iliustracija iliustracija
iliustracija iliustracija iliustracija
Naujienos

Pasikeitimai darbo rinkoje: istorikės ir politikės pereina į technologijų sritį

2018-01-22 14:34:40

Moterys sukurtos ne tik grožio industrijai atstovauti. Jos gali kuo puikiausiai vadovauti nuo vyrų knibždančioms technologinėms įmonėms, pardavinėti kabelius, projektuoti namų fasadus ar programuoti laivų navigacijos sistemas, įsiliedamos į vieną perspektyviausių pasaulyje darbo rinkų.

Tai įrodo įkvepiančios sėkmės istorijos, apie kurias kalba programos „Women Go Tech“ organizatoriai. Ji skatina merginas pradėti karjerą technologijų, inžinerijos ir IT srityse.
Stereotipai griuvo jau po pirmų pokalbių

Viena iš projekto „Women Go Tech“ įkūrėjų Žydrūnė Vitaitė, neslepia, kad karjerą technologijų sferoje pradėjo be šios srities išsilavinimo – ji buvo baigusi ekonomikos mokslus, bet likimas sudėliojo savaip.

„Įsidarbinau telekomunikacijų įmonėje „Mainsec“ pardavimo vadybininke, kuri mobiliems operatoriams visame pasaulyje parduoda įrangą: antenas, kabelius ir t.t. Turėjau žinoti, ką parduodu. Dirbau, gilinausi ir... pavyko sritį perprasti – galiausiai net tapau tos įmonės vadove. Kai keičiau darbą, ieškojau jo tik technologijų srityje, nes čia atradau save“, – padariusi sėkmingą karjerą džiaugiasi ši jauna, trisdešimties metų moteris.

Ž. Vitaitė neslepia, kad užsikovoti vietą po saule nebuvo taip lengva. „Pasitaikė nemalonių situacijų, keistų žvilgsnių, sakyte sakančių: „Ką gi tu, mergaite, man parduosi, jei nieko apie tai nesupranti.“ Juk standartinis mano klientas buvo už mane kelis kartus vyresnis vyras, šioje sferoje retai kada išvystantis moterį. Bet po pirmų kontrolinių klausimų, stereotipai griuvo, palikdami suvokimą, kad esu savo srities profesionalė“, – pasakoja ji.

Savo pavyzdžiu šimtus kitų moterų įkvepianti Žydrūnė nori pakeisti lietuvių suvokimą, kad moterims vieta tik grožio industrijoje ar aptarnavimo, paslaugų sektoriuose. Jokiu būdu! „Norėjau kitoms moterims sutrumpinti paieškų kelią, kurį nuėjau pati, ieškodama atsakymų, kaip įsivirtinti technologijų rinkoje. Taip kartu su bendraminčių komanda gimė mentorystės programa „Women Go Tech“, sujungianti technologijų srities profesionalus-mentorius ir merginas, kurios ieško savęs technologijų sektoriuje. Programa tęsiasi 5 mėnesius. Neįtikėtina, kiek daug pavyksta per šį laikotarpį pasiekti. Tuo įsitikins visi, kurie apsilankys tarptautinėje mokymosi, žinių ir karjeros planavimo parodoje STUDIJOS 2018, kur „Women Go Tech” komanda pristatys įdomiausias sėkmės istorijas“, – apie sėkmingą projektą kalba Žydrūnė.

IT sfera atvira ir moterims iš regionų

Mentorystės programoje sudalyvavusios merginos pasiryžo visiškai keisti savo karjeras. Iš administratorių, vadybininkių, tapo programuotojomis, projektų vadovėmis ar net įkūrė savo verslus IT srityje.

