Naujienos

2020-ieji gali tapti rekordiniais internetinių sukčių metais

2020-09-03 08:44:29

Jūsų asmeniniai duomenys internete – pavojuje. Praėję metai jau pakrikštyti kaip pats intensyviausias programišių atakų periodas, per kurį pavogti apie 8 milijardų paskyrų duomenys, o šiemet šis skaičius dėl karantino neabejotinai bus dar didesnis.

Dažniausiai pagrobtieji duomenys atsiduria vadinamajame Tamsiajame internete (ang. Dark Web), kur anonimiškai nusipirkti juos gali praktiškai bet kas. Jei duomenų vagystės tokios dažnos ir tokios neišvengiamos – kaip įmanoma save apsaugoti nuo jų padarinių?

Kibernetiniam saugumui – rekordiškai sunkūs metai

Ir taip gana niūrią programišių atakų statistiką šiemet neabejotinai dar labiau padidins karantino sąlygos, privertusios verslo ir viešąjį sektorius ypač greitai taikytis prie radikaliai kitokių veiklos principų. Apie suaktyvėjusias kenkėjiškas atakas pranešė daugumos Vakarų valstybių kibernetinio saugumo tarnybos, taip pat ir lietuviškasis Nacionalinis kibernetinio saugumo centras (NKSC).

„Bitė Lietuva“ kibernetinio ir IT saugumo vadovas Saulius Skirmantas įsitikinęs, kad labai dažnai internetinės platformos puolamos norint pasisavinti iškart visų vartotojų paskyrų informaciją, kuri vėliau perparduodama. Gera naujiena ta, jog dauguma svetainių vartotojų slaptažodžius sugeba neatrakinamai užkoduoti, tad pas programišius jie neturėtų patekti. Bloga naujiena – to paties negalima pasakyti apie kitą asmeninę vartotojų informaciją.

„Kibernetinės apsaugos standartai nuolat kyla, tačiau analogiškai atsiranda ir nauji būdai ją pergudrauti, o neįveikiama apsauga paprasčiausiai neegzistuoja. Jei puolama įmonė ar konkretus žmogus, tikslas paprastai yra pasiekti finansinius jų išteklius. Bet jei puolamos organizacijos, turinčios šimtus milijonų paskyrų, tikslu gali tapti patys duomenys savaime, kuriuos tuomet jau galima perparduoti ir pasitelkti naujoms atakoms“, – aiškina S. Skirmantas.

Tamsiojo interneto struktūra leidžia vartotojams išlaikyti absoliutų anonimiškumą, todėl specialiuose puslapiuose vartotojų informacija atvirai prekiaujama ir teisėsauga tam užkirsti kelią yra kone bejėgė. Pavyzdžiui, per 16 skirtingų atakų iš vaizdo įrašų platformos „Dubsmash“ pernai surinkta 620 milijonų paskyrų duomenų – visus juos galima įsigyti „Dream Market“ puslapyje, kur parduodami ir ginklai bei narkotikai (puslapis prieinamas tik Tamsiajame internete ir per „Google“ jo rasti nepavyks). Paketų kaina priklauso nuo to, ar turimi visi paskyros duomenys. Pavyzdžiui, 15,5 mln. paskyrų su slaptažodžiais kainuoja vos 4 995 JAV dolerius.

Dar vienas būdas išgauti duomenis – pasisavinti juos iš valstybės institucijų. Štai prieš 2018-ųjų JAV rinkimus paaiškėjo, jog Tamsiajame internete parduodami daugiau kaip 80 mln. šalies gyventojų duomenys. Kadangi tai oficiali informacija, visa ji, įskaitant gyvenamąsias vietas ar net dokumentų numerius, buvo tiksli, o sužinoti, į kieno rankas ji galėjo pakliūti per Tamsųjį internetą – nėra galimybių.

Kiek kainuoja jūsų duomenys?

