Naujienos

Patarimai, kaip valdyti biudžetą karantino metu

2020-04-09 13:41:54

Nepaprastosios ar krizinės situacijos – tiek ekonominės, tiek epidemiologinės – dažniausiai būna netikėtos, tačiau vienaip ar kitaip paveikia beveik visus Lietuvos žmones. „Citadele“ banko Mažmeninės bankininkystės departamento vadovė Indrė Dobrovolskė dalinasi biudžeto planavimo patarimais ir įspėja apie dažniausiai pasitaikančias klaidas.

Sudarykite planą

Žmogaus mąstymo būdas turi didelę įtaką tam, ką jis daro ir kokių rezultatų pasiekia, todėl šiuo metu svarbu nepulti į paniką ir nepasiduoti masinei isterijai. Verčiau stenkitės ramiai ir tvarkingai rūpintis savo šeimos reikalais. Tai reiškia, kad reikia parengti veiksmų planą, pradedant nuo mažų, kasdienių dalykų ir baigiant rimtais sprendimais, kuriuos tektų priimti iškilus sudėtingesnėms situacijoms. Kasdienė veikla turėtų apimti šeimos biudžeto perplanavimą arba jo suplanavimą, jeigu to nedarėte anksčiau. Jeigu dabartinės arba numatomos jūsų pajamos sumažėjo arba panašu, kad netukus jos sumenks, turėtumėte sumažinti ir išlaidas. Peržvelkite savo kasdienes išlaidas ir išsiaiškinkite, kokių iš jų šiuo metu savaime neliko (pavyzdžiui, tai gali būti važiavimo į darbą ir iš jo išlaidos, valgymas ne namuose, pramogos, vaikų klubai), o kokios gali padidėti namuose praleidžiant daugiau laiko.

Susiklosčius krizinėms situacijoms, labai praverčia anksčiau sukauptos santaupos („saugos pagalvė“), kurios turėtų būti lygios maždaug 4–6 mėnesių išlaidoms. Deja, tokiomis santaupomis gali pasigirti tik nedaugelis. Šie žmonės dabar patiria kur kas mažesnį stresą, nes gali priimti sprendimus, užuot ieškodami sprendimo, kaip nedelsiant reaguoti į išorinius veiksnius.

Pradėti taupyti galite bet kuriuo metu

Ką turėtumėte daryti, jeigu iki šios situacijoms neatidėjote santaupų? Visų pirma, peržiūrėkite savo lėšų tvarkymo įpročius ir, pradedant jau nuo kito karto, kai gausite pajamų, atidėkite nedidelę sumą (nors ir 3 eurus) „saugos pagalvei“ formuoti. Jeigu nepradėsite to daryti dabar, kaip esame kritinėje situacijoje, vėliau atsiminimai apie patirtą stresą pradės blėsti, ir jūsų motyvacija kurti tokį nepaprastųjų situacijų fondą sumažės. Norint pradėti taupyti, nereikia įšaldyti didelių sumų – svarbiausia, atidėti pinigus reguliariai.

Naudingi patarimai, kaip išgyventi karantiną

- Sumažinkite savo išlaidas (net daugiau, negu manote, kad reikia). Sakykite „ne“ viskam, kas nėra maisto produktai, vaistai ar komunalinės paslaugos.
- Sudarykite tikslų sąrašą, ko jums prireiks per ateinančias kelias savaites ar mėnesius, ir apskaičiuokite, kiek pinigų teks tam skirti.
- Jeigu mažiausios jūsų išlaidos viršija numatomas pajamas, sukvieskite šeimos tarybą ir raskite galimus pajamų srautus. Apsvarstykite visas galimybes, pavyzdžiui, pasiskolinti pinigų iš vaikų taupyklės, arba, labiau tikėtina, panaudoti atšauktoms atostogoms kauptas lėšas, įvertinkite numatomas valstybės išmokas, kompensacijas, banko sąskaitoje ir kitur saugomas santaupas.
- Be to, dabar turite laiko nuodugniai patikrinti savo ar savo vaikų drabužių spintas ir parduoti daiktus, kurių jums nebereikia. Socialinė žiniasklaida siūlo nepaprastai daug galimybių ką nors parduoti nuotoliniu būdu.
- Jeigu turite negrąžintų paskolų ir netekote darbo ar turėjote išeiti nemokamų atostogų, nedelsdami susisiekite su banku ir išsiaiškinkite galimybes atidėti visas ar dalį paskolos įmokų vėlesnei datai.
- Eidami apsipirkti, sudarykite pirkinių sąrašą ir griežtai jo laikykitės. Dabar ne laikas pirkti akcijines prekes tik todėl, kad „galbūt jos kada nors pravers“. Suplanuokite pirkinius ir apsipirkite kartą per savaitę.
- Galbūt atėjo laikas įgyvendinti seną svajonę, kuri tuo pačiu metu galėtų papildyti ir jūsų sąskaitą? Tai gali būti, pavyzdžiui, amatai, rankų darbo atvirukai, internetiniai mankštos namuose kursai ir pan.

