iliustracija iliustracija
iliustracija iliustracija iliustracija
Naujienos

Fejerverkai: trijų tūkstančių metų išradimas, stebinantis ir šiandien

2019-04-09 14:00:00

Fejerverkai daugelyje kultūrų naudojami ypatingoms dienoms ar įvykiams pažymėti. Anksčiau jie buvo paprastesni, kuklesni, vienspalviai, naudoti daugiau karinėms pergalėms švęsti, religinėse šventėse, karališkuose bei įvairiuose aukštuomenės renginiuose.

Dabar gi fejerverkų naudojimo spektras yra žymiai platesnis ir įvairesnis, jie tapo prieinami kiekvienam norinčiam, todėl ir jų panaudojimo galimybės gerokai prasiplėtė. Šiandien fejerverkai neatsiejami nuo didžiųjų kalendorinių švenčių, pramoginių ar oficialių renginių, taip dažnai naudojami švenčiant asmenines ar šeimos šventes bei vis dažniau juos renkasi verslo įmonės, rečiau, bet vis dar naudojami fejerverkai ir religinių švenčių metu. Pirotechnikos ekspertai iš saliutas.lt siūlo apžvelgti ilgą fejerverkų istoriją ir vyraujančias ateities tendencijas.

Religinėse šventėse visada gausu tikėjimo, dvasių ir mistikos. Legenda pasakoja, kad apie 800 m. Kinijos alchemikai sumaišę kalio nitratą, sierą ir anglis sukūrė pirmąjį „pistoletą“, tai buvo ne tai ko jis siekė. Iš tikrųjų jie ieškojo amžinojo gyvenimo receptų, bet tai, ką sukūrė, vis tiek pakeitė pasaulį. Kuomet kinai suprato ką padarė, ėmė tikėti, kad šie sprogimai išsklaido blogąsias dvasias. Šis tikėjimas buvo gan gajus ir Europoje iki XV a. fejerverkai buvo plačiai naudojami religinėms šventėms. Kai kuriose religinėse bendruomenėse, iki šių dienų išlikusios šventės, krikščionių – Šv. Liucijos diena, žydų – Chanuka ar Balio induistų – Galunganas, kurios švenčiamos palydint gausiais fejerverkais.

Kalendorinės šventės

Naujieji Metai neabejotinai pagrindinė kalendorinė šventė, kuri tiesiog neįsivaizduojama be gausybės fejerverkų, vilnijančių per visą pasaulį. Ši šviesų šou magija įtraukia kiekvieną, vis įspūdingesniais ir verčiančiais aikčioti iš pasigėrėjimo ir nuostabos šviesos vaizdais. Kadangi šiais laikais jie tapo prieinami visiems pilnametystės sulaukusiems asmenims, šią ypatingą Naujųjų Metų naktį dažnas nori prisidėti prie šventės paleisdamas ir savo asmeninį fejerverką.

Pramoginiai renginiai

Yra dvi versijos kaip fejerverkai pateko į Europą, pirmoji teigia, kad Venecijos pirklys Marcas Polas vienas pirmųjų keliavusių Šilko keliu į Kiniją 1295 m. parvežė fejerverkus į Europą, tuo tarpu kita, teigia, kad kryžiuočiai grįžę iš karų Artimuosiuose Rytuose atvežė juodųjų miltelių į Europą. Renesanso metu Europoje atsirado net dvi atskiros pirotechnikos mokyklos, viena Italijoje, kita Vokietijoje (Niunberge). Italijoje fejerverkai buvo ypač populiarūs, jie sutelkė dėmesį į sudėtingus efektus, stebinančius žiūrovą, taip pat į sudėtį įtraukė daugiau metalų ir kitų sudedamųjų dalių, kurių dėka atsirado spalvoti fejerverkai. Tuo tarpu Vokietijoje veikusi mokykla orientavosi labiau į mokslinį pirotechnikos pritaikymą. Bet kokiu atveju į Europą patekę fejerverkai išsaugojo pirminę jų idėją – naudoti juos šventėse. Nuostabu, kad tradicija išliko iki šių dienų. Šiandiena žiūrovas tikisi kažko naujo, nematyto, ypatingo, todėl kuriamos įvairiausios kompozicijos apjungiančios muziką, šviesas, fontanus ir kitus atributus kartu su įvairių spalvų bei formų fejerverkais. Ypatingai populiarėja tarptautiniais tapę fejerverkų festivaliai pritraukiantys daugybę smalsuolių, kuriuose dalyvauja ir rungiasi profesionalai. Fejerverkus mielai renkasi koncertų atlikėjai, sporto, pramoginių renginių organizatoriai.

