Naujienos

Griaunančios inovacijos finansų sektoriuje – pokyčių neišvengsime

2017-06-30 18:16:10

Pasak KTU Ekonomikos ir verslo fakulteto profesorės Gerdos Žigienės, įžengėme į finansinių paslaugų didelių pokyčių erą.

Jei radikalūs pokyčiai aštuntajame dešimtmetyje atnešė mums indeksais grįstus fondus ir bankomatus, tai šio laikotarpio pokyčiai sietini su FinTech poveikiu, griaunančiu tradicines finansinių atsiskaitymų ar skolinimo sistemas.

– Šiandien vis dažniau minimas FinTech griaunantis, ardantis poveikis. Kodėl naujos finansinės technologijos siejamos su radikaliais pokyčiais?, – paklausėme KTU profesorės.

– Terminais „Disruptive FinTech“ arba „FinTech Disruption“ (liet. griaunančios finansinės technologijos) apibūdinamas reiškinys, kuomet kuriamos naujos finansinės technologijos pradeda griauti finansų sektoriuje ir su juo susijusiose srityse nusistovėjusius procesus. Laukiamas FinTech poveikis nebūtinai neigiamas – kartu atsiveria naujos galimybės ir iššūkiai įmonėms bei naudos vartotojams.

Finansų sektoriaus pokyčių pagrindinės priežastys yra po finansinės krizės smukęs pasitikėjimas finansinėmis institucijomis ir augantis reguliavimas, kuris trukdo finansinėms institucijoms būti lankstesnėmis (dėl tam tikrų reikalavimų, apibrėžtų ateinančio MIFID II).

Tuo pat metu klientai pradėjo naudoti patogesnius finansinių paslaugų valdymo technologinius instrumentus, kuriuos siūlo lanksčiai prie rinkos pokyčių ir poreikių prisitaikantys startuoliai. FinTech – technologijos ir jų pritaikymas plačiajai finansinių paslaugų rinkai – siūlo unikalias alternatyvas tradicinės bankininkystės ir finansinių mokėjimų sistemoms.

Kita svarbi pokyčius finansų sektoriuje skatinanti priežastis – kartų kaita. Y kartą keičiančių Z kartos vartotojų vertybės yra visai kitokios. Šiuolaikinių vartotojų elgsena neišvengiamai diktuoja pokyčius ir finansinių paslaugų rinkoje. Z karta vertina viską, kas yra greitai prieinama. Ėjimas į banką ar mokėjimas mobiliu telefonu? Z kartos vartotojui pastarasis būdas vienareikšmiškai laimi.

Greičiau ir lanksčiau prieinamos paslaugos rinkoje akivaizdžiai nurungia kitas, jei bent viena funkcija ar mygtuko paspaudimas yra patogesnis. Kaip „Uber“, „Airbnb“ ar „Kickstarter“ griauna savo srities sistemas, taip FinTech griauna tradicines atsiskaitymų ar skolinimo sistemas.

Kitas svarbus šio revoliucinio periodo požymis – sparčiai auganti FinTech vienaragių bendruomenė. Vienaragiais (angl. unicorn) „pakrikštyti“ žaibiškai augantys technologijas kuriantys startuoliai, kurie, net neturėdami finansinės veiklos istorijos rinkoje, vertinami daugiau nei 1 milijardu doleriu. Kaip minėjau, tokių vienaragių gretose – ne tik visiems žinomi „Uber“, „Pinterest“, „Airbnb“, „Instagram“, „Dropbox“, bet ir sparčiai auganti FinTech vienaragių skaičius.

– Kaip atrodytų pasaulis be finansinių technologijų ir visų naujovių?

– Pasaulį be finansinių technologijų ir visų naujovių jau matėme, jame gyvenome. Visi puikiai prisimename ir žinome, kaip atrodytų toks pasaulis. Tačiau žemėlapyje tokio pasaulio nebėra. O naujajame turėsime išmokti greitai prisitaikyti prie žaibišku greičiu vykstančios technologijų kaitos ir išmokti atsargiai elgtis su informacija bei jos sklaida.