Pavogus duomenis iš puslapių, kuriems nepatikite svarbiausios informacijos, juos dažniausiai bandoma panaudoti pasiekiant jūsų „Gmail“ paskyrą, o per ją prieiti prie internetinių bankų duomenų. Ypač programišiams patogios tokios atsiskaitymo platformos kaip „PayPal“, kurias įmanoma susieti su savo socialiniais tinklais, kas palengvina kelią jumis apsimetančiam sukčiui. „VPNOverview“ platformos atliktas pavogtų asmeninių duomenų kainų tyrimas rodo, kad 10 tūkst. eurų sąskaitoje turinčią „PayPal“ paskyrą Tamsiajame internete įsigyti galima už maždaug dešimtadalį šios sumos.

Tame pačiame tyrime apskaičiuota, kad vieno tikro žmogaus socialinių tinklų prisijungimai kainuoja apie 12 eurų, asmeninė informacija (vardas, adresas, telefono numeris ir t.t.) iki 180 eurų, dar tiek pat jo banko prisijungimai. Be abejo, šitaip „parduodami“ tik į vagišių taikinį jau anksčiau patekę vartotojai.

„Kadangi asmeniniai duomenys ne kartą pavogti ir iš tokių platformų kaip „Linkedin“, „Adobe“, „Yahoo“, „Zynga“ ar net sveikatingumo programėlės „My Fitness Pal“, tikėtina, kad didelė dalis aktyviai internetu besinaudojančių žmonių patys to nežinodami kažkada yra papuolę į bent vieną atakų. Vis tik jei šios paskyros nesusietos su kitomis, nesaugote jose svarbios informacijos, o visur naudojate skirtingus slaptažodžius, jokių realių to pasekmių greičiausiai ir nepajautėte“, – aiškina „Bitė Lietuva“ kibernetinio saugumo specialistas.

Ekstremaliausiais atvejais asmeninių duomenų vagystės priveda ir prie visos tapatybės užvaldymo, kai be žmogaus žinios ištuštinamos jo banko sąskaitos ar netgi paimamos paskolos. „Javelin Strategy & Research“ tyrimo duomenimis, šiemet dėl tokių vagysčių jau patirta 15 proc. daugiau finansinės žalos nei pernai.

Tiesa, Lietuvos vartotojus nuo šių incidentų saugo itin gerai išvystytas elektroninės bankininkystės sektorius bei sąlyginai populiarus dviejų faktorių autentifikacijos (2FA) naudojimas.

Vagystė vagystei nelygi

Ko gero, didžiausias šiemet įvykęs asmeninių duomenų nutekėjimas pasiekė Azijos e-komercijos milžinę „Tokopedia“, netekusią 91 mln. vartotojų duomenų. Vėliau Tamsiajame internete šie pardavinėti vos už 5000 JAV dolerių. Vartotojų laimei, programiškiams išgauti pavyko tik užšifruotus slaptažodžius.

Didžiausias sėkmingas visų laikų atakas yra patyrusi naujienų, paieškos ir pokalbių svetainė „Yahoo“, kuri 2013-2014 m. išvis prarado net trijų milijardų vartotojų paskyrų duomenis. Pati kompanija tikino, kad absoliuti dauguma vogtų slaptažodžių užšifruoti, tačiau vis tiek skaičiuojama, jog įmonei ataka kainavo net apie 350 mln. dolerių.

Istoriškai kiek skaudžiau programišių atakos atsiperka pažinčių portalų naudotojams. Pavyzdžiui, 2015-aisiais iš „Ashley Madison“ svetainės, savo šūkyje kvietusios sutuoktinius programoje megzti romanus, pavogta daugiau kaip 30 mln. vartotojų paskyrų. Svetainės savininkams atsisakius sumokėti išpirką, dalį vartotojų vagys paviešino. Panaši svetainė „Adult Friend Finder“ 2016-aisiais neteko net 400 mln. paskyrų kartu su koduotais slaptažodžiais, kuriuos, kaip parodė vėlesnis tyrimas, atrakinti buvo itin paprasta. Šiais atvejais dėl pačios svetainių prigimties duomenų vertė buvo kur kas didesnė nei „Yahoo“ ar „Linkedin“ atakų atvejais.

