Naujienos

Vasaros traumos: net į menkiausią nubrozdinimą negalima numoti ranka

2020-06-03 07:55:38

Prasidėjus vasarai ir sušvelnėjus karantinui žmonės vis aktyviau leidžia laiką gamtoje, drąsiau iškylauja, daugiau važinėjasi dviračiais, riedučiais, paspirtukais. Deja, bet nutinka ir taip, kad poilsio akimirkas apkartina įvairios „vasariškos“ traumos – sumušimai, sutrenkimai ar mėlynės.

Specialistai pataria turėti bent porą būtinų priemonių, padėsiančių nutikus tokiai nelaimei, ir pastebi, kad kasmet prieš šiltąjį sezoną vis daugiau gyventojų šiomis priemonėmis vaistinėse apsirūpina profilaktiškai.

„Geriausia apsaugos priemonė – atsargumas ir apdairumas. Važiuojant dviračiu ar paspirtuku reikia dėvėti šalmą, apsaugosiantį nuo galvos traumų, kurios yra pavojingiausios, rankų, kojų apsaugas, taip pat įvertinti tinkamą važiavimo greitį ir manevravimo saugumą. Žinoma, yra ir tokių situacijų, kai sužeidimų išvengti gana sudėtinga, pavyzdžiui, braidant ežere įsipjaunama su vandenyje neįžiūrimomis stiklo šukėmis. Bet kokiu atveju svarbu žinoti, kaip tinkamai žaizdas dezinfekuoti ir gydyti“, – sako „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Inga Pociulienė.

Vandenilio peroksidas tinka ne visais atvejais

Pirmosios pagalbos rinkinyje, kuris turėtų būti kiekvienuose namuose ir kartu keliauti į išvykas, vaistininkai rekomenduoja turėti tvarsčių, pleistrų, antiseptinių purškalų, medikamentų nuo skausmo ir uždegimo, tokių kaip ibuprofenas, bei tepalo nuo skausmo ir sumušimų.

Nuo seno pamėgtą vandenilio peroksidą I. Pociulienė pataria naudoti tik paviršinėms žaizdoms, nes ši putojanti priemonė kartu su į žaizdą patekusiais nešvarumais išplauna ir kraujavimą stabdančius krešulius, dėl to žaizda kraujuos ilgiau. Vaistininkė taip pat nerekomenduoja ant žaizdos pilti jodo, briliantinės žalumos ar valyti jos spiritu.

Ieškantiems greitos ir patogios priemonės „du viename“, patariama pasidomėti purškiamais pleistrais. „Jie skirti negilioms žaizdoms ir yra patogūs tuo, kad ne tik padengia sužeistą vietą plona plėvele, saugančia nuo nešvarumų, mikrobų, leidžiančia žaizdai kvėpuoti ir gyti, bet ir nenusilupa taip greitai kaip paprasti medicininiai pleistrai. Purškiamą pleistrą patogu naudoti vietoje nenustygstančių vaikų sužeidimams gydyti“, – teigia I. Pociulienė.

Net smulkiais nubrozdinimais reikia pasirūpinti

Žmonės linkę nekreipti dėmesio į nedidelius nubrozdinimus ar įdrėskimus, tačiau taip elgtis nederėtų. Griuvus ir nusibrozdinus odą, įsibrėžus ranką medžio ar krūmo šaka, įsipjovus ar stipriau įsidūrus per pažeistą vietą į organizmą gali patekti infekcija ir kilti uždegimas. Be to, į sužeistą vietą pakliuvus juodžemiui, kyla grėsmė susirgti reta, bet pavojinga stablige.

Pasak medicinos klinikos „InMedica“ šeimos gydytojos Malgožatos Puzelevič, pirmiausia pažeistą vietą patariama nuplauti su muilu po tekančiu vandeniu. Jei neturite muilo, o ir tekančio vandens greta nėra, žaizdos plovimui tinka ir geriamas vanduo. „Jei kraujavimas negausus, jo stabdyti neskubėkite, nes su krauju iš žaizdos išsiplaus ir ten likusios bakterijos. Žaizdą nusausinkite ir dezinfekuokite antiseptiniu purškalu ar skysčiu, užklijuokite pleistru ar sutvarstykite tvarsčiu. Tvarsčiai ir pleistrai reikalingi ne vien kraujavimo stabdymui, bet ir apsaugoti žaizdą nuo infekcijos patekimo, tad nuomonė, kad žaizda turi „kvėpuoti“ ir jos dengti niekuo nereikia, nėra visiškai teisinga“, – atkreipia dėmesį gydytoja.

