iliustracija iliustracija
iliustracija iliustracija iliustracija
Naujienos

Fejerverkai: trijų tūkstančių metų išradimas, stebinantis ir šiandien

2019-04-09 14:00:00

Fejerverkai daugelyje kultūrų naudojami ypatingoms dienoms ar įvykiams pažymėti. Anksčiau jie buvo paprastesni, kuklesni, vienspalviai, naudoti daugiau karinėms pergalėms švęsti, religinėse šventėse, karališkuose bei įvairiuose aukštuomenės renginiuose.

Dabar gi fejerverkų naudojimo spektras yra žymiai platesnis ir įvairesnis, jie tapo prieinami kiekvienam norinčiam, todėl ir jų panaudojimo galimybės gerokai prasiplėtė. Šiandien fejerverkai neatsiejami nuo didžiųjų kalendorinių švenčių, pramoginių ar oficialių renginių, taip dažnai naudojami švenčiant asmenines ar šeimos šventes bei vis dažniau juos renkasi verslo įmonės, rečiau, bet vis dar naudojami fejerverkai ir religinių švenčių metu. Pirotechnikos ekspertai iš saliutas.lt siūlo apžvelgti ilgą fejerverkų istoriją ir vyraujančias ateities tendencijas.

Religinėse šventėse visada gausu tikėjimo, dvasių ir mistikos. Legenda pasakoja, kad apie 800 m. Kinijos alchemikai sumaišę kalio nitratą, sierą ir anglis sukūrė pirmąjį „pistoletą“, tai buvo ne tai ko jis siekė. Iš tikrųjų jie ieškojo amžinojo gyvenimo receptų, bet tai, ką sukūrė, vis tiek pakeitė pasaulį. Kuomet kinai suprato ką padarė, ėmė tikėti, kad šie sprogimai išsklaido blogąsias dvasias. Šis tikėjimas buvo gan gajus ir Europoje iki XV a. fejerverkai buvo plačiai naudojami religinėms šventėms. Kai kuriose religinėse bendruomenėse, iki šių dienų išlikusios šventės, krikščionių – Šv. Liucijos diena, žydų – Chanuka ar Balio induistų – Galunganas, kurios švenčiamos palydint gausiais fejerverkais.

Kalendorinės šventės

Naujieji Metai neabejotinai pagrindinė kalendorinė šventė, kuri tiesiog neįsivaizduojama be gausybės fejerverkų, vilnijančių per visą pasaulį. Ši šviesų šou magija įtraukia kiekvieną, vis įspūdingesniais ir verčiančiais aikčioti iš pasigėrėjimo ir nuostabos šviesos vaizdais. Kadangi šiais laikais jie tapo prieinami visiems pilnametystės sulaukusiems asmenims, šią ypatingą Naujųjų Metų naktį dažnas nori prisidėti prie šventės paleisdamas ir savo asmeninį fejerverką.

Pramoginiai renginiai

Yra dvi versijos kaip fejerverkai pateko į Europą, pirmoji teigia, kad Venecijos pirklys Marcas Polas vienas pirmųjų keliavusių Šilko keliu į Kiniją 1295 m. parvežė fejerverkus į Europą, tuo tarpu kita, teigia, kad kryžiuočiai grįžę iš karų Artimuosiuose Rytuose atvežė juodųjų miltelių į Europą. Renesanso metu Europoje atsirado net dvi atskiros pirotechnikos mokyklos, viena Italijoje, kita Vokietijoje (Niunberge). Italijoje fejerverkai buvo ypač populiarūs, jie sutelkė dėmesį į sudėtingus efektus, stebinančius žiūrovą, taip pat į sudėtį įtraukė daugiau metalų ir kitų sudedamųjų dalių, kurių dėka atsirado spalvoti fejerverkai. Tuo tarpu Vokietijoje veikusi mokykla orientavosi labiau į mokslinį pirotechnikos pritaikymą. Bet kokiu atveju į Europą patekę fejerverkai išsaugojo pirminę jų idėją – naudoti juos šventėse. Nuostabu, kad tradicija išliko iki šių dienų. Šiandiena žiūrovas tikisi kažko naujo, nematyto, ypatingo, todėl kuriamos įvairiausios kompozicijos apjungiančios muziką, šviesas, fontanus ir kitus atributus kartu su įvairių spalvų bei formų fejerverkais. Ypatingai populiarėja tarptautiniais tapę fejerverkų festivaliai pritraukiantys daugybę smalsuolių, kuriuose dalyvauja ir rungiasi profesionalai. Fejerverkus mielai renkasi koncertų atlikėjai, sporto, pramoginių renginių organizatoriai.

