Naujienos

Ligoninės gali tapti koronaviruso židiniais, ir nesivalkiokite gatvėmis

2020-03-21 16:30:53

Tai, kad sirgti pradeda užsienyje nesilankę asmenys ir medikai, rodo, jog susirgimų Lietuvoje yra gerokai daugiau, nei iki šiol buvo manyta, per radiją sako profesorius Vytautas Kasiulevičius.

Jis griežtina toną ir dar kartą primygtinai pabrėžia – jeigu norite aptarti koronavirusą, tai darykite susirašinėdami, o ne susirinkę būriais.

„Signalas labai aiškus – infekcija išplitus daug labiau, nei mes įsivaizduojame. Vakarykštės kalbos, kad Lietuvoje nereikia daug testuoti, nes yra mažai atvejų, visiškai nepasitvirtina. Medikai suserga, vadinasi, pas juos ateina užsikrėtę pacientai, apie kuriuos jie nežino. Tie pacientai nėra net atvykę iš kitų šalių, todėl virusas plinta tarp gyventojų“, – sako Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto prodekanas.

Jis atkreipia dėmesį, kad taip yra ne tik Lietuvoje. „Niekuo čia nesame ypatingi ar išskirtiniai. Maždaug vienam susirgusiajam registruotam tenka nuo 4 iki 10 neregistruotų atvejų. Taip yra ir kitur“, – pabrėžia medikas.

Jo vertinimu, iki šiol Lietuvoje buvo atliekama mažai testų, nebuvo tiriamos svarbios rizikos grupės, tarp kurių yra medikai. Anot V. Kasiulevičiaus, medikai turėtų būti tiriami bent kas septynias dienas ir pirmiausia šiame sąraše turėtų atsidurti medikai, kurie tiesiogiai kontaktuoja su galimai užsikrėtusiais pacientais.

Profesorius priduria, kad medikai taip pat privalo būti aprūpinti reikalingomis priemonėmis, pradedant respiratoriais, baigiant antbačiais, kad virusas išliktų ligoninės viduje.

„Jokių kavos gėrimų, jokių susitikimų, apsitarimų. Viskas vyksta nuotoliniu būdu. Vienareikšmiai laikomės šių sąlygų, nes kitaip nesuvaldysime protrūkio, medikai sirgs toliau ir nebus kam teikti pagalbą“, – akcentuoja V. Kasiulevičius.

Paklaustas, ar realu, kad būtent gydymo įstaigos taps viruso židiniais, V. Kasiulevičius teigia tuo net neabejojantis – būtent tokia tendencija pastebima visų protrūkių metu.

„Kyla rizika, kad net atskiri padaliniai gali užsidaryti. Kas tada bus? Nebus padalinio, nebus jokio gydytojo, teikiančio pagalbą. Turėkime galvoje, kad žmonės miršta ir nuo kitų ligų. Mums labai svarbūs kardiologai, chirurgai“, – vardija V. Kasiulevičius.

Jis taip pat atkreipia dėmesį, kad virusas nesirenka ir politinių sprendimų nelaukia, todėl tikimybė užsikrėsti darosi vis didesnė.

„Todėl labai svarbi saviizoliacija, nesivalkioti po miestą kam kur nereikia. Tai dabar jau sakau labai kategoriškai, nes pilna matyti žmonių. Nors pats sėdžiu saviizoliacijoje, bet žmonės skambina, mato, kas vyksta. Žmonės nesupranta: gražus oras, susirinkome būriais ir aptarinėjame virusą. Aptarinėkit elektroniniu paštu, susirašinėkit“, – sako V. Kasiulevičius.

Profesoriaus vertinimu, taip pat labai svarbu užtikrinti, kad mobilieji patikros punktai veiktų kaip įmanoma ilgesnį laiką, o automobilių srautai į jį būtų paskirstyti, kad nesusidarytų eilės.

„Reikia suprasti, kad kiekviena epidemija ateina ir praeina. Tai kartoju jau daug kartų. Tai nutiks ir šį kartą. Tik, kadangi tai yra nauja epidemija, plintanti tarp žmonių (...) ir pasižyminti vienu dalyku – ji pavojinga (galbūt ne taip, kaip SARS ir MERS, bet pavojinga) ir ji plinta labai smarkiai. Ji labiau užkrečiama negu gripas“, – pabrėžia V. Kasiulevičius.

