Naujienos

Pasikeitimai darbo rinkoje: istorikės ir politikės pereina į technologijų sritį

2018-01-22 14:34:40

Moterys sukurtos ne tik grožio industrijai atstovauti. Jos gali kuo puikiausiai vadovauti nuo vyrų knibždančioms technologinėms įmonėms, pardavinėti kabelius, projektuoti namų fasadus ar programuoti laivų navigacijos sistemas, įsiliedamos į vieną perspektyviausių pasaulyje darbo rinkų.

Tai įrodo įkvepiančios sėkmės istorijos, apie kurias kalba programos „Women Go Tech“ organizatoriai. Ji skatina merginas pradėti karjerą technologijų, inžinerijos ir IT srityse.
Stereotipai griuvo jau po pirmų pokalbių

Viena iš projekto „Women Go Tech“ įkūrėjų Žydrūnė Vitaitė, neslepia, kad karjerą technologijų sferoje pradėjo be šios srities išsilavinimo – ji buvo baigusi ekonomikos mokslus, bet likimas sudėliojo savaip.

„Įsidarbinau telekomunikacijų įmonėje „Mainsec“ pardavimo vadybininke, kuri mobiliems operatoriams visame pasaulyje parduoda įrangą: antenas, kabelius ir t.t. Turėjau žinoti, ką parduodu. Dirbau, gilinausi ir... pavyko sritį perprasti – galiausiai net tapau tos įmonės vadove. Kai keičiau darbą, ieškojau jo tik technologijų srityje, nes čia atradau save“, – padariusi sėkmingą karjerą džiaugiasi ši jauna, trisdešimties metų moteris.

Ž. Vitaitė neslepia, kad užsikovoti vietą po saule nebuvo taip lengva. „Pasitaikė nemalonių situacijų, keistų žvilgsnių, sakyte sakančių: „Ką gi tu, mergaite, man parduosi, jei nieko apie tai nesupranti.“ Juk standartinis mano klientas buvo už mane kelis kartus vyresnis vyras, šioje sferoje retai kada išvystantis moterį. Bet po pirmų kontrolinių klausimų, stereotipai griuvo, palikdami suvokimą, kad esu savo srities profesionalė“, – pasakoja ji.

Savo pavyzdžiu šimtus kitų moterų įkvepianti Žydrūnė nori pakeisti lietuvių suvokimą, kad moterims vieta tik grožio industrijoje ar aptarnavimo, paslaugų sektoriuose. Jokiu būdu! „Norėjau kitoms moterims sutrumpinti paieškų kelią, kurį nuėjau pati, ieškodama atsakymų, kaip įsivirtinti technologijų rinkoje. Taip kartu su bendraminčių komanda gimė mentorystės programa „Women Go Tech“, sujungianti technologijų srities profesionalus-mentorius ir merginas, kurios ieško savęs technologijų sektoriuje. Programa tęsiasi 5 mėnesius. Neįtikėtina, kiek daug pavyksta per šį laikotarpį pasiekti. Tuo įsitikins visi, kurie apsilankys tarptautinėje mokymosi, žinių ir karjeros planavimo parodoje STUDIJOS 2018, kur „Women Go Tech” komanda pristatys įdomiausias sėkmės istorijas“, – apie sėkmingą projektą kalba Žydrūnė.

IT sfera atvira ir moterims iš regionų

Mentorystės programoje sudalyvavusios merginos pasiryžo visiškai keisti savo karjeras. Iš administratorių, vadybininkių, tapo programuotojomis, projektų vadovėmis ar net įkūrė savo verslus IT srityje.

„Pavyzdžiui, 28 metų amžiaus moteris iš Kupiškio kreipėsi į mus svajodama dirbti programuotoja. O ta svajonė jai gimė dar būnant vaiko priežiūros atostogose. Ji turėjo daug viduje kirbančių klausimų: „Gyvenu mažame miestelyje, nenoriu iš jos keltis, ar man yra viltis kažką pasiekti, jei siekti, tai ko tiksliai.“ Po užsiėmimų su mentoriumi mergina drąsiai metė vadybinį darbą, kad galėtų lankyti IT kursus Kaune ir netrukus pradėtų programuoti per atstumą, tam nesutrukdė net faktas, jog ji turi du vaikus“, – apčiuopiamais darbo rezultatais džiaugiasi „Women Go Tech“ įkūrėja.