Asmeninės šventės išties labai svarbios, visad siekiame, kad jos būtų kuo ypatingesnės, įdomesnės, smagios mums patiems, o kartu pradžiugintų ir kitus šventės dalyvius. Ar tai būtų vestuvių iškilmės, krikštynos, vaiko ar jaunuolio gimtadienis, ar solidus jubiliejus, draugų ar giminaičių susitikimas, fejerverkai džiugina visus nepriklausomai nuo amžiaus, profesijos ar socialinės padėties, nes tai džiaugsmo ir susižavėjimo pilnos akimirkos, suteikiančios šventei ar minimai progai dar daugiau šventiškumo.

Verslo renginiai

Didelę vertę kuria ne tik aktualūs pranešimai, bendradarbiavimas, tobulėjimas, tačiau ir šiltas draugiškas bendravimas, kai baigiasi oficialios kalbos. Tad verslo įmonės siekdamos parodyti išskirtinį dėmesį savo klientams, verslo partneriams ar suteikti gerų emocijų savo darbuotojams, vis dažniau renginių užbaigimui renkasi kelių minučių šviesos saliutų šou.

Miesto šventės

Ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje kiekvienas miestas turi savo pagrindines šventes ar įsimintinus įvykius kuriuos dažnai vainikuoja įspūdingi, abejingų nepaliekantys bei dar daugiau šventiškumo suteikiantys fejerverkai. Sunku net įsivaizduoti, tokias miesto šventes kaip Laivų paradas, Jūros šventė be nuostabaus reginio, kurio metu atrodo net visas miestas sulaikęs kvapą stebi nuostabų reginį padangėje.

Nacionalinės šventės ir kiti oficialūs renginiai. Jau nuo 1776 m. liepos 4 d. Jungtinėse Amerikos Valstijose minima Nepriklausomybės diena dar žinoma kaip fejerverkų diena. Visą dieną valstijose vyksta daugybė patriotinių paradų, mugių, koncertų, gatvių vakarėlių ir žinoma sutemus kvapą gniaužiantys saliutų reginiai. Lietuva taip pat vis drąsiau ir garsiau švenčia nacionalines šventes, Vasario 16-ąją ar Kovo 11-ąją po oficialių renginių vykstančius koncertų ir pačias šventes užbaigia įspūdingi fejerverkai.

Fejerverkai siejami su vienu iš šiuolaikiškų ir modernių šventės užbaigimo, šventės kulminacijos akcentų, kurie neabejotinai įtraukia visus dalyvius, sukelia susižavėjimą, pasigėrėjimą, nuostabą ir žinoma tik gerą nuotaiką.

Reklama
Naujienos komentarai

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų el. paštas:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
iliustracija2019-05-22 12:10:20

Ar reikia mokėti už leistinąją naudoti galią, jei nevartojama elektros energija?

Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK), išnagrinėjusi vartotojo ir AB „Energijos skirstymo operatorius“ ginčą dėl teikiamų apmokėti sąskaitų, pasisakė, kad operatorius pagrįstai reikalauja mokėti už leistinąją naudoti elektros energijos galią.
iliustracija2019-05-22 09:11:58

Registrų centras bus perduodamas Ekonomikos ir inovacijų ministerijai

Atlikus esminę Registrų centro pertvarką – strateginę, struktūrinę, užkardžius korupcijos apraiškas – valstybės duomenis valdančią įmonę numatoma perduoti Ekonomikos ir inovacijų ministerijai, vykdančiai informacinių išteklių konsolidavimą valstybės lygmeniu.
iliustracija2019-05-22 09:05:29

Mitai ir faktai: autonominiai automobiliai mūsų ateities keliuose

Tobulėjant automobilių ir technologijų rinkai, vis dažniau girdime, kad jau netolimoje ateityje dirbtiniu intelektu valdomos mašinos sugebės pakeisti vairuotojus. Tačiau niekam nėra paslaptis, kad autonominių automobilių pritaikymas kelia tam tikrus iššūkius, girdime įvairiausias diskusijas apie jų naudą ir galimą riziką.
iliustracija2019-05-21 18:22:44

