Naujienos

Karantino darbo rinka: nori daugiau, prašo garantijų, renkasi atsargiai

2020-04-14 09:16:16

Koronaviruso pandemija pakeitė ne tik kasdienį žmonių gyvenimą, bet ir Lietuvos darbo rinką. Užvertos maitinimo įstaigų, daugumos parduotuvių durys, uždaryti biurai ir gamyklos bei stojanti Europos ekonomika gausina bedarbių gretas.

Nepaisant to, personalo ekspertai mato ir paradoksų – likusioje aktyvioje šalies darbo rinkoje kandidatų atlygio lūkesčiai augo, o bandyti persivilioti darbuotoją tapo lengviau nei bet kada.

Nuo karantino paskelbimo bendras nedarbo lygis šalyje per metus išaugo nuo 9,3 iki 10,3 proc., o laisvų darbo vietų sumažėjo daugiau nei perpus. Panašios tendencijos vyrauja ir darbuotojų paieškos rinkoje, nors ekspertai mato ir pozityvių ženklų.

Vietinės bendrovės kenčia nežinomybę, tarptautinės – samdo toliau

Vienos didžiausių šalyje personalo atrankos bendrovių „Alliance for Recruitment“ duomenimis, nuo kovo iki balandžio pradžios atvirų darbo skelbimų didžiausiuose šalies skelbimų portaluose sumažėjo daugiau nei trečdaliu (32%). Vis dėlto, bendrovės partneris Vytenis Šidlauskas atskleidžia, jog didžioji atrankas stabdančių bendrovių –lietuviškos, tiesiogiai priklausomos nuo mėnesio pajamų.

„Karantino pradžioje jausta nežinomybė ir nerimas peraugo į veiksmus – įmonės stabdo naujas atrankas ar net savo veiklą. Mūsų krepšelis dėl to taip pat susitraukė –apie penktadalis atvirų darbo vietų pozicijų buvo atidėta iki situacija taps aiškesnė. Tačiau tai negalioja didiesiems partneriams ir tarptautiniams centrams – jie liko itin aktyvūs“, – teigia V. Šidlauskas.

Per pastaruosius keletą metų Lietuvoje savo šaknis įleido jau daugiau nei 70 užsienio kapitalo paslaugų centrų, kurių biurai ir veiklos išsidėstę per keletą šalių. Viena tokių – telekomunikacijų bendrovė „Telia“, kurios kompetencijų centras Vilniuje duris atvėrė 2017 m. ir prieš kelias savaites paskelbė apie planus iki 2023 m. papildomai įdarbinti dar 200 darbuotojų.

„Buvome bene pirmieji, kurie nuo pat pradžių aiškiai komunikavo apie tolimesnę plėtrą, todėl dabar jaučiame tikrai nemažą kandidatų antplūdį,“ – sako „Telia Global Services Lithuania“ personalo vadovas Mindaugas Šestilo.

Tiesa, anot M. Šestilo, patys kandidatai išlieka atsargūs dėl darbo pradžios datos ar saugumo pasibaigus bandomajam laikotarpiui.

„Siekdami užkirsti kelią tokioms abejonėms, užtikrinome, kad bandomojo laikotarpio metu darbuotojau jaustųsi saugūs. Nuo karantino pradžios virtualiai priėmėme jau per 15 naujų darbuotojų, o atvirų pozicijų šiuo metu – daugiau nei 50. Abejones iš dalies išsklaidė iš lūpų į lūpas sklindančios rekomendacijos dėl virtualaus proceso, prisidėjo ir išorinė komunikacija apie tolimesnę kompetencijų centro plėtrą.“

IT specialistų paklausa auga net ir karantino metu

Itin didžiulį poreikį rinkoje, anot ekspertų, ir toliau išlaiko IT specialistai – programuotojai, programinės įrangos kūrėjai. Tačiau, skirtingai nei prieš karantiną, kai solidų darbą turintys IT specialistai būdavo sunkiai pasiekiami ir perviliojami, dabartinė situacija atvėrė galimybes „galvų medžioklei“.

