Naujienos

Kaip siaučiant koronavirusui išlaikyti gerą emocinę sveikatą

2020-08-27 07:31:15

Tyrimų duomenimis, dėl koronaviruso pandemijos daugelio žmonių emocinė būsena pablogėjo.

Naujienų agentūros BNS užsakymu bendrovės „Vilmorus“ atliktos apklausos duomenimis, kad jų emocinė sveikata siaučiant virusui tapo prastesnė teigia daugiau kaip 40 proc. Lietuvos gyventojų.

Pasaulyje atliktų tyrimų COVID-19 pandemijos metu rezultatai yra panašūs procentine išraiška: šių metų birželio mėn. paskelbtos metaanalizės duomenimis padidėjusio streso, nerimo, depresiškumo paplitimas bendrojoje populiacijoje siekia atitinkamai 29,6, 31,9 ir 33,7 procentus.

“Sunku pasakyti ką reiškia, kuomet žmogus teigia, jog jo emocinė savijauta pablogėjo ar nepasikeitė, bet galime daryti prielaidą, jog Lietuvoje, taip pat kaip ir visame pasaulyje žmonės daugiau ar mažiau yra emociškai paveikti pandemijos ir tai yra natūralu”, – sako medicinos centro “Northway” Klaipėdoje gydytojas psichiatras-psichoterapeutas Aringas Vagonis.

Kalbant apie tai, ar dėl to padidėjo psichikos sveikatos specialistų poreikis, A. Vagonis teigia, jog karantino metu žmonės rūpinosi realia grėsme sveikatai, dėl to norinčių konsultuotis pas psichiatrus ar psichoterapeutus buvo daug mažiau. “Mano praktikoje apie trečdalis pacientų sustabdė psichoterapiją, kiti tęsė terapiją ar medikamentinį gydymą konsultuodamiesi nuotoliniu būdu. Karantino metu naujai besikreipiančiųjų pacientų buvo labai mažai. O štai po karantino atsirado vietos bei laiko savo psichologinei sveikatai, todėl pas psichiatrus skubėjo visi: tie kurie laukė dar prieš karantiną suplanuotų konsultacijų ir nauji pacientai, kurie tiesiogiai buvo paveikti pandemijos – izoliacijos, tiesioginio savo ar artimųjų susidūrimo su virusu (kaip psichologinio veiksnio), pablogėjusios asmeninės ekonominės situacijos, priverstinai pasikeitusios gyvenamosios vietos ir pan. Šiai dienai pasiekti psichikos sveikatos specialistą vis dar yra sudėtingiau, nei įprastai”, – teigia gydytojas.

Karantino metu ir jam pasibaigus didžiausia dalis pacientų kreipėsi dėl nerimo ir depresijos sutrikimų. Nemažai besikreipiančiųjų jau turėjo dar prieš pandemiją buvusių psichikos sveikatos sutrikimų. “Žinoma, susidūriau ir su tais pacientais, kuriems pandemija, karantinas buvo papildomas stresas ir provokacinis faktorius atsirasti psichozinei simptomatikai. Asmeniškai nesusidūriau su užsikrėtusiais COVID-19 virusu pacientais, tarp kurių potrauminio streso sutrikimo sergamumas turėtų būti dažnesnis”, – dalinasi patirtimi A. Vagonis.

Psichikos sveikatai įtakos turi eilė faktorių. Neminint individualių genetinių ir psichologinių faktorių, pandemijos metu įtakos turi buvusi ir esama psichikos sveikatos būklė, karantinas ir izoliacija (ir kiek laiko trunka), tiesioginis susidūrimas su COVID-19 infekcija (taip pat ir šeimos narių ar draugų, pažįstamų), miego, valgymo įpročių pasikeitimai, žinių trūkumas apie infekcines ligas ir apie psichinę sveikatą, ekonominės problemos, įvairių informacinių šaltinių, socialinės medijos įtaka.

Pasak specialisto, kadangi Lietuvoje viruso epidemiologinė (išplitimo) situacija bent jau iki šiol yra ganėtinai gera, didelė dalis žmonių turėjo pakankamai emocinių resursų atlaikyti pirmosios bangos, karantino iššūkius. Stipriai viruso paveiktose šalyse žmonės išvargę nuo ribojimų, izoliacijos, pastovios baimės užsikrėsti, dėl to natūraliai pyksta, pradeda protestuoti prieš ribojimus. Mūsų šalyje galime matyti subtilesnių pasipriešinimo formų, pavyzdžiui, specialiai neteisingai nešiojamų kaukių.

