Naujienos

Kodėl žindyti viešai vis dar yra stigma?

2020-08-06 08:40:14

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, dėl pasirinkimo maitinti krūtimi kiekvienais metais daugiau kaip 823 tūkst. vaikų ir daugiau kaip 20 tūkst. motinų išvengia mirties.

Kiek svarbi aplinkinių parama, paskatinimas stengtis kuo ilgiau žindyti kūdikį, aiškina žindymą remiančios organizacijos VšĮ „Pradžių pradžios“ žindymo konsultantė Rasa Siudikienė. Patirtimi dalijasi žinomos mamos.

Drąsa keičia visuomenės požiūrį

Žindymo konsultantė Rasa Siudikienė mamytes ragina viešai žindyti drąsiai – mat tik taip bus pasiektas laisvesnis visuomenės požiūris į žindymą. Tik moterų drąsa lemia, kad aplinkiniai į žindančias mamas reaguoja vis palankiau.

„Vyresnių moterų požiūris į viešą žindymą po truputį keičiasi teigiama linkme, nes mato, kaip jų dukros tą daro laisvai. Jei prieš keletą metų vyresnio vaiko žindymas viešumoje atrodydavo mažų mažiausiai keistas, priskiriamas mamos fanatizmui, maksimalizmui, dabar tai stebina gerokai mažiau“, – geras permainas pastebi žindymo konsultantė Rasa Siudikienė.

Na, o tai, kad žindomą mažylį mamos dažnai dangsto skarele, žindymo konsultantė sako - be reikalo.

„Juk laižydami ledus nesidangstome rodydami liežuvį, nesislepiame valgyti ledų į tualetą, kodėl reikėtų dangstytis šiuo atveju?“ - stebisi R.Siudikienė.

Anot jos tie, kas neigiamai reaguoja į žindymą viešumoje, laido replikas ne dėl to, kad tai daroma neestetiškai, neprisidengiat ar perdėm atvirai, bet iš principo, kad tai daroma ne namuose.

„Kiek esu susidūrusi su mamomis, kurios patyrė įtampą viešai žindydamos kūdikį, galiu teigti, kad piktus komentarus dėl to dažniausiai laido moterys. Moterys moterims yra žiaurios“, - sako žindymo konsultantė R.Siudikienė.

Problema – specialistų nekompetencija

Vis dėlto neigiami aplinkinių komentarai dėl viešo žindymo – ne svarbia priežastis, kodėl mamos nustoja tai daryti apskritai. Specialistės teigimu, didžiausia problema – nekompetentingi gydytojų patarimai.

R.Siudikienė dalinasi liūdna Lietuvos ir pasaulio statistika: nors iš gimdymo namų išvažiuoja beveik šimtas procentų žindančių mamų, po kelių mėnesių jų lieka vos trisdešimt procentų. „Mamos nurodo, kad iš gydytojų išgirdo žindymui kenkiančią informaciją: esą kūdikis priauga nepakankamai svorio, gauna nepakankamai pieno, esą jį reikėtų nusitraukti ir pamatuoti kiekį. Nepaisant to, jog įžvalgomis dalijasi specialistai baltu chalatu, tai parodo, kad šie laktacijos principų neišmano“, - teigia pašnekovė.

„Tenka žurnaluose matyti pasisakant medikus, kad mamos pienas po metų nebevertingas. Tai parodo, kad specialistas anglų kalba neskaito naujausių mokslinių tyrimų, dalinasi pasenusiomis žiniomis. Be abejo, kai tai teigia medikai, žmonės jais patiki“, - kalba žindymo konsultantė.

Nors dauguma mamų yra apsisprendusios žindyti, nesulaukia reikiamos pagalbos ir dėl skaudamų krūtų. Informacijos, kaip tai įveikti, pakankamai negauna nei gimdymo namuose, nei iš šeimos gydytojo.

„Lietuvoje žindymo konsultantai nėra įteisinta profesija, dėl to mamos kenčia nežinodamas kur kreiptis. Džiugu, kad yra žindymo entuziastų, kurie baigė sertifikuotus kursus užsienio šalyse, todėl šiokia tokia pagalba yra. Tik vargu ar kreipiasi“, - apmaudauja R.Siudikienė.

Pagalbos ieško vyrai

Specialistė pastebi, kad žindymas naujagimio susilaukusiai šeimai yra vertybė, todėl pagalbos dažnai ieško ne pačios žindyvės, o jų vyrai. Mat dažnai iš nuovargio, nusivylimo ir skausmo žindyvės pritrūksta jėgų to imtis.