„Jei naudojatės patikimomis svetainėmis, net pati rimčiausia kibernetinė ataka negali atskleisti jūsų slaptažodžio, nes šis privalo būti užkoduotas ir nuo pačių platformos darbuotojų. Būtent adekvatūs duomenų apsaugos standartai ir yra pagrindinė priežastis, kodėl niekuomet nederėtų registruotis nepatikinimai atrodančiose platformose, jokiu būdu jų nesieti su savo „Google“ ar „Facebook“ paskyromis ir neatskleisti jose jokios asmeninės informacijos“, – perspėja S. Skirmantas.

Sumažinti duomenų praradimo riziką – lengva

„Bitės“ kibernetinio ir IT saugumo vadovas pataria, jog be abejotinų svetainių vengimo apsisaugant derėtų prisiminti dar kelis svarbiausius elgesio punktus. „90 proc. visų kibernetinių nusikaltimų padaromi dėl elementarios žmogiškos klaidos – kenkėjiškos nuorodos paspaudimo ar to paties slaptažodžio naudojimo kiekviename portale“, – aiškina specialistas.

Ką pravartu prisiminti:

- Niekuomet nespauskite įtartinų nuorodų, kurias gaunate iš nepažįstamų šaltinių;
- Niekuomet nei telefonu, nei el. paštu nesidalinkite konfidencialia asmenine informacija su jokia įmone ar platforma – jos tikrai neprašys jūsų nei banko kortelės numerių, nei slaptažodžių;
- Visose platformose, kur tai įmanoma, naudokite dviejų faktorių autentifikaciją (2FA);
- Venkite neapsaugotų, viešų Wi-Fi tinklų;
- Svarbiausia, naudokitės programėle, kuri padeda susikurti ir saugoti unikalius slaptažodžius. Tai leis mintinai prisiminti tik vieną slaptažodį, bet kiekvienoje platformoje naudoti skirtingas, specialiai vengiant iššifravimo sukurtas kombinacijas. Tokias paslaugas teikia „Avira“, „LastPass“, „Keeper“ ar „Dashlane“ programėlės.

Pasitikrinti, ar jūsų el. pašto adresas yra patekęs į duomenų nutekėjimą galite puslapyje „Have I Been Pwned“ čia, raktinių žodžių (vardų, įmonių pavadinimų ir t.t.) žinomojoje vogtoje informacijoje ieškoti galite „DeHashed“ platformoje.

Naujienos komentarai

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2020-10-25 18:35:32

Ruduo – tinkamas metas pagauti gyvenimo žuvį: ko prireiks sėkmingai žvejybai?

Pasaulyje siaučiant pandemijai, siekdami išvengti masinių susibūrimo vietų bei uždarų patalpų, vis daugiau žmonių laisvą laiką leidžia gamtoje. Dėl to prie upių bei ežerų daugėja niekada žvejoti nebandžiusių entuziastų, o užkietėję žvejai vis dažniau nusprendžia įsigyti papildomos įrangos savo mėgstamai veiklai, sako žvejybos ekspertas Saulius Vigraitis.
       2020-10-25 17:51:09

REKORDAS po keturių iš eilės REKORDŲ! Lietuvoje – 603 koronaviruso atvejai

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad buvo patikslinta šiandien (spalio 25 d.) centro skelbiama koronavirusinės infekcijos (COVID-19) statistika už spalio 24 d.
       2020-10-24 10:05:22

Karantinas: į raudoną zoną pateko ir didieji šalies miestai

Ateinančią savaitę, nuo spalio 26 iki lapkričio 1 d. imtinai, remiantis naujuoju šviesoforo principus, raudonajai zonai priskiriamos dar aštuonios šalies savivaldybės: tai Vilniaus, Kauno, Klaipėdos miestų savivaldybės, taip pat Vilniaus, Širvintų, Šilalės, Trakų ir Telšių rajonų savivaldybės.
       2020-10-24 10:03:12