Tos pačios „Vilmorus“ apklausos duomenimis savo emocinę savijautą įvertino kaip pakitusią 27,4 proc. jaunimo iki 29 metų amžiaus. „Gali susidaryti įspūdis, jog jaunimas emociškai yra mažiau paveiktas viruso, tačiau pasaulinių tyrimų duomenys jaunų žmonių neišskiria kaip “atsparesnės” pandemijai grupės. Reikėtų prisiminti, kad vyresni nei 60-ies metų žmonės turi didesnę riziką susirgti sunkia koronaviruso forma. Aš manau, jie ir jautė didesnę grėsmę, taip pat buvo skatinami likti namuose, atsiskirti, kas tikriausiai ir lėmė skirtumą jaunų ir vyresnių žmonių subjektyviai skirtingą emocinę savijautą “, – teigia gydytojas.

Pastarosiomis savaitėmis sergančiųjų COVID-19 vėl sparčiai daugėja. Normalu, kad tai kelia nerimą ir stresą. „Norėdami šiuo nelengvu mums visiems laikotarpiu būti psichologiškai atsparesniais, visų pirma turime nepamiršti, jog socialiniai ryšiai yra bene svarbiausias veiksnys, padedantis atlaikyti sunkumus. Susidūrus su bet kokiomis problemomis, būnant kartu yra ženkliai lengviau nei būnant vienam. Karantinas ir izoliacija stipriai apriboja įprastus bendravimo būdus, todėl turime pradėti mokytis bendrauti naudojantis technologijomis. Ne visiems tai yra paprasta, kyla natūralus pasipriešinimas, natūralus pasipiktinimas ir tikėjimasis, jog virusas pradings savaime ir viskas bus, kaip buvo. Tačiau taip nebebus – turime išmokti gyventi su virusu ir naudotis visomis galimybėmis neprarasti mums svarbių ryšių“, – akcentuoja gydytojas.

Antra, svarbu išmokti atpažinti savo baimę. Kiekvienas žmogus (iš tiesų ir kiekvienas stuburinis gyvūnas), susidūręs su grėsme, reaguoja vienodai – išsigąsta, pajunta baimę. Baimė kyla natūraliai, pavyzdžiui sužinojus, jog jūs ar jūsų artimasis turi izoliuotis ar serga koronavirusu. „Problemos gali kilti tuomet, kuomet baimė virsta sunkiai valdoma panika ir tuomet tampa sunku priimti tinkamą sprendimą. Tokiu atveju, kiek įmanoma, susilaikykite nuo greitų ir neapgalvotų veiksmų, verčiau giliai pakvėpuokite, suskaičiuokite iki 10 (jeigu neužtenka – dar 10 ir t.t.), tuomet bus daug paprasčiau suprasti realią grėsmę, situacijos rimtumą, save ir kitą“, – siūlo sprendimą psichiatras.

Specialistas taip pat primena, kad kiekvieno žmogaus emociniai resursai anksčiau ar vėliau išsenka, todėl savo psichologine sveikata derėtų rūpintis nuolat. O tai, anot jo, reiškia domėtis, ką galite dėl jos padaryti. “Yra žinoma, jog psichikos sveikatai didelę įtaką turi santykių su artimaisiais kokybė, kokybiškas miegas ir pakankamas jo kiekis, tinkamas darbo ir poilsio rėžimas, subalansuota mityba. Kaip to pasiekti, kokie būdai yra tinkamiausi Jums asmeniškai – ieškokite atsakymų spaudoje, knygose ar internetinėje erdvėje, pasidomėkite, kas yra straipsnio autorius, kokiais šaltiniais remiasi. Ir jeigu iš tiesų jaučiate, jog jūsų psichologinė savijauta blogėja, atminkite, kad laikas problemų neišsprendžia. Todėl nelaukite ir kreipkitės į specialistą”,– baigdamas pokalbį pataria Aringas Vagonis.

