Naujienos

Ligoninės gali tapti koronaviruso židiniais, ir nesivalkiokite gatvėmis

2020-03-21 16:30:53

Tai, kad sirgti pradeda užsienyje nesilankę asmenys ir medikai, rodo, jog susirgimų Lietuvoje yra gerokai daugiau, nei iki šiol buvo manyta, per radiją sako profesorius Vytautas Kasiulevičius.

Jis griežtina toną ir dar kartą primygtinai pabrėžia – jeigu norite aptarti koronavirusą, tai darykite susirašinėdami, o ne susirinkę būriais.

„Signalas labai aiškus – infekcija išplitus daug labiau, nei mes įsivaizduojame. Vakarykštės kalbos, kad Lietuvoje nereikia daug testuoti, nes yra mažai atvejų, visiškai nepasitvirtina. Medikai suserga, vadinasi, pas juos ateina užsikrėtę pacientai, apie kuriuos jie nežino. Tie pacientai nėra net atvykę iš kitų šalių, todėl virusas plinta tarp gyventojų“, – sako Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto prodekanas.

Jis atkreipia dėmesį, kad taip yra ne tik Lietuvoje. „Niekuo čia nesame ypatingi ar išskirtiniai. Maždaug vienam susirgusiajam registruotam tenka nuo 4 iki 10 neregistruotų atvejų. Taip yra ir kitur“, – pabrėžia medikas.

Jo vertinimu, iki šiol Lietuvoje buvo atliekama mažai testų, nebuvo tiriamos svarbios rizikos grupės, tarp kurių yra medikai. Anot V. Kasiulevičiaus, medikai turėtų būti tiriami bent kas septynias dienas ir pirmiausia šiame sąraše turėtų atsidurti medikai, kurie tiesiogiai kontaktuoja su galimai užsikrėtusiais pacientais.

Profesorius priduria, kad medikai taip pat privalo būti aprūpinti reikalingomis priemonėmis, pradedant respiratoriais, baigiant antbačiais, kad virusas išliktų ligoninės viduje.

„Jokių kavos gėrimų, jokių susitikimų, apsitarimų. Viskas vyksta nuotoliniu būdu. Vienareikšmiai laikomės šių sąlygų, nes kitaip nesuvaldysime protrūkio, medikai sirgs toliau ir nebus kam teikti pagalbą“, – akcentuoja V. Kasiulevičius.

Paklaustas, ar realu, kad būtent gydymo įstaigos taps viruso židiniais, V. Kasiulevičius teigia tuo net neabejojantis – būtent tokia tendencija pastebima visų protrūkių metu.

„Kyla rizika, kad net atskiri padaliniai gali užsidaryti. Kas tada bus? Nebus padalinio, nebus jokio gydytojo, teikiančio pagalbą. Turėkime galvoje, kad žmonės miršta ir nuo kitų ligų. Mums labai svarbūs kardiologai, chirurgai“, – vardija V. Kasiulevičius.

Jis taip pat atkreipia dėmesį, kad virusas nesirenka ir politinių sprendimų nelaukia, todėl tikimybė užsikrėsti darosi vis didesnė.

„Todėl labai svarbi saviizoliacija, nesivalkioti po miestą kam kur nereikia. Tai dabar jau sakau labai kategoriškai, nes pilna matyti žmonių. Nors pats sėdžiu saviizoliacijoje, bet žmonės skambina, mato, kas vyksta. Žmonės nesupranta: gražus oras, susirinkome būriais ir aptarinėjame virusą. Aptarinėkit elektroniniu paštu, susirašinėkit“, – sako V. Kasiulevičius.

Profesoriaus vertinimu, taip pat labai svarbu užtikrinti, kad mobilieji patikros punktai veiktų kaip įmanoma ilgesnį laiką, o automobilių srautai į jį būtų paskirstyti, kad nesusidarytų eilės.

„Reikia suprasti, kad kiekviena epidemija ateina ir praeina. Tai kartoju jau daug kartų. Tai nutiks ir šį kartą. Tik, kadangi tai yra nauja epidemija, plintanti tarp žmonių (...) ir pasižyminti vienu dalyku – ji pavojinga (galbūt ne taip, kaip SARS ir MERS, bet pavojinga) ir ji plinta labai smarkiai. Ji labiau užkrečiama negu gripas“, – pabrėžia V. Kasiulevičius.

Jis priduria – atsižvelgiant į tai, reikia suvokti atsakomybę. Nors ir tikėtina, kad didžioji dalis, kaip nurodo V. Kasiulevičius, apie 80 proc. visuomenės persirgs lengva forma, jie užkrės kitus.