Didžiulis džiaugsmas Lietuvai, kad programoje dalyvavusių merginų startuolį „Google“ ir prestižinis Didžiosios Britanijos verslo dienraštis „Financial Times“ įtraukė į Centrinės ir Rytų Europos kylančių technologijų žvaigždžių 100-uką. Dar vienai projekto dalyvei pasiūlytas inžinierės darbas prestižinėje Skandinavijos įmonėje.

Pasmerktos ašaroms ir nuobodiems darbams?

„Pasitaiko, kad mentoriui tenka padrąsinti jau esančias geras IT specialistes labiau pakovoti už save. Ne kartą susidūrėme su ugdytinėmis, kurios neblogai programavo, bet tai laikė hobiu, bijojo eiti ieškotis šios srities darbo. Mentorius įvertino jų kompetenciją, patarė, kur link eiti ir nepraėjus net pusmečiui moterys gavo pirmuosius programavimo darbus! Man pačiai teko guosti merginą, kuri jau dirbo technologijų srityje, buvo vienintelė moteris įmonėje. Jos niekas nesiuntė į jokias kvalifikacijos kėlimo programas ir ji ištisus metus už savo pinigus dalyvavo kursuose, kad tik tobulėtų savarankiškai. Kodėl taip nutiko? Nes vis dar gajus mitas, kad moteris geriau tegul atlieka lengvesnes, labiau kantrybės reikalaujančias užduotis, kuriose daugiau administravimo nei mąstymo. Moterims IT sferoje vis dar tenka „stovėti už save“, jog būtų vertinamos kaip lygios vyrams“, – pasakoja Žydrūnė.

„Yra sakančių: „Kokie dar stereotipai? Kas jums, moterys, draudžia eiti į technologijų sferą ir dirbti perspektyvų darbą?“ Tačiau ne viskas taip paprasta, kai įsigilini, moterims vis dar reikia postūmio ryžtis ateiti į perspektyviausias industrijas. Pavyzdžiui, jei reikėtų išvardinti IT sferoje dirbančias moteris lyderes, tikriausiai tektų ilgokai mąstyti. Nes jų kol kas ir yra mažai, bet darome viską, kad ši situacija keistųsi“, – apibendrina ji.

Svajonių atlyginimų užteks visiems

Žydrūnei pritaria ir inžinerinius mokslus baigusi, dvidešimt septynerių metų Monika Simaškaitė, savanoriaujanti projekte „Women Go Tech“. Ji tikina, kad moterų, sumaniusių nerti į tokią kai kam vis dar egzotišką sritį, neretai nepalaiko tėvai, draugai, vyrai. Jiems šie moterų norai atrodo kaip beprotybė ar dalykas, skirtas ne jų nosiai. Tačiau būna ir taip, kad „Women Go Tech“ komandai vyrai rašo nuoširdžius palaikymo laiškus, prašydami padėti jų antroms pusėms atrasti save. O atrasti save šioje sferoje tikri verta. IT sritis – ne tik labai perspektyvi bei įdomi, bet ir puikiai apmokama.

„Pavyzdžiui, projekto vadovas šiuo metu uždirba nuo 1500 Eur, vidutinis programuotojo atlyginimas Lietuvoje yra apie 1300–1400 Eur (prasideda nuo 600 Eur pradedantiems iki 3500 Eur pažengusiems ir daugiau). Tai pasaulinė rinka – gali sėdėdamas Lietuvoje dirbti su Šanchajuje sukurtais produktais, arba, gyvendamas Malaizijoje, gali programuoti Lietuvos įmonėms per nuotolį“, – pasakoja Monika.

„Tiesa, vien įsidarbinti technologinėje įmonėje neužtenka. Net ir užėmus svajonių pareigas, teks išspręsti daug neraminančių klausimų. Kaip vadovauti vyrų komandai? Ar normalu, kad IT skyriaus biure kabo nuogų moterų kalendoriai ir girdisi keiksmažodžiai? Ar privalau nešioti megztinius ir atsisakyti aukštakulnių, kad pritapčiau prie kolektyvo? Atsakymus į šiuos klausimus mūsų mentoriai dalina nuolat“, – pasakoja Monika Simaškaitė, griaudama ir stereotipą apie IT specialistus, kaip kuklius, už kompiuterių ekranų besislapstančius individus.

