Naujienos

Europinis sąskaitos blokavimo įsakymas: priimti negalima atmesti – kur kablelis?

2019-12-04 08:39:30

Dar 2014 m. liepos 17 d. įsigaliojo ES reglamentas Nr. 655/2014 (toliau – Reglamentas), kuriuo nustatoma europinio sąskaitos blokavimo įsakymo (toliau – ESBĮ) procedūra, siekiant palengvinti tarpvalstybinį skolų išieškojimą civilinėse ir komercinėse bylose.

ESBĮ procedūra yra taikoma visose ES valstybėse narėse (išskyrus Daniją ir Jungtinę Karalystę). Ji leidžia ES valstybėje narėje nuolatinę gyvenamąją vietą (arba juridinio asmens atveju – buveinę) turinčiam kreditoriui gauti vienos ES valstybės narės teismo išduotą įsakymą, pagal kurį laikinai bus užblokuotos kitoje ES valstybėje narėje esančioje banko sąskaitoje skolininko laikomos lėšos.

Dėl ESBĮ priėmimo kreditorius gali kreiptis bet kurioje bylos stadijoje. Skolininkui nėra pranešama apie šią procedūrą, o išduotas ESBĮ yra tiesiogiai pripažįstamas ir vykdytinas kitoje ES valstybėje narėje. ESBĮ procedūra yra pradėta taikyti tik nuo 2017 m. sausio 18 d., todėl galima apžvelgti Reglamento taikymo praktiką už nepilnus 3 metus tiek nacionaliniu, tiek ir Europos Sąjungos lygmeniu.

„Supaprastintas mechanizmas“ nėra toks jau paprastas

Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad Reglamentu sukurtu „supaprastintu mechanizmu“ ESBĮ yra dalinami kreditoriams į kairę ir į dešinę. Tačiau ESBĮ išdavimas yra pakankamai sudėtingas procesas, reikalaujantis tinkamai suderinti kreditorių ir skolininkų interesus, o ESBĮ išdavimo sąlygos tik pradeda formuotis teismų praktikoje.

Pagal savo esmę ESBĮ yra alternatyva LR civilinio proceso kodekso įtvirtintoms laikinosioms apsaugos priemonėms, o konkrečiai, piniginių lėšų, priklausančių skolininkui, areštui. Taigi, ESBĮ yra laikinoji apsaugos priemonė, kurios taikymo galimumas priklauso nuo bylos tarpvalstybinio pobūdžio, t.y. blokuojamos skolininko sąskaitos buvimo vietos ES valstybė negali sutapti su teismo, į kurį kreipiamasi dėl ESBĮ išdavimo arba kreditoriaus nuolatinės gyvenamosios vietos (buveinės) valstybe.

Kadangi ESBĮ yra laikinoji apsaugos priemonė, ESBĮ išdavimo kriterijus įtakoja atitinkamos ES valstybės teismų praktika dėl laikinųjų apsaugos priemonių taikymo. Nacionalinės bylos dėl ESBĮ išdavimo nepasieks Lietuvos Aukščiausiojo Teismo, kadangi teismo nutartys dėl laikinųjų apsaugos priemonių neskundžiamos kasacine tvarka. Todėl teismų praktika dėl ESBĮ išdavimo Lietuvoje gali būti formuojama tik Lietuvos apeliacinio teismo bei žemesnės instancijos teismų.

Nuo ESBĮ procedūros taikymo pradžios Lietuvos apeliacinis teismas yra priėmęs vos 4 nutartis (viena iš kurių pasibaigė taikos sutartimi). Vienoje byloje buvo paprasčiausiai priminta, kad ESBĮ išdavimas yra negalimas, kai pagrindinis ginčas yra teismingas arbitražui[1]. Kitoje byloje pirmosios instancijos teismui taip pat buvo priminta, kad ESBĮ išdavimas yra galimas bet kurioje proceso stadijoje kreditoriui net ir neturint duomenų apie skolininko banko sąskaitos rekvizitus[2]. Dar vienoje byloje pareiškėjui buvo išaiškinta jo pareigą pačiam inicijuoti išduoto ESBĮ vykdymo procedūrą užsienio valstybėje.[3] Šiose bylose Lietuvos apeliacinis teismas pakankamai siaurai aiškino Reglamento nuostatas, todėl išaiškinimų apie ESBĮ išdavimo sąlygas taip pat tenka ieškotis ir bylose dėl nacionalinių laikinųjų apsaugos priemonių taikymo.

