Naujienos

Kaip džiaugtis vasaros teikiamais malonumais nepakenkus sveikatai

2018-05-09 15:25:00

Respublikinės Šiaulių ligoninės gydytojai į spaudos konferenciją susirinkusiems žiniasklaidos atstovams pateikė žinių, kokius pavojus žmogaus organizmui sukelia karšta pavasarinė saulė, pasidalino patarimais, kaip išvengti sveikatos sutrikimų.

Respublikinės Šiaulių ligoninės medicinos direktorė terapeutė Vaiva Makštutienė pastebėjo, jog daugelis žmonių nežino, kaip saugoti sveikatą arba nesidomi, o susirgę galvoja, kad medikai tuoj pat juos išgelbės. Gydytojų ir žurnalistų susitikime aptarta, ką daryti, kad, atėjus vasarai, sveikata nepablogėtų ir žmonės galėtų džiaugtis vasaros teikiamais malonumais.

Saulė ir karštis išprovokuoja lėtines ligas

Oras jau gerokai įšilęs, galima džiaugtis gera vasaros šiluma. Sinoptikai prognozuoja ir tropinius karščius - kai lauke drėgna, o oro temperatūra įkaista iki 30 laipsnių karščio. Respublikinės Šiaulių ligoninės I kardiologijos skyriaus vedėja Dovilė Dovidaitienė pastebi, jog kardiologiniai ligoniai, kurie serga lėtinėmis širdies ligomis, ypač turi saugotis salės ir karščių.

„ Jiems karščiai išprovokuoja visas būkles. Sergantieji išeminėmis širdies ligomis, kurie yra persirgę miokardo infarktu, kuriems diagnozuota nestabili krūtinės anginą, susiaurėjusios kraujagyslės, linkęs trinkti ritmas ar turintys aukštą kraujospūdį, turi žinoti, jog esant karščiams jų sveikatos būklė keičiasi", - teigia medikė ir paaiškina, jog taip yra todėl, kad žmonės nėra linkę savęs saugoti: saulei spiginant eina daržų ravėti, dirba sode, eina pasivaikščioti, nes nesupranta arba nežino, kad saulė tiesiogiai kaitina, žmogus išprakaituoja, netenka daug skysčių, iš organizmo pasišalina ir druskos.

Dėl šių priežasčių neišvengiamos ir pasekmės - ritmas pradeda trikti, kartu su prakaitu netenkama kalio, magnio, tad ir ritmo sutrikimai kartojasi daug dažniau. Tie, žmonės, kuriems yra padidėjęs kraujospūdis, kai išprakaituoja, negeria pakankamai skysčių ir krenta kraujospūdis. Tada žmonės nebežino, kaip elgtis su vaistais. Labai dažna klaida, kad vaistus, mažinančius kraujospūdį, savavališkai nutraukia ir kraujospūdis vėl kyla. Specialistė pataria būtinai pasitarti su šeimos gydytoju arba kardiologu, nes bet koks vaistų nutraukimas gali būti žalingas.

Kardiologė pataria saugotis saulės ir neiti į lauką pačiu karščiausiu metu - vidurdienį, kai ir saulė karščiausia, ir oras labai įšilęs. Geriausi lauke būti anksti ryte arba vėlai vakare. „Dienas miesto gyventojams geriausia leisti prekybos centruose, kuriuose yra puiki kondicionavimo sistema ir oras yra vėsus" - pataria kardiologė visiems karščio vengti, rinktis pavėsį arba likti namuose.

Pasak D. Dovydaitienės, sveikatos sutrikimai dėl saulės ir karščio poveikio pasireiškia įvairiai: vienam gali pradėti skaudėti kitam svaigti galvą, dažnėja širdies plakimas, pritemsta sąmonė. Gydytoja pataria vos pajutus bet kokius savijautos pokyčius, eiti į pavėsį, gerti daugiau skysčių ir nelaukti, kol praras sąmonę.