„Pavyzdžiui, 28 metų amžiaus moteris iš Kupiškio kreipėsi į mus svajodama dirbti programuotoja. O ta svajonė jai gimė dar būnant vaiko priežiūros atostogose. Ji turėjo daug viduje kirbančių klausimų: „Gyvenu mažame miestelyje, nenoriu iš jos keltis, ar man yra viltis kažką pasiekti, jei siekti, tai ko tiksliai.“ Po užsiėmimų su mentoriumi mergina drąsiai metė vadybinį darbą, kad galėtų lankyti IT kursus Kaune ir netrukus pradėtų programuoti per atstumą, tam nesutrukdė net faktas, jog ji turi du vaikus“, – apčiuopiamais darbo rezultatais džiaugiasi „Women Go Tech“ įkūrėja.

Didžiulis džiaugsmas Lietuvai, kad programoje dalyvavusių merginų startuolį „Google“ ir prestižinis Didžiosios Britanijos verslo dienraštis „Financial Times“ įtraukė į Centrinės ir Rytų Europos kylančių technologijų žvaigždžių 100-uką. Dar vienai projekto dalyvei pasiūlytas inžinierės darbas prestižinėje Skandinavijos įmonėje.

Pasmerktos ašaroms ir nuobodiems darbams?

„Pasitaiko, kad mentoriui tenka padrąsinti jau esančias geras IT specialistes labiau pakovoti už save. Ne kartą susidūrėme su ugdytinėmis, kurios neblogai programavo, bet tai laikė hobiu, bijojo eiti ieškotis šios srities darbo. Mentorius įvertino jų kompetenciją, patarė, kur link eiti ir nepraėjus net pusmečiui moterys gavo pirmuosius programavimo darbus! Man pačiai teko guosti merginą, kuri jau dirbo technologijų srityje, buvo vienintelė moteris įmonėje. Jos niekas nesiuntė į jokias kvalifikacijos kėlimo programas ir ji ištisus metus už savo pinigus dalyvavo kursuose, kad tik tobulėtų savarankiškai. Kodėl taip nutiko? Nes vis dar gajus mitas, kad moteris geriau tegul atlieka lengvesnes, labiau kantrybės reikalaujančias užduotis, kuriose daugiau administravimo nei mąstymo. Moterims IT sferoje vis dar tenka „stovėti už save“, jog būtų vertinamos kaip lygios vyrams“, – pasakoja Žydrūnė.

„Yra sakančių: „Kokie dar stereotipai? Kas jums, moterys, draudžia eiti į technologijų sferą ir dirbti perspektyvų darbą?“ Tačiau ne viskas taip paprasta, kai įsigilini, moterims vis dar reikia postūmio ryžtis ateiti į perspektyviausias industrijas. Pavyzdžiui, jei reikėtų išvardinti IT sferoje dirbančias moteris lyderes, tikriausiai tektų ilgokai mąstyti. Nes jų kol kas ir yra mažai, bet darome viską, kad ši situacija keistųsi“, – apibendrina ji.

Svajonių atlyginimų užteks visiems

Žydrūnei pritaria ir inžinerinius mokslus baigusi, dvidešimt septynerių metų Monika Simaškaitė, savanoriaujanti projekte „Women Go Tech“. Ji tikina, kad moterų, sumaniusių nerti į tokią kai kam vis dar egzotišką sritį, neretai nepalaiko tėvai, draugai, vyrai. Jiems šie moterų norai atrodo kaip beprotybė ar dalykas, skirtas ne jų nosiai. Tačiau būna ir taip, kad „Women Go Tech“ komandai vyrai rašo nuoširdžius palaikymo laiškus, prašydami padėti jų antroms pusėms atrasti save. O atrasti save šioje sferoje tikri verta. IT sritis – ne tik labai perspektyvi bei įdomi, bet ir puikiai apmokama.

„Pavyzdžiui, projekto vadovas šiuo metu uždirba nuo 1500 Eur, vidutinis programuotojo atlyginimas Lietuvoje yra apie 1300–1400 Eur (prasideda nuo 600 Eur pradedantiems iki 3500 Eur pažengusiems ir daugiau). Tai pasaulinė rinka – gali sėdėdamas Lietuvoje dirbti su Šanchajuje sukurtais produktais, arba, gyvendamas Malaizijoje, gali programuoti Lietuvos įmonėms per nuotolį“, – pasakoja Monika.

