iliustracija iliustracija
iliustracija iliustracija iliustracija
Naujienos

Verslas teikia siūlymus, kurie padėtų išspręsti „Lietuvos paradoksus“

2019-02-27 18:44:28

Trečiadienį kadenciją baigianti Europos Komisija (EK) pristatė paskutinę savo Lietuvos ekonomikos ataskaitą. Ji rodo, kad Lietuva ir šiemet išlieka „paradokso valstybe“ – t.y. pasižymi gera ekonomine sveikata, viešaisiais finansais, užimtumo lygiu.

Tačiau didžiausi Lietuvos iššūkiai išlieka – demografinės problemos, sulėtėjęs našumo augimas ir švietimo sistemos efektyvinimas.

Pasak LPK prezidento Roberto Dargio, Europos Komisijos pristatytoje ataskaitoje įvardintos tos pačios problemos, apie kurių sprendimo būtinybę verslas kalba jau keletą metų – darbo jėgos trūkumas, kuris, kaip pažymima EK ataskaitoje, gali veikti ilgalaikį ekonomikos augimo tvarumą, inovacijų skatinimas, viešųjų investicijų efektyvumas.

„Jau ne pirmi metai, Europos Komisija atkreipia dėmesį į demografines problemas, našumo augimą ir neefektyvią švietimo sistemą, glaudesnio mokslo ir verslo bendradarbiavimo skatinimą. Pramonininkai jau ne vienerius metus valstybės institucijoms teikė savo siūlymus, kaip spręsti šias problemas. Sveikiname Europos Komisijos siūlymą investuoti į inovacijas ir produktyvumo didinimą, skatinti informacinių technologijų ir elektroninių paslaugų naudojimą, ypač kaimo vietovėse“, – sako LPK prezidentas.

Nepaisant to, kad Lietuva pagal apdirbamosios gamybos dydį BVP struktūroje 2017 m., Pasaulio banko duomenimis, buvo ES dešimtuke ir beveik atitiko šį tikslą (17,5 proc. BVP) – tarp Lietuvos pramonės įmonių vyrauja nerimas, jog ateityje šalies verslui taps itin sudėtinga konkuruoti su kitomis valstybėmis.

Pramonė toliau jaučia darbuotojų trūkumą

Užimtumo tarnybos duomenimis, pramonė yra vienintelis sektorius, kuriame laisvų darbo vietų skaičius nuosekliai didėja. 2018 metų viduryje sektorius turėjo maždaug 3,5 tūkst. laisvų darbo vietų, nepaisant to, kad vidutinis atlyginimas gamybos sektoriuje augo 43 proc. Dėl demografinių problemų – emigracijos ir visuomenės senėjimo – darbo jėgos trūkumas Lietuvoje yra didelis ir ateityje didės. LPK nekart pabrėžė, kad neišnaudotas mūsų šalies potencialas yra ekonominiai migrantai.

Darbo jėgos kaštai Lietuvoje – vieni didžiausių ES

Verslas jau ne vienerius metus kalba apie tai, kad Lietuvos ekonomika yra labai arti savo potencialo – darbo našumui neaugant taip greitai kaip darbo užmokesčiui, didėja darbo užmokesčio sąnaudų dalis, tenkanti produkcijos vienetui. Siekiant sumažinti šį spaudimą įmonių konkurencingumui, valdžios atstovams LPK nuolat akcentuoja būtinybę priimti sprendimus, skatinančius produktyvumo didinimą.

Lietuvos verslas teigiamai vertina Vyriausybės padarytus žingsnius darbo jėgos apmokestinimo mažinimo link, tačiau tikisi, kad ties tuo nebus sustota. LPK jau ne kartą yra išsakiusi, kad darbo jėgos apmokestinimo mažinimas yra visapusiškai naudingas visuomenei, padedantis įmonėms tapti konkurencingesnėmis ir tuo pačiu kuriantis naujos aukštos pridėtinės vertės darbo vietas.

Nerimauti verčia įsibėgėjanti tarptautinė kova dėl talentų

Moderniai apdirbamajai gamybai nuosekliai vystantis, numatoma, kad specialistų ir kvalifikuotų darbininkų dalis turėtų didėti, o nekvalifikuotų – toliau mažėti. Siekiant našumo didinimo ir naujų technologijų diegimo, kvalifikuota darbo jėga yra būtina, tačiau pramonėje itin jaučiamas jos trūkumas. Europos skaitmeninės pažangos ataskaitos duomenimis, 2018 m. ir toliau prasčiausias iš visų vertintų Lietuvos komponentų yra žmogiškasis kapitalas, nesiekiantis ES vidurkio. Ataskaita patvirtina darbo rinkoje taip jaučiamą ženklų IRT specialistų trūkumą. Kitas itin neraminantis indikatorius yra tai, kad Lietuvos gyventojai neturi pakankamai net pagrindinių skaitmeninio raštingumo įgūdžių.

