Naujienos

Kodėl žindyti viešai vis dar yra stigma?

2020-08-06 08:40:14

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, dėl pasirinkimo maitinti krūtimi kiekvienais metais daugiau kaip 823 tūkst. vaikų ir daugiau kaip 20 tūkst. motinų išvengia mirties.

Kiek svarbi aplinkinių parama, paskatinimas stengtis kuo ilgiau žindyti kūdikį, aiškina žindymą remiančios organizacijos VšĮ „Pradžių pradžios“ žindymo konsultantė Rasa Siudikienė. Patirtimi dalijasi žinomos mamos.

Drąsa keičia visuomenės požiūrį

Žindymo konsultantė Rasa Siudikienė mamytes ragina viešai žindyti drąsiai – mat tik taip bus pasiektas laisvesnis visuomenės požiūris į žindymą. Tik moterų drąsa lemia, kad aplinkiniai į žindančias mamas reaguoja vis palankiau.

„Vyresnių moterų požiūris į viešą žindymą po truputį keičiasi teigiama linkme, nes mato, kaip jų dukros tą daro laisvai. Jei prieš keletą metų vyresnio vaiko žindymas viešumoje atrodydavo mažų mažiausiai keistas, priskiriamas mamos fanatizmui, maksimalizmui, dabar tai stebina gerokai mažiau“, – geras permainas pastebi žindymo konsultantė Rasa Siudikienė.

Na, o tai, kad žindomą mažylį mamos dažnai dangsto skarele, žindymo konsultantė sako - be reikalo.

„Juk laižydami ledus nesidangstome rodydami liežuvį, nesislepiame valgyti ledų į tualetą, kodėl reikėtų dangstytis šiuo atveju?“ - stebisi R.Siudikienė.

Anot jos tie, kas neigiamai reaguoja į žindymą viešumoje, laido replikas ne dėl to, kad tai daroma neestetiškai, neprisidengiat ar perdėm atvirai, bet iš principo, kad tai daroma ne namuose.

„Kiek esu susidūrusi su mamomis, kurios patyrė įtampą viešai žindydamos kūdikį, galiu teigti, kad piktus komentarus dėl to dažniausiai laido moterys. Moterys moterims yra žiaurios“, - sako žindymo konsultantė R.Siudikienė.

Problema – specialistų nekompetencija

Vis dėlto neigiami aplinkinių komentarai dėl viešo žindymo – ne svarbia priežastis, kodėl mamos nustoja tai daryti apskritai. Specialistės teigimu, didžiausia problema – nekompetentingi gydytojų patarimai.

R.Siudikienė dalinasi liūdna Lietuvos ir pasaulio statistika: nors iš gimdymo namų išvažiuoja beveik šimtas procentų žindančių mamų, po kelių mėnesių jų lieka vos trisdešimt procentų. „Mamos nurodo, kad iš gydytojų išgirdo žindymui kenkiančią informaciją: esą kūdikis priauga nepakankamai svorio, gauna nepakankamai pieno, esą jį reikėtų nusitraukti ir pamatuoti kiekį. Nepaisant to, jog įžvalgomis dalijasi specialistai baltu chalatu, tai parodo, kad šie laktacijos principų neišmano“, - teigia pašnekovė.

„Tenka žurnaluose matyti pasisakant medikus, kad mamos pienas po metų nebevertingas. Tai parodo, kad specialistas anglų kalba neskaito naujausių mokslinių tyrimų, dalinasi pasenusiomis žiniomis. Be abejo, kai tai teigia medikai, žmonės jais patiki“, - kalba žindymo konsultantė.

Nors dauguma mamų yra apsisprendusios žindyti, nesulaukia reikiamos pagalbos ir dėl skaudamų krūtų. Informacijos, kaip tai įveikti, pakankamai negauna nei gimdymo namuose, nei iš šeimos gydytojo.