Asmeninės šventės išties labai svarbios, visad siekiame, kad jos būtų kuo ypatingesnės, įdomesnės, smagios mums patiems, o kartu pradžiugintų ir kitus šventės dalyvius. Ar tai būtų vestuvių iškilmės, krikštynos, vaiko ar jaunuolio gimtadienis, ar solidus jubiliejus, draugų ar giminaičių susitikimas, fejerverkai džiugina visus nepriklausomai nuo amžiaus, profesijos ar socialinės padėties, nes tai džiaugsmo ir susižavėjimo pilnos akimirkos, suteikiančios šventei ar minimai progai dar daugiau šventiškumo.

Verslo renginiai

Didelę vertę kuria ne tik aktualūs pranešimai, bendradarbiavimas, tobulėjimas, tačiau ir šiltas draugiškas bendravimas, kai baigiasi oficialios kalbos. Tad verslo įmonės siekdamos parodyti išskirtinį dėmesį savo klientams, verslo partneriams ar suteikti gerų emocijų savo darbuotojams, vis dažniau renginių užbaigimui renkasi kelių minučių šviesos saliutų šou.

Miesto šventės

Ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje kiekvienas miestas turi savo pagrindines šventes ar įsimintinus įvykius kuriuos dažnai vainikuoja įspūdingi, abejingų nepaliekantys bei dar daugiau šventiškumo suteikiantys fejerverkai. Sunku net įsivaizduoti, tokias miesto šventes kaip Laivų paradas, Jūros šventė be nuostabaus reginio, kurio metu atrodo net visas miestas sulaikęs kvapą stebi nuostabų reginį padangėje.

Nacionalinės šventės ir kiti oficialūs renginiai. Jau nuo 1776 m. liepos 4 d. Jungtinėse Amerikos Valstijose minima Nepriklausomybės diena dar žinoma kaip fejerverkų diena. Visą dieną valstijose vyksta daugybė patriotinių paradų, mugių, koncertų, gatvių vakarėlių ir žinoma sutemus kvapą gniaužiantys saliutų reginiai. Lietuva taip pat vis drąsiau ir garsiau švenčia nacionalines šventes, Vasario 16-ąją ar Kovo 11-ąją po oficialių renginių vykstančius koncertų ir pačias šventes užbaigia įspūdingi fejerverkai.

Fejerverkai siejami su vienu iš šiuolaikiškų ir modernių šventės užbaigimo, šventės kulminacijos akcentų, kurie neabejotinai įtraukia visus dalyvius, sukelia susižavėjimą, pasigėrėjimą, nuostabą ir žinoma tik gerą nuotaiką.

Reklama
Naujienos komentarai

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų el. paštas:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
iliustracija2019-08-22 17:23:09

Kokie ženklai rodo, kad atėjo laikas įsigyti naują šaldytuvą

Paprastai buitinę techniką keičiame nauja tada, kai ji nepataisomai sugenda. Vienas ilgiausiai naudojamų buities prietaisų yra šaldytuvas. Jis retai kada pats duoda aiškų signalą apie artėjantį laiką jį remontuoti arba apskritai pakeisti nauju.
iliustracija2019-08-22 17:16:00

„airBaltic“ specialia dovana pagerbė Baltijos kelio 30-metį

Latvijos oro linijų bendrovė „airBaltic“ šiandien pasveikino partnerius ir darbuotojus tarptautiniame Rygos oro uoste, kur vyko renginys, skirtas pagerbti rugpjūčio 23 d. minimam Baltijos kelio 30-mečiui. Šia proga kompanija Baltijos šalims padovanojo šių šalių vėliavomis puoštus lėktuvus ir Baltijos keliui skirtą dainą.
iliustracija2019-08-21 13:43:25