„Varginamiems širdies veiklos sutrikimų dėl karščio gali kristi kraujospūdis, dėl per mažo skysčių vartojimo, žmogui, kurio kemšasi kraujagyslės, gali paūmėti krūtinės anginos skausmai, nes atsiranda geresnė sąlygos formuotis kraujo krešuliams", - patikina Dovilė Dovidaitienė.

Perkaisti galima ir šiltnamyje

Neurologijos skyriaus vedėjas Kęstutis Dainius patarė prisiminti nuostabų organą - skydliaukę. Pasak gydytojo, tai yra mūsų kūno šilumos reguliatorius, kurios dėka žmogus maždaug per dvi savaites gali prisitaikyti prie karščių. Net ir į kitas šalis, kur aukšta oro temperatūra, nuvažiavusieji, iš pradžių jaučiasi blogiau, bet po truputį įpranta. Tad gydytojas pataria neskubėti vaidinti didvyrių, kai ateina karštis, o ypač - tropinis, kai bus ne tik karšta, bet ir drėgna. Tokiu oru žmogus išprakaituoja, o atsivėsinti negali.

Ką daryti? Gydytojas pataria gerti daugiau skysčių, o prie karščių pratintis palaipsniui, tačiau įprasti be skysčių tikrai nepavyks - jų gerti būtina.

Gydytojas K. Dainius sako, jog medikams dažniau tenka diagnozuoti patologiją, kurios prieš dvidešimt metų neturėta. „Žmonės serga hiponatremija - tai reiškia, kad natrio kiekis organizme per mažas", - sako gydytojas.

Anot mediko, tai gali būti pasekmė dietologų, kurie rekomendavo žmonėms kuo mažiau vartoti druskos. Deja, druskos organizme turi būti tiek, kiek reikia. Kai druskos yra per daug, pacientą gydys kardiologai, o kai per mažai - prireiks neurologų pagalbos.

Į Neurologijos skyrių keletą kartų per mėnesį atveža ligonius, kuriuos vargina galvos skausmai, pykinimas, vėmimas ir jiems diagnozuojama hiponatremija - natrio kiekio sumažėjimas, kuris sukelia orientacijos sutrikimus, galvos skausmą, lengvą galvos smegenų paburkimą. Be to, sukurta nemažai vaistų, kuriuos vartojant iš organizmo pašalinamas natris. „Taip žmogus ir patenka į užburtą ratą: šilta, prakaituoja - praranda natrį, geria medikamentą, kuris išvaro natrį, o dar ir namie sriuba verdama be druskos. Toks žmogus neišvengiamai pateks pas neurologus", - įspėja K. Dainius.

Priešu per karščius gali tapti ir žmogaus darbštumas. „Mūsų žmonės labai darbštūs ir reikia lenkti galvą prieš juos. Tačiau dirbti į šiltnamį reikėtų ateiti nuo 6 iki 9 val. ryte, o žmonės dirba visą dieną. Po tokios dienos į gydymo įstaigą patenka sukaitę, paraudę, išprakaitavę ir jiems diagnozuojamas šilumos smūgis. Gydytojas sako, jog toks žmogus įsukamas į šlapią šaltą paklodę, sulašinama lašinė, ir, papildžius organizmą natriu, išleidžiamas namo.

Nėra nekalto poveikio odai

Vos nušvitus pavasario saulei, visi skuba į gamtą - maudytis, kaitintis saulėje. Tačiau dažnas pamiršta, jog pavasariniai saulės spinduliai ypač pikti, būtina jų saugotis. Pasak Respublikinės Šiaulių ligoninės Odos ligų centro gydytojos dermatovenerologės Redos Vaitkevičiūtės Macaitienės, įdegiai saulėje gali būti ūmūs ir lėtiniai.

Nėra nekalto saulės poveikio odai. Pasaulinė sveikatos organizacija pripažįsta, kad saulė tai yra kancerogenas ir kad ultravioletiniai spinduliai sukelia odos vėžį. Įdegis - tai yra odos ląstelių pažeidimas. Kai oda jau nebesugeba apsisaugoti nuo saulės ir įdega, ji parausta, patinsta, skauda. Retesniais atvejais atsiranda pūslės, kurioms nusilupus atsiranda odos erozijos.