„Tiesa, vien įsidarbinti technologinėje įmonėje neužtenka. Net ir užėmus svajonių pareigas, teks išspręsti daug neraminančių klausimų. Kaip vadovauti vyrų komandai? Ar normalu, kad IT skyriaus biure kabo nuogų moterų kalendoriai ir girdisi keiksmažodžiai? Ar privalau nešioti megztinius ir atsisakyti aukštakulnių, kad pritapčiau prie kolektyvo? Atsakymus į šiuos klausimus mūsų mentoriai dalina nuolat“, – pasakoja Monika Simaškaitė, griaudama ir stereotipą apie IT specialistus, kaip kuklius, už kompiuterių ekranų besislapstančius individus.

„Turėjome ugdytinę – fantastiško grožio moterį, vadovaujančią radioaktyvių atliekų valdymo agentūrai. Ji kuo puikiausiai vadovauja keliasdešimt metų toje sferoje dirbantiems inžinieriams, taigi, išvaizdos ir pareigų tikrai neverta sieti, o vadovaudamiesi stereotipais, galite gerokai apsirikti“, – priduria ji.

Pristatys įdomiausias istorijas

Archeologės, prekybininkės, istorikės, teisininkės, politikos mokslų specialistės su mentorių pagalba drąsiai keičia veiklos sritis ir atranda save iki tol ilgai vyriška laikytoje technologijų sferoje, kur jų laukia gerai apmokami, džiaugsmą teikiantys darbai. Su tokiomis istorijomis „Women Go Tech“ komanda susiduria kasdien. Įdomiausias jų pristatys vasario 8–10 dienomis vyksiančioje tarptautinėje mokymosi, žinių ir karjeros planavimo parodoje STUDIJOS 2018, Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo“.

Reklama
Naujienos komentarai

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2019-11-21 09:09:13

Vagių darbą galima apsunkinti: koks namų užraktas juos atbaidys

Tyrimas parodė, kad spynos Baltijos šalių žmonėms – pati svarbiausia fizinė namų apsauga. Lyginant su Latvija ir Estija, mūsų šalyje daugiausiai – 45 proc. – gyventojų namus ir juose esantį turtą saugo spynomis. Taip elgiasi 44 proc. latvių ir 40 proc. estų.
       2019-11-21 09:03:50

Kodėl vaikai vemia dažniau?

Pykinimas ir vėmimas – dažnai pasitaikantis simptomas vaikams, o suaugusieji vemia, palyginti, rečiau. „Eurovaistinės“ vaistininkė Regina Molotkova sako, kad dažniausiai vaikų vėmimas praeina negydant, tačiau konsultacijos su specialistais svarbios visais atvejais.
       2019-11-21 08:59:24

3 mitai, kuriais žmonės vadovaujasi drėkindami ir valydami namų orą

Sausas ir užterštas oras patalpose – viena iš pagrindinių priežasčių dėl kurių paūmėja alergijos, o šaltuoju sezono metu – plinta virusai ir bakterijos. Deja, labai maža dalis žmonių žino, kaip tinkamai spręsti šią problemą.
       2019-11-21 08:46:53

Kaip iš tikrųjų kepyklose kepama duona: 5 svarbiausi žingsniai

Ar tikrai namuose kepta duona yra natūralesnė ir kokybiškesnė, už keptą kepykloje? Ar kepykloje galima iškepti tikrą tradicinę raugo duoną, kokią kepdavo ir mūsų senoliai? Kaip iš tikrųjų ši duona yra gaminama Lietuvoje, koks jos kepimo kelias?
       2019-11-20 14:10:42

Ką reiškia banko skyriaus uždarymas regiono miestelyje?

Ar banko skyriaus uždarymas regiono miestelyje reiškia, kad iš jo pasitraukia pats bankas? LR Seimo Biudžeto ir finansų komitetas ir Lietuvos bankas surengė konferenciją „Kuo pakeisime išeinančius bankus regionuose?“
       2019-11-20 12:43:03

Telefonų numerių istorija: kaip gavome kodą +370 ir ką reiškia 555?