Vėlinės paskelbtos ne darbo diena

Seimas priėmė Darbo kodekso pataisas (projektas Nr. XIIP-4833(2), kuriomis nutarta nuo 2020 m. lapkričio 2-ąją – Mirusiųjų atminimo (Vėlinių) dieną, įtraukti į švenčių sąrašą ir ją paskelbti ne darbo diena. Už naujas teisės akto nuostatas balsavo 57 Seimo nariai, prieš buvo 10, susilaikė 24 parlamentarai.
iliustracija2019-08-20 19:23:36

Po metų iš saulės elektrą gaminsis penkiskart daugiau gyventojų

Elektrą iš saulės kitų metų pabaigoje gaminsis per 10 tūkst. gyventojų – tai penkiskart didesnis gaminančių vartotojų skaičius, nei šiuo metu. Tokiam proveržiui kelią atvėrė nutolusių saulės elektrinių įteisinimas ir numatoma finansinė parama jų įrengimui.
iliustracija2019-08-20 19:18:57

Kokiais būdais be antivirusinių programėlių galima apsaugoti savo išmanųjį?

Šiais laikais, kai didžiąją dalį duomenų laikome skaitmeninėje erdvėje, išmaniojo saugumas turėtų būti aktualus kiekvienam vartotojui. Visiems geriausiai žinomas būdas, kaip apsaugoti bet kokį įrenginį nuo įsilaužėlių – antivirusinės programos.
iliustracija2019-08-20 19:16:42

Būsto paieška studentui: kodėl verta pirkti nuosavą?

Paskutinis vasaros mėnuo – laikas, kuomet į didžiuosius Lietuvos miestus, daugiausia sostinę, po vasaros atostogų sugrįžta studentai. Dažnas jų padedant tėvams ieško būsto, kuriam kelia esminius kriterijus.
iliustracija2019-08-16 18:38:48

Atostogų paskui vietinius: kur rudenį pasitinka pietų europiečiai?

Nuo Portugalijos Algarvės iki Graikijos Peloponeso – Pietų Europoje rudenį pasitinka tie, kurie mėgsta šilumą, ramybę, tobulo grožio paplūdimius ir skanų maistą: nuo čili festivalio iki pagal slaptą receptą gaminamų desertų.
iliustracija2019-08-16 18:35:15

Minint 25-ąjį išmaniojo telefono gimtadienį: 10 stebinančių faktų

Lygiai prieš ketvirtį amžiaus, rugpjūčio 16-ąją, prekyboje JAV pasirodė pirmasis telefonas, kuris atitiko išmaniojo apibrėžimą: galėjo ne tik skambinti, bet ir turėjo papildomų funkcijų, leido naudotis internetu ir atsisiųstomis programėlėmis.
iliustracija2019-08-14 16:29:03

Kaip pavėžėjai užtikrina jūsų saugumą: 5 patikimiausi automobiliai

Automobilių pramonė užtikrindama patikimumą ir saugumą pastaraisiais metais žengė didžiulį šuolį. Tuo įsitikinę autoservisų specialistai, kartu perspėjantys, jog reguliari transporto priemonių priežiūra vis dar nėra pakankamai „madinga“.
iliustracija2019-08-14 16:25:34

Ateities miestas – toks, kuriame viską pasiekti užteks 20 minučių

Keletą pastarųjų dešimtmečių Vakaruose vyravęs miesto modelis, kai gyvenamosios, darbo laisvalaikio, komercinės ir kultūrinės zonos buvo atskirtos, o susisiekimą tarp jų geriausiai užtikrino nuosavas automobilis, nyksta.
iliustracija2019-08-14 16:22:23

Pirmasis garso įrašas pasaulyje: kaip garsas veikia ir atrodo šiandien

Prieš 142 metus amerikiečių mokslininkas ir išradėjas Tomas Edisonas sukūrė pirmuosius, tuomet visiškai neįtikėtino ir pasaulį nustebinusio išradimo, prototipus. Fonografu pavadintas prietaisas galėjo ne tik įrašyti garsą, bet ir jį netrukus atkurti.
iliustracija2019-08-14 16:19:55

Ruošiatės atostogoms? Nepamirškite pasirūpinti savo augalais

Vasarą daugybė žmonių išvažiuoja atostogauti, namus neretai palikdami savaitei ar dviem. Vienas didžiausių galvosūkių – ką daryti su augalais, kurie reikalauja nuolatinės priežiūros. Išvažiuojant į ilgesnę kelionę, populiaru juos palikti kaimynų priežiūrai. Tačiau galimybė tam ne visuomet yra, ypač atostogų sezonu.
iliustracija2019-08-13 16:49:16

