Naujienos

Lėja Jakštaitė: lietuvė be pilietybės

2020-09-30 11:28:09

„Niekada nemaniau, kad pilietybės netekimas mane taip įskaudins, kad emociškai man bus taip sunku“, – pokalbį pradeda Lietuvoje gimusi, Jungtinėse Amerikos Valstijose užaugusi, tačiau jau penkerius metus savo ateitį Lietuvoje kurianti Lėja Jakštaitė.

Mergina neslepia ašarų ir nuoskaudų, kurios vis dar iškyla pasakojant istoriją, kaip prieš kiek daugiau nei metus ji sužinojo, kad jos lietuviškas pasas jau nebeturi jokios vertės. „Man žinia, kad nebesu Lietuvos pilietė buvo kaip perkūnas iš giedro dangaus“, – prisipažįsta Lėja ir pasakoja savo istoriją nuo pradžių.

Ieškoti geresnio gyvenimo

Lėja gimė Lietuvoje, Klaipėdoje, tačiau kai jai buvo metukai, tėvai nusprendė vykti ieškoti geresnio gyvenimo už Atlanto. Vienas lagaminas, dvi dukros – trejų ir vienerių, vos keturiasdešimt dolerių kišenėje ir menkos anglų kalbos žinios – tokį įspūdį Lėjos šeima prieš 22 metus paliko oro uosto darbuotojams, sprendusiems ar įsileisti šeimą į šalį ar ne. „Mano tėtis stengėsi įrodyti, kad mes čia atvykome ieškoti geresnio gyvenimo, kad norime pabandyti sukurti savo ateitį šioje šalyje ir, atrodo, kad jam pavyko, mat pareigūnas ne tik atvėrė duris visai šeimai į Jungtines Amerikos Valstijas, bet ir padavė tėčiui vizitinę kortelę su telefono numeriu sakydamas: jeigu kas nors atsitiktų ar prireiktų pagalbos – paskambink“, – iš tėvų girdėta atvykimo į JAV istorija dalijasi mergina.

Visų pirma Lėjos šeima apsistojo Kalifornijos valstijoje, po keleto metų persikėlė į Minesotą. Čia Lėjos tėtis įkūrė lietuvių bendruomenę, kuri kiekvieną savaitgalį susirinkdavo į bendrus pasibuvimus. Vaikai tuo metu lankydavo lietuvišką mokyklėlę, kurioje lietuvių kalbos juos mokė Lėjos mama. „Iki tol lietuvių bendruomenės, taško, vienijančio tautiečius, ten nebuvo. Mano tėtis įkūrė bendruomenę ir visus apjungė“, – prisimena Lėja. Praleidusi beveik 10 metų Minesotoje, Lėjos šeima grįžo į Kaliforniją, tiesa, jau nebe keturiese. Jungtinėse Amerikos Valstijose gimė Lėjos sesuo ir brolis.

Studijos Lietuvoje

Grįžę gyventi į Kaliforniją, tėvai Lėją paskatino žaisti mokyklos merginų krepšinio komandoje. Ūgiu visuomet iš bendraamžių išsiskyrusiai merginai ši sporto šaka puikiai sekėsi, tad galvodama apie ateitį po mokyklos, ji save įsivaizdavo krepšinį žaidžiančią ir universiteto komandoje. Kai Lėjai jau artėjo apsisprendimo laikas dėl studijų, vyresnioji jos sesuo jau studijavo Lietuvoje, LCC tarptautiniame universitete, tad tėvai ir Lėją skatino rinktis studijas šiame universitete. LCC tarptautinis universitetas tuo metu neturėjo merginų krepšinio komandos, tad tai stabdė Lėją rinktis aukštąją mokyklą Lietuvoje. „Mama rankų nenuleido ir susisiekė su Klaipėdos merginų krepšinio komandos „Fortūna“ treneriu ir sutarė, kad jis mane priimtų žaisti. Tada aš nusileidau, nors galvojau, kad po pusės metų tikrai sugrįšiu atgal į JAV“, – prisipažįsta Lėja. Tačiau Lietuva merginą taip sužavėjo, kad ji nors ir greitai metė profesionalų krepšinį, studijuoti Lietuvoje liko. „Mane užbūrė ir pati Lietuva, ir žmonės, ir kultūra“, – sako Lėja.