Išmaniųjų telefonų eros laikais apie telefonų numerius susimąstyti tenka retai – dažniausiai juos išsaugome adresatų sąraše ir tiesiog pamirštame. Tačiau technologijų ekspertai teigia, kad jų istorija yra kupina įdomių faktų ir dalijasi keliais iš jų.
       2019-11-20 12:36:43

34 metai su „Windows“: kaip „langai“ pakeitė kompiuterių pasaulio istoriją

Populiariausia kompiuteriams skirta operacinė sistema „Windows“ šiandien švenčia savo 34-ąjį gimtadienį. Paminėdami šią sukaktį kviečiame prisiminti, kaip ši operacinė sistema augo, kokių naujovių pasiūlė žmonėms ir ko galime tikėtis ateityje.
       2019-11-20 12:33:29

Tyrimas: 7 iš 10 lietuvių yra nepatenkinti savo būstu

Lietuvoje net 70 proc. gyventojų netenkina jų dabartinis būstas. Tokią statistiką atskleidė nekilnojamojo turto vystymo bendrovės „Build Me“ užsakymu atliktas reprezentatyvus šalies gyventojų tyrimas.
       2019-11-20 12:28:07

Mokotės naujos kalbos? Būdai palengvinsiantys procesą

Šiuo metu pasaulyje yra kalbama daugiau nei 6,5 tūkst. kalbomis, o 2 tūkst. iš jų kalba vos daugiau nei tūkstantis gyventojų. Mokėti dar vieną papildomą kalbą visada pravers tiek keliaujant, tiek pristatant save darbo pokalbyje.
       2019-11-19 09:09:18

Atostogų įpročiai pasikeitė: šį spalį keliavusių į užsienį – daugiau nei liepą

Lietuvos žmonės šių metų rudenį pakeitė atostogavimo įpročius – keliaujančių į užsienį spalį buvo daugiau nei liepos mėnesį. Draudikai suskaičiavo, kad spalį užsienio kelionėse patirtos žalos ne tik aplenkė populiariausio atostogų mėnesio – liepos – skaičius, tačiau ir 35 proc. viršijo kasmetinį spalio mėnesio vidurkį.
       2019-11-19 09:07:06

Penki patarimai, kaip sąskaitas apmokėti laiku

Laiku apmokamos sąskaitos – svarbus finansinės gerovės aspektas. Ir jas lemia ne tik tai, kiek pajamų gaunate, bet svarbiausia – kaip jas valdote. Žinodami, kada turi būti apmokėtos sąskaitos, ir tai atlikdami iki nustatyto termino, ne tik išvengsite streso, bet ir sutaupysite pinigų.
       2019-11-18 16:01:23

Trečdalis lietuvių išsiverstų tik su skaitmeniniu banku

Maždaug kas trečias (31 proc.) šalies gyventojas jau dabar būtų pasirengęs naudotis vien tik skaitmeninio banko paslaugomis, parodė „Swedbank“ užsakymu atlikta Baltijos šalių gyventojų apklausa.
       2019-11-18 15:55:03

Kauniečių pasitenkinimas miesto viešuoju transportu auga

Atsinaujinantis Kauno viešojo transporto parkas, patogesnis atsiskaitymas už keliones ir auganti paslaugų kokybė sulaukia pozityvių vertinimų. Tai paaiškėjo spalio mėnesį atlikus kasmetinę viešojo transporto keleivių apklausą.
       2019-11-18 15:37:45

Reikalavimas fiksuoti darbo laiką: vienoms įmonėms trukdo, o kitoms padeda?

