iliustracija iliustracija
iliustracija iliustracija iliustracija
Naujienos

Europarlamentaras Liudas Mažylis: GMO ant Europos stalo, ką valgysime rytoj?

2019-11-15 09:35:52

Globalizacija, didėjanti populiacija, klimato kaita, chemiškai apdorotas maistas ir kiti iššūkiai yra taip vieni su kitais susipynę, kad net primena gerą ryžių mišrainę.

Ir ją miniu ne atsitiktinai, nes tiek išvardinti iššūkiai, tiek ryžių mišrainėje randami kukurūzai yra susiję su viena, daugeliui iki galo taip ir nesuprantama, Genetiškai modifikuotų organizmų (GMO) tema.

Dvi GMO stovyklos bei skirtumai nuo „genų žirklių“

GMO bei maistas ir pašarai, į kurių sudėtį įeina GMO, jau ilgą laiką išlieka kontraversišku klausimu, dalinančiu visuomenę į dvi stalo puses. Entuziastai palaiko GMO ir stengiasi įrodyti, kad genetinė medžiaga, dirbtinai ją modifikavus ir įterpus kitą medžiagą, yra neatskiriama ateities produktų dalis dėl savo įgyjamų naujų savybių: atsparumo ligoms, sausrai, pasėlių derlingumo, geresnės maistinės kokybės ir vertės ir kt. Prieštaraujanti pusė įžvelgia sunkiai suvaldomus pavojus aplinkai, žmonių ir gyvūnų sveikatai.

Genetiškai modifikuotas maistas ir pašarai bei patys GMO vis dar kartais supainiojami su genomo redagavimo technologija. Vienas puikus genomo redagavimo technologijos pavyzdys – lietuvio mokslininko prof. V. Šikšnio atrastos „genų žirklės“. Ne vieną mokslinį apdovanojimą gavęs atradimas įgalina technologiją, kai specialių molekulių pagalba yra „iškerpamos“ DNR ląstelės – kas ateityje galėtų lemti genetinių ligų pašalinimą. Remiantis „genų žirklėmis“, DNR ląstelė yra modifikuojama, iš jos „iškerpant“ arba prie jos pridedant naujus genus. Kitaip nei genetiškai modifikuotų organizmų atveju, redaguojant genus naujai įterpiama genų seka priklauso tam pačiam organizmui.

Taigi, šiuo metu už Europos stalo turime ne tik dvi skirtingas nuomones, bet ir visiškai netikslingą GMO ir genomo technologijos tapatinimą. Ir tai nėra tik užstalės diskusijų problema, nes šiuo metu Europos Sąjungoje (ES) vyrauja toks pats genomo redagavimo technologijos naudojimo teisinis reguliavimas, koks taikomas ir GMO. Viešame diskurse pasaulio ir Lietuvos mokslininkai tokius pačius teisinius apribojimus vertina kritiškai, ir teigia, jog tai neigiamai paveiks tiek žemės ūkį, tiek visuomenės sveikatą, juolab ekonomiką.

Bet gi visi nori būti sotūs ir laimingi jau šiandien, todėl Europai kiekvienos Europos Parlamento (EP) kadencijos metu tenka susėsti diskusijai dėl GMO. Ir klausimų kyla net ne dėl vienodo reguliavimo, bet dažnai jie yra esminiai, tokie kaip – ar Europa bendrai pasitiki GMO ir pripažįsta jų neišvengiamumą?

ES politika dėl GMO ir visuomenės nepasitikėjimas

Praktinis GMO naudojimas lauko sąlygomis pradėtas tikrinti 1987 metais JAV, Kalifornijoje, o prasidėjus naujam tūkstantmečiui, genetiškai modifikuoti pasėliai visame pasaulyje jau užėmė maždaug 43,1 milijono hektarų plotą. Pastaraisiais metais genetiškai modifikuotų pasėlių plotas yra išaugęs daugiau nei trigubai, o JAV išlieka GMO naudojimo lydere. Čia 2019 m. genetiškai modifikuotos sojos sudarė 94 proc. visų užauginamų sojų, panaši situacija yra ir su kitomis kultūromis.

Europos Sąjunga GMO klausimu laikosi prevencinio požiūrio ir savo teisės aktais yra nustačiusi griežtą reguliavimo sistemą, kuria remiantis GMO patenka į rinką tik gavus leidimus iš kompetentingų valstybių narių, Europos maisto saugos tarnybos (EFSA) ir Europos Komisijos (EK). Šiuo metu ES jau yra leidžiama naudoti apie 58 GMO, skirtus maistui ir pašarams. Į ES rinką leidžiama įvežti genetiškai modifikuotus kukurūzus, medvilnę, sojų pupeles, aliejinius rapsus, cukrinius runkelius, auginti leidžiama tik genetiškai modifikuotus kukurūzus. Lietuvoje GMO naudojimo ir jų ženklinimo reikalavimų laikymosi kontrolę nuolat atlieka Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba.

