Naujienos

Kibernetinis saugumas: metas pasakyti „užteks“?

2015-09-29 16:14:59

Pastaraisiais metais kibernetinis saugumas tapo itin aktualia ir dažnai viešojoje erdvėje aptariama tema. Specialistai kalba apie inovatyvius sprendimus, verslo investicijų poreikį bei tarptautinės teisinės bazės paruošimą. Tačiau ar kiekvienas galėtume įvardinti konkrečius pasikeitimus saugesnės kibernetinės aplinkos link – galbūt jau esame pakankamai saugūs?

foto

Būtent pastarasis klausimas ir tapo rugsėjo 30 d. Vilniuje vyksiančios IT saugumo konferencijos „Security Day 2015“ tema – „Kibernetinis saugumas: metas pasakyti „užteks“?“. IT rinkos lyderių „Santa Monica Networks“ jau penkioliktą kartą organizuojamo renginio dalyviai diskutuos, ar vis dar reikalinga investuoti į kibernetinį saugumą, kaip įvertinti galimas rizikas ir kokių rezultatų organizacijos gali tikėtis.

Pagrindinis šiais metais „Security Day 2015“ konferencijoje keliamas klausimas – kada, kalbant apie kibernetinį saugumą, ateina metas pasakyti „užteks“. Ar turite parengę atsakymą, o gal jų yra ne vienas?

„Saugumo tema aktuali kasmet – vis daugiau kalbama apie viešojo gyvenimo perkėlimą į skaitmeninę erdvę, susiduriama su naujais iššūkiais ir problemomis. Tikriausiai visi sutinkame, kad niekada negali būti visiškai saugus – taip yra ir su kibernetiniu saugumu. Todėl ypač svarbu rasti optimalų sprendimą ir neperžengti sveiko proto ribų.“ – pokalbį pradeda „Santa Monica Networks“ generalinis direktorius Mindaugas Žiūkas.

Jam pritaria ir saugumo ekspertas, kompanijos Techninio skyriaus vadovas Arvydas Žvirblis, kiekvienai organizacijai siūlydamas pirma įvertinti galimą riziką, o jau tuomet ieškoti ir pirkti techninę įrangą.

„Pasakyti „užteks“ bus galima tada, kai saugumo priemonių kaina viršys saugomos informacijos vertę – kaip spyna, kuri kainuotų daugiau nei pačios duris ir už tai, kas už jų yra. Informacijos vertę nustatyti galima diegiant saugumo politikas. Viena tokios politikos kūrimo dalių – rizikos analizė, kai siekiama įvertinti, kiek ir ko organizacija netektų, praradusi informaciją. Tarkime, IT saugumas bus mažiau svarbus organizacijai, kurios visa informacija yra vieša ir jai reputacija nėra labai svarbi. Bet situacija pasikeičia, jei kalbėtume apie kompanijos, kuri kuria ir gamina produktus, kuria domisi konkurentai ar kiti tretieji asmenys, saugumą ir investicijas į jį.“

Konferenciją organizuojate jau 15-ąjį kartą. Kas įvyko naujo ir reikšmingo per praėjusius metus, jei šiemet reikia, ar netgi, būtina, ir vėl kalbėti apie kibernetinį saugumą?

„Žengtas svarbus žingsnis į priekį – 2015 m. sausio 1 d. įsigaliojęs Lietuvos Respublikos Kibernetinio saugumo įstatymas šalyje suformavo teisinį pagrindą ir įtvirtino valią bendromis pastangomis ginti Lietuvos kibernetinę erdvę. Kibernetinio saugumo ir telekomunikacijų tarnybai prie Krašto apsaugos ministerijos yra pavesta vykdyti minėtame įstatyme nurodyto Nacionalinio kibernetinio saugumo centro funkcijas. Konferencijos metu šio centro vadovas Rimtautas Černiauskas pristatys šių metų organizacijos veiklos rezultatus ir patvirtintus veiklos prioritetus, aktualius ne tik valstybinėms, bet ir privačioms kompanijoms.“ – atsako „Santa Monica Networks“, kompanijos priklausančios asociacijai „Infobalt“ ir savo patirtimi prisidėjusios prie įstatymo rengimo, generalinis direktorius M. Žiūkas.

