iliustracija iliustracija
iliustracija iliustracija iliustracija
Naujienos

Europinis sąskaitos blokavimo įsakymas: priimti negalima atmesti – kur kablelis?

2019-12-04 08:39:30

Dar 2014 m. liepos 17 d. įsigaliojo ES reglamentas Nr. 655/2014 (toliau – Reglamentas), kuriuo nustatoma europinio sąskaitos blokavimo įsakymo (toliau – ESBĮ) procedūra, siekiant palengvinti tarpvalstybinį skolų išieškojimą civilinėse ir komercinėse bylose.

ESBĮ procedūra yra taikoma visose ES valstybėse narėse (išskyrus Daniją ir Jungtinę Karalystę). Ji leidžia ES valstybėje narėje nuolatinę gyvenamąją vietą (arba juridinio asmens atveju – buveinę) turinčiam kreditoriui gauti vienos ES valstybės narės teismo išduotą įsakymą, pagal kurį laikinai bus užblokuotos kitoje ES valstybėje narėje esančioje banko sąskaitoje skolininko laikomos lėšos.

Dėl ESBĮ priėmimo kreditorius gali kreiptis bet kurioje bylos stadijoje. Skolininkui nėra pranešama apie šią procedūrą, o išduotas ESBĮ yra tiesiogiai pripažįstamas ir vykdytinas kitoje ES valstybėje narėje. ESBĮ procedūra yra pradėta taikyti tik nuo 2017 m. sausio 18 d., todėl galima apžvelgti Reglamento taikymo praktiką už nepilnus 3 metus tiek nacionaliniu, tiek ir Europos Sąjungos lygmeniu.

„Supaprastintas mechanizmas“ nėra toks jau paprastas

Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad Reglamentu sukurtu „supaprastintu mechanizmu“ ESBĮ yra dalinami kreditoriams į kairę ir į dešinę. Tačiau ESBĮ išdavimas yra pakankamai sudėtingas procesas, reikalaujantis tinkamai suderinti kreditorių ir skolininkų interesus, o ESBĮ išdavimo sąlygos tik pradeda formuotis teismų praktikoje.

Pagal savo esmę ESBĮ yra alternatyva LR civilinio proceso kodekso įtvirtintoms laikinosioms apsaugos priemonėms, o konkrečiai, piniginių lėšų, priklausančių skolininkui, areštui. Taigi, ESBĮ yra laikinoji apsaugos priemonė, kurios taikymo galimumas priklauso nuo bylos tarpvalstybinio pobūdžio, t.y. blokuojamos skolininko sąskaitos buvimo vietos ES valstybė negali sutapti su teismo, į kurį kreipiamasi dėl ESBĮ išdavimo arba kreditoriaus nuolatinės gyvenamosios vietos (buveinės) valstybe.

Kadangi ESBĮ yra laikinoji apsaugos priemonė, ESBĮ išdavimo kriterijus įtakoja atitinkamos ES valstybės teismų praktika dėl laikinųjų apsaugos priemonių taikymo. Nacionalinės bylos dėl ESBĮ išdavimo nepasieks Lietuvos Aukščiausiojo Teismo, kadangi teismo nutartys dėl laikinųjų apsaugos priemonių neskundžiamos kasacine tvarka. Todėl teismų praktika dėl ESBĮ išdavimo Lietuvoje gali būti formuojama tik Lietuvos apeliacinio teismo bei žemesnės instancijos teismų.

Nuo ESBĮ procedūros taikymo pradžios Lietuvos apeliacinis teismas yra priėmęs vos 4 nutartis (viena iš kurių pasibaigė taikos sutartimi). Vienoje byloje buvo paprasčiausiai priminta, kad ESBĮ išdavimas yra negalimas, kai pagrindinis ginčas yra teismingas arbitražui[1]. Kitoje byloje pirmosios instancijos teismui taip pat buvo priminta, kad ESBĮ išdavimas yra galimas bet kurioje proceso stadijoje kreditoriui net ir neturint duomenų apie skolininko banko sąskaitos rekvizitus[2]. Dar vienoje byloje pareiškėjui buvo išaiškinta jo pareigą pačiam inicijuoti išduoto ESBĮ vykdymo procedūrą užsienio valstybėje.[3] Šiose bylose Lietuvos apeliacinis teismas pakankamai siaurai aiškino Reglamento nuostatas, todėl išaiškinimų apie ESBĮ išdavimo sąlygas taip pat tenka ieškotis ir bylose dėl nacionalinių laikinųjų apsaugos priemonių taikymo.