„Jūs užkrėsite artimus žmones, kurie yra vyresnio amžiaus ir labai didelė tikimybė, kad tokių mirčių bus daug. Todėl jauskite savo atsakomybę. Viskas mūsų rankose, visos visuomenės“, – sako profesorius.

Jis dar kartą primena, kad derėtų palaikyti saugų dviejų metrų atstumą, be reikalo neiti į lauką, nebent tai yra nuosavas kiemas, kuriame galima užtikrinti, kad pašaliniai žmonės nesilanko.

Taip pat V. Kasiulevičius dar kartą pabrėžia, kad virusas plinta ir paviršiais, todėl dažnai naudojamus paviršius reikėtų nuolat dezinfekuoti, o tokias vietas, kaip vaikų žeidimų aikštelės kol kas apeiti, nes užsikrėtę vaikai, nors ir lengvai sirgdami koronavirusu, juo gali užkrėsti vyresnius artimuosius.

Reklama
Naujienos komentarai

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:2020-03-21 18:50:03 / V.K. FB

Mieli draugai, mano COVID-19 testas parodė, kad esu neužsikrėtęs, tačiau mūsų kolegės PGR testas rodo užsikrėtimą. Kolegė kaip ir vakar susirgęs kolega nekeliavo į jokias užsienio šalis, o dirbo konsultuodami daug pacientų ir kaip visi kolegos taupiai naudojo paprastas medicinines kaukes. FFP2 ir FFP3 dar vis svajonė, kurią netikėtai gavęs po 4-6 valandų vis tiek turi atsisveikinti. Dar vakar daug kas iš mūsų darbuotojų turėjome artimus kontaktus. Todėl liekame karantine, kol nebus pakartoti testai.

Šis atvejis įrodo paprastą dalyką. Nepasirūpinus reguliariu medikų PGR testavimu ir tinkama apsauga kyla pavojus visai sveikatos apsaugos sistemai. Šiuos klausimus keliu jau antrą mėnesį, tačiau priimu kritiką, kad buvau pernelyg atlaidus atsakingiems žmonėms.

Daugelio jau įvykusių medikų užsikrėtimų buvo ir tebėra galima išvengti tinkamai pertvarkant medicinos įstaigų darbą, panaikinant bet kokius susirinkimus, bendras vizitacijas, bendrus pietus ir kavos pertraukas, o kiekvieną kontaktą su pacientu traktuojant kaip potencialų COVID-19 atvejį. Į tokį susitikimą medikas turi eiti pasiruošęs ir su tinkama apranga. Iki COVID-19 buvusio pasaulio nebeliko ir mūsų darbe. Nepamirškite kolegos. Nuolatinė dezinfekcija ir reguliarus patalpų valymas taip pat turi tapti įstaigų darbo prioritetu, o ne proceso imitacija. Mūsų buvusį pasaulį virusas perėmė į savo rankas.

Neginčijama tiesa ir tai, kad realus užsikrėtusių skaičius yra reikšmingai didesnis negu nustatytų atvejų skaičius, o infekcija plinta šalies viduje.

Teigiama žinia yra ta, kad dabar susitelkėme į nuotolinės komunikacijos komandas kurdami mūsų pacientų ir mūsų kolegų gydymo strategiją ir taktiką. Šiose komandose gimsta lyderystė nepaisanti užimamų pareigų ir regalijų. Neriame į eksperimentinio gydymo laiką, prilygstantį XIX amžiaus mokslo revoliucijai.

COVID-19 pasaulis reikalauja žaibiškų sprendimų ir nuolatinių lenktynių su laiku. Pasirinkimo priimti ar nepriimti iššūkį mes nebeturime. Tai yra okupacija ir mes turime kautis. Laukia sunkus ir ilgas laikas, kuris visus mus pakeis negrįžtamai. Tą reikia priimti ir judėti į priekį. COVID-19 pasaulyje labiau vertinsime tiesą, tarpusavio ryšį ir tokią trapią mūsų prigimtį.

2020-03-21 18:13:34 / Justė

Profesorius teisus. Sekame italų pėdomis. Iš svetimų klaidų nesimokome.

Reikalingos griežtesnės priemonės Lietuvoje. Dar didelis judėjimas. Reikia ir komendanto valandos. Matosi krūvomis slankiojantys asmenys. Taip neturi būti. Esame avinų banda, kurią reikia ganyti.

2020-03-21 16:50:52 / Egidijus R.

Visu grožiu atsiskleidžia ir kai kurie neatsakingi medikai. Grįžo iš kelionių ir į darbą.