Papasakokite plačiau apie nemažai prieštaringų nuomonių keliančią apskritojo stalo diskusiją „Privati erdvė darbo vietoje“. Kas joje dalyvaus ir prie kokių išvadų tikitės prieiti?

„Šiemet pirmą kartą IT departamentų direktorius ir įmonių vadovus kviečiame diskutuoti šia aktualia ir neišsenkančia tema – kaip efektyviai išnaudoti darbuotojų darbo laiką darbdavio tikslams pasiekti, kai „socialinė“ veikla darbuotojus įtraukia kiekvieną akimirką, nesvarbu kur jie būtų ar ką veiktų. Su mumis kalbėsis Ernestas Letukas, kompanijos „J.Friisberg & Partners“ partneris ir Renata Beržanskienė, advokatų kontoros „SORAINEN“ partnerė. E. Letukas, sukaupęs ilgametę patirtį kaip įmonių personalo vadovas, pristatys didžiųjų darbdavių lūkesčius, ir iš kitos pusės, galės atskleisti darbuotojų poreikius. R. Beržanskienė pasidalins teisine praktika ir padės susigauti darbo kodekso ir įstatymų gausoje.“ – pasakoja M. Žiūkas, kuris bus ir vienas diskusijos moderatorių.

„Santa Monica Networks“ Techninio skyriaus vadovas A. Žvirblis prisipažįsta, kad diskusijoje laikysis ne itin populiarios pozicijos. „Tikriausiai daugumos samdomų darbuotojų nepritarimui, manau, kad darbdavys turi turėti visas teises stebėti tai, ką daro darbuotojas darbo metu. Kokiuose puslapiuose jis lankose, kokią informaciją siunčia, su kuo kalbasi ir t.t. Jei darai tai, kas reikalinga darbui atlikti, nėra ką slėpti, tiesa?

Techninių priemonių yra labai daug, jomis galima blokuoti, riboti prieigą prie internete esančių resursų, prie įmonės duomenų bazių, prie tam tikrų dokumentų. Taip pat, galima tikrinti kokią informaciją darbuotojai persiunčia ir kur. Iš vienos pusės, tai yra dalis saugumo politikos, siekiant išvengti duomenų nutekėjimo, užtikrinti bendrovės IT infrastruktūros saugumą, iš kitos pusės, analizuojant tokius duomenis galima identifikuoti efektyvumo problematiką.

Kita vertus, stebėjimo priemonių naudojimas turi būti labai aiškiai ir griežtai reglamentuojamas. Nepritariu darbuotojų sekimui, kuomet yra nustatomos darbuotojų buvimo vietos, tarkime įdiegus programėles įmonės telefonuose; taip pat pokalbių įrašinėjimui to nepranešus, ar apskritai, sekimui ir tikrinimui paslapčiomis. Atėjus dirbti darbuotojas turi būti supažindinamas su saugumo politika ir jam neturėtų būti naujiena, kad yra „prižiūrimas“. “

Remdamiesi savo patirtimi, ar galite teigti, kad kibernetinis saugumas – Lietuvos įmonių prioritetų sąrašo viršuje?

„Perėjome į kibernetinio saugumo suvokimą „brandą“. Jei anksčiau terminas „saugumo politika“ buvo tarsi koks naujadaras, dabar jis nieko nebestebina. Tiesa, ar organizacijos tokią politiką kuria ir įgyvendina, jau kitas klausimas. Bet bent jau yra susipažinę. Prie švietimo prisideda ir žiniasklaida – garsiai „nuskamba“ ir vietos, ir pasaulinio masto incidentai, atskleidžiamos grėsmės ir pasekmės.

Kol kas kibernetinis saugumas Lietuvoje svarbiausias finansų sektoriui ir paslaugų tiekėjams – tiems, kurie yra susiję su tiesioginiais pinigų srautais. Šios organizacijos investuoja daugiausia ne tik į kompiuterinius sprendimus, bet ir į žmogiškuosius išteklius – po truputį pradedama suprasti, kad neužtenka tik įsigyti saugumo sprendimus, kurie dažniausiai yra tik įrankiai saugumui užtikrinti, reikia turėti žmonių, kurie gali ir žino kaip su jais dirbti. Tuomet tokios investicijos bus sąmoningos, o ne tik madingos.“ – įžvalgomis dalinasi saugumo ekspertas A. Žvirblis.