Be pagrindinių šalių konkurencingumo indeksų, IMD institutas „Global Competitiveness Center“ neseniai paskelbė ir šalių konkurencingumo skaitmenizacijos prasme indeksus. Lietuva pagal šį indeksą užima 29 vietą iš 61 vertintos šalies (bendrame konkurencingumo indekse skirta 33 vieta). Tyrime vertinamos trys pakopos. Pirmoji – šalies edukacinė sistema, gebėjimas lavinti jaunus, technologiniams pokyčiams imlius talentus. Antra pakopa – technologijos ir infrastruktūra, telekomunikacijos, bevielės technologijos, didieji verslo duomenys. Trečioji pakopa apibrėžia šalies pasirengimą adaptuoti technologines revoliucijas, kuris kyla iš kultūros, vertybių ir gebėjimo absorbuoti pokyčius. Tad prisitaikymas prie technologinių pokyčių yra viena iš šalies vystymosi variklių.

– Kokios FinTech prognozės artimiausiai ateičiai?

– Šiais laikais būti prognozuotoju nėra patrauklu. Visgi, galima įžvelgti tam tikras ateities tendencijas, susijusias su FinTech įtaka finansinių paslaugų sektoriui. Kompanijos, turinčios milžiniškus klientų skaičius, vykdys ne tik savo tiesioginę veiklą. Po savo vėliava jos turėtų priglausti ir su tiesiogine veikla susijusius mobilius mokėjimus. „Apple“, „Google“, „Samsung“ ir kt. kuria finansinių atsiskaitymų ir mobilių mokėjimų sistemas, susijusias su savo produktais.

Klientai bus skatinami naudotis tomis sistemomis kuriant atitinkamas lojalumo programas. Pavyzdžiui, šį mėnesį pristatytoje „Apple iOS11“ operacinėje sistemoje, viena iš integruotų funkcijų – mobilūs mokėjimai. Naujoji operacinė sistema akcentuoja mokėjimus asmuo-asmeniui, ir tai bus galima padaryti tiesiog rašant SMS žinutę, naudojant piršto antspaudą kaip atpažinimo raktą. Kitaip tariant – viskas, ko jums reikia, yra mobilusis telefonas.

Prognozuojama, kad mobilios užsakymų programėlės taps pagrindiniu greito maisto restoranų užsakymo būdu, o maitinimo įstaigos savo ruožtu stengsis pritraukti vartotojus per lojalumo programas. Pavyzdžiui, „Taco Bell“ mobilūs užsakymai jau 2016 metais 20 proc. viršijo fizinius užsakymus. „Starbucks“ taip pat neseniai pristatė mobiliųjų užsakymų sistemą, kuri jau dabar intensyviai naudojama klientų.

„Blockchain“ technologija turtėtų tapti daugiau nei užgaida, nes pasaulio bankai ieškos būdų naudoti unifikuotus „blockchain“ sprendimus, norėdami sumažinti tarpbankinių transakcijų sąnaudas. „Blockchain“ technologija turi potencialo eliminuoti tarpininkus finansinėse transakcijose, tuo būdu mažinant pervedimo kainą.

„Business Insider“ teigimu, tradicinės finansų institucijos kooperuosis su FinTech startuoliais: tokiu būdu stengsis eliminuoti finansų technologijų startuolių bumo grėsmę. Tradiciniai bankai į griaunančio FinTech startuolių poveikio grėsmę reaguoja skirtingai – kuria panašius produktus patys, perka savo konkurentus arba formuoja partnerystę.

Drąsiai teigiu: nė viena įmonė neturi imuniteto nuo griaunančios finansinių technologijų revoliucijų įtakos. Tačiau privalo turėti strategiją bei instrumentus, padėsiančius gauti naudos iš besiartinančių pokyčių.

– Ar finansų studijose Lietuvoje rengiami specialistai pasiruošę pasitikti FinTech iššūkį?

– KTU – technologinės pakraipos universitetas, tad čia puikios galimybės atpažinti ir pažinti technologinius pokyčius bei tendencijas. Pažymėtina, kad KTU Ekonomikos ir verslo fakulteto finansų magistro studijų programa atitinka prestižinio tarptautiniu mastu pripažįstamo finansų analitiko CFA (ang. Chartered Financial Analyst) sertifikato turinį.

Tai reiškia, kad KTU finansų magistrantai eis koja kojon su naujausiu CFA turiniu ir jo atnaujinimais. Nuo 2019 metų laikantieji CFA egzaminą turės būti susipažinę ne tik su FinTech, bet ir su didžiųjų verslo duomenų analitika. Tą KTU studentams padaryti bus paprasta – šiame universitete dėstoma didžiųjų verslo duomenų analitikos programa.

