Naujienos

Ar mes jau pakeliui į Italijos pavasario COVID-19 scenarijų?

2020-10-18 14:54:53

Ženklus naujų COVID-19 atvejų skaičiaus augimas rodo rimtas infekcijos prevencijos spragas. Paradoksalu, kad tai vyksta LR Sveikatos apsaugos ministerijai ir LR Vyriausybei nuveikus krūvą gerų darbų karantino metu kartu su visuomene.

Buvo mestos didžiulės piniginės lėšos ir žmogiškieji resursai, amortizuojant kritinę situaciją pavasarį ir „nupirkta” laiko vienam esminių darbų belaukiant rudens ir žiemos sezono – šalies gyventojų paruošimui antrajai bangai.

Deja, eksponentiškai augant naujų susirgimų skaičiui, informaciniame lauke tebesiautėja sąmokslo teorijų rėmėjai, žmogaus teisių pseudogynėjai: neva tai skaičiai netikri, COVID-19 nėra, infekcijos kontrolės priemonės varžo teises, nenešiokime kaukių, tai tik kažkieno sąmokslas ir noras mus užčiaupti ar kontroliuoti.

Suprantama, kad vasarą, sumažėjus atvejų skaičiui, žmonės atsipalaidavo ir prarado budrumą. Bet atsiranda net piktavališkumo pavyzdžių, kai jausdami virusui būdingus simptomus sergantieji lanko viešas vietas, vengia dėvėti kaukes, kada jos tikrai reikalingos arba dėvi jas netaisyklingai, nebendradarbiauja su Nacionaliniu visuomenės sveikatos centru (NVSC), slepia kontaktus, nesitiria ir skatina to nedaryti kitus.

Drausmingo visuomeninio elgesio poreikis, atsisakant nebūtinų veiklų, budrumas, sąmoningumas adekvačiai vertinant kylančias grėsmes ir koreguojant visuomenės elgesį pagal specialistų rekomendacijas, turi būti piliečių išmokta pamoka apie laisvę. Kiekvieną dieną, reikalaujant tik duonos ir žaidimų ir piktinantis laikinais nepatogumais, vis sparčiau artėjame prie blogojo scenarijaus.

Nors nuveikta didelių ekonomikos gelbėjimo darbų ir tam skirta nemažai lėšų, nepavyko tinkamai parengti ir panaudoti šiuo metu kritiškai svarbių NVSC pajėgų. Šioje svarbioje valstybės institucijoje trūksta darbuotojų, jų atlyginimai nemotyvuojantys, vis dar tenka kliautis savanoriais, neturinčiais specialiųjų kompetencijų. Suprantame, kad milžiniški krūviai ir viršvalandžiai signalizuoja ne apie blogą, netinkamą NVSC veiklą, bet parodo, kokį didelį darbą atlieka NVSC specialistai, atsekant ir nukertant užsikrėtimo grandines, teikiant rekomendacijas, analizuojant statistinius duomenis, šviečiant visuomenę. Ir tas darbas, deja, šiandien nėra tinkamai įvertinamas.

Dabar privalu rasti jėgų, resursų, norų ir imtis veiksmų, kad kova su infekcija būtų taiki ir taikli, o NVSC bėgtų ne paskui pasekmes, bet padėtų projektuoti mums reikalingą pozityvų rezultatą, vykdydama plataus masto prevencinį darbą. Tik sisteminga veikla turi prasmę.

Pirmiausiai, kreipiamės į visuomenę. Žmonių sąmoningumas ir noras padėti yra svarbiausias ginklas, kuris gali suvaldyti situaciją. Tikime, kad piliečiai, nelaukdami ribojimų ar įvedant karantiną, gali tai padaryti pačiomis efektyviausiomis priemonėmis:

- laikydamiesi fizinio atstumo,
- vengdami visų nebūtinų socialinių kontaktų, o jei jie neišvengiami, elgtis atsakingai, stengiantis išlaikyti atstumus, taisyklingai dėvint veido kaukes, plaunant ir/ar dezinfekuojant rankas,
- laikydamiesi elementarios rankų higienos (plaunant rankas muilu bent 15 sekundžių), o jei tai neįmanoma – dezinfekuodami rankas,
- taisyklingai dėvėdami veido kaukes, kurios turi būti švarios ir reguliariai keičiamos,
- atsakingai vertindami informaciją ir pasitikėdami tik oficialiais informacijos šaltiniais,
- suvokdami, kad visi ribojimai yra laikini.

