Naujienos

Nuo fakso iki liečiamojo ekrano: kas pakito šio amžiaus logistikoje ?

2018-04-27 20:28:59

Logistika yra viena pagrindinių Lietuvos ūkio šakų, kiekvienais metais sudaranti keliolika procentų šalies bendrojo vidaus produkto (BVP), o kai kurie prekių ženklai kaip „Girteka“ yra gerai žinomi visoje Europoje.

Ši sritis tokios įtakos pasiekė ne per vienerius metus ir nemažai prie to prisidėjo technologinis progresas – laiku prie jo prisitaikiusios įmonės išlošė, o deklaravusios ištikimybę tradicijoms tobulėjo kur kas lėčiau. Tačiau kas jų laukia ateityje?

Apie tai keli pranešėjai papasakos gegužės 16–18 dienomis Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo“ vyksiančioje parodoje „Transbaltica“. Lietuvos nacionalinės ekspeditorių ir logistų asociacijos „Lineka“ viceprezidentas Tautginas Sankauskas pasidalijo mintimis apie tai, kokie technologiniai pokyčiai vyko iki šiol bei kurie iš jų – svarbiausi.

Svarbiausia – bendrauti

„Didžiausias, be abejonės, komunikacijos pokytis. Šiandien visi rankoje turime išmaniuosius telefonus, o ką darėme prieš 20 metų? Ieškojome telefonų numerių kontaktų knygose, skambinome, važiavome. Technologijos pakeitė ne tik bendravimo greitį, bet ir kainą – šiandien su kita pasaulio dalimi susisiekti yra nepalyginti pigiau nei prieš keliolika metų“, – kalbėjo T. Sankauskas.

Pavyzdžių – ne vienas, tačiau bene svarbiausias pokytis yra mobilumas. Ekspeditoriai gali bendrauti su klientais, nebūdami darbo vietoje, mobilusis telefonas leidžia tai daryti ten, kur tik yra ryšys. Nutikus nesklandumams, vilkiko vairuotojas gali tą pačią minutę paskambinti ir paprašyti ekspeditoriaus pagalbos.

Dar prieš 30 metų tai buvo neįmanoma. Prieš 20 – įmanoma, bet kainavo labai daug. Prieš 10 – įmanoma ir kaina jau tapo prieinama daugeliui. O dabar mobilumas kainuoja tiek mažai, kad ne tik yra prieinamas visiems, bet ir sudaro labai menką dalį visoje logistikos grandinės sąmatoje.

Dar neseniai tarptinklinio ryšio kainos (angl. roaming) buvo kelias dešimtis kartų didesnės nei vietinio. Dabar visoje Europos Sąjungoje galima už tą pačią kainą ne tik kalbėti telefonu, bet ir siųsti duomenis internetu. Už ES ribų kainos jau kitos, tačiau ir jos – kur kas mažesnės nei prieš kelerius metus.

Klientų ramybė

Logistikos grandinėje yra daug susijusių žmonių, kuriems neatliekant savo darbo, ji nutrūksta. Vienas jų – klientas, krovinio savininkas.

Dar praėjusiame šimtmetyje pasinėręs į transporto veiklą T. Sankauskas pamena, jog klientai dėl savo krovinių nerimaudavo ir kone kasdien skambindavo, klausdami vieno: „Ar viskas gerai?“

Dabar tokių klausimų iškyla labai retai. Dėl tų pačių išaugusių komunikacijos galimybių klientas gali sekti savo krovinį realiu laiku – matyti, kur jis važiuoja, sustoja bei kitą informaciją. Kartais kertant ES ir trečiosios šalies sienas, vežėjams tenka užtrukti, pasak T. Sankausko, tai bene dažniausias atvejis, kai pamatęs nejudantį krovinį klientas pasiteirauja, ar viskas gerai.

Sekimo sistema įdiegta ne tik keliais transportuojamose prekėse, ji pritaikoma ir oru, geležinkeliais ar jūra gabenamiems kroviniams. Kiekvienas, bent kartą pirkęs vertingesnį daiktą iš parduotuvių „Alibaba“, „Amazon“ ar „Ebay“ pamena gavęs ilgą kodą su prierašu „Tracking number“. Prekės vežėjo tinklalapyje suvedus tą kodą, galima matyti tikslią jos buvimo vietą ir sužinoti apie atvykimą į Lietuvą netgi anksčiau nei gaunama žinia iš pašto ar siuntų tarnybos.

Patogumas planuojant maršrutą

Technologijos padeda ne tik ekspeditoriams, klientams, bet ir patiems vairuotojams. Pavyzdžiui, jie kone realiu laiku gali sekti jiems reikalingo maršruto eismo informaciją – matyti spūstis, avarijas, kelio remontus, netgi dangos bei oro būklę.