Naujausioje ir aktualiausioje Lietuvos apeliacinio teismo praktikoje dėl laikinųjų apsaugos priemonių taikymo valstybės viduje, yra neigiama didelės ieškinio sumos prezumpcija. Grėsmė teismo sprendimo vykdymui gali būti konstatuota tik tais atvejais, kai yra įrodymų apie skolininko nesąžiningą elgesį ir veiksmus, kuriais siekiama išvengti teismo sprendimo įvykdymo (pvz. skolininkas slepia, perleidžia, įkeičia ar kitaip apsunkina savo turtą ir pan.). Iš esmės panašias sąlygas reikia įrodinėti norint gauti ESBĮ, todėl Lietuvos teismai bylose dėl laikinųjų apsaugos priemonių taikymo neretai cituoja Reglamento nuostatas, kuriose galima įžvelgti tam tikrą prieštaringumą.

Pavyzdžiui, dažnai cituojamo Reglamento preambulės 14 punkte yra teigiama, kad rizikos buvimo įrodymai gali būti įrodymai, susiję su skolininko elgesiu reaguojant į kreditoriaus reikalavimą ar ankstesnio šalių ginčo metu, skolininko kredito istorija, skolininko turto pobūdžiu ir skolininko pastarojo meto veiksmais, kurių jis ėmėsi savo turto atžvilgiu. Tačiau kitoje šio punkto dalyje yra rašoma, kad vien tai, kad skolininkas nemoka ar užginčija reikalavimą, arba vien tai, kad skolininkas turi daugiau kaip vieną kreditorių, o skolininko finansinės aplinkybės yra nepalankios arba blogėja, neturėtų savaime būti laikoma pakankamu įrodymu įsakymo išdavimui pagrįsti – teismas tiesiog gali atsižvelgti į šiuos veiksnius bendrai vertindamas, ar esama rizikos.

Taigi, Lietuvoje ESBĮ išdavimas yra galimas tik jeigu yra tenkinama naujausioje teismų praktikoje suformuluota sąlyga dėl rizikos teismo sprendimo įvykdymui. Šiai rizikai įrodyti nepakanka vien įrodymų apie skolininko blogą turtinę padėtį bei pasipriešinimą vykdyti kreditorių reikalavimus – reikia pateikti patikimus įrodymus apie skolininko nesąžiningus veiksmus turto atžvilgiu bei įtikinti teismą, kad tokiuose veiksmuose yra skolininko ketinimas nevykdyti jam nenaudingo teismo sprendimo. Tai sukelia praktinių sunkumų ir finansinių nepatogumų kreditoriui, ypač kai visas skolininko turtas bei pats skolininkas yra kitoje ES valstybėje.

Naujienos iš Liuksemburgo

Liuksemburge įsikūręs Europos Sąjungos Teisingumo Teismas (toliau – ESTT) visai neseniai (2019-11-07) išnagrinėjo Bulgarijos teismo inicijuotą bylą[4], kurioje buvo išaiškinta, kad dar neįsiteisėjęs įsakymas sumokėti piniginį reikalavimą (analogiškas mūsų nacionaliniam teismo įsakymui) negali būti suprantamas kaip autentiškas dokumentas Reglamento prasme. Tačiau, vykstanti mokėjimo (teismo) įsakymo procedūra gali būti kvalifikuojama kaip „teismo procesas dėl bylos esmės“, o Reglamento 45 str. numatytos išimtinės aplinkybės dėl termino ESBĮ išdavimo pratęsimo neapima teismo atostogų. Šis ESTT sprendimas rodo, kad ES teismų praktika dėl Reglamento taikymo yra formuojama ir ateityje turėtų atsirasti daugiau ESTT sprendimų, išaiškinančių ESBĮ išdavimo sąlygas.

Kur dėsime kablelį?

Nors ESBĮ procedūros įvedimas sudarė sąlygas pagerinti kreditorių padėtį tarpvalstybinėse ES bylose, tačiau skolininko užsienio sąskaitų blokavimas vis dar išlieka sudėtingu procesu, kuriame kreditoriui yra keliami aukšti įrodinėjimo standartai bei reikalavimai pateikti informaciją apie skolininką, kurios gavimas dažnai yra apsunkintas. Lieka tikėtis, kad formuojama nacionalinė ir ESTT praktika sukurs tam tikras gaires, palengvinančias ESBĮ išdavimą.