Sveikatos apsaugos sistema tokiam atvejui visai nepasiruošusi. Bet dabar turime ne kritikuoti, o pasistengti padėti sąžiningai dirbantiems gydytojams. Ačiū jiems.

Korona virusas: kitos panašios naujienos
       2020-04-01 07:28:43

Lietuvoje – 581 koronavirusu užsikrėtęs žmogus

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) duomenimis, šiuo metu Lietuvoje yra patvirtinti 581 užsikrėtimo koronavirusine infekcija (COVID-19) atvejai. Šie duomenys surinkti iš visų laboratorijų, kuriuose šie tyrimai atliekami.
       2020-03-31 17:55:11

Koronavirusinė infekcija nustatyta dar 4 asmenims

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) praneša, kad antradienį, atlikus tyrimus, Lietuvoje patvirtinti dar 4 užsikrėtimo koronavirusine infekcija (COVID-19) atvejai.
       2020-03-31 17:52:33

Pasveikusieji nuo koronaviruso – po dviejų neigiamų testų

Lengvus koronavirusinės infekcijos (COVID-19) simptomus jaučiantys pacientai, kuriems leista gydytis ambulatoriškai, privalo laikytis visų izoliavimosi taisyklių iki tol, kol gaus patvirtinimą, jog pasveiko.
       2020-03-31 09:26:06

Šiuo metu Lietuvoje nustatyti 533 koronavirusine infekcija užsikrėtę asmenys

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) duomenimis, šiuo metu Lietuvoje yra patvirtinti 533 užsikrėtimo koronavirusine infekcija (COVID-19) atvejai. Šie duomenys surinkti iš visų laboratorijų, kuriuose šie tyrimai atliekami.
Daugiau naujų naujienų
       2020-04-02 13:10:47

Su COVID-19 susijusios inovacijos iš ES fondų bus finansuojamos 100 proc.

Ekonomikos ir inovacijų ministerija kartu su Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra patvirtinto daug palankesnes sąlygas verslui gauti subsidijų pagal ES investicijų priemones „Inostartas“ ir „Inopatentas“.
       2020-04-02 10:41:31

Kas darbą nuotoliniu būdu gali paversti lengvesniu procesu?

Trečią savaitę dirbame iš namų, tad visus pokalbius su kolegomis ar klientais teko perkelti į skaitmeninę erdvę. Kai kurie vis dar ieško sprendimų, kaip palengvinti darbą namuose, todėl pateikiame penkis patarimus, kurie darbą iš namų pavers sklandesniu, padės patogiau dalintis įvairiais dokumentais, organizuoti darbo eigą ir rengti vaizdo skambučius.
       2020-04-02 10:37:30

Apsaugos nuo koronaviruso rinkinys vairuotojams

Apsaugos nuo koronaviruso rekomendacijų žmonės turi nepamiršti net ir sėsdami į savo automobilį. Draudikai vairuotojams pataria vengti tiesioginio kontakto su kitais vairuotojais, tarnybų bei degalinių darbuotojais.
       2020-04-02 10:31:55

Daugėjant tyrimų gyventojų prašoma kantrybės

Sėkmingai sukūrus mobiliųjų punktų tinklą ir tikslingai pradėjus nuo koronaviruso tirti visus, kuriems pasireiškia ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomai, vis didesnės apkrovos tenka šalies laboratorijoms, dėl ko kartais gali užtrukti tyrimų atsakymai.
       2020-04-02 07:59:18

Karantino poveikį asmeniniams finansams pajuto beveik 40 proc. šalies gyventojų

Daliai įmonių pristabdžius ar iš viso nustojus vykdyti savo veiklą, 38 proc. šalies gyventojų teigia jau spėję pajusti dėl karantino stojančios ekonomikos poveikį asmeniniams finansams, rodo „Swedbank“ Finansų instituto užsakymu atlikta šalies gyventojų apklausa.
       2020-04-02 07:55:40

Kompensuos gyventojams dalį išlaidų už įsigytą elektromobilį

Siekdama sumažinti neigiamą transporto keliamos taršos poveikį klimatui ir skatinti naudotis mažataršiais automobiliais, Aplinkos ministerija gyventojams kompensuos dalį išlaidų už įsigytą elektromobilį. Šiam tikslui iš ministerijos administruojamos Klimato kaitos programos skirta 5 mln. eurų.
       2020-04-02 07:52:27

Bendravimas per atstumą: kaip būti suprastam teisingai?