„Lietuvoje žindymo konsultantai nėra įteisinta profesija, dėl to mamos kenčia nežinodamas kur kreiptis. Džiugu, kad yra žindymo entuziastų, kurie baigė sertifikuotus kursus užsienio šalyse, todėl šiokia tokia pagalba yra. Tik vargu ar kreipiasi“, - apmaudauja R.Siudikienė.

Pagalbos ieško vyrai

Specialistė pastebi, kad žindymas naujagimio susilaukusiai šeimai yra vertybė, todėl pagalbos dažnai ieško ne pačios žindyvės, o jų vyrai. Mat dažnai iš nuovargio, nusivylimo ir skausmo žindyvės pritrūksta jėgų to imtis.

Nors moraliai mamą šeima dažniausiai palaiko, kompetentingai padėti negali net ir močiutės - šios pačios turėjo liūdną žindymo patirtį, kuri baigėsi mastitu, pieno trūkumu.

„Pačios mamos ieškoti pagalbos dažniausiai tiesiog nepajėgia, nes yra per daug pavargusios, nusivylusios. Verkia, negali nė sakinio pasakyti. Jos ne taip įsivaizdavo žindymą. Nesitikėjo, kad bus taip sunku. Nuolat girdžiu mamas klausiančias, kodėl niekas jų neinformavo, kad žindyti bus sunku. Visi tik kalba apie gimdymą ir kūdikio kraitelį, bet apie žindymo sunkumus – ne“, - sako pašnekovė.

R.Siudikienė atkreipia dėmesį, kad mamų žurnaluose šalia mišinėlių reklamos ne visada pasisako kompetentingi specialistai. O štai mamos pienas – nemokamas maisto šaltinis. „Žindymu nėra uždirbami pinigai, taigi ir nėra, kas remia paties žindymo“, - paaiškina ji.

Trūksta subtilumo

Dviejų vaikų mama dainininkė Baiba Skurstenė-Serdiukė sako, kad šiandien prie viešo žindymo stigmatizavimo labiausiai prisideda... pačios mamos! Nors Baiba nesigėdi kūdikį pamaitinti viešai, moteris įsitikinusi, jog šis veiksmas turėtų būti subtilus ir estetiškas.

„Sykį lankydamasi prekybos centre priešais akis išvydau mamytę, kuri tiesiog kone iki pusės išsirengusi, neprisidengusi skarele atsisėdo salės vidury žindyti. Nors pati viešai žindau kūdikį, toks vaizdas suglumino. Pasidarė nepatogu - nusisukau. Ši moteris, ko gero, sulaukė ne vieno kreivo žvilgsnio“, - kaip ir kada į mamytes krypsta piktos akys sako dainininkė Baiba Skurstenė-Serdiukė. - Jei mama tai darytų subtiliai, prisidengusi skarele, niekas turbūt net neatkreiptų į tai dėmesio, bet įžūlus, drąsus krūtinės demonstravimas net nėra estetiška.“

Žinoma mamytė tikina pati kreivų žvilgsnių žindydama savo vaikus nesulaukianti, nes tai stengiasi daryti pernelyg to nedemonstruodama.

„Man tai labai intymu. Vis dėlto tai moters nuogas kūnas. Viešai žindau tik prie šeimos narių ar artimų draugų, prieš tai jų pasiklaususi, ar jie ne prieš. Jei sėdėtume kavinėje su draugėmis ir gertume kavytę, o čia staiga išsitraukčiau „papą“, kalba lyg niekur nieko nesitęstų toliau“, - šypteli Baiba. - Nebūtina sėdėti priešais paradą, kai galima išsirinkti atokesnę, ramesnę vietelę. Jei mamos rodytų daugiau subtilumo, sulauktų ir daugiau pagarbos, mažiau piktų akių, viešas žindymas nebūtų tabu, kaip dar šiandien dažnai yra.“

Nesuko dėl to galvos

Žinomas televizijos veidas, septynmetės Lukrecijos mama Karolina Liukaitytė-Čelkienė sako niekada nejutusi įtampos žindydama viešai. Tai drąsiai darydavo tiek nuošalesniuose parkuose, tiek prekybos centre ant suoliuko.