Nepaisant ES ir nacionalinių institucijų atliekamos priežiūros, Europoje požiūris į GMO išlieka skeptiškas. Šai „Eurobarometro“ duomenimis, net 61 proc. europiečių yra nusiteikę prieš tolesnę GMO plėtrą. Nors Europos Komisijos ir EFSA nuomone, patvirtinti GMO ir genetiškai modifikuotas maistas bei pašarai yra visiškai saugūs ir nekenksmingi.

Europos Parlamento Aplinkos, visuomenės sveikatos ir maisto saugos komitetas (ENVI), o kartu ir dalis parlamento taip pat tęstinai išlaiko įtarų požiūrį apie GMO. Štai vien per praeitą EP kadenciją buvo pareikšti net 36 prieštaravimai dėl produktų su GMO, paremti rezoliucijomis. Tuomet per plenarines parlamento sesijas buvo patvirtintos net 33, kurios genetiškai modifikuotam maistui ir pašarams užkirto kelią į rinką bei 3 rezoliucijos, kuriomis neleista auginti GMO.

Auga nepasitikėjimas GMO, ar tiesiog trūksta susikalbėjimo?

Buvusiam EP atlaisvinus vietas prie Europos stalo – naujos kadencijos europarlamentarai vėl susirinko svarstyti, ką valgysime rytoj? Naujasis EP nepasitikėjimu neatsilieka, GMO klausimas aktyviai svarstomas ir šiomis dienomis. Spalio 10 d. EP priėmė tris rezoliucijas, kuriomis EK buvo įpareigota atsiimti savo įgyvendinimo sprendimų projektus dėl leidimų patekti į rinką ir jų atnaujinimų genetiškai modifikuotiems kukurūzams bei sojoms.

Lapkričio 14 d., ketvirtadienį, Briuselio plenarinėje sesijoje, Europos Parlamentas balsavo už keturis pasiūlymus dėl rezoliucijų, kuriais priešinasi Europos Komisijos siūlymams ir ragina atsiimti sprendimų projektus, leidžiančius į rinką patekti produktams, kurių sudėtyje yra genetiškai modifikuotų kukurūzų, taip pat atnaujinti leidimus tiekti rinkai produktus, kurių sudėtyje yra genetiškai modifikuotų sojų ir medvilnės.

Vykę balsavimai rodo, kad kol kas dauguma dabartinio EP narių į GMO žvelgia kritiškai, todėl prieštarauja EK tvirtinant arba atnaujinant GMO leidimus. Didžioji dalis Europos liaudies partijos (ELP) parlamentarų priešingai, linkusi kliautis mokslu paremtais įrodymais ir pasitiki EK ir EFSA sprendimais minėtais klausimais bei esama reguliavimo sistema.

Sveikata yra brangiausias turtas – tokiais ir panašiais sveikatos svarbą apibendrinančiais posakiais mėgstame dalintis prie stalo tiek su šeima, tiek su bičiuliais ar giminaičiais. Tik šiuo atveju, visgi ne „sveikata“, o „brangus turtas“ turbūt geriausiai atspindi ir tai, kad visi su GMO susiję klausimai tiesiogiai veikia pasaulio prekybą ir ekonomiką. Bet gi beveik visi EP nagrinėjami klausimai vienaip ar kitaip veikia įvarius procesus, o pasikartojantys balsavimai dėl GMO atskleidžia, jog trūksta bendro susikalbėjimo arba gilesnės analizės, kodėl visgi yra nepasitikima GMO? Štai ir vėl ES atsiduria tokioje pozicijoje, kur ieškoma balanso – lyg kokioje kasdieninėje mityboje. Tik kaip žinoti, ką pietums valgysime rytoj? Tiksliau, kas slėpsis po pietų lėkštės turiniu.

