Naujienos

Internetiniai vagišiai darosi vis sumanesni: kaip apsaugoti savo turtą?

2020-09-30 08:31:28

Pavogta tapatybė, nuo sąskaitos nuskaičiuoti pinigai ar išviliotos viso gyvenimo santaupos, visa tai – internetinių sukčių darbas. Nors dar visai neseniai jie apgaudavo tik mažiausiai technologijas išmanančius, šiandien sukčiai darosi kaip niekad apsukrūs ir pinigus sugeba išvilioti net ir iš tų, kurie niekada nebūtų to tikėjęsi.

Kaip apsisaugoti nuo tokių vagysčių ir ar iš tikrųjų, jums nežinant, sukčiai gali pasiimti jūsų vardu kreditą?

Skaitmeninių finansinių paslaugų įmonės „Credit24“ klientų patirties valdymo vadovė Donata Stoškuvienė teigia, jog internetinėje erdvėje pasiimti paskolą kito vardu – ganėtinai sudėtinga.

„Vyrauja kalbos ir visi esame skaitę istorijų, kaip žmonės iš skolų išieškojimo įmonių staiga sužino apie jų vardu paimtus kreditus ir milžiniškas skolas, į kurias yra įklimpę. Tačiau šiais laikais – tai praktiškai neįmanoma. Ypač internetinėje erdvėje yra labai daug saugiklių, kurie užtikrina, jog niekas be jūsų žinios negalėtų pasiimti kredito jūsų vardu“.

Visgi, D. Stoškuvienė teigia, jog paskolos ėmimo procesas gali būti pradėtas ir jums apie tai nežinant. Tad norint apsaugoti savo pinigus, būtina žinoti, iš kokių ženklų galite spręsti, jog į jus kėsinasi internetiniai sukčiai.

Internetinė tapatybės vagystė – kas tai?

Tapatybė fizinėje erdvėje yra visiškai kitokia nei internetinėje erdvėje. Fizinėje erdvėje mes savo tapatybę patvirtiname asmens dokumentu: pasu ar ID kortele, kurią turi kiekvienas pilietis. O štai elektroninėje erdvėje mūsų tapatybę dažniausiai patvirtina vardas ir mūsų susikurtas ar mums duotas slaptažodis.

Tapatybės vagystė dažiausiai susijusi su suklastotais ar apgaulės būdu išviliotais asmens duomenimis. Dažniausiai tai įvyksta siekiant pasinaudoti apgauto žmogaus pinigais, o kartais net jo vardu pasiimti paskolą.

Dažniausiai pasitaikantys elektroniniai vagystės būdai:

Prisistatymas pareigūnais, siekiant įsilaužti į banko sąskaitą,
Duomenų vagystė,
Nepageidaujami laiškai.

Įsilaužimas į banko sąskaitą

Dažnai įsilaužimas į kito žmogaus asmeninus duomenis prasideda telefoniniu skambučiu aukai. Paprastai žmogui paskambina neva iš valstybinės įstaigos: „Sodros“, VMI ar net policijos. Maloniai prisistatęs sukčius jums paaiškins, jog sistemoje vyksta pakitimai, todėl jūs laikinai negalėsite naudotis savo banko sąskaita, kol neatnaujinsite duomenų.

Jie gali atsiųsti jums laišką pokalbio metu, kur paprašys jūsų prisijungti prie sistemos. Taip iš jūsų išvilioja prisijungimo prie jūsų elektroninės bankininkystės duomenis ir gali ištuštinti jūsų sąskaitą.

Taip pat yra buvę atvejų, kad apgauto žmogaus vardu pasiima greitąjį kreditą, tačiau „Credit24“ klientų patirties valdymo vadovė sako, jog šiandien to padaryti būtų neįmanoma dėl kelių priežasčių:

1. Prieš suteikiant asmeniui naują kreditą, jis turi būti identifikuotas. Tai padaryti galima dviem būdais: fizinis identifikavimas vietoje (pateikiant asmens dokumentą) ir identifikavimas nuotoliniu būdu.