Jis priduria – atsižvelgiant į tai, reikia suvokti atsakomybę. Nors ir tikėtina, kad didžioji dalis, kaip nurodo V. Kasiulevičius, apie 80 proc. visuomenės persirgs lengva forma, jie užkrės kitus.

„Jūs užkrėsite artimus žmones, kurie yra vyresnio amžiaus ir labai didelė tikimybė, kad tokių mirčių bus daug. Todėl jauskite savo atsakomybę. Viskas mūsų rankose, visos visuomenės“, – sako profesorius.

Jis dar kartą primena, kad derėtų palaikyti saugų dviejų metrų atstumą, be reikalo neiti į lauką, nebent tai yra nuosavas kiemas, kuriame galima užtikrinti, kad pašaliniai žmonės nesilanko.

Taip pat V. Kasiulevičius dar kartą pabrėžia, kad virusas plinta ir paviršiais, todėl dažnai naudojamus paviršius reikėtų nuolat dezinfekuoti, o tokias vietas, kaip vaikų žeidimų aikštelės kol kas apeiti, nes užsikrėtę vaikai, nors ir lengvai sirgdami koronavirusu, juo gali užkrėsti vyresnius artimuosius.

Naujienos komentarai

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:2020-03-21 18:50:03 / V.K. FB

Mieli draugai, mano COVID-19 testas parodė, kad esu neužsikrėtęs, tačiau mūsų kolegės PGR testas rodo užsikrėtimą. Kolegė kaip ir vakar susirgęs kolega nekeliavo į jokias užsienio šalis, o dirbo konsultuodami daug pacientų ir kaip visi kolegos taupiai naudojo paprastas medicinines kaukes. FFP2 ir FFP3 dar vis svajonė, kurią netikėtai gavęs po 4-6 valandų vis tiek turi atsisveikinti. Dar vakar daug kas iš mūsų darbuotojų turėjome artimus kontaktus. Todėl liekame karantine, kol nebus pakartoti testai.

Šis atvejis įrodo paprastą dalyką. Nepasirūpinus reguliariu medikų PGR testavimu ir tinkama apsauga kyla pavojus visai sveikatos apsaugos sistemai. Šiuos klausimus keliu jau antrą mėnesį, tačiau priimu kritiką, kad buvau pernelyg atlaidus atsakingiems žmonėms.

Daugelio jau įvykusių medikų užsikrėtimų buvo ir tebėra galima išvengti tinkamai pertvarkant medicinos įstaigų darbą, panaikinant bet kokius susirinkimus, bendras vizitacijas, bendrus pietus ir kavos pertraukas, o kiekvieną kontaktą su pacientu traktuojant kaip potencialų COVID-19 atvejį. Į tokį susitikimą medikas turi eiti pasiruošęs ir su tinkama apranga. Iki COVID-19 buvusio pasaulio nebeliko ir mūsų darbe. Nepamirškite kolegos. Nuolatinė dezinfekcija ir reguliarus patalpų valymas taip pat turi tapti įstaigų darbo prioritetu, o ne proceso imitacija. Mūsų buvusį pasaulį virusas perėmė į savo rankas.

Neginčijama tiesa ir tai, kad realus užsikrėtusių skaičius yra reikšmingai didesnis negu nustatytų atvejų skaičius, o infekcija plinta šalies viduje.

Teigiama žinia yra ta, kad dabar susitelkėme į nuotolinės komunikacijos komandas kurdami mūsų pacientų ir mūsų kolegų gydymo strategiją ir taktiką. Šiose komandose gimsta lyderystė nepaisanti užimamų pareigų ir regalijų. Neriame į eksperimentinio gydymo laiką, prilygstantį XIX amžiaus mokslo revoliucijai.

COVID-19 pasaulis reikalauja žaibiškų sprendimų ir nuolatinių lenktynių su laiku. Pasirinkimo priimti ar nepriimti iššūkį mes nebeturime. Tai yra okupacija ir mes turime kautis. Laukia sunkus ir ilgas laikas, kuris visus mus pakeis negrįžtamai. Tą reikia priimti ir judėti į priekį. COVID-19 pasaulyje labiau vertinsime tiesą, tarpusavio ryšį ir tokią trapią mūsų prigimtį.

2020-03-21 18:13:34 / Justė

Profesorius teisus. Sekame italų pėdomis. Iš svetimų klaidų nesimokome.

Reikalingos griežtesnės priemonės Lietuvoje. Dar didelis judėjimas. Reikia ir komendanto valandos. Matosi krūvomis slankiojantys asmenys. Taip neturi būti. Esame avinų banda, kurią reikia ganyti.