„Kaip vieną iš priemonių darbo jėgos trūkumo problemoms spręsti EK įvardina darbuotojų perkvalifikavimą. Svarbu, kad atsirastų bendras supratimas, jog būtina mažinti atotrūkį tarp poreikio ir esamų kvalifikacijų. Šiandien būtina ugdyti supratimą, kad prasidėję technologiniai pokyčiai reikalauja iš žmonių gebėjimų prisitaikyti prie pokyčių ir gana greitai atnaujinti savo įgūdžius, kad galėtų judėti kartu su technologijomis“, – pabrėžia R. Dargis.

Pasak LPK prezidento, verslas nuolatos kalba apie būtinybę atnaujinti švietimo sistemą, nes kol kas ji nėra pasiruošusi sparčiam žmonių perkvalifikavimui ir nesuteikia žmonėms žinių, kaip maksimaliai išnaudoti naujų technologijų teikiamas galimybes, kaip atnaujinti savo kompetencijas. Jis akcentuoja, kad sisteminis, tikslingas ir efektyvus reikalingų įgūdžių ir perkvalifikavimo klausimų sprendimas ne tik stiprins valstybės ekonominį potencialą, bet ir prisidės prie socialinių klausimų sprendimo.

Lietuvos gamyboje aukštosios technologijos sudaro itin nedidelę dalį

Lietuviškos kilmės eksporte aukštosios technologijos sudaro vos 5,7 proc. LPK pasisako už tai, kad būtų užtikrintas pakankamas finansavimas, jog Lietuvos įmonės galėtų plėsti savo veiklą ir veiksmingai konkuruoti pasauliniu mastu – kam reikalingos integruotos ir „gilios“ kapitalo rinkos, įskaitant rizikos kapitalą. Todėl yra poreikis gerinti sąlygas įmonėms imtis tam tikrų rizikų, toliau mažinant administracinę naštą ar plečiant paskatų paketą, taip gerinant verslo bei investicijų aplinką šalyje.

Pabrėžtina, kad paskatos investuoti į technologijas turėtų būti kuriamos, netaikant naujai kuriamų darbo vietų skaičiaus kriterijaus – aukštą pridėtinę vertę kuriančios sritys dažniausiai nepasižymi darbo vietų skaitlingumu, tačiau generuoja didesnį nei įprasta našumą, geriau apmokamas darbo vietas ir užtikrina šalies ekonominę bei socialinę pažangą. LPK ne kartą atkreipė dėmesį į Pasaulio ekonomikos forumo konkurencingumo indeksą, kuriame 2018 m. Lietuvos reguliacinės naštos rodikliui skirta 106 vieta. Kasmet vis žemesnė vieta rodo, kad padėtis negerėja arba gerėja nepakankamai greitai, lyginant su kitomis šalimis, su kuriomis tenka konkuruoti tarptautinėse rinkose. Duomenų pateikimo nedubliavimas, realus statistinių ataskaitų skaičiaus mažinimas bei procedūrų trumpinimas yra reikšmingas, siekiant pagerinti padėtį.

Lietuva turi aktyviau siekti strategijos, skatinančios investicijas ir inovacijas šalyje

Akivaizdu, jog Lietuva turėtų peržengti vien „reakcines“ priemones investicijų į inovacijas srityje. „Pramonė 4.0“ srityse vis dar atsiliekame ES kontekste dėl nepakankamos finansinės paramos, būtinos vykdant sudėtingus mokslinius tyrimus ir eksperimentinę veiklą (MTEP). Lietuvos MTEP finansavimas yra ES paskutiniame ketvirtyje su 0,8 proc. BVP, palyginti su ES vidurkiu, siekiančiu 2 proc.

LPK pritaria Komisijos rekomendacijai švietimą artinti prie darbo rinkos poreikių ir mano, jog spartesnis švietimo ir perkvalifikavimo sistemos modelio įgyvendinimas padėtų išspręsti disbalanso tarp darbo jėgos paklausos ir pasiūlos problemą.