Nuo gegužės mėnesio visi Europos Sąjungos darbdaviai yra įpareigoti vesti darbo apskaitą. Ne vienai įmonei šis reikalavimas kelia galvos skausmą, mat ribotus išteklius tenka aukoti dar vienai pašalinei užduočiai.
       2019-11-18 15:34:21

Vaistininkai sunerimę – antibiotikų vartojame pernelyg daug

Antibiotikai padėjo suvaldyti daugybę iki tol sunkiai gydytų ligų, tačiau šiandien pasaulis susiduria su nauju iššūkiu – augančiu bakterijų atsparumu, tam įtakos turi neteisingas antibiotikų vartojimas.
       2019-11-18 15:31:19

Kiek turime laiko kol savižudybės persikels į darbo vietas

Savižudybės yra opi, tačiau tokia nemaloni tema, kad tiek darbo, tiek namų aplinkoje įnirtingai stengiamasi neigti, kad ji egzistuoja. Tuo pačiu metu, remiantis Valstybinio psichikos sveikatos centro statistikos pateiktais duomenimis rodikliai yra grėsmingi.
       2019-11-18 15:24:33

Kaip prižiūrėti dyzelinių automobilių ekologines sistemas?

Dyzelinis automobilis su įdiegtomis ir tinkamai veikiančiomis išmetamųjų dujų neutralizavimo sistemomis, palyginus su benzinu veikiančiu automobiliu, yra ne tik taupesnis, bet ir nenusileidžia ekologiniais rodikliais, o CO2 emisija yra mažesnė – tai patvirtino Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) mokslininkų atliktas tyrimas.
       2019-11-15 15:55:56

Antibiotikas – ne saldainis. Didžiausios jų vartojimo klaidos

Kaip dažnai vartojate antibiotikus? Jų griebiatės tik kraštutiniu atveju ar vos peršalus ir užgulus nosiai? Specialistai įspėja: antibiotikai – ne saldainiai, tad jų vartojimas turi būti teisingas. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) skambina pavojaus varpaus dėl mikroorganizmų atsparumo antibiotikams.
       2019-11-15 10:28:21

„Rail Baltica“ vizija: sujungti skrydžius su traukinių transportu

2019 m. lapkričio 13 d., už „Rail Baltica“ projektą atsakinga įmonė „RB Rail AS“ pristatė tyrimą, kuriame įvertintos pagrindinės oro uostų keleivių srautų integravimo į greitųjų traukinių tinklą „Rail Baltica“ ypatybės ir reikalavimai.
       2019-11-15 10:23:10

Socialiniai įgūdžiai ar socialiniai tinklai: kur pranašesnė jaunoji Z karta?

Išskirtinai nei kitos, nuo vaikystės internetą pažįstanti Z karta naršymui internete skiria daugiausiai laiko. „Instagram story“, „live“ filmavimas ir virtualūs draugai šiuolaikiniam jaunimui yra neatsiejama gyvenimo dalis. Kaip socialinė medija pakeitė jaunimo bendravimo įpročius ir pasaulio suvokimą?
       2019-11-15 10:14:06

5 patarimai, kaip telefonu padaryti kokybiškas nuotraukas tamsiu paros metu

Vienas svarbiausių dalykų šiandien – gražiai fotografuoti, nes socialiniai tinklai patys sėkmingomis nuotraukomis nepasidalins. Dieną tai padaryti nesunku, o kaip kokybiškus kadrus išgauti tamsiu paros metu? Net ir turint naktį gerai fotografuojantį telefoną, jūsų kadrai gali nepavykti.
       2019-11-15 10:08:16

Vilniuje „išdygo“ Agnės Kišonaitės instaliacija „Cukrinė širdis“

Ketvirtadienį, Pasaulinę diabeto dieną, sostinės Odminių skvere pristatyta menininkės Agnės Kišonaitės sukurta instaliacija „Cukrinė širdis“. Pustrečio metro aukščio raudoną širdies formos karkasinę konstrukciją menininkė užpildė kraujotakos sistemą primenančiais raizginiais iš tuščių ar cukrumi užpildytų stiklo konteinerių.
       2019-11-15 09:35:52

Europarlamentaras Liudas Mažylis: GMO ant Europos stalo, ką valgysime rytoj?