„Niekada dėl to iš aplinkinių replikų nebuvau sulaukusi, tačiau neabejoju turėčiau ką jiems atsakyti. Tiesa, dar prieš gerus šešerius metus pasigesdavau jaukesnių žindymui skirtų vietų – mamos kambarių, tai buvo didelė naujiena, kuri rodydavo pažangų įstaigos lygį“, - prisimena Karolina Liukaitytė-Čelkienė.

Tačiau specializuotų vietų nebuvimas, anot jos, tikrai ne kliuvinys pažindyti mažylį.

„Esu žindžiusi vaiką ir žiemą prie minus dvidešimt laipsnių lauke ant suoliuko. Ne problema man buvo nei parkų suoliukai, nei parduotuvės. Kūdikiui nepasakysi palauk. Kai norime valgyti, vargu ar patys lekiame kur nors slėptis. Vargu ar mums patiems būtų malonu atsisėdus ant klozeto valgyti pietus. Tas pats yra ir su kūdikiais“, - įsitikinusi pašnekovė.

Būdama aktyvi keliautoja Karolina sako laisvai jautėsi žindydama tiek užsienyje, tiek ir Lietuvoje. Mama spėja, galbūt komfortiškai jautėsi dėl to, kad patekdavo tiesiog į tas vietas, kur žmonės yra tolerantiški.

„Lukrecija iki metų ir keturių mėnesių daugiausiai tik ir valgė mano pieną. Man tai buvo natūralus dalykas, dėl kurio nesijaučiau nepatogiai. Tiesa, nepatogu ėmė darytis, kai vaikas tapo smalsesnis, aktyvesnis. Metukų ji jau norėjo valgyti ir atsigulus ir atsistojus, ir koja pakėlus, ir žemyn galva. Kai prasidėjo tokie triukai, pačiai buvo sudėtingiau susitvarkyti. Kūdikį gi maitinti gali ramiai – prisidengti skara, o didesnis vaikas nebenori būti pakištas po skraiste ar šaliku“, - prisimena Karolina.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2021-05-09 20:30:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 883

Atlikus 13039 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 883. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-08 19:30:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1512

Atlikus 25684 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1512. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-07 16:30:46

SM apgailestauja dėl neišsamiai išdiskutuoto skaitmeninio radijo projekto

Susisiekimo ministerija atsiprašo dėl visuomenėje ažiotažą sukėlusio skaitmeninio radijo projekto, pasiūlius jį įtraukti į Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo planą (toliau – RRF).
       2021-05-07 13:30:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1244

Atlikus 26729 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1244. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-06 13:49:15

Belaidžių ausinių priežiūra: ką daryti, kad tarnautų ilgai ir laimingai?

Ne kartą kalbėta apie tai, kad išmanieji telefonai mums gali tarnauti geriau bei ilgiau, jeigu jiems padėsime ir patys. Pavyzdžiui, nepaliksime krauti per naktį, naudosime nuo smūgių apsaugančius dėkliukus arba saugosime nuo išorinių veiksnių – karščio, šalčio ar smėlio.
       2021-05-06 13:46:46

Klaidos, kurias daro įsigijusieji vejos robotus: toks elgesys – kelias į gedimus

Robotizacija iš vidaus patalpų keliasi į lauką. It ant mielių Lietuvoje auga robotų vejapjovių populiarumas. Šių išmanių vejos priežiūros pagalbininkų gamintoja „Husqvarna“ atskleidžia, kad 2020 m. robotų vejapjovių pardavimai šoktelėjo 77 proc., palyginti su ankstesniais metais.
       2021-05-06 13:43:32

Greitai išsikraunantis telefonas – kaip to išvengti?