Taip pat kviečiame viešųjų ryšių agentūras, nuomonės formuotojus ir visuomenės – mokslo, sporto, verslo, kultūros ir kitų sričių – lyderius, prisidėti prie informacinio lauko apie COVID-19 išgryninimo ir adekvatumo. Tai turi būti daroma išmaniai, interaktyviai ir, svarbiausia, suprantamai, aiškinant apie ligą, jos padarinius ir kaip jos išvengti: juk efektyviausios priemonės yra labai paprastos, joms tereikia mūsų susitelkimo, sąmoningumo ir trupučio kantrybės.

Kreipiamės į LR SAM ministrą, LR Vyriausybę, savivaldą:

- privalo būti parengtas ir paviešintas aiškus, argumentuotas COVID-19 infekcijos kontrolės planas, atsižvelgiant į sveikatos priežiūros įstaigų, nepriklausomai nuo jų pavaldumo, galimybes ir gyventojų sergamumą konkrečiame regione,
- NVSC finansavimas turi būti didinamas nedelsiant, pirmiausiai siekiant užtikrinti adekvatų darbuotojų skaičių ir motyvuojančius atlyginimus,
- sveikatos priežiūros įstaigos turi gauti finansavimą adekvatų patiriamoms išlaidoms,
- tiesiogiai su patvirtintais ir įtariamais COVID-19 pacientais dirbantys sveikatos priežiūros darbuotojai turi gauti motyvuojančius ir asmeninę riziką pateisinančius darbo užmokesčio priedus,
- sveikatos priežiūros darbuotojai turi būti aprūpinami adekvačiomis asmens apsaugos priemonėmis bei turi būti užtikrintas ir viešai skelbiamas šių priemonių rezervas,
- sveikatos priežiūros darbuotojams privalomi kokybiški reguliarūs infekcijų kontrolės mokymai.

Kreipiamės į darbdavius, tikėdamiesi jų bendradarbiavimo. Sergančiam ar kontaktą su COVID-19 infekuotu turėjusiam darbuotojui turi būti sudarytos sąlygos izoliuotis, užtikrinant socialines išmokas. Visi darbuotojai, kurie gali dirbti nuotoliniu būdu, turėtų būti skatinami ir palaikomi.

Kreipiamės į ugdymo ir švietimo įstaigų vadovus, kurie turėtų siekti saugios aplinkos ir savo darbuotojams, ir ugdytiniams, mokiniams, studentams ir, kai tik įmanoma, darbą organizuoti nuotoliniu būdu.

Tikimės ir linkime, kad pavasarį nupirkti keli tūkstančiai maišų lavonams, niekada nebus panaudoti ir tebūna tai geriausiai kada nors „į balą“ išmesti valstybės pinigai.

Lietuvos medikų sąjūdis

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:2020-10-21 08:32:45 / Kostas

Ar elektrikas irgi sako: na čia kibirkščiuoja, čia trumpina, bet palaukim kol užsidegs namas, tada tvarkysim?

2020-10-18 17:35:23 / Antanas

Laiko buvo, o Vyriausybė neparengė jokio visiems žinomo plano prie kokio sergamumo kokių veiksmų bus imamasi. Neparengtos didesnei apkrovai ir pavaldžios įstaigos: NVSC, ligoninės, poliklinikos.

Neparengtos ir valstybės įstaigos: VMI, Sodra ir pan. kur darbuotojai gali dirbti nuotoliniu būdu, bet...

Neparengtos ir švietimo įstaigos. Buvo įspėjimų, kad pradėkime dirbti nuotoliniu būdu... Deja, mokymo įstaigos tapo papildomais viruso platinimo šaltiniais.

Neparengta tokiai situacijai ir visuomenė, nors ekspertai vieningai teigė: bus rudenį antroji banga.

Taigi, lėšos ištaškytos, laikas iššvaistytas, o rezultatas praktiškai nulinis.

Belieka susiimti kuo greičiau dabar. Bet laikas tam visai netinkamas - rinkimai. Kaip norisi visiems pasirodyti gerais, kad tik neišgąsdinus rinkėjų ribojimais.

Bet rinkėjai nėra kvailiai. Jie norėtų matyti valdžioje ne tik gerus, bet ir protingus.

2020-10-18 15:05:00 / admin

Reta pranešimų, kur gali teigti: 100% pritarimas išdėstytoms mintims.

Tik viena abejonė: rekomendacijos, sveika darbdavių ir dalies visuomenės nuovoka mūsų šalyje, deja, negalioja. Reikalingi privalomi nurodymai. Tikimės, kad valdžia tą ir padarys.