Tokia informacija pravarti bet kurioje pasaulio vietoje. Neturėdamas interneto ryšio, vairuotojas tik privažiavęs eismą draudžiantį ženklą sužinos apie įvykusią avariją ar stichinę nelaimę, o naudodamasis išmaniosiomis technologijomis, tokią informaciją gaus dar planuodamas dienos maršrutą.

Navigacijos įrenginiuose sužymėtos ir degalinės, poilsio aikštelės, kavinės – turinčiam ribotą važiavimo laiką vairuotojui pravartu planuoti savo kelionę ir numatyti visas tos dienos stoteles bei nakvynės vietą. Taip važiavimo procesas labiau optimizuojamas, kruopščiai planuojant kiekvienai kelionei sutaupoma ne viena valanda.

Net ir situaciją muitinėje vairuotojai gali stebėti savo telefone – matydami, kad viename pasienio poste susidariusi ilga automobilių eilė, jie gali važiuoti kito link ir taip sutaupyti ne vieną valandą.

Prisideda prie saugumo

Išaugusios komunikacijos ir mobilumo galimybės didina ir pačių krovinių saugumą. Vien jų sekimas internetu palengvino nakties miegą daugeliui užsakovų, o pastaraisiais metais vis dažniau taikoma ir kita sistema – vadinama išmanioji plomba.

Tai nėra, kaip ją daugelis įsivaizduoja, lipnia juosta užklijuotos durys. Plomba labiau primena signalizacijos jutiklį, kuris įdedamas į uždarą vietą – konteinerį ar vilkiko puspriekabę. Jis fiksuoja patalpos tūrį ir informaciją apie atidaromas duris, iškraunamas ar pakraunamas prekes, kurią gali akimirksniu perduoti nors ir į kitą pasaulio kraštą – vietą, kur ta informacija administruojama. Pastebėjęs įtartinus veiksmus, administratorius gali nedelsdamas imtis priemonių.

„Išmaniosios plombos nemažai kainuoja, tad daugelis įmonių jų nenaudoja. Jos atsiperka tik gabenant labai brangias prekes“, – pridūrė „Lineka“ viceprezidentas.

Brangios prekės – nebūtinai auksas ar juvelyriniai dirbiniai. Tai gali būti ir kompiuterinė technika, pavyzdžiui, mažytės vaizdo kameros, kurių pilna puspriekabė būtų verta milijonų eurų.

Apie parodą „Transbaltica“

Tarptautinė paroda „Transbaltica“ yra vienintelis specializuotas transporto verslo aktualijas atspindintis renginys Baltijos šalyse. Jos tikslai – pristatyti rinkos naujienas, transporto sektoriaus iššūkius ir aktualijas, skatinti transporto verslo įmonių bendradarbiavimą, tarptautinių verslo ryšių plėtrą, vidinės paklausos didinimą ir prisidėti prie patrauklaus Lietuvos kaip modernios tranzito šalies įvaizdžio formavimo. Paroda „Transbaltica“ vyks gegužės 16–18 dienomis Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo“.

Naujienos komentarai

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2020-08-03 16:35:04

Revoliucijos nesukėlusios technologijos: nuo riedžių iki išmaniųjų akinių

Kiekviena nauja inovacija atkeliauja su milžiniškomis perspektyvomis ir pažadu pakeisti mūsų pasaulį iš esmės. Kita vertus, tokioms vizijoms persikelti į realybę pavyksta gana retai.
       2020-08-03 16:27:09

Koronavirusas (COVID-19) - rugpjūčio 2 diena

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos teikiami duomenys. Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 10.
       2020-08-02 18:40:21

Renkamės augintinį - nuo ko pradėti?

Ištikimas šuo, murkianti katė, o gal – ilgaausis triušis? Nusprendus į namus priimti naują šeimos narį – naminį gyvūnėlį, šeimininkai ne retai susiduria su dilema, kaip išsirinkti tinkamiausią augintinį.
       2020-08-02 18:36:19

5 lengvi užkandžiai, kurie suteiks energijos aktyviai veiklai

Būna dienų, kai norisi kalnus nuversti, tačiau jėgų kaip nėra, taip nėra. Kartais norint gauti daugiau energijos, kuri leistų aktyviai praleisti laisvalaikį ir padidinti fizinę ištvermę, tereikia vos vieno tinkamo užkandžio.
       2020-08-02 18:16:43

Koronavirusas (COVID-19) - rugpjūčio 1 diena

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos teikiami duomenys. Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 17.
       2020-08-02 17:57:46

Vienkartinės medicininės ir daugkartinės kaukės: kaip jas taisyklingai dėvėti?

