jei NT rinkoje stebimas pakilimas imtų slopti. Spartesnis mažiausias pajamas gaunančių gyventojų pajamų augimas greičiausiai padidintų pastarųjų išlaidas vartojimui - skurdžiausiai gyvenančių asmenų taupymo norma yra žema, tad didžioji papildomų pajamų dalis būtų skirta vartojimui. Aukštesnės skurdžiausiai gyvenančių gyventojų pajamos taip pat galėtų paskatinti daugiau gyventojų apsipirkinėti ne Lenkijoje, o Lietuvoje.

Visgi tradicinių mažmeninės prekybos atstovų, turinčių tik fizines pardavimo vietas, ateityje laukia nemažai iššūkių. Juos lems ne tik nepalankios demografinės tendencijos, bet ir besikeičiantys gyventojų apsipirkimo įpročiai bei technologiniai pokyčiai mažmeninės prekybos sektoriuje. Kaip ir visame pasaulyje, taip ir Lietuvoje mažmeninė prekyba sparčiai keliasi į internetą, o apie šiuos pokyčius byloja ir statistiniai duomenys. Nuo 2010 m. mažmeninė prekyba paštu arba internetu išaugo daugiau nei 600 proc. ir vis dar išlaiko dviženklį metinį augimo tempą. Pirmąjį šių metų ketvirtį elektroninė prekyba šalyje generavo 9,1 proc. visos mažmeninės prekybos ne maisto prekėmis pajamų, kai 2008 m. ši dalis buvo mažesnė nei 1 procentas.

Tai, jog prekyba keliasi į internetą, reiškia, kad vietinėms mažmeninės prekybos įmonėms teks vis daugiau konkuruoti ir su užsienio įmonėmis, net ir tokiais gigantais, kaip Amazon. Tačiau nereiktų pamiršti, kad internetinė prekyba sukuria ir galimybių išplėsti savo veiklą už šalies ribų bei pasiekti jaunus pirkėjus, kuriuos tradicinės parduotuvės žavi vis mažiau. Visa tai didins poreikį įmonėms modernizuoti veiklą, žengti į skaitmeninę erdvę, aktyviau panaudoti „didžiųjų duomenų" galimybes. Deja, toms įmonėms, kurios nespės su šia banga, ateitis gali būti nuvilianti.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2021-05-07 16:30:46

SM apgailestauja dėl neišsamiai išdiskutuoto skaitmeninio radijo projekto

Susisiekimo ministerija atsiprašo dėl visuomenėje ažiotažą sukėlusio skaitmeninio radijo projekto, pasiūlius jį įtraukti į Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo planą (toliau – RRF).
       2021-05-07 13:30:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1244

Atlikus 26729 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1244. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-06 13:49:15

Belaidžių ausinių priežiūra: ką daryti, kad tarnautų ilgai ir laimingai?

Ne kartą kalbėta apie tai, kad išmanieji telefonai mums gali tarnauti geriau bei ilgiau, jeigu jiems padėsime ir patys. Pavyzdžiui, nepaliksime krauti per naktį, naudosime nuo smūgių apsaugančius dėkliukus arba saugosime nuo išorinių veiksnių – karščio, šalčio ar smėlio.
       2021-05-06 13:46:46

Klaidos, kurias daro įsigijusieji vejos robotus: toks elgesys – kelias į gedimus

Robotizacija iš vidaus patalpų keliasi į lauką. It ant mielių Lietuvoje auga robotų vejapjovių populiarumas. Šių išmanių vejos priežiūros pagalbininkų gamintoja „Husqvarna“ atskleidžia, kad 2020 m. robotų vejapjovių pardavimai šoktelėjo 77 proc., palyginti su ankstesniais metais.
       2021-05-06 13:43:32

Greitai išsikraunantis telefonas – kaip to išvengti?