Reakcija į saulę gali atsirasti dėl vartojamų kai kurių vaistų. Dažniausiai fototoksines reakcijas sukelia tetraciklinų grupės antibiotikai, nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo ir vaistas nuo aritmijos. Pavojinga eiti į saulę ir vartojant kai kuriuos išorinius tepalus, kremus, losjonus. Be to fotoalergines reakcijas gali sukelti nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, kai kurie geriamieji kontraceptikai bei antidepresantai.

Odos ligų gydytojams bei alergologams taip pat tenka diagnozuoti hipotoksinius nudegimus, atsirandančius dėl kontakto su žolėmis. Dažnai jų neišvengia vyrai, kurie saulėtą dieną nusprendžia nupjauti žolę, nuo kurios gali išberti visą kūną. Pavojingos saulėtą dieną ir rūtos.

Gydytoja akcentuoja, kad dėl ilgalaikio saulės poveikio, medikų vadinamo lėtiniu, oda sensta greičiau: praranda elastingumą, atsiranda daugiau raukšlių. Saulė žmogui prideda 10 metų.

Saulės mėgėjams, nuolat besimėgaujantiems saulės spinduliais, gresia navikinių ir ikinavikinių darinių atsiradimas odoje. Todėl žmonės skatinami visai nesikaitinti saulėje, naudoti apsauginius kremus. „Tačiau vienas ar keli metai nepanaikins ankstesnių dešimties ar dvidešimties metų pasekmes, nes oda prisimena viską", - teigia gydytoja. Naudojant apsauginį kremą įdegis bus lėtesnis, bet vis tiek atsiras. Tačiau svarbiausia tai, kad organizmas bus apsaugotas nuo žalingų spindulių poveikio. Reikėtų naudoti kremą, kurio SPF - 50. Ypač saulės patariama saugotis šviesiaplaukiams, mėlynakiams, strazdanotiems žmonėms, nes jų oda greičiau įdega, o kiekvienas odos nudegimas saulėje didina riziką susirgti odos vėžiu ir pačiu pikčiausiu - melanoma. Gydytoja pastebi, jog visi pacientai, kurie ateina dėl odos problemų, sako, kad kelis kartus yra buvę įdegę saulėje.

Buvimas saulėje gali būti ir naudingas, nes jos dėka organizmas gamina D vitaminą. Gydytoja sako, jog pakanka kasdien saulėje pabūti po 10-15 minučių, kad pasigamintų paros norma. Tyrimais įrodyta, kad vitamino D gaminimas, veikiant saulei, turi savo ribas.

Saulės spinduliai veikia visada - nesvarbu, apsiniaukę ar vėjuota. UV spinduliai veikia paviršinį odos sluoksnį ir sukelia nudegimus. Ypač aktyvūs spinduliai vidudienį, tada rekomenduojama nebūti saulėje, prireikus - naudoti skrybėles, rengtis marškinėliais.

Ši naujiena peržiūrėta 3177 kartus. Komentuojame:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:



Daugiau naujų naujienų
       2024-03-28 13:42:30

Daugiau nei ketvirtadalis vairuotojų vėluoja laiku atlikti techninę apžiūrą

Nors Lietuvos įstatymai įpareigoja vairuotojus kas 2 metus atlikti automobilio techninę apžiūrą, 2023 m. „Transekstos“ duomenimis, net 26 proc. automobilių savininkų pernai vėlavo tai padaryti.
       2024-03-28 13:39:30

Pasiūlymas internete lėmė prarastą laisvę: kaip atskirti verbavimą?