Naujausioje ir aktualiausioje Lietuvos apeliacinio teismo praktikoje dėl laikinųjų apsaugos priemonių taikymo valstybės viduje, yra neigiama didelės ieškinio sumos prezumpcija. Grėsmė teismo sprendimo vykdymui gali būti konstatuota tik tais atvejais, kai yra įrodymų apie skolininko nesąžiningą elgesį ir veiksmus, kuriais siekiama išvengti teismo sprendimo įvykdymo (pvz. skolininkas slepia, perleidžia, įkeičia ar kitaip apsunkina savo turtą ir pan.). Iš esmės panašias sąlygas reikia įrodinėti norint gauti ESBĮ, todėl Lietuvos teismai bylose dėl laikinųjų apsaugos priemonių taikymo neretai cituoja Reglamento nuostatas, kuriose galima įžvelgti tam tikrą prieštaringumą.

Pavyzdžiui, dažnai cituojamo Reglamento preambulės 14 punkte yra teigiama, kad rizikos buvimo įrodymai gali būti įrodymai, susiję su skolininko elgesiu reaguojant į kreditoriaus reikalavimą ar ankstesnio šalių ginčo metu, skolininko kredito istorija, skolininko turto pobūdžiu ir skolininko pastarojo meto veiksmais, kurių jis ėmėsi savo turto atžvilgiu. Tačiau kitoje šio punkto dalyje yra rašoma, kad vien tai, kad skolininkas nemoka ar užginčija reikalavimą, arba vien tai, kad skolininkas turi daugiau kaip vieną kreditorių, o skolininko finansinės aplinkybės yra nepalankios arba blogėja, neturėtų savaime būti laikoma pakankamu įrodymu įsakymo išdavimui pagrįsti – teismas tiesiog gali atsižvelgti į šiuos veiksnius bendrai vertindamas, ar esama rizikos.

Taigi, Lietuvoje ESBĮ išdavimas yra galimas tik jeigu yra tenkinama naujausioje teismų praktikoje suformuluota sąlyga dėl rizikos teismo sprendimo įvykdymui. Šiai rizikai įrodyti nepakanka vien įrodymų apie skolininko blogą turtinę padėtį bei pasipriešinimą vykdyti kreditorių reikalavimus – reikia pateikti patikimus įrodymus apie skolininko nesąžiningus veiksmus turto atžvilgiu bei įtikinti teismą, kad tokiuose veiksmuose yra skolininko ketinimas nevykdyti jam nenaudingo teismo sprendimo. Tai sukelia praktinių sunkumų ir finansinių nepatogumų kreditoriui, ypač kai visas skolininko turtas bei pats skolininkas yra kitoje ES valstybėje.

Naujienos iš Liuksemburgo

Liuksemburge įsikūręs Europos Sąjungos Teisingumo Teismas (toliau – ESTT) visai neseniai (2019-11-07) išnagrinėjo Bulgarijos teismo inicijuotą bylą[4], kurioje buvo išaiškinta, kad dar neįsiteisėjęs įsakymas sumokėti piniginį reikalavimą (analogiškas mūsų nacionaliniam teismo įsakymui) negali būti suprantamas kaip autentiškas dokumentas Reglamento prasme. Tačiau, vykstanti mokėjimo (teismo) įsakymo procedūra gali būti kvalifikuojama kaip „teismo procesas dėl bylos esmės“, o Reglamento 45 str. numatytos išimtinės aplinkybės dėl termino ESBĮ išdavimo pratęsimo neapima teismo atostogų. Šis ESTT sprendimas rodo, kad ES teismų praktika dėl Reglamento taikymo yra formuojama ir ateityje turėtų atsirasti daugiau ESTT sprendimų, išaiškinančių ESBĮ išdavimo sąlygas.

Kur dėsime kablelį?

Nors ESBĮ procedūros įvedimas sudarė sąlygas pagerinti kreditorių padėtį tarpvalstybinėse ES bylose, tačiau skolininko užsienio sąskaitų blokavimas vis dar išlieka sudėtingu procesu, kuriame kreditoriui yra keliami aukšti įrodinėjimo standartai bei reikalavimai pateikti informaciją apie skolininką, kurios gavimas dažnai yra apsunkintas. Lieka tikėtis, kad formuojama nacionalinė ir ESTT praktika sukurs tam tikras gaires, palengvinančias ESBĮ išdavimą.

