Naujienos

Kibernetinis saugumas: metas pasakyti „užteks“?

2015-09-29 16:14:59

Pastaraisiais metais kibernetinis saugumas tapo itin aktualia ir dažnai viešojoje erdvėje aptariama tema. Specialistai kalba apie inovatyvius sprendimus, verslo investicijų poreikį bei tarptautinės teisinės bazės paruošimą. Tačiau ar kiekvienas galėtume įvardinti konkrečius pasikeitimus saugesnės kibernetinės aplinkos link – galbūt jau esame pakankamai saugūs?

foto

Būtent pastarasis klausimas ir tapo rugsėjo 30 d. Vilniuje vyksiančios IT saugumo konferencijos „Security Day 2015“ tema – „Kibernetinis saugumas: metas pasakyti „užteks“?“. IT rinkos lyderių „Santa Monica Networks“ jau penkioliktą kartą organizuojamo renginio dalyviai diskutuos, ar vis dar reikalinga investuoti į kibernetinį saugumą, kaip įvertinti galimas rizikas ir kokių rezultatų organizacijos gali tikėtis.

Pagrindinis šiais metais „Security Day 2015“ konferencijoje keliamas klausimas – kada, kalbant apie kibernetinį saugumą, ateina metas pasakyti „užteks“. Ar turite parengę atsakymą, o gal jų yra ne vienas?

„Saugumo tema aktuali kasmet – vis daugiau kalbama apie viešojo gyvenimo perkėlimą į skaitmeninę erdvę, susiduriama su naujais iššūkiais ir problemomis. Tikriausiai visi sutinkame, kad niekada negali būti visiškai saugus – taip yra ir su kibernetiniu saugumu. Todėl ypač svarbu rasti optimalų sprendimą ir neperžengti sveiko proto ribų.“ – pokalbį pradeda „Santa Monica Networks“ generalinis direktorius Mindaugas Žiūkas.

Jam pritaria ir saugumo ekspertas, kompanijos Techninio skyriaus vadovas Arvydas Žvirblis, kiekvienai organizacijai siūlydamas pirma įvertinti galimą riziką, o jau tuomet ieškoti ir pirkti techninę įrangą.

„Pasakyti „užteks“ bus galima tada, kai saugumo priemonių kaina viršys saugomos informacijos vertę – kaip spyna, kuri kainuotų daugiau nei pačios duris ir už tai, kas už jų yra. Informacijos vertę nustatyti galima diegiant saugumo politikas. Viena tokios politikos kūrimo dalių – rizikos analizė, kai siekiama įvertinti, kiek ir ko organizacija netektų, praradusi informaciją. Tarkime, IT saugumas bus mažiau svarbus organizacijai, kurios visa informacija yra vieša ir jai reputacija nėra labai svarbi. Bet situacija pasikeičia, jei kalbėtume apie kompanijos, kuri kuria ir gamina produktus, kuria domisi konkurentai ar kiti tretieji asmenys, saugumą ir investicijas į jį.“

Konferenciją organizuojate jau 15-ąjį kartą. Kas įvyko naujo ir reikšmingo per praėjusius metus, jei šiemet reikia, ar netgi, būtina, ir vėl kalbėti apie kibernetinį saugumą?

„Žengtas svarbus žingsnis į priekį – 2015 m. sausio 1 d. įsigaliojęs Lietuvos Respublikos Kibernetinio saugumo įstatymas šalyje suformavo teisinį pagrindą ir įtvirtino valią bendromis pastangomis ginti Lietuvos kibernetinę erdvę. Kibernetinio saugumo ir telekomunikacijų tarnybai prie Krašto apsaugos ministerijos yra pavesta vykdyti minėtame įstatyme nurodyto Nacionalinio kibernetinio saugumo centro funkcijas. Konferencijos metu šio centro vadovas Rimtautas Černiauskas pristatys šių metų organizacijos veiklos rezultatus ir patvirtintus veiklos prioritetus, aktualius ne tik valstybinėms, bet ir privačioms kompanijoms.“ – atsako „Santa Monica Networks“, kompanijos priklausančios asociacijai „Infobalt“ ir savo patirtimi prisidėjusios prie įstatymo rengimo, generalinis direktorius M. Žiūkas.

Papasakokite plačiau apie nemažai prieštaringų nuomonių keliančią apskritojo stalo diskusiją „Privati erdvė darbo vietoje“. Kas joje dalyvaus ir prie kokių išvadų tikitės prieiti?