„Siūlome nemokamai mokytis anglų kalbos ir šokių“ – toks, atrodytų, nekaltas skelbimas internete tapo lemtingu net apie 50 merginų Lietuvoje. Už „nemokamas“ pamokas jos galiausiai priverstos atsiskaityti priverstiniu darbu striptizo klube.
       2024-03-28 12:30:19

Stalo žaidimai šeimai: linksmybės ir mokymosi derinys

Stalo žaidimai – tai ne tik puikus būdas praleisti laiką su šeima, bet ir galimybė mokytis bei tobulėti. Nuo senovės Egipto ir Mesopotamijos laikų žmonės rinkdavosi prie bendro stalo žaisti žaidimus, kurie lavintų protą, strateginį mąstymą ir socialinius įgūdžius.
       2024-03-27 16:28:16

Taip įdarytų kiaušinių dar neragavote: nustebinsite visą šeimą

Dienoms iki Velykų sparčiai tirpstant ir šventei neišvengiamai artėjant, daugelis sprendžiame dilemą, ką gaminti ir kokiomis vaišėmis nustebinti artimuosius. Visuomet pravers, jei išsisaugosime greitai paruošiamų užkandžių receptų.
       2024-03-27 09:58:27

Kaip keičiasi vairavimo įpročiai persėdus į elektromobilį?

Nors šiandien didelę dalį naudojamo transporto vis dar sudaro benzininiai ar dyzeliniai automobiliai, perėjimas prie aplinką tausojančių elektromobilių įgauna vis didesnį pagreitį.
       2024-03-27 09:50:59

4 išmanūs sprendimai, leidžiantys efektyviai taupyti elektrą

Ar kada nors pagalvojote, kad įmanoma padidinti saugumą, palengvinti savo buitį ir dar sumažinti sąskaitas už elektrą? Aktyviai tobulinamos išmaniosios sistemos ne tik padeda siekti šių tikslų, bet ir nereikalauja daug investicijų, o jų nauda pajuntama gana greitai.
       2024-03-27 09:39:24

Žinomas treneris: trys klaidos, kurias daro tėvai mokydami vaikus plaukti

„Didelę dalį iš „tėvų mokyklos“ į baseiną ateinančių vaikų plaukti tiesiog mokome iš naujo, „nuo nulio“. Tėčiai, mamos, seneliai ir kiti artimieji, net jei yra labai geri plaukikai, mokydami yra linkę daryti klaidų, kurios gali būti lemtingos vandenyje“.
       2024-03-27 09:32:07

Delsimas mažinti naftos degalų vartojimą kainuoja 1 mln. eurų per darbo dieną

Kiekviena darbo diena, per kurią nepriimami sprendimai mažinti naftos degalų vartojimą transporto sektoriuje, Lietuvos biudžetui tiesiogiai reiškia apie 1 mln. eurų praradimų – negautų pajamų ir atsiradusių papildomų išlaidų.
       2024-03-27 09:26:50

Sinchronizuotas palūkanų karpymas Europoje ir nerimo ženklai JAV

2024-uosius rinka pradėjo optimistinėmis nuotaikomis: tiek rinkos dalyviai, tiek paskolų turintys gyventojai ir verslai nekantrauja, kada gi pasaulio centriniai bankai pirmą kartą sumažins bazinę palūkanų normą.
       2024-03-26 09:27:44

„Tele2“ tinkle jau veikia nauji dvylikaženkliai numeriai: numerių pakaks

Mobiliojo ryšio operatoriaus „Tele2“ tinkle jau pradėjo veikti pirmieji dvylikos simbolių telefono numeriai. Atsižvelgiant į šalyje atsiradusį naujų telefono numerių stygių, galimybę naudoti dvylikaženklius numerius pasiūlė Lietuvos Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT).
       2024-03-22 17:06:36

Vandens someljė atsakė į amžiną klausimą: ar sveika gerti mineralinį vandenį?

Vanduo – svarbiausias gyvybės šaltinis žemėje, sudarantis net 60–75 proc. žmogaus kūno masės. Sertifikuota vandens someljė Aistė Miliūtė pabrėžia, kad vandenyje esantys mineralai – organizmo trąšos, kurios būtinos kiekvienam žmogui.
       2024-03-21 18:33:11

Finansinių apgavysčių mastai auga: kieno naudai veikia dirbtinis intelektas?

