iliustracija iliustracija iliustracija
iliustracija iliustracija
Naujienos

Pilotas - plačios karjeros galimybės

2019-03-15 17:09:55

Tuo tarpu, kai kažkam dangus atrodo tolimas ir nepasiekiamas, kiti kasdien jį raižo didesniais ar mažesniais orlaiviais. Kai kurie sako, jog piloto darbas – tai svajonių darbas viliojantis kelionėmis aplink pasaulį, kvapą gniaužiančiais vaizdais pro piloto kabinos langą, aplinkinių akį traukiančia uniforma, bei unikaliomis profesijos galimybėmis.

Komercinio piloto licencija

Bet viskas nuo pradžių. Norint dangų skrosti plieniniais paukščiais – būtina įgyti piloto licenciją. Skraidinsite turistus apsižvalgyti virš Trakų pilies ar pilotuosite Airbus‘o orlaivį iš vienos Europos sostinės į kitą? Minėtais atvejais tokiems skrydžiams mėgėjo licencijos nepakaks – kilti į dangų komerciniais tikslais galėsite tik turėdami komercinio piloto licenciją.

„Tiesiausias kelias į piloto kabiną – intensyvūs integruoti oro transporto piloto licencijos (ATPL) kursai, kuriuos baigus įgyjama komercinio piloto licencija. Per apie 18 mėnesių trunkančius pradinius pilotų mokymus būsimieji aviatoriai ne tik išmoksta teorinius dalykus, bet ir praktikuojasi, skraidydami vienmotoriais bei dvimotoriais lėktuvais,“ – pasakoja Vaida Eičinienė, projekto „Tapk pilotu“ vadovė.

Komercinės piloto licencijos įgijimas – tik durys į įvairiapusį aviacijos pasaulį. Ar skraidysite didžiaisiais keleiviniais ar kroviniais lėktuvais, reguliarius ar užsakomuosius skrydžius vykdančiose oro linijose, o gal tapsite privačių lėktuvų pilotu ir skraidinsite garsenybes ir turtuolius? Viskas priklauso nuo jūsų pasirinkimų ir sprendimų.

Skirtingi regionai – skirtingos reguliacijos

Piloto profesija neturi geografinių ribų – griežtos reguliacijos ir taisyklės iš esmės padaro piloto veiklą pritaikomą visame pasaulyje. Bendrai aviaciją reglamentuoja ICAO – Tarptautinė civilinės aviacijos organizacija, kuri diktuoja visame pasaulyje galiojančius standartus ir taisykles. Tačiau kiekviename regione papildomai dar veikia to regiono aviaciją reguliuojanti organizacija, atsakinga už aviacijos saugą, reguliacijų kūrimą, diegimą ir atnaujinimą. Nuo to, kokiame regione pilotas mokysis, priklauso, kokią licenciją pilotas įgis, o tai reiškia ir kokiose šalyse pilotas galės skraidyti.

Geografiniu požiūriu, plačiausiai pripažįstamos Europos aviacijos saugumo agentūros (EASA) patvirtintos komercinių pilotų licencijos, kurios galioja ne tik visose ES šalyse, bet ir daugelyje šalių Azijoje, Vidurio Rytuose, Afrikoje ir Pietų Amerikoje. O štai Šiaurės Amerikoje pilotai skraido su Federalinės aviacijos administracijos (FAA) patvirtintomis licencijomis. Ar FAA patvirtintos komercinių pilotų licencijos galioja kitose šalyse? Taip, jos galioja JAV bei tokiose šalyse kaip Panama, Kataras ir kai kurios Azijos regiono šalys. Todėl prieš pradedant piloto studijas reikėtų numatyti, kuriame pasaulio regione planuojama karjera. Visgi norams ar galimybės pasikeitus, pilotai turi galimybę konvertuoti savo turimą licenciją iš vieno regiono į kitą.

