Naujienos

Renkamės augintinį - nuo ko pradėti?

2020-08-02 18:40:21

Ištikimas šuo, murkianti katė, o gal – ilgaausis triušis? Nusprendus į namus priimti naują šeimos narį – naminį gyvūnėlį, šeimininkai ne retai susiduria su dilema, kaip išsirinkti tinkamiausią augintinį.

Kaip pastebi KIKA veterinarijos gydytoja ir farmacijos vadovė Kamilė Ausmanė, su naujuoju šeimos nariu atsiranda nemažai atsakomybių ir ilgalaikių įsipareigojimų, tad renkantis augintinį vertėtų tinkamai įsivertinti kelis ypač svarbius aspektus.

AUGINTINIO BRUOŽAI IR TEMPERAMENTAS

Pasak K. Ausmanės, pirmas žingsnis svarstant apie augintinį – informacijos rinkimas apie dominančias gyvūnų rūšis, rūšių ir atskirų veislių savybes, poreikius ir gyvenimo trukmę.

„Kiekvienas gyvūnas yra unikalus, tačiau tam tikra rūšis ir veislė gali turėti aiškias savybes, poreikius, kurie gali padėti įsivertinti, ar augintinis jums tinka. Svarbu atkreipti dėmesį, jog įvairios gyvūnų rūšys turi skirtingą šeimininko dėmesio poreikį, taip pat skiriasi jų gyvenimo trukmė. Pavyzdžiui, šunys ir katės vidutiniškai gyvena virš 10 metų ir priklausomai nuo veislės, dažnai mėgsta būti su šeimininku, prisiglausti, tad gali būti puikūs augintiniai šeimai su mažais vaikais.

Tuo tarpu žiurkėnai gyvena žymiai trumpiau ir kaip šinšilos, yra pakankamai jautrūs, gali įkąsti, jei su jais elgiamasi ne tinkamai. Šie gyvūnai taip pat aktyvesni tamsiuoju paros metu, tad dieną gali būti ne tokie judrūs ir žaismingi. Dėl to vertėtų įsivertinti, kokios gyvūno savybės jums tiktų labiausiai ir kuriam laikui, atsižvelgiant į skirtingą augintinių gyvenimo trukmę, esate pasiryžę įsipareigoti“, - pastebi veterinarijos gydytoja.

GYVŪNUI PRITAIKYTOS LAIKYMO SĄLYGOS

Kaip teigia K. Ausmanė, renkantis šeimą papildysiantį gyvūną, ypač svarbu apsvarstyti, ar šeimininko gyvenamoji vieta bus pritaikyta auginti norimą augintinį.

„Kitas svarbus aspektas svarstant, kokį augintinį įsigyti yra gyvenamoji vieta. Kai kuriems naminiams gyvūnams, pavyzdžiui, didesnių veislių šunims, būtinos didelės erdvės, tuo tarpu smulkesni gyvūnai gali gyventi ir mažesniuose namuose jei turi galimybę išeiti į lauką arba pakankamo dydžio aptvarą komfortiškam gyvenimui. Svarbu apsvarstyti, ar didesniam gyvūnui jūsų namuose užteks erdvės ir gyvenamoji vieta jam bus saugi, taip pat, kaip gyvūnas sutartų su kitais augintiniais, jei jų turite“, - pažymi veterinarijos specialistė.

AUGINTINIS PAGAL ŠEIMININKO GYVENIMO BŪDĄ

Veterinarijos gydytoja teigia, jog ypač svarbu apgalvoti ne tik apie augintinio poreikius, tačiau ir apsvarstyti, ar pasirinktas augintinis tinka šeimininko gyvenimo būdui.

„Augintinio įsigijimas yra didelis įsipareigojimas, tad svarbu apgalvoti, ar pasirinktas augintinis atitiks jūsų gyvenimo būdą. Pavyzdžiui, jei gyvenate aktyviai ir augintinio treniruotėms galite skirti pakankamai laiko, jums puikiai tiktų fizinės iškrovos reikalaujantis šuo. Tuo tarpu, jei propaguojate lėtesnį gyvenimo būdą, vertėtų rinktis katę, triušį ar mažiau aktyvios veislės šunį.

Visgi, jei dirbate įtemptu darbo grafiku, gali būti sunku pasirūpinti didesniu gyvūnu, kuriam reikės skirti daug laiko ir priežiūros – ilgų pasivaikščiojimų kelis kartus per dieną, nustatyto šėrimo laiko, tam tikrų higienos procedūrų. Tokiu atveju mažesni gyvūnai, tokie, kaip jūrų kiaulytės, žiurkėnai ar žuvys, gali būti tinkamesnė alternatyva. Taip pat jei daug keliaujate ar retai būnate namuose, turėtumėte prisiminti, jog kai kurie gyvūnai, pavyzdžiui, šunys, negali būti paliekami vieni ilgam“, - teigia K. Ausmanė.