Nuo rugpjūčio 1 d. šalyje vėl įsigaliojus privalomajam apsauginių kaukių dėvėjimui viešajame transporte bei uždarose prekybos ir paslaugų teikimo vietose, sostinės savivaldybės įstaiga „Vilnius sveikiau: geros savijautos biuras“ (Biuras) kviečia vilniečius atkreipti dėmesį į kaukių dėvėjimo taisykles.
       2020-08-01 17:26:33

Šalyje vakar patvirtinta 18 korona viruso atvejų

Lietuvoje per vakar parą patvirtinta 18 atvejų, iš jų 6 įvežtiniai, 9 užsikrėtė po kontakto su anksčiau patvirtintais atvejais, 3 asmenų užsikrėtimo aplinkybės nėra aiškios. 7 atvejai nustatyti Vilniaus, 5 Kauno, 4 Panevėžio, 2 Šiaulių apskrityse.
       2020-08-01 09:22:56

Pasibaigus karantinui: išėjus į lauką lūžta kaulai ir nebeatlaiko raiščiai

Pavasario karantinas, uždaręs mus visus namuose, keletui mėnesių sumažino ir žmonių traumų statistikos rodiklius. Tačiau, vos jam pasibaigus, draudikų fiksuojami susižalojimai ėmė augti – išėjus sportuoti, bėgioti ar kitaip aktyviai leisti laisvalaikį.
       2020-08-01 09:17:44

Šiemet smarkiai padidėjo sergamumas erkiniu encefalitu

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, per pirmąjį šių metų pusmetį užregistruoti 136 susirgimai erkiniu encefalitu (EE) ir tai beveik trečdalių daugiau nei pernai per tą patį laikotarpį (99 atvejai).
       2020-08-01 09:14:30

Asmeninis finansų planavimas banke – misija (ne)įmanoma?

Su finansais susiję sprendimai neabejotinai yra vieni svarbiausių gyvenime. Nepaisant to, šioje srityje prireikus patarimo ar rekomendacijos, daugeliui gyventojų tenka kliautis savo gebėjimais susirasti informaciją internete patiems ar vadovautis artimųjų patarimais.
       2020-08-01 09:02:07

Štai kodėl ryšys yra, o net paskambinti negalite

Ryšių reguliavimo tarnybos duomenimis, „Telia“ turi 99 proc. šalies teritorijos dengiantį 4G ryšio tinklą. Tai reiškia, kad praktiškai bet kur Lietuvoje galima pagauti bent silpną 4G signalą. Tad kodėl atvykę į sodybą, grybaudami miške ar žvejodami vidury ežero vis papuolame į tą nelemtą 1 proc., kur ryšio nėra?
       2020-08-01 08:57:49

Saugantis viruso plitimo stiprinamos apsaugos priemonės viešajame transporte

Susisiekimo ministerija informuoja, kad saugantis koronaviruso plitimo, nuo šeštadienio, rugpjūčio 1 d., stiprinami reikalavimai dėl apsaugos priemonių viešajame transporte.
       2020-08-01 08:55:24

Nauja atsiskaitymo galimybių banga: kada atsisveikinsime su mokėjimo kortelėmis?

Be tradicinio atsiskaitymo grynaisiais ar mokėjimo kortelėmis, šiandien visame pasaulyje galima išbandyti pačius netikėčiausius atsiskaitymo būdus.
       2020-07-31 11:20:17

Koronavirusas (COVID-19) - liepos 30 diena

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos teikiami duomenys. Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 13.
       2020-07-29 21:40:31

Regitros egzaminas: praktika ir teorija - ką reikia žinoti?

Kaip žinia, vairavimo mokyklos rengia būsimuosius vairuotojus vairavimo pradžiai ne tik keliuose, bet ir žinių patikrinimui Valstybės įmonėje "Regitra", kurioje privalomai atliekami atitinkamos kategorijos teorijos ir praktikos egzaminai (išskyrus AM kategorija, kuomet laikomas tik teorijos egzaminas).
       2020-07-29 21:35:50

Veido kaukės vėl bus privalomos parduotuvėse ir paslaugų teikimo vietose

Nuo šeštadienio, rugpjūčio 1 d., apsaugines veido kaukes vėl bus privaloma dėvėti viešajame transporte ir uždarose prekybos ir paslaugų teikimo vietose. Tokiam sprendimui trečiadienį pritarė Vyriausybė.
       2020-07-29 11:27:53

Kas trečias vairuotojas savame mieste naudojasi navigacijos programėlėmis

Draudimo bendrovės „If“ užsakymu atlikta reprezentatyvi gyventojų apklausa parodė, kad 60 proc. vairuotojų naudojasi navigacijos programėlėmis, kai vyksta į kitus šalies miestus ar vietoves, ir net 39 proc. jas naudoja savo gyvenamajame mieste.
       2020-07-27 21:20:17

Koronavirusas (COVID-19) - liepos 26 diena

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos teikiami duomenys. Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 11.
       2020-07-27 21:14:53