Reklama
Naujienos komentarai

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2020-01-18 11:14:36

Autonominis avarinis stabdymas: revoliucinė, bet ne visada veikianti sistema

2022 metais visi nauji Europos Sąjungoje parduodami automobiliai privalės stabdyti patys, t. y. turėti autonominio avarinio stabdymo (angl. Autonomous Emergency Braking, AEB) sistemas.
       2020-01-18 11:05:38

Apsipirkimas mobiliuoju telefonu: ko galime pasimokyti iš jauniausių?

Pasaulinės elektroninės prekybos statistikos duomenys rodo, jog 2020-ieji bus tie metai, kai perkant internetu mobilieji įrenginiai nukonkuruos kompiuterius. Populiarėjantis apsipirkimo būdas yra daug patogesnis dėl galimybės įsigyti norimų prekių bet kur ir bet kada.
       2020-01-17 17:00:16

Programavime įgyvendinti sumanymą iš pirmo karto sunkiai pavyksta

Informacinės technologijos (IT) mūsų gyvenime jau apsigyveno seniai ir trauktis nežada. Su informatika susijusių specialybių populiarumas vis dar auga, nors galima išgirsti nuomonių, kad šioje srityje specialistų turime daug, bet šią sferą profesionaliai išmanančių – trūksta.
       2020-01-17 16:55:58

Slaptos „Google Chrome“ funkcijos: kaip iš naršyklės gauti dar daugiau?

Šiandien interneto naršyklė „Google Chrome“ vis dar yra populiariausia pasaulyje. Dėl jos funkcionalumo, greičio ir patogumo, naršykle naudojamasi įvairiose platformose nuo asmeninių kompiuterių iki „Android“, „iPhone“ ar „iPad“ įrenginių.
       2020-01-17 16:47:24

Pieno kaina išaugo – stambieji ūkiai gauna europinį vidurkį

Lietuvos pieno perdirbimo įmonės 2019 metų gruodį už natūralų pieną stambiesiems šalies pieno ūkiams mokėjo europinį vidurkį siekiančią supirkimo kainą – 338,5 eurus už toną, arba 0,8 proc. daugiau nei lapkritį.
       2020-01-17 16:44:38

Saugūs internete: virtualaus gyvenimo taisyklės jaunuoliui

Šiandien jaunuoliai yra aktyvūs technologijų vartotojai, tad niekur nepalikti skaitmeninių pėdsakų internete beveik neįmanoma. Dėl to, itin svarbu rūpintis savo skaitmenine tapatybe, virtualioje erdvėje elgtis atsakingai ir apgalvotai, taip, kaip realiame gyvenime.
       2020-01-17 16:40:53

Mokslininkas apie žiemą dygstančius grybus: šis reiškinys mums siunčia žinią

Viešojoje erdvėje šią žiemą netrūksta gyventojų keliamų nuotraukų, kuriose – miške rasti grybai. „Tai ne prasimanymas, o šių metų žiemos realybė.
       2020-01-17 16:37:26

Laikas, kai moterų akys nustoja blizgėti: kaip sau padėti?

Keičiantis amžiui, keičiasi ir moteriškų hormonų pusiausvyra, o tai turi įtakos ir savijautai. „Eurovaistinės“ sveikatos specialistai sako pastebintys, kad moterims, kurios nežino, kaip tinkamai pasirūpinti savimi, tai gali trukdyti netgi paprasčiausiai kasdienei veiklai.
       2020-01-17 08:11:18

Dakaro organizatoriai „Agrorodeo“ komandai įteikė medalius už pagalbą varžovui

Dakaro ralio organizatoriai Vaidotui Žalai ir Sauliui Jurgelėnui už pagalbą prancūzų R. Chabot ir G. Pillot ekipažui įteikė „Epic story“ atminimo medalius, kurie yra dalijami istorijų, labiausiai atspindinčių Dakaro ralio dvasią dalyviams.
       2020-01-16 12:15:31

Banko kortelės kodą bandė išgauti mirtinais smūgiais

Panevėžio apygardos prokuratūros prokuroras Arvydas Gramba, surašęs kaltinamąjį aktą, teismui perdavė baudžiamąją bylą, kurioje trys visaginiečiai kaltinami nužudymu. Jiems taip pat pareikšti kaltinimai dėl neteisėto disponavimo nužudytojo mokėjimo kortele bei jos neteisėto panaudojimo.
       2020-01-16 12:08:03

ES suteikė Estijos pavėžėjimo paslaugų platformai „Bolt“ 50 mln. Eur kreditą

EIB suteikia įmonės „Bolt“ plėtrai bei tyrimams ir naujiems produktams kurti 50 mln. Eur vertės kvazikapitalo kreditą. „Bolt“ investuos šios paskolos lėšas į savo teikiamų pavėžėjimo paslaugų saugos, patikimumo ir tvarumo didinimą.
       2020-01-16 11:45:34

Gyvenimas „nuo algos iki algos“: ką vertėtų daryti kitaip?