Nors moraliai mamą šeima dažniausiai palaiko, kompetentingai padėti negali net ir močiutės - šios pačios turėjo liūdną žindymo patirtį, kuri baigėsi mastitu, pieno trūkumu.

„Pačios mamos ieškoti pagalbos dažniausiai tiesiog nepajėgia, nes yra per daug pavargusios, nusivylusios. Verkia, negali nė sakinio pasakyti. Jos ne taip įsivaizdavo žindymą. Nesitikėjo, kad bus taip sunku. Nuolat girdžiu mamas klausiančias, kodėl niekas jų neinformavo, kad žindyti bus sunku. Visi tik kalba apie gimdymą ir kūdikio kraitelį, bet apie žindymo sunkumus – ne“, - sako pašnekovė.

R.Siudikienė atkreipia dėmesį, kad mamų žurnaluose šalia mišinėlių reklamos ne visada pasisako kompetentingi specialistai. O štai mamos pienas – nemokamas maisto šaltinis. „Žindymu nėra uždirbami pinigai, taigi ir nėra, kas remia paties žindymo“, - paaiškina ji.

Trūksta subtilumo

Dviejų vaikų mama dainininkė Baiba Skurstenė-Serdiukė sako, kad šiandien prie viešo žindymo stigmatizavimo labiausiai prisideda... pačios mamos! Nors Baiba nesigėdi kūdikį pamaitinti viešai, moteris įsitikinusi, jog šis veiksmas turėtų būti subtilus ir estetiškas.

„Sykį lankydamasi prekybos centre priešais akis išvydau mamytę, kuri tiesiog kone iki pusės išsirengusi, neprisidengusi skarele atsisėdo salės vidury žindyti. Nors pati viešai žindau kūdikį, toks vaizdas suglumino. Pasidarė nepatogu - nusisukau. Ši moteris, ko gero, sulaukė ne vieno kreivo žvilgsnio“, - kaip ir kada į mamytes krypsta piktos akys sako dainininkė Baiba Skurstenė-Serdiukė. - Jei mama tai darytų subtiliai, prisidengusi skarele, niekas turbūt net neatkreiptų į tai dėmesio, bet įžūlus, drąsus krūtinės demonstravimas net nėra estetiška.“

Žinoma mamytė tikina pati kreivų žvilgsnių žindydama savo vaikus nesulaukianti, nes tai stengiasi daryti pernelyg to nedemonstruodama.

„Man tai labai intymu. Vis dėlto tai moters nuogas kūnas. Viešai žindau tik prie šeimos narių ar artimų draugų, prieš tai jų pasiklaususi, ar jie ne prieš. Jei sėdėtume kavinėje su draugėmis ir gertume kavytę, o čia staiga išsitraukčiau „papą“, kalba lyg niekur nieko nesitęstų toliau“, - šypteli Baiba. - Nebūtina sėdėti priešais paradą, kai galima išsirinkti atokesnę, ramesnę vietelę. Jei mamos rodytų daugiau subtilumo, sulauktų ir daugiau pagarbos, mažiau piktų akių, viešas žindymas nebūtų tabu, kaip dar šiandien dažnai yra.“

Nesuko dėl to galvos

Žinomas televizijos veidas, septynmetės Lukrecijos mama Karolina Liukaitytė-Čelkienė sako niekada nejutusi įtampos žindydama viešai. Tai drąsiai darydavo tiek nuošalesniuose parkuose, tiek prekybos centre ant suoliuko.

„Niekada dėl to iš aplinkinių replikų nebuvau sulaukusi, tačiau neabejoju turėčiau ką jiems atsakyti. Tiesa, dar prieš gerus šešerius metus pasigesdavau jaukesnių žindymui skirtų vietų – mamos kambarių, tai buvo didelė naujiena, kuri rodydavo pažangų įstaigos lygį“, - prisimena Karolina Liukaitytė-Čelkienė.

Tačiau specializuotų vietų nebuvimas, anot jos, tikrai ne kliuvinys pažindyti mažylį.

„Esu žindžiusi vaiką ir žiemą prie minus dvidešimt laipsnių lauke ant suoliuko. Ne problema man buvo nei parkų suoliukai, nei parduotuvės. Kūdikiui nepasakysi palauk. Kai norime valgyti, vargu ar patys lekiame kur nors slėptis. Vargu ar mums patiems būtų malonu atsisėdus ant klozeto valgyti pietus. Tas pats yra ir su kūdikiais“, - įsitikinusi pašnekovė.

Būdama aktyvi keliautoja Karolina sako laisvai jautėsi žindydama tiek užsienyje, tiek ir Lietuvoje. Mama spėja, galbūt komfortiškai jautėsi dėl to, kad patekdavo tiesiog į tas vietas, kur žmonės yra tolerantiški.