Norint išspręsti EK ataskaitoje įvardintas problemas, reikalinga kryptinga švietimo politika, kryptingas ir efektyvus ES investicijų panaudojimas ir išskirtinis dėmesys įmonių modernizavimui ir investicijoms į inovacijas. Kadangi didžioji pramonės produkcijos dalis yra eksportuojama ir mūsų pramonė konkuruoja globalioje rinkoje, tai ir toliau išlaikyti norimą konkurencijos lygį mūsų įmonės pajėgs, jeigu investuos į technologinį atnaujinimą. Valstybėje jau seniai yra reikalingi radikalūs pokyčiai ir juos būtina įgyvendinti iki 2020 m., kad užtikrintume tvarią valstybės plėtrą, didintume konkurencingumo ir ekonomikos augimą.

Reklama
Naujienos komentarai

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2020-01-28 08:53:55

Laikas turėti medicininių kaukių ir daugiau dėmesio skirti higienai

Pasak Pasaulinės sveikatos organizacijos, Artimuosiuose Rytuose plintant respiracinio sindromo koronavirusui situacija stebima, tačiau ekstremali padėtis kol kas neskelbiama. „Eurovaistinės“ vaistininkai pastebi, kad lietuviai taip pat rūpinasi, kaip galėtų apsisaugoti nuo šio naujo viruso, jeigu būtų pastebėtas ligos protrūkis artimoje aplinkoje.
       2020-01-28 08:46:07

Atsiskaitant internetu, svarbios kelios taisyklės: padės apsisaugoti nuo sukčių

Elektroniniai sukčiai nuolat kuria būdus išvilioti gyventojų pinigus: netikras interneto svetaines, melagingas SMS žinutes bei elektroninius laiškus, kurie imituoja tikrų finansų įstaigų ar institucijų pranešimus.
       2020-01-28 08:41:36

Netikros naujienos parazituoja socialiniuose tinkluose

Netikrų naujienų (angl. fake news) technologijos tobulėja, todėl darosi vis sunkiau jas atpažinti. Atsiranda naujos techninės galimybės ir netikrų naujienų turinio pateikimo būdai. Dažnai jų aukomis tampa vyresnio amžiaus žmonės, mat, tyrimai nustatė, kad jie yra labiau linkę patikėti ir dalintis klaidinga informacija.
       2020-01-28 08:38:44

Pamoka „išmaniajai“ kartai: kaip saugiai naudotis savo telefonu?

Internetas, socialiniai tinklai ir technologijos – šių dienų moksleiviams pažįstami nuo mažų dienų. Dažnas jų žino virtualių gudrybių daugiau nei suaugusieji. Tačiau, ar kiekvienas išmano apie duomenų apsaugą bei kaip saugiai naudotis savo išmaniuoju telefonu?
       2020-01-27 13:11:33

Specialistai akcentuoja keliautojų sąmoningumo didinimą

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai ėmėsi laikinųjų papildomų atsargos priemonių koronaviruso grėsmei suvaldyti ir jau tris dienas iš eilės visuose trijuose Lietuvos oro uostuose konsultuoja Kinijoje keliavusius asmenis.
       2020-01-25 09:03:38

Kainų ir atlyginimų lenktynėse ryški pastarųjų persvara, bet atotrūkis mažėja

Vartotojai šiemet galės įpirkti daugiau prekių ir paslaugų, kadangi prognozuojama, jog atlyginimų augimo tempas beveik triskart viršys infliaciją. Vis dėlto, lėtėjant ekonomikos apsukoms, gyventojų perkamoji galia taip pat didės lėčiau.
       2020-01-25 07:43:09

Lietuvos oro uostuose – laikinosios priemonės koronaviruso rizikai suvaldyti

Pasaulyje netylant kalboms apie koronaviruso grėsmę Kinijoje Lietuva imasi laikinųjų papildomų atsargos priemonių. Nuo šeštadienio visuose trijuose Lietuvos oro uostuose budi Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai.
       2020-01-24 22:47:33

Efektyvios aplinkosaugos pagrindas – neišvengiama atsakomybė už taršą

Laikydamas aplinkos apsaugą ir jos išsaugojimą ateities kartoms vienu iš valstybės prioritetų, Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda siekia efektyvios valstybinės kontrolės sistemos.
       2020-01-24 09:53:51

Draudikai atkreipia dėmesį: ką reikia žinoti mokant vairuoti šeimos narį?

Kelias iki vairuotojo pažymėjimo gavimo – ilgas ir vingiuotas, todėl neretai norėdami tvirčiau jaustis per praktikos egzaminą, vairavimo įgūdžių lavinimą patikime ne instruktoriams, o artimiesiems.
       2020-01-24 08:20:36

Praėjusiais metais lietuviai labiausiai pirko vyną – kodėl?