Sveikata: kitos panašios naujienos
       2021-01-14 07:59:43

Sinoptikams prognozuojant -15 laipsnių šalčio, 10 vaistininkės patarimų

Pastaraisiais metais Lietuvoje neužklumpa didesni šalčiai, todėl 15 laipsnių žemiau nulio nukritusi temperatūra, lietuviams jau yra neįprastas reiškinys. „Eurovaistinės“ vaistininkė Vilmantė Uselienė primena, kaip reikėtų elgtis per šalčius ir ko tokiu oru nepamiršti.
       2021-01-13 13:41:27

Norite išsimiegoti? Savo lovą naudokite tik miegui

Miegas – vienas pagrindinių veiksnių lemiančių gerą savijautą. Pandemijos metu dalis visuomenės išbalansavo savo miego ritmą, pradėdami eiti miegoti ir keltis vis kitu metu. Vaistininkai sunerimę, kad miego higienai skiriama per mažai dėmesio.
       2021-01-07 12:10:14

Onkologinių ligų prognozės: galimybės stabilizuoti mirtingumą tampa realybe

Šiandien, visam pasauliui kovojant su koronaviruso pandemija, toliau klesti ir kita opi sveikatos problema – nuolat auga sergamumas onkologinėmis ligomis, kasmet nusinešančiomis vis daugiau gyvybių.
       2020-12-10 09:16:09

Kibti į kovą su liga reikia kuo anksčiau, tačiau nepersistenkite su vaistais

Nors sergamumas gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis šiemet yra mažesnis nei pernai, pasigauti visa dar galima ne tik COVID-19, bet ir paprastą peršalimą sukeliančią infekciją.
Daugiau naujų naujienų
       2021-01-16 09:32:52

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 1122 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 9540 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 1122 nauji koronaviruso atvejai. Per paskutines 7 dienas teigiamų tyrimų dalis: 12,6% Patvirtintų atvejų skaičius per paskutines 7 dienas: 8500
       2021-01-15 13:08:12

Žiemiškos sąlygos kelia pavojus darbo vietose

Žemą oro temperatūrą ypač aktualu įvertinti dirbantiesiems lauko sąlygomis. Elektros linijų tiesimo, krovimo, kelių, inžinerinių komunikacijų tiesimo ir remonto, miško kirtimo, teritorijų, gatvių, kiemų valymo, statybos ir kiti darbai, atliekami lauke, nesustoja ir žiemą.
       2021-01-15 10:59:13

Skaitmeninės technologijos drebina tradicinio žemės ūkio pamatus

Prof. Astrida Miceikienė, Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos kanclerė Vienas autoritetingiausių pasaulio verslo leidinių „Forbes“ 2017 m. išplatino informaciją apie tai, kad mūsų planetoje visiškai be tiesioginio fizinio žmogaus darbo sėkmingai užaugintas ir nuimtas pirmasis derlius.
       2021-01-15 09:32:52

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 1149 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 9842 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 1149 nauji koronaviruso atvejai. Per paskutines 7 dienas teigiamų tyrimų dalis: 12,9% Patvirtintų atvejų skaičius per paskutines 7 dienas: 9020
       2021-01-15 08:24:06

Išmaniųjų įrenginių kovos: ar planšetė gali atstoti kompiuterį?

Ribos tarp skirtingų išmaniųjų įrenginių kasmet vis labiau nyksta. Planšetės įgyja vis daugiau funkcijų, galios ir universalumo. Todėl dažnam iškyla klausimas, ar galima apsieiti be stacionaraus ar nešiojamo kompiuterio?
       2021-01-15 08:00:56

Kodėl koronavirusas pavojingesnis nėščiosioms ir gimdyvėms?

„Gimdymo metu labiausiai bijojau, kad per medikų dėvimus apsauginius kostiumus, kaukes, skydelius ir kas keturias valandas besikeičiančias pamainas neišgirsiu, ką man sako gydytojai ir nepadarysiu visko taip, kaip reikėtų“
       2021-01-15 07:54:11

Rizika užsikrėsti COVID-19 liga išlieka ir būnant lauke

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) atkreipia dėmesį, kad nesilaikant saugaus atstumo, nedėvint tinkamos apsauginės veido kaukės, užsikrėsti koronavirusu (COVID-19 liga) galima ir būnant lauke, atvirose erdvėse.
       2021-01-15 07:54:11

Jaučiančius COVID-19 simptomus epidemiologai ragina registruotis tyrimui

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai (NVSC), jiems talkinantys savanoriai, atliekantys epidemiologinę diagnostiką, pastebi, kad žmonės neretai, nepaisant jaučiamų koronavirusinei infekcijai (COVID-19) būdingų simptomų, delsia registruotis tyrimui.
       2021-01-15 07:09:38

Sveikesnio gyvenimo receptai: kaip desertuose pakeisti cukrų?