„Lukrecija iki metų ir keturių mėnesių daugiausiai tik ir valgė mano pieną. Man tai buvo natūralus dalykas, dėl kurio nesijaučiau nepatogiai. Tiesa, nepatogu ėmė darytis, kai vaikas tapo smalsesnis, aktyvesnis. Metukų ji jau norėjo valgyti ir atsigulus ir atsistojus, ir koja pakėlus, ir žemyn galva. Kai prasidėjo tokie triukai, pačiai buvo sudėtingiau susitvarkyti. Kūdikį gi maitinti gali ramiai – prisidengti skara, o didesnis vaikas nebenori būti pakištas po skraiste ar šaliku“, - prisimena Karolina.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:



Daugiau naujų naujienų
       2024-03-28 13:42:30

Daugiau nei ketvirtadalis vairuotojų vėluoja laiku atlikti techninę apžiūrą

Nors Lietuvos įstatymai įpareigoja vairuotojus kas 2 metus atlikti automobilio techninę apžiūrą, 2023 m. „Transekstos“ duomenimis, net 26 proc. automobilių savininkų pernai vėlavo tai padaryti.
       2024-03-28 13:39:30

Pasiūlymas internete lėmė prarastą laisvę: kaip atskirti verbavimą?

„Siūlome nemokamai mokytis anglų kalbos ir šokių“ – toks, atrodytų, nekaltas skelbimas internete tapo lemtingu net apie 50 merginų Lietuvoje. Už „nemokamas“ pamokas jos galiausiai priverstos atsiskaityti priverstiniu darbu striptizo klube.
       2024-03-28 12:30:19

Stalo žaidimai šeimai: linksmybės ir mokymosi derinys

Stalo žaidimai – tai ne tik puikus būdas praleisti laiką su šeima, bet ir galimybė mokytis bei tobulėti. Nuo senovės Egipto ir Mesopotamijos laikų žmonės rinkdavosi prie bendro stalo žaisti žaidimus, kurie lavintų protą, strateginį mąstymą ir socialinius įgūdžius.
       2024-03-27 16:28:16

Taip įdarytų kiaušinių dar neragavote: nustebinsite visą šeimą

Dienoms iki Velykų sparčiai tirpstant ir šventei neišvengiamai artėjant, daugelis sprendžiame dilemą, ką gaminti ir kokiomis vaišėmis nustebinti artimuosius. Visuomet pravers, jei išsisaugosime greitai paruošiamų užkandžių receptų.
       2024-03-27 09:58:27

Kaip keičiasi vairavimo įpročiai persėdus į elektromobilį?

Nors šiandien didelę dalį naudojamo transporto vis dar sudaro benzininiai ar dyzeliniai automobiliai, perėjimas prie aplinką tausojančių elektromobilių įgauna vis didesnį pagreitį.
       2024-03-27 09:50:59

4 išmanūs sprendimai, leidžiantys efektyviai taupyti elektrą

Ar kada nors pagalvojote, kad įmanoma padidinti saugumą, palengvinti savo buitį ir dar sumažinti sąskaitas už elektrą? Aktyviai tobulinamos išmaniosios sistemos ne tik padeda siekti šių tikslų, bet ir nereikalauja daug investicijų, o jų nauda pajuntama gana greitai.
       2024-03-27 09:39:24

Žinomas treneris: trys klaidos, kurias daro tėvai mokydami vaikus plaukti

„Didelę dalį iš „tėvų mokyklos“ į baseiną ateinančių vaikų plaukti tiesiog mokome iš naujo, „nuo nulio“. Tėčiai, mamos, seneliai ir kiti artimieji, net jei yra labai geri plaukikai, mokydami yra linkę daryti klaidų, kurios gali būti lemtingos vandenyje“.
       2024-03-27 09:32:07

Delsimas mažinti naftos degalų vartojimą kainuoja 1 mln. eurų per darbo dieną

Kiekviena darbo diena, per kurią nepriimami sprendimai mažinti naftos degalų vartojimą transporto sektoriuje, Lietuvos biudžetui tiesiogiai reiškia apie 1 mln. eurų praradimų – negautų pajamų ir atsiradusių papildomų išlaidų.
       2024-03-27 09:26:50

Sinchronizuotas palūkanų karpymas Europoje ir nerimo ženklai JAV

2024-uosius rinka pradėjo optimistinėmis nuotaikomis: tiek rinkos dalyviai, tiek paskolų turintys gyventojai ir verslai nekantrauja, kada gi pasaulio centriniai bankai pirmą kartą sumažins bazinę palūkanų normą.
       2024-03-26 09:27:44

„Tele2“ tinkle jau veikia nauji dvylikaženkliai numeriai: numerių pakaks

Mobiliojo ryšio operatoriaus „Tele2“ tinkle jau pradėjo veikti pirmieji dvylikos simbolių telefono numeriai. Atsižvelgiant į šalyje atsiradusį naujų telefono numerių stygių, galimybę naudoti dvylikaženklius numerius pasiūlė Lietuvos Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT).
       2024-03-22 17:06:36

Vandens someljė atsakė į amžiną klausimą: ar sveika gerti mineralinį vandenį?