„Security Day 2015“ – vienintelė IT saugumo konferencija Baltijos šalyse, skirta tinklų infrastruktūros, duomenų perdavimo ir duomenų centrų saugumui. Renginio dalyviams suteikiama galimybė susipažinti su tokių bendrovių kaip „Cisco Systems“, „Microsoft“, „Check Point Software Technologies“, „F5 Networks“, „Juniper Networks“, „Netskope“, „Palo Alto Networks“ ir „IBM“ kibernetinio saugumo naujienomis ir sprendimais.

Konferencija „Security Day 2015“ įvyks šių metų rugsėjo 30 d., „Vilnius Grand Resort“ konferencijų salėje, Vilniuje.

Naujienos komentarai

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2020-07-14 16:00:33

Interneto parduotuvėse – atsainus požiūris į vartotojų teises

Lietuvos verslininkai, prekiaujantys internetu, nepaiso privalomų reikalavimų savo el. parduotuvėse pateikti informaciją vartotojams apie jų teises bei šias teises užtikrinti.
       2020-07-14 15:54:58

Ar žinote be ko negali gyventi tikras prancūzas?

Ar žinojote, kad Prancūzijoje kasdien vidutiniškai išleidžiamos dvi kulinarinės knygos? Ši šalis ne veltui visame pasaulyje garsėja savo meile maistui, rafinuota ir elegantiška virtuve – joje daug jūrų gėrybių, išskirtinių mėsos ir daržovių patiekalų.
       2020-07-14 10:09:33

Kviečia išsėdėti tiek, kiek trunka kelionė aplink pasaulį

Jau šį savaitgalį, liepos 17-19 dienomis, Sporto aikštyne prie Baltojo tilto Lietuvos oro uostai siūlo priimti iššūkį, truksiantį tiek, kiek trunka kelionė aplink pasaulį – 45 valandas.
       2020-07-13 15:06:46

Kada 5G sulauksime Lietuvoje: triukšmo daug, pritaikomumas – negreitai

Nors apie 5G pastaruoju metu ir kalbama nemažai, sklando ir nemažai nepagrįstų sąmokslo teorijų, kurias skuba paneigti net valstybių vadovai, vis tik praktinio naujos technologijos diegimo dar reikės palaukti.
       2020-07-10 13:40:04

Greiti užkandžiai: kaip paprastai nustebinti netikėtai užklupusius svečius?

„Esu šalia, galiu užsukti?“ – netikėtas bičiulio ar giminaičio skambutis kartais išverčia iš kojų, nes šaldytuvas – tuščias. O išleisti iš namų nepavaišintą svečią – ne išeitis.
       2020-07-10 13:30:51

Saulės belaukiant: maisto produktai, kurie padės gražiai įdegti

Ne paslaptis, kad vasarą norime gražiai ir tolygiai įdegti, todėl neretai mūsų paplūdimio krepšiuose atsiduria įdegį skatinantys kremai. Tačiau nereikėtų jais piktnaudžiauti, o padėti odai šiek tiek parusti gali ir įvairūs maisto produktai.
       2020-07-10 13:27:35

Įvežtiniai koronaviruso atvejai į Lietuvą – iš visų žemynų

Įvežtiniai COVID-19 atvejai Lietuvoje registruoti iš visų žemynų, išskyrus Antarktidą, kurioje atvejų nėra užfiksuota. Nuo šių metų vasario 28 d., kai mūsų šalyje buvo patvirtintas pirmasis koronaviruso atvejis, iki liepos 6 d. iš viso užregistruoti 362 įvežtiniai atvejai.
       2020-07-10 12:57:44

Dėl karantino pasikeitęs gyvenimo ritmas, keitė ir vandens vartotojų įpročius

Didžiausios Lietuvoje vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo bendrovės „Vilniaus vandenys“ duomenimis, įprastai per parą Vilniaus mieste ir aplinkiniuose rajonuose sunaudojama apie 94 tūkst. kubinių metrų vandens, tačiau per karantiną jo sunaudota maždaug 7 proc. mažiau.
       2020-07-10 11:35:14

Koronavirusas (COVID-19) - liepos 9 diena

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos teikiami duomenys. Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 4.
       2020-07-10 09:40:36

Nuo metų pradžios – 14 žuvusių darbe

Per pirmąjį šių metų pusmetį Valstybinė darbo inspekcija (VDI) gavo 14 pranešimų apie įvykius darbe, dėl kurių darbuotojai mirė, ir 58 pranešimus apie įvykius darbe, kurių metu buvo sunkiai pakenkta darbuotojų sveikatai.
       2020-07-10 09:37:55

Skrydžiai su vaikais arba kaip tėvams paruošti atžalas kelionei lėktuvu?