„Kalbant apie internetines apgaules ir paskolos pasiėmimą internetu, tai net ir turint kito žmogaus dokumentą, kredito jūs pasiimti negalėsite. Nes viename iš žingsnių mes paprašysime identifikuoti savo tapatybę, nuskanuojat veidą telefonu, su specialia mūsų paruošta programėle, kurią turėsite atsisiųsti. Nuskenuoti nuotraukos – nepavyks. Todėl jau viename iš pirmųjų žingsnių sukčius nebepraeis kontrolės“, – teigia D. Stoškuvienė.

2. Kontroliniai klausimai. Naudojantis Lietuvoje prieinamais išoriniais registrais, paprastai yra suformuojami kontroliniai klausimai, į kuriuos gali atsakyti tik tas žmogus. Jie yra užduodami žmogui ir jeigu jam nepavyksta atsakyti į juos – paskola jam nebus suteikta.

„Tačiau pasitaiko ir taip, jog žmogumi būna pasinaudota iš artimos aplinkos: giminaičiai, draugai, kaimynai pasinaudoja žmogaus pažeidžiamumu dėl seno amžiaus ar neišmanymo ir paskatina žmogų pasiimti paskolą. Arba sužinoję visus jo prisijungimus ir slaptažodžius gali „padėti“ jam pasiimti paskolą. Tokių atvejų vis dar pasitaiko, todėl vienintelis patarimas čia – išlikti budriems ir nepateikti jokių asmeninių duomenų net ir artimai aplinkai“, – sako D. Stoškuvienė.

Duomenų vagystė („phishing“)

Paprastai tai reikiamo slaptažodžio „žvejyba“. Viskas prasideda nuo laiško jūsų elektroniniame pašte. Dažniausiai tai laiškas nuo jūsų banko. Laiške dažniausiai pranešama, neva reikia atnaujinti jūsų prisijungimus prie internetinės bankininkystės sistemos, nes buvo daryti pakeitimai. Taip pat jūsų gali paprašyti užpildyti klientų anketą, o už tai, kad skirsite savo laiko, dar gausite ir prizą.

Tik užpildę savo duomenis – jūs užkimbate. Visi jūsų asmeniniai duomenys ir prisijungimai prie elektroninės bankininkystės atitenka sukčiams, o jie veikia labai greitai. Gavę jūsų prisijungimus, jie jau būna pasiruošę specialią banko sąskaitą, į kurią pervedę jūsų pinigus, juos išgrynina.

Tačiau yra keli būdai, kaip atpažinti, jog tokie laiškai – apgavystė:

Nurodyta banko svetainė atrodo visiškai identiškai tikrajai, tačiau gerai įsižiūrėję, pastebėsite, jog žodyje trūksta raidės arba raidės yra apkeistos vietomis.
Jeigu laiške jūsų prašo pateikti jūsų asmeninius duomenis ar užpildyti anketą ir už tai galite laimėti prizą – tai tikras pavojaus signalas. Joks bankas niekada neprašys jūsų pateikti savo asmeninių duomenų mainais į prizus. Tuo labiau joks bankas niekada neprašys pateikti savo privačių prisijungimo duomenų.
Galiausiai, jei nesate tikri – visada galite paskambinti į savo banką ir pasiteirauti apie gautą laišką. Tik neskambinkite laiške nurodytu telefono numeriu, o patys susiraskite banko klientų aptarnavimo telefono numerį internete.

Nepageidaujami laiškai „Trojos arklys“

Bene dažniausiai pasitaikanti sukčiavimo forma, dar kitaip nepageidaujami laiškai vadinami „spam“. Tokie laiškai į gavėjo elektroninį paštą yra siunčiami labai dideliais kiekiais ir be gavėjo sutikimo. Dažniausiai tai reklaminio pobūdžio laiškai, tačiau pasitaiko ir vadinamųjų „Trojos arklių“.

Paprastai tokiuose laiškuose būna nuoroda, kurią skatinama atidaryti, o vos ją atidarius, virusas patenka į jūsų operacinę sistemą ir sugadina jūsų kompiuterį bei persiunčia tą patį „Trojos arklį“ visiems jūsų turimiems kontaktams.

Nuo šių laiškų apsisaugoti gana paprasta – tereikia neatidarinėti laiškų, gautų iš įtartinų siuntėjų, su kuriais niekada neturėjote nieko bendra, o gavus tokius laiškus žymėti juos kaip „nepageidaujamus“ (angl. Spam). Tokiu būdu, iš to siuntėjo gaunamas laiškas visada nukeliaus į nepageidaujamų laiškų aplanką ir jūs jo nebematysite.