Naujienos komentarai

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2020-08-10 14:18:37

Ekspertas pataria: kaip paruošti įmonės IT ūkį antrajai COVID-19 bangai

Ne visoms pasaulio šalims pilnai atsigavus po pirmosios COVID-19 bangos, prasidėjusios dar 2020-ųjų pradžioje, ekspertai jau perspėja apie antrąją. Augantis susirgimų skaičius Lietuvos Vyriausybę jau pastūmėjo viešosiose uždarose erdvėse grąžinti reikalavimą dėvėti kaukes.
       2020-08-10 14:16:19

Miško gėrybės – grybai: kaip džiovinti ir kur laikyti?

Džiovinimas – vienas paprasčiausių ir veiksmingiausių konservavimo būdų. Tačiau norint šiuo būdu išsaugoti miško grybų skonines ir maistines savybes, reikėtų nepamiršti kelių svarbių taisyklių.
       2020-08-10 14:13:57

Lietuvoje registruota trylika naujų koronaviruso atvejų

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per vakarykštę parą Lietuvoje patvirtinta trylika naujų koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejų. Devyni iš jų registruoti Kauno, keturi – Vilniaus apskrityse.
       2020-08-09 11:28:28

Per vakar patvirtintas dvidešimt vienas koronaviruso atvejis

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per vakarykštę parą Lietuvoje patvirtintas dvidešimt vienas koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejis. Didžioji dalis jų – 14 registruoti Kauno apskrityje, 5 – Vilniaus, 2 – Utenos.
       2020-08-08 17:38:49

Lietuvoje – trisdešimt septyni koronaviruso atvejai

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per vakarykštę parą Lietuvoje patvirtinti trisdešimt septyni koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. Dvidešimt devyni iš jų registruoti Kauno apskrityje, keturi – Vilniaus, trys – Klaipėdos, taip pat vienas atvejis registruotas Panevėžio apskrities gyventojui.
       2020-08-07 17:45:20

Kelionės į Nidą – ar tikrai pamatyti Negyvąsias kopas yra prabanga?

Nida – vienas populiariausių Lietuvos kurortų, kasmet sulaukianti kelis šimtus tūkstančių turistų iš Lietuvos bei užsienio. Nors nemažai šurmulio sukėlė šiais metais Neringoje smarkiai padidinta rinkliava už automobilį, žmonės toliau plūsta mėgautis nuostabiu šalies kampeliu.
       2020-08-07 17:12:17

Dirbtinis intelektas – sritis, kuri savo piko dar nepasiekė

„Daugeliui dirbtinis intelektas (DI) asocijuojasi su filmų brukamais protingais, tačiau pavojingais robotais-mašinomis, keliančiais grėsmę žmonių egzistencijai, tačiau oficiali sąvoka gana greitai nuleidžia ant žemės“, – teigia Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Informatikos fakulteto prof. dr. Tomas Krilavičius.
       2020-08-07 17:09:54

Vairuotojų kultūra: užstatyti automobiliai ir atlenkti valytuvai

Vasaros karščiai ir mintys apie atostogas priverčia atsipalaiduoti bei prarasti budrumą ne vieną vairuotoją. Skubėdami ilsėtis ar pramogauti jie kartais neatkreipia dėmesio, ar laikosi kelių eismo taisyklių, rizikuodami išprovokuoti kitų vairuotojų nepasitenkinimą ar net sulaukti policijos dėmesio.
       2020-08-07 16:56:37

Tarptautinė alaus diena: 3 ypatingi patiekalai iš šio gėrimo

Alus – vienas populiariausių gėrimų visame pasaulyje. Tačiau maisto gurmanams jis žinomas ir kaip puikus ingredientas, suteikiantis patiekalams išskirtinį skonį. Rugpjūčio 7-ąją minima Tarptautinė alaus diena.
       2020-08-07 16:52:33

Laužo dūmo aromatu kvepiantys desertai: 3 idėjos vasaros iškylai

Vasaros iškylos neapsieina be ant laužo kepamų šašlykų ar dešrelių, tačiau ar bandėte ant kepimo grotelių ruošti desertus? Prekybos tinklo „Maxima“ maisto gamybos ekspertė Brigita Baratinskaitė dalinasi idėjomis, kaip ant laužo ugnies pasigaminti desertą.
       2020-08-07 16:45:41