Papildoma kvalifikacija – naujos galimybės

Egzistuoja apie šimtas skirtingų orlaivio tipų, kokio orlaivio piloto kėdėje sėdėsite, priklausys nuo jūsų pasirinktos ir įgytos tipo kvalifikacijos (angl.k. Type Rating). Tipo mokymų metu kiekvienas pilotas išmoksta valdyti konkretaus tipo orlaivį ir įgyja kvalifikaciją valdyti būtent to, pavyzdžiui Airbus A320, tipo orlaivį.

Kaip pilotai nusprendžia, kokio tipo orlaiviu skraidyti? Rinkdamiesi orlaivio tipą, pilotai apsvarsto daugybę kintamųjų, darančių įtaką jų sprendimui. Vienas tokių – regiono, kuriame planuoja dirbti, tendencijos. Kiekvieno piloto pasirinkimas, ar skristi populiariausiais orlaivių tipais, pavyzdžiui, Boeing 737 ar Airbus A320, o gal pasirinkti mažiau populiarų tipą ir išsiskirti turima specifinio tipo kvalifikacija. Ne ką mažiau pilotui svarbu pasidomėti būsimųjų darbdavių – oro bendrovių – valdomu orlaiviu parku. Priklausomai nuo to, ar norėsite dirbti oro linijose, ar pilotuoti mažus privačius orlaivius, o gal – krovininius, tipo kvalifikacija taip pat gali skirtis.

Populiaraus tipo kvalifikacija įgyta, laikas darbo pokalbyje sužavėti oro linijų atstovus. Norite įgyti pranašumą įsidarbindami? Mokykitės, praplėskite savo gebėjimus ir įgykite dar vieno orlaivio tipo kvalifikaciją. Tuomet galėsite valdyti dviejų ar kelių tipų orlaivius.

Karjeros laiptelis aukštyn – į kapitono kėdę

Pilotas, savo karjerą pradeda dirbdamas antrojo piloto pozicijoje. Aviacijoje piloto patirtis skaičiuojama skrydžio valandomis – daugiau skrydžio valandų reiškia daugiau patirties.

Sukaupus atitinkamą skraidymo valandų kiekį, pilotas gali kandidatuoti į kapitono poziciją. Oro linijos kelia bent 500 skrydžio valandų patirties reikalavimą antrajam pilotui, dar tik pradedančiam savo karjerą. O štai kandidatui į kapitono poziciją gali tekti sukaupti apie 3000 skrydžio valandų.

Sukaupus kapitono pozicijai užimti reikalingas valandas beliks papildyti savo kvalifikaciją specialių mokymų pagalba. Jų metu vertinami tiek techniniai kandidato įgūdžiai, tiek ir asmeninės savybės, svarbios šiai pozicijai – ryžtingumas, komunikabilumas, planavimo įgūdžiai. Sėkmingai baigęs kursus ir oro linijų įvertintas teigiamai pilotas gali prisiimti daugiau atsakomybės ir pradėti dirbti aukštesnėje pozicijoje.

Skrydžių instruktoriaus darbo perspektyvos

Viena iš piloto darbo alternatyvų – instruktoriaus karjera. Priklausomai nuo patirties, instruktoriaus darbo kryptis skirsis. Vieni pilotai pasirenka dėstyti teorijos kursą pilotų pradinio rengimo kursuose, kiti moko praktikos ir kyla į dangų kartu su studentais, o treti dėsto tipo kvalifikacijos kursuose ir „skraido“ realaus skrydžio treniruoklyje.

Priklausomai nuo to, ar instruktorius ruošiasi dėstyti teoriją, praktinį skraidymą ar tipo kvalifikacijos kursą, reikalavimai jo kvalifikacijai ir patirčiai kiekvienu atveju skirsis, tačiau visiems privaloma išklausyti atitinkamą kvalifikacijos kėlimo kursą.