Vanduo – svarbiausias gyvybės šaltinis žemėje, sudarantis net 60–75 proc. žmogaus kūno masės. Sertifikuota vandens someljė Aistė Miliūtė pabrėžia, kad vandenyje esantys mineralai – organizmo trąšos, kurios būtinos kiekvienam žmogui.
       2024-03-21 18:33:11

Finansinių apgavysčių mastai auga: kieno naudai veikia dirbtinis intelektas?

Finansinės institucijos ir elektroninis verslas nuolat tobulina sistemų saugumą, aktyviai užsiima vartotojų informacinio raštingumo edukacija, o auganti dirbtinio intelekto (DI) pažanga sparčiai prisideda prie inovatyvių verslo sprendimų.
       2024-03-20 17:40:16

Kaip atskirti alergiją nuo peršalimo ligų ir gripo?

Pavasaris pasižymi ne tik ilgesnėmis dienomis ar šiltesniu oru, bet ir gausesniu žiedadulkių bei kitų ore tvyrančių alergenų kiekiu. Sezoninės alergijos dėl savo simptomų dažnai maišomos su peršalimo ligomis arba gripu, tačiau vaistininkai perspėja, kad būtina žinoti, nuo ko gydomasi.
       2024-03-20 17:21:02

Atakuojami Ukrainos televizijos kanalai palydove „Eutelsat Hotbird“

Pranešama, kad Ukrainos tarptautiniai kanalai „Freedom“ ir „Dom“, transliuojantys iš „Eutelsat HotBird“ palydovo, buvo užstrigę.
       2024-03-19 16:58:06

Pasitikrinkite dar kartą: primena, kaip telefone įsijungti saugos pranešimus

Lietuvoje reguliariai vykdomos civilinės saugos pratybos, gamtos stichijos – tai kelios priežastys, dėl kurių šalies gyventojai į mobiliuosius telefonus gauna informacinius perspėjimo pranešimus.
       2024-03-19 10:18:35

Ilgesnės dienos – mažesnės elektros sąskaitos: kokie įpročiai jas dar sumažins?

Šiltuoju metų laiku įprastai tikimės sulaukti mažesnių sąskaitų už dujas, šiluminę ar elektros energiją. Vis dėlto kartais sąskaitos ne mažėja, o priešingai – išauga.
       2024-03-18 11:21:18

Vairuotojų išbandymas duobėtais keliais, gatvėmis: nuostoliai siekia tūkstančius

Atėjus pavasariui vairuotojų gyvenimą kartina duobės mūsų šalies gatvėse ir keliuose. Pataikius į duobę kartais pakanka pakeisti padangą, tačiau dažnai transporto priemonę, deja, tenka gabenti į remonto dirbtuves.
       2024-03-15 16:47:59

ES reguliavimas „ChatGPT“ ir dirbtiniam intelektui: pliusų daugiau, nei minusų?

Šią savaitę Europos Parlamentas (EP) vienbalsiai patvirtino taisyklių rinkinį, kuris reguliuos dirbtinio intelekto (DI) įrankius, įskaitant „Google Gemini“ ir „ChatGPT“.
       2024-03-15 15:20:11

Skrendame dažnai, suprantame mažai: 9 keisti faktai apie aviaciją

Aviacijos specialistai skaičiuoja, kad kasmet lėktuvais skrenda apie 4,5 mlrd. žmonių. Be to, šios transporto priemonės kasmet pergabena apie 60 mln. tonų krovinių. Šie skaičiai, ko gero, būtų dar didesni, jeigu ne aviaciją kiek pristabdžiusi pandemija.
       2024-03-15 14:32:47

Lietuvoje pasirinktas 5G diegimo būdas gerina ne visus kokybės parametrus

Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) 2023 m. atliko mobiliosios interneto prieigos paslaugų kokybės rodiklių įvertinimo matavimus Lietuvos teritorijoje veikiančiuose operatorių UAB „Bitė Lietuva“, Telia Lietuva, AB, UAB „Tele2“ tinkluose.
       2024-03-12 13:43:04

Odos niežulį gali sukelti net patiriamas stresas ar įtampa

Odos niežulys – itin varginantis pojūtis, galintis kilti dėl pačių įvairiausių veiksnių. Dažnai visai nesudėtinga atpažinti jo priežastį, pavyzdžiui, reakciją į vabzdžio įkandimą, tačiau pasitaiko, kad niežulys nepraeina net nesant jokiems matomiems odos pakitimams.
       2024-03-12 13:38:53

Žvejyba – ar tikrai verta?