„AUTOKURTAS“ tampa oficialiu „FORD TRUCKS“ atstovu Lietuvoje

„FORD TRUCKS“, vienas didžiausių komercinių sunkvežimių gamintojų pasaulyje, pasirašė bendradarbiavimo sutartį su AUTOKURTAS, UAB, kuri tampa oficialiu šio prekinio ženklo atstovu Lietuvoje. Derybos dėl „FORD TRUCKS“ komercinio transporto atstovavimo Lietuvoje užtruko apie metus.
iliustracija2019-05-21 18:14:22

Kietasis „Brexitas“ gali patuštinti kišenes

Nuolat stringančios derybos dėl Jungtinės Karalystės (JK) pasitraukimo iš Europos Sąjungos (ES), vadinamojo „Brexito“, kelia nerimą įvairių sričių atstovams. Vieni jų –perkantys internetu. Jiems, panašu, gali ateiti kur kas sunkesni laikai.
iliustracija2019-05-20 19:07:04

Kaip tvarkoma jūsų darbo vieta: nuo ekologijos iki išmaniųjų programėlių

Aplinka, kurioje dirbame, įprastai nė kiek neatsilieka nuo mūsų kasdienybės tempo. Juk progreso, galinčio padidinti darbo našumą bei taupyti mūsų laiką, ieškome visose srityse – ar tai būtų modernūs darbo įrankiai, interjero sprendimai ar priemonės, skirtos šiai aplinkai prižiūrėti.
iliustracija2019-05-18 07:05:37

Po detalės keitimo Druskininkų keltuvas atnaujins darbą

Praėjusį savaitgalį dėl gedimo sustoję Druskininkų “Lynų kelio” keltuvai planuoja darbą atnaujinti jau ryt. Iš Šveicarijos gamintojo pristatyta nauja ir originali pagrindinė pavara. Ją pakeitus keleiviai bus pradėti kelti jau šeštadienį ryte.
iliustracija2019-05-17 15:16:27

Daugiau nei ketvirtadalis Lietuvos žmonių namų saugumą patiki šunims

Tyrimas parodė, kad daugiau nei ketvirtadalis Lietuvos žmonių būsto ir jame esančio turto saugumą patiki namuose laikomiems šunims. Kinologas Artūras Zaleckas tokią statistiką sieja su prastesne mūsų šalies kinologine kultūra.
iliustracija2019-05-17 15:06:06

Valstybinė ligonių kasa nupirko vakcinas nuo tymų

Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) nupirko vakcinas nuo tymų. Pirmosios vakcinos dozės Lietuvą turėtų pasiekti jau vasarą. „Vakcinų nuo tymų šįkart nupirkta net 120 tūkst. dozių.
iliustracija2019-05-17 15:01:01

Kaip neišleidžiant daug pinigų suplanuoti įdomią kelionę?

Artėjanti vasara žadina norą mažiau sėdėti namuose ir daugiau veikti. Vienas geriausių būdų atitrūkti nuo rutinos – leistis į kelionę. Kartais atidedame tokias mintis, nes išvykų planavimas, atrodo, reikalauja didelio pasiruošimo ir lėšų.
iliustracija2019-05-17 14:56:50

IT specialistų rinka Baltijos šalyse: Lietuva vejasi pirmaujančią Rygą

Lietuva laikoma Baltijos šalių IT centru, tačiau kaip rodo naujausi tyrimo duomenys, pagal programuotojų skaičių Vilnių ir Kauną kartu sudėjus lenkia mūsų artimiausios kaimynės Latvijos sostinė Ryga.
iliustracija2019-05-17 14:51:14

Tarptautinė telekomunikacijų diena: 154 metai ir 5 ryškiausios technologijos

Gegužės 17 arba Tarptautinė telekomunikacijų diena gali pasirodyti kiek keista. Kaip ją minėti? Ypatingai, kai ši diena dar vadinama ir Pasaulio informacinės visuomenės diena.
iliustracija2019-05-17 14:43:32

Žaidimai, pasibaigę nuostoliais: kaip apsaugoti vaikus ir brangius daiktus?