81 proc. žmonių darbe patiria komunikacijos iššūkių, o 46 proc. apklaustųjų teigia, kad technologijos nesusikalbėjimą tik didina, rodo tyrimo duomenys. Ilgas darbo iš namų laikotarpis šią problemą gali paaštrinti, todėl svarbu žinoti keletą nuotolinio bendravimo principų, lengvinančių bendravimą per atstumą.
       2020-04-02 07:43:07

Šalyje griežtinamos karantino sąlygos

Siekiant stabdyti koronaviruso infekcijos plitimą ir apsaugoti šalies gyventojų sveikatą, Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlymu Lietuvoje griežtinamos visuotinio karantino sąlygos.
       2020-04-01 15:58:38

Per parą tyrimų apimtys Klaipėdoje ženkliai išaugs

Klaipėdos universitetinėje ligoninėje sumontavus neatlygintinai gautą automatizuotą laboratorinę įrangą, Vakarų Lietuvos regiono žmonėms atliekamų tyrimų apimtys ženkliai išaugs. Darbui su šia modernia įranga planuojama įsigyti ir 30 tūkstančių specialių jai pritaikytų reagentų.
       2020-04-01 15:57:06

Raseinių karščiavimo klinika jau priima pirmuosius pacientus

Šiandien Raseinių pirminės sveikatos priežiūros centre (Žemaitės g. 2) duris atvėrė Raseinių karščiavimo klinika, kur galės kreiptis viršutinių kvėpavimo takų infekcijos simptomų turintys pacientai. Čia jiems bus atliekami išsamesni tyrimai, įtariant koronavirusinę infekciją (COVID-19).
       2020-04-01 10:10:37

Balandžio 1-osios pokštai Lietuvos zoologijos sode

Melagių diena – tai Pasaulinė juoko diena, švenčiama visame pasaulyje. Tą dieną visi krečiame pokštus ir išdaigas savo artimiesiems, draugams ir kolegoms. O kaip yra gyvūnų pasaulyje? Ar jie taip pat apgaudinėja ir krečia išdaigas?
       2020-04-01 09:59:02

Ką daro vienas galingiausių lazerių pasaulyje, kurį sukūrė lietuviai

Prieš beveik metus Nobelio premijos laureatas prof. Gérard’as Mourou įžiebė vieną galingiausių lazerių pasaulyje, kurį sukūrė lietuviai. Jo kūrėjai pasidalino, kaip lazeris veikia, kuo jis ypatingas, ir kur bus pritaikomas.
       2020-04-01 07:31:47

Gydantys gydytojai spręs dėl priverstinio užsikrėtusiųjų gydymo per karantiną

Seimas priėmė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) inicijuotus siūlymus, kurie leis karantino metu gydančiam gydytojui pačiam, be teismo sprendimo, nuspręsti infekuotus žmones, kurie nesutinka gydytis patys, gydyti ne ilgiau kaip mėnesį, kol jie taps nepavojingi aplinkiniams.
       2020-04-01 07:28:43

Lietuvoje – 581 koronavirusu užsikrėtęs žmogus

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) duomenimis, šiuo metu Lietuvoje yra patvirtinti 581 užsikrėtimo koronavirusine infekcija (COVID-19) atvejai. Šie duomenys surinkti iš visų laboratorijų, kuriuose šie tyrimai atliekami.
       2020-04-01 07:24:35

Prezidentas: krizės valdyme daugiau kariškos tvarkos – lauksiu rezultatų

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, ankstų trečiadienio rytą apsilankęs Ekstremaliųjų situacijų operacijų štabe, įvertino pokyčius koronaviruso krizės valdymo sistemoje ir paragino sparčiau spręsti išryškėjusias problemas.
       2020-03-31 17:55:11

Koronavirusinė infekcija nustatyta dar 4 asmenims

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) praneša, kad antradienį, atlikus tyrimus, Lietuvoje patvirtinti dar 4 užsikrėtimo koronavirusine infekcija (COVID-19) atvejai.
       2020-03-31 17:52:33

Pasveikusieji nuo koronaviruso – po dviejų neigiamų testų

Lengvus koronavirusinės infekcijos (COVID-19) simptomus jaučiantys pacientai, kuriems leista gydytis ambulatoriškai, privalo laikytis visų izoliavimosi taisyklių iki tol, kol gaus patvirtinimą, jog pasveiko.
       2020-03-31 14:19:40

Prezidentas: nepaliksime medikų vienų

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda antradienį vaizdo konferencijoje su medikų atstovais aptarė medicinos darbuotojų darbo sąlygas koronaviruso ligos (COVID-19) protrūkio metu.
       2020-03-31 14:16:44

Imuniteto svarba apsisaugant nuo korona viruso

Sergančiųjų skaičius korona virusu kasdien vis didėja, tad ir kiekvienam iš mūsų didėja rizika užsikrėsti šiuo virusu. Be abejonės, visi norime išlikti sveiki. Tad, dabar – ypatingai svarbu turėti stiprų imunitetą.
       2020-03-31 09:31:04

Kibernetinis saugumas: daugiau iššūkių persikėlus dirbti į namus?

