Naujienos

Norite tapti geidžiamu darbdaviu? Trys dalykai, kurie bus aktualūs 2020 m.

2019-10-26 10:00:34

Įmonių tarpusavio rungtynės dėl darbuotojų pritraukimo ir išlaikymo neslopsta, dedama vis daugiau pastangų ir investicijų į geresnes darbo sąlygas bei bendrąją darbuotojų gerovę. Laisvoje rinkoje net ir keletui įmonių įsivedus naujoves tai dažnai priverčia ir kitus darbdavius pasitempti, keistis, siekiant neatsilikti.

Atlygio tyrimų bendrovė „Baltic Salary Survey“ ir motyvacinių sprendimų konsultantai „Mercer Marsh Benefits“ išskiria tris ryškias tendencijas, kurias šiandien diktuoja geriausi darbdaviai ir kurios taps svarbios visai rinkai 2020 metais.

Darbuotojai reikalaus skaidrumo ir aiškių atlygio sistemų

Seimo patvirtintas įstatymo projektas apie darbo skelbimuose būtiną nurodyti algos dydį arba rėžius pastūmėjo žmogiškųjų išteklių specialistus organizacijose ūmiau kelti klausimus apie atlygio skaidrumo didinimą. Skaidrumas šiame kontekste reiškia, kad darbuotojams aiškiai ir suprantamai pateikiama visa reikalinga informacija apie tai, kokie atlygio rėžiai nustatyti jų pozicijose, kokie faktoriai lemia atlygio dydį, ir kada galima tikėtis atlygio pokyčių.

„Po intensyvaus darbo su Lietuvos įmonėmis šiais metais, nebelieka abejonių, kad tiek šis įstatymas, tiek jau anksčiau pradėti skelbti įmonių atlygių vidurkiai skatina skaidrumą ir išryškina įmonių, kuriose nėra atlygio sistemų, problemas. Įmonės, kurios imasi spręsti šį klausimą, tai dažniausiai daro savo iniciatyva arba paskatintos pavyzdžių rinkoje. Vis tik atvejų kuomet darbuotojai ateitų ir tiesiogiai pasakytų vadovui, kad jie nori skaidrumo turbūt pasitaiko nedaug. Tačiau skaidrumo atnešamos naudos yra svarbios bent jau didelei daliai darbuotojų, kurie nori pagrįsto atlygio ir aiškios jo politikos“, – sako Povilas Blusius, „Baltic Salary Survey“ atlygio rinkos tyrimų konsultantas.

Anot jo, tam tikrais aspektais vyksta panašūs procesai kaip maždaug prieš metus Latvijoje, kur atlyginimų viešinimo klausimas buvo iškeltas anksčiau. „Džiugu, kad Lietuvoje, nors ir netobulai, bet komunikacija šiuo klausimu vyksta sklandžiau tiek iš valstybės pusės darbdaviams, tiek iš darbdavių pusės darbuotojams. Todėl įmonės turi daugiau laiko viską susistyguoti ir yra geriau pasiruošusios informacijos apie atlygį pateikimui“, – sako P. Blusius. „Baltic Salary Survey“ duomenimis aktyviai skaidrumo klausimus svarsto ir sprendimus jiems diegiasi bent 42% įmonių, tuo tarpu šiais metais pirmą kartą dalis įmonių nusprendė atlygio tyrimo rezultatais pasidalinti ir su darbuotojais.

Vienas iš dažniausių skaidrumui didinti pasirenkamų sprendimų – atlygio sistemos. Kartais atlygio sistema vadinami vien tik sudėlioti atlygio rėžiai, o kartais – visa darbuotojo krepšelio politika – atlygis su priedais, papildomomis naudomis ir ilgalaikėmis paskatomis. Įmonės noriai kuria ir diegiasi atlygio sistemas pačios ar patikėdamos šį darbą konsultacinėms bendrovėms, kurios stengiasi nešališkai įvertini kompanijos ir rinkos situaciją bei pasiūlyti tinkamiausios sistemos modelį.

