Naujienos

Renkamės augintinį - nuo ko pradėti?

2020-08-02 18:40:21

Ištikimas šuo, murkianti katė, o gal – ilgaausis triušis? Nusprendus į namus priimti naują šeimos narį – naminį gyvūnėlį, šeimininkai ne retai susiduria su dilema, kaip išsirinkti tinkamiausią augintinį.

Kaip pastebi KIKA veterinarijos gydytoja ir farmacijos vadovė Kamilė Ausmanė, su naujuoju šeimos nariu atsiranda nemažai atsakomybių ir ilgalaikių įsipareigojimų, tad renkantis augintinį vertėtų tinkamai įsivertinti kelis ypač svarbius aspektus.

AUGINTINIO BRUOŽAI IR TEMPERAMENTAS

Pasak K. Ausmanės, pirmas žingsnis svarstant apie augintinį – informacijos rinkimas apie dominančias gyvūnų rūšis, rūšių ir atskirų veislių savybes, poreikius ir gyvenimo trukmę.

„Kiekvienas gyvūnas yra unikalus, tačiau tam tikra rūšis ir veislė gali turėti aiškias savybes, poreikius, kurie gali padėti įsivertinti, ar augintinis jums tinka. Svarbu atkreipti dėmesį, jog įvairios gyvūnų rūšys turi skirtingą šeimininko dėmesio poreikį, taip pat skiriasi jų gyvenimo trukmė. Pavyzdžiui, šunys ir katės vidutiniškai gyvena virš 10 metų ir priklausomai nuo veislės, dažnai mėgsta būti su šeimininku, prisiglausti, tad gali būti puikūs augintiniai šeimai su mažais vaikais.

Tuo tarpu žiurkėnai gyvena žymiai trumpiau ir kaip šinšilos, yra pakankamai jautrūs, gali įkąsti, jei su jais elgiamasi ne tinkamai. Šie gyvūnai taip pat aktyvesni tamsiuoju paros metu, tad dieną gali būti ne tokie judrūs ir žaismingi. Dėl to vertėtų įsivertinti, kokios gyvūno savybės jums tiktų labiausiai ir kuriam laikui, atsižvelgiant į skirtingą augintinių gyvenimo trukmę, esate pasiryžę įsipareigoti“, - pastebi veterinarijos gydytoja.

GYVŪNUI PRITAIKYTOS LAIKYMO SĄLYGOS

Kaip teigia K. Ausmanė, renkantis šeimą papildysiantį gyvūną, ypač svarbu apsvarstyti, ar šeimininko gyvenamoji vieta bus pritaikyta auginti norimą augintinį.

„Kitas svarbus aspektas svarstant, kokį augintinį įsigyti yra gyvenamoji vieta. Kai kuriems naminiams gyvūnams, pavyzdžiui, didesnių veislių šunims, būtinos didelės erdvės, tuo tarpu smulkesni gyvūnai gali gyventi ir mažesniuose namuose jei turi galimybę išeiti į lauką arba pakankamo dydžio aptvarą komfortiškam gyvenimui. Svarbu apsvarstyti, ar didesniam gyvūnui jūsų namuose užteks erdvės ir gyvenamoji vieta jam bus saugi, taip pat, kaip gyvūnas sutartų su kitais augintiniais, jei jų turite“, - pažymi veterinarijos specialistė.

AUGINTINIS PAGAL ŠEIMININKO GYVENIMO BŪDĄ

Veterinarijos gydytoja teigia, jog ypač svarbu apgalvoti ne tik apie augintinio poreikius, tačiau ir apsvarstyti, ar pasirinktas augintinis tinka šeimininko gyvenimo būdui.

„Augintinio įsigijimas yra didelis įsipareigojimas, tad svarbu apgalvoti, ar pasirinktas augintinis atitiks jūsų gyvenimo būdą. Pavyzdžiui, jei gyvenate aktyviai ir augintinio treniruotėms galite skirti pakankamai laiko, jums puikiai tiktų fizinės iškrovos reikalaujantis šuo. Tuo tarpu, jei propaguojate lėtesnį gyvenimo būdą, vertėtų rinktis katę, triušį ar mažiau aktyvios veislės šunį.

