Naujienos

Alpių grėsmės: ką reikia žinoti apie sniego lavinas

2019-01-24 08:12:03

Sausį Europą užklupus itin intensyviam snygiui situacija slidininkų ypač pamėgtose Alpėse tapo labai pavojinga. Šveicarija, Austrija, Prancūzija, Vokietija jau patyrė pirmųjų sniego lavinų jėgą, pareikalavusią ir žmonių aukų.

Ir nors situacija šiuo metu stabilizavosi, draudimo bendrovės BTA ekspertai perspėja slidininkus aktyviai domėtis situacija, o išvykus slidinėti – griežtai laikytis vietos atstovų nurodymų ir nerizikuoti.

„Sniego lavinų grėsmė priklauso nuo kintančių oro sąlygų: jeigu jau yra susidaręs sniego sluoksnis ir iškrenta dar daugiau sniego, čiuožti, ypač už oficialių trasų ribų, tampa labai pavojinga. Lavinų pavojaus lygis kurortuose vertinamas nuo 1 iki 5 balų. 1–2 balai reiškia, kad sniego lavinos pavojaus nėra, 3 – reikėtų pasisaugoti, o 4–5 reiškia, kad geriau aplenkti vietas, kur gali susidaryti sniego lavina. Šiuo metu populiariausiuose kurortuose situacija kiek aprimusi, tačiau lemtingų oro permainų dar tikrai gali būti“, – aiškina BTA asmens draudimo rizikos vertintojas Andrius Žilėnas.

Lavinos – itin apgaulingos

Kalnų gidas ir slidinėjimo instruktorius Vaidas Barkevičius sako, kad lavinos ir nuošliaužos kalnuose – gana įprastos ir didžioji jų dalis problemų nesukelia. Tačiau sunku iš anskto nuspėti, kada grėsmė reali, todėl saugotis patartina visada.

„Grėsmingai situacijai kalnuose susidaryti reikia tikrai daug šviežio sniego. Pusė metro per parą jau yra nemažai, metras – bėda, o du metrai – dažniausiai katastrofa. Tuomet pavojus kyla net tuose šlaituose, kurie pusmetrį snaigių išlaiko be problemų. Jei šviežio sniego vos keliolika centimetrų – tai, deja, taip pat negarantuoja, kad šlaitas niekaip nepajudės“, – aiškina V. Barkevičius.

Pasak jo, situacija kalnuose keičiasi itin sparčiai ir gamta gali pažerti nemalonių staigmenų.

„Pirmu įspūdžiu pasitikėti tikrai nepatarčiau. Gali būti, kad visai nekaltai atrodantis šviežias sniego sluoksnis guli ant seno, kieto lygaus firno – sukietėjusio sniego, bet dar ne ledo paviršiaus. Tuomet turime čiuožyklą, kurią pabudinti gali ir nedidelis viršutinio sluoksnio sujudinimas. Čiuožyklos sniegui susidaro ir pavasarį tirpsmo vandenims paplaunant apatinį sniego sluoksnį palei pat uolos ar žolės pagrindą. Tuomet nučiuožia didžiuliai pertirpusio sniego masyvai, kurie iš pirmo žvilgsnio atrodo super stabilūs“, – pabrėžia instruktorius.

Paisyti perspėjimų ir apribojimų – privaloma

Draudimo bendrovės asmens draudimo rizikos vertintojo teigimu, vienas patikimiausių būdų nepatekti į bėdą kalnuose – stebėti situaciją, sekti informaciją ir vadovautis oficialiais nurodymais.

„Savarankiškai vykstantiems į kalnus pirmiausiai būtina pasitikrinti, ar planuotą vietą iš viso galėsite pasiekti. Kalnuose keliai uždaromi dėl pavojaus arba tiesiog nespėjant tvarkytis su dideliais iškritusio sniego kiekiais. Taigi, jei kelias užtvertas, reiškia situacija tikrai rimta, ir plyšys palei užtvarą gali būti paliktas specialiųjų tarnybų automobiliams, bet tikrai ne jums“, – sako BTA specialistas.

Tas pats principas galioja ir slidinėjimo trasoms – jei jose judėjimas apribotas, ženklų būtina paisyti.

„Kurortų svečių saugumu rūpinasi rimtos tarnybos ir jei jos nusprendė uždaryti kelią, trasą arba net visą kurortą, reiškia tam turėjo neatremiamų priežasčių. Užtat atidarytose trasose galite jaustis visiškai saugūs ir pramogauti į valias. Papildomi pavojai, žinoma, tyko tų, kurie planuoja slidinėti už oficialių trasų ribų. Ekstremalų slidinėjimą propaguojantys visada rizikuoja labiau“, – sako A. Žilėnas.