Reklama
Naujienos komentarai

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2019-12-14 08:49:25

Bankai: augantys indėliai, skolinimo tendencijos, nauji rinkos dalyviai

Bankuose laikomų indėlių suma toliau sparčiai augo, jie aktyviai skolino gyventojams, bet įmonėms skolino mažiau. Šiek tiek sumažėjo ir bankų pelnas, daugiausia pajamų jie uždirbo iš skolinimo, rinka pritraukė naujų dalyvių.
       2019-12-14 08:43:32

„Vilties švyturys“ – šimtai į gyvenimą grąžintų žmonių

„Daug kas yra linkęs vengti žmonių, praeityje turėjusių priklausomybių. Tačiau tie, kas su jais susipažįsta, dažniausiai pakeičia savo nuomonę, nes vienas pagrindinių blaivybės išlaikymo sąlygų – visiškas sąžiningumas.
       2019-12-14 08:21:06

Psichologė pataria: kaip siekiant tikslų išvengti perdegimo

Turite ambicingų tikslų ir jautriai reaguojate į nesėkmes? Pabaigę darbus jaučiate jėgų trūkumą ir norite griūti į lovą? Jei tokia savijauta kamuoja visą laiką, gali būti, jog esate pervargę ir vien tik gerai išsimiegoti jau nebeužteks.
       2019-12-13 14:31:12

Daiktų žymėjimas „keliasi“ į elektroninę erdvę

Daiktų žymėjimas policijoje vykdomas jau daugiau nei 15 metų. Kaskart suorganizavus prevencines daiktų žymėjimo priemones, žmonės išties noriai pristato turimus vertingesnius daiktus pažymėti policijoje, taip padidindami tikimybę prarastą daiktą greičiau sugrąžinti teisėtam savininkui.
       2019-12-13 14:22:01

Saugokis paspirtuko, nes ir jis irgi gali smarkiai traumuoti

Šiauliuose paspirtuku važiavęs ir moterį kliudęs bei sužalojęs asmuo iš įvykio vietos paspruko, palikęs sužalotąją gulėti ant žemės. Šiauliuose – tai pirmas paspirtuko sužalotas pėsčiasis.
       2019-12-13 14:09:31

Pagrindinė avarijų priežastis – ne vairavimo klaidos, o vairuotojo elgesys

Techninės klaidos vairuojant, Kelių eismo taisyklių nepaisymas, greičio viršijimas ar vairavimas apsvaigus nuo seno yra įvardijamos kaip pagrindinės keliuose įvykstančių eismo įvykių priežastys.
       2019-12-13 14:05:01

Pristatytos gairės „influencerių“ reklamos žymėjimui

Šiandien nuomonės formuotojams, reklamą socialiniuose tinkluose užsakantiems verslininkams bei kitiems suinteresuotiems asmenims pristatytos Reklamos žymėjimo socialinėje erdvėje gairės, parengtos po beveik metus Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos (toliau – Tarnyba) vykdytos Lietuvos nuomonės formuotojų reklamos stebėsenos.
       2019-12-13 14:00:50

Šventinis stalas: kaip jį paruošti be streso?

Kalėdų laukimas – vienas gražiausių laikotarpių metuose. Tačiau šventišką nuotaiką gali aptemdyti perpildyti prekybos centrai, išlaidos dovanoms ir idėjų stygius šventiniams patiekalams. Kaip Kalėdų stalo ruošimo nepaversti nuovargį keliančiu darbu ir jam pasiruošti be streso?
       2019-12-13 13:57:55

Telefone laikote darbo duomenis? Atkreipkite dėmesį į šiuos patarimus

Darbui naudoti asmeninį telefoną yra išties labai patogu. Tačiau, ar esate tikras, kad visa jame kaupiama informacija yra tinkamai apsaugota? Pasaulio kibernetinio saugumo organizacijų lyderės „IronNet Cybersecurity“ atliktas tyrimas atskleidė, kad 80 proc. įmonių per metus patiria bent vieną kibernetinį įsilaužimą.
       2019-12-13 13:55:48

8 iš 10 lietuvių per šventes gauna nereikalingų daiktų

Ar pamenate, kiek nereikalingų daiktų radote po Kalėdų eglute praėjusiais metais? Net 8 iš 10 lietuvių teigia per Kalėdas gaunantys bent vieną nereikalingą daiktą, o 4 iš 10 tokias dovanas kaupia, rodo įspūdžio dovanų platinimo bendrovės „Gera dovana“ atlikta klientų apklausa.
       2019-12-13 13:52:31

2019 metų telefonų apžvalga: ką apie technologijų ateitį praneša šie telefonai

Iki šiol telefonų gamintojai stengėsi kurti tokius telefonus, kurie yra tik šiek tiek geresni už anksčiau pasirodžiusius konkurentų modelius. Tačiau 2019 metais išmaniųjų technologijų rinkoje įvyko nemažai pokyčių, kurie vienaip ar kitaip sudrebino telefonų rinką.
       2019-12-13 13:44:47

Daiktų internetas: 5 pavyzdžiai, atskleidžiantys jo potencialą

Daiktų internetas neabejotinai yra vienas pagrindinių XXI a. atributų. Tarpusavyje sujungti įvairūs įrenginiai ne tik praplečia savo galimybes, bet ir ženkliai keičia kasdienį žmonių gyvenimą.
       2019-12-12 12:16:50

Imuniteto stiprinimas žiemą – ką renkasi lietuviai?