2020-03-21 16:50:52 / Egidijus R.

Visu grožiu atsiskleidžia ir kai kurie neatsakingi medikai. Grįžo iš kelionių ir į darbą.

Sveikatos apsaugos sistema tokiam atvejui visai nepasiruošusi. Bet dabar turime ne kritikuoti, o pasistengti padėti sąžiningai dirbantiems gydytojams. Ačiū jiems.

Korona virusas: kitos panašios naujienos
       2020-05-25 10:54:01

Koronavirusas (COVID-19) - gegužės 24 diena

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos teikiami duomenys. Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 12.
       2020-05-23 09:20:46

Koronavirusas (COVID-19) - gegužės 22 diena

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos teikiami duomenys. Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 12.
       2020-05-22 16:48:40

Pandemijos banga Baltijos šalyse beveik baigėsi, sunkiausia – kaimyninėse šalyse

Nors šalyje nuosekliai auga žmonių judumas ir dirbančiųjų skaičius, ne tik Lietuvoje, bet ir visose Baltijos šalyse koronaviruso pandemijos banga artėja link pabaigos. Geriausiai šiandien sekasi Estijai ir Lietuvai.
       2020-05-22 09:39:22

Koronavirusas (COVID-19) - gegužės 21 diena

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos teikiami duomenys. Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 11.
Daugiau naujų naujienų
       2020-07-14 16:00:33

Interneto parduotuvėse – atsainus požiūris į vartotojų teises

Lietuvos verslininkai, prekiaujantys internetu, nepaiso privalomų reikalavimų savo el. parduotuvėse pateikti informaciją vartotojams apie jų teises bei šias teises užtikrinti.
       2020-07-14 15:54:58

Ar žinote be ko negali gyventi tikras prancūzas?

Ar žinojote, kad Prancūzijoje kasdien vidutiniškai išleidžiamos dvi kulinarinės knygos? Ši šalis ne veltui visame pasaulyje garsėja savo meile maistui, rafinuota ir elegantiška virtuve – joje daug jūrų gėrybių, išskirtinių mėsos ir daržovių patiekalų.
       2020-07-14 10:09:33

Kviečia išsėdėti tiek, kiek trunka kelionė aplink pasaulį

Jau šį savaitgalį, liepos 17-19 dienomis, Sporto aikštyne prie Baltojo tilto Lietuvos oro uostai siūlo priimti iššūkį, truksiantį tiek, kiek trunka kelionė aplink pasaulį – 45 valandas.
       2020-07-13 15:06:46

Kada 5G sulauksime Lietuvoje: triukšmo daug, pritaikomumas – negreitai

Nors apie 5G pastaruoju metu ir kalbama nemažai, sklando ir nemažai nepagrįstų sąmokslo teorijų, kurias skuba paneigti net valstybių vadovai, vis tik praktinio naujos technologijos diegimo dar reikės palaukti.
       2020-07-10 13:40:04

Greiti užkandžiai: kaip paprastai nustebinti netikėtai užklupusius svečius?

„Esu šalia, galiu užsukti?“ – netikėtas bičiulio ar giminaičio skambutis kartais išverčia iš kojų, nes šaldytuvas – tuščias. O išleisti iš namų nepavaišintą svečią – ne išeitis.
       2020-07-10 13:30:51

Saulės belaukiant: maisto produktai, kurie padės gražiai įdegti

Ne paslaptis, kad vasarą norime gražiai ir tolygiai įdegti, todėl neretai mūsų paplūdimio krepšiuose atsiduria įdegį skatinantys kremai. Tačiau nereikėtų jais piktnaudžiauti, o padėti odai šiek tiek parusti gali ir įvairūs maisto produktai.
       2020-07-10 13:27:35

Įvežtiniai koronaviruso atvejai į Lietuvą – iš visų žemynų

Įvežtiniai COVID-19 atvejai Lietuvoje registruoti iš visų žemynų, išskyrus Antarktidą, kurioje atvejų nėra užfiksuota. Nuo šių metų vasario 28 d., kai mūsų šalyje buvo patvirtintas pirmasis koronaviruso atvejis, iki liepos 6 d. iš viso užregistruoti 362 įvežtiniai atvejai.
       2020-07-10 12:57:44