Naujienos komentarai

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2020-10-27 14:48:38

Deividas Norvilas: „Gyvenimo kokybė už miesto yra nepalyginamai aukštesnė“

Dabartinė situacija pasaulyje įnešė pokyčių ne tik į visuomenės, bet ir į asmeninį gyvenimą. Saugodami save ir kitus, atrandame daugiau alternatyvų dirbti nuotoliniu būdu, dar labiau vertiname artimųjų draugiją ir gamtos prieglobstį.
       2020-10-27 14:40:45

Nuo trečiadienio – karantinas ir Kaune: įvedamos naujos priemonės, ribojimai

Atsižvelgiant į kasdien kylančią koronavirusinės infekcijos plitimo kreivę bei prastėjančią epidemiologinę padėtį šalyje, greta kitų didžiųjų miestų nuo spalio 28 dienos karantinas skelbiamas ir Kaune.
       2020-10-27 14:36:15

Santaros klinikos: artėjame prie kritinės ribos

Didėjant koronaviruso infekcija užsikrėtusiųjų ir COVID-19 liga sergančių pacientų skaičiui, VUL Santaros klinikos, kaip paslaugų teikimą Vilniaus regione organizuojanti įstaiga, jau nuo praėjusios savaitės tariasi su vadinamosiomis atraminėmis ligoninėmis dėl ekstremaliai išaugusių pacientų srautų suvaldymo.
       2020-10-27 14:31:42

Kuo skiriasi pirmos ir trečios šalies slapukai – bent kartą pasiskaitykite

Merilendo universiteto duomenimis kibernetinės atakos pasaulyje vyksta kas 39 sekundes. Spalio mėnuo jau aštuntą kartą paskelbtas Europos kibernetinio saugumo mėnesiu. Saugiai naudotis internetu itin svarbu. To galima mokytis bet kokiame amžiuje.
       2020-10-27 11:45:44

ULAC medikai primena: kaip tinkamai dėvėti kaukę?

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai primena, kad netaisyklingas veido kaukės dėvėjimas gali sumažinti jos veiksmingumą. Veido kaukių dėvėjimas yra viena iš infekcijos šaltinio kontrolės priemonių, kuri sumažina infekcijos plitimą visuomenėje.
       2020-10-27 11:33:25

Lietuvoje – 413 koronaviruso atvejų

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinta 413 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejų. 108 iš jų registruota Vilniaus, 104 Kauno, 90 Šiaulių, 52 Klaipėdos, 15 Panevėžio apskrityse.
       2020-10-27 09:37:23

Ką daryti, jeigu šeimos nariui diagnozuotas koronavirusas?

Koronavirusu Lietuvoje užsikrečiant vis daugiau žmonių, „Eurovaistinės“ farmacininkai sako sulaukiantys vis dažnesnio klausimo, ką daryti jeigu koronavirusas buvo nustatytas artimajam?
       2020-10-27 09:02:03

Pradeda dominuoti nevaldomi COVID-19 židiniai, gali laukti Čekijos likimas

Šiuo metu Lietuvoje galimi net keturi koronaviruso epidemijos vystymosi scenarijai. Vadovaujantis pačiu pesimistiškiausiu, jau lapkričio pradžioje reikėtų ruoštis griežtoms karantino priemonėms, pastebi Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) ir Lietuvos energetikos instituto (LEI) mokslininkai.
       2020-10-27 07:30:36

Žmonės tikisi kaimynų pagalbos bėdoje, bet patys su jais – tik pasisveikina

Tyrimas parodė, kad daugiau negu pusė Baltijos šalyse gyvenančių žmonių su kaimynais nekuria ir nepalaiko draugiškų santykių, o apsiriboja mandagiu pasisveikinimu. Tik vienas iš dešimties Baltijos šalių gyventojų į kaimynus kreipiasi pagalbos.
       2020-10-27 07:24:39

Vienišais jaučiasi vis daugiau žmonių: kaip niekada svarbus tampa bendravimas

„Kai pasidalini džiaugsmu, džiaugsmas padvigubėja. O kai pasidalini skausmu, tai skausmas perpus sumažėja“, – sakydavo ilgametė „Sidabrinės linijos“ pašnekovė Teodora iš Vilniaus.
       2020-10-27 06:11:42