Kiekvieną žiemą, spustelėjus rimtesniam šalčiui, susiduriame su aplinkoje siaučiančiais virusais. Į kovą su ligomis specialistai pataria įtraukti ne tik vaistus, bet ir atitinkamus maisto produktus, kurie sustiprintų imunitetą ir padėtų organizmui išlikti atsparesniam.
       2019-12-12 07:50:59

Ką dovanoti, kai linkime sveikatos?

Didžiųjų švenčių proga linkėti sveikatos – pats nuoširdžiausias būdas pasakyti, kaip žmogus jums rūpi. Tačiau kuo palydėti šiuos žodžius – daugeliui tikras galvosūkis. Pagrindinio šalies vaistinių tinklo „Eurovaistinė“ atstovė Jovita Juodsnukytė sako, kad pirmiausiai svarbu galvoti apie žmogų, o ne apie dovaną.
       2019-12-12 07:44:47

Dušo kabina be kalkių nuosėdų – misija įmanoma

Maudytis duše po tekančiu vandeniu – ne tik higienos procedūra, bet ir nepakartojamas malonumas, ryte suteikiantis žvalumo, vakare nuraminantis prieš miegą. Viskas būtų puiku, jei ne tos kalkių nuosėdos ant dušo sienelių.
       2019-12-11 13:00:28

Aktorius Vytautas Rumšas apie Atgimimo laikotarpį

Mintimis apie gyvenimą prieš 30 metų dalijasi aktorius ir režisierius Vytautas Rumšas. Pokalbis yra Lietuvos nacionalinio dramos teatro organizuojamo interviu ciklo, skirto 80 sezonui, dalis. Teatrologė Daiva Šabasevičienė kalbina teatro žmones, kviesdama tinklalaidėje papasakoti apie gyvenimą, spektaklius, užkulisius ir žiūrovus prieš 30 metų.
       2019-12-11 12:55:51

6 iš 10 lietuvių nėra linkę pratęsti garantijos: įvardijo, kodėl

60% lietuvių, įsigydami buitinę techniką, elektronikos prietaisus, TV, foto ar video techniką nėra linkę pratęsti jų garantijos. Tarp dažniausiai įvardijamų priežasčių – manymas, kad pigiems daiktams tokia garantija nereikalinga (32 proc.).
       2019-12-11 12:44:01

Proporcijos interjere: kaip vizualiai „padidinti“ namus?

Interjero dizainas apima ne tik grožį ir estetiką. Tam, kad kambarys atrodytų gerai, neužtenka jį tiesiog apstatyti moderniais baldais. Vienos svarbiausių taisyklių įrenginėjant namus yra simetrija ir proporcijos. Jos lemia, kaip bus išnaudota erdvė ir kaip žmogus jausis įėjęs į kambarį.
       2019-12-11 12:38:06

Vaizdo kokybės gerinimas – pagrindiniai kriterijai, renkantis televizorių

Technologijos vystosi labai greitai ir per penkis pastaruosius metus televizijos vaizdo ir garso kokybė pastebimai pagerėjo. Vos prieš kelerius metus, perkant televizorių, vienas iš pagrindinių kriterijų buvo ekrano dydis ir televizoriaus storis.
       2019-12-11 12:34:21

Kaip išmokyti vaiką plaukti: trenerių patarimai tėvams

Net ir garsiausi plaukikai ne tokiais gimsta, o jais tampa. O mokėjimas plaukti nebūtinai turi tapti sportiniu gebėjimu, visų pirma tai – vienas iš gyvybiškai svarbiausių įgūdžių ir atgaiva kūnui. Tad tėvų noras, kad vaikas išmoktų plaukti – visuomet sveikintinas.
       2019-12-10 11:08:01

Darbo rinkos tendencijos: 5 patarimai personalo vadovams

66 proc. Europos vadovų teigia, jog darbo rinkoje patiriamas talentų trūkumas. Jis net gi artėja prie krizinio lygmens, kai svarbiems strateginiams tikslams pasiekti trūks tai padaryti galinčios darbo jėgos. Dėl šios priežasties talentų pritraukimas įkaitusioje darbo rinkoje ir tinkamas personalo valdymas tampa ypatingai svarbiu uždaviniu.
       2019-12-10 11:02:24

Kalėdinė muzika: kodėl vienus džiugina, o kitus pykdo?