P. Blusius pastebi, kad didesnės įmonės jau turi ar diegiasi atlygio sistemas, tačiau pakankamai didelė dalis įmonių dar nėra tokių sistemų aiškiai apsibrėžusi. Dėl didelio darbuotojų trūkumo, bei tam tikrų darbų specifikos, kai kuriuose sektoriuose įvesti tokias sistemas gali būti sudėtingiau. Pavyzdžiui aukštųjų technologijų sektoriuje dėl programuotojų stygiaus ir sparčiai augančio darbo užmokesčio vien nustatyti atlygio rėžius šiai pozicijai yra pakankamai sunku.

Tiesa, ne visus darbuotojus trikdo atlygio sistemų nebuvimas. „Dalis specialistų renkasi organizacijas dėl „startup“ kultūrinės aplinkos, kur galima žaibiškai persiorientuoti į kitą poziciją ir nereikia laukti nustatytos datos atlygio peržiūrai. Kitaip tariant, daliai darbo rinkos visai nepatinka būti įspraustiems į tam tikrą struktūrą ir formalumus“, – sako P. Blusius.

Darbuotojai papildomas naudas galės rinktis patys

Tyrimų bendrovės „Mercer UK“ atlikto tyrimo duomenimis, 82% įmonių pagrindiniu personalo strategijos iššūkiu laiko darbuotojų pritraukimą bei išlaikymą. Vienas iš būdų, leidžiančių su šiuo iššūkiu susitvarkyti – papildomos vertės prie mokamo atlyginimo. Tačiau iškyla problema, kad kai kurios jų darbuotojams visiškai neaktualios. O pasak atlikto tyrimo, darbuotojai, kurie sulaukia asmeninio dėmesio ir jaučia, kad darbdavio suteikiamos darbo sąlygos tiesiogiai gerina jų gyvenimo kokybę, yra 40% labiau linkę tęsti karjerą toje pačioje kompanijoje. Todėl darbdaviai nuo šiol siekia sukurti galimybę darbuotojui pasirinkti jam aktualias papildomas naudas.

„Ne kiekvienam darbuotojui reikalingas sporto klubo abonementas, darbo telefonas ar įmokos į pensijų fondus, todėl apsibrėžus biudžetą ir pateikus keletą naudų, galima leisti darbuotojui jas pasirinkti pačiam. Įmonei papildomų kaštų tai nekainuoja, o darbuotojas maksimaliai tikslingai išnaudoja papildomas naudas ir jaučiasi labiau patenkintas. Tokia praktika itin plačiai naudojama visame pasaulyje, o ypač Airijoje, Didžiojoje Britanijoje, Italijoje, Turkijoje ir Kanadoje“, – teigia Lina Taranenko, išmanius papildomų verčių sprendimus diegiančios įmonės „Mercer Marsh Benefits“ konsultantė.

Žmogiškųjų išteklių specialistai Lietuvoje taip pat domisi lanksčios motyvacinės sistemos naudomis ir pradeda jas diegti įvairiomis formomis, pavyzdžiui, leidžia pelnytą priedą prie atlyginimo gauti įmonės akcijomis, įmokomis į pensijų fondus ar net kriptovaliutomis. Šiuo metu lanksčias papildomas naudas Lietuvoje siūlo tik keletas įmonių, tačiau jų teigimu, tai padeda išsiskirti darbo rinkoje.

Tačiau L. Taranenko teigimu, turėti tokias atlygio sistemas yra viena, tačiau diegti jas tinkamai ir inovatyviai – visai kas kita: „Pasaulinės apklausos duomenimis, tik 38 proc. kompanijų suteikia galimybę darbuotojams papildomas vertes pasiekti telefonu. O 18 proc. apklaustųjų net nesvarsto tokios galimybės.“

Darbdaviams teks rūpintis visapuse darbuotojo gerove

Tyrimų bendrovės „Mercer“ atlikto pasaulinio tyrimo duomenimis, 54% darbuotojų teigia, jog vienas labiausiai darbe motyvuojančių veiksnių yra galimybė pasiekti profesinio ir asmeninio gyvenimo balansą. Todėl kompanijos turėtų rūpintis ne tik darbuotojų finansiniais, bet ir emociniais bei socialiniais poreikiais.