Lenktynės su laiku

Išsiruošus pramogauti į kalnus, apie saugumą pagalvokite iš anksto, būkite apsvarstę ir sudėtingiausius scenarijus.

„Prieš vykdami slidinėti apie tai informuokite artimuosius, taip pat patartina kelionę užregistruoti Užsienio reikalų ministerijos puslapyje, kad būtumėt lengviau pasiekiami ir surandami. Neužmirškite apsidrausti, įsiveskite savo draudiko ir kitus būtiniausius, svarbiausius pagalbos numerius, kad turėtumėt juos po ranka“, – pataria A. Žilėnas.

Instruktoriaus teigimu, būtina ne tik žinoti, kokia saugumo įranga privaloma išsiruošusiems į kalnus, bet ir žinoti, kaip ją naudoti.

„Minimali gelbėjimosi pakliuvus į laviną įranga – siųstuvas, zondas, kastuvas – šiuo metu yra griežtai privalomas saugumo įrangos standartas visiems, išvažiuojantiems už trasų ribos bent per dešimt slidės ilgių. Taip, galbūt jūs esate laimės kūdikis, ir lavinos jūsų bijo, bet gali atsitikti taip, kad į bėdą paklius kitas žmogus, o jūs būsite jo viltis išsigelbėti. Nepamirškite, jog geras gelbėtojas – gyvas gelbėtojas“, – sako V. Barkevičius.

Jo teigimu, patekus į rimtą bėdą būtina nepanikuoti ir prisiminti kelis svarbiausius dalykus.

„Jei jums pasisekė ir per pirmas 10 sekundžių nesutraiškė sniego lenta – kietas viršutinis sniego sluoksnis ant biraus pagrindo, vadinasi, turite apie 10-15 min., kol aplink veidą susidarys ledo pluta ir ims trūkti deguonies. Taip atsitinka šlapios, sunkios lavinos atveju. Jei užpylė sausas sniegas – lenktynės su laiku gali tęsis ir 20-25 min. Tai nėra toks beviltiškai trumpas laikas, jei netoliese yra žmonių, o po jūsų striuke – veikiantis siųstuvas“, – aiškina V. Barkevičius.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2021-03-04 10:20:11

Siekiame liberalesnių taisyklių verslui ir paprastesnio reguliavimo

Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė susitikusi su Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) vadovu Dariumi Remeika aptarė, kaip mažinti administracinę naštą verslui, užtikrinti liberalesnes smulkiojo verslo priežiūros taisykles bei prognozuojamą priežiūros institucijų veiklą.
       2021-03-04 09:58:05

Kelias į automobilių patikimumo olimpą grįstas patikrintomis technologijomis

Vieni automobilių gamintojai stengiasi patikimų kūrėjų vardą išsikovoti naujausiomis technologijomis, itin aukštais reikalavimais medžiagoms ar precizišku procesų valdymu, kiti siekia naudoti tik išbandytus ir tiksliai veikiančius produktus, kuriuos nuolat tobulina.
       2021-03-04 09:41:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruota 517 naujų koronaviruso atvejų

Atlikus 8163 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruota 517 naujų koronaviruso atvejų. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-03-04 09:28:22

Telecentras ragina institucijas atlikti pasiūlymų dėl VKRT vertinimą

Pastaruoju metu žiniasklaidoje yra aktyviai platinamas dar vasario mėnesį agentūros ELTA pagal „Žinių radijo“ pokalbį parengtas tekstas „VRM atstovas: kompromisas – kurti valstybinį kritinio ryšio tinklą su operatoriais“.
       2021-03-04 08:58:43

Siekiantiems vidinės ramybės psichologė pataria susitvarkyti namus

Pavasaris Lietuvoje jau tradiciškai vadinamas švaros laiku – nuo seno įprasta, jog vis ryškesnė saulė ir bundanti gamta suteikia daugiau jėgų bei įkvėpimo susitvarkyti, atsišviežinti namus.
       2021-03-04 08:49:06

3 iš 4 studentų patiria stiprų stresą, beveik kas trečias – panikos atakas

Vasario mėnesio viduryje Lietuvos studentų sąjunga (LSS) atliko tyrimą „Psichologinė studentų būsena ir pagalba“, kuriuo buvo siekiama įvertinti studentų psichologinę būseną ir jos pokyčius lėmusius veiksnius, atsižvelgiant į paskutinius dvejus metus aukštosiose mokyklose inicijuotų pokyčių efektyvumą bei karantiną.
       2021-03-04 08:31:51