Ši naujiena peržiūrėta 4569 kartus. Komentuojame:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:



Daugiau naujų naujienų
       2024-04-24 13:18:23

Kaip vos už kelis eurus pasigaminti gardų patiekalą pietums ar vakarienei

Paprasta paruošti, sotu ir pigu – sakote, taip nebūna? Pritrūkusiems idėjų gardžiai ir nebrangiai vakarienei, prekybos tinklo „Maxima“ kulinarijos meistrai turi pasiūlymą – iškepkite orkaitėje sultingas vištienos šlauneles su daržovių garnyru.
       2024-04-24 13:08:54

Susidūrėte su gyvūnu kelyje: ar būtina kviesti policiją?

Įsibėgėjant pavasariui, keliuose auga susidūrimų su laukiniais gyvūnais skaičius. Tą lemia balandžio mėnesį prasidedanti gyvūnų migracija, kurios metu žvėrys dažniau pasirodo keliuose, bei ne visuomet atsargus vairuotojų elgesys.
       2024-04-24 13:05:06

Gyventojai dažniau skundžiasi dėl keliamo triukšmo

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai, Tarptautinę triukšmo suvokimo dieną, kasmet minimą balandžio paskutinį trečiadienį, atkreipia dėmesį į triukšmo žalą sveikatai ir primena, kur kreiptis, kai ramybės neduoda netoliese esantys triukšmą skleidžiantys objektai.
       2024-04-24 12:55:04

Priešpienis: svarbus raktas į vaikų sveikatą

Priešpienis, kurį mūsų kūdikiai gauna pirmomis gyvenimo valandomis, yra tikras imuniteto šaltinis. Jame gausu natūralių antikūnų, kurie padeda kūdikiams apsisaugoti nuo įvairių ligų, skatina jų imunitetą ir ruošia juos kovoti su virusais ir bakterijomis.
       2024-04-24 12:50:56

Ženšenis: natūralus kelias į gerą seksualinį gyvenimą

Nevaisingumas yra didėjanti problema visame pasaulyje. Pasaulio sveikatos organizacija teigia, kad apie 17,5% suaugusiųjų planetos žmonių – tai beveik 1 iš 6 žmonių – patiria šią bėdą. Be to, maždaug 40% atvejų problema kyla dėl vyrų fiziologijos.
       2024-04-24 10:11:24

Ketinate imti paskolą namo statybai? Štai ką svarbu žinoti

Mintis nuosavame sklype pasistatyti savus namus – itin patraukli, tačiau neturint pakankamai santaupų tą padaryti ne visada paprasta. Kokius kriterijus turi atitikti būsimasis tokios paskolos gavėjas ir kokios yra ne visiems žinomos šio kredito subtilybės.
       2024-04-24 09:59:54

Internetiniai sukčiai aktyviausi tada, kai esame labiausiai pažeidžiami

Bene efektyviausias internetinių sukčių ginklas – netikėtumas. Dažniausiai sukčių siųstos žinutės ragina nedelsiant imtis veiksmų dėl užblokuotos banko sąskaitos, neteisingai nurodyto siuntos gavėjo adreso ar gautos baudos.
       2024-04-24 09:34:31

Šių uogų priešuždegiminės savybės dažnai pamirštamos: ką gausite suvalgę saują

Dar pirmųjų civilizacijų laikais valgytos vynuogės, pastaraisiais dešimtmečiais tapo vienos mėgstamiausių lietuvių uogų. Jos dažnai papuošia šventinį stalą, o savo saldumu papildo kasdienę mitybą.
       2024-04-24 09:22:04

Sugadintas kaimynų turtas: kada teks mokėti iš savos kišenės

Lietuvos žmonės nėra linkę artimai bičiuliautis su kaimynais – tyrimai rodo, kad 6 iš 10 apsiriboja mandagiu pasisveikinimu. Santykius su jais, deja, dar labiau kartina nelaimės, kurių metu sugadinamas kaimynų būstas ir jame esantis turtas.
       2024-04-23 15:06:05

Europos Parlamentas užtikrino geresnes vartotojų teises į remontą

Siekiant sumažinti atliekų kiekį, naujosiomis taisyklėmis vartotojams suteikiamos didesnės teisės į prekių remontą bei didinamas šio sektoriaus prieinamumas ir patrauklumas.
       2024-04-23 13:15:52