Lietuvos keliuose apstu „nematomų“ automobilių

Rinkdamiesi automobilį Lietuvos gyventojai pirmiausiai vertina techninius jo parametrus ir kainą, o labiausiai mėgstamos spalvos yra tamsios bei konservatyvios. Tai patvirtina ir „Regitros“ duomenys: net 40 proc. visų 2018 m. šalyje pirmą kartą registruotų lengvųjų automobilių buvo pilkos spalvos.
iliustracija2019-08-13 16:46:51

Išsaugoti regėjimą padeda paprastos taisyklės: ką dažniausiai pamirštame?

Kartais jausti akių skausmą, pastebėti raudonį ar po ilgo įtempto darbo prie kompiuterio vaizdą matyti tarsi per miglą – daugelis turbūt susidūrė su tokiais akių nuovargio simptomais.
iliustracija2019-08-13 16:44:04

Esate kairiarankis? Užteks kankintis – tegul įrenginiai prisitaiko prie jūsų

Žirklės, gitara, užrašinė, liniuotė, čiaupas, skardinių atidarytuvas – kaip manote, ką visa tai turi bendro? Atsakymą jums gali pasufleruoti šiandien minima proga – Tarptautinė kairiarankių diena. Įprastai šie ir daugybė kitų kasdien mūsų naudojamų daiktų būna pritaikyti dešiniarankiams. Ne išimtis ir technologijos.
iliustracija2019-08-13 16:40:40

Elektros rinkoje didmeninė elektros kaina Baltijos šalyse toliau krenta

Elektros energijos kainos Baltijos šalyse mažėja jau antrą savaitę iš eilės. Jas žemyn traukia regione išaugusios elektros energijos gamybos apimtys ir pingančios gamybai naudojamos žaliavos.
iliustracija2019-08-13 16:37:53

Kodų korteles visiškai pakeis saugesni prisijungimo būdai

Nuo rugsėjo 10 d. „Luminor“ klientai prisijungti prie banko internete bei tvirtinti mokėjimus galės naudodamiesi nemokama programėle „Smart-ID“, mobiliuoju parašu, elektroniniu parašu arba kodų generatoriumi. Kodų kortelės nuo tos dienos nebegalios ir klientai negalės su jomis atlikti jokių banko operacijų.
iliustracija2019-08-12 15:55:38

Socialiniuose tinkluose plinta medikų atlikto eksperimento vaizdo įrašas

Socialiniame tinkle “Facebook” jau trečdalis milijono lietuvių peržiūrėjo Krizių tyrimo centro filmuotą eksperimentą, kurio metu viešoje vietoje susmunka žmogus. Praeiviai reaguoja gan vangiai, neatlieka nė vieno šioje situacijoje būtino veiksmo, maža to, net neskambina greitajai medicinos pagalbai.
iliustracija2019-08-12 15:42:26

Pataria teisininkė: ką reikia žinoti prieš pradedant verslą?

Dažniausiai pradedantys verslininkai daugiausiai dėmesio skiria verslo plano kūrimui ir investicijų paieškoms. Tačiau teisės specialistai pataria visų pirma pasirūpinti savo intelektinės nuosavybės apsauga ir tik tada toliau vystyti veiklą.
iliustracija2019-08-12 08:33:40

Atostogos užsienyje su vaikais: kokias rizikas tėvai užmiršta

Vasarą su atžalomis atostogaujančios šeimos užsienyje dažniau nei Lietuvoje patiria rimtus iššūkius dėl vaikų sveikatos ar nelaimingų atsitikimų. Draudikai atkreipia dėmesį, kad užsienyje vaikai šiemet dažniausiai kenčia nuo ausų uždegimų ir ūmių peršalimų, žarnyno virusų, alerginių reakcijų bei traumų.
iliustracija2019-08-12 08:27:58

Atostogos tobulų saulėlydžių saloje: kurortas, kupinas laisvės dvelksmo

Viena iš įdomiausių vietų Europoje, į kurią iš Vilniaus galima nuskristi lėktuvu, yra nedidelė sala Viduržemio jūroje – Ispanijai priklausanti Menorka. Gyvenimo ritmą čia diktuoja vanduo: saloje yra vienas didžiausių natūralių uostų pasaulyje, stūkso įspūdingi dar XIX a. menantys švyturiai, o sostinėje veikia vandens taksi.
iliustracija2019-08-11 18:43:39

NT galvosūkis – būstas su pilna ar daline apdaila?