„Šiemet pirmą kartą IT departamentų direktorius ir įmonių vadovus kviečiame diskutuoti šia aktualia ir neišsenkančia tema – kaip efektyviai išnaudoti darbuotojų darbo laiką darbdavio tikslams pasiekti, kai „socialinė“ veikla darbuotojus įtraukia kiekvieną akimirką, nesvarbu kur jie būtų ar ką veiktų. Su mumis kalbėsis Ernestas Letukas, kompanijos „J.Friisberg & Partners“ partneris ir Renata Beržanskienė, advokatų kontoros „SORAINEN“ partnerė. E. Letukas, sukaupęs ilgametę patirtį kaip įmonių personalo vadovas, pristatys didžiųjų darbdavių lūkesčius, ir iš kitos pusės, galės atskleisti darbuotojų poreikius. R. Beržanskienė pasidalins teisine praktika ir padės susigauti darbo kodekso ir įstatymų gausoje.“ – pasakoja M. Žiūkas, kuris bus ir vienas diskusijos moderatorių.

„Santa Monica Networks“ Techninio skyriaus vadovas A. Žvirblis prisipažįsta, kad diskusijoje laikysis ne itin populiarios pozicijos. „Tikriausiai daugumos samdomų darbuotojų nepritarimui, manau, kad darbdavys turi turėti visas teises stebėti tai, ką daro darbuotojas darbo metu. Kokiuose puslapiuose jis lankose, kokią informaciją siunčia, su kuo kalbasi ir t.t. Jei darai tai, kas reikalinga darbui atlikti, nėra ką slėpti, tiesa?

Techninių priemonių yra labai daug, jomis galima blokuoti, riboti prieigą prie internete esančių resursų, prie įmonės duomenų bazių, prie tam tikrų dokumentų. Taip pat, galima tikrinti kokią informaciją darbuotojai persiunčia ir kur. Iš vienos pusės, tai yra dalis saugumo politikos, siekiant išvengti duomenų nutekėjimo, užtikrinti bendrovės IT infrastruktūros saugumą, iš kitos pusės, analizuojant tokius duomenis galima identifikuoti efektyvumo problematiką.

Kita vertus, stebėjimo priemonių naudojimas turi būti labai aiškiai ir griežtai reglamentuojamas. Nepritariu darbuotojų sekimui, kuomet yra nustatomos darbuotojų buvimo vietos, tarkime įdiegus programėles įmonės telefonuose; taip pat pokalbių įrašinėjimui to nepranešus, ar apskritai, sekimui ir tikrinimui paslapčiomis. Atėjus dirbti darbuotojas turi būti supažindinamas su saugumo politika ir jam neturėtų būti naujiena, kad yra „prižiūrimas“. “

Remdamiesi savo patirtimi, ar galite teigti, kad kibernetinis saugumas – Lietuvos įmonių prioritetų sąrašo viršuje?

„Perėjome į kibernetinio saugumo suvokimą „brandą“. Jei anksčiau terminas „saugumo politika“ buvo tarsi koks naujadaras, dabar jis nieko nebestebina. Tiesa, ar organizacijos tokią politiką kuria ir įgyvendina, jau kitas klausimas. Bet bent jau yra susipažinę. Prie švietimo prisideda ir žiniasklaida – garsiai „nuskamba“ ir vietos, ir pasaulinio masto incidentai, atskleidžiamos grėsmės ir pasekmės.

Kol kas kibernetinis saugumas Lietuvoje svarbiausias finansų sektoriui ir paslaugų tiekėjams – tiems, kurie yra susiję su tiesioginiais pinigų srautais. Šios organizacijos investuoja daugiausia ne tik į kompiuterinius sprendimus, bet ir į žmogiškuosius išteklius – po truputį pradedama suprasti, kad neužtenka tik įsigyti saugumo sprendimus, kurie dažniausiai yra tik įrankiai saugumui užtikrinti, reikia turėti žmonių, kurie gali ir žino kaip su jais dirbti. Tuomet tokios investicijos bus sąmoningos, o ne tik madingos.“ – įžvalgomis dalinasi saugumo ekspertas A. Žvirblis.