Praėjusią parą patvirtinti dvidešimt trys koronaviruso atvejai

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per vakarykštę parą Lietuvoje patvirtinti dvidešimt trys nauji koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. Devyni iš jų registruoti Vilniaus apskrityje, septyni – Kauno, penki – Utenos ir du Panevėžio apskrityje.
       2020-08-06 17:42:04

Pristatyta kompiuteriui nenusileidžianti planšetė „Galaxy Tab S7“

Vakar vykusio virtualaus „Samsung“ produktų pristatymo metu bendrovė pristatė naujausią planšetinį kompiuterį „Galaxy Tab S7“ ir didesnę jo versiją „Tab S7+“. Abu įrenginiai turi didelį ekraną, galingą procesorių, patobulintą „S Pen“ rašiklį, klaviatūrą ir kitas funkcijas, kurios vartotojams leis planšetėmis naudotis kaip kompiuteriu.
       2020-08-06 15:37:29

Draugystės per atstumą: kaip išmaniai palaikyti ryšį ar susirasti naujų draugų

Pokalbiai ir susitikimai su draugais būtini draugystei išsaugoti, tačiau vis dažniau tai turime daryti nuotoliniu būdu. Bendravimas per atstumą bus smagesnis, jei pasitelksite keletą išmanių sprendimų.
       2020-08-06 14:41:21

Pasitikrinkite ar žinote: 5 išmanūs „Google Maps“ triukai

Kelionių po Lietuvą ar svetur planavimas dažnam kelia nemenkų iššūkių. Žinodami ir įvaldę šias patogias programėlės „Google Maps“ funkcijas, išvykas planuosite kaip profesionalai ir sutaupysite daug brangaus laiko.
       2020-08-06 10:16:03

Šalies ekonomika kol kas pandemiją atlaikė kur kas geriau, nei tikėtasi

Naujausi šalies ekonomikos rodikliai rodo, kad kol kas pandemija atlaikyta kur kas geriau, nei tikėtasi. Tolygūs išlieka mokėjimai pagal Ekonomikos skatinimo planą, baigiant įgyvendinti vienas priemones, įsibėgėja ir/arba pradedamos vykdyti kitos.
       2020-08-06 09:18:11

Grūdiniai produktai: kodėl juos verta įtraukti į savo kasdienę mitybą

Vaisių ir daržovių nauda sveikatai – nenuginčijama, tačiau apie grūdinių produktų vartojimą vis dar sklando įvairūs mitai. Dietistė Živilė Dumbraitė teigia, kad tinkamai parinktus grūdinius produktus kiekvienas turėtume įtraukti į savo racioną ir dalijasi patarimais, kaip teisingai juos vartoti ir išsirinkti parduotuvių lentynose.
       2020-08-06 08:50:59

Registrų sutrikimai tęsiasi – notarų klientams teks semtis kantrybės

Notarų klientams, ypač norintiems atlikti nekilnojamojo turto perleidimo sandorius, teks gerokai pasisemti kantrybės – dalis valstybinės įmonės Registrų centro valdomų registrų vis dar stringa.
       2020-08-06 08:44:22

Termometro pasirinkimo vingrybės: kas temperatūrą matuoja tiksliausiai?

Nuo koronaviruso proveržio pradžios temperatūrą šalies gyventojai matuojasi dažniau ir atidžiau. Nors dar prieš dešimtmetį pardavinėti uždraustų gyvsidabrio termometrų vis dar galima rasti kai kurių šalies gyventojų namuose, pastaruosius iš vaistinių lentynų jau seniai išstūmė kitokių technologijų ir modelių prietaisai.
       2020-08-06 08:40:14

Kodėl žindyti viešai vis dar yra stigma?