Lemtingasis balsavimas

Studijuodama pirmame kurse Lėja nuvyko į Migracijos skyrių užsisakyti asmens tapatybės kortelę, kad nereikėtų visur su savimi nešiotis paso. Čia mergina ir susidūrė su pirmaisiais iššūkiais. Pasų poskyrio darbuotojai ėmė klausinėti Lėjos įvairių klausimų, į kuriuos ji atsakymų neturėjo, nes iš Lietuvos išvyko būdama vos metukų, o JAV pilietybę gavo automatiškai ją priėmus jos tėvams, mat tuo metu mergina dar buvo nepilnametė. Nors Lėja asmens tapatybės kortelę gavo, tačiau jai buvo pažadėta peržiūrėti jos dokumentus, o jei darbuotojams kils klausimų, jie teigė būtinai susisieksią su mergina.

Tačiau per visus ketverius jos studijų metus LCC tarptautiniame universitete su mergina taip niekas ir nesusiekė. Ji tikina niekada nesulaukusi jokio skambučio, taip pat negavusi laiško nei elektroniniu paštu, nei paprastu.

2019 metais baigdama Šiuolaikinės komunikacijos bakalauro studijas LCC tarptautiniame universitete ir ruošdamasi vasarai tradiciškai vykti į JAV aplankyti tėvų ir padirbėti, Lėja nutarė sudalyvauti ir tuomet vykusiuose rinkimuose, kuriuose ne tik reikėjo balsuoti už pasirinktą kandidatą į Lietuvos prezidentus, tačiau kartu buvo organizuojamas ir referendumas dėl dvigubos pilietybės. „Planavau pasisakyti už dvigubos pilietybės įteisinimą. Lietuvos pilietybė man reiškia pripažinimą, kad esu dalis Lietuvos, kad esu reikalinga savo šaliai, nepaisant to, kur aš augau“, – sako mergina. Tačiau atvykusi į rinkiminę apylinkę ir pateikusi asmens dokumentą, Lėja sužinojo, kad jos asmens kodo sistemoje nėra. Merginai buvo paaiškinta, kad ji turi susisiekti su Migracijos departamento darbuotojais, nes galbūt ji nebėra Lietuvos pilietė. „Giliai širdy visuomet turėjau baimę, kad iš manęs gali atimti Lietuvos pilietybę ar kad vieną dieną sulauksiu skambučio ir man bus liepta rinktis, tačiau kai sužinojau, kad pasirinkimas buvo padarytas už mane, man buvo šokas“, – pasakoja Lėja. Gyvendama Lietuvoje ji yra sutikusi ne vieną žmogų, kuris drąsiai į akis rėždavo, jog ji nėra lietuvė, nes augo kitoje šalyje. Nepaisant to, kad visi merginos giminaičiai yra Lietuvoje, nepaisant to, kad Lėja gimė Lietuvoje ir grįžo į gimtinę studijuoti bei nusprendė čia kurti savo ateitį, ji išgirsdavo įžeidžių replikų. „Kai sužinojau, kad man yra atimta pilietybė, pagalvojau, kad Lietuva, kaip ir jos žmonės, nepripažįsta, kad aš esu lietuvė, manęs nelaiko šios valstybės atstove. Tuomet taip skaudėjo“, – prisipažįsta Lėja.

Rankų nenuleidžia

Sužinojusi, kad nebėra Lietuvos pilietė, Lėja jau turėjo bilietą į Jungtines Amerikos Valstijas vasarai ir LCC tarptautinio universiteto Šiuolaikinės komunikacijos bakalauro diplomą. Tuo metu konkretaus darbo mergina dar neturėjo, tačiau aktyviai ieškojo, nes planavo rudenį grįžti į Lietuvą ir čia kurti savo ateitį. „Kai sužinojau, kad iš manęs atimta pilietybė, manyje kilo nusivylimas, kuris tarsi šaukė – jei jums manęs nereikia, negrįšiu“, – atvirauja mergina. Tačiau Lėjos širdis kuždėjo priešingai ir mergina vasarai sugrįžusi į JAV, nesiliovė ieškoti darbo Lietuvoje. Gavusi pasiūlymą prisijungti prie LCC tarptautinio universiteto Tarptautinių studijų centro komandos, padedama universiteto Personalo skyriaus, ėmė tvarkytis reikiamus dokumentus, kad galėtų gauti vizą ir atvykti dirbti į Lietuvą. „LCC Personalo skyriaus darbuotojai man padėjo susitvarkyti dokumentus laikinai vizai, kol gavau leidimą gyventi Lietuvoje. Personalo skyrius man taip pat ištiesė pagalbos ranką, kai reikėjo susirasti, kas bus mano laiduotojas“, – sako Lėja. Tiesa, mergina atvirauja, gauti vizą ir leidimą gyventi Lietuvoje jai buvo sunku. „Kadangi iš manęs visai neseniai buvo atimta pilietybė, į mane žiūrėjo labai įtariai ir nenorėjo suteikti reikiamų leidimų grįžti gyventi į Lietuvą“, – prisimena mergina.