Būsimuosius pilotus rengiantys specialistai ne tik gerbiami ir vertinami, bet ir paklausūs. Sparčiai besivystanti aviacijos industrija diktuoja didžiulį pilotų poreikį. Anot vieno iš lyderiaujančių orlaivių gamintojo „Airbus“ duomenimis iki 2035 metų pasaulyje trūks 617 000 naujų pilotų, kuriuos, be abejonės turės apmokyti patyrę instruktoriai. Priklausomai nuo instruktoriaus patirties, kvalifikacijos, dėstomų dalykų bei regiono instruktorių atlygis vidutiniškai svyruoja nuo 26 iki 96 tūkstančių eurų per metus. O štai itin paklausių orlaivių tipų instruktoriai gali uždirbti ir 500 еurų už vieną darbo valandą.

Žinios naudingos ir ant žemės

Anot minėtojo „Airbus“, oro transporto rinka per paskutinį dešimtmetį išsiplėtė 60%. Vienas didžiausių orlaivių gamintojų suskaičiavo, kad 2017 m. oro transportą kelionėms rinkosi daugiau nei 4,1 milijardo keliautojų, o štai tarptautinė oro transporto asociacija (IATA) prognozuoja, kad 2037 m. keliones lėktuvais rinksis daugiau nei 8,2 milijardo keleivių. Padvigubėjusi aviacijos rinka per ateinančius 20 metų sukurs daugiau nei 100 milijonų darbo vietų visame pasaulyje.

Piloto patirtis, aviacinės žinios, rinkos pažinojimas iš vidaus yra vertingos ir geidžiamos darbuotojo savybės aviacijos versle, todėl nenuostabu, jog dažnai pilotas pasuka ir šiuo karjeros keliu.

Aviaciniai mokymų centrai, oro linijos, įvairios su aviacija susijusios kompanijos – jie įsidarbina ne tik aviacinio personalo mokymų srityje, bet taip pat prisiima ir administracinės ar vadybinės krypties pareigas ir įgalindami savo vertingą patirtį padeda vystyti verslą aviacijoje.

Diskusija ir informacija apie LRT HD tinklą
paslauga
Naujienos komentarai

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų el. paštas:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
iliustracija2019-08-22 17:23:09

Kokie ženklai rodo, kad atėjo laikas įsigyti naują šaldytuvą

Paprastai buitinę techniką keičiame nauja tada, kai ji nepataisomai sugenda. Vienas ilgiausiai naudojamų buities prietaisų yra šaldytuvas. Jis retai kada pats duoda aiškų signalą apie artėjantį laiką jį remontuoti arba apskritai pakeisti nauju.
iliustracija2019-08-22 17:16:00

„airBaltic“ specialia dovana pagerbė Baltijos kelio 30-metį

Latvijos oro linijų bendrovė „airBaltic“ šiandien pasveikino partnerius ir darbuotojus tarptautiniame Rygos oro uoste, kur vyko renginys, skirtas pagerbti rugpjūčio 23 d. minimam Baltijos kelio 30-mečiui. Šia proga kompanija Baltijos šalims padovanojo šių šalių vėliavomis puoštus lėktuvus ir Baltijos keliui skirtą dainą.
iliustracija2019-08-21 13:43:25

Vėlinės paskelbtos ne darbo diena

Seimas priėmė Darbo kodekso pataisas (projektas Nr. XIIP-4833(2), kuriomis nutarta nuo 2020 m. lapkričio 2-ąją – Mirusiųjų atminimo (Vėlinių) dieną, įtraukti į švenčių sąrašą ir ją paskelbti ne darbo diena. Už naujas teisės akto nuostatas balsavo 57 Seimo nariai, prieš buvo 10, susilaikė 24 parlamentarai.
iliustracija2019-08-20 19:23:36

Po metų iš saulės elektrą gaminsis penkiskart daugiau gyventojų

Elektrą iš saulės kitų metų pabaigoje gaminsis per 10 tūkst. gyventojų – tai penkiskart didesnis gaminančių vartotojų skaičius, nei šiuo metu. Tokiam proveržiui kelią atvėrė nutolusių saulės elektrinių įteisinimas ir numatoma finansinė parama jų įrengimui.
iliustracija2019-08-20 19:18:57

Kokiais būdais be antivirusinių programėlių galima apsaugoti savo išmanųjį?