Profesorius Mindaugas Stankunas: Mes nebevaldome COVID-19 protrūkio Lietuvoje

Profesorius Mindaugas Stankūnas mano, kad laikas pasakyti jog Karalius nuogas: "Tikriausiai po šio Facebook‘o įrašo būsiu pavadintas „Apokalipsės raiteliu“ ar pan., bet kažkas tai turi pasakyti:
       2020-10-26 17:20:20

Ne puošmena, bet pagrindinis deserto ingredientas: 3 receptai su moliūgais

Artėjant Helovinui tėveliai iš dėžių pradeda traukti specialius kostiumus savo atžaloms ir kartu su jais iš moliūgų skaptuoti įvairaus dydžio ir formų žibintus.
       2020-10-26 17:00:12

Vietiniai karantinai įvedami dar aštuoniose savivaldybėse

Atsižvelgiant į blogėjančią epidemiologinę situaciją šalyje, nuo 2020 m. spalio 28 d. 00:00 val. iki 2020 m. lapkričio 11 d. 24:00 val. vietinis karantinas įvedamas dar 8 savivaldybėse: Kauno, Klaipėdos, Vilniaus miestų, Šilalės, Širvintų, Telšių, Trakų, Vilniaus rajonų savivaldybėse.
       2020-10-26 11:50:32

REKORDAS po penkių iš eilės REKORDŲ! Lietuvoje – 766 koronaviruso atvejai

Šią savaitę, nuo spalio 26 d. iki lapkričio 1 d. imtinai, remiantis naujuoju šviesoforo principus, raudonajai zonai priskiriamos dar aštuonios šalies savivaldybės: tai Vilniaus, Kauno, Klaipėdos miestų savivaldybės, taip pat Vilniaus, Širvintų, Šilalės, Trakų ir Telšių rajonų savivaldybės.
       2020-10-26 10:12:12

Trijų partijų vadovai paskelbė bendrą deklaraciją

Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė, Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen ir Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis šiandien paskelbė bendrą deklaraciją dėl koalicijos formavimo pradžios.
       2020-10-26 09:42:46

Kaip spręsti problemą su pardavėju, kilusią apsiperkant internetu? 6 žingsniai

Nors gyvename internetinės prekybos aukso amžiuje, sunku rasti žmogų, kuris nebūtų bent kartą nusivylęs nuotoliniu būdu įsigytomis prekėmis ar paslaugomis.
       2020-10-26 09:09:06

Kaip technologijos padeda išlikti sveikam ir palaikyti gerą savijautą?

Sveika gyvensena ir rūpestis savo fiziniu kūnu yra šiuolaikinės visuomenės bruožas, taip pat – ir kasdien naudojamos technologijos. Iš pradžių su išmaniaisiais laikrodžiais ar išmaniosiomis apyrankėmis entuziastingai skaičiavome ir kontroliavome per dieną nueitus žingsnius.
       2020-10-26 05:28:42

2020 m. spalio 25 d. Lietuvos Respublikos Seimo rinkimų rezultatai

Baigėsi Seimo rinkimų antrasis turas. Rinkėjai dabartiniams valdantiesiems siūlo padirbėti opozicijoje. Tačiau ir dešiniesiems prireiks ne mažiau kaip trijų politinių partijų koalicijos norint užsitikrinti daugumą Seime.
       2020-10-25 18:35:32

Ruduo – tinkamas metas pagauti gyvenimo žuvį: ko prireiks sėkmingai žvejybai?

Pasaulyje siaučiant pandemijai, siekdami išvengti masinių susibūrimo vietų bei uždarų patalpų, vis daugiau žmonių laisvą laiką leidžia gamtoje.
       2020-10-25 17:51:09

REKORDAS po keturių iš eilės REKORDŲ! Lietuvoje – 603 koronaviruso atvejai

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad buvo patikslinta šiandien (spalio 25 d.) centro skelbiama koronavirusinės infekcijos (COVID-19) statistika už spalio 24 d.
       2020-10-24 10:05:22

Karantinas: į raudoną zoną pateko ir didieji šalies miestai

Ateinančią savaitę, nuo spalio 26 iki lapkričio 1 d. imtinai, remiantis naujuoju šviesoforo principus, raudonajai zonai priskiriamos dar aštuonios šalies savivaldybės: tai Vilniaus, Kauno, Klaipėdos miestų savivaldybės, taip pat Vilniaus, Širvintų, Šilalės, Trakų ir Telšių rajonų savivaldybės.
       2020-10-24 10:03:12