ŠEIMININKO FINANSINIS STABILUMAS

Veterinarijos gydytoja papildo, jog renkantis gyvūną svarbu nuspręsti, ar šeimininkas yra pasiruošęs priimti finansinį įsipareigojimą, kurio reikalauja norima augintinio rūšis.

„Svarbu įsivertinti ir finansines galimybes pasirūpinti augintiniu, kadangi kai kurios naminių gyvūnų rūšys ar veislės turi specialių poreikių, kuriems gali prireikti papildomų išlaidų ar pastangų. Planuojant išlaidas, skirtas gyvūnui, reiktų apsvarstyti augintinio maisto, priežiūros priemonių, treniruočių ir sveikatos priežiūros poreikius bei įsitikinti, jog tai galite sau leisti“, - pažymi K. Ausmanė.

Į PAGALBĄ - PATYRĘ EKSPERTAI

Veterinarijos specialistė papildo, jog susidūrus su sunkumais renkantis augintinį, verta pasikonsultuoti su patyrusiais ekspertais, o apsisprendus dėl gyvūno rūšies – apsvarstyti vietas, kuriose jį galima įsigyti.

„Jei šeimininkas dvejoja, koks augintinis jam būtų tinkamiausias, išsirinkti gali padėti patyrę ekspertai – specializuotose gyvūnų parduotuvėse dirbantys konsultantai, gyvūnų veisėjai ar veterinarai. Šie specialistai gali padėti geriau suprasti gyvūno poreikius ir patarti, ar jie bus suderinami su jūsų gyvenimo būdu. Apsisprendus dėl gyvūno rūšies, svarbu pasidomėti vietomis, iš kurių jį bus galima įsigyti.

Dažniausiai gyvūnai įsigyjami specializuotose gyvūnų parduotuvėse ir patikimose veisyklose – pastaruoju atveju užtikrinama, jog gyvūnas į šeimininko namus atkeliaus sveikas ir perėmęs geriausius iš tėvų paveldėtus bruožus. Taip pat vis daugiau žmonių dairosi į gyvūnų prieglaudas ir suteikia antrą šansą namų netekusiems gyvūnams. Visgi prieš tai vertėtų pasidomėti gyvūno atkeliavimo į prieglaudą istorija ir jau susiformavusiomis charakterio savybėmis, kadangi augintiniui patyrus traumą, gali tekti praleisti nemažai laiko jį auklėjant bei prisijaukinant“, - teigia K. Ausmanė.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2021-01-18 15:17:15

Turintiems bepiločius orlaivius (dronus)

Transporto kompetencijų agentūra praneša, kad nuo 2020 m. gruodžio 31 d. įsigaliojo nauji reikalavimai dronų turėtojams. Visi skrydžiai skirstomi į tris kategorijas – atvirąją, specialiąją ir sertifikuotąją.
       2021-01-18 14:28:25

Lietuvą pasiekė penktoji skiepų nuo COVID-19 siunta – 14040 vakcinos dozių

Pirmadienį į Lietuvą lėktuvu iš Vokietijos buvo pristatyta penktoji dviejų farmacijos kompanijų „BioNTech“ ir „Pfizer“ sukurtos vakcinos nuo koronaviruso (COVID-19) siunta su 14040 vakcinos dozėmis.
       2021-01-18 14:14:50

Kaip technologijos gali padėti pasirūpinti emocine higiena

Psichologų išskaičiuota pati liūdniausia diena metuose – trečiasis sausio mėnesio pirmadienis, kitaip dar vadinamas „Mėlynuoju pirmadieniu“ (angl. „Blue Monday“). Ši diena – priminimas, kad savo emocine higiena reikėtų rūpintis reguliariai.
       2021-01-18 14:10:02

Penki dalykai, kurių elektromobilių vairuotojai privalo nepamiršti žiemą

Nukritus termometro stulpeliui ir kelius užklojus sniego sluoksniui, kiekvieno automobilio priežiūra reikalauja papildomų pastangų. O jeigu tas automobilis turi ne vidaus degimo variklį, o yra varomas elektra, klausimų kaip jį prižiūrėti žiemą kyla dar daugiau.
       2021-01-18 09:42:32

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 476 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 3583 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 476 nauji koronaviruso atvejai. Per paskutines 7 dienas teigiamų tyrimų dalis: 11,9% Patvirtintų atvejų skaičius per paskutines 7 dienas: 7548
       2021-01-18 08:08:20

Vėjo elektrinės ir žemdirbystė: ką reikia žinoti ūkininkams?