„Dabar auksinis metas tiems, kurie „medžioja“ gerus kandidatus. Dirbdami iš namų jie turi kur kas didesnę laisvę ir galimybes užmegzti kontaktą – telefonu ar per socialinius tinklus.. Suvokiant, jog situacija darbo rinkoje keisis ir po karantino, jų susidomėjimas didesnis, o bendrovėms tai - puikus laikas sudaryti potencialių kandidatų sąrašą, kuris bus itin vertingas kovojant rinkoje dėl tokio tipo specialistų ateityje“, – pasakoja „Telia Global Services Lithuania“ personalo vadovas M. Šestilo.

Didesnį aktyvumą IT rinkoje pastebi ir personalų atrankų bendrovės. Nors bendrai teigti, kad daugiau žmonių pradėjo ieškotis darbo, specialistai negali, bet pastebi bendro susidomėjimo naujais darbo pasiūlymais augimą. „Alliance for Recruitment“ duomenimis, vienas iš trijų finansų srities ir vienas iš keturių IT srities specialistų svarsto naujas galimybes arba dalyvauja darbo pokalbiuose.

Labiau bijo, todėl prašo didesnės algos

Abu personalo atrankų specialistai vieningai sutaria, jog net ir galimos krizės akivaizdoje Lietuvos darbo rinkoje rasti tinkamų kandidatų nėra paprasta. Pastaraisiais metais įmonės privalėjo arba pačios aktyviai kontaktuoti su juos dominančiais darbuotojais, arba pasitelkti į pagalbą personalo paieškos agentūras. Šios tendencijos išlieka ir karantino metu.

„Turėdami stabilų darbą lietuviai sunkiai svarsto kitus pasiūlymus. Ypač dabar pastebimas didesnis kandidatų susidomėjimas būsimo darbdavio stabilumu – ar keičiant darbą nenutiks taip, kad būsimas darbdavys greitai susidurs su finansinėmis problemomis. Tikėtina, jog daugiau kandidatų sulauks didelės bei tarptautinės kompanijos, kurioms kelių savaičių ar mėnesių sulėtėjimas nekelia didesnių problemų“, – teigia V. Šidlauskas.

Tuo tarpu Mindaugas Šestilo rinkoje pastebi ir paradoksų – kandidatuodami į „Telia Global Services Lithuania“ pozicijas specialistai kaip garantijos už nežinomybę, kaip seksis įsidarbinti ar dirbti virtualiai, prašo didesnės algos ir kitų socialinių garantijų.

„Tie, kurie turi vienokių ar kitokių abejonių, nustemba, kai pirmą darbo dieną gauną į namus nešiojamąjį kompiuterį, su jais nuolat virtualiai bendrauja priskirtas kolega, o visos sistemos ir prisijungimai užtikrinami nuolatiniu būdu“, – pasakoja M. Šestilo. „Visi esame patyrę, ką reiškia keisti darbą – tai sukelia vienokį ar kitokį stresą, o šiandienos aplinkybėmis jo gali būti dar daugiau. Mūsų tikslas – parodyti, jog bendrovėje yra puikiai veikiantys procesai ir techninės galimybės dirbti iš namų tiek, kiek to reikalaus aplinkybės.“

Naujienos komentarai

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Verslas: kitos panašios naujienos
       2020-05-26 09:21:07

Lietuvos startuoliai krizės neišsigando: vos spėja suktis

Pasaulį užklupusi COVID-19 pandemija paralyžiavo nemažą dalį verslų. Tačiau technologinės įmonės, kuriančios inovatyvius produktus, šią situaciją išnaudoja maksimaliai: Lietuvos startuolių kūrėjai teigia vos spėjantys reaguoti į klientų užsakymus.
       2020-05-26 09:11:23

„Barbora“ stiprina pozicijas: dar šiemet taps e. prekybos centru

Iki šiol save pozicionavusi kaip maisto ir kasdienių prekių elektroninė parduotuvė, „Barbora“ žengia į platesnę rinką – didina ne maisto produktų asortimentą. Plėtrą į plataus vartojimo prekių pardavimą įmonė vykdo keliais etapais.
       2020-05-22 09:51:40