Į gydymo įstaigą specialistė ragina kreiptis, jei kraujavimo, nors ir neintensyvaus, nepavyksta sustabdyti ilgiau nei 15 min., žaizda iš pažiūros atrodo labai gili, žaizdoje matyti likusi metalo, medžio, stiklo ar kitos sužeidusios medžiagos dalis. Tokiais atvejais, reikia atlikti revakcinaciją nuo stabligės (jei ji nebuvo atliekama kas 10 metų).

Itin atidžiai stebėti savo savijautą gydytoja pataria patyrusiems net menkiausią galvos traumą. „Vienas iš požymių, rodančių, kad metas vykti pas gydytojus – ilgai nepraeinantis ar po kurio laiko atsinaujinantis galvos skausmas. Jis rodo, kad galvos trauma gali būti stipresnė nei manėte, tad būtina pasirodyti medikams. Apie galimus smegenų pažeidimus taip pat aiškiai signalizuoja regėjimo, pusiausvyros, dėmesio koncentracijos sutrikimai, atsiradęs pykinimas, vėmimas, galvos svaigimas, mieguistumas“, – vardija M. Puzelevič.

Gydant mėlynes gali padėti „šalta-šilta“ taisyklė

Mėlynės, atsirandančios nuo smūgio sutrūkinėjus smulkioms poodinėms kraujagyslėms ir kraujui išsiliejus į aplinkinius audinius, pažįstamos kiekvienam. Įdomu tai, kad mėlynės ant veido paprastai dingsta per savaitę, o kitose kūno vietose – per dvi.

„Gintarinės vaistinės“ vaistininkė I. Pociulienė sako, kad mėlynės atsiradimo tikimybę sumažinti ir jos nykimą pagreitinti gali sumuštos vietos šaldymas ir šildymas. „Vos užsigavus reikia kuo skubiau šaldyti sumuštą vietą, dėl to mėlynė susidarys mažesnė ir nelabai ryški. Po sumušimo praėjus ne mažiau kaip 48 val., šią vietą pašildykite – taip paskatinsite mėlynę išnykti greičiau“, – tvirtina vaistininkė.

Pagreitinti mėlynės išnykimą padeda preparatai su vitaminu P – rutinu, taip pat puikiai gelbėja tepalai su kaštonų ekstraktu, heparinu. Jei mėlynė skausminga, galima naudoti skausmą malšinančius, nesteroidinius priešuždegiminius tepalus.

Sveikatai pavojaus mėlynės paprastai nekelia, o yra labiau estetinė problema, tačiau kartais ir jos tampa priežastimi sunerimti. Kai sumušimas būna stipresnis, pažeidžiama daugiau poodinių kraujagyslių, audiniuose susikaupia daugiau kraujo ir toje vietoje susidaro hematoma. Organizmas su hematoma taip paprastai, kaip su paprasta mėlyne, susidoroti negali, todėl siunčia ženklus, į kuriuos derėtų atkreipti dėmesį. Ilgai nenykstanti, spalvos nekeičianti ir itin skausminga mėlynė reiškia, kad savigyda nepadės ir gali prireikti medikų pagalbos.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2021-03-02 15:58:05

Beveik pusė visų sukčiavimo nusikaltimų yra padaroma telefonu

Pernai buvo registruota 2264 sukčiavimo nusikaltimų. Telefoninis sukčiavimas sudaro apie 46 procentus, 80 procentų nusikaltimų padaro asmenys, atliekantys bausmę pataisos įstaigose.
       2021-03-02 13:48:57

Kaip apskaičiuojamas suvartotos elektros energijos kiekis?

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), išnagrinėjusi nebuitinio vartotojo ir AB ,,Energijos skirstymo operatorius” (ESO) ginčą, įpareigojo operatorių perskaičiuoti priskirtą apmokėti elektros energijos kiekį už laikotarpį, kai netinkamai veikė apskaitos prietaisas.
       2021-03-02 12:44:43

Eksperto patarimai: 5 dažniausios buitinės technikos problemos ir sprendimai

Daugelis neįsivaizduojame savo buities be įvairių ją palengvinančių prietaisų – nuo dulkių siurblio iki šaldytuvo. Tačiau naudojantis jais neišvengiama ir problemų. Laimei, ne visos jos reiškia, kad su vienu ar kitu buitiniu prietaisu teks atsisveikinti.
       2021-03-02 11:01:36

Psichologė: neigiamos emocijos taip pat turi prasmę ir yra mums reikalingos

Neigiamos ar nemalonios emocijos aplanko kiekvieną. Klaidinga manyti, kad reikėtų jų vengti ar netgi slopinti. Pasak „Rimi“ organizuojamo virtualių paskaitų ciklo „Rinkis rūpintis savimi“ psichologės, dėmesingumo valdymo mokytojos Eglės Masalskienės, visos emocijos, teigiamos ir neigiamos, mums yra reikalingos.
       2021-03-02 10:22:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 426 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 7745 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 426 nauji koronaviruso atvejai. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-03-02 09:01:09