Visgi, jei dirbate įtemptu darbo grafiku, gali būti sunku pasirūpinti didesniu gyvūnu, kuriam reikės skirti daug laiko ir priežiūros – ilgų pasivaikščiojimų kelis kartus per dieną, nustatyto šėrimo laiko, tam tikrų higienos procedūrų. Tokiu atveju mažesni gyvūnai, tokie, kaip jūrų kiaulytės, žiurkėnai ar žuvys, gali būti tinkamesnė alternatyva. Taip pat jei daug keliaujate ar retai būnate namuose, turėtumėte prisiminti, jog kai kurie gyvūnai, pavyzdžiui, šunys, negali būti paliekami vieni ilgam“, - teigia K. Ausmanė.

ŠEIMININKO FINANSINIS STABILUMAS

Veterinarijos gydytoja papildo, jog renkantis gyvūną svarbu nuspręsti, ar šeimininkas yra pasiruošęs priimti finansinį įsipareigojimą, kurio reikalauja norima augintinio rūšis.

„Svarbu įsivertinti ir finansines galimybes pasirūpinti augintiniu, kadangi kai kurios naminių gyvūnų rūšys ar veislės turi specialių poreikių, kuriems gali prireikti papildomų išlaidų ar pastangų. Planuojant išlaidas, skirtas gyvūnui, reiktų apsvarstyti augintinio maisto, priežiūros priemonių, treniruočių ir sveikatos priežiūros poreikius bei įsitikinti, jog tai galite sau leisti“, - pažymi K. Ausmanė.

Į PAGALBĄ - PATYRĘ EKSPERTAI

Veterinarijos specialistė papildo, jog susidūrus su sunkumais renkantis augintinį, verta pasikonsultuoti su patyrusiais ekspertais, o apsisprendus dėl gyvūno rūšies – apsvarstyti vietas, kuriose jį galima įsigyti.

„Jei šeimininkas dvejoja, koks augintinis jam būtų tinkamiausias, išsirinkti gali padėti patyrę ekspertai – specializuotose gyvūnų parduotuvėse dirbantys konsultantai, gyvūnų veisėjai ar veterinarai. Šie specialistai gali padėti geriau suprasti gyvūno poreikius ir patarti, ar jie bus suderinami su jūsų gyvenimo būdu. Apsisprendus dėl gyvūno rūšies, svarbu pasidomėti vietomis, iš kurių jį bus galima įsigyti.

Dažniausiai gyvūnai įsigyjami specializuotose gyvūnų parduotuvėse ir patikimose veisyklose – pastaruoju atveju užtikrinama, jog gyvūnas į šeimininko namus atkeliaus sveikas ir perėmęs geriausius iš tėvų paveldėtus bruožus. Taip pat vis daugiau žmonių dairosi į gyvūnų prieglaudas ir suteikia antrą šansą namų netekusiems gyvūnams. Visgi prieš tai vertėtų pasidomėti gyvūno atkeliavimo į prieglaudą istorija ir jau susiformavusiomis charakterio savybėmis, kadangi augintiniui patyrus traumą, gali tekti praleisti nemažai laiko jį auklėjant bei prisijaukinant“, - teigia K. Ausmanė.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2021-05-09 20:30:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 883

Atlikus 13039 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 883. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-08 19:30:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1512

Atlikus 25684 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1512. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-07 16:30:46

SM apgailestauja dėl neišsamiai išdiskutuoto skaitmeninio radijo projekto

Susisiekimo ministerija atsiprašo dėl visuomenėje ažiotažą sukėlusio skaitmeninio radijo projekto, pasiūlius jį įtraukti į Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo planą (toliau – RRF).
       2021-05-07 13:30:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1244

Atlikus 26729 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1244. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-06 13:49:15

Belaidžių ausinių priežiūra: ką daryti, kad tarnautų ilgai ir laimingai?