Išmanieji telefonai šiandien tampa vis galingesni ir naudotojams suteikia daugiau galimybių. Tačiau šie technologiniai pasiekimai ir inovacijos netenka prasmės, jei telefonas nespėja vytis šiandienio gyvenimo ritmo ir nuolat išsikrauna – dažniausiai pačiu netinkamiausiu metu.
       2021-05-06 13:39:13

Pensinio amžiaus kartelė pasaulyje: riba svyruoja nuo 49 iki 70 metų

Senstanti visuomenė ir ilgėjanti žmonių gyvenimo trukmė visame pasaulyje skatina diskusijas apie valstybių socialinės apsaugos sistemų stabilumą. Dalis šalių – tarp jų ir Lietuva – jau imasi atitinkamų priemonių bei ilgina pensinį piliečių amžių.
       2021-05-06 13:30:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1340

Atlikus 24629 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1340. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-05 18:15:30

Išmanūs namai: ką renkasi lietuviai?

Įrenginėdami būstą lietuviai vis dažniau renkasi inovatyvius namų sprendimus. Išmanūs namai turi daugybę galimybių, kurios ne tik palengvina kasdienį gyvenimą, bet ir leidžia sutaupyti.
       2021-05-05 17:56:00

Lemtingas laikas iki trejų metų: ką žinoti turi tėvai?

Pasiekimai moksluose ir darbe, kasdieniai įpročiai, santykiai ir sveikata, kaip žmogui seksis įvairiose srityse, yra nulemiama per pirmąsias 1000 jo gyvenimo dienų, sako mokslininkai.
       2021-05-05 17:49:20

Kokia IT sistema padėtų atlaikyti masinės vakcinacijos apkrovas Lietuvoje?

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys praėjusią savaitę pabrėžė, kad Lietuvoje masinė vakcinacija gali būti vykdoma tik etapais, mat suteikus galimybę vienu metu registruotis visiems norintiems – apkrovos neatlaikytų jokia informacinė sistema.
       2021-05-05 15:49:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1304

Atlikus 25132 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1304. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-04 17:56:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1055

Atlikus 9109 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1055. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-03 16:56:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 714

Atlikus 9109 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 714. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-02 21:36:03

K. Glavecko vizija Lietuvai: ryški šviesa niūrioje tikrovėje

Ryški šviesa, laisvo oro gūsis ir vilties spindulys – tokios buvo profesoriaus Kęstučio Glavecko paskaitos mūsų kartai. Tikrovė, kurioje mes visi dusome, nuo jo žodžių prarasdavo savo niūriuosius kerus.
       2021-05-02 20:50:27

Lietuvos ir Lenkijos Prezidentai – vieningai apie regioninį bendradarbiavimą

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda su pirmąja ponia Diana Nausėdiene pradėjo vizitą Lenkijos sostinėje Varšuvoje, kur pirmadienį dalyvaus iškilmingoje Gegužės 3-iosios Konstitucijos 230-ųjų metinių minėjimo ceremonijoje.
       2021-05-02 16:52:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 951

Atlikus 16934 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 951. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-01 20:10:06

Premjerė: per 17 narystės ES metų daug pasiekėme ir išmokome

Sveikindama piliečius Lietuvos narystės Europos Sąjungos (ES) 17-ųjų metinių proga, Premjerė Ingrida Šimonytė pabrėžė narystės svarbą Lietuvos vystymuisi ir stiprėjimui.
       2021-05-01 12:52:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1415

Atlikus 17053 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1415. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-30 15:38:47

Iki 5 tūkst. eurų bus didinamos išmokos gyventojams už įsigytą elektromobilį

Siekdama mažinti neigiamą transporto keliamos taršos poveikį klimatui, Aplinkos ministerija numato padidinti Klimato kaitos programos kompensacines išmokas gyventojams už įsigytą elektromobilį.
       2021-04-30 15:36:16

Kaip dirbtinis intelektas gali išgelbėti sveikatos apsaugos ateitį?

Pandemijai atskleidus sveikatos apsaugos sistemos pažeidžiamumą, Europos inovacijų ir technologijų bendruomenė „EIT Health“ skatina Europos sveikatos priežiūros paslaugų teikėjus naudotis dirbtinio intelekto ir technologijų teikiamomis galimybėmis.
       2021-04-30 12:32:42

Laikas pasirūpinti lauko terasa: kaip ją papuošti?