Darbo rinka atsispyrė antrojo karantino įtakai

Praėjusiais metais dėl karantinų poveikio dirbančiųjų skaičius Lietuvoje mažėjo, tačiau vidutinis darbo užmokestis augo beveik taip pat sparčiai, kaip ankstesniais metais.
       2021-03-02 08:53:12

Pritarta siūlomai prekybos elektra su trečiosiomis šalimis metodikai

Ministrės Pirmininkės Ingridos Šimonytės vadovaujama Elektros energetikos sistemos sinchronizacijos komisija šiandien pritarė siūlomiems naujos prekybos elektra su trečiosiomis šalimis metodikos principams.
       2021-03-02 08:46:05

Išjudinta Lietuvos zoologijos sodo rekonstrukcija: gyvūnai gyvens daug erdviau

Aplinkos ministerija išjudino Lietuvos zoologijos sodo rekonstrukciją – paskelbtas statybos viešųjų pirkimų konkursas. Netrukus gyvūnams bus atnaujinami arba statomi nauji, didesni pastatai ir voljerai, įrengiamos edukacinės erdvės, laboratorijos ir kt.
       2021-03-02 08:41:42

Elektros rinkos barometras: elektra Lietuvoje atpigo 33 proc.

Praėjusią savaitę didmeninė elektros kaina Lietuvoje ir kitose Baltijos šalyse sumažėjo trečdaliu – 33 proc. Lietuvoje elektra atpigo iki 42,11 Eur/MWh, Latvijoje ir Estijoje jos kaina siekė 42,02 Eur/MWh.
       2021-03-02 08:38:15

Efektyviausi vaistai nuo inkstų skausmo: kada padeda arbatos, o kada – tabletės

Inkstų skausmas gali kilti dėl įvairiausių priežasčių, o pojūčiai vieni nemaloniausių – skausmas gali būti tiek maudžiantis, tiek priepuolinis.
       2021-03-02 08:33:06

Nešiojamųjų kompiuterių higiena: kaip teisingai juos valyti ir dezinfekuoti?

Sunku patikėti, tačiau nešiojamųjų kompiuterių klaviatūros gali būti net 20 tūkst. kartų nešvaresnės nei mūsų namuose esančio klozeto dangtis, rodo „CBT Nuggets“ duomenys.
       2021-03-02 08:27:29

Bitkoinas – naujasis auksas?

Vasario mėnesį kriptovaliutos visame pasaulyje pasiekė vieno trilijono vertės ribą. Maždaug 700 milijardų iš tos sumos sudaro vien bitkoinas, kuris vasario mėnesį kelis kartus sumušė savo paties vertės rekordus.
       2021-03-02 08:21:17

Darbdavį rinksimės kitaip: kokius klausimus būtina užduoti įsidarbinant?

Tebesitęsianti koronaviruso krizė, dėl jos atsiradęs ekonominis nestabilumas ir išaugęs nedarbo lygis sukėlė dar daugiau nežinomybės darbo paieškos procese ir kandidatus paskatino renkantis būsimą darbdavį atkreipti dėmesį į iki šiol mažiau apsvarstytus kriterijus.
       2021-03-01 11:34:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 247 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 3184 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 247 nauji koronaviruso atvejai. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-03-01 10:46:20

Valstybės pagalbos nesulaukiantys paukštynai mažins gamybą

Dėl pandemijos milijoninius nuostolius skaičiuojantis paukštininkystės sektorius nesulaukia Valstybės pagalbos ir jau praneša apie planuojamas mažinti paukštienos gamybos apimtis.
       2021-03-01 09:44:58

Sviestas ar aliejus: kokį produktą ir kada naudoti?

Rasti receptą, kuriame nėra nė šlakelio aliejaus ar šaukštelio sviesto tikriausiai būtų sudėtinga. Šie produktai plačiai naudojami įvairiose pasaulio virtuvėse: Viduržemio jūros šalys savo patiekalų neįsivaizduoja be alyvuogių aliejaus.
       2021-03-01 09:39:44

Pradedamos teikti COVID-19 testavimo paslaugos greta Vilniaus oro uosto

Nuo kovo 1 dienos keliaujantys per Vilniaus oro uostą gali patogiau atlikti COVID-19 testą ir gauti reikalingą pažymą čia pat vietoje – mokamas testavimo paslaugas greta didžiausių šalies oro vartų pradėjo teikti laboratorinių tyrimų bendrovė „Rezus.lt“.
       2021-03-01 09:35:42