„Didžiojoje Britanijoje jau paplitusi tendencija, rūpintis bendrąja darbuotojų gerove (angl. wellbeing), kuri suprantama ne tik kaip finansinis saugumas, bet ir kaip fizinė savijauta, socialinė padėtis ir emocinė būsena. Laikoma, kad darbuotojas gaunantis puikų atlyginimą, bet patiriantis neadekvačiai daug streso ar esantis ties fizinio išsekimo riba, dirbs neproduktyviai ir dažnai kartu su savimi žemyn tempsis visą komandą. Darbuotojui tokioje situacijoje geras atlyginimas neteiks pakankamai džiaugsmo, o darbdaviui mokėti gerą atlyginimą, prastėjant individualiems rezultatams ir nuotaikai kolektyve, bus nepraktiška. Todėl imamasi visų įmanomų priemonių suteikti galimybę spręsti platesnį problemų spektrą“, – teigia Lina Taranenko.

Tuo tarpu nors Lietuvos praktika rodo, kad pagrindinis darbdavių dėmesys skiriamas finansinei darbuotojų gerovei, vis didesnė dalis darbdavių nurodo investuojantys į darbuotojų sveikatą bei jų fizinę savijautą, apmokant sportinę veiklą, sveikatingumo programas ir kitas veiklas. Socialinei ir emocinei darbuotojo būsenai tiek dėmesio neskiriama, tačiau tikimasi, kad kartu su darbuotojų poreikiais keisis ir įmonių strategijos.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2021-01-18 15:17:15

Turintiems bepiločius orlaivius (dronus)

Transporto kompetencijų agentūra praneša, kad nuo 2020 m. gruodžio 31 d. įsigaliojo nauji reikalavimai dronų turėtojams. Visi skrydžiai skirstomi į tris kategorijas – atvirąją, specialiąją ir sertifikuotąją.
       2021-01-18 14:28:25

Lietuvą pasiekė penktoji skiepų nuo COVID-19 siunta – 14040 vakcinos dozių

Pirmadienį į Lietuvą lėktuvu iš Vokietijos buvo pristatyta penktoji dviejų farmacijos kompanijų „BioNTech“ ir „Pfizer“ sukurtos vakcinos nuo koronaviruso (COVID-19) siunta su 14040 vakcinos dozėmis.
       2021-01-18 14:14:50

Kaip technologijos gali padėti pasirūpinti emocine higiena

Psichologų išskaičiuota pati liūdniausia diena metuose – trečiasis sausio mėnesio pirmadienis, kitaip dar vadinamas „Mėlynuoju pirmadieniu“ (angl. „Blue Monday“). Ši diena – priminimas, kad savo emocine higiena reikėtų rūpintis reguliariai.
       2021-01-18 14:10:02

Penki dalykai, kurių elektromobilių vairuotojai privalo nepamiršti žiemą

Nukritus termometro stulpeliui ir kelius užklojus sniego sluoksniui, kiekvieno automobilio priežiūra reikalauja papildomų pastangų. O jeigu tas automobilis turi ne vidaus degimo variklį, o yra varomas elektra, klausimų kaip jį prižiūrėti žiemą kyla dar daugiau.
       2021-01-18 09:42:32

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 476 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 3583 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 476 nauji koronaviruso atvejai. Per paskutines 7 dienas teigiamų tyrimų dalis: 11,9% Patvirtintų atvejų skaičius per paskutines 7 dienas: 7548
       2021-01-18 08:08:20

Vėjo elektrinės ir žemdirbystė: ką reikia žinoti ūkininkams?

Kalbant apie elektros energijos gamybą iš atsinaujinančių šaltinių, dažniausiai akcentuojamos tokios globalios naudos, kaip švari vietinė elektra, pagaminta neeikvojant žemės išteklių, nedidelis CO2 pėdsakas, pozityvi įtaka klimato kaitai.
       2021-01-18 07:41:40

Vilniaus Stoties rajono konversija perbraižys būsto paklausos žemėlapį

Nekilnojamojo turto (NT) ekspertai prognozuoja, kad po planuojamos Vilniaus Stoties rajono konversijos pakils Stoties, Naujininkų ir Naujamiesčio mikrorajonuose esančio būsto vertė – pokyčiai NT rinkoje turėtų išryškėti po 5-7 metų.
       2021-01-18 07:11:18

L. Slušnys: vaikas per pamokas žaidžia kompiuterinius žaidimus, neužsipulkite jo

Vaikų ir paauglių psichiatras Linas Slušnys prisipažįsta matantis daugiau nuotolinio ugdymo minusų nei pliusų, ir neabejoja, kad pasibaigus pandemijai vaikai patys norės sugrįžti į mokyklas ir įprastą mokymosi būdą.
       2021-01-18 07:03:51