Artėja vasaros atostogos, todėl vaikų žaidimai netrukus iš mokyklos persikels į namų ir kiemo erdvę, o ten, kur smagiai laiką leidžia vaikai, dažnai pasitaiko ir nuostolių.
iliustracija2019-05-16 08:15:53

Gyventojai nuomonės nekeičia: būstas dar brangs

Lietuvos gyventojai kol kas nekeičia nuomonės dėl būsto kainų krypties per artimiausius dvylika mėnesių. SEB banko užsakymu balandžio pradžioje atlikta apklausa atskleidė, kad 54 proc. apklaustųjų tikisi, jog būsto kaina per vienus metus padidės.
iliustracija2019-05-16 08:09:33

Tyrimas atskleidė – lietuvius pirkti internetu paskatintų viena priemonė

Lietuvius apsipirkti tam tikroje e. parduotuvėje paskatintų galimybė pasirinkti įsigytos prekės pristatymo laiką vienos valandos tikslumu, skelbia naujausio tyrimo duomenys. Pagal tokios paslaugos populiarumą šalyje itin mažai atsiliekame nuo Europos vidurkio.
iliustracija2019-05-16 08:00:33

Beribės dronų galimybės: nuo įspūdingų vaizdų iki organų transportavimo

Bepiločių orlaivių pritaikomumas skirtingose srityse didėja, o bene didžiausią paklausą turi fotografuojantys ar filmuojantys dronai. Jei anksčiau akį džiugino net paprasta iš drono padaryta nuotrauka, tai šiandien dronais filmuojami ar fotografuojami kadrai prilygsta kokybiškam kinematografiniam vaizdui.
iliustracija2019-05-15 14:58:59

Keleivius Vilniaus oro uoste pavežėjai pasitiks tam skirtoje aikštelėje

Nuo birželio pradžios sostinės pavežėjai savo klientų Vilniaus oro uoste lauks specialiai jiems skirtoje vietoje, o keleiviams rasti išsikviestą automobilį bus dar patogiau.
iliustracija2019-05-15 14:47:57

93 procentus įvaizdžio lemia ne žodžiai: kaip elgtis darbo aplinkoje?

7 procentus. Tokią dalį mūsų pirmojo įspūdžio, anot psichologams puikiai žinomo tyrimo, lemia kalbos turinys. Likusius 93 proc. sudaro kūno kalba, laikysena, tonas ir gebėjimas išgirsti pašnekovą.
iliustracija2019-05-15 14:41:50

Stiprinamos pasaulinės Lietuvos lazerių pramonės pozicijos

Šiandien Lazerinių tyrimų centre Vengrijoje pradėjo veikti lietuvių pagaminta viena galingiausių pasaulyje lazerinių sistemų SYLOS. Unikalios lazerinės sistemos perėmimo naudoti ceremonijoje dalyvavo ekonomikos ir inovacijų viceministras Gintaras Vilda.
iliustracija2019-05-14 08:08:36

Tingime eiti į lauką? Gydytoja įspėja apie rimtus sveikatos sutrikimus

Jeigu pažvelgtumėme į savo eilinę dieną iš šalies, veikiausiai nustėrtumėme pamatę, kiek daug laiko praleidžiame uždarose erdvėse. Namai, automobilis, autobusas, mokykla ar darbas – tai tarsi užburtas ratas, į kurį įsisukę prarandame vieną didžiausių malonumų atšilus orams – buvimą lauke.
iliustracija2019-05-14 08:01:48

Butas su nuosavu kiemeliu: kaip jį įsirengti racionaliai ir jaukiai

Rytinė kava nuosavoje terasoje ir žaliasis plotas džiuginantis akį – apie tokią kasdienybę svajoja vis daugiau naujakurių, įsigyjančių butą su jaukiu nedideliu nuosavu kiemeliu. Specialistų teigimu, augant tokio formato butų paklausai, žaliojo ploto bei terasos įrengimo klausimas kyla ne vienam.
iliustracija2019-05-14 07:55:28