Naujienos komentarai

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2020-10-31 10:19:50

Į patalpas žiemai veržiasi graužikai? Apie klaidas, bandant su jais kovoti

Graužikai – problema, su kuria susiduriama ne tik namuose. Su šia problema galime susidurti ir darbe – atvėsus orams graužikai iš lauko veržiasi į vidų ir nieko stebėtino, kad sugeba atrasti kelią ir į biurus, sandėlius ar kitas darbines patalpas.
       2020-10-31 10:16:00

Pasitikrinkite: ar išnaudojate šiuos išmaniųjų belaidžių ausinių privalumus?

Mobiliojo ryšio operatoriaus „Tele2“ pardavimai rodo, kad tarp populiariausių išmaniųjų įrenginių belaidės ausinės užima antrąją vietą, nusileisdamos tik išmaniesiems laikrodžiams.
       2020-10-31 09:26:42

REKORDAS! Praėjusią parą registruotas 1001 koronaviruso atvejis

Per praėjusią parą Lietuvoje patvirtintas 1 001 naujas koronaviruso atvejis, bendras susirgusiųjų skaičius siekia 14 824. Dar 8 žmonės mirė, šeštadienį pranešė Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC).
       2020-10-31 09:00:46

Bravo už planą Vytautui Kasiulevičiui

Skelbdamas naujienas retai susiduriu su tuo, kad išsakytos mintys 100% sutaptų su manosiomis. Taip dažnai nutinka pamačius profesoriaus Vytauto Kasiulevičiaus išdėstytas mintis. Ne išimtis ir šios:
       2020-10-30 17:40:36

Epidemiologiniai tyrimai, kurie šiuo metu vėluoja, nebebus atliekami

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad ir toliau kasdien fiksuojant daugiau nei 700 koronavirusinės infekcijos atvejų, tų asmenų, kurie iki vakar gavo informaciją apie teigiamą laboratorinio tyrimo COVID-19 ligai nustatyti rezultatą, tačiau NVSC specialistai su jais nesusisiekė, užsikrėtimo aplinkybės nebebus tiriamos.
       2020-10-30 11:07:37

Praėjusią parą registruoti 735 koronaviruso atvejai

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 735 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. 181 iš jų registruotas Kauno, 129 Klaipėdos, 128 Vilniaus, 80 Šiaulių, 78 Telšių apskrityse.
       2020-10-30 09:31:50

Namus nuo vagių apsaugo kameros, užrakintos durys, šunys bei kaimynai

Artėjantį Vėlinių ir Visų Šventųjų savaitgalį šalies gyventojai keliaus aplankyti mirusių artimųjų kapų. Išvykstantys iš namų kelioms dienoms turėtų nepamiršti pasirūpinti buto ar namo saugumu, nes tokie ilgieji savaitgaliai yra pats darbymetis ilgapirščiams.
       2020-10-30 08:58:12

Premjero Sauliaus Skvernelio kritika išrinktiesiems

"Priartėjome prie 1000 užsikrėtusių asmenų per parą. Padėtis yra rimta ir verčia imtis rimtų sprendimų. Tą ir darome. Tie, kurie sako, kad ši Vyriausybė nesiruošė, turėtų žinoti: jeigu būtume nesiruošę, šiandien užsikrėtusius skaičiuotume ne šimtais, o galbūt net dešimtimis tūkstančių.
       2020-10-30 07:34:52

Išmanusis – dovanų: į ką atkreipti dėmesį renkant telefoną jaunuoliui?

Artėjant didžiosioms metų šventėms tėvai savo atžalas neretai nusprendžia palepinti naujais išmaniaisiais telefonais. Bet išsirinkti tinkamiausią gali būti sudėtinga, ypač kai šiandien rinkoje pasirinkimas ir pasiūla tokia didelė – vien šiemet visame pasaulyje parduota daugiau nei 1,5 milijardo išmaniųjų, rodo „Statista“ duomenys.
       2020-10-29 16:01:42

Prezidentas subūrė Sveikatos ekspertų tarybą efektyviam pandemijos valdymui

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda ketvirtadienį susitiko su sveikatos srities specialistais, kurie Prezidento iniciatyva suformuos COVID-19 pandemijos valdymo ekspertų grupę.
       2020-10-29 15:51:22

Užliejimas, gedimai ir kitos žalos būste – nuomotojo ar nuomininko atsakomybė?