Venkite šių dažnų klaidų

- Jeigu naršote interneto parduotuvėse, norėdami „užmušti laiką“, galite prisipirkti nereikalingų dalykų.
- Nebandykite atlyginti sau už buvimą namuose. Dažniausi pasiteisinimai: turiu kažkaip pabėgti nuo visuotinio pamišimo; ką man daugiau veikti; jeigu vis tiek neturėsiu pinigų, gal geriau nusipirksiu patikusį daiktą, kad geriau pasijausčiau ir pan.
- Nepradėkite vartoti daugiau alkoholio, ypač dabar, kai jo galima užsisakyti į namus.

Kiekviena sudėtinga situacija yra išbandymas. Ji patikrina mūsų vertybes, gebėjimą greitai ir tinkamai reaguoti į nenumatytas situacijas ir parodo, kaip esame pasirengę. Neabejoju, kad visi mes daugiau ar mažiau sėkmingai išlaikysime šiuos išbandymus ir grįšime į įprastą gyvenimą. Tačiau tik nedaugelis (10–15 proc.) pasinaudos šią patirtimi kaip gyvenimo pamoka ateičiai – tie žmonės iš esmės pakeis savo gyvenimo būdą. Nereikia jaudintis dėl to, kas vyksta aplink mus. Verčiau pasistenkime atrasti, ko galima išmokti iš šios situacijos ar kokiomis naujomis ir tik tokiose situacijose atsirandančiomis galimybėmis galime pasinaudoti. Į tai, kas vyksta, žvelkite ne tik kaip į problemas, bet ir kaip į galimybes.

Naujienos komentarai

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2020-07-10 13:40:04

Greiti užkandžiai: kaip paprastai nustebinti netikėtai užklupusius svečius?

„Esu šalia, galiu užsukti?“ – netikėtas bičiulio ar giminaičio skambutis kartais išverčia iš kojų, nes šaldytuvas – tuščias. O išleisti iš namų nepavaišintą svečią – ne išeitis.
       2020-07-10 13:30:51

Saulės belaukiant: maisto produktai, kurie padės gražiai įdegti

Ne paslaptis, kad vasarą norime gražiai ir tolygiai įdegti, todėl neretai mūsų paplūdimio krepšiuose atsiduria įdegį skatinantys kremai. Tačiau nereikėtų jais piktnaudžiauti, o padėti odai šiek tiek parusti gali ir įvairūs maisto produktai.
       2020-07-10 13:27:35

Įvežtiniai koronaviruso atvejai į Lietuvą – iš visų žemynų

Įvežtiniai COVID-19 atvejai Lietuvoje registruoti iš visų žemynų, išskyrus Antarktidą, kurioje atvejų nėra užfiksuota. Nuo šių metų vasario 28 d., kai mūsų šalyje buvo patvirtintas pirmasis koronaviruso atvejis, iki liepos 6 d. iš viso užregistruoti 362 įvežtiniai atvejai.
       2020-07-10 12:57:44

Dėl karantino pasikeitęs gyvenimo ritmas, keitė ir vandens vartotojų įpročius

Didžiausios Lietuvoje vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo bendrovės „Vilniaus vandenys“ duomenimis, įprastai per parą Vilniaus mieste ir aplinkiniuose rajonuose sunaudojama apie 94 tūkst. kubinių metrų vandens, tačiau per karantiną jo sunaudota maždaug 7 proc. mažiau.
       2020-07-10 11:35:14

Koronavirusas (COVID-19) - liepos 9 diena

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos teikiami duomenys. Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 4.
       2020-07-10 09:40:36

Nuo metų pradžios – 14 žuvusių darbe

Per pirmąjį šių metų pusmetį Valstybinė darbo inspekcija (VDI) gavo 14 pranešimų apie įvykius darbe, dėl kurių darbuotojai mirė, ir 58 pranešimus apie įvykius darbe, kurių metu buvo sunkiai pakenkta darbuotojų sveikatai.
       2020-07-10 09:37:55

Skrydžiai su vaikais arba kaip tėvams paruošti atžalas kelionei lėktuvu?

Šalies aviacijai atgaunant pagreitį, Lietuvos oro uostai sulaukia vis daugiau klausimų apie taisykles, galiojančias keliaujant su vaikais arba nepilnamečių pasiruošimą savarankiškam skrydžiui.
       2020-07-10 09:35:25

Kasdien daugiau nei 3 valandos prie ekranų: kaip apsaugoti akis?