Šalies aviacijai atgaunant pagreitį, Lietuvos oro uostai sulaukia vis daugiau klausimų apie taisykles, galiojančias keliaujant su vaikais arba nepilnamečių pasiruošimą savarankiškam skrydžiui.
       2020-07-10 09:35:25

Kasdien daugiau nei 3 valandos prie ekranų: kaip apsaugoti akis?

Vidutiniškai suaugęs žmogus kasdien į išmaniojo telefono ekraną žiūri 3 valandas ir 15 minučių, o tūkstantmečio vaikai beveik 7 valandas. Išmaniųjų prietaisų ekranai spinduliuoja nenatūralią, violetinę ir mėlyną šviesą, kuria piknaudžiaujant, ši gali sukelti perštėjimą, nuovargį ar netgi lemti suprastėjusią miego kokybę.
       2020-07-10 09:31:09

Neteisėtas valstybės pagalbos teikimas LRT

Interneto žiniasklaidos asociacija ir UAB „All Media Lithuania“ viešina skundo, pateikto prieš Lietuvos valstybę, tekstą. Skundą Europos Komisijai (EK) dėl valstybės pagalbos teikimo Lietuvos nacionaliniam radijui ir televizijai (LRT), pažeidžiant Europos Sąjungos valstybės pagalbos taisykles, minėtos bendrovės pateikė prieš dvi savaites.
       2020-07-10 06:45:34

Lietuvos paštas iš Gedimino pr. kelsis į Totorių gatvę

Nuo liepos 21 d. Vilniaus centre esantis AB Lietuvos pašto skyrius klientus priims naujose, pagal modernią koncepciją įrengtose patalpose, adresu Totorių g. 8.
       2020-07-09 16:22:36

Liepos danguje įspūdingi sidabriškieji debesys ir nauja kometa

Liepos naktimis šiaurinėje padangėje galima išvysti slaptingą, į šiaurės pašvaistę panašų švytėjimą. Tai paslaptingieji sidabriškieji debesys.
       2020-07-09 11:40:24

Pagaminkite patiekalą neišėję iš namų arba kuo pakeisti trūkstamus ingredientus?

Turbūt daugelis yra susidūrę su ta erzinančia situacija, kuomet nori pradėti gaminti patiekalą, kurio taip trokšti ir pastebi, jog tam trūksta vieno ar dviejų ingredientų.
       2020-07-09 09:35:14

Koronavirusas (COVID-19) - liepos 8 diena

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos teikiami duomenys. Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 3.
       2020-07-09 07:48:32

Tyrimas: tik 5 proc. lietuvių jaučiasi saugūs išeiti į pensiją

Beveik ketvirtadalis Lietuvos gyventojų šiųmetės krizės akivaizdoje patyrė didelį stresą dėl savo finansinės situacijos, tačiau pradėti taupyti ar investuoti neplanuoja.
       2020-07-09 07:29:45

Smulkios vairuotojų nuodėmės – didelė rizika kitiems eismo dalyviams

Į eismo įvykį patekę vairuotojai paprastai neprisipažįsta, kad kritiniu momentu buvo užimti kitais dalykais: naršė telefone ar skambino, valgė, žaidė su vaikais ar nesusitvarkė su automobilio salone nerimstančiu naminiu gyvūnu.
       2020-07-09 07:23:40

Nuo spūsčių iki gamtos stichijų: kas išspręs šiuolaikinių miestų problemas?