Atėjus šiltajam sezonui laukiame, kada galėsime kuo daugiau laiko praleisti lauke, gryname ore besidžiaugdami saulės spinduliais ir šiluma. Natūralu, kad tokiu metu didelis dėmesys skiriamas terasoms, kur gera leisti kiekvieną laisvą akimirką.
       2021-04-30 10:21:56

Vestuvės per pandemiją: ar įmanoma susikurti išskirtinę šventę?

Panašu, kad ir šiais metais vestuvės vyks su tam tikrais pandemijos padiktuotais apribojimais. Nors tai jaukia įsimylėjėlių planus, sukurti gražiausią gyvenimo šventę padeda ir išmaniosios technologijos.
       2021-04-30 10:19:37

6 sėkmingų žmonių įpročiai, kurie padeda taupyti ir nesukti galvos dėl pinigų

Dar mokykloje esame išmokyti skaičiuoti ir įveikti sudėtingas formules. Tačiau su tikrais gyvenimiškais finansais susiduriame, kai tenka žengti koją į suaugusiųjų pasaulį ir pradėti valdyti savus pinigus.
       2021-04-30 10:09:55

Vegetariškos alternatyvos: daržovės ant grilio įtiks išrankiausiam skoniui

Pavasarį įsibėgėjant kepsninių sezonui, grilio tradicijos tampa vis universalesnės ir ant grotelių dažnai atsiduria ne tik mėsa ar dešrelės, bet ir daržovės. Kepsninėje ruoštos daržovės gali tapti ir gardžiu garnyru, ir puikiu pagrindiniu patiekalu.
       2021-04-30 10:05:19

Kaip susigrąžinti dingusį šunį: į pagalbą ateis mobilioji programėlė

Jungtinėse Valstijose šiuo metu kuriama ir jau vartotojų testuojama mobilioji programėlė gali išvaduoti keturkojų augintinių šeimininkus nuo vieno didelio rūpesčio – „NOSEiD“ aplikacija padės dingusiems šunims rasti savo namus.
       2021-04-30 10:03:00

Į kosmosą pakilo antras lietuvių „NanoAvionics“ JAV bendrovei sukurtas palydovas

Ankstų ketvirtadienio rytą Lietuvos laiku iš Prancūzijos Gvianos mieste Kourou esančio kosmodromo pakilo Europos kosmoso bendrovės „Arianespace“ raketa „Vega“, kurioje – dar vienas Lietuvos mažųjų palydovų kūrėjos „NanoAvionics“ pagamintas palydovas.
       2021-04-30 09:57:04

Mirė Seimo narys Kęstutis Glaveckas

Balandžio 30 d. mirė ilgametis Seimo narys, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras, ekonomistas Kęstutis Glaveckas. K. Glaveckas gimė 1949 m. balandžio 30 d. Vilniuje medicinos darbuotojo Vlado Glavecko (1926–2002) ir buhalterės Veronikos Laurinavičiūtės Glaveckienės (1927–2010) šeimoje.
       2021-04-30 09:54:31

Penkeri „Lidl“ metai Lietuvoje: 5 permainos, kurias lėmė prekybos tinklo startas

Lietuvoje prieš penkerius metus veiklą pradėjęs „Lidl“ į šalį įnešė naujų tarptautinių vėjų ir šviežių idėjų. Tai lėmė ne tik sėkmingą prekybos tinklo įsitvirtinimą, bet ir aukštesnę kartelę daugybėje mažmeninės prekybos sričių.
       2021-04-30 09:52:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1351

Atlikus 18724 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1351. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-30 09:30:04

Rengiantis nėštumui: ne tik gerti vitaminus ir atsisakyti žalingų įpročių

Ruoštis motinystei pastojus – įprasta, tačiau ar reikia specialaus pasirengimo dar prieš pastojant? Sveikatos specialistų teigimu, nuo pat pradžios prisižiūrint sveikatą, mažesnė tikimybė, kad nėštumo metu vargins skausmai ar kamuos stresas ir ligos, o laukimo periodas bus šviesesnis.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.