Šiuo metu Lėja, padedama senelių, renka visus dokumentus, galėsiančius įrodyti, kad ji Lietuvoje gyvena jau penkerius metus ir Lietuvos pilietybė jai turėtų būti grąžinta išimties tvarka. „Tikiu, kad vieną dieną su atgal į Lietuvą gyventi persikėlusiais tėvais, šią istoriją prisiminsime tik kaip vieną iš man gyvenime nutikusių įvykių“, – viliasi Lėja.

Naujienos komentarai

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2020-10-27 14:48:38

Deividas Norvilas: „Gyvenimo kokybė už miesto yra nepalyginamai aukštesnė“

Dabartinė situacija pasaulyje įnešė pokyčių ne tik į visuomenės, bet ir į asmeninį gyvenimą. Saugodami save ir kitus, atrandame daugiau alternatyvų dirbti nuotoliniu būdu, dar labiau vertiname artimųjų draugiją ir gamtos prieglobstį.
       2020-10-27 14:40:45

Nuo trečiadienio – karantinas ir Kaune: įvedamos naujos priemonės, ribojimai

Atsižvelgiant į kasdien kylančią koronavirusinės infekcijos plitimo kreivę bei prastėjančią epidemiologinę padėtį šalyje, greta kitų didžiųjų miestų nuo spalio 28 dienos karantinas skelbiamas ir Kaune.
       2020-10-27 14:36:15

Santaros klinikos: artėjame prie kritinės ribos

Didėjant koronaviruso infekcija užsikrėtusiųjų ir COVID-19 liga sergančių pacientų skaičiui, VUL Santaros klinikos, kaip paslaugų teikimą Vilniaus regione organizuojanti įstaiga, jau nuo praėjusios savaitės tariasi su vadinamosiomis atraminėmis ligoninėmis dėl ekstremaliai išaugusių pacientų srautų suvaldymo.
       2020-10-27 14:31:42

Kuo skiriasi pirmos ir trečios šalies slapukai – bent kartą pasiskaitykite

Merilendo universiteto duomenimis kibernetinės atakos pasaulyje vyksta kas 39 sekundes. Spalio mėnuo jau aštuntą kartą paskelbtas Europos kibernetinio saugumo mėnesiu. Saugiai naudotis internetu itin svarbu. To galima mokytis bet kokiame amžiuje.
       2020-10-27 11:45:44

ULAC medikai primena: kaip tinkamai dėvėti kaukę?

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai primena, kad netaisyklingas veido kaukės dėvėjimas gali sumažinti jos veiksmingumą. Veido kaukių dėvėjimas yra viena iš infekcijos šaltinio kontrolės priemonių, kuri sumažina infekcijos plitimą visuomenėje.
       2020-10-27 11:33:25

Lietuvoje – 413 koronaviruso atvejų

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinta 413 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejų. 108 iš jų registruota Vilniaus, 104 Kauno, 90 Šiaulių, 52 Klaipėdos, 15 Panevėžio apskrityse.
       2020-10-27 09:37:23

Ką daryti, jeigu šeimos nariui diagnozuotas koronavirusas?

Koronavirusu Lietuvoje užsikrečiant vis daugiau žmonių, „Eurovaistinės“ farmacininkai sako sulaukiantys vis dažnesnio klausimo, ką daryti jeigu koronavirusas buvo nustatytas artimajam?
       2020-10-27 09:02:03

Pradeda dominuoti nevaldomi COVID-19 židiniai, gali laukti Čekijos likimas

Šiuo metu Lietuvoje galimi net keturi koronaviruso epidemijos vystymosi scenarijai. Vadovaujantis pačiu pesimistiškiausiu, jau lapkričio pradžioje reikėtų ruoštis griežtoms karantino priemonėms, pastebi Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) ir Lietuvos energetikos instituto (LEI) mokslininkai.
       2020-10-27 07:30:36

Žmonės tikisi kaimynų pagalbos bėdoje, bet patys su jais – tik pasisveikina

Tyrimas parodė, kad daugiau negu pusė Baltijos šalyse gyvenančių žmonių su kaimynais nekuria ir nepalaiko draugiškų santykių, o apsiriboja mandagiu pasisveikinimu. Tik vienas iš dešimties Baltijos šalių gyventojų į kaimynus kreipiasi pagalbos.
       2020-10-27 07:24:39