Šiandien miestuose gyvena per 50 proc. pasaulio gyventojų. Skaičiuojama, kad 2050-aisiais šis rodiklis išaugs iki 75 procentų. Lietuva jau artėja prie šių skaičių – statistikos departamento duomenimis, 2019 m. Lietuvos miestuose gyveno 67,1 proc. nuolatinių šalies gyventojų.
       2020-07-08 18:24:58

Makaronai lietuviškai? 3 vasariški ir greiti receptai iš šviežių daržo gėrybių

Ar makaronai – tai būtinai tik itališkas patiekalas? O galbūt krapų pestas, karamelizuoti burokėliai ar rūkytas varškės sūris ne ką prasčiau dera nei trinti pomidorai ar parmidžianas?
       2020-07-08 18:24:05

Teismų krūvio svarstyklės – ne ginčo bylas gali perimti notarai

Lietuvos teismai pagal gaunamų civilinių bylų skaičių yra vieni labiausiai apkrautų teismų Europos Sąjungoje. Todėl Teisingumo ministerija parengė įstatymų pataisų paketą, kuriuo siūloma kai kurias teismų funkcijas, nesusijusias su ginčų sprendimu, perduoti kitoms institucijoms.
       2020-07-08 18:19:27

Atvykusiems iš dar 7 šalių bus privaloma izoliacija

Rumunija, Bulgarija, Mergelių salos, Seišeliai, Džibutis, San Marinas ir Svazilandas – naujos šalys, iš kurių grįžus bus privaloma 14 dienų izoliacija.
       2020-07-08 18:15:02

Kelionių organizatorius „Tez Tour" stabdo keliones į Bulgariją

Dėl pastaruoju metu blogėjančios epidemiologinės situacijos Bulgarijoje, kuomet fiksuojamas padidėjęs sergamumo rodiklis Covid-19 liga, tarptautinis kelionių organizatorius „Tez Tour“ stabdo užsakomuosius skrydžius į Bulgariją.
       2020-07-08 18:12:30

LRTK stabdo TV programų „RT“ laisvą priėmimą

2020 m. liepos 8 d. Lietuvos radijo ir televizijos komisija (toliau – LRTK) priėmė sprendimą sustabdyti Lietuvos Respublikoje retransliuojamų ar platinamų internete televizijos programų „RT“, „RT HD“, „RT SPANISH“, „RT DOCUMENTARY“ ir „RT DOCUMENTARY HD“ laisvą priėmimą.
       2020-07-08 12:24:01

Koronavirusas (COVID-19) - liepos 7 diena

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos teikiami duomenys. Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 10.
       2020-07-08 11:42:44

Ypatingi augalai: švarus ir drėgnas kambario oras be papildomų pastangų

Kambariniai augalai ne tik kuria namų jaukumą, bet ir gerina patalpų oro kokybę. Didžiąją dalį vandens, kurį naudojame jų laistymui, augalai vėliau išgarina per lapus bei sugeria ore esančius teršalus, tad gali būti naudojami kaip natūralus, orą drėkinantis ir jį valantis filtras.
       2020-07-08 08:17:09

M.Dubnikovas: Pigūs pinigai – galimybė tapti stipresniais nei prieš krizę

Ne veltui sakoma, kad krizė gali tapti ir puikia galimybe sustiprėti. Tik reikia laiku ir protingai tuo pasinaudoti. Ši pandemija, kurią su visais jos padariniais, vis dar išgyvena pasaulis, neišvengiamai įeis į istoriją kaip vienas didžiausių iššūkių verslui.
       2020-07-08 08:14:00

Karantino pamoka: kaip internetiniai prekių katalogai virto e. parduotuvėmis

Koronaviruso pandemija supurtė tiek mažesnius, tiek didesnius verslus, o dalį jų privertė arba persiorientuoti bei skaitmenizuotis, arba nutraukti savo veiklą. Taip nutiko ir nedideliam šeimos verslui „Urban Food“, gaminančiam maisto miltelius.
       2020-07-08 08:07:42

Kardiologė: cholesterolį įmanoma kontroliuoti ir be vaistų

Žmogus negali pakeisti savo biologinio amžiaus, bet gali atitolinti lėtines širdies ir kraujagyslių ligas, jei jo kraujagyslės bus „švarios“. Mokslas įrodė, kad šiuolaikiniai būdai kontroliuoti mažo tankio cholesterolį, dar vadinamą „bloguoju“, gali padėti išvengti infarkto ir insulto.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.