Ne kartą kalbėta apie tai, kad išmanieji telefonai mums gali tarnauti geriau bei ilgiau, jeigu jiems padėsime ir patys. Pavyzdžiui, nepaliksime krauti per naktį, naudosime nuo smūgių apsaugančius dėkliukus arba saugosime nuo išorinių veiksnių – karščio, šalčio ar smėlio.
       2021-05-06 13:46:46

Klaidos, kurias daro įsigijusieji vejos robotus: toks elgesys – kelias į gedimus

Robotizacija iš vidaus patalpų keliasi į lauką. It ant mielių Lietuvoje auga robotų vejapjovių populiarumas. Šių išmanių vejos priežiūros pagalbininkų gamintoja „Husqvarna“ atskleidžia, kad 2020 m. robotų vejapjovių pardavimai šoktelėjo 77 proc., palyginti su ankstesniais metais.
       2021-05-06 13:43:32

Greitai išsikraunantis telefonas – kaip to išvengti?

Išmanieji telefonai šiandien tampa vis galingesni ir naudotojams suteikia daugiau galimybių. Tačiau šie technologiniai pasiekimai ir inovacijos netenka prasmės, jei telefonas nespėja vytis šiandienio gyvenimo ritmo ir nuolat išsikrauna – dažniausiai pačiu netinkamiausiu metu.
       2021-05-06 13:39:13

Pensinio amžiaus kartelė pasaulyje: riba svyruoja nuo 49 iki 70 metų

Senstanti visuomenė ir ilgėjanti žmonių gyvenimo trukmė visame pasaulyje skatina diskusijas apie valstybių socialinės apsaugos sistemų stabilumą. Dalis šalių – tarp jų ir Lietuva – jau imasi atitinkamų priemonių bei ilgina pensinį piliečių amžių.
       2021-05-06 13:30:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1340

Atlikus 24629 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1340. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-05 18:15:30

Išmanūs namai: ką renkasi lietuviai?

Įrenginėdami būstą lietuviai vis dažniau renkasi inovatyvius namų sprendimus. Išmanūs namai turi daugybę galimybių, kurios ne tik palengvina kasdienį gyvenimą, bet ir leidžia sutaupyti.
       2021-05-05 17:56:00

Lemtingas laikas iki trejų metų: ką žinoti turi tėvai?

Pasiekimai moksluose ir darbe, kasdieniai įpročiai, santykiai ir sveikata, kaip žmogui seksis įvairiose srityse, yra nulemiama per pirmąsias 1000 jo gyvenimo dienų, sako mokslininkai.
       2021-05-05 17:49:20

Kokia IT sistema padėtų atlaikyti masinės vakcinacijos apkrovas Lietuvoje?

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys praėjusią savaitę pabrėžė, kad Lietuvoje masinė vakcinacija gali būti vykdoma tik etapais, mat suteikus galimybę vienu metu registruotis visiems norintiems – apkrovos neatlaikytų jokia informacinė sistema.
       2021-05-05 15:49:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1304

Atlikus 25132 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1304. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-04 17:56:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1055

Atlikus 9109 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1055. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-03 16:56:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 714

Atlikus 9109 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 714. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-02 21:36:03

K. Glavecko vizija Lietuvai: ryški šviesa niūrioje tikrovėje

Ryški šviesa, laisvo oro gūsis ir vilties spindulys – tokios buvo profesoriaus Kęstučio Glavecko paskaitos mūsų kartai. Tikrovė, kurioje mes visi dusome, nuo jo žodžių prarasdavo savo niūriuosius kerus.
       2021-05-02 20:50:27

Lietuvos ir Lenkijos Prezidentai – vieningai apie regioninį bendradarbiavimą

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda su pirmąja ponia Diana Nausėdiene pradėjo vizitą Lenkijos sostinėje Varšuvoje, kur pirmadienį dalyvaus iškilmingoje Gegužės 3-iosios Konstitucijos 230-ųjų metinių minėjimo ceremonijoje.
       2021-05-02 16:52:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 951

Atlikus 16934 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 951. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-01 20:10:06

Premjerė: per 17 narystės ES metų daug pasiekėme ir išmokome

Sveikindama piliečius Lietuvos narystės Europos Sąjungos (ES) 17-ųjų metinių proga, Premjerė Ingrida Šimonytė pabrėžė narystės svarbą Lietuvos vystymuisi ir stiprėjimui.
       2021-05-01 12:52:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1415

Atlikus 17053 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1415. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-30 15:38:47

Iki 5 tūkst. eurų bus didinamos išmokos gyventojams už įsigytą elektromobilį

Siekdama mažinti neigiamą transporto keliamos taršos poveikį klimatui, Aplinkos ministerija numato padidinti Klimato kaitos programos kompensacines išmokas gyventojams už įsigytą elektromobilį.
       2021-04-30 15:36:16

Kaip dirbtinis intelektas gali išgelbėti sveikatos apsaugos ateitį?