Karantino metu daugeliui šalies gyventojų jų namai tapo biuru, tačiau darbams persikėlus į namus išaugo ir susirūpinimas įmonių įrenginių ir duomenų kibernetiniu saugumu.
       2020-03-31 09:26:06

Šiuo metu Lietuvoje nustatyti 533 koronavirusine infekcija užsikrėtę asmenys

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) duomenimis, šiuo metu Lietuvoje yra patvirtinti 533 užsikrėtimo koronavirusine infekcija (COVID-19) atvejai. Šie duomenys surinkti iš visų laboratorijų, kuriuose šie tyrimai atliekami.
       2020-03-30 11:58:12

7 gėrybės iš gamtos – imunitetui stiprinti

Stiprus imunitetas padeda išvengti sveikatos negalavimų ir lengviau įveikti užklupusias ligas. Subalansuota mityba yra svarbi sveikos gyvensenos dalis, o keli paprasti produktai gali greitai ir efektyviai sutvirtinti organizmą saugantį imuniteto skydą.
       2020-03-30 11:50:17

LRT Lituanica televizija – į Lenkijos lietuvių namus

Jau nuo šių metų rudens Lenkijos Suvalkų krašte gyvenantys lietuviai galės matyti LRT Lituanica televizijos programą. Tai numatyta pasirašytoje trišalėje Susisiekimo ministerijos, VšĮ „Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija“ (LRT) ir AB Lietuvos radijo ir televizijos centro sutartyje.
       2020-03-30 11:40:00

Šiuo metu Lietuvoje nustatyti 484 koronavirusine infekcija užsikrėtę asmenys

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) duomenimis, šiuo metu Lietuvoje yra patvirtinti 484 užsikrėtimo koronavirusine infekcija (COVID-19) atvejai. Šie duomenys surinkti iš visų laboratorijų, kuriuose šie tyrimai atliekami.
       2020-03-29 17:32:38

Tikslinama atvejo apibrėžtis: bus tiriami visi, kuriems pasireiškia simptomai

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), reaguodama į situaciją dėl koronavirusinės infekcijos (COVID-19) plitimo Lietuvoje, tikslina atvejo apibrėžimą ir tiriamųjų grupes. Nuo šiol dėl galimos infekcijos gali būti tiriami visi, kuriems pasireiškia ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomai.
       2020-03-29 14:37:42

Ieškoma galimybių plėsti tyrimų koronavirusui nustatyti apimtis

Nacionalinei visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijai (NVSPL) pavesta įvertinti dar keturias laboratorijas – UAB „Baltic Medics“, UAB „Diagnostikos laboratorija, UAB „Medicina practica laboratorija“, UAB „SK Impeks Medicinos diagnostikos centras“.
       2020-03-25 18:07:41

Šiandien nustatyta dar 19 koronavirusinės infekcijos atvejų

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) praneša, kad šiandien, atlikus tyrimus, Lietuvoje patvirtinta dar devyniolika naujų koronaviruso infekcijos (COVID-19) atvejų. Taigi šiuo metu Lietuvoje iš viso yra nustatyti 274 užsikrėtimo šia infekcija atvejai.
       2020-03-25 17:13:03

Koronavirusinė infekcija nustatyta NVSC darbuotojui

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) praneša, kad vienam Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento darbuotojui patvirtinta koronavirusinė infekcija (COVID-19). Žmogus izoliuotas, pagal jo sveikatos būklę jam bus teikiama pagalba.
       2020-03-25 17:11:08

Šiandien Lietuvą pasiekė virš 10 tūkst. reagentų

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) informuoja, kad šiandien Lietuvą pasiekė užsakytieji reagentai. Nacionalinę visuomenės sveikatos priežiūros laboratoriją (NVSPL) jau šįryt pasiekė 4500 reagentų, kurie atkeliavo iš Jungtinės Karalystės, o neseniai čia atgabenta ir kita siunta su 6000 reagentų iš Pietų Korėjos.
       2020-03-25 13:43:51

Patvirtintas ketvirtasis mirties nuo koronavirusinės infekcijos atvejis

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) praneša, kad Lietuvoje patvirtintas ketvirtasis mirties nuo koronaviruso (COVID-19) atvejis. Asmuo mirė Respublikinėje Panevėžio ligoninėje, kurioje buvo gydytas nuo kovo 12 d. Mirusysis priklausė rizikos grupei.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.
Reklama