Naujienos

Covid-19 verčia kavines ir barus duomenų valdytojais – kaip neprisidaryti bėdų?

2020-10-23 08:05:52

Trečiadienį Vyriausybė priėmė nutarimą, pagal kurį visos laisvalaikio, pramogų ir viešojo maitinimo įstaigos įpareigotos registruoti lankytojus. Su nauja prievole verslininkų pečius užgulė ir Bendrojo duomenų apsaugos reglamento (BDAR) reikalavimai.

Už jų nesilaikymą gresia didesnės baudos nei už pačios registracijos nevykdymą.

Teisės firmos „Sorainen“ teisininkas Paulius Mockevičius atkreipia dėmesį į svarbiausius asmens duomenų apsaugos aspektus vykdant lankytojų registraciją.

Svarbu gerai pasiruošti

„Nors dar nėra aiški tvarka, kaip ir kokius asmens duomenis įstaigos turės rinkti, ketvirtadienį popiet A. Veryga prasitarė, kad greičiausiai tai bus asmens vardas, pavardė ir telefono numeris. Tai reiškia, kad Vyriausybės nutarimą vykdantys verslai taps duomenų valdytojais, kuriems bus taikomos ir su duomenų apsauga susijusios BDAR nuostatos. Už jų nesilaikymą įmonėms gresia net iki 4 proc. metinės apyvartos arba iki 20 mln. eurų siekiančios baudos“, – sako P. Mockevičius.

Teisininko teigimu, norint išvengti tokių baudų, įmonėms svarbu suvokti, kad net ir toks Vyriausybės įpareigojimas ir neeilinė pandemijos situacija neatleidžia nuo prievolės laikytis duomenų apsaugos reikalavimų. Anot P. Mockevičiaus, lankytojus registruoti ketinančios įstaigos turėtų imtis tinkamų techninių ir organizacinių priemonių surinktiems duomenims apsaugoti.

„Tam svarbu iš anksto nustatyti ir dokumentuoti lankytojų registracijos bei su ja susijusių duomenų tvarkymo procedūras, paskirti už lankytojų duomenų rinkimą, saugojimą ir sunaikinimą atsakingus darbuotojus, užtikrinti, kad prie lankytojų duomenų neprieitų įgaliojimo neturintys personalo nariai ar pašaliniai asmenys“, – sako P. Mockevičius.

Lankytojai turi būti tinkamai informuoti

Teisininko teigimu, taip pat labai svarbu, kad įmonės, rinkdamos asmens duomenis, apie tai tinkamai informuotų lankytojus.

„Prieš registruojant lankytoją jam turėtų būti pateikiamas aiškus, glaustas ir lengvai suprantamas pranešimas, kuriame nurodoma duomenų valdytojo – šiuo atveju įmonės ar individualia veikla užsiimančio verslininko – tapatybė ir kontaktiniai duomenys. Pranešimu asmuo taip pat turėtų būti informuotas apie duomenų tvarkymo tikslą ir teisinį pagrindą, galimus duomenų gavėjus, duomenų valdytojo ketinimus perduoti asmens duomenis už ES ribų, duomenų saugojimo laikotarpį, asmens teises bei galimas duomenų nepateikimo pasekmes