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, dėl pasirinkimo maitinti krūtimi kiekvienais metais daugiau kaip 823 tūkst. vaikų ir daugiau kaip 20 tūkst. motinų išvengia mirties.
       2020-08-06 08:30:23

Naujausi COVID-19 atvejai: daugiausia užsikrėtimų – Kauno apskrityje

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per vakarykštę parą Lietuvoje patvirtinti dvidešimt keturi nauji koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. Trylika registruota Kauno apskrityje, po keturis atvejus – Utenos ir Vilniaus apskrityse.
       2020-08-05 14:42:11

Aviečių metas: 3 skanių ir sveikų desertų idėjos

Saldžios ir sodrios spalvos avietės – vienos populiariausių vasaros uogų. Mitybos specialistai jas rekomenduoja vartoti dėl sveikatai naudingų maistinių savybių, konditeriai avietes giria dėl jų universalumo gaminant desertus, o prekybininkai teigia, kad sezono metu šios uogos yra vienos populiariausių.
       2020-08-05 14:30:54

Kaip sutvarkyti automobilį, kad atrodytų lyg ką tik iš salono?

Kodėl vienas naudotas automobilis atranda naują šeimininką vos per kelias dienas, o kitas ištisus mėnesius „kabo“ skelbimų lentose? Pasirodo, kaip gyvenime, taip ir dėvėtų automobilių rinkoje viską lemia pirmas įspūdis, prie kurio labiausiai prisideda transporto priemonės švara, tvarka.
       2020-08-05 14:27:16

Ar durys į universitetą uždarytos neišlaikius matematikos egzamino?

Liepos 5 dieną Nacionalinė švietimo agentūra paskelbė matematikos, chemijos, fizikos, informacinių technologijų, užsienio kalbų rusų ir anglų, istorijos, geografijos ir biologijos valstybinių brandos egzaminų rezultatus.
       2020-08-05 11:25:34

Per parą koronavirusas patvirtintas dešimčiai žmonių

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per vakar parą Lietuvoje patvirtinta dešimt naujų koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejų. Keturi atvejai registruoti Kauno apskrityje, trys – Vilniaus, du – Panevėžio, dar vienas atvejis patvirtintas Šiaulių apskrityje.
       2020-08-05 07:56:03

Apklausa: elektrą taupo devyni iš dešimties gyventojų

Karantino metu daugelyje namų ūkių išaugus elektros suvartojimui ir sąskaitoms, devyni iš dešimties gyventojų stengiasi mažinti energijos naudojimą. Bendrovės „Spinter tyrimai“ atlikta reprezentatyvi gyventojų apklausa parodė, kad populiariausias ir paprasčiausias būdas taupyti elektrą – išjungti šviesą vos tik išėjus iš patalpos.
       2020-08-05 07:54:13

IT sektorius: ar talentų trūkumą išspręstų moterų atėjimas į rinką?

Užimtumo tarnybos duomenimis, karantino metu darbo neteko daugiau moterų. Negana to, pastarąjį mėnesį moterų nedarbo rodiklis pralenkė vyrų. Viena iš pagrindinių to priežasčių – dauguma moterų vis dar dirba ekonominiams nuosmukiams jautresniame paslaugų sektoriuje.
       2020-08-05 07:49:17

Nesugebantiems pailsėti per atostogas: kaip išsimiegoti ir atsipalaiduoti?

Net 70 proc. žmonių pripažįsta, jog atostogų metu jiems sunkiai sekasi atsipalaiduoti ir netikrinti darbinio elektroninio pašto, rodo „LinkedIn Summer Vacation data“ tyrimo duomenys.
       2020-08-04 15:31:42

Atgaiva karštą vasaros dieną: kaip pasigaminti skanią šaltą arbatą namuose?

Šalta arbata – gaivinantis ir troškulį karštą vasaros dieną malšinantis gėrimas, kurį lengvai galime pasidaryti ir namų sąlygomis. Tačiau kaip išsirinkti, kokius ingredientus geriausia derinti tarpusavyje?
       2020-08-04 15:24:59

Mokytojas: profesija ar pašaukimas?

Charizmatiškas, inovatyvus, kūrybiškas, lankstus, lyderis – tik keli žodžiai, apibūdinantys šiuolaikinį mokytoją. Dažnai žodį „mokytojas“ lydi ir kitas – „pašaukimas“.
       2020-08-04 11:56:30

Lietuvoje – septyniolika naujų koronaviruso atvejų

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per vakar parą Lietuvoje patvirtinta septyniolika naujų koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejų. Šeši atvejai registruoti Vilniaus apskrityje, po penkis – Panevėžio ir Kauno, dar vienas atvejis patvirtintas Šiaulių apskrityje.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.