„Bitė“ ir „Telecentras“ pasirašė sutartį dėl „Mezon“ pardavimo

AB Lietuvos radijo ir televizijos centras (toliau – „Telecentras“) ir UAB „Bitė Lietuva“ (toliau – „Bitė“) pasirašė sutartį, pagal kurią „Bitė“ perka „Telecentro“ interneto, duomenų perdavimo ir IPTV verslą, plėtojamą su „Mezon“ prekės ženklu.
       2020-05-18 11:39:56

Apie pieno perdirbėjų uždarbį ir pieno supirkimo kainas

Pieno perdirbimo įmonių finansiniai rodikliai 2019 metais. Informacija parengta pagal Nasdaq Baltijos biržos duomenis.
Daugiau naujų naujienų
       2020-05-31 16:56:28

Gardūs ir sveiki desertai – misija įmanoma

Nesvarbu, koks metų ar paros laikas ir nuotaika – skanaus deserto norisi visada. Tačiau kasdien valgydami miltinius ir daug cukraus turinčius patiekalus galime prisišaukti įvairius negalavimus.
       2020-05-31 16:50:29

Koronavirusas (COVID-19) - gegužės 30 diena

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos teikiami duomenys. Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 5.
       2020-05-29 10:59:04

Lietuvos mokykloms – nemokamas nuotolinio mokymosi įrankių paketas

Siekiant užtikrinti nenutrūkstamą mokymosi procesą karantino metu, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija kartu su „Microsoft Lietuva“ ir „Squalio Lietuva“ dar balandžio mėnesio pabaigoje daugiau nei 1000 Lietuvos mokyklų suteikė prieigą prie „Microsoft 365 A3“ programinės įrangos paketo.
       2020-05-29 10:51:58

Koronavirusas (COVID-19) - gegužės 28 diena

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos teikiami duomenys. Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 6.
       2020-05-29 09:55:41

Šią vasarą atostogautojus priims Vilnius: sostinė pavirs skirtingomis šalimis

Vilnius vasaros savaitgaliais šalies gyventojus kvies atostogauti keliaujant aplink pasaulį. Sostinės bendruomenės, ekskursijų ir renginių organizatoriai, restoranai, viešbučiai ir menininkai susivienijo, kad į užsienį išvykti negalintiems lietuviams egzotiškas patirtis sukurtų gimtinėje.
       2020-05-29 09:51:55

7 pagalbos sau būdai, kaip be streso pasiruošti egzaminams

Pagalvojus apie sesiją, atsiskaitymus ir egzaminus, studentus gali apimti mintys apie įmanomą ar įsivaizduojamą nesėkmę – „nepavyks pasiruošti atsiskaitymui, neišlaikysiu egzamino, atsiskaitymo metu sutriks internetas“ ir pan.
       2020-05-29 09:40:28

Netikėta karantino pasekmė – socialinius tinklus užkariauja medikai

Koronaviruso pandemijos metu krito beveik visų socialinių tinklų žvaigždžių aktyvumas. Ir nors tokiose platformose kaip „Facebook“ didžiausias lankytojų srautas kilo iki 15 proc., turinio, ypač remiamo, skaičius sumažėjo.
       2020-05-28 13:29:11

Kodėl vyrams reikia minkšto dantų šepetėlio ir kiti 10 faktų

Burnos higiena – kasdienis kiekvieno iš mūsų rūpestis, kuris neturėtų apsiriboti tik dantų valymu ryte ir vakare. „Eurovaistinės“ sveikatos priežiūros specialistai sako, kad rūpindamiesi savo šypsena dažnai vadovaujamės mitais ir neskiriame tam pakankamai dėmesio.
       2020-05-28 13:24:54