Kalbant apie elektros energijos gamybą iš atsinaujinančių šaltinių, dažniausiai akcentuojamos tokios globalios naudos, kaip švari vietinė elektra, pagaminta neeikvojant žemės išteklių, nedidelis CO2 pėdsakas, pozityvi įtaka klimato kaitai.
       2021-01-18 07:41:40

Vilniaus Stoties rajono konversija perbraižys būsto paklausos žemėlapį

Nekilnojamojo turto (NT) ekspertai prognozuoja, kad po planuojamos Vilniaus Stoties rajono konversijos pakils Stoties, Naujininkų ir Naujamiesčio mikrorajonuose esančio būsto vertė – pokyčiai NT rinkoje turėtų išryškėti po 5-7 metų.
       2021-01-18 07:11:18

L. Slušnys: vaikas per pamokas žaidžia kompiuterinius žaidimus, neužsipulkite jo

Vaikų ir paauglių psichiatras Linas Slušnys prisipažįsta matantis daugiau nuotolinio ugdymo minusų nei pliusų, ir neabejoja, kad pasibaigus pandemijai vaikai patys norės sugrįžti į mokyklas ir įprastą mokymosi būdą.
       2021-01-18 07:03:51

Kosmetologė pataria, kokia turėtų būti veido odos priežiūra šaltuoju sezonu

„Šaltojo sezono metu daugelis skundžiasi veido odos išsausėjimu – dehidratacija, sudirgimu, paraudimu, dilgčiojimu, pleiskanojimu ir pan. Todėl pagrindinė užduotis žiemą – apsaugoti odą nuo šių nemalonių problemų ir kitų neigiamų išorės faktorių“, - teigia kosmetologė ir Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro profesijos mokytoja Urtė Šveiterienė.
       2021-01-18 06:56:51

Sportas šaltame ore: kada organizmui kyla pavojus

Karantino laikotarpiu dauguma žmonių sportuoja ir mankštinasi gryname ore. Specialistai pataria, kokių saugumo priemonių būtina imtis, kad atšalus orams sportas gamtoje nepakenktų kūnui.
       2021-01-17 09:32:52

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 836 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 5428 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 836 nauji koronaviruso atvejai. Per paskutines 7 dienas teigiamų tyrimų dalis: 12,1% Patvirtintų atvejų skaičius per paskutines 7 dienas: 7845
       2021-01-16 09:32:52

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 1122 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 9540 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 1122 nauji koronaviruso atvejai. Per paskutines 7 dienas teigiamų tyrimų dalis: 12,6% Patvirtintų atvejų skaičius per paskutines 7 dienas: 8500
       2021-01-16 08:48:54

NVSC primena – izoliacijos taisyklių laikytis būtina

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras primena, kad dėl sąlyčio su COVID-19 užsikrėtusiuoju izoliuoti asmenys privalo laikytis izoliavimo taisyklių, su kuriomis jie supažindinami izoliavimo metu. Tai būtina, kad būtų užkirstas kelias infekcijos plitimui visuomenėje.
       2021-01-15 13:08:12

Žiemiškos sąlygos kelia pavojus darbo vietose

Žemą oro temperatūrą ypač aktualu įvertinti dirbantiesiems lauko sąlygomis. Elektros linijų tiesimo, krovimo, kelių, inžinerinių komunikacijų tiesimo ir remonto, miško kirtimo, teritorijų, gatvių, kiemų valymo, statybos ir kiti darbai, atliekami lauke, nesustoja ir žiemą.
       2021-01-15 10:59:13

Skaitmeninės technologijos drebina tradicinio žemės ūkio pamatus

Prof. Astrida Miceikienė, Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos kanclerė Vienas autoritetingiausių pasaulio verslo leidinių „Forbes“ 2017 m. išplatino informaciją apie tai, kad mūsų planetoje visiškai be tiesioginio fizinio žmogaus darbo sėkmingai užaugintas ir nuimtas pirmasis derlius.
       2021-01-15 09:32:52

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 1149 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 9842 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 1149 nauji koronaviruso atvejai. Per paskutines 7 dienas teigiamų tyrimų dalis: 12,9% Patvirtintų atvejų skaičius per paskutines 7 dienas: 9020
       2021-01-15 08:24:06

Išmaniųjų įrenginių kovos: ar planšetė gali atstoti kompiuterį?

Ribos tarp skirtingų išmaniųjų įrenginių kasmet vis labiau nyksta. Planšetės įgyja vis daugiau funkcijų, galios ir universalumo. Todėl dažnam iškyla klausimas, ar galima apsieiti be stacionaraus ar nešiojamo kompiuterio?
       2021-01-15 08:00:56

Kodėl koronavirusas pavojingesnis nėščiosioms ir gimdyvėms?