Valstybinei mokesčių inspekcijai paskelbus praėjusių metų alkoholio produktų realizavimo duomenis, akivaizdžiai matyti, kad galutinėje lentelėje karaliauja vynas. Jo pardavimai per 2019 m. išaugo net 18 proc.
       2020-01-24 08:16:37

Gali tekti susiveržti diržus: taupyti šiemet bus sunkiau

Pabrangusi elektra, degalų kainų šuolis ir iš paskos didėsiančios kitų prekių bei paslaugų kainos šiais metais sumažins Lietuvos gyventojų galimybes susitaupyti lėšų ilgesniam periodui. Juolab kad jau dabar šeimų biudžetą labiausiai tuština būtiniausios pragyvenimo išlaidos – šildymas, maistas ir paskolų grąžinimas.
       2020-01-23 17:34:28

Po „Brexit“ siuntas siųsti į Jungtinę Karalystę metus galėsime taip pat

Trečiadienį Jungtinės Karalystės Lordų Rūmams pritarus „Brexit“ sutarties įstatymo projektui ir, jeigu karalienė Elizabeth II jį patvirtins, iki šio mėnesio pabaigos ši šalis gali išstoti iš Europos Sąjungos.
       2020-01-23 17:30:14

Liudas Mažylis apie metų planus: „Bus intrigų“

Profesorius Liudas Mažylis jau daugiau nei pusmetį dirba Europos Parlamente (EP), kur jam pavyksta sėkmingai sujungti visas profesines patirtis: čia gelbsti ir chemiko, ir Europos Sąjungos politikos bei Europos integracijos dėstytojo žinios.
       2020-01-23 17:27:11

Lietuva ruošiasi 5G ryšio plėtrai

Aiški 5G ryšio plėtros vizija ir koordinuoti veiksmai padės Lietuvai siekti lyderystės 5G ryšio technologijoje tarp kitų Europos Sąjungos valstybių. Lietuva, įdiegusi šią naujos kartos technologiją, gali tikėtis pokyčių visuose svarbiausiuose sektoriuose.
       2020-01-23 13:39:22

Paskaičiuota, kiek įmonėms kainuoja netinkamo IT specialisto įdarbinimas

Verslo sėkmė priklauso nuo darbuotojų ir jų turimų kompetencijų. Tačiau rasti tinkamą specialistą, ypač IT srityje, šiandien tampa tikru iššūkiu daugelyje pasaulio šalių.
       2020-01-23 13:35:01

Mitas, kad saulės energijai reikia elektrinės ant stogo

„Galimybė vartoti žaliąją energiją gyvenant daugiabutyje iš tiesų unikali, ypač įvertinus tai, jog galima net neturėti elektrinės ant stogo ar šalia daugiabučio“, – pasakoja vilnietė Renata Sagatauskė.
       2020-01-23 13:30:57

Ilgai lauktos slidinėjimo atostogos: kaip jomis džiaugtis be traumų?

Iki pat kovo mėnesio tęsiantis slidinėjimo sezonui, šio sporto mėgėjai traukia į populiarius kalnų kurortus užsienyje, o draudikai skaičiuoja išaugantį traumų skaičių. Nepalankiai susiklosčius aplinkybėms, nusileidimas nuo kalno gali baigtis ne malonių įspūdžių aptarimu su draugais.
       2020-01-22 07:52:07

Nuotolinė ateities buitis: namams skirtos inovacijos, kurių norės daugelis

Praūžus metų laukiamiausiai „CES 2020“ technologijų parodai, žiniasklaida mirga nuo dar nematytų inovacijų ir neįtikėtiną pažangą rodančių prietaisų. Technologijų gamintojai pasistengė ir savo vartotojams pristatė daugybę buitį palengvinsiančių įrenginių.
       2020-01-22 07:35:31

Ligonių kasos pataria: kaip pasirinkti gydymo įstaigą?