Dėl karantino pasikeitęs gyvenimo ritmas, keitė ir vandens vartotojų įpročius

Didžiausios Lietuvoje vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo bendrovės „Vilniaus vandenys“ duomenimis, įprastai per parą Vilniaus mieste ir aplinkiniuose rajonuose sunaudojama apie 94 tūkst. kubinių metrų vandens, tačiau per karantiną jo sunaudota maždaug 7 proc. mažiau.
       2020-07-10 11:35:14

Koronavirusas (COVID-19) - liepos 9 diena

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos teikiami duomenys. Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 4.
       2020-07-10 09:40:36

Nuo metų pradžios – 14 žuvusių darbe

Per pirmąjį šių metų pusmetį Valstybinė darbo inspekcija (VDI) gavo 14 pranešimų apie įvykius darbe, dėl kurių darbuotojai mirė, ir 58 pranešimus apie įvykius darbe, kurių metu buvo sunkiai pakenkta darbuotojų sveikatai.
       2020-07-10 09:37:55

Skrydžiai su vaikais arba kaip tėvams paruošti atžalas kelionei lėktuvu?

Šalies aviacijai atgaunant pagreitį, Lietuvos oro uostai sulaukia vis daugiau klausimų apie taisykles, galiojančias keliaujant su vaikais arba nepilnamečių pasiruošimą savarankiškam skrydžiui.
       2020-07-10 09:35:25

Kasdien daugiau nei 3 valandos prie ekranų: kaip apsaugoti akis?

Vidutiniškai suaugęs žmogus kasdien į išmaniojo telefono ekraną žiūri 3 valandas ir 15 minučių, o tūkstantmečio vaikai beveik 7 valandas. Išmaniųjų prietaisų ekranai spinduliuoja nenatūralią, violetinę ir mėlyną šviesą, kuria piknaudžiaujant, ši gali sukelti perštėjimą, nuovargį ar netgi lemti suprastėjusią miego kokybę.
       2020-07-10 09:31:09

Neteisėtas valstybės pagalbos teikimas LRT

Interneto žiniasklaidos asociacija ir UAB „All Media Lithuania“ viešina skundo, pateikto prieš Lietuvos valstybę, tekstą. Skundą Europos Komisijai (EK) dėl valstybės pagalbos teikimo Lietuvos nacionaliniam radijui ir televizijai (LRT), pažeidžiant Europos Sąjungos valstybės pagalbos taisykles, minėtos bendrovės pateikė prieš dvi savaites.
       2020-07-10 06:45:34

Lietuvos paštas iš Gedimino pr. kelsis į Totorių gatvę

Nuo liepos 21 d. Vilniaus centre esantis AB Lietuvos pašto skyrius klientus priims naujose, pagal modernią koncepciją įrengtose patalpose, adresu Totorių g. 8.
       2020-07-09 16:22:36

Liepos danguje įspūdingi sidabriškieji debesys ir nauja kometa

Liepos naktimis šiaurinėje padangėje galima išvysti slaptingą, į šiaurės pašvaistę panašų švytėjimą. Tai paslaptingieji sidabriškieji debesys.
       2020-07-09 11:40:24

Pagaminkite patiekalą neišėję iš namų arba kuo pakeisti trūkstamus ingredientus?

Turbūt daugelis yra susidūrę su ta erzinančia situacija, kuomet nori pradėti gaminti patiekalą, kurio taip trokšti ir pastebi, jog tam trūksta vieno ar dviejų ingredientų.
       2020-07-09 09:35:14

Koronavirusas (COVID-19) - liepos 8 diena

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos teikiami duomenys. Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 3.
       2020-07-09 07:48:32

Tyrimas: tik 5 proc. lietuvių jaučiasi saugūs išeiti į pensiją

Beveik ketvirtadalis Lietuvos gyventojų šiųmetės krizės akivaizdoje patyrė didelį stresą dėl savo finansinės situacijos, tačiau pradėti taupyti ar investuoti neplanuoja.
       2020-07-09 07:29:45

Smulkios vairuotojų nuodėmės – didelė rizika kitiems eismo dalyviams

Į eismo įvykį patekę vairuotojai paprastai neprisipažįsta, kad kritiniu momentu buvo užimti kitais dalykais: naršė telefone ar skambino, valgė, žaidė su vaikais ar nesusitvarkė su automobilio salone nerimstančiu naminiu gyvūnu.
       2020-07-09 07:23:40

Nuo spūsčių iki gamtos stichijų: kas išspręs šiuolaikinių miestų problemas?