Daugiau nei penktadalis vaistininkų jau dėvi kaukes, jų gretos didėja

Sveikatos apsaugos ministerijos atstovams pradėjus kalbėti apie tai, kad medicininių kaukių dėvėjimas vėl taps ne rekomenduotinas, o būtinas, vaistinių atstovai sako, kad vaistinėse vėl didėja jas įsigyjančių gyventojų.
       2020-07-27 21:10:14

Prezidentas: pacientai negali būti neveikiančios e.sveikatos įkaitais

Skubūs Vyriausybės veiksmai sprendžiant neveikiančios e.sveikatos sistemos krizę turi būti nukreipti ne tik į duomenų atkūrimą, bet ir pacientų teisių naudotis viešosiomis paslaugomis užtikrinimą, telefoninių pokalbių su atsakingais ministrais metu pabrėžė Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda.
       2020-07-25 15:08:48

Per vakar parą nustatyta 15 koronaviruso atvejų

Per vakar parą iš viso šalyje patvirtinta 15 atvejų. Iš jų 6 Kauno apskrityje ir po 3 Vilniaus, Panevėžio ir Utenos apskrityse. Molėtuose po kontakto su kitais sergančiaisiais susirgo 3 asmenys. Du vienos šeimos nariai, užsikrėtė po kontakto su sergančiu artimuoju.
       2020-07-24 14:52:52

Vasaros makiažas. Kokios trys priemonės privalo būti kosmetinėje?

Vasarą norisi lengvumo ir natūralumo, todėl taip turėtų atrodyti ir makiažas, tikina vizažo specialistai. Tačiau tam, kad veidas atrodytų gaiviai, o įdegusi oda būtų paryškinta, nereikia pilnos kosmetinės.
       2020-07-24 14:40:54

Paveiktos šalys: sergamumo rodiklis mažinamas iki 16 atvejų 100 tūkst. gyventojų

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) informuoja, jog nuo pirmadienio (liepos 27 d.) paveiktomis COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) šalimis bus laikomos tos šalys, kuriose sergamumo rodiklis per paskutiniąsias 14 dienų bus didesnis negu 16 atvejų 100 tūkstančių gyventojų.
       2020-07-24 14:35:36

Naujas koronaviruso (COVID-19) rekordas vasarą - liepos 23 diena

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos teikiami duomenys. Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 26.
       2020-07-23 15:52:45

Vairavimas per lietų: kaip išvengti akvaplaningo

Vasaros lietus gali ne tik sugadinti suplanuotas atostogas, bet ir surengti rimtą egzaminą vairuotojams, kurie ne visuomet sugeba suvaldyti automobilį ant šlapios kelio dangos.
       2020-07-22 18:22:51

Nemėgstate juodojo šokolado? 5 priežastys, kodėl verta jį pamėgti

Šokolado skoniu žmonija mėgaujasi jau daugiau nei 1000 metų, o Europoje jo fabrikai pradėti masiškai statyti Pramonės revoliucijos metu. Juodasis šokoladas – pirmoji ir pati gryniausia šio saldėsio rūšis, kuria galime mėgautis iki šiol.
       2020-07-22 08:35:06

„Netflix“ populiarumas Lietuvoje auga

Kaip parodė Lietuvos radijo ir televizijos komisijos (toliau – LRTK) inicijuotas ir atliktas tyrimas, užsakomosios visuomenės informavimo audiovizualinėmis priemonėmis paslaugų platformos „Netflix“ populiarumas Lietuvoje nuolatos auga.
       2020-07-21 19:55:57

Vaisių šerbetas ar sorbetas: ką pasigaminti karštą vasaros dieną?

Nors sorbetas ir šerbetas skamba labai panašiai, tačiau iš tikrųjų tai yra du skirtingi šaldyti desertai. Tiesa, turi jie ir nemažai panašumų – abu gaivinantys, gaminami iš vaisių arba jų sulčių ir lengvai paruošiami namuose.
       2020-07-21 17:08:30

Liūties sukelti padariniai Registrų centrui: sistemų atstatymas tęsis ir naktį

Liūties pirmadienio vakarą sukelti padariniai Registrų centro tvarkomiems registrams ir informacinėms sistemoms pasirodė esantys rimtesni, nei buvo manyta iš pradžių, todėl sistemų veiklos atstatymas bus tęsiamas ir trečiadienio naktį, praneša Registrų centras.
       2020-07-21 12:24:00

Ar pilnas šaldytuvas veikia geriau? Kaip kasdien naudoti šaldytuvą?

Nėra namų be... šaldytuvo. Paprastai šaldytuvas namuose naudojamas ištisus metus kiaurą parą. Vis dėlto nedaugelis žino, kaip tinkamai jame laikyti produktus. „LG Electronics“ (LG) ekspertai pateikė keletą patarimų, kaip kasdien naudoti šaldytuvą.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.