Paskelbtas pagal šviesoforo principą atnaujintas paveiktų šalių sąrašas

Nuo pirmadienio, spalio 26 d. įsigalioja naujas, pagal šviesoforo principą sudarytas paveiktų šalių sąrašas. Kartu su Lietuva geltonojoje zonoje atsidūrė kaimyninės Latvija ir Estija, taip pat Norvegija, Danija, Suomija, Kipras.
       2020-10-24 09:56:59

Nauja tvarka dėl izoliacijos: kas keičiasi

Europoje Tarybai pateikus rekomendacijas dėl suderinto požiūrio į laisvo judėjimo apribojimą reaguojant į koronaviruso infekcijos (COVID-19) pandemiją ir numačius šalių skirstymo į atskiras kategorijas, atsižvelgiant į epidemiologinę situaciją jose, tvarką,
       2020-10-24 09:52:14

REKORDAS po trijų iš eilės REKORDŲ! Lietuvoje – 474 koronaviruso atvejai

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 474 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. 188 iš jų registruoti Vilniaus, 89 Kauno, 75 Klaipėdos, 54 Šiaulių, 21 Marijampolės, 20 Telšių, 14 Tauragės, 9 Alytaus, 3 Utenos ir 1 Panevėžio apskrityse.
       2020-10-23 18:58:01

Kam senjorui išmanusis? Nustebsite, ką jie moka ir veikia su telefonu

Visuomenėje susiformavusi nuomonė, neva garbaus amžiaus žmonėms technologijos svetimos, o jei senjoras ir moka naudotis išmaniuoju, tai juo tik skambina ir žinutes siunčia. Šį mitą griauna „Telia“ salonų darbuotojai: daugybė garbaus amžiaus žmonių yra įvaldę išmaniuosius, o jų užduoti klausimai neretai nustebina.
       2020-10-23 12:11:55

NVSC budės Lietuvos kariuomenės Taikos meto užduočių operacinės pajėgos

Lietuvos kariuomenė gavusi Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) vadovybės prašymą pasitelkti karius į pagalbą aktyvavo Taikos meto užduočių operacines pajėgas. Kariai ruošiasi padėti NVSC specialistams atlikti pirminės atvejų apklausos procedūras ir suvesti duomenis į jų sistemas.
       2020-10-23 12:04:43

REKORDAS po dviejų iš eilės REKORDŲ! Lietuvoje – 442 koronaviruso atvejai

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 442 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. 215 iš jų registruota Vilniaus, 72 Kauno, 45 Klaipėdos, 41 Šiaulių, 25 Panevėžio, 24 Telšių, 10 Marijampolės, 7 Tauragės ir 3 Utenos apskrityse.
       2020-10-23 08:09:19

Kaip parenkama vieta vėjo elektrinėms: palankus vėjas – dar ne viskas

Lietuvai siekiant jau po kelių dešimtmečių visą reikalingą elektros energiją gaminti iš atsinaujinančių šaltinių, itin reikšmingą vaidmenį vaidins vėjo energetika. Sąlygos vystyti šią energetikos rūšį mūsų šalyje iš tiesų palankios – vėjo elektrines galima statyti beveik visoje Lietuvos teritorijoje.
       2020-10-23 08:05:52

Covid-19 verčia kavines ir barus duomenų valdytojais – kaip neprisidaryti bėdų?

Trečiadienį Vyriausybė priėmė nutarimą, pagal kurį visos laisvalaikio, pramogų ir viešojo maitinimo įstaigos įpareigotos registruoti lankytojus. Su nauja prievole verslininkų pečius užgulė ir Bendrojo duomenų apsaugos reglamento (BDAR) reikalavimai.
       2020-10-23 07:57:22

Psichologijos knygų TOP5: kas aktualu šiais metais

Stresas, nerimas, depresija, nepasitenkinimas savo karjera ir santykiais, irzlumas, pervargimas, nemiga – XXI amžiaus žmogaus kasdienybė. Tačiau 2020-ieji metai į kiekvieno mūsų gyvenimą įnešė dar daug sumaišties.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.