Jei gyvenime pritrūkote iššūkių, kraustykitės į naujus namus. Daugeliui šis procesas tampa tikru išbandymu – kokį būstą rinktis, kurioje vietoje, kokį biudžetą jam galite skirti ir galiausiai – kaip nauji namai turėtų atrodyti? Jei sklandžiai įveikėte etapus susijusius su būsto tipu, jo kaina ir pageidautina lokacija, vis dar laukia namų įrengimo galvosūkis.
iliustracija2019-08-11 18:36:30

„airBaltic“ pristato specialų lietuvišką lėktuvo dizainą

Dėl augančio oro linijų bendrovės „airBaltic“ paslaugų poreikio Lietuvoje, kompanija sukūrė specialų savo lėktuvo „Airbus A220-300“ dizainą. Šis „airBaltic“ orlaivis nudažytas Lietuvos vėliavos spalvomis ir pavadintas Vilniaus vardu.
iliustracija2019-08-11 14:22:38

Sezonas įsibėgėja: 4 išmanūs patarimai grybautojams

Anksti prasidėjusi vasara ir lietinga rugpjūčio pradžia kelia džiaugsmą grybautojams – šiais metais miškuose bei pievose gausu įspūdingų laimikių. Jei artėjantį savaitgalį ketinate grybauti, technologijų ekspertai pataria su savimi pasiimti ne tik pintinę, bet ir išmanųjį telefoną.
iliustracija2019-08-05 19:08:59

Saulės jėgainė ant stogo – didelė grėsmė kilus gaisrui?

Dar dabar nerimsta aistros dėl pavasarį vykusio gaisro vienoje Norvegijos įmonių, kurios stogas buvo padengtas saulės moduliais. Sudėtingas gaisro gesinimas sukėlė nesibaigiančias diskusijas, ar saulės moduliai galėjo apsunkinti ugniagesių darbą.
iliustracija2019-08-05 19:04:55

Dviračių vairuotojų įpročiai neramina: kas penktas išnyksta tamsoje

Beveik 40 proc. dviratininkų gatvėmis važinėja be privalomų atšvaitų. Kitų matomumą kelyje garantuojančių priemonių – dviračio žibintų ar drabužių su šviesą atspindinčiomis detalėmis – naudojimas dar retesnis.
iliustracija2019-08-05 19:00:01

Aviacijos ekspertai paaiškino, kodėl vėluoja lėktuvai ir kokios keleivių teisės

Nors statistika rodo, kad vėluojančių lėktuvų tenka laukti ne taip ir ilgai, taip tikrai gali neatrodyti tiems, kurie yra patekę tarp tų nelaimingųjų, kurių skrydis buvo atidėtas ir teko šiek tiek palaukti.
iliustracija2019-08-05 18:45:39

Kaip neprarasti svarbios informacijos, kai keičiame išmanųjį telefoną

Naujo išmaniojo telefono įsigijimas sukelia džiaugsmą kiekvienam. Tačiau šią emociją netrukus keičia nerimas prisiminus, kad reikės kažkokiu būdu išsaugoti senajame įrenginyje esančius duomenis.
iliustracija2019-08-05 18:42:01

Pataria pradedantiems verslą: idėjomis reikia dalintis

Dažnai kalbama, kad verslams, kurie nepasiduos skaitmenizacijai, nulemta pralaimėti konkurencinę kovą. Tačiau ekspertai pabrėžia, jog pati savaime ji pranašumo negarantuoja, daug svarbiau – dalintis idėjomis ir tartis su rinkos senbuviais.
iliustracija2019-08-05 18:37:49

Lietuviška mašininio vertimo sistema pralenkė „Google“, „Microsoft“ ir kitus

Lietuviška vertimo sistema, kurią sukūrė „Tilde“ komanda, pasauliniame vertimo mašinų konkurse WMT („World Machine Translation“) buvo pripažinta geriausia lietuvių–anglų bei anglų–lietuvių vertimų kategorijoje.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.
Reklama