Vidutiniškai suaugęs žmogus kasdien į išmaniojo telefono ekraną žiūri 3 valandas ir 15 minučių, o tūkstantmečio vaikai beveik 7 valandas. Išmaniųjų prietaisų ekranai spinduliuoja nenatūralią, violetinę ir mėlyną šviesą, kuria piknaudžiaujant, ši gali sukelti perštėjimą, nuovargį ar netgi lemti suprastėjusią miego kokybę.
       2020-07-10 09:31:09

Neteisėtas valstybės pagalbos teikimas LRT

Interneto žiniasklaidos asociacija ir UAB „All Media Lithuania“ viešina skundo, pateikto prieš Lietuvos valstybę, tekstą. Skundą Europos Komisijai (EK) dėl valstybės pagalbos teikimo Lietuvos nacionaliniam radijui ir televizijai (LRT), pažeidžiant Europos Sąjungos valstybės pagalbos taisykles, minėtos bendrovės pateikė prieš dvi savaites.
       2020-07-10 06:45:34

Lietuvos paštas iš Gedimino pr. kelsis į Totorių gatvę

Nuo liepos 21 d. Vilniaus centre esantis AB Lietuvos pašto skyrius klientus priims naujose, pagal modernią koncepciją įrengtose patalpose, adresu Totorių g. 8.
       2020-07-09 16:22:36

Liepos danguje įspūdingi sidabriškieji debesys ir nauja kometa

Liepos naktimis šiaurinėje padangėje galima išvysti slaptingą, į šiaurės pašvaistę panašų švytėjimą. Tai paslaptingieji sidabriškieji debesys.
       2020-07-09 11:40:24

Pagaminkite patiekalą neišėję iš namų arba kuo pakeisti trūkstamus ingredientus?

Turbūt daugelis yra susidūrę su ta erzinančia situacija, kuomet nori pradėti gaminti patiekalą, kurio taip trokšti ir pastebi, jog tam trūksta vieno ar dviejų ingredientų.
       2020-07-09 09:35:14

Koronavirusas (COVID-19) - liepos 8 diena

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos teikiami duomenys. Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 3.
       2020-07-09 07:48:32

Tyrimas: tik 5 proc. lietuvių jaučiasi saugūs išeiti į pensiją

Beveik ketvirtadalis Lietuvos gyventojų šiųmetės krizės akivaizdoje patyrė didelį stresą dėl savo finansinės situacijos, tačiau pradėti taupyti ar investuoti neplanuoja.
       2020-07-09 07:29:45

Smulkios vairuotojų nuodėmės – didelė rizika kitiems eismo dalyviams

Į eismo įvykį patekę vairuotojai paprastai neprisipažįsta, kad kritiniu momentu buvo užimti kitais dalykais: naršė telefone ar skambino, valgė, žaidė su vaikais ar nesusitvarkė su automobilio salone nerimstančiu naminiu gyvūnu.
       2020-07-09 07:23:40

Nuo spūsčių iki gamtos stichijų: kas išspręs šiuolaikinių miestų problemas?

Šiandien miestuose gyvena per 50 proc. pasaulio gyventojų. Skaičiuojama, kad 2050-aisiais šis rodiklis išaugs iki 75 procentų. Lietuva jau artėja prie šių skaičių – statistikos departamento duomenimis, 2019 m. Lietuvos miestuose gyveno 67,1 proc. nuolatinių šalies gyventojų.
       2020-07-08 18:24:58

Makaronai lietuviškai? 3 vasariški ir greiti receptai iš šviežių daržo gėrybių

Ar makaronai – tai būtinai tik itališkas patiekalas? O galbūt krapų pestas, karamelizuoti burokėliai ar rūkytas varškės sūris ne ką prasčiau dera nei trinti pomidorai ar parmidžianas?
       2020-07-08 18:24:05

Teismų krūvio svarstyklės – ne ginčo bylas gali perimti notarai

Lietuvos teismai pagal gaunamų civilinių bylų skaičių yra vieni labiausiai apkrautų teismų Europos Sąjungoje. Todėl Teisingumo ministerija parengė įstatymų pataisų paketą, kuriuo siūloma kai kurias teismų funkcijas, nesusijusias su ginčų sprendimu, perduoti kitoms institucijoms.
       2020-07-08 18:19:27

Atvykusiems iš dar 7 šalių bus privaloma izoliacija

Rumunija, Bulgarija, Mergelių salos, Seišeliai, Džibutis, San Marinas ir Svazilandas – naujos šalys, iš kurių grįžus bus privaloma 14 dienų izoliacija.
       2020-07-08 18:15:02