Globalizacija, didėjanti populiacija, klimato kaita, chemiškai apdorotas maistas ir kiti iššūkiai yra taip vieni su kitais susipynę, kad net primena gerą ryžių mišrainę. Ir ją miniu ne atsitiktinai, nes tiek išvardinti iššūkiai, tiek ryžių mišrainėje randami kukurūzai yra susiję su viena, daugeliui iki galo taip ir nesuprantama, Genetiškai modifikuotų organizmų (GMO) tema.
       2019-11-15 09:07:55

Gydytojos patarimas vyrams: sveikatai saugoti pasitelkite technologijas

Nors vis dar vyrauja nuostata, kad vyrai sveikata rūpinasi mažiau, nei moterys, gydytoja Martyna Karklytė teigia, jog taip nebėra – jie vis didesnį dėmesį skiria fiziniam aktyvumui, sveikai mitybai, kokybiškam miegui bei kovai su stresu.
       2019-11-15 09:07:55

Temperatūros svarba miegui – kaip atvėsinti kūną naktimis?

Įvairių tyrimų ir stebėjimų dėka šiandien žinome, kad mūsų miegui įtaką daro daugybė įvairių vidinių bei išorinių veiksnių. Tai – teisingas miego ritmas, miegojimo ciklai, čiužinys ir net miegamojo aplinka. Vis dėlto, veiksnys, kurį savo kūnų jaučiame ir identifikuoti galime kiekvienas yra temperatūra.
       2019-11-14 19:34:18

Robotai logistikos versle: kaip ši sfera atrodys po dešimties metų?

Jau ne vieną dešimtmetį viešoje erdvėje sklandančios prognozės, kad žmogaus darbo jėgą pakeis robotai, neaplenkia ir logistikos bei siuntų verslų. Tačiau į duris besibeldžiančio mechaninio kurjerio neturime nei dabar, nei, panašu, sulauksime artimiausioje ateityje.
       2019-11-13 20:15:55

Ateities darbo rinka: kaip keičiasi mūsų įpročiai?

Spėjama, kad ateityje daugiau nei 75 mln. darbo vietų išnyks dėl galimybių technines užduotis perleisti robotams. Žinoma, dirbtiniam intelektui prilygti žmogaus kritiniam ir kūrybiniam mąstymui dar prireiks daug laiko, tad robotai tikrai neužvaldys visos darbo rinkos.
       2019-11-13 20:09:31

Ar elektroninė prekyba pakeis fizines parduotuves?

Prireikus naujų batų, šviestuvo ar televizoriaus, vis retesnis šių prekių ieškoti važiuoja į fizines parduotuves, kai jas nusipirkti galima vos keliais mygtukų paspaudimais. Maža to, pastaraisiais metais internetinė prekyba išsiplėtė ir į greito apyvartumo prekių – maisto produktų, gėrimų, kasdienių buities ir higienos reikmenų – sektorių.
       2019-11-12 12:40:49

„Toksika“ pradėjo saugiai deginti Alytaus gaisravietėje surenkamas atliekas

Penktadienį Alytaus gaisravietėje pradėjusi degėsių surinkimo darbus, šiandien „Toksika“ jau daugiau nei parą saugiai degina surinktas pavojingąsias atliekas. Į „Toksikos“ padalinį Šiaulių rajone atvežtos pavojingosios atliekos – metalinių, tekstilinių kordų atliekos su gumos ir degėsių likučiais – deginamos specialiame „Toksikos“ pavojingųjų atliekų utilizavimui skirtame įrenginyje.
       2019-11-12 12:25:11

Technologijos mokslų daktarė: nebijokite siekti to, ko norite jūs

Akvilė Zabiliūtė-Karaliūnė – technologijos mokslų daktarė, Vilniaus universiteto (VU) Fizikos fakulteto Fotonikos ir nanotechnologijų institute atliekanti įvairiausius su apšvietimu susijusius tyrimus, kurianti ir tobulinanti naujus apšvietimo šaltinius, skirtus ir menui, ir medicinai.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.
Reklama