„Turėjome ugdytinę – fantastiško grožio moterį, vadovaujančią radioaktyvių atliekų valdymo agentūrai. Ji kuo puikiausiai vadovauja keliasdešimt metų toje sferoje dirbantiems inžinieriams, taigi, išvaizdos ir pareigų tikrai neverta sieti, o vadovaudamiesi stereotipais, galite gerokai apsirikti“, – priduria ji.

Pristatys įdomiausias istorijas

Archeologės, prekybininkės, istorikės, teisininkės, politikos mokslų specialistės su mentorių pagalba drąsiai keičia veiklos sritis ir atranda save iki tol ilgai vyriška laikytoje technologijų sferoje, kur jų laukia gerai apmokami, džiaugsmą teikiantys darbai. Su tokiomis istorijomis „Women Go Tech“ komanda susiduria kasdien. Įdomiausias jų pristatys vasario 8–10 dienomis vyksiančioje tarptautinėje mokymosi, žinių ir karjeros planavimo parodoje STUDIJOS 2018, Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo“.

Fotografo paslaugos Jūsų šventei
Naujienos komentarai

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2020-07-07 17:15:31

Lietuva įsigys vaisto koronavirusui gydyti

Lietuva planuoja įsigyti antivirusinio vaisto remdesiviro, skirto koronaviruso infekcijai (COVID-19 ligai) gydyti. Dalis suplanuoto vaisto kiekio bus perkama centralizuotai, t. y. kartu su kitomis Europos Sąjungos (ES) valstybėmis, kitą dalį Lietuva įsigys individualiai.
       2020-07-07 13:30:36

Frankfurtas – vieta, kurią privalote aplankyti

Ar galite įsivaizduoti nuostabų rezultatą, kai vienoje vietoje dera spindintys dangoraižiai ir tuo pačiu nuostabios gamtos plotmės? Nereikia net įsivaizduoti, jeigu turite galimybę apsilankyti Frankfurte.
       2020-07-07 13:30:33

Tinkama pagalvės priežiūra garantuoja ilgaamžiškumą

Ar patalynei reikia skirti dėmesio, kad ji kuo ilgiau tarnautų? Žinoma, tačiau tai daro retas. Štai užvalkalus, užtiesalus daugelis mūsų skalbia kartą per savaitę ir dar dažniau, tačiau tinkamai nesirūpina pačia patalyne.
       2020-07-07 12:30:15

Parengtos koronaviruso platinimo prevencijos rekomendacijos keliautojams

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), atsižvelgdama į nepalankią koronaviruso infekcijos plitimo situaciją kai kuriose Pasaulio šalyse, ragina keliautojus imtis reikiamų atsargumo priemonių ir paisyti specialistų rekomendacijų.
       2020-07-07 12:25:19

Po karantino: „Zoom“ išlieka 10 kartų populiaresnis, „TikTok“ – auga

Pasaulį sukaustęs karantinas Lietuvoje išpopuliarino iki tol gerokai mažiau dėmesio sulaukdavusias platformas – „Zoom“, „Microsoft Teams“, „Slack“, „TikTok“ ir kitas. Karantinui pasibaigus, kai kurių jų populiarumas neblėsta, o kitos naudojamos net gi mažiau nei prieš krizę.
       2020-07-07 11:22:46

Koronavirusas (COVID-19) - liepos 6 diena

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos teikiami duomenys. Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 3.
       2020-07-07 08:47:42

Sumažėjo ligos išmokų gavėjų, tačiau vis dar daug bedarbių

Pirmąjį mėnesį po karantino nedarbo išmokų gavėjų skaičius vis dar žymiai didesnis, nei tuo pačiu laikotarpiu prieš metus. Tuo tarpu tėvams grįžus į darbus, o vaikams – į darželius, pastebimai sumažėjo ligos išmokas dėl ekstremaliosios situacijos gaunančiųjų skaičius.
       2020-07-07 08:26:41

Pradėti tyrimai arseno kilmei požeminiame vandenyje nustatyti

Lietuvos geologijos tarnyba prie Aplinkos ministerijos (LGT) pradėjo tyrimus Raseinių rajone arseno kilmei požeminiame vandenyje nustatyti. Jie finansuojami iš Aplinkos apsaugos rėmimo programos lėšų.
       2020-07-07 08:21:10