Egzaminų karštinė: 5 išmanūs patarimai, kaip jiems pasiruošti paprasčiau

Dvyliktokams dabar įtemptas laikas – šalies mokyklose pats brandos egzaminų sesijos įkarštis. Nors laiko liko nedaug, tačiau žinių bagažą papildyti dar galima, o kad tai padaryti būtų lengviau, ekspertai pataria pasitelkti išmaniąsias technologijas.
iliustracija2019-05-14 07:52:33

LRTK pradėjo vykdyti teisių turėtojų priežiūrą internete

Vykdydama intelektinės nuosavybės teisių turėtojų internete priežiūrą, 2019 m. gegužės 8 d. Lietuvos radijo ir televizijos komisija (toliau – LRTK) pirmą kartą priėmė sprendimą dėl privalomų nurodymų interneto prieigos paslaugų teikėjams davimo.
iliustracija2019-05-14 07:49:46

Apklausa: kas penktas Lietuvos gyventojas gyvena šia diena

Dauguma Lietuvos gyventojų nėra linkę planuoti savo pajamų ir išlaidų ilgesniam laikui, o net kas penktas apskritai gyvena tik šia diena. Tai, kad šalyje labai trūksta supratimo ir įgūdžių rūpintis asmeniniu bei šeimos biudžetu, atskleidė reprezentatyvi „Spinter tyrimų“ apklausa.
iliustracija2019-05-14 07:46:21

Dalinė apdaila: kada galėsite gyventi naujuose namuose?

Lietuvoje populiarumą išlaiko nauji būstai, kuriuos pirkėjai įsigyja su daline apdaila. Tai reiškia, kad, prieš kraustantis į naujus namus, naujakuriams dar reikia susiplanuoti nemažai darbų. Tad kokios pagrindinės užduotys ir investicijos?
iliustracija2019-05-09 15:59:15

„Regitra“ primena, per kiek laiko reikia įregistruoti automobilį savo vardu

Pardavėte, o galbūt įsigijote Lietuvoje eksploatuotą automobilį? Tuomet svarbu žinoti, kad, pardavus transporto priemonę, apie tai nedelsiant reikia pranešti „Regitrai“. Tuo tarpu naujasis savininkas, norėdamas dalyvauti su automobiliu viešajame eisme, turi jį įregistruoti savo vardu.
iliustracija2019-05-09 15:52:15

Tyrimas atskleidė: 7 iš 10 vairuotojų regėjimą tikrinasi per retai

Gydytojai oftalmologai tikina, kad regėjimą reikėtų tikrintis kasmet, tačiau tik ketvirtadalis vadovaujasi šiomis rekomendacijomis, rodo optikų tinklo „Vision Express“ atlikta reprezentatyvi visuomenės nuomonės apklausa.
iliustracija2019-05-09 15:47:56

Sėkmės receptas: kaip augant kaštams didinti pajamas?

Viena stambiausių granito ir dolomito skaldos gamintoja bei pardavėja Lietuvoje, „Milsa“ įmonių grupė, ketvirtus metus iš eilės skaičiuoja augimą. 2018 m. pardavimo pajamos siekė beveik 31 mln. eurų: tai penktadaliu daugiau lyginant su 2017 m. (25, 4 mln.) ir bene du kartus daugiau nei 2015 m. (18,5 mln.)
iliustracija2019-05-09 15:40:52

Uodai: keliautojams ir ne tik

2017 m. buvo užfiksuota apie 219 mln. maliarijos atvejų 90 šalių. Pagal naujausią Pasaulio maliarijos ataskaitą vaikai iki 5 metų yra labiausiai pažeidžiama grupė, 2017 m. net 61% visų mirusių nuo maliarijos buvo vaikai. 2018 m. Lietuvoje buvo užregistruoti 8 įvežtiniai dengės karštligės, 6 maliarijos ir 2 vidurių šiltinės atvejai.
iliustracija2019-05-09 15:35:59

Vadovai skundžiasi – pramonės vystymąsi stabdo specialistų trūkumas

Lazerių pramonė – viena iš aukštųjų technologijų sričių, kuria Lietuva gali didžiuotis ir pasigirti esanti tarp tvirtų lyderių. Vis tik šios pramonės atstovai sunerimę – lazerių pramonė, kaip ir nemaža dalis kitų inžinerinės pramonės įmonių, negali tinkamai plėstis, nes kenčia dėl specialistų trūkumo.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.
Reklama