Finansinės institucijos ir elektroninis verslas nuolat tobulina sistemų saugumą, aktyviai užsiima vartotojų informacinio raštingumo edukacija, o auganti dirbtinio intelekto (DI) pažanga sparčiai prisideda prie inovatyvių verslo sprendimų.
       2024-03-20 17:40:16

Kaip atskirti alergiją nuo peršalimo ligų ir gripo?

Pavasaris pasižymi ne tik ilgesnėmis dienomis ar šiltesniu oru, bet ir gausesniu žiedadulkių bei kitų ore tvyrančių alergenų kiekiu. Sezoninės alergijos dėl savo simptomų dažnai maišomos su peršalimo ligomis arba gripu, tačiau vaistininkai perspėja, kad būtina žinoti, nuo ko gydomasi.
       2024-03-20 17:21:02

Atakuojami Ukrainos televizijos kanalai palydove „Eutelsat Hotbird“

Pranešama, kad Ukrainos tarptautiniai kanalai „Freedom“ ir „Dom“, transliuojantys iš „Eutelsat HotBird“ palydovo, buvo užstrigę.
       2024-03-19 16:58:06

Pasitikrinkite dar kartą: primena, kaip telefone įsijungti saugos pranešimus

Lietuvoje reguliariai vykdomos civilinės saugos pratybos, gamtos stichijos – tai kelios priežastys, dėl kurių šalies gyventojai į mobiliuosius telefonus gauna informacinius perspėjimo pranešimus.
       2024-03-19 10:18:35

Ilgesnės dienos – mažesnės elektros sąskaitos: kokie įpročiai jas dar sumažins?

Šiltuoju metų laiku įprastai tikimės sulaukti mažesnių sąskaitų už dujas, šiluminę ar elektros energiją. Vis dėlto kartais sąskaitos ne mažėja, o priešingai – išauga.
       2024-03-18 11:21:18

Vairuotojų išbandymas duobėtais keliais, gatvėmis: nuostoliai siekia tūkstančius

Atėjus pavasariui vairuotojų gyvenimą kartina duobės mūsų šalies gatvėse ir keliuose. Pataikius į duobę kartais pakanka pakeisti padangą, tačiau dažnai transporto priemonę, deja, tenka gabenti į remonto dirbtuves.
       2024-03-15 16:47:59

ES reguliavimas „ChatGPT“ ir dirbtiniam intelektui: pliusų daugiau, nei minusų?

Šią savaitę Europos Parlamentas (EP) vienbalsiai patvirtino taisyklių rinkinį, kuris reguliuos dirbtinio intelekto (DI) įrankius, įskaitant „Google Gemini“ ir „ChatGPT“.
       2024-03-15 15:20:11

Skrendame dažnai, suprantame mažai: 9 keisti faktai apie aviaciją

Aviacijos specialistai skaičiuoja, kad kasmet lėktuvais skrenda apie 4,5 mlrd. žmonių. Be to, šios transporto priemonės kasmet pergabena apie 60 mln. tonų krovinių. Šie skaičiai, ko gero, būtų dar didesni, jeigu ne aviaciją kiek pristabdžiusi pandemija.
       2024-03-15 14:32:47

Lietuvoje pasirinktas 5G diegimo būdas gerina ne visus kokybės parametrus

Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) 2023 m. atliko mobiliosios interneto prieigos paslaugų kokybės rodiklių įvertinimo matavimus Lietuvos teritorijoje veikiančiuose operatorių UAB „Bitė Lietuva“, Telia Lietuva, AB, UAB „Tele2“ tinkluose.
       2024-03-12 13:43:04

Odos niežulį gali sukelti net patiriamas stresas ar įtampa

Odos niežulys – itin varginantis pojūtis, galintis kilti dėl pačių įvairiausių veiksnių. Dažnai visai nesudėtinga atpažinti jo priežastį, pavyzdžiui, reakciją į vabzdžio įkandimą, tačiau pasitaiko, kad niežulys nepraeina net nesant jokiems matomiems odos pakitimams.
       2024-03-12 13:38:53

Žvejyba – ar tikrai verta?