Paskelbtas pagal šviesoforo principą atnaujintas paveiktų šalių sąrašas

Nuo pirmadienio, spalio 26 d. įsigalioja naujas, pagal šviesoforo principą sudarytas paveiktų šalių sąrašas. Kartu su Lietuva geltonojoje zonoje atsidūrė kaimyninės Latvija ir Estija, taip pat Norvegija, Danija, Suomija, Kipras.
       2020-10-24 09:56:59

Nauja tvarka dėl izoliacijos: kas keičiasi

Europoje Tarybai pateikus rekomendacijas dėl suderinto požiūrio į laisvo judėjimo apribojimą reaguojant į koronaviruso infekcijos (COVID-19) pandemiją ir numačius šalių skirstymo į atskiras kategorijas, atsižvelgiant į epidemiologinę situaciją jose, tvarką,
       2020-10-24 09:52:14

REKORDAS po trijų iš eilės REKORDŲ! Lietuvoje – 474 koronaviruso atvejai

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 474 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. 188 iš jų registruoti Vilniaus, 89 Kauno, 75 Klaipėdos, 54 Šiaulių, 21 Marijampolės, 20 Telšių, 14 Tauragės, 9 Alytaus, 3 Utenos ir 1 Panevėžio apskrityse.
       2020-10-23 18:58:01

Kam senjorui išmanusis? Nustebsite, ką jie moka ir veikia su telefonu

Visuomenėje susiformavusi nuomonė, neva garbaus amžiaus žmonėms technologijos svetimos, o jei senjoras ir moka naudotis išmaniuoju, tai juo tik skambina ir žinutes siunčia. Šį mitą griauna „Telia“ salonų darbuotojai: daugybė garbaus amžiaus žmonių yra įvaldę išmaniuosius, o jų užduoti klausimai neretai nustebina.
       2020-10-23 12:11:55

NVSC budės Lietuvos kariuomenės Taikos meto užduočių operacinės pajėgos

Lietuvos kariuomenė gavusi Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) vadovybės prašymą pasitelkti karius į pagalbą aktyvavo Taikos meto užduočių operacines pajėgas. Kariai ruošiasi padėti NVSC specialistams atlikti pirminės atvejų apklausos procedūras ir suvesti duomenis į jų sistemas.
       2020-10-23 12:04:43

REKORDAS po dviejų iš eilės REKORDŲ! Lietuvoje – 442 koronaviruso atvejai

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 442 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. 215 iš jų registruota Vilniaus, 72 Kauno, 45 Klaipėdos, 41 Šiaulių, 25 Panevėžio, 24 Telšių, 10 Marijampolės, 7 Tauragės ir 3 Utenos apskrityse.
       2020-10-23 08:09:19

Kaip parenkama vieta vėjo elektrinėms: palankus vėjas – dar ne viskas

Lietuvai siekiant jau po kelių dešimtmečių visą reikalingą elektros energiją gaminti iš atsinaujinančių šaltinių, itin reikšmingą vaidmenį vaidins vėjo energetika. Sąlygos vystyti šią energetikos rūšį mūsų šalyje iš tiesų palankios – vėjo elektrines galima statyti beveik visoje Lietuvos teritorijoje.
       2020-10-23 08:05:52

Covid-19 verčia kavines ir barus duomenų valdytojais – kaip neprisidaryti bėdų?

Trečiadienį Vyriausybė priėmė nutarimą, pagal kurį visos laisvalaikio, pramogų ir viešojo maitinimo įstaigos įpareigotos registruoti lankytojus. Su nauja prievole verslininkų pečius užgulė ir Bendrojo duomenų apsaugos reglamento (BDAR) reikalavimai.
       2020-10-23 07:57:22

Psichologijos knygų TOP5: kas aktualu šiais metais

Stresas, nerimas, depresija, nepasitenkinimas savo karjera ir santykiais, irzlumas, pervargimas, nemiga – XXI amžiaus žmogaus kasdienybė. Tačiau 2020-ieji metai į kiekvieno mūsų gyvenimą įnešė dar daug sumaišties.
       2020-10-23 07:55:23