Vienišais jaučiasi vis daugiau žmonių: kaip niekada svarbus tampa bendravimas

„Kai pasidalini džiaugsmu, džiaugsmas padvigubėja. O kai pasidalini skausmu, tai skausmas perpus sumažėja“, – sakydavo ilgametė „Sidabrinės linijos“ pašnekovė Teodora iš Vilniaus.
       2020-10-27 06:11:42

Profesorius Mindaugas Stankunas: Mes nebevaldome COVID-19 protrūkio Lietuvoje

Profesorius Mindaugas Stankūnas mano, kad laikas pasakyti jog Karalius nuogas: "Tikriausiai po šio Facebook‘o įrašo būsiu pavadintas „Apokalipsės raiteliu“ ar pan., bet kažkas tai turi pasakyti:
       2020-10-26 17:20:20

Ne puošmena, bet pagrindinis deserto ingredientas: 3 receptai su moliūgais

Artėjant Helovinui tėveliai iš dėžių pradeda traukti specialius kostiumus savo atžaloms ir kartu su jais iš moliūgų skaptuoti įvairaus dydžio ir formų žibintus.
       2020-10-26 17:00:12

Vietiniai karantinai įvedami dar aštuoniose savivaldybėse

Atsižvelgiant į blogėjančią epidemiologinę situaciją šalyje, nuo 2020 m. spalio 28 d. 00:00 val. iki 2020 m. lapkričio 11 d. 24:00 val. vietinis karantinas įvedamas dar 8 savivaldybėse: Kauno, Klaipėdos, Vilniaus miestų, Šilalės, Širvintų, Telšių, Trakų, Vilniaus rajonų savivaldybėse.
       2020-10-26 11:50:32

REKORDAS po penkių iš eilės REKORDŲ! Lietuvoje – 766 koronaviruso atvejai

Šią savaitę, nuo spalio 26 d. iki lapkričio 1 d. imtinai, remiantis naujuoju šviesoforo principus, raudonajai zonai priskiriamos dar aštuonios šalies savivaldybės: tai Vilniaus, Kauno, Klaipėdos miestų savivaldybės, taip pat Vilniaus, Širvintų, Šilalės, Trakų ir Telšių rajonų savivaldybės.
       2020-10-26 10:12:12

Trijų partijų vadovai paskelbė bendrą deklaraciją

Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė, Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen ir Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis šiandien paskelbė bendrą deklaraciją dėl koalicijos formavimo pradžios.
       2020-10-26 09:42:46

Kaip spręsti problemą su pardavėju, kilusią apsiperkant internetu? 6 žingsniai

Nors gyvename internetinės prekybos aukso amžiuje, sunku rasti žmogų, kuris nebūtų bent kartą nusivylęs nuotoliniu būdu įsigytomis prekėmis ar paslaugomis.
       2020-10-26 09:09:06

Kaip technologijos padeda išlikti sveikam ir palaikyti gerą savijautą?

Sveika gyvensena ir rūpestis savo fiziniu kūnu yra šiuolaikinės visuomenės bruožas, taip pat – ir kasdien naudojamos technologijos. Iš pradžių su išmaniaisiais laikrodžiais ar išmaniosiomis apyrankėmis entuziastingai skaičiavome ir kontroliavome per dieną nueitus žingsnius.
       2020-10-26 05:28:42

2020 m. spalio 25 d. Lietuvos Respublikos Seimo rinkimų rezultatai

Baigėsi Seimo rinkimų antrasis turas. Rinkėjai dabartiniams valdantiesiems siūlo padirbėti opozicijoje. Tačiau ir dešiniesiems prireiks ne mažiau kaip trijų politinių partijų koalicijos norint užsitikrinti daugumą Seime.
       2020-10-25 18:35:32

Ruduo – tinkamas metas pagauti gyvenimo žuvį: ko prireiks sėkmingai žvejybai?