Šiandien miestuose gyvena per 50 proc. pasaulio gyventojų. Skaičiuojama, kad 2050-aisiais šis rodiklis išaugs iki 75 procentų. Lietuva jau artėja prie šių skaičių – statistikos departamento duomenimis, 2019 m. Lietuvos miestuose gyveno 67,1 proc. nuolatinių šalies gyventojų.
       2020-07-08 18:24:58

Makaronai lietuviškai? 3 vasariški ir greiti receptai iš šviežių daržo gėrybių

Ar makaronai – tai būtinai tik itališkas patiekalas? O galbūt krapų pestas, karamelizuoti burokėliai ar rūkytas varškės sūris ne ką prasčiau dera nei trinti pomidorai ar parmidžianas?
       2020-07-08 18:24:05

Teismų krūvio svarstyklės – ne ginčo bylas gali perimti notarai

Lietuvos teismai pagal gaunamų civilinių bylų skaičių yra vieni labiausiai apkrautų teismų Europos Sąjungoje. Todėl Teisingumo ministerija parengė įstatymų pataisų paketą, kuriuo siūloma kai kurias teismų funkcijas, nesusijusias su ginčų sprendimu, perduoti kitoms institucijoms.
       2020-07-08 18:19:27

Atvykusiems iš dar 7 šalių bus privaloma izoliacija

Rumunija, Bulgarija, Mergelių salos, Seišeliai, Džibutis, San Marinas ir Svazilandas – naujos šalys, iš kurių grįžus bus privaloma 14 dienų izoliacija.
       2020-07-08 18:15:02

Kelionių organizatorius „Tez Tour" stabdo keliones į Bulgariją

Dėl pastaruoju metu blogėjančios epidemiologinės situacijos Bulgarijoje, kuomet fiksuojamas padidėjęs sergamumo rodiklis Covid-19 liga, tarptautinis kelionių organizatorius „Tez Tour“ stabdo užsakomuosius skrydžius į Bulgariją.
       2020-07-08 18:12:30

LRTK stabdo TV programų „RT“ laisvą priėmimą

2020 m. liepos 8 d. Lietuvos radijo ir televizijos komisija (toliau – LRTK) priėmė sprendimą sustabdyti Lietuvos Respublikoje retransliuojamų ar platinamų internete televizijos programų „RT“, „RT HD“, „RT SPANISH“, „RT DOCUMENTARY“ ir „RT DOCUMENTARY HD“ laisvą priėmimą.
       2020-07-08 12:24:01

Koronavirusas (COVID-19) - liepos 7 diena

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos teikiami duomenys. Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 10.
       2020-07-08 11:42:44

Ypatingi augalai: švarus ir drėgnas kambario oras be papildomų pastangų

Kambariniai augalai ne tik kuria namų jaukumą, bet ir gerina patalpų oro kokybę. Didžiąją dalį vandens, kurį naudojame jų laistymui, augalai vėliau išgarina per lapus bei sugeria ore esančius teršalus, tad gali būti naudojami kaip natūralus, orą drėkinantis ir jį valantis filtras.
       2020-07-08 08:17:09

M.Dubnikovas: Pigūs pinigai – galimybė tapti stipresniais nei prieš krizę

Ne veltui sakoma, kad krizė gali tapti ir puikia galimybe sustiprėti. Tik reikia laiku ir protingai tuo pasinaudoti. Ši pandemija, kurią su visais jos padariniais, vis dar išgyvena pasaulis, neišvengiamai įeis į istoriją kaip vienas didžiausių iššūkių verslui.
       2020-07-08 08:14:00

Karantino pamoka: kaip internetiniai prekių katalogai virto e. parduotuvėmis

Koronaviruso pandemija supurtė tiek mažesnius, tiek didesnius verslus, o dalį jų privertė arba persiorientuoti bei skaitmenizuotis, arba nutraukti savo veiklą. Taip nutiko ir nedideliam šeimos verslui „Urban Food“, gaminančiam maisto miltelius.
       2020-07-08 08:07:42

Kardiologė: cholesterolį įmanoma kontroliuoti ir be vaistų

Žmogus negali pakeisti savo biologinio amžiaus, bet gali atitolinti lėtines širdies ir kraujagyslių ligas, jei jo kraujagyslės bus „švarios“. Mokslas įrodė, kad šiuolaikiniai būdai kontroliuoti mažo tankio cholesterolį, dar vadinamą „bloguoju“, gali padėti išvengti infarkto ir insulto.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.