Sausis – mėnuo, kai visi dar turime entuziazmo tesėti sau duotus naujų metų pažadus. Viena sričių, kurios naujų metų pažadai beveik niekada neaplenkia – saldumynų ir desertų vartojimas.
       2021-01-15 07:03:04

Verslas skaitmenizuojasi − LVPA padeda tą daryti sparčiau

Išmanusis įrangos valdymas, robotai, gamybos procesų skaitmeninimas tapo neatsiejamu pažangių ir perspektyvių Lietuvos įmonių atributu. Per pastaruosius penkerius metus LVPA kartu su verslu prie jo modernizavimo prisidėjo beveik 415 mln. Eur investicijomis.
       2021-01-14 09:52:48

Asmens duomenų apsauga: ką galvoja Lietuvos gyventojai

Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos užsakymu 2020 m. pabaigoje atlikta daugiau kaip 1 000 Lietuvos gyventojų apklausa. Ji atskleidė, kad visuomenei asmens duomenų apsauga rūpi, o atlaidumas pažeidėjams šioje srityje mažėja.
       2021-01-14 09:42:12

Praėjusią parą Lietuvoje registruotas 1371 naujas koronaviruso atvejis

Atlikus 10182 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas 1371 naujas koronaviruso atvejis. Per paskutines 7 dienas teigiamų tyrimų dalis: 13,6% Patvirtintų atvejų skaičius per paskutines 7 dienas: 9867
       2021-01-14 08:17:21

Ekspertas pataria, kaip susitvarkyti kompiuterio darbalaukį – ir kam to reikia?

Kompiuterio darbalaukis vieniems – šventa vieta, kur laikomos tik pačios svarbiausios nuorodos ir dokumentai, o pas kitus ir velnias koją nusilaužtų.
       2021-01-14 07:59:43

Sinoptikams prognozuojant -15 laipsnių šalčio, 10 vaistininkės patarimų

Pastaraisiais metais Lietuvoje neužklumpa didesni šalčiai, todėl 15 laipsnių žemiau nulio nukritusi temperatūra, lietuviams jau yra neįprastas reiškinys. „Eurovaistinės“ vaistininkė Vilmantė Uselienė primena, kaip reikėtų elgtis per šalčius ir ko tokiu oru nepamiršti.
       2021-01-13 13:41:27

Norite išsimiegoti? Savo lovą naudokite tik miegui

Miegas – vienas pagrindinių veiksnių lemiančių gerą savijautą. Pandemijos metu dalis visuomenės išbalansavo savo miego ritmą, pradėdami eiti miegoti ir keltis vis kitu metu. Vaistininkai sunerimę, kad miego higienai skiriama per mažai dėmesio.
       2021-01-13 09:39:16

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 1694 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 11369 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 1694 nauji koronaviruso atvejai. Per paskutines 7 dienas teigiamų tyrimų dalis: 14,1% Patvirtintų atvejų skaičius per paskutines 7 dienas: 10828
       2021-01-13 07:18:26

Menininkai apie 1991 m. sausio įvykius: geriau mirti nei grįžti į praeitį

„Kam kilo mintis paišyti ant barikadų – niekas neatsimena. Tekstilės katedra davė kokius 5 litrus dažų ir šluotų. Turėjau tapybos kursą. Su žiguliuku ir visu kursu nuvažiavom prie tų barikadų, išsikrovėm dažus.
       2021-01-12 14:02:21

Tomas Lūža: nepavyksta pastoti – nebijokite kreiptis į specialistus

Žinoma, kad nevaisingumas paliečia pakankamai daug porų, tačiau daugelis vis dar klaidingai vertina priežastis, dėl kurių nepavyksta susilaukti kūdikio. Kokie veiksniai padeda ar trukdo moteriai pastoti?
       2021-01-12 09:56:17

COVID-19 serganti Seimo narė sukritikavo ir merą Šimašių, ir ministrą Dulkį

"Mano sveikatos būklė gerėja. Taip manau. Su kauke galiu kvėpuoti. Temperatūra kritusi. Kiti parametrai įvairiai. Noriu padėkoti medikams, jų padėjėjams ir savanoriams (čia jų nesutikau. O gal neatpažinau).
       2021-01-12 09:47:55