Pasaulyje siaučiant pandemijai, siekdami išvengti masinių susibūrimo vietų bei uždarų patalpų, vis daugiau žmonių laisvą laiką leidžia gamtoje.
       2020-10-25 17:51:09

REKORDAS po keturių iš eilės REKORDŲ! Lietuvoje – 603 koronaviruso atvejai

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad buvo patikslinta šiandien (spalio 25 d.) centro skelbiama koronavirusinės infekcijos (COVID-19) statistika už spalio 24 d.
       2020-10-24 10:05:22

Karantinas: į raudoną zoną pateko ir didieji šalies miestai

Ateinančią savaitę, nuo spalio 26 iki lapkričio 1 d. imtinai, remiantis naujuoju šviesoforo principus, raudonajai zonai priskiriamos dar aštuonios šalies savivaldybės: tai Vilniaus, Kauno, Klaipėdos miestų savivaldybės, taip pat Vilniaus, Širvintų, Šilalės, Trakų ir Telšių rajonų savivaldybės.
       2020-10-24 10:03:12

Paskelbtas pagal šviesoforo principą atnaujintas paveiktų šalių sąrašas

Nuo pirmadienio, spalio 26 d. įsigalioja naujas, pagal šviesoforo principą sudarytas paveiktų šalių sąrašas. Kartu su Lietuva geltonojoje zonoje atsidūrė kaimyninės Latvija ir Estija, taip pat Norvegija, Danija, Suomija, Kipras.
       2020-10-24 09:56:59

Nauja tvarka dėl izoliacijos: kas keičiasi

Europoje Tarybai pateikus rekomendacijas dėl suderinto požiūrio į laisvo judėjimo apribojimą reaguojant į koronaviruso infekcijos (COVID-19) pandemiją ir numačius šalių skirstymo į atskiras kategorijas, atsižvelgiant į epidemiologinę situaciją jose, tvarką,
       2020-10-24 09:52:14

REKORDAS po trijų iš eilės REKORDŲ! Lietuvoje – 474 koronaviruso atvejai

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 474 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. 188 iš jų registruoti Vilniaus, 89 Kauno, 75 Klaipėdos, 54 Šiaulių, 21 Marijampolės, 20 Telšių, 14 Tauragės, 9 Alytaus, 3 Utenos ir 1 Panevėžio apskrityse.
       2020-10-23 18:58:01

Kam senjorui išmanusis? Nustebsite, ką jie moka ir veikia su telefonu

Visuomenėje susiformavusi nuomonė, neva garbaus amžiaus žmonėms technologijos svetimos, o jei senjoras ir moka naudotis išmaniuoju, tai juo tik skambina ir žinutes siunčia. Šį mitą griauna „Telia“ salonų darbuotojai: daugybė garbaus amžiaus žmonių yra įvaldę išmaniuosius, o jų užduoti klausimai neretai nustebina.
       2020-10-23 12:11:55

NVSC budės Lietuvos kariuomenės Taikos meto užduočių operacinės pajėgos

Lietuvos kariuomenė gavusi Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) vadovybės prašymą pasitelkti karius į pagalbą aktyvavo Taikos meto užduočių operacines pajėgas. Kariai ruošiasi padėti NVSC specialistams atlikti pirminės atvejų apklausos procedūras ir suvesti duomenis į jų sistemas.
       2020-10-23 12:04:43

REKORDAS po dviejų iš eilės REKORDŲ! Lietuvoje – 442 koronaviruso atvejai

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 442 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. 215 iš jų registruota Vilniaus, 72 Kauno, 45 Klaipėdos, 41 Šiaulių, 25 Panevėžio, 24 Telšių, 10 Marijampolės, 7 Tauragės ir 3 Utenos apskrityse.
       2020-10-23 08:09:19

Kaip parenkama vieta vėjo elektrinėms: palankus vėjas – dar ne viskas

Lietuvai siekiant jau po kelių dešimtmečių visą reikalingą elektros energiją gaminti iš atsinaujinančių šaltinių, itin reikšmingą vaidmenį vaidins vėjo energetika. Sąlygos vystyti šią energetikos rūšį mūsų šalyje iš tiesų palankios – vėjo elektrines galima statyti beveik visoje Lietuvos teritorijoje.
       2020-10-23 08:05:52

Covid-19 verčia kavines ir barus duomenų valdytojais – kaip neprisidaryti bėdų?

Trečiadienį Vyriausybė priėmė nutarimą, pagal kurį visos laisvalaikio, pramogų ir viešojo maitinimo įstaigos įpareigotos registruoti lankytojus. Su nauja prievole verslininkų pečius užgulė ir Bendrojo duomenų apsaugos reglamento (BDAR) reikalavimai.
       2020-10-23 07:57:22

Psichologijos knygų TOP5: kas aktualu šiais metais

Stresas, nerimas, depresija, nepasitenkinimas savo karjera ir santykiais, irzlumas, pervargimas, nemiga – XXI amžiaus žmogaus kasdienybė. Tačiau 2020-ieji metai į kiekvieno mūsų gyvenimą įnešė dar daug sumaišties.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.