Nuomojantis ar nuomojant būstą, jame įvykę nelaimingi atsitikimai atneša keliskart daugiau rūpesčių. Patirtus nuostolius lydi ginčai – kas atsakingas už įvykį, kam privaloma atlyginti žalą bei kaip užtikrinti, kad panašūs nesutarimai ateityje nepasikartotų?
       2020-10-29 15:41:06

2020 m. kibernetiniai nusikaltėliai prisitaikė prie skaitmenizacijos

Pasaulį apėmus pandemijai prie naujos realybės prisitaikė ne tik visuomenė bei verslai, bet ir kibernetiniai nusikaltėliai. Įmonėms pradėjus dirbti per nuotolį ir pakitus ne tik darbo aplinkai bei priemonėms, bet ir komunikacijai tarp darbuotojų, tai lėmė spartesnį tam tikrų kenkėjiškų programų išplitimą Lietuvoje.
       2020-10-29 10:31:45

REKORDAS po REKORDO! Lietuvoje – 950 koronaviruso atvejų

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinta 950 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejų. 350 iš jų registruoti Vilniaus, 152 Kauno, 124 Klaipėdos, 120 Telšių, 97 Šiaulių apskrityse. Dar 35 atvejai registruoti Panevėžio, 32 Tauragės, 28 Marijampolės, 7 Alytaus ir 5 Utenos apskrityse.
       2020-10-29 08:57:41

Orijus Gasanovas: „Pandemija paspartino įmonių kompiuterizaciją“

Pavasarį šalyje paskelbus karantiną, visų gyvenimai tarsi sustojo: retesni susitikimai su draugais, pasikeitusios laisvalaikio veiklos, darbas nuotoliniu būdu.
       2020-10-29 08:48:26

Apie izoliaciją NVSC sąlytį turėjusius informuos trumposiomis SMS žinutėms

Pastarąsias dvi savaites, kuomet fiksuojamas svarus koronaviruso infekcijos (COVID-19) atvejų augimas, kartu auga ir sąlytį turėjusių arba, paprastai tariant – kontaktavusių su užsikrėtusiaisiais, skaičius.
       2020-10-29 08:44:18

6 svarbiausi klausimai, kuriuos turite užduoti savo kardiologui

Vizitas pas kardiologą šiuo visiems įtemptu laikotarpiu drąsiai gali būti prilyginamas laimingam loterijos bilietui. Galiausiai apsilankius gydytojo kabinete, trumpą konsultacijos laiką norisi išnaudoti teisingai. O kokius klausimus reikėtų užduoti, kad vizitas būtų sėkmingas ir efektyvus?
       2020-10-29 08:39:47

4 priežastys, kodėl planšetė yra geriau už nešiojamąjį kompiuterį

Anksčiau neretai kovą tarp šių dviejų įrenginių beveik visuomet laimėdavo nešiojamasis kompiuteris, tačiau pastaraisiais metais planšetės itin patobulėjo. Dabar jos savo našumu ir patogumu jau prilygsta „vyresniesiems broliams“.
       2020-10-28 17:03:42

Verslo atsakomybė – ir apsaugoti darbuotojus, ir tęsti veiklą

Lietuvoje augant susirgimų koronavirusu atvejų skaičiui, atsakingo verslo įmonės į epidemiologinę situaciją reaguoja operatyviai ir, nelaukdamos oficialių nurodymų, pačios imasi iniciatyvos užtikrinti tiek savo darbuotojų, tiek visuomenės saugumą.
       2020-10-28 16:39:50

Simonas Urbonas dalijasi trimis nebrangiais receptais iš kiaušinių

Atrodo, kad iškepti kiaušinienę gali net ir visai kojos į virtuvę nekeliantis žmogus, tačiau trijų vaikų tėtis Simonas Urbonas sako, jog norint patikrinti geriausius pasaulio šefus, reikia jų paprašyti iškepti būtent kiaušinį.
       2020-10-28 14:37:09

„Microsoft“ nuotolinio darbo tyrimas: išlikome produktyvūs, bet inovuoti sunkiau

Praėjusiais metais tik 15 proc. įmonių leido darbuotojams dirbti lanksčiai. Kilusi pandemija situaciją pakeitė ir šiandien nuotolinį darbą propaguoja net 76 proc. tirtų įmonių, o 88 proc. verslo lyderių tikisi ilgalaikių pokyčių šioje srityje, rodo „Microsoft“ tyrimas 15-oje Europos rinkų.
       2020-10-28 14:23:36