Kosmetologė pataria, kokia turėtų būti veido odos priežiūra šaltuoju sezonu

„Šaltojo sezono metu daugelis skundžiasi veido odos išsausėjimu – dehidratacija, sudirgimu, paraudimu, dilgčiojimu, pleiskanojimu ir pan. Todėl pagrindinė užduotis žiemą – apsaugoti odą nuo šių nemalonių problemų ir kitų neigiamų išorės faktorių“, - teigia kosmetologė ir Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro profesijos mokytoja Urtė Šveiterienė.
       2021-01-18 06:56:51

Sportas šaltame ore: kada organizmui kyla pavojus

Karantino laikotarpiu dauguma žmonių sportuoja ir mankštinasi gryname ore. Specialistai pataria, kokių saugumo priemonių būtina imtis, kad atšalus orams sportas gamtoje nepakenktų kūnui.
       2021-01-17 09:32:52

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 836 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 5428 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 836 nauji koronaviruso atvejai. Per paskutines 7 dienas teigiamų tyrimų dalis: 12,1% Patvirtintų atvejų skaičius per paskutines 7 dienas: 7845
       2021-01-16 09:32:52

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 1122 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 9540 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 1122 nauji koronaviruso atvejai. Per paskutines 7 dienas teigiamų tyrimų dalis: 12,6% Patvirtintų atvejų skaičius per paskutines 7 dienas: 8500
       2021-01-16 08:48:54

NVSC primena – izoliacijos taisyklių laikytis būtina

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras primena, kad dėl sąlyčio su COVID-19 užsikrėtusiuoju izoliuoti asmenys privalo laikytis izoliavimo taisyklių, su kuriomis jie supažindinami izoliavimo metu. Tai būtina, kad būtų užkirstas kelias infekcijos plitimui visuomenėje.
       2021-01-15 13:08:12

Žiemiškos sąlygos kelia pavojus darbo vietose

Žemą oro temperatūrą ypač aktualu įvertinti dirbantiesiems lauko sąlygomis. Elektros linijų tiesimo, krovimo, kelių, inžinerinių komunikacijų tiesimo ir remonto, miško kirtimo, teritorijų, gatvių, kiemų valymo, statybos ir kiti darbai, atliekami lauke, nesustoja ir žiemą.
       2021-01-15 10:59:13

Skaitmeninės technologijos drebina tradicinio žemės ūkio pamatus

Prof. Astrida Miceikienė, Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos kanclerė Vienas autoritetingiausių pasaulio verslo leidinių „Forbes“ 2017 m. išplatino informaciją apie tai, kad mūsų planetoje visiškai be tiesioginio fizinio žmogaus darbo sėkmingai užaugintas ir nuimtas pirmasis derlius.
       2021-01-15 09:32:52

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 1149 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 9842 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 1149 nauji koronaviruso atvejai. Per paskutines 7 dienas teigiamų tyrimų dalis: 12,9% Patvirtintų atvejų skaičius per paskutines 7 dienas: 9020
       2021-01-15 08:24:06

Išmaniųjų įrenginių kovos: ar planšetė gali atstoti kompiuterį?

Ribos tarp skirtingų išmaniųjų įrenginių kasmet vis labiau nyksta. Planšetės įgyja vis daugiau funkcijų, galios ir universalumo. Todėl dažnam iškyla klausimas, ar galima apsieiti be stacionaraus ar nešiojamo kompiuterio?
       2021-01-15 08:00:56

Kodėl koronavirusas pavojingesnis nėščiosioms ir gimdyvėms?

„Gimdymo metu labiausiai bijojau, kad per medikų dėvimus apsauginius kostiumus, kaukes, skydelius ir kas keturias valandas besikeičiančias pamainas neišgirsiu, ką man sako gydytojai ir nepadarysiu visko taip, kaip reikėtų“
       2021-01-15 07:54:11

Rizika užsikrėsti COVID-19 liga išlieka ir būnant lauke

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) atkreipia dėmesį, kad nesilaikant saugaus atstumo, nedėvint tinkamos apsauginės veido kaukės, užsikrėsti koronavirusu (COVID-19 liga) galima ir būnant lauke, atvirose erdvėse.
       2021-01-15 07:54:11

Jaučiančius COVID-19 simptomus epidemiologai ragina registruotis tyrimui

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai (NVSC), jiems talkinantys savanoriai, atliekantys epidemiologinę diagnostiką, pastebi, kad žmonės neretai, nepaisant jaučiamų koronavirusinei infekcijai (COVID-19) būdingų simptomų, delsia registruotis tyrimui.
       2021-01-15 07:09:38

Sveikesnio gyvenimo receptai: kaip desertuose pakeisti cukrų?