Investavo į vibracijų energijos generatoriaus kūrėjus

Rizikos kapitalo fondas „Koinvesticinis fondas“ kartu su verslo angelų tinklo „LitBan“ nariais investuoja į lietuvišką startuolį „Nanoenergija“, kurio komanda sukūrė vibracijų energijos generatorių.
       2020-07-07 08:05:24

„Versli Lietuva“: 1 investuotas euras davė 15 eurų grąžos Lietuvos eksportui

Dvejus metus trukusi eksporto lyderių programa „Sparnai“ baigėsi šių metų birželį ir per šį laikotarpį Lietuvos eksportui sukūrė aiškiai pamatuojamą vertę – tarptautiniai pardavimai siekė 2,8 mln. Eur, o preliminarių kontraktų sudaryta už 15,3 mln. Eur.
       2020-07-07 07:36:04

Susiruošusiems automobiliu į Vilniaus centrą – patarimai atlikti namų darbus

Šiandien Vilniaus senamiestyje įsigaliojus kilpiniam eismui, į centrinę sostinės dalį išsiruošusiems vairuotojams draudikai siūlo atlikti namų darbus, o kelyje būti itin dėmesingiems ir atidiems – kad vairuojant būtų mažiau streso, netektų neplanuotai skubėti ir pavyktų greičiau prisitaikyti prie pokyčių.
       2020-07-05 19:28:59

Europos Komisija patvirtino 250 mln. investiciją į „airBaltic“ kapitalą

Vadovaudamasi ES valstybių paramos taisyklėmis, 2020 m. liepos 3 d. Europos Komisija patvirtino 250 mln. eurų siekiančią Latvijos vyriausybės investiciją į Latvijos oro linijų bendrovės „airBaltic“ kapitalą.
       2020-07-05 15:03:46

Koronavirusas (COVID-19) - liepos 2 diena

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos teikiami duomenys. Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 3.
       2020-07-04 19:11:50

Kauniečių padėka ir atsisveikinimas su Šaru: ne „viso gero“, o „iki pasimatymo“

Kaune, greta kelio A1 iškilęs didžiulis plakatas „Ačiū, Šarai. Adeu!“, vos pasirodęs penktadienio popietę, netruko sulaukti visuomenės reakcijų ir žiniasklaidos dėmesio.
       2020-07-04 11:33:08

3 žingsniai, kurie padės pasiruošti ilgojo savaitgalio piknikui (+receptai)

Artėjant Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo dienai daugelis planuoja iškylas su šeima ir draugais. Tačiau kiekvienam pikniko organizatoriui neišvengiamai kyla klausimas – kaip jam pasiruošti?
       2020-07-03 16:29:04

Norite įsiamžinti, kaip tikras blogeris? Vadovaukitės šiais patarimais

Nors dar prieš keletą metų sąvoka blogeris kai kam buvo naujiena, šiandien daugelis iš mūsų seka bent kelis Lietuvos ar pasaulio tinklaraštininkus, nuolat pasakojančius apie savo gyvenimą ir publikuojančius pavydą keliančias nuotraukas.
       2020-07-03 16:25:59

Vilniaus senamiestyje įsigalios kilpinis eismas: ką svarbu žinoti?

Jau nuo antradienio, liepos 7 d., Vilniaus senamiestyje įsigalioja nauja eismo organizavimo tvarka – Senamiesčio lankytojai bei gyventojai ir toliau galės privažiuoti automobiliu prie savo namų, darbo vietų ir traukos objektų, tačiau negalės kirsti Senamiesčio.
       2020-07-03 16:17:03

Plastinė nosies operacija: kokiais atvejais ji atliekama ir ko tikėtis

Nosis yra bene labiausiai pastebima veido dalis, ypatingai svarbi jo harmonijai. Net keli milimetrai gali ženkliai pakeisti nosies formą, o tuo pačiu ir bendrą veido išvaizdą. Pasak plastikos chirurgų, nosies plastika arba rinoplastika – viena sudėtingiausių ir subtiliausių estetinių operacijų.
       2020-07-02 15:37:59

Jus nustebins, kokį poveikį daro tirpiais elektrolitais praturtintas vanduo

Malšinti troškulį vandeniu yra vienas paprasčiausių ir lengviausiai prieinamų būdų. Sveikatos specialistai rekomenduoja iš vandens gauti dar didesnę naudą – praturtinti jį elektrolitais. Vaistininkė pasakoja, kad dehidratacija kūne prasideda akimirksniu, tai ypač pastebima mažiems vaikams.
       2020-07-02 15:30:10