„Security Day 2015“ – vienintelė IT saugumo konferencija Baltijos šalyse, skirta tinklų infrastruktūros, duomenų perdavimo ir duomenų centrų saugumui. Renginio dalyviams suteikiama galimybė susipažinti su tokių bendrovių kaip „Cisco Systems“, „Microsoft“, „Check Point Software Technologies“, „F5 Networks“, „Juniper Networks“, „Netskope“, „Palo Alto Networks“ ir „IBM“ kibernetinio saugumo naujienomis ir sprendimais.

Konferencija „Security Day 2015“ įvyks šių metų rugsėjo 30 d., „Vilnius Grand Resort“ konferencijų salėje, Vilniuje.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2021-01-27 12:49:33

Stichinis snygis žmonėms per parą atnešė šimtatūkstantinius nuostolius

Stichinis snygis Lietuvos žmonėms, jų namams ir automobiliams padarė rekordinius nuostolius. Draudimo bendrovė „Gjensidige“ iki šio vidurdienio jau rezervavo virš 100 tūkst. eurų automobilių, žmonių bei įmonių turto nuostoliams atlyginti.
       2021-01-27 12:47:24

Prof. D. Matulis: tikiu, kad mokslo šviesa išsklaidys pandemijos tamsumas

Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro (VU GMC) profesorius Daumantas Matulis už nuopelnus mokslui ir Vilniaus garsinimą pasaulyje šiemet pelnė Šv. Kristoforo apdovanojimą.
       2021-01-27 12:36:51

Valstybė didina finansavimą aukštajam mokslui

Didinti valstybės lėšas vienam studentui, taip užtikrinant geresnę studijų kokybę, didesnius atlyginimus dėstytojams ir mokslo darbuotojams. Sumažinti didžiulius ir nepagrįstus skirtumus tarp skirtingų studijų kainų bei padidinti finansavimą socialinių mokslų studijoms.
       2021-01-27 12:32:15

Kaip žiemą pramogauti saugiai ir padėti ištikus nelaimei

Lietuvoje įsitvirtinus žiemiškiems orams, sulaukus sniego, nemažai žmonių mėgsta leisti laiką gamtoje – važinėja rogutėmis, slidinėja, lipa ant užšalusių vandens telkinių. Be gryno oro, fizinio aktyvumo, geros nuotaikos užtaiso, žiemos pramogose slypi nemažai pavojų.
       2021-01-27 12:26:18

COVID-19 ligą įveikęs Tautvydas džiaugiasi neseniai gimusia dukra

Po intensyvaus gydymo iš Kauno klinikų į namus sugrįžęs Tautvydas džiaugiasi ne tik sėkmingai įveikęs COVID-19 ligą, bet ir neseniai pasaulį išvydusia dukra. „Taip jau gavosi, kad mane išvežė į Kauno klinikas dėl COVID-19 ligos, o draugę – gimdyti“, – savo istoriją prisimindamas šypsosi vaikinas.
       2021-01-27 12:22:29

Žmonės raginami prisidėti prie viruso suvaldymo

Greičiau nutraukti viruso plitimą ir išsaugoti daugiau gyvybių – prie šio tikslo gali prisidėti kiekvienas, kuriam patvirtinta koronavirusinė infekcija (COVID-19), savarankiškai užpildęs anketą ir pateikęs išsamius duomenis, kaip ir kur užsikrėtė, su kuo turėjo didelės rizikos kontaktą.
       2021-01-27 12:17:54

Investicija į vaikų ateitį: žinoma mama atskleidė, ką būtina žinoti

Planuojant šeimos pagausėjimą, o gal jau turint mažamečių vaikų – gyvenimas ir seni įpročiai kinta. Pasikeičia ne tik kasdieninė rutina, bet ir finansų planavimas bei skaičiavimas.
       2021-01-27 12:15:00

Gyventojų konsultavimui pasitelkiamos dirbtinio intelekto programos

Į skaitmeninę erdvę keliasi ne tik Lietuvos verslas, bet ir valstybinės įmonės bei viešųjų paslaugų tiekėjai. Jie pagal skaitmenizuotų viešųjų paslaugų indeksą Europoje užima šeštą vietą ir lenkia ES vidurkį.
       2021-01-27 12:05:27