Seimas svarstys pagalbos priemones vyresniems darbuotojams

Seimas pradėjo svarstyti socialinės apsaugos ir darbo ministro Lino Kukuraičio pristatytas Užimtumo, Nedarbo socialinio draudimo įstatymų ir Darbo kodekso pataisas (projektai Nr. XIIIP-4901, Nr. XIIIP-4903, Nr. XIIIP-4904), kuriomis siūloma paskata darbdaviams, kurie išlaikys 60 m. ir vyresnius darbuotojus.
       2020-05-28 13:18:29

Seimas svarstys pataisas dėl ligos išmokų karantino metu

Seimas pradėjo svarstyti socialinės apsaugos ir darbo ministro Lino Kukuraičio pristatytas Ligos ir motinystės socialinio draudimo pataisas (projektas Nr. Nr. XIIIP-4902), kuriomis siūloma, kad dar tęsiantis ekstremaliai situacijai ir karantinui būtų aiškiai nustatoma ligos išmokų mokėjimo pabaiga.
       2020-05-28 13:15:22

Onkologiniams ligoniams - transporto bilietai su 80 proc. nuolaida

Seimas priimtomis Transporto įstatymo pataisomis asmenims, sergantiems onkologinėmis ligomis, suteikė galimybę vienkartinį arba terminuotą vardinį važiavimo tolimojo, vietinio (miesto ir priemiestinio) reguliaraus susisiekimo autobusais ir troleibusais,
       2020-05-28 13:02:48

Raudonos spalvos vaisiai: kuo naudingi ir ką iš jų pagaminti?

Daugiau daržovių ir vaisių: argi ne tokius pažadus sau davėme šį pavasarį? O štai raudonos spalvos vaisiai – puikus antioksidantas. „Maximos“ maisto gamybos ekspertė Brigita Baratinskaitė dalijasi, kad tikra vitaminu bomba galima vadinti braškes, o taip pat kaip jas panaudoti gaminant sveikas ir skanias salotas.
       2020-05-28 12:41:56

Koronavirusas (COVID-19) - gegužės 27 diena

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos teikiami duomenys. Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 9.
       2020-05-28 07:53:45

Kol vaistai ir vakcina nuo koronaviruso neatrasti, rūpinkitės imunine sistema

Sveikatos priežiūros specialistų teigimu, šiuo metu, kol dar neturime nei vaistų, nei vakcinos nuo koronaviruso, ypatingai svarbu kuo labiau sumažinti riziką užsikrėsti kvėpavimo takų virusais ir palaikyti imuninę sistemą.
       2020-05-28 07:48:50

Specialisto patarimai: poreikis keltis į internetą pamatuojamas objektyviai

COVID-19 pandemija smarkiai suvaržė daugybės Lietuvos verslininkų veiklą ir privertė juos ieškoti naujų sprendimų. Elektroninės komercijos specialistas Aurimas Junčis sako, kad verslo iškėlimo į internetą poreikis yra objektyviai pamatuojamas ir tam nebūtina sulaukti tokios situacijos, į kurią dabar pasinėręs visas pasaulis.
       2020-05-27 17:06:07

Karantino sąlygos darosi švelnesnės

Vyriausybė, atsižvelgusi į epidemiologinę situaciją šalyje, šiandien posėdyje priėmė sprendimą pratęsti karantino režimą iki birželio 16 dienos 24 val., tačiau sušvelninti karantino sąlygas.
       2020-05-27 10:39:28

Prasidėjo sodo darbų sezonas: 3 pavojai, tykantys neatsargių sodininkų

Švelnėjant karantino sąlygoms ir artėjant vasarai, vis daugiau žmonių vyksta į sodus ar sodybas, kur jų laukia sezoniniai darbai. Išsiilgus gryno oro ir aktyvios veiklos nė nekyla mintis, kad sodininkystės ar daržininkystės darbai gali baigtis ir nemalonumais.
       2020-05-27 10:33:37

Koronavirusas (COVID-19) - gegužės 26 diena

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos teikiami duomenys. Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 8.
       2020-05-27 07:20:08