Palydovinis ryšys ir naujas įkrovimo būdas: „Android 15“ atnaujinimas

Šių metų duomenimis, „Android“ išlieka populiariausia operacine sistema pasaulyje, todėl jos atnaujinimų laukia milijonai vartotojų. Iki oficialaus „Android 15“ išleidimo liko beveik pusė metų.
       2024-04-22 17:08:51

Lietuvoje didmeninė elektros kaina per savaitę augo beveik 3 kartus

Praėjusią savaitę didmeninė elektros kaina Lietuvoje kilo 2,9 karto ir vidutiniškai siekė 78,65 Eur/MWh. Tiek pat elektra kainavo ir kitose Baltijos šalyse – Latvijoje, kaip ir Lietuvoje, ji augo 2,9 karto, Estijoje – 2,8 karto.
       2024-04-22 17:04:57

Vos iš kelių pigių ingredientų – purus biskvitinis pyragas per pusvalandį

Yra receptų, kurių neįmanoma sugadinti, ir šis paprastutis biskvitinis pyragas – vienas iš jų. Jei nesijaučiate drąsiai kepinių fronte, būtinai pabandykite, o patyrę konditeriai įvertins, kaip greitai ant stalo atsiras uogomis kvepiantis šviežias kepinys, jei netikėtai užsuko svečiai, o saldumynų lentynėlė – kaip tyčia tuščia.
       2024-04-22 16:36:43

Mažieji pagalbininkai noriau kibs į darbus darže ar sode: 5 patarimai

Vaikams instinktyviai patinka būti arčiau gamtos, jie mėgsta žaisti lauke. Tačiau pramogos gali virsti ir naudingais užsiėmimais. Veikla sode ar darže yra naudingas įrankis siekiant atitraukti vaikus nuo ekranų ir mokyti atsakomybės, taip pat ir padės ugdyti vaiko norą valgyti daugiau vaisių bei daržovių.
       2024-04-22 16:28:39

Įspėja verslus, kaip neapsigauti: ką žada vietoj ISO sertifikato?

„Nemokamas sūris tik pelėkautuose“ – posakis, aktualus ne tik taupantiems vartotojams, bet ir augti (tačiau – tik už kiek įmanoma palankesnį biudžetą) siekiantiems verslams. Vienu dažniausių žingsnių verslo procesų optimizavime tampa ISO vadybos sistemos diegimas.
       2024-04-22 16:22:46

Išmanioji buitinė technika: kaip ji gali padėti sumažinti elektros sąskaitą?

Elektros sąskaita sudaro bene didžiausią kiekvieno namų ūkio komunalinių išlaidų dalį. Nors žinome pagrindines elektros taupymo taisykles, pavyzdžiui, išjungti tai, kas nenaudojama, tačiau esminio elektros suvartojimo pokyčio tai nepaskatina.
       2024-04-22 11:32:19

Automobilio priežiūra pavasarį: kam būtina skirti didžiausią dėmesį

Pavasarį žmonės dažniau nei šaltuoju sezonu sėda prie automobilio vairo. Kad transporto priemonė negestų, svarbu laiku atlikti techninės priežiūros darbus ir pašalinti po žiemos atsiradusius gedimus.
       2024-04-22 11:00:35

Tommy Hilfiger batų kokybė - kokia ji?

Tommy Hilfiger – tai vardas, kuris daugeliui asocijuojasi su amerikietišku stiliumi ir nepriekaištinga kokybe. Šis prekės ženklas jau daugelį metų žinomas dėl savo ryškios spalvų paletės, klasikinio dizaino ir aukštos klasės medžiagų, kurios naudojamos kurti viską - nuo drabužių iki aksesuarų.
       2024-04-22 10:45:36

Kokybiško šampūno pasirinkimas

Plaukų priežiūra apima daugybę skirtingų procedūrų ir produktų. Nors ne visi naudoja kaukes, purškiklius, aliejukus ir serumus, tačiau tikrai visi reguliariai naudoja šampūnus. Tai būtiniausia plaukų priežiūros priemonė - todėl ypač svarbu jį rinktis pagal plaukų ir galvos odos tipą.
       2024-04-22 10:19:43

Vitaminai maitinančioms - pirkti kompleksą ar atskirai?

Žindymo metu viskas, ko reikia augančiam organizmui, gaunama su motinos pienu. Taigi, jei mamos organizme yra ryškus maistinių medžiagų trūkumas, vaikas taip pat kenčia nuo jų trūkumo.
       2024-04-22 09:51:47

Interjero dizainas: Kaip įsirengti svetainę?