Išmanieji telefonai šiandien tampa vis galingesni ir naudotojams suteikia daugiau galimybių. Tačiau šie technologiniai pasiekimai ir inovacijos netenka prasmės, jei telefonas nespėja vytis šiandienio gyvenimo ritmo ir nuolat išsikrauna – dažniausiai pačiu netinkamiausiu metu.
       2021-05-06 13:39:13

Pensinio amžiaus kartelė pasaulyje: riba svyruoja nuo 49 iki 70 metų

Senstanti visuomenė ir ilgėjanti žmonių gyvenimo trukmė visame pasaulyje skatina diskusijas apie valstybių socialinės apsaugos sistemų stabilumą. Dalis šalių – tarp jų ir Lietuva – jau imasi atitinkamų priemonių bei ilgina pensinį piliečių amžių.
       2021-05-06 13:30:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1340

Atlikus 24629 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1340. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-05 18:15:30

Išmanūs namai: ką renkasi lietuviai?

Įrenginėdami būstą lietuviai vis dažniau renkasi inovatyvius namų sprendimus. Išmanūs namai turi daugybę galimybių, kurios ne tik palengvina kasdienį gyvenimą, bet ir leidžia sutaupyti.
       2021-05-05 17:56:00

Lemtingas laikas iki trejų metų: ką žinoti turi tėvai?

Pasiekimai moksluose ir darbe, kasdieniai įpročiai, santykiai ir sveikata, kaip žmogui seksis įvairiose srityse, yra nulemiama per pirmąsias 1000 jo gyvenimo dienų, sako mokslininkai.
       2021-05-05 17:49:20

Kokia IT sistema padėtų atlaikyti masinės vakcinacijos apkrovas Lietuvoje?

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys praėjusią savaitę pabrėžė, kad Lietuvoje masinė vakcinacija gali būti vykdoma tik etapais, mat suteikus galimybę vienu metu registruotis visiems norintiems – apkrovos neatlaikytų jokia informacinė sistema.
       2021-05-05 15:49:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1304

Atlikus 25132 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1304. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-04 17:56:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1055

Atlikus 9109 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1055. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-03 16:56:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 714

Atlikus 9109 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 714. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-02 21:36:03

K. Glavecko vizija Lietuvai: ryški šviesa niūrioje tikrovėje

Ryški šviesa, laisvo oro gūsis ir vilties spindulys – tokios buvo profesoriaus Kęstučio Glavecko paskaitos mūsų kartai. Tikrovė, kurioje mes visi dusome, nuo jo žodžių prarasdavo savo niūriuosius kerus.
       2021-05-02 20:50:27

Lietuvos ir Lenkijos Prezidentai – vieningai apie regioninį bendradarbiavimą

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda su pirmąja ponia Diana Nausėdiene pradėjo vizitą Lenkijos sostinėje Varšuvoje, kur pirmadienį dalyvaus iškilmingoje Gegužės 3-iosios Konstitucijos 230-ųjų metinių minėjimo ceremonijoje.
       2021-05-02 16:52:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 951

Atlikus 16934 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 951. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-05-01 20:10:06

Premjerė: per 17 narystės ES metų daug pasiekėme ir išmokome

Sveikindama piliečius Lietuvos narystės Europos Sąjungos (ES) 17-ųjų metinių proga, Premjerė Ingrida Šimonytė pabrėžė narystės svarbą Lietuvos vystymuisi ir stiprėjimui.
       2021-05-01 12:52:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1415

Atlikus 17053 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1415. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-30 15:38:47

Iki 5 tūkst. eurų bus didinamos išmokos gyventojams už įsigytą elektromobilį

Siekdama mažinti neigiamą transporto keliamos taršos poveikį klimatui, Aplinkos ministerija numato padidinti Klimato kaitos programos kompensacines išmokas gyventojams už įsigytą elektromobilį.
       2021-04-30 15:36:16

Kaip dirbtinis intelektas gali išgelbėti sveikatos apsaugos ateitį?