Šiais laikais, kai didžiąją dalį duomenų laikome skaitmeninėje erdvėje, išmaniojo saugumas turėtų būti aktualus kiekvienam vartotojui. Visiems geriausiai žinomas būdas, kaip apsaugoti bet kokį įrenginį nuo įsilaužėlių – antivirusinės programos.
iliustracija2019-08-20 19:16:42

Būsto paieška studentui: kodėl verta pirkti nuosavą?

Paskutinis vasaros mėnuo – laikas, kuomet į didžiuosius Lietuvos miestus, daugiausia sostinę, po vasaros atostogų sugrįžta studentai. Dažnas jų padedant tėvams ieško būsto, kuriam kelia esminius kriterijus.
iliustracija2019-08-16 18:38:48

Atostogų paskui vietinius: kur rudenį pasitinka pietų europiečiai?

Nuo Portugalijos Algarvės iki Graikijos Peloponeso – Pietų Europoje rudenį pasitinka tie, kurie mėgsta šilumą, ramybę, tobulo grožio paplūdimius ir skanų maistą: nuo čili festivalio iki pagal slaptą receptą gaminamų desertų.
iliustracija2019-08-16 18:35:15

Minint 25-ąjį išmaniojo telefono gimtadienį: 10 stebinančių faktų

Lygiai prieš ketvirtį amžiaus, rugpjūčio 16-ąją, prekyboje JAV pasirodė pirmasis telefonas, kuris atitiko išmaniojo apibrėžimą: galėjo ne tik skambinti, bet ir turėjo papildomų funkcijų, leido naudotis internetu ir atsisiųstomis programėlėmis.
iliustracija2019-08-14 16:29:03

Kaip pavėžėjai užtikrina jūsų saugumą: 5 patikimiausi automobiliai

Automobilių pramonė užtikrindama patikimumą ir saugumą pastaraisiais metais žengė didžiulį šuolį. Tuo įsitikinę autoservisų specialistai, kartu perspėjantys, jog reguliari transporto priemonių priežiūra vis dar nėra pakankamai „madinga“.
iliustracija2019-08-14 16:25:34

Ateities miestas – toks, kuriame viską pasiekti užteks 20 minučių

Keletą pastarųjų dešimtmečių Vakaruose vyravęs miesto modelis, kai gyvenamosios, darbo laisvalaikio, komercinės ir kultūrinės zonos buvo atskirtos, o susisiekimą tarp jų geriausiai užtikrino nuosavas automobilis, nyksta.
iliustracija2019-08-14 16:22:23

Pirmasis garso įrašas pasaulyje: kaip garsas veikia ir atrodo šiandien

Prieš 142 metus amerikiečių mokslininkas ir išradėjas Tomas Edisonas sukūrė pirmuosius, tuomet visiškai neįtikėtino ir pasaulį nustebinusio išradimo, prototipus. Fonografu pavadintas prietaisas galėjo ne tik įrašyti garsą, bet ir jį netrukus atkurti.
iliustracija2019-08-14 16:19:55

Ruošiatės atostogoms? Nepamirškite pasirūpinti savo augalais

Vasarą daugybė žmonių išvažiuoja atostogauti, namus neretai palikdami savaitei ar dviem. Vienas didžiausių galvosūkių – ką daryti su augalais, kurie reikalauja nuolatinės priežiūros. Išvažiuojant į ilgesnę kelionę, populiaru juos palikti kaimynų priežiūrai. Tačiau galimybė tam ne visuomet yra, ypač atostogų sezonu.
iliustracija2019-08-13 16:49:16

Lietuvos keliuose apstu „nematomų“ automobilių

Rinkdamiesi automobilį Lietuvos gyventojai pirmiausiai vertina techninius jo parametrus ir kainą, o labiausiai mėgstamos spalvos yra tamsios bei konservatyvios. Tai patvirtina ir „Regitros“ duomenys: net 40 proc. visų 2018 m. šalyje pirmą kartą registruotų lengvųjų automobilių buvo pilkos spalvos.
iliustracija2019-08-13 16:46:51

Išsaugoti regėjimą padeda paprastos taisyklės: ką dažniausiai pamirštame?