Vilnius kviečia pasaulio architektus: konkursas stoties teritorijai pertvarkyti

Vilniui ruošiantis iš esmės pertvarkyti Stoties rajoną, konkrečių idėjų laukiama iš architektų. Miesto savivaldybė kartu su „Lietuvos geležinkeliais“ (LTG) paskelbė tarptautinį architektūros konkursą geriausiam pasiūlymui atrinkti.
       2021-03-04 08:18:00

Prezidentas skiria naują Prezidentūros kanclerę ir Komunikacijos grupės vadovę

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda vadovauti Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarijai nuo kovo 15 dienos skiria Agilą Barzdienę, o naująja Prezidento vyriausiąja patarėja ir Komunikacijos grupės vadove taps Raminta Stanaitytė-Česnulienė.
       2021-03-04 07:59:32

Svarbi informacija projektuotojams

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos informuoja, kad nuo 2021 m. vasario 23 d. įsigaliojo nauja statybos techninio reglamento STR 2.06.04:2014 „Gatvės ir vietinės reikšmės keliai.
       2021-03-04 07:53:30

„Ignitis“ pataria: ką reikia žinoti sudarant sutartis telefonu?

Prieš daugiau nei metus pasaulį sukausčiusi COVID-19 pandemija paslaugų teikimą nuotoliniu būdu pavertė kasdienybe. Konsultavimui įvairiais klausimais persikeliant į virtualią erdvę, vis daugiau žmonių pasinaudoja ir galimybe sutartis sudaryti telefonu.
       2021-03-04 07:49:28

Saugumo ekspertų patarimai tėvams: kaip pasirūpinti vaikų telefonų saugumu?

Vaikai pirmąjį savo mobilųjį telefoną gauna dar iki sulaukdami septynerių metų, rodo „ChildWise“ duomenys. Todėl jau ypač jauname amžiuje gali tapti programišių taikiniu – sulaukti melagingų laiškų ar žinučių,
       2021-03-04 07:36:00

Lietuvių abejingumas gaisro atveju: dūmų detektorių turi kas 5 gyventojas

Nors nuo reikalavimo privalomai gyvenamuosiuose būstuose įsirengti autonominį dūmų detektorių praėjo jau beveik treji metai, lietuviai vis dar linkę rizikuoti savo pačių sveikata ir gyvybe.
       2021-03-03 17:26:59

Primename – nuo stabligės ir difterijos skiepykitės nemokamai

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (toliau ULAC) medikai primena – neužilgo prasidės sodo ir daržo darbai – nepamirškite pasiskiepyti nuo stabligės, bei kartu atnaujinsite skiepus ir nuo difterijos (skiepijama kartu su difterijos komponentą turinčia vakcina).
       2021-03-03 13:39:29

Nuo kito trečiadienio „Regitroje“ atnaujinami praktikos egzaminai

Nuo kovo 10 d., trečiadienio, „Regitroje“ atnaujinami visų kategorijų praktikos egzaminai. Toks sprendimas priimtas po šiandien įvykusio Vyriausybės posėdžio.
       2021-03-03 13:36:44

ES Taryba patvirtino tikslines ribojamąsias priemones Rusijos pareigūnams

Kovo 2 dieną Europos Sąjungos (ES) Taryba patvirtino tikslines ribojamąsias priemones už Aleksėjaus Navalno įkalinimą ir represijas prieš taikius protestuotojus atsakingiems keturiems Rusijos valdžios pareigūnams.
       2021-03-03 13:30:45

Atnaujinami praktiniai vairuotojų mokymai

Nuo kovo 10 d. bus leista atnaujinti veiklą vairavimo mokykloms ir rengti praktinius vairuotojų mokymus. Toks sprendimas šiandien priimtas Vyriausybės posėdyje.
       2021-03-03 13:14:46

Santaros klinikose pradedama naujų SARS-CoV-2 viruso atmainų paieška

Pradedami visų Santaros klinikų laboratorijoje naujai nustatytų atvejų SARS-CoV-2 viruso atmainų B.1.351 bei P.1 atrankiniai tyrimai.
       2021-03-03 09:51:57

Telefono baterija: priežiūra ir dažniausios klaidos

Telefono baterijos ištvermingumas priklauso ne tik nuo baterijos talpos, bet ir nuo telefono naudotojo veiksmų. Technologijų ekspertai pataria, kaip rūpintis telefono baterija ir ko nedaryti, kad ji tarnautų ilgiau.
       2021-03-03 09:46:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 514 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 8974 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 514 nauji koronaviruso atvejai. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-03-03 09:38:25

Užimtumo tarnybos prognozė: kam šįmet geriausiai seksis įsidarbinti?