7 priežastys, kodėl svoris nekrenta

Pradėjai laikytis dietos, bet rezultatai netenkina? Pradėjai daugiau sportuoti, bet svoris vis vien nekrenta? Jei ir Tu susiduri su šiomis problemomis – galbūt šiame straipsnyje rasi atsakymą, kodėl negali atsikratyti papildomais kilogramais.
       2020-05-26 10:26:08

Pateiktos atnaujintos bendros rekomendacijos pažeidžiamiausiai gyventojų grupei

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), siekiant suvaldyti koronaviruso infekcijos (COVID-19) plitimą, parengė išsamias bendras rekomendacijas gyventojams dėl prevencinių priemonių, skirdama ypatingą dėmesį pažeidžiamiausiai grupei – sergantiesiems lėtinėmis ligomis ir vyresnio amžiaus žmonėms.
       2020-05-26 09:21:07

Lietuvos startuoliai krizės neišsigando: vos spėja suktis

Pasaulį užklupusi COVID-19 pandemija paralyžiavo nemažą dalį verslų. Tačiau technologinės įmonės, kuriančios inovatyvius produktus, šią situaciją išnaudoja maksimaliai: Lietuvos startuolių kūrėjai teigia vos spėjantys reaguoti į klientų užsakymus.
       2020-05-26 09:15:40

Kaip gyvensime ir dirbsime po karantino

Krizės ir sukrėtimai paprastai atneša ne tik negandas, bet ir spartina pokyčius. Tam, kam paprastai prireikia metų, krizių metu įvyksta vos per vieną naktį. Štai vos per savaitgalį išmokome dirbti ir mokytis namuose.
       2020-05-26 09:11:23

„Barbora“ stiprina pozicijas: dar šiemet taps e. prekybos centru

Iki šiol save pozicionavusi kaip maisto ir kasdienių prekių elektroninė parduotuvė, „Barbora“ žengia į platesnę rinką – didina ne maisto produktų asortimentą. Plėtrą į plataus vartojimo prekių pardavimą įmonė vykdo keliais etapais.
       2020-05-26 08:48:37

Koronavirusas (COVID-19) - gegužės 25 diena

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos teikiami duomenys. Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 4.
       2020-05-25 10:59:01

1 valanda per dieną sportui: kodėl to reikia?

Pagal Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomendacijas aktyviai judėti reikėtų bent 30 minučių per dieną. Tačiau norint būti dar sveikesniems – fizinei veiklai kasdien rekomenduojama skirti vieną valandą.
       2020-05-25 10:54:01

Koronavirusas (COVID-19) - gegužės 24 diena

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos teikiami duomenys. Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 12.
       2020-05-23 09:51:17

Vaikų mokymas važiuoti dviračiu – kokias užduotis privalo atlikti tėvai?

Ilgos dienos namuose tapo tikru šiltojo sezono iššūkiu mažiesiems. Jei ramių pasivaikščiojimų lauke neužtenka vaiko fizinio aktyvumo poreikiams išpildyti, specialistai pataria šį šeimos laiką išnaudoti linksmai, naudingai veiklai – mokymuisi važiuoti dviračiu.
       2020-05-23 09:49:15

Šalta sriuba: kuo galite pakeisti šaltibarščius?

Nors kol kas pavasaris pasižymi permainingais orais, visgi vos pasitaikius šiltesnei dienai ant daugelio stalo karaliauja šaltibarščiai. Tačiau atsigaivinti ir pasisotinti galima ne tik jau įprastais bei visų pamėgtais šaltibarščiais, bet ir kitomis šaltomis sriubomis.
       2020-05-23 09:20:46

Koronavirusas (COVID-19) - gegužės 22 diena

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos teikiami duomenys. Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 12.
       2020-05-23 07:57:34

Apsinuodijimas alkoholiu: ką daryti?

Galvos skausmas, pykinimas, svaigulys – tai, kas dažnai užklumpa ryte, jeigu vakarėlio metu buvo nesaikingai vartojamas alkoholis. „Eurovaistinės“ sveikatos priežiūros specialistai atkreipia dėmesį, kad apsinuodijimo alkoholiu galime išvengti saikingai vartodami svaigiuosius gėrimus.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.