Svetainė – tai nėra tiesiog paprastas kambarys. Tai erdvė, kurioje susilieja kasdieniai mūsų gyvenimai, kur susitinkame su šeimos nariais ir svečiais, kur atsipalaiduojame po įtemptos darbo dienos arba švenčiame svarbias progas.
       2024-04-20 20:38:34

Pakruojo dvaro gėlininkai: tulpės gali išgelbėti gyvybę

Likus vos kelioms dienoms iki didžiausio regione tulpių ir pavasario gėlių festivalio Pakruojo dvare, kurio metu erdvioje išskleidžia keli milijonai žiedų, dvaro gėlininkai pasidalino mažai žinoma istorija, kad tulpės pasaulyje buvo naudojamos ne vien grožiui.
       2024-04-20 10:41:23

Vyndarystės tradicijos Lietuvoje – ar jos egzistuoja ar mes aludarių kraštas

Jeigu internetinėje enciklopedijoje „Vikipedija“ užsuktumėte į kategoriją „lietuviški gėrimai“, paieškoje atrastumėte tik vieną subkategoriją – „Lietuvos alus“. Tikriausiai, nuostabos tai nekelia, juk mes – aludarių kraštas.
       2024-04-19 19:12:53

Kas dešimtas skambutis Lietuvoje – sukčių iš padirbto numerio

„Telia“ per pirmuosius tris šių metų mėnesius užkirto kelią 2,6 mln. atakų, nutaikytų į Lietuvos mobiliojo ryšio abonentus. Apsaugoti vartotojus bendrovei padėjo dar pernai aktyvuota automatinė padirbtų mobiliųjų numerių (angl. „spoofing“) filtravimo sistema.
       2024-04-19 19:00:45

Morkos – ne vienintelės akių pagalbininkės: dar viena daržovė nuo akių ligų

Kai oras šiltyn – ir mūsų patiekalai lengvyn. Tad gamindami pigesnius maltinukus iš cukinijų ir avinžirnių, ilgai neužgaišite, o rezultatu džiaugsis visi valgytojai.
       2024-04-19 12:27:56

Kodėl Azijoje šviežius agurkus ne pjausto, o traiško – tokių salotų nevalgėte

Šviežių lietuviškų, šiltnamiuose užaugintų agurkų sezonas įsibėgėja, tad geros jų kainos vilioja vis dažniau gamintis salotas. Gaivios, traškios salotos tinka prie įvairių patiekalų, tačiau paruoštos kiek įdomiau gali tapti ir pagrindine stalo žvaigžde ar sveikais priešpiečiais.
       2024-04-19 12:19:30

Ekspertai: norite statyti moderniai? Atsigręžkite į natūralumą ir tradicijas

Mes tikimės, kad statybų technologijos nuolat tobulės ir taps futuristiškesnės, tačiau klimato kaita verčia suabejoti, ar aklas progresas yra geriausias pasirinkimas.
       2024-04-18 22:33:13

Kokybiška vištiena vertinama visame pasaulyje, kokia jos perspektyva Lietuvoje?

Šiuolaikinė visuomenė vis labiau rūpinasi savo sveikata, geresne savijauta vartodama maistingesnę, natūralesnę ir sveikatai palankesnę produkciją. Vištiena – ne išimtis, o pagaminta iš be antibiotikų užaugintų paukščių yra būtent ta mėsa, kuri vis dažniau aptinkama kiekvieno pirkėjo krepšelyje.
       2024-04-18 20:56:05

Reikalavimo važinėti vasarinėmis padangomis nėra – kodėl būtina tai daryti?

Kaip ir kasmet, nuo balandžio 1 d. automobiliai šalies keliuose gali būti eksploatuojami su vasarinėmis padangomis. Visgi dažnam vairuotojui kyla klausimas, kodėl apskritai verta tai daryti, nes žieminių padangų, jei jos nėra dygliuotos, naudojimas vasaros metu neuždraustas.
       2024-04-18 14:29:51

Erkės perduoda daugiau nei 20 ligų, o Laimo liga gali sukelti 70 simptomų

Atėjus šiltajam sezonui, daugelis pirmiausia skubės į gamtą. Visgi svarbu prisiminti, kad erkių aktyvumas didėja termometro stulpeliams esant dar ne taip aukštai – infekcines ligas pernešantys voragyviai miškuose ir parkuose mūsų tyko jau nuo septynių laipsnių šilumos ir savo pamainą baigia tik vėlyvą rudenį.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.