Taisyklės darbo rinkoje: prie nuotolinio darbo grįžta ne tik dėl pandemijos

Nuotolinio darbo principas plačiai aptarinėtas dar gerokai iki pandemijos, tačiau pastaroji aplinkybė privertė jį suklestėti. Įmonių atliekamos darbuotojų apklausos rodo, kad toks darbo organizavimas pasiteisina, o tiesioginiai susitikimai biuruose pageidaujami tik norint retkarčiais pamatyti kolegas.
       2020-10-23 07:51:21

Priemonės bus bereikšmės, jei kiekvienas mūsų jų nesiimsime

R. Lingienė apie pandemijos eigą: „Priemonės bus bereikšmės, jei kiekvienas mūsų jų nesiimsime“. Lietuvoje toliau augant susirgimų COVID-19 infekcijos atvejų skaičiui ir keliolikoje šalies regionų paskelbus lokalų karantiną, ekspertai kalba apie kelis galimus situacijos scenarijus.
       2020-10-23 07:45:55

3 paprasti patarimai, kaip taupyti: pirmiausiai išvenkite spyruoklės principo

Praradus pagrindinį pajamų šaltinį kas trečias Lietuvos namų ūkis nesiskolindamas sugebėtų išgyventi iki 3 mėnesių. Lietuvos banko apklausoje dalyvavusių respondentų atsakymai atskleidžia, kad artimiausią pusmetį nusiteikę taupyti dauguma šalies gyventojų.
       2020-10-22 11:30:59

Skaitmeninės rinkodaros strategas T. Nemura: apie Z kartą

Tendencijas keičianti ir naują informacijos vartojimo kultūrą atnešanti Z karta kelia kitokius reikalavimus tiek įmonėms, norinčioms pasiekti jaunąją auditoriją, tiek darbdaviams, sprendžiantiems kitokio profesinio bendravimo ir bendradarbiavimo klausimus.
       2020-10-22 11:26:11

5 skaitmeninio etiketo patarimai: kaip elgtis mokantis nuotoliniu būdu?

Iki koronaviruso dauguma tėvų buvo įpratę savo vaikams nustatyti taisykles, kaip ir kiek laiko jie turėtų naudotis išmaniaisiais įrenginiais, bet dėl nuotolinio mokymo tai kontroliuoti tapo daug sunkiau.
       2020-10-22 10:29:35

NVSC: rizikoms valdyti būtinas svaresnis pačių žmonių indėlis

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad atsižvelgiant į prastėjančią epidemiologinę situaciją Lietuvoje, dabar reikšmingas kiekvieno iš mūsų indėlis.
       2020-10-22 10:24:58

REKORDAS po REKORDO! Lietuvoje – 424 koronaviruso atvejai

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 424 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. 200 iš jų registruota Vilniaus, 80 Kauno, 38 Šiaulių, 30 Klaipėdos, 24 Marijampolės apskrityse. Dar 18 patvirtinta Telšių, 14 Panevėžio, 10 Utenos, 8 Tauragės ir 2 Alytaus apskrityse.
       2020-10-22 06:27:25

Mažos galios transporto priemonės – nauja rizika Lietuvos gatvėse

Lietuvoje daugėjant elektrinių motorolerių, paspirtukų bei riedžių, auga ir su šiomis transporto priemonėmis susijusių kelių eismo įvykių skaičius. „Gjensidige“ duomenimis, šiemet užfiksuota beveik pusšimtis nelaimių, kurių metu nukentėjo elektrinius paspirtukus vairuojantys žmonės.
       2020-10-21 15:59:07

Oficialu: šviesoforo principas bus taikomas ir vertinant užsienio šalis

Atsižvelgdama į patvirtintas Europos Tarybos rekomendacijas, trečiadienio posėdyje Vyriausybė apsisprendė dėl nacionaliniu mastu taikomų kriterijų, kuriais remiantis į keturias grupes šviesoforo principu būtų skirstomos visos Europos Sąjungos (ES) šalys.
       2020-10-21 15:31:46