Sausis – mėnuo, kai visi dar turime entuziazmo tesėti sau duotus naujų metų pažadus. Viena sričių, kurios naujų metų pažadai beveik niekada neaplenkia – saldumynų ir desertų vartojimas.
       2021-01-15 07:03:04

Verslas skaitmenizuojasi − LVPA padeda tą daryti sparčiau

Išmanusis įrangos valdymas, robotai, gamybos procesų skaitmeninimas tapo neatsiejamu pažangių ir perspektyvių Lietuvos įmonių atributu. Per pastaruosius penkerius metus LVPA kartu su verslu prie jo modernizavimo prisidėjo beveik 415 mln. Eur investicijomis.
       2021-01-14 09:52:48

Asmens duomenų apsauga: ką galvoja Lietuvos gyventojai

Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos užsakymu 2020 m. pabaigoje atlikta daugiau kaip 1 000 Lietuvos gyventojų apklausa. Ji atskleidė, kad visuomenei asmens duomenų apsauga rūpi, o atlaidumas pažeidėjams šioje srityje mažėja.
       2021-01-14 09:42:12

Praėjusią parą Lietuvoje registruotas 1371 naujas koronaviruso atvejis

Atlikus 10182 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas 1371 naujas koronaviruso atvejis. Per paskutines 7 dienas teigiamų tyrimų dalis: 13,6% Patvirtintų atvejų skaičius per paskutines 7 dienas: 9867
       2021-01-14 08:17:21

Ekspertas pataria, kaip susitvarkyti kompiuterio darbalaukį – ir kam to reikia?

Kompiuterio darbalaukis vieniems – šventa vieta, kur laikomos tik pačios svarbiausios nuorodos ir dokumentai, o pas kitus ir velnias koją nusilaužtų.
       2021-01-14 07:59:43

Sinoptikams prognozuojant -15 laipsnių šalčio, 10 vaistininkės patarimų

Pastaraisiais metais Lietuvoje neužklumpa didesni šalčiai, todėl 15 laipsnių žemiau nulio nukritusi temperatūra, lietuviams jau yra neįprastas reiškinys. „Eurovaistinės“ vaistininkė Vilmantė Uselienė primena, kaip reikėtų elgtis per šalčius ir ko tokiu oru nepamiršti.
       2021-01-13 13:41:27

Norite išsimiegoti? Savo lovą naudokite tik miegui

Miegas – vienas pagrindinių veiksnių lemiančių gerą savijautą. Pandemijos metu dalis visuomenės išbalansavo savo miego ritmą, pradėdami eiti miegoti ir keltis vis kitu metu. Vaistininkai sunerimę, kad miego higienai skiriama per mažai dėmesio.
       2021-01-13 09:39:16

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 1694 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 11369 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 1694 nauji koronaviruso atvejai. Per paskutines 7 dienas teigiamų tyrimų dalis: 14,1% Patvirtintų atvejų skaičius per paskutines 7 dienas: 10828
       2021-01-13 07:18:26

Menininkai apie 1991 m. sausio įvykius: geriau mirti nei grįžti į praeitį

„Kam kilo mintis paišyti ant barikadų – niekas neatsimena. Tekstilės katedra davė kokius 5 litrus dažų ir šluotų. Turėjau tapybos kursą. Su žiguliuku ir visu kursu nuvažiavom prie tų barikadų, išsikrovėm dažus.
       2021-01-12 14:02:21

Tomas Lūža: nepavyksta pastoti – nebijokite kreiptis į specialistus

Žinoma, kad nevaisingumas paliečia pakankamai daug porų, tačiau daugelis vis dar klaidingai vertina priežastis, dėl kurių nepavyksta susilaukti kūdikio. Kokie veiksniai padeda ar trukdo moteriai pastoti?
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.