Dar lapkritį prasidėjęs kalėdinės muzikos bumas šiuo metu yra bene aukščiausiame taške – beveik neįmanoma praeiti pro prekybos centrą neišgirdus vieno garsiausių šios šventės hitų. Kodėl vienus tai erzina, o kiti, nesvarbu, kiek kartų jau girdėję, dainas kaskart noriai niūniuoja drauge?
       2019-12-10 10:39:47

Ar žinote kiek asmeninių duomenų kaupia jūsų programėlės?

Pasauliniais statistikos duomenimis, šiandien kiekvienas vartotojas savo išmaniajame telefone turi vidutiniškai apie 60-90 programėlių. Tačiau, vos 10 iš jų vartotojai naudoja reguliariai. Kaskart parsisiunčiant naują mobiliąją programą, išmaniojo šeimininko prašoma suteikti prieigą prie tam tikrų asmeninių duomenų.
       2019-12-10 07:15:45

Prieššventiniai vairuotojų išbandymai: kaip menkas įlenkimas virsta bauda

Prasidėjus šventiniams apsipirkimams ir renginiams žmonės dažniau nei įprastai automobilius palieka stovėjimo aikštelėse, sausakimšuose kiemuose ar siaurose gatvelėse. Draudikai įspėja, kad prieš šventes šiose vietose padaugėja smulkių avarijų.
       2019-12-06 14:58:11

Viešasis transportas Vilniuje judės greičiau – Ukmergės gatvė tik pradžia

Sostinės Ukmergės gatvės A juosta važiuoti galės viešasis transportas, elektromobiliai, taip pat nuo šios savaitės sugrąžinamas taksi judėjimas. Tyrimas ir rezultatų analizė parodė, kad spalį Ukmergės gatvės dalyje viešojo transporto greitis didėjo iki 30 proc., pažeidėjų sumažėjo beveik dvigubai.
       2019-12-06 11:51:59

Dviguba išmaniojo telefono apsauga: lengva pasidaryti – sunku „nulaužti“

Šiandien telefone telpa visas mūsų gyvenimas. Bet vienoje paskyroje saugomi ir visi mūsų prisijungimo duomenys, nuotraukos ar kita asmeninė informacija, todėl ją būtina tinkamai apsaugoti. Tą padaryti padeda slaptažodžiai, tačiau ši priemonė nėra visiškai patikima.
       2019-12-06 11:47:07

Įsigijote naują išmanųjį? Žingsniai, kuriuos turite atlikti nedelsiant

Ką tik įsigijote išmanųjį ir nekantraujate pradėti juo naudotis? Daugelis į rankas paėmę naują telefoną pirmiausia pradeda nuo smagių dalykų – išsirenka viršelio foną, skambučio melodiją ir skuba siųstis daugiausia naudojamas programėles.
       2019-12-06 07:58:51

Gyvūnų gynėjai sumokėjo už protu nesuvokiamą žiaurumą

Metų pradžioje paaiškėjo, kaip atsirado mitas apie tai, kaip gyviems kailiniams žvėreliams diriamas kailis. Tarptautinė kailio federacija pateikė įrodymus, jog už tai, kad du kinai tai padarytų prieš filmavimo kameras, jiems sumokėjo gyvūnų teisių aktyvistai.
       2019-12-05 18:20:48

Gydytoja perspėjo sergančiuosius: taip elgdamiesi atitolinate pasveikimą

Atvėsus orams ir prasidėjus peršalimų sezonui, dažnam tenka skirstyti prioritetus – likti sveikti namuose ar ir toliau rūpintis darbais sergant? Specialistai įspėja – pasirinkę pastarąjį variantą galime pakenkti ne tik savo, bet ir kolegų sveikatai, bei pataria, kokių priemonių imtis, norint pasveikti greičiau.
       2019-12-05 18:17:18

„Facebook“ imasi teisinių veiksmų prieš apgaulingas reklamas

„Facebook“ Kalifornijoje, JAV, pateikė ieškinį bendrovei „ILikeAd Media International Company Ltd.“ ir dviem fiziniams asmenims dėl reklamos sklaidos ir naudojimosi taisyklių pažeidimų. Skelbiant apgaulingas reklamas daryta žala „Facebook“ paskyroms ir skelbtas apgaulingas turinys, kuriuo buvo reklamuojamos suklastotos prekės ir dietinės piliulės.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.
Reklama