Kelionių organizatorius „Tez Tour" stabdo keliones į Bulgariją

Dėl pastaruoju metu blogėjančios epidemiologinės situacijos Bulgarijoje, kuomet fiksuojamas padidėjęs sergamumo rodiklis Covid-19 liga, tarptautinis kelionių organizatorius „Tez Tour“ stabdo užsakomuosius skrydžius į Bulgariją.
       2020-07-08 18:12:30

LRTK stabdo TV programų „RT“ laisvą priėmimą

2020 m. liepos 8 d. Lietuvos radijo ir televizijos komisija (toliau – LRTK) priėmė sprendimą sustabdyti Lietuvos Respublikoje retransliuojamų ar platinamų internete televizijos programų „RT“, „RT HD“, „RT SPANISH“, „RT DOCUMENTARY“ ir „RT DOCUMENTARY HD“ laisvą priėmimą.
       2020-07-08 12:24:01

Koronavirusas (COVID-19) - liepos 7 diena

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos teikiami duomenys. Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 10.
       2020-07-08 11:42:44

Ypatingi augalai: švarus ir drėgnas kambario oras be papildomų pastangų

Kambariniai augalai ne tik kuria namų jaukumą, bet ir gerina patalpų oro kokybę. Didžiąją dalį vandens, kurį naudojame jų laistymui, augalai vėliau išgarina per lapus bei sugeria ore esančius teršalus, tad gali būti naudojami kaip natūralus, orą drėkinantis ir jį valantis filtras.
       2020-07-08 08:17:09

M.Dubnikovas: Pigūs pinigai – galimybė tapti stipresniais nei prieš krizę

Ne veltui sakoma, kad krizė gali tapti ir puikia galimybe sustiprėti. Tik reikia laiku ir protingai tuo pasinaudoti. Ši pandemija, kurią su visais jos padariniais, vis dar išgyvena pasaulis, neišvengiamai įeis į istoriją kaip vienas didžiausių iššūkių verslui.
       2020-07-08 08:14:00

Karantino pamoka: kaip internetiniai prekių katalogai virto e. parduotuvėmis

Koronaviruso pandemija supurtė tiek mažesnius, tiek didesnius verslus, o dalį jų privertė arba persiorientuoti bei skaitmenizuotis, arba nutraukti savo veiklą. Taip nutiko ir nedideliam šeimos verslui „Urban Food“, gaminančiam maisto miltelius.
       2020-07-08 08:07:42

Kardiologė: cholesterolį įmanoma kontroliuoti ir be vaistų

Žmogus negali pakeisti savo biologinio amžiaus, bet gali atitolinti lėtines širdies ir kraujagyslių ligas, jei jo kraujagyslės bus „švarios“. Mokslas įrodė, kad šiuolaikiniai būdai kontroliuoti mažo tankio cholesterolį, dar vadinamą „bloguoju“, gali padėti išvengti infarkto ir insulto.
       2020-07-08 08:03:44

Lietuvos žmonių kiemuose – vis daugiau išmanių ir prabangių daiktų

Lietuvos gyventojai kiekvienais metais ne tik namus, bet ir kiemus papildo išmaniaisiais elektronikos prietaisais. Draudikai pastebi, kad namų kiemuose naudojamas turtas kasmet brangsta, nes tautiečiai žengia koja kojon su technologijomis.
       2020-07-07 17:15:31

Lietuva įsigys vaisto koronavirusui gydyti

Lietuva planuoja įsigyti antivirusinio vaisto remdesiviro, skirto koronaviruso infekcijai (COVID-19 ligai) gydyti. Dalis suplanuoto vaisto kiekio bus perkama centralizuotai, t. y. kartu su kitomis Europos Sąjungos (ES) valstybėmis, kitą dalį Lietuva įsigys individualiai.
       2020-07-07 13:30:36

Frankfurtas – vieta, kurią privalote aplankyti

Ar galite įsivaizduoti nuostabų rezultatą, kai vienoje vietoje dera spindintys dangoraižiai ir tuo pačiu nuostabios gamtos plotmės? Nereikia net įsivaizduoti, jeigu turite galimybę apsilankyti Frankfurte.
       2020-07-07 13:30:33

Tinkama pagalvės priežiūra garantuoja ilgaamžiškumą

Ar patalynei reikia skirti dėmesio, kad ji kuo ilgiau tarnautų? Žinoma, tačiau tai daro retas. Štai užvalkalus, užtiesalus daugelis mūsų skalbia kartą per savaitę ir dar dažniau, tačiau tinkamai nesirūpina pačia patalyne.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.