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 902 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 7601 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 902 nauji koronaviruso atvejai. Per paskutines 7 dienas teigiamų tyrimų dalis: 14,7% Patvirtintų atvejų skaičius per paskutines 7 dienas: 11851
       2021-01-12 07:51:30

VDI: koronaviruso grėsmės nepaisantys darbdaviai ir darbuotojai kenkia sau

Valstybinė darbo inspekcija (VDI) pastaruoju metu gauna daugiau paklausimų, susijusių su rizikomis kilti COVID-19 protrūkiams darbovietėse. Darbuotojai susirūpinę saugių darbo sąlygų užtikrinimu: ne tik dėl darbdavių taikomų prevencinių priemonių, bet ir dėl kolegų elgesio.
       2021-01-12 07:45:35

Kodėl startuoliai žlunga nespėję įgyvendinti savo idėjų?

Pasaulinė statistika rodo, kad 9 iš 10 startuolių žlunga net neišvystę savo idėjų: 20 proc. jų veiklą baigia dar pirmaisiais gyvavimo metais, dar 30 proc. – antraisiais. Kokios didžiausios ir dažniausios ankstyvos stadijos startuolių klaidos tai lemia ir kaip jų išvengti?
       2021-01-11 14:27:14

Elektros rinkos barometras: praėjusią savaitę elektra Lietuvoje brango 36 proc.

Praėjusią savaitę elektros didmeninė kaina Lietuvoje kilo 36 proc. ir siekė 53,69 Eur/MWh. Panašiai elektros energijos kaina išaugo visose ir kitose Baltijos šalyse – Estijoje ir Latvijoje ji kilo 35 proc. ir siekė 53,38 Eur/MWh.
       2021-01-11 09:52:22

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 775 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 4269 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 775 nauji koronaviruso atvejai. Per paskutines 7 dienas teigiamų tyrimų dalis: 15,2% Patvirtintų atvejų skaičius per paskutines 7 dienas: 12459
       2021-01-11 09:26:32

Nauji metai, blogas elektros plano pasirinkimas: ką daryti?

2020 metų pabaigoje nepriklausomą elektros tiekėją pirmą kartą pasirinko daugiau kaip 87 tūkst. didžiausių buitinių vartotojų. Vis dėlto, elektros kainoms šiemet ėmus kilti dalis gyventojų buvimu laisvoje rinkoje gali nusivilti, jei pasirinko su biržos kaina tampriai susietus mokėjimo planus, perspėja ekspertai.
       2021-01-10 17:19:08

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys apie skaidrumą

"Kai ėmiausi šių atsakomybių, žinojau, jog laukia daug problemų. Tenka apgailestauti, kad, nors Vyriausybė ir SAM deda visas pastangas, kad šalį pasiektų kaip galima daugiau vakcinų, ir jų, pirmiausia, gautų prioritetinėse grupėse nustatyti asmenys, atsirado piktnaudžiaujančiųjų tuo metu, kai svarbiausia vienybė ir sąžiningumas.
       2021-01-10 09:52:22

Praėjusią parą Lietuvoje registruota 1490 naujų koronaviruso atvejų

Atlikus 8162 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruota 1490 naujų koronaviruso atvejų. Per paskutines 7 dienas teigiamų tyrimų dalis: 15,7% Patvirtintų atvejų skaičius per paskutines 7 dienas: 13406
       2021-01-10 07:53:20

Gyventojams – daugiau galimybių susipažinti su tvarkomais asmens duomenimis

Gyventojai nuo šiol turi daugiau galimybių greitai ir patogiai susipažinti su įvairiuose valstybės registruose bei informacinėse sistemose tvarkomais jų asmens duomenimis.
       2021-01-10 07:46:46

Septynios neteisėtai laikytos lūšys perduotos globoti Belgijos gyvūnų centrui

Šiandien Aplinkos apsaugos departamento Panevėžio gyvosios gamtos inspekcijos pareigūnai Belgijos gyvūnų centrui perdavė laikinai globoti 7 lūšis. Lūšys Joniškyje buvo laikomos neteisėtai ir netinkamomis sąlygomis.
       2021-01-09 09:52:22

Praėjusią parą Lietuvoje registruotas 1641 naujas koronaviruso atvejis

Atlikus 12195 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas 1641 naujas koronaviruso atvejis. Per paskutines 7 dienas teigiamų tyrimų dalis: 16,2% Patvirtintų atvejų skaičius per paskutines 7 dienas: 12794
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.