Pandemijai atskleidus sveikatos apsaugos sistemos pažeidžiamumą, Europos inovacijų ir technologijų bendruomenė „EIT Health“ skatina Europos sveikatos priežiūros paslaugų teikėjus naudotis dirbtinio intelekto ir technologijų teikiamomis galimybėmis.
       2021-04-30 12:32:42

Laikas pasirūpinti lauko terasa: kaip ją papuošti?

Atėjus šiltajam sezonui laukiame, kada galėsime kuo daugiau laiko praleisti lauke, gryname ore besidžiaugdami saulės spinduliais ir šiluma. Natūralu, kad tokiu metu didelis dėmesys skiriamas terasoms, kur gera leisti kiekvieną laisvą akimirką.
       2021-04-30 10:21:56

Vestuvės per pandemiją: ar įmanoma susikurti išskirtinę šventę?

Panašu, kad ir šiais metais vestuvės vyks su tam tikrais pandemijos padiktuotais apribojimais. Nors tai jaukia įsimylėjėlių planus, sukurti gražiausią gyvenimo šventę padeda ir išmaniosios technologijos.
       2021-04-30 10:19:37

6 sėkmingų žmonių įpročiai, kurie padeda taupyti ir nesukti galvos dėl pinigų

Dar mokykloje esame išmokyti skaičiuoti ir įveikti sudėtingas formules. Tačiau su tikrais gyvenimiškais finansais susiduriame, kai tenka žengti koją į suaugusiųjų pasaulį ir pradėti valdyti savus pinigus.
       2021-04-30 10:09:55

Vegetariškos alternatyvos: daržovės ant grilio įtiks išrankiausiam skoniui

Pavasarį įsibėgėjant kepsninių sezonui, grilio tradicijos tampa vis universalesnės ir ant grotelių dažnai atsiduria ne tik mėsa ar dešrelės, bet ir daržovės. Kepsninėje ruoštos daržovės gali tapti ir gardžiu garnyru, ir puikiu pagrindiniu patiekalu.
       2021-04-30 10:05:19

Kaip susigrąžinti dingusį šunį: į pagalbą ateis mobilioji programėlė

Jungtinėse Valstijose šiuo metu kuriama ir jau vartotojų testuojama mobilioji programėlė gali išvaduoti keturkojų augintinių šeimininkus nuo vieno didelio rūpesčio – „NOSEiD“ aplikacija padės dingusiems šunims rasti savo namus.
       2021-04-30 10:03:00

Į kosmosą pakilo antras lietuvių „NanoAvionics“ JAV bendrovei sukurtas palydovas

Ankstų ketvirtadienio rytą Lietuvos laiku iš Prancūzijos Gvianos mieste Kourou esančio kosmodromo pakilo Europos kosmoso bendrovės „Arianespace“ raketa „Vega“, kurioje – dar vienas Lietuvos mažųjų palydovų kūrėjos „NanoAvionics“ pagamintas palydovas.
       2021-04-30 09:57:04

Mirė Seimo narys Kęstutis Glaveckas

Balandžio 30 d. mirė ilgametis Seimo narys, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras, ekonomistas Kęstutis Glaveckas. K. Glaveckas gimė 1949 m. balandžio 30 d. Vilniuje medicinos darbuotojo Vlado Glavecko (1926–2002) ir buhalterės Veronikos Laurinavičiūtės Glaveckienės (1927–2010) šeimoje.
       2021-04-30 09:54:31

Penkeri „Lidl“ metai Lietuvoje: 5 permainos, kurias lėmė prekybos tinklo startas

Lietuvoje prieš penkerius metus veiklą pradėjęs „Lidl“ į šalį įnešė naujų tarptautinių vėjų ir šviežių idėjų. Tai lėmė ne tik sėkmingą prekybos tinklo įsitvirtinimą, bet ir aukštesnę kartelę daugybėje mažmeninės prekybos sričių.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.