Žvejyba nėra tik žuvų gaudymas; tai laisvalaikio praleidimo būdas, aistra ir veikla, kuri turi gilią reikšmę daugeliui žmonių visame pasaulyje. Nuo ramybės akimirkų, praleistų prie vandens, iki didžiulio džiaugsmo, kurį suteikia didelio laimikio sugavimas. Žvejyba teikia daugybę patirčių, kurios praturtina tiek protą, tiek sielą.
       2024-03-12 12:50:01

Skelbiami „Auksinių scenos kryžių“ nominantai

Profesionaliojo scenos meno vertinimo komisija iš 93-ių pateiktų pasiūlymų išrinko „Auksinių scenos kryžių“ nominantus už 2023 m. kūrybą pagal atskiras kategorijas.
       2024-03-08 18:44:44

FM siūlo reikšmingai didesnes baudas ir daugiau saugiklių azartiniams lošimams

Finansų ministerija pristatė parengtas azartinių lošimų įstatymo (ALĮ) pataisas, kuriomis reikšmingai didinamos baudos azartinių lošimų organizatoriams už įstatymo reikalavimų nevykdymą.
       2024-03-08 10:16:10

Amžiui nepavaldus kelionių troškimas: kur dažniausiai keliauja senjorai?

Kelionių organizatoriai pastebi, kad kasmet vis daugiau vyresniosios kartos atstovų nori pažinti pasaulį ir leidžiasi atostogauti į svečias šalis. „Tez Tour“ atlikto visuomenės tyrimo duomenimis, 55 metų ir vyresni asmenys sudaro apie 20 proc. visų keliautojų.
       2024-03-07 20:15:00

„Bitė“ nutraukia 4G namų maršrutizatorių prekybą

„Bitė Lietuva“ stabdo 4G namų maršrutizatorių prekybą. Vietoje jų naujieji 5G įrenginiai, kurie padės naudotis dar spartesniu ir stabilesniu internetu. Naudojantys 4G maršrutizatorius pokyčio nepajaus, pasak ekspertų, naujieji įrenginiai suteiks 10 kartų greitesnį internetą bei atvers galimybes naudotis naujomis paslaugomis.
       2024-03-07 20:09:02

Įpročiai iš vaikystės: 5 smagūs būdai, padėsiantys vaikams gyventi tvariau

Didžioji dalis mūsų įpročių yra įgyjami dar vaikystėje, todėl labai svarbu apie aplinkai ir žmonėms draugiško gyvenimo būdo naudą savo atžaloms pasakoti nuo pat mažų dienų.
       2024-03-07 13:40:46

Atkreipia dėmesį į dažniausias vaistų nuo skausmo vartojimo klaidas

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto praėjusiais metais pateiktais duomenimis, Lietuvoje net ketvirtadalis žmonių kenčia nuo nugaros ar kaklo skausmų, o beveik vienas iš penkių – nuo rankų, kojų skausmo.
       2024-03-07 13:00:00

Tenusišypso Jums Viešpats, Maestro Rimai Tuminai

Eidamas 73-iuosius metus, kovo 6 d. mirė Valstybinio Vilniaus mažojo teatro įkūrėjas, ilgametis šio teatro meno vadovas režisierius Rimas Tuminas. Simboliška, kad vos prieš keletą dienų, kovo 2-ąją, paminėję Valstybinio Vilniaus mažojo teatro 34-ąjį gimtadienį, dabar atsisveikiname su jo pradininku Maestro Rimu Tuminu.
       2024-03-06 16:40:13

„Elektrum Lietuva“ pajamos augo 1,7 karto, pelnas – 5 kartus

Didžiausiai Baltijos šalyse žaliosios elektros gamintojai Latvijos energetikos grupei „Latvenergo“ priklausanti bendrovė „Elektrum Lietuva“ neaudituotais duomenimis pernai gavo 357 mln. eurų pajamų ir uždirbo 3,3 mln. eurų grynojo pelno – atitinkamai 1,7 ir 5 kartus daugiau negu 2022 m.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.