Kartais jausti akių skausmą, pastebėti raudonį ar po ilgo įtempto darbo prie kompiuterio vaizdą matyti tarsi per miglą – daugelis turbūt susidūrė su tokiais akių nuovargio simptomais.
iliustracija2019-08-13 16:44:04

Esate kairiarankis? Užteks kankintis – tegul įrenginiai prisitaiko prie jūsų

Žirklės, gitara, užrašinė, liniuotė, čiaupas, skardinių atidarytuvas – kaip manote, ką visa tai turi bendro? Atsakymą jums gali pasufleruoti šiandien minima proga – Tarptautinė kairiarankių diena. Įprastai šie ir daugybė kitų kasdien mūsų naudojamų daiktų būna pritaikyti dešiniarankiams. Ne išimtis ir technologijos.
iliustracija2019-08-13 16:40:40

Elektros rinkoje didmeninė elektros kaina Baltijos šalyse toliau krenta

Elektros energijos kainos Baltijos šalyse mažėja jau antrą savaitę iš eilės. Jas žemyn traukia regione išaugusios elektros energijos gamybos apimtys ir pingančios gamybai naudojamos žaliavos.
iliustracija2019-08-13 16:37:53

Kodų korteles visiškai pakeis saugesni prisijungimo būdai

Nuo rugsėjo 10 d. „Luminor“ klientai prisijungti prie banko internete bei tvirtinti mokėjimus galės naudodamiesi nemokama programėle „Smart-ID“, mobiliuoju parašu, elektroniniu parašu arba kodų generatoriumi. Kodų kortelės nuo tos dienos nebegalios ir klientai negalės su jomis atlikti jokių banko operacijų.
iliustracija2019-08-12 15:55:38

Socialiniuose tinkluose plinta medikų atlikto eksperimento vaizdo įrašas

Socialiniame tinkle “Facebook” jau trečdalis milijono lietuvių peržiūrėjo Krizių tyrimo centro filmuotą eksperimentą, kurio metu viešoje vietoje susmunka žmogus. Praeiviai reaguoja gan vangiai, neatlieka nė vieno šioje situacijoje būtino veiksmo, maža to, net neskambina greitajai medicinos pagalbai.
iliustracija2019-08-12 15:42:26

Pataria teisininkė: ką reikia žinoti prieš pradedant verslą?

Dažniausiai pradedantys verslininkai daugiausiai dėmesio skiria verslo plano kūrimui ir investicijų paieškoms. Tačiau teisės specialistai pataria visų pirma pasirūpinti savo intelektinės nuosavybės apsauga ir tik tada toliau vystyti veiklą.
iliustracija2019-08-12 08:33:40

Atostogos užsienyje su vaikais: kokias rizikas tėvai užmiršta

Vasarą su atžalomis atostogaujančios šeimos užsienyje dažniau nei Lietuvoje patiria rimtus iššūkius dėl vaikų sveikatos ar nelaimingų atsitikimų. Draudikai atkreipia dėmesį, kad užsienyje vaikai šiemet dažniausiai kenčia nuo ausų uždegimų ir ūmių peršalimų, žarnyno virusų, alerginių reakcijų bei traumų.
iliustracija2019-08-12 08:27:58

Atostogos tobulų saulėlydžių saloje: kurortas, kupinas laisvės dvelksmo

Viena iš įdomiausių vietų Europoje, į kurią iš Vilniaus galima nuskristi lėktuvu, yra nedidelė sala Viduržemio jūroje – Ispanijai priklausanti Menorka. Gyvenimo ritmą čia diktuoja vanduo: saloje yra vienas didžiausių natūralių uostų pasaulyje, stūkso įspūdingi dar XIX a. menantys švyturiai, o sostinėje veikia vandens taksi.
iliustracija2019-08-11 18:43:39

NT galvosūkis – būstas su pilna ar daline apdaila?