Nauji metai dažnam yra naujų darbų bei tikslų įgyvendinimo pradžia – prisižadama išmokti ką nors naujo, pradėti sveikiau gyventi ar galiausiai – nuosekliau ir atsakingiau planuoti finansus, kad paskutinės dienos iki atlyginimo nebūtų kupinos nerimo.
       2020-01-16 09:01:48

Kaip pamačius nuolaidas nepamesti galvos?

Sausį drąsiai galime vadinti atsinaujinimo mėnesiu. Jo laukiame ne tik dėl to, kad pradedame vykdyti Naujųjų metų išvakarėse sau duotus pažadus, tačiau šį mėnesį prasideda ir taip laukti išpardavimai. Didžioji dalis moterų skuba nusipirkti seniai nusižiūrėtą suknelę, batelius ar rankinę, kuriai vis pagailėdavo pinigų.
       2020-01-16 08:53:54

„Microsoft“ galimybė studentams: kviečia kurti dirbtinio intelekto sprendimus

Technologijų kompanija „Microsoft“ Lietuvoje ieško inovatyvių studentų ir kviečia juos dalyvauti konkurse „AI Guardians“. Jo tikslas – rasti geriausias, dirbtiniu intelektu paremtų sprendimų idėjas, kurios padėtų tobulinti aukštąjį mokslą.
       2020-01-16 08:45:29

Pretenduojate į paramą elektrinei įrengti? Nepadarykite šių klaidų

2020-ieji startavo gera žinia gyventojams, norintiems būti energetiškai nepriklausomiems ir kartu prisidėti prie aplinkos tausojimo. Iki pat sausio pabaigos dal galima pretenduoti į Europos Sąjungos (ES) paramą, skirtą saulės elektrinėms individualiuose namuose įsirengti ir nutolusioms saulės elektrinėms įsigyti.
       2020-01-16 08:41:52

Žmogus imasi nemirtingumo projektų

Atsarginiai organai, genų inžinerija, kamieninės ląstelės – tai kelios medicinos sritys, į kurias šiuo metu nukreipti milžiniški finansiniai, moksliniai ir technologiniai resursai. Geriausiu gydytojo pagalbininku tampa informacinės technologijos, dirbtinis intelektas, vis aštriau iškyla ir nauji etiniai klausimai, į kuriuos atsakymų dar nėra.
       2020-01-16 08:25:29

Pernai dvigubai daugiau užsienio startuolių verslo plėtrai pasirinko Lietuvą

Nors konkurencija tarp Lietuvos ir kitų šalių startuolių ekosistemų sparčiai stiprėja, inovatyvūs verslai iš ne Europos Sąjungos šalių palankiai vertina Lietuvos startuolių ekosistemą.
       2020-01-16 08:03:39

„DiscoverEU“: 2020 m. dar 20 000 jaunuolių galės geriau pažinti Europą

Per ketvirtąjį iniciatyvos DiscoverEU etapą, kuris baigėsi 2019 m. lapkričio 28 d., sulaukta maždaug 75 000 paraiškų iš visos Europos, apie 20 000 aštuoniolikmečių bus įteikti kelionės bilietai.
       2020-01-16 07:51:56

Dėl galimai pagrobtos mergaitės Vilniuje, prie TV bokšto

Visą naktį intensyviai vykdyta galimai pagrobtos mergaitės paieška kol kas nedavė užčiuopiamų rezultatų. Tyrimo metu iškelta daug versijų, visos jos nuodugniai tikrinamos.
       2020-01-16 07:48:14

4 dažniausiai pasitaikančios akių ligos ir kaip jų išvengti

Greitas gyvenimo ritmas, dažnas stresas darbe ir, žinoma, naujosios technologijos, be kurių mes sunkiai įsivaizduojame savo dieną, dažnai paskatina įvairių ligų vystymąsi vis jaunesniame amžiuje.
       2020-01-15 17:55:09

Sustabdytas 10-asis Dakaro ralio greičio ruožas

Dakaro ralio organizatoriai dėl saugumo anksčiau laiko sustabdė 10-ąjį greičio ruožą. Automobilių įskaitoje šiandien greičiausias buvo Carlosas Sainzas su „MINI“ bagiu, „Agrorodeo“ ekipa dėl Sauliaus Jurgelėno rankos skausmų prilėtino tempą.
       2020-01-15 14:23:53

Šįkart viskas kitaip: ką rodo ekonomikos temperatūros indeksas?