Savivaldybės pagal sergamumą COVID-19 bus skirstomos į šviesoforo spalvų zonas

Atsižvelgdama į tarptautinių organizacijų rekomendacijas, trečiadienio posėdyje Vyriausybė pritarė savivaldybių skirstymui į tris zonas pagal epidemiologinius rodiklius – geltoną, žalią ir raudoną.
       2020-10-21 15:25:37

Gydytojai kreipiasi į visuomenę, prašydami virusui plintant pagyventi ramiau

Mes, Lietuvos gydytojai, epidemiologai ir visi sveikatos priežiūros specialistai, kreipiamės į Jus prašydami visų Jūsų pagalbos: kviečiame susitelkti, susivienyti bendram tikslui būti atsakingiems ir padėti sustabdyti COVID-19 plitimą.
       2020-10-21 10:49:24

Konkrečios profesoriaus Vytauto Kasiulevičiaus mintys

"Prezidentas Gitanas Nausėda kreipėsi į sveikatos apsaugos ministrą dėl Covid-19 atsako efektyvesnio koordinavimo, platesnio skirtingų sričių specialistų (ne tik medikų) įtraukimo į sprendimų priėmimą.
       2020-10-21 09:19:03

REKORDAS! Šalyje per parą patvirtinta 311 koronavirusinės infekcijos atvejų

Lietuvoje per vakar parą patvirtinta 311 koronavirusinės infekcijos atvejų. Iš jų 101 Kauno, 68 Vilniaus, 39 Telšių, 36 Klaipėdos, 27 Šiaulių, 19 Marijampolės, 11 Panevėžio, 7 Tauragės, 3 Alytaus.
       2020-10-21 08:58:11

Fizikai įsitikinę: XXI amžius – tai fotonų įgalinimo laikmetis

Spalio 21 d. minima Tarptautinė fotonikos diena. Fotonika pagrįsti atradimai skatina mokslo ir technologijų pažangą įvairiose srityse, pavyzdžiui, informacinėse technologijose, energetikoje, metrologijoje, pramonėje, medicinoje ir net sprendžiant ekologijos problemas.
       2020-10-21 08:55:00

Temos, kuriomis niekada ne per anksti kalbėtis su vaikais

Pasaulis, kuriame gyvena dabartiniai vaikai, yra labai įvairus, globalus, sparčiai besikeičiantis. Kai kurios žinutės, tokios kaip karas, badas, klimato atšilimas, pandemija, yra bauginančios, tačiau mokytojai ragina kalbėtis su vaikais ir motyvuoti juos veikti, nes būtent vaikai yra didieji pokyčių iniciatoriai ir ateities kūrėjai.
       2020-10-21 08:49:48

B. Ropė: Europos Parlamente lemiamas mūšis dėl tiesioginių išmokų suvienodinimo

Europos Parlamentas šią savaitę balsuoja dėl naujosios 2021-2027 m. laikotarpio Bendrosios žemės ūkio politikos. Netrukus bus priimtas sprendimas dėl Žaliųjų/ELA politinės grupės vardu registruotų pataisų, kuriomis siekiama suvienodinti tiesiogines išmokas žemdirbiams.
       2020-10-21 08:43:46

Kaip važiuosime ateityje: darniai, saugiai, „žaliai“ ir... be vairuotojų

Būtent tokias transporto sektoriaus tendencijas pateikia Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNISU TECH) Transporto ir logistikos kompetencijos centro direktorius doc. dr. Viktor Skrickij.
       2020-10-21 08:36:03

Gyventojai renkasi pensijų anuitetus rūpindamiesi ir paveldėtojais

Spalį daugiau nei šimtas senjorų kartu su senatvės pensija jau gaus ir „Sodros“ pensijų anuiteto išmokas. Nuo liepos, kai „Sodra“ pradėjo teikti pensijų anuitetų mokėjimo paslaugą, jau gauti daugiau nei 140 prašymų mokėti pensijų anuitetus.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.