Jei gyvenime pritrūkote iššūkių, kraustykitės į naujus namus. Daugeliui šis procesas tampa tikru išbandymu – kokį būstą rinktis, kurioje vietoje, kokį biudžetą jam galite skirti ir galiausiai – kaip nauji namai turėtų atrodyti? Jei sklandžiai įveikėte etapus susijusius su būsto tipu, jo kaina ir pageidautina lokacija, vis dar laukia namų įrengimo galvosūkis.
iliustracija2019-08-11 18:36:30

„airBaltic“ pristato specialų lietuvišką lėktuvo dizainą

Dėl augančio oro linijų bendrovės „airBaltic“ paslaugų poreikio Lietuvoje, kompanija sukūrė specialų savo lėktuvo „Airbus A220-300“ dizainą. Šis „airBaltic“ orlaivis nudažytas Lietuvos vėliavos spalvomis ir pavadintas Vilniaus vardu.
iliustracija2019-08-11 14:22:38

Sezonas įsibėgėja: 4 išmanūs patarimai grybautojams

Anksti prasidėjusi vasara ir lietinga rugpjūčio pradžia kelia džiaugsmą grybautojams – šiais metais miškuose bei pievose gausu įspūdingų laimikių. Jei artėjantį savaitgalį ketinate grybauti, technologijų ekspertai pataria su savimi pasiimti ne tik pintinę, bet ir išmanųjį telefoną.
iliustracija2019-08-05 19:08:59

Saulės jėgainė ant stogo – didelė grėsmė kilus gaisrui?

Dar dabar nerimsta aistros dėl pavasarį vykusio gaisro vienoje Norvegijos įmonių, kurios stogas buvo padengtas saulės moduliais. Sudėtingas gaisro gesinimas sukėlė nesibaigiančias diskusijas, ar saulės moduliai galėjo apsunkinti ugniagesių darbą.
iliustracija2019-08-05 19:04:55

Dviračių vairuotojų įpročiai neramina: kas penktas išnyksta tamsoje

Beveik 40 proc. dviratininkų gatvėmis važinėja be privalomų atšvaitų. Kitų matomumą kelyje garantuojančių priemonių – dviračio žibintų ar drabužių su šviesą atspindinčiomis detalėmis – naudojimas dar retesnis.
iliustracija2019-08-05 19:00:01

Aviacijos ekspertai paaiškino, kodėl vėluoja lėktuvai ir kokios keleivių teisės

Nors statistika rodo, kad vėluojančių lėktuvų tenka laukti ne taip ir ilgai, taip tikrai gali neatrodyti tiems, kurie yra patekę tarp tų nelaimingųjų, kurių skrydis buvo atidėtas ir teko šiek tiek palaukti.
iliustracija2019-08-05 18:45:39

Kaip neprarasti svarbios informacijos, kai keičiame išmanųjį telefoną

Naujo išmaniojo telefono įsigijimas sukelia džiaugsmą kiekvienam. Tačiau šią emociją netrukus keičia nerimas prisiminus, kad reikės kažkokiu būdu išsaugoti senajame įrenginyje esančius duomenis.
iliustracija2019-08-05 18:42:01

Pataria pradedantiems verslą: idėjomis reikia dalintis

Dažnai kalbama, kad verslams, kurie nepasiduos skaitmenizacijai, nulemta pralaimėti konkurencinę kovą. Tačiau ekspertai pabrėžia, jog pati savaime ji pranašumo negarantuoja, daug svarbiau – dalintis idėjomis ir tartis su rinkos senbuviais.
iliustracija2019-08-05 18:37:49

Lietuviška mašininio vertimo sistema pralenkė „Google“, „Microsoft“ ir kitus

Lietuviška vertimo sistema, kurią sukūrė „Tilde“ komanda, pasauliniame vertimo mašinų konkurse WMT („World Machine Translation“) buvo pripažinta geriausia lietuvių–anglų bei anglų–lietuvių vertimų kategorijoje.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.
Reklama