Karantinas ir judėjimo ribojimai tarp savivaldybių pratęsti iki pavasario

Vyriausybė šiandien apsisprendė iki vasario 28 dienos pratęsti visoje šalyje galiojantį karantiną ir judėjimo ribojimus tarp savivaldybių. Tokį pasiūlymą ministrų kabinetui pristatė Sveikatos apsaugos ministerija (SAM).
       2021-01-27 10:13:17

Neatlaikęs sniego sankaupos Pilaitėje subliuško pripučiamas futbolo maniežas

Vilniaus miesto savivaldybė šiandien sulaukė pranešimo, kad nepaisant visų prevencinių priemonių, kurių buvo imtasi, Pilaitės gimnazijos futbolo maniežas neatlaikė sniego sankaupos ir jį dengiantis kupolas subliūško.
       2021-01-27 10:07:09

Kibernetinių piktavalių tipai: kaip juos atpažinti ir nuo jų apsiginti

Ekspertų vertinimu, šiemet įmonių išlaidos visame pasaulyje kibernetinei gynybai gali siekti net 166 mlrd. JAV dolerių. Skaičiuojama, jog kibernetinių atakų padaryta žala gali būti nepalyginamai didesnė ir sieks net 6 trilijonus JAV dolerių.
       2021-01-27 09:35:33

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 1278 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 10181 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 1278 nauji koronaviruso atvejai. Per paskutines 7 dienas teigiamų tyrimų dalis: 10,8% Patvirtintų atvejų skaičius per paskutines 7 dienas: 6598
       2021-01-27 08:33:23

Sniegas atneša nuostolius gyventojų turtui: nepamirškite valyti namų stogų

Žiemai stebinant neįprastu sniego gausumu, pastarąją savaitę draudikai fiksuoja gerokai išaugusį žalų gyventojų turtui skaičių. Specialistai prognozuoja, kad šiomis dienomis šalį užklupus snygiui, nuostolių gyvenantys nuosavuose namuose patirs ir dar daugiau.
       2021-01-27 08:30:45

Snygis sostinėje: tarnybos dirba be perstojo, padėti kviečiami ir vilniečiai

Jau antrą parą Vilniuje ir visoje Lietuvoje tęsiasi sniego audra – vietomis prisnigta net iki 30 cm. Vilniaus savivaldybės įmonių grupė dirba ištisą parą: visame mieste nuolat sukasi 50 skirtingo dydžio ir pajėgumų sniego valymo mašinų, kurios prižiūri net 1690 sostinės gatvių.
       2021-01-27 08:22:10

Vaistininkai įspėja: nesistenkite nukasti viso sniego iškart

Didžiojoje dalyje Lietuvos vis dar nesibaigiantis snygis, daugelį kiemų užklojo storu sniego sluoksniu, kastuvus teko prisiminti ne tik nuosavų namų, bet ir daugiabučių gyventojams.
       2021-01-27 08:20:05

Šeimos gydytoja: technologijos sveikatai stebėti po truputį išstumia savigydą

Ant dažno gyventojo riešo galima pamatyti išmanųjį laikrodį ar apyrankę, matuojančią žingsnius ar pulsą, o prasidėjus koronaviruso pandemijai išpopuliarėjo ir pulsoksimetrai – prietaisai, matuojantys deguonies įsotinimą kraujyje.
       2021-01-27 08:13:31

COVID-19 iššūkiai Vilniuje: planuojant vakcinavimą – išankstinis testavimas

Vilnius pradeda dar vienos tikslinės grupės testavimą greitaisiais serologiniais testais. Išsitirti mobiliuosiuose punktuose jau šiandien kviečiami švietimo įstaigų darbuotojai.
       2021-01-26 15:41:21

Vilniaus TV bokštas rengiamas rekonstrukcijai

Prieš kiek daugiu nei keturis dešimtmečius pastatytas Vilniaus TV bokštas iki šiol nebuvo kapitaliai remontuojamas, tačiau atliktos ekspertizės išvadose teigiama, jog būtina iš esmės rekonstruoti tiek pagrindinę pastato konstrukciją, tiek vidaus infrastruktūros tinklus.
       2021-01-26 15:37:34

Dalis vaikų grįš į sostinės mokyklas: ką svarbu žinoti tėvams

Švietimo ir mokslo ministerija praėjusią savaitę paskelbus, jog dalis vaikų jau galės grįžti į mokyklas, Vilniaus savivaldybėje ugdymo įstaigas lanko 272 pradinukai ir 443 mokymosi sunkumus patiriantys vaikai, suformuotos 228 grupės.
       2021-01-26 12:23:37