Šviežias derlius jau pasiekė parduotuvių lentynas

Kartu su kalendoriniu pavasariu parduotuves pasiekė ir šviežias pavasarinių daržovių derlius. Po šaltos žiemos organizmą vitaminais praturtinti siekiantys gyventojai dairosi šviežių ridikėlių, morkų, kopūstų, salotų, o tikras pavasario hitas – švieži trumpavaisiai lietuviški agurkai.
       2021-03-01 09:27:48

Nauja niša inovatoriams: asmeninių apsaugos priemonių tobulinimas

Iki 2020 metų medicininių kaukių dėvėjimas viešose vietose buvo įprastas tik Rytų Azijoje, kurioje žmonės dažniau saugodavosi ne infekcijų, o užteršto oro.
       2021-03-01 07:15:28

Seksualinis priekabiavimas Lietuvoje: opi mitais apipinta problema

2014-aisiais publikuota 28-iose Europos Sąjungos valstybėse atlikta apklausa parodė, kad net 55 procentai moterų nuo 15 metų amžiaus bent kartą gyvenime yra patyrusios seksualinį priekabiavimą, o apie 21 proc. jį patyrė per paskutinius 12 mėnesių iki apklausos.
       2021-02-28 09:38:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 366 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 4949 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 366 nauji koronaviruso atvejai. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-02-27 09:51:55

Efektyviam ir lengvesniam darbui – foto priedai

Planuojantiems kurti ar jau kuriantiems unikalius vaizdus per fotografiją visi įrankiai tarnauja ne tik sklandžiam darbui užtikrinti, bet ir fotografo darbo palengvinimui.
       2021-02-27 09:38:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 670 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 8000 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 670 nauji koronaviruso atvejai. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-02-27 08:06:09

Centrinės valdžios deficitas per sausį – 88,4 mln. eurų

Preliminariais Finansų ministerijos duomenimis, 2021 metų sausio mėnesio centrinės valdžios deficitas buvo 88,4 mln. eurų ir sudarė 0,2 proc. prognozuojamo šių metų bendrojo vidaus produkto (BVP).
       2021-02-27 08:01:53

Dėl piktnaudžiavimų paspirtukų priemonė peržiūrima iš esmės

Aplinkos ministerija už sunaikintus taršius automobilius skatins rinktis ilgalaikį viešojo transporto bilietą arba naudotis dalijimosi paslaugomis. Iki šiol galiojusi tvarka, kuri leido vietoje sunaikinto taršaus automobilio įsigyti kelis dviračius ar paspirtukus, bus iš esmės peržiūrėta.
       2021-02-27 07:12:56

Naujas kvartalas Justiniškėse keičia stereotipus

Vakarinis aplinkkelis suteikė naujos gyvybės jo kaimynystėje esantiems seniai suformuotiems sostinės mikrorajonams. Justiniškėse, Talino g., 2,84 ha sklype suprojektuotas modernus 5-6 aukštų daugiabučių kvartalas. Jį projektuoja NT plėtros kompanija REWO.
       2021-02-27 07:04:51

Iššūkis augintiniams – kas laukia keturkojų šeimininkams vėl išėjus į darbus?

Nuo pat pandemijos pradžios daugelis augintinių šeimininkų didžiąją dalį laiko praleidžia namuose drauge su savo keturkojais draugais.
       2021-02-26 16:06:39

Elektros energijos tiekimo rinkos apžvalga

2021 m. sausio mėn. elektros energijos tiekimo veiklą vykdė 23 nepriklausomi tiekėjai ir 1 visuomeninis tiekėjas, t.y. 1 tiekėju daugiau, nei 2020 m. gruodžio mėn., – skelbiama Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) parengtoje elektros energijos tiekimo rinkos apžvalgoje.
       2021-02-26 16:01:44

5G: iš namų konsultuojami pacientai ir medicinos tyrimai per atstumą

Pasaulį užklupus pandemijai ir daugeliui žmonių pradėjus dirbti iš namų, spartesnis internetas tapo kasdiene būtinybe, leidžiančia sklandžiai dalyvauti nuotolinėse konferencijose, greičiau atsisiųsti reikiamus dokumentus ir efektyviau organizuoti darbą.
       2021-02-26 11:15:14

Pavasario polaidis gali pakoreguoti kelionių maršrutus

Dėl pavasario polaidžio, kai kuriuose valstybinės reikšmės rajoninių kelių ir atskirais atvejais krašto kelių ruožuose, ribojamas eismas sunkiasvorėms transporto priemonėms. Ribojimai priklauso nuo kelio būklės.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.