Šalies ekonomikai nuosekliai augant, nuolat kylant vidutiniam darbo užmokesčiui ir klestint nekilnojamo turto rinkai, kyla klausimų, ar toks augimas yra tvarus. Galbūt tikrieji ekonomikos iššūkiai čia pat, tik jie dar neryškūs ir dėl to nekelia nerimo?
       2020-01-15 14:18:47

Atnaujintos taksi ir „pavėžėjų“ veiklos taisyklės: ką būtina žinoti?

Susisiekimo ministerija primena, kad nuo šių metų sausio 1 d. įsigaliojo Kelių transporto kodekso pakeitimai, susiję su keleivių vežimu už atlygį lengvaisiais automobiliais pagal užsakymą („pavėžėjimo“ veikla) ir lengvaisiais automobiliais taksi.
       2020-01-15 14:16:19

Į Lietuvą atgabenti pirmieji dujų jungties su Lenkija vamzdžiai

Dujų perdavimo sistemos operatoriui „Amber Grid“ pradėjus dujotiekių jungties su Lenkija statybą, priimti pirmieji į Lietuvą atgabenti vamzdžiai. Kryptingai siekiama, kad dujos jais pradėtų tekėti projekte numatytu laiku – 2021-ųjų pabaigoje.
       2020-01-15 14:12:20

Sužinokite, kodėl Lietuvos žmonėms patinka pasivaikščiojimai su šunimis?

Lietuvoje gerokai pasikeitė požiūris į šunis: jie laikomi nebe sargais, o šeimos nariais, mokomi paklusnumo ir socializuojami, kad tinkamai elgtųsi viešose vietose. Paradoksalu, bet augintiniai nepadeda Lietuvos žmonėms užmegzti naujų pažinčių ar tvirtesnių ryšių su kaimynais bei kitais šunų augintojais.
       2020-01-15 14:09:55

Buitinės įrangos pokštai: kaip prižiūrėti, kad gedimai nekainuotų visų santaupų?

Visiems kartais „atsitinka gyvenimas“ ir nei iš šio, nei iš to sugenda skalbyklė ar šaldytuvas. Dažniausiai tai atsitinka pačiu netinkamiausiu metu, nes tenka išleisti nemažai pinigų buitinės įrangos taisymui ar naujos įsigijimui, o tokių išlaidų paprastai neplanuojame.
       2020-01-15 14:06:54

Pomidorai – aukso obuoliai, kuriuos atrado actekai

Pomidorai – viena populiariausių daržovių visame pasaulyje, panašiai kaip ir bulvė, mus pasiekė tik XVI amžiuje iš Pietų Amerikos. Didžiojoje Britanijoje ilgai laikyta nuodingu dekoratyviniu augalu, šiuo metu ji varžosi su kitomis daržovėmis savo sveikatai naudingomis savybėmis ir net vadinama supermaistu.
       2020-01-15 14:03:59

Miego sutrikimai ir jų keliami pavojai – kaip to išvengti?

Vos atsigulę visi norime užmigti žaibiškai, miegoti nepertraukiamai, o ryte prabusti žvalūs ir energingi. Visgi, ne kiekvienas iš mūsų gali pasigirti kokybišku nakties miegu. Mokslinių tyrimų duomenys rodo, kad miego sutrikimai neigiamai veikia net 35 – 40 proc. pasaulio gyventojų.
       2020-01-14 07:23:34

6 netikėčiausios dirbtinio intelekto naujienos

Kasmet vykstanti didžiausia pasaulyje technologijų paroda „CES“ – tarsi naujas žvilgsnis į ateitį. Inovacijas tobulinančios bendrovės pristato vis pažangesnius išradimus ir rodo, kaip gyvensime ateityje.
       2020-01-14 07:19:14

Planuojate pirkti pirmąjį būstą? Nepadarykite šių klaidų

Naujųjų metų pradžia – pokyčių metas. Vieni keičia plaukų spalvą, kiti garderobą, o kai kurie gyvenamąją vietą. Keičiant namus kyla nemažai klausimų, o ypač, jei ruošiamasi įsigyti pirmąjį būstą. Namas ar butas, miesto centre, miegamajame rajone, o gal šalia miesto?
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.
Reklama