2021 metais aukštesnes nei vidutines įsidarbinimo galimybes turės šių profesijų atstovai: gydytojai ir slaugos specialistai, inžinieriai, gamybos darbų meistrai ir brigadininkai, statybos darbininkai, sunkiasvorio transporto vairuotojai.
       2021-03-03 09:32:40

Benediktui Vanagui vienu metu atliktos riešo ir peties operacijos

„Kaip sakė Arvydas Sabonis, po 50-ties metų baigiasi garantija. Tačiau pamiršo paminėti, kad ir iki tol (ypač po Dakaro) reikia pasiremontuoti. Galvojau, kad pavyks išvengti skalpelio, tačiau kieno motina yra viltis, visi žinome.
       2021-03-03 09:23:51

KTU kviečia kartu ruoštis 5 pagrindiniams brandos egzaminams

Brandos egzaminai – abiturientų išbandymo metas. Daugumai tai svarbaus etapo pabaiga ir pirmas žingsnis karjeros link, kuris ir įprastai nepraeina be šiek tiek nerimo ar papildomų pastangų.
       2021-03-03 09:12:07

Vaisių ir daržovių laikymas namuose: ką laikyti šaldytuve, o kam tinka kambarys?

Pirmosiomis pavasario dienomis dažniau atsigręžiame į sveikos gyvensenos tendencijas, riebesnius produktus vis dažniau iškeičiame į šviežius vaisius bei daržoves.
       2021-03-03 08:57:56

Kaip dažysimės šį sezoną: 5 karščiausios makiažo tendencijos

Iki šiol dominavę ryškūs ir matiniai tonai pamažu išstumiami švelnių, spindinčių ir pastelinių spalvų, kurios vainikuoja esminį makiažo akcentą – sveikai atrodančią odą bei natūralų įvaizdį.
       2021-03-03 08:38:29

Prie robotų gamintojų durų - eilės. Virusui išvaikius žmones, dirbs mašinos

Robotikos sprendimus kuriančios bendrovės stebi itin išaugusį įmonių poreikį automatizuoti ir tokiu būdu efektyvinti procesus. Su robotikos sprendimais dirbantys kūrėjai sako šiuo metu eilėje turintys daugiau projektų nei iki pandemijos.
       2021-03-03 08:32:44

5 automobilių technologijos, atsiradusios iš telefonų

Automobilių gamintojai vis labiau neriasi iš kailio siūlydami išmanesnius ir inovatyvesnius naujų modelių sprendimus. Nors vienos technologijos orientuotos tik į kelionių saugumą, nemažai diegiama ir dėl vairuotojų patogumo.
       2021-03-03 08:13:47

„Samsung“ pristatė televizorių naujienas, tarp jų – ir tinkamas naudoti lauke

Bendrovė „Samsung“ savo virtualiame renginyje „Unbox&Discover“ pristatė naujus „MICRO LED“ ir „Neo QLED“ televizorius, ekranus, monitorius ir garso sistemas.
       2021-03-03 08:11:19

Ant kelių likusi druska naktimis vilioja stirnas ir briedžius

Priemonės, kuriomis barstomi keliai, vilioja stirnas ir briedžius, ir tai savo ruožtu gali tapti rimtų eismo nelaimių priežastimi.
       2021-03-03 08:07:04

Storas sniego sluoksnis erkėms tarsi antklodė, prasideda erkių sezonas

Epidemiologų teigimu, nors žmonėms šalta ir sniego negailėjusi žiema pridarė nemažai rūpesčių, erkių tokios oro sąlygos greičiausiai nepražudė, tad netrukus parazitai jau ims busti iš žiemos miego.
       2021-03-03 08:00:53

Pasikartokime: kaip apsaugoti asmeninius duomenis?

Kiekvieną sekundę milijonai žmonių naršo internete darbo, asmeniniais, pramogų ar kitais tikslais. Tačiau retas iš jų susimąsto, kiek asmeninės informacijos, naršydamas ar apsipirkinėdamas internete, atskleidžia kitiems.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.