Amerikiečius į Kauną atviliojo IT specialistų pasiūla

Prieš 5 metus sudėliota strategija šiandien jau virto realybe: atidarydama biurą Kaune JAV kapitalo įmonė „Bentley Systems“ tuomet skelbė ketinanti per artimiausius kelerius metus nusamdyti apie keturias dešimtis IT specialistų.
       2020-10-28 14:18:08

„RTR Planeta“ retransliavimas gali būti laikinai sustabdytas

2020 m. spalio 28 d. posėdyje Lietuvos radijo ir televizijos komisija (toliau – LRTK) nusprendė pradėti procedūrą dėl Lietuvoje rusų kalba retransliuojamos televizijos programos „RTR Planeta“ laisvo priėmimo Lietuvos Respublikos teritorijoje sustabdymo.
       2020-10-28 11:44:45

Laikinai apriboti renginiai ir susibūrimai viešose vietose

Atsižvelgusi į šalyje blogėjančią epidemiologinę situaciją, Vyriausybė trečiadienio posėdyje apsisprendė nuo 2020 m. spalio 30 d. iki lapkričio 13 d. riboti atvirose ir uždarose erdvėse organizuojamus renginius ir susibūrimus viešose vietose.
       2020-10-28 11:20:46

Nuotekose daugėja pavojingų cheminių medžiagų, naudojamų buityje

Gyventojų ir įmonių išleidžiamose nuotekose daugėja sveikatai pavojingų cheminių medžiagų, rodo vandentvarkos bendrovės „Vilniaus vandenys“ tyrimai. Nustatytos pavojingos medžiagos dažnai slypi kasdieniuose buities daiktuose, kaip tualetiniame popieriuje ar vaikų seilinukuose.
       2020-10-28 11:13:35

Vizija: Lietuva – stipri, teisinga, žalia ir inovatyvi gerovės valstybė

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienį visuomenei pristatė Gerovės Lietuvos viziją, kuria ketina vadovautis, dirbdamas kartu su būsima Vyriausybe.
       2020-10-28 10:56:36

REKORDAS! Praėjusią parą registruoti 776 koronaviruso atvejai

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 776 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. 270 iš jų registruota Vilniaus, 173 Kauno, 120 Klaipėdos, 73 Šiaulių, 63 Telšių apskrityse.
       2020-10-28 10:32:09

Vaistininkų teiraujasi preparatų nuo nemigos, šluoja vitaminus imunitetui

Į vaistinę užsukę klientai stebuklingo recepto apsisaugoti nuo COVID-19 jau neieško, tačiau kur kas dažniau ieško pagalbos pandemijos sukeltiems psichologiniams negalavimams gydyti.
       2020-10-28 08:34:10

Automobilio termometras daugiau dėl ramybės, negu vardan tikslumo

Vairavimo sąlygas tiksliau įsivertinti bei pagal jas pasirinkti saugų vairavimo būdą norintys vairuotojai ne visuomet linkę pasitikėti atskiriems miestams ar vietovėms sinoptikų skelbiama apytiksle temperatūra.
       2020-10-28 08:25:29

Patarimai, kaip padidinti įmonės apyvartinį kapitalą

Kaip vadinamas kiekvienam verslui svarbus finansų rodiklis, neretai įvardijamas įmonės „kraujotakos“ sistema? Ko gero, daugeliui verslininkų nebus sudėtinga atsakyti, kad tai – apyvartinis kapitalas. Tačiau kalbai pasisukus apie tai, kaip jį tinkamai valdyti, galima išgirsti nebūtinai teisingų idėjų.
       2020-10-28 08:18:04

Belaidžių ausinių funkcijos: ar tikrai visas žinojote?

Belaidės ausinės – vienas patogiausių aksesuarų, nes leidžia lengvai, be laidų klausytis muzikos ar kalbėtis telefonu. Taip pat tai ir šiuo metu gana populiari stiliaus detalė, nes tokias ausines gali pamatyti pas dažną praeivį gatvėje.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.