Žvejyba nėra tik žuvų gaudymas; tai laisvalaikio praleidimo būdas, aistra ir veikla, kuri turi gilią reikšmę daugeliui žmonių visame pasaulyje. Nuo ramybės akimirkų, praleistų prie vandens, iki didžiulio džiaugsmo, kurį suteikia didelio laimikio sugavimas. Žvejyba teikia daugybę patirčių, kurios praturtina tiek protą, tiek sielą.
       2024-03-12 12:50:01

Skelbiami „Auksinių scenos kryžių“ nominantai

Profesionaliojo scenos meno vertinimo komisija iš 93-ių pateiktų pasiūlymų išrinko „Auksinių scenos kryžių“ nominantus už 2023 m. kūrybą pagal atskiras kategorijas.
       2024-03-08 18:44:44

FM siūlo reikšmingai didesnes baudas ir daugiau saugiklių azartiniams lošimams

Finansų ministerija pristatė parengtas azartinių lošimų įstatymo (ALĮ) pataisas, kuriomis reikšmingai didinamos baudos azartinių lošimų organizatoriams už įstatymo reikalavimų nevykdymą.
       2024-03-08 10:16:10

Amžiui nepavaldus kelionių troškimas: kur dažniausiai keliauja senjorai?

Kelionių organizatoriai pastebi, kad kasmet vis daugiau vyresniosios kartos atstovų nori pažinti pasaulį ir leidžiasi atostogauti į svečias šalis. „Tez Tour“ atlikto visuomenės tyrimo duomenimis, 55 metų ir vyresni asmenys sudaro apie 20 proc. visų keliautojų.
       2024-03-07 20:15:00

„Bitė“ nutraukia 4G namų maršrutizatorių prekybą

„Bitė Lietuva“ stabdo 4G namų maršrutizatorių prekybą. Vietoje jų naujieji 5G įrenginiai, kurie padės naudotis dar spartesniu ir stabilesniu internetu. Naudojantys 4G maršrutizatorius pokyčio nepajaus, pasak ekspertų, naujieji įrenginiai suteiks 10 kartų greitesnį internetą bei atvers galimybes naudotis naujomis paslaugomis.
       2024-03-07 20:09:02

Įpročiai iš vaikystės: 5 smagūs būdai, padėsiantys vaikams gyventi tvariau

Didžioji dalis mūsų įpročių yra įgyjami dar vaikystėje, todėl labai svarbu apie aplinkai ir žmonėms draugiško gyvenimo būdo naudą savo atžaloms pasakoti nuo pat mažų dienų.
       2024-03-07 13:40:46

Atkreipia dėmesį į dažniausias vaistų nuo skausmo vartojimo klaidas

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto praėjusiais metais pateiktais duomenimis, Lietuvoje net ketvirtadalis žmonių kenčia nuo nugaros ar kaklo skausmų, o beveik vienas iš penkių – nuo rankų, kojų skausmo.
       2024-03-07 13:00:00

Tenusišypso Jums Viešpats, Maestro Rimai Tuminai

Eidamas 73-iuosius metus, kovo 6 d. mirė Valstybinio Vilniaus mažojo teatro įkūrėjas, ilgametis šio teatro meno vadovas režisierius Rimas Tuminas. Simboliška, kad vos prieš keletą dienų, kovo 2-ąją, paminėję Valstybinio Vilniaus mažojo teatro 34-ąjį gimtadienį, dabar atsisveikiname su jo pradininku Maestro Rimu Tuminu.
       2024-03-06 16:40:13

„Elektrum Lietuva“ pajamos augo 1,7 karto, pelnas – 5 kartus

Didžiausiai Baltijos šalyse žaliosios elektros gamintojai Latvijos energetikos grupei „Latvenergo“ priklausanti bendrovė „Elektrum Lietuva“ neaudituotais duomenimis pernai gavo 357 mln. eurų pajamų ir uždirbo 3,3 mln. eurų grynojo pelno – atitinkamai 1,7 ir 5 kartus daugiau negu 2022 m.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.