Pandemijai atskleidus sveikatos apsaugos sistemos pažeidžiamumą, Europos inovacijų ir technologijų bendruomenė „EIT Health“ skatina Europos sveikatos priežiūros paslaugų teikėjus naudotis dirbtinio intelekto ir technologijų teikiamomis galimybėmis.
       2021-04-30 12:32:42

Laikas pasirūpinti lauko terasa: kaip ją papuošti?

Atėjus šiltajam sezonui laukiame, kada galėsime kuo daugiau laiko praleisti lauke, gryname ore besidžiaugdami saulės spinduliais ir šiluma. Natūralu, kad tokiu metu didelis dėmesys skiriamas terasoms, kur gera leisti kiekvieną laisvą akimirką.
       2021-04-30 10:21:56

Vestuvės per pandemiją: ar įmanoma susikurti išskirtinę šventę?

Panašu, kad ir šiais metais vestuvės vyks su tam tikrais pandemijos padiktuotais apribojimais. Nors tai jaukia įsimylėjėlių planus, sukurti gražiausią gyvenimo šventę padeda ir išmaniosios technologijos.
       2021-04-30 10:19:37

6 sėkmingų žmonių įpročiai, kurie padeda taupyti ir nesukti galvos dėl pinigų

Dar mokykloje esame išmokyti skaičiuoti ir įveikti sudėtingas formules. Tačiau su tikrais gyvenimiškais finansais susiduriame, kai tenka žengti koją į suaugusiųjų pasaulį ir pradėti valdyti savus pinigus.
       2021-04-30 10:09:55

Vegetariškos alternatyvos: daržovės ant grilio įtiks išrankiausiam skoniui

Pavasarį įsibėgėjant kepsninių sezonui, grilio tradicijos tampa vis universalesnės ir ant grotelių dažnai atsiduria ne tik mėsa ar dešrelės, bet ir daržovės. Kepsninėje ruoštos daržovės gali tapti ir gardžiu garnyru, ir puikiu pagrindiniu patiekalu.
       2021-04-30 10:05:19

Kaip susigrąžinti dingusį šunį: į pagalbą ateis mobilioji programėlė

Jungtinėse Valstijose šiuo metu kuriama ir jau vartotojų testuojama mobilioji programėlė gali išvaduoti keturkojų augintinių šeimininkus nuo vieno didelio rūpesčio – „NOSEiD“ aplikacija padės dingusiems šunims rasti savo namus.
       2021-04-30 10:03:00

Į kosmosą pakilo antras lietuvių „NanoAvionics“ JAV bendrovei sukurtas palydovas

Ankstų ketvirtadienio rytą Lietuvos laiku iš Prancūzijos Gvianos mieste Kourou esančio kosmodromo pakilo Europos kosmoso bendrovės „Arianespace“ raketa „Vega“, kurioje – dar vienas Lietuvos mažųjų palydovų kūrėjos „NanoAvionics“ pagamintas palydovas.
       2021-04-30 09:57:04

Mirė Seimo narys Kęstutis Glaveckas

Balandžio 30 d. mirė ilgametis Seimo narys, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras, ekonomistas Kęstutis Glaveckas. K. Glaveckas gimė 1949 m. balandžio 30 d. Vilniuje medicinos darbuotojo Vlado Glavecko (1926–2002) ir buhalterės Veronikos Laurinavičiūtės Glaveckienės (1927–2010) šeimoje.
       2021-04-30 09:54:31

Penkeri „Lidl“ metai Lietuvoje: 5 permainos, kurias lėmė prekybos tinklo startas

Lietuvoje prieš penkerius metus veiklą pradėjęs „Lidl“ į šalį įnešė naujų tarptautinių vėjų ir šviežių idėjų. Tai lėmė ne tik sėkmingą prekybos tinklo įsitvirtinimą, bet ir aukštesnę kartelę daugybėje mažmeninės prekybos sričių.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.