„Gimdymo metu labiausiai bijojau, kad per medikų dėvimus apsauginius kostiumus, kaukes, skydelius ir kas keturias valandas besikeičiančias pamainas neišgirsiu, ką man sako gydytojai ir nepadarysiu visko taip, kaip reikėtų“
       2021-01-15 07:54:11

Rizika užsikrėsti COVID-19 liga išlieka ir būnant lauke

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) atkreipia dėmesį, kad nesilaikant saugaus atstumo, nedėvint tinkamos apsauginės veido kaukės, užsikrėsti koronavirusu (COVID-19 liga) galima ir būnant lauke, atvirose erdvėse.
       2021-01-15 07:54:11

Jaučiančius COVID-19 simptomus epidemiologai ragina registruotis tyrimui

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai (NVSC), jiems talkinantys savanoriai, atliekantys epidemiologinę diagnostiką, pastebi, kad žmonės neretai, nepaisant jaučiamų koronavirusinei infekcijai (COVID-19) būdingų simptomų, delsia registruotis tyrimui.
       2021-01-15 07:09:38

Sveikesnio gyvenimo receptai: kaip desertuose pakeisti cukrų?

Sausis – mėnuo, kai visi dar turime entuziazmo tesėti sau duotus naujų metų pažadus. Viena sričių, kurios naujų metų pažadai beveik niekada neaplenkia – saldumynų ir desertų vartojimas.
       2021-01-15 07:03:04

Verslas skaitmenizuojasi − LVPA padeda tą daryti sparčiau

Išmanusis įrangos valdymas, robotai, gamybos procesų skaitmeninimas tapo neatsiejamu pažangių ir perspektyvių Lietuvos įmonių atributu. Per pastaruosius penkerius metus LVPA kartu su verslu prie jo modernizavimo prisidėjo beveik 415 mln. Eur investicijomis.
       2021-01-14 09:52:48

Asmens duomenų apsauga: ką galvoja Lietuvos gyventojai

Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos užsakymu 2020 m. pabaigoje atlikta daugiau kaip 1 000 Lietuvos gyventojų apklausa. Ji atskleidė, kad visuomenei asmens duomenų apsauga rūpi, o atlaidumas pažeidėjams šioje srityje mažėja.
       2021-01-14 09:42:12

Praėjusią parą Lietuvoje registruotas 1371 naujas koronaviruso atvejis

Atlikus 10182 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas 1371 naujas koronaviruso atvejis. Per paskutines 7 dienas teigiamų tyrimų dalis: 13,6% Patvirtintų atvejų skaičius per paskutines 7 dienas: 9867
       2021-01-14 08:17:21

Ekspertas pataria, kaip susitvarkyti kompiuterio darbalaukį – ir kam to reikia?

Kompiuterio darbalaukis vieniems – šventa vieta, kur laikomos tik pačios svarbiausios nuorodos ir dokumentai, o pas kitus ir velnias koją nusilaužtų.
       2021-01-14 07:59:43

Sinoptikams prognozuojant -15 laipsnių šalčio, 10 vaistininkės patarimų

Pastaraisiais metais Lietuvoje neužklumpa didesni šalčiai, todėl 15 laipsnių žemiau nulio nukritusi temperatūra, lietuviams jau yra neįprastas reiškinys. „Eurovaistinės“ vaistininkė Vilmantė Uselienė primena, kaip reikėtų elgtis per šalčius ir ko tokiu oru nepamiršti.
       2021-01-13 13:41:27

Norite išsimiegoti? Savo lovą naudokite tik miegui

Miegas – vienas pagrindinių veiksnių lemiančių gerą savijautą. Pandemijos metu dalis visuomenės išbalansavo savo miego ritmą, pradėdami eiti miegoti ir keltis vis kitu metu. Vaistininkai sunerimę, kad miego higienai skiriama per mažai dėmesio.
       2021-01-13 09:39:16

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 1694 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 11369 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 1694 nauji koronaviruso atvejai. Per paskutines 7 dienas teigiamų tyrimų dalis: 14,1% Patvirtintų atvejų skaičius per paskutines 7 dienas: 10828
       2021-01-13 07:18:26

Menininkai apie 1991 m. sausio įvykius: geriau mirti nei grįžti į praeitį

„Kam kilo mintis paišyti ant barikadų – niekas neatsimena. Tekstilės katedra davė kokius 5 litrus dažų ir šluotų. Turėjau tapybos kursą. Su žiguliuku ir visu kursu nuvažiavom prie tų barikadų, išsikrovėm dažus.
       2021-01-12 14:02:21

Tomas Lūža: nepavyksta pastoti – nebijokite kreiptis į specialistus

Žinoma, kad nevaisingumas paliečia pakankamai daug porų, tačiau daugelis vis dar klaidingai vertina priežastis, dėl kurių nepavyksta susilaukti kūdikio. Kokie veiksniai padeda ar trukdo moteriai pastoti?
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.