Nors laisvai pasirinkti gydymo įstaigą, kurioje norima gauti pirminės asmens sveikatos priežiūros bei šeimos gydytojo paslaugas, privalomuoju sveikatos draudimu apdrausti Lietuvos gyventojai gali jau gerą dešimtmetį, dėl tokio sprendimo žmonėms vis dar kyla vienokių ar kitokių klausimų.
       2020-01-22 07:29:31

Atlyginimas be lubų: kodėl gerai, kai darbuotojai uždirba daugiau nei vadovai

Didesnis atlygis turi labai menką ryšį su pasitenkinimu savo darbu, rodo per pastaruosius 120 metų atliktų tyrimų apžvalga. Kaip pastebi „Bitės“ pardavimo vadovas Giedrius Skliutas, situacija pasikeičia į priešingą pusę, kai bendrovėje įvedama atlygio be lubų sistema.
       2020-01-22 07:24:39

Saugantiems automobilius nuo vagių – veiksmingi patarimai

Automobilių detalių vagysčių Lietuvoje nuosekliai mažėja, tačiau vagių padaroma žala auga. Draudikai skaičiuoja, kad taip yra dėl didėjančio modernesnių automobilių, kuriuose montuojama daugiau įvairios įrangos – neretai, ganėtinai brangios arba turinčios aukštą vertę antrinėje rinkoje, skaičiaus.
       2020-01-22 07:20:54

Per 2019 metus – 1000 pranešimų RRT apie neteisėtą ar žalingą turinį internete

Per 2019 m. Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) interneto karštąja linija „Švarus internetas“ gavo 998 pranešimus apie neteisėtą ar žalingą turinį internete. Interneto vartotojai siuntė pranešimus apie internete aptiktą informaciją.
       2020-01-22 07:15:32

5 priežastys, kurios įtikins valgyti daugiau avokadų

Nors greitas gyvenimo tempas apsunkina galimybę į savo racioną įtraukti maistingų produktų, prekybos tinklo „Iki“ ekspertai išskiria svarbiausias avokadų savybes, kurios įtikins rinktis šį vaisių net labiausiai neturinčius laiko sveikai mitybai.
       2020-01-22 07:05:17

Lietuva turi ambiciją tapti žaliosios ekonomikos ir skaitmenizacijos lydere

Viešėdamas Pasaulio ekonomikos forume Davoso mieste, Šveicarijoje, Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda dalyvavo Europos lyderiams organizuotuose pietuose, kuriuose pasakė sveikinimo kalbą tema „Ekonominio augimo skatinimas Vidurio ir Rytų Europoje“.
       2020-01-18 11:14:36

Autonominis avarinis stabdymas: revoliucinė, bet ne visada veikianti sistema

2022 metais visi nauji Europos Sąjungoje parduodami automobiliai privalės stabdyti patys, t. y. turėti autonominio avarinio stabdymo (angl. Autonomous Emergency Braking, AEB) sistemas.
       2020-01-18 11:05:38

Apsipirkimas mobiliuoju telefonu: ko galime pasimokyti iš jauniausių?

Pasaulinės elektroninės prekybos statistikos duomenys rodo, jog 2020-ieji bus tie metai, kai perkant internetu mobilieji įrenginiai nukonkuruos kompiuterius. Populiarėjantis apsipirkimo būdas yra daug patogesnis dėl galimybės įsigyti norimų prekių bet kur ir bet kada.
       2020-01-17 17:00:16

Programavime įgyvendinti sumanymą iš pirmo karto sunkiai pavyksta

Informacinės technologijos (IT) mūsų gyvenime jau apsigyveno seniai ir trauktis nežada. Su informatika susijusių specialybių populiarumas vis dar auga, nors galima išgirsti nuomonių, kad šioje srityje specialistų turime daug, bet šią sferą profesionaliai išmanančių – trūksta.
       2020-01-17 16:55:58

Slaptos „Google Chrome“ funkcijos: kaip iš naršyklės gauti dar daugiau?

Šiandien interneto naršyklė „Google Chrome“ vis dar yra populiariausia pasaulyje. Dėl jos funkcionalumo, greičio ir patogumo, naršykle naudojamasi įvairiose platformose nuo asmeninių kompiuterių iki „Android“, „iPhone“ ar „iPad“ įrenginių.
       2020-01-17 16:47:24

Pieno kaina išaugo – stambieji ūkiai gauna europinį vidurkį

Lietuvos pieno perdirbimo įmonės 2019 metų gruodį už natūralų pieną stambiesiems šalies pieno ūkiams mokėjo europinį vidurkį siekiančią supirkimo kainą – 338,5 eurus už toną, arba 0,8 proc. daugiau nei lapkritį.
       2020-01-17 16:44:38

Saugūs internete: virtualaus gyvenimo taisyklės jaunuoliui

Šiandien jaunuoliai yra aktyvūs technologijų vartotojai, tad niekur nepalikti skaitmeninių pėdsakų internete beveik neįmanoma. Dėl to, itin svarbu rūpintis savo skaitmenine tapatybe, virtualioje erdvėje elgtis atsakingai ir apgalvotai, taip, kaip realiame gyvenime.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.
Reklama