Persikvalifikavimas: būdas užsitikrinti stabilesnį rytojų

Pasikeitęs gyvenimo ritmas privertė sustoti daugybę verslų, o anot Užimtumo tarnybos direktorės Ingos Balnanosienės pandemijos metu labiausiai nukentėjo ne konkrečios profesijos atstovai, o sektoriai.
       2021-01-26 12:19:16

Ekspertų taryba siūlo toliau tęsti karantino priemones

Ekspertų taryba, įvertinusi epidemiologinę šalies situaciją, konstatuoja, kad iki šiol Ekspertų tarybos siūlytos ir Vyriausybės įgyvendintos epidemijos valdymo priemonės duoda teigiamą rezultatą:
       2021-01-26 10:55:29

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 686 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 7784 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 686 nauji koronaviruso atvejai. Per paskutines 7 dienas teigiamų tyrimų dalis: 10,7% Patvirtintų atvejų skaičius per paskutines 7 dienas: 6551
       2021-01-26 09:49:52

10 negirdėtų „iPhone“ triukų, kurie pakeis jūsų gyvenimą

Išmanieji telefonai turi daugybę kasdienybei palengvinti skirtų funkcijų. Tačiau ne visas jas naudojame, o dalies jų net nežinome. Štai „iPhone“ gerbėjai gali pasitikrinti, kiek iš žemiau įvardintų funkcijų naudoja, o kiek jų girdi pirmąjį kartą.
       2021-01-26 09:36:23

Dėl gausaus sniego sutriko laiškininkų bei kurjerių veikla

Lietuvos paštas perspėja, kad dėl gausaus sniego ir dėl to pablogėjusių eismo sąlygų, gali sutrikti laiškininkų bei kurjerių darbas, todėl gyventojus prenumerata, laiškai bei siuntos gali pasiekti vėliau.
       2021-01-26 09:30:29

Karpis: patarimai, kaip vartoti ir gardūs receptai

Lietuvių nuo seno pamėgtas karpis – iki šiol nepraranda savo populiarumo. Ši žuvis ne tik dažnai puošia šventinį gyventojų stalą, bet pamėgta vartoti ir kasdien. Karpis – skanus, lengvai pagaminamas, pasižymi ir įvairiausių vitaminų bei gerųjų medžiagų gausa.
       2021-01-26 09:03:42

Nudegimai, pirma pagalba nudegimų atvejais

Odos nudegimą paprastai sukelia tiesioginis sąlytis su ugnimi ar įkaitusiais daiktais, sausas karštis, trintis, karšti skysčiai ar garai, rūgštys, šarmai, elektros srovė, radiacija.
       2021-01-26 08:58:58

Ar bitkoinas ir pelenuose žiba?

Bitkoino − pirmosios ir populiariausios kriptovaliutos − kaina per pastaruosius kelerius mėnesius padidėjo maždaug keturis kartus. Ji šių metų pradžioje viršijo 40 tūkst. JAV dolerių už vieną bitkoiną. Tiesa, netrukus bitkoino kaina smuktelėjo ketvirtadaliu.
       2021-01-26 08:49:55

Draudikai įspėja: atėjus snygiui, vairuotojams teks atsiminti, ko mokėsi

Paskelbus apie į šalį atėjusį snygį, kuris truks kelias paras, draudikai perspėja vairuotojus apie pavojus keliuose ir siūlo prisiminti, ko mokėsi vairavimo mokyklose.
       2021-01-25 13:28:56

HELLA Lietuvoje pradeda gaminti degalų valdymo modulį: mažins CO2 išmetimą

Dvejus metus Lietuvoje veikianti „HELLA Lithuania“ pradeda gaminti degalų valdymo modulį, skirtą vokiečių gamintojo premium klasės automobiliams. Bendrovės produktas bus skirtas prisidėti prie automobilių išmetamo anglies dioksido mažinimo ir kartu užtikrinti efektyvesnį automobilių veikimą.
       2021-01-25 09:45:37

Praėjusią parą Lietuvoje registruotas 541 naujas koronaviruso atvejis

Atlikus 3832 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas 541 naujas koronaviruso atvejis. Per paskutines 7 dienas teigiamų tyrimų dalis: 10,8% Patvirtintų atvejų skaičius per paskutines 7 dienas: 6726
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.