Vandens gertuves vilniečiams surasti padės interaktyvus žemėlapis

Vasarai įsibėgėjus, bendrovė „Vilniaus vandenys“ ne tik toliau plečia vandens gertuvių tinklą mieste – dvi naujos gertuvės įrengtos sporto aikštyne prie Baltojo tilto – bet ir vilniečių bei sostinės svečių patogumui, sužymėjo jas interaktyviame žemėlapyje.
       2020-07-02 15:03:46

Koronavirusas (COVID-19) - liepos 1 diena

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos teikiami duomenys. Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 7.
       2020-07-02 13:27:41

5 populiarūs mitai apie makaronus: kokius iš tikrųjų rinktis

Daugelis lietuvių garbina itališką virtuvę, tačiau būtiniausių žinių apie esminį šios virtuvės ingredientą – makaronus – jiems labai trūksta. Lietuviams makaronai vis dar asocijuojasi su sovietiniu požiūriu į siaubingos kokybės akimirksniu į košę suverdantį produktą.
       2020-07-02 13:16:52

„Samsung“ pristatė 8 terabaitų „SSD 870 QVO“ duomenų kaupiklį

„Samsung“ pristatė naują antros kartos „SSD 870 QVO“ SATA magistralės tipo duomenų kaupiklį su itin didele talpa. Net 8 terabaitų talpos kaupiklis pasižymi greičiu, didele atminties talpa ir patikimu veikimu.
       2020-07-02 13:12:57

Ką vartoti, norint užbėgti virusams už akių?

Ar žinojote, kad Žemės planetoje egzistuoja apytiksliai 10 nonilijonų skirtingų virusų? National Geographic teigia, kad šis skaičius reiškia, jog virusų mūsų planetoje yra tiek, kad kiekvienai visatoje esančiai žvaigždei jų būtų galima priskirti po 100 milijonų.
       2020-07-02 13:09:43

„Sodra“ pradeda mokėti pensijų anuitetus. Jau yra pirmas klientas

Pirmas šalies gyventojas, dalyvavęs pensijų kaupime ir sulaukęs pensinio amžiaus, jau pateikė „Sodrai“ prašymą įsigyti standartinį pensijų anuitetą. „Sodra“ centralizuota pensijų anuitetų mokėtoja tapo nuo liepos 1-osios.
       2020-07-01 19:04:04

LRTK atkreipė dėmesį į Latvijos sprendimą

Lietuvos radijo ir televizijos komisija (toliau – LRTK) atkreipė dėmesį į Latvijos nacionalinės elektroninių žiniasklaidos priemonių tarybos (NEPLP) sprendimą uždrausti retransliuoti septynis RT kanalus ir jos raginimą kitas Bendrijos nares padaryti tą patį.
       2020-07-01 09:52:14

Kiek gyventojų pirmieji privalės pasirinkti elektros energijos tiekėją

Lietuvoje palaipsniui atsisakant monopolinių elektros tiekimo buitiniams vartotojams sąlygų, jau šią vasarą beveik šimto tūkstančių nekilnojamojo turto objektų savininkai gaus pranešimus.
       2020-07-01 07:07:31

Lietuvoje pradedama prekiauti naujaisiais LG 8K televizoriais

2020 m. pradžioje išleistus „LG Electronics“ (LG) 8K televizorius jau galima įsigyti Lietuvoje. 8K televizorius išsiskiria rodomu ryškiu ir tiksliu vaizdu, kuriamais itin tikroviškais žiūrėjimo įspūdžiais.
       2020-07-01 06:43:46

Kaip karantinas paveikė el. prekybos verslą?

Šįmet verslas susidūrė su neeiline situacija, kuomet daugelis įmonių dėl siaučiančios pandemijos bei įvesto karantino sustabdė ar apribojo veiklą bei susidūrė su kur kas mažesniais pirkėjų srautais.
       2020-07-01 06:40:38

Kur priduoti senas padangas?

Kada suvartojame maistą, pakuotes arba likusias šiukšles paprasčiausiai išmetame į šiukšliadėžę ar konteinerį. Su padangomis, kada jos susidėvi, taip daryti nevertėtų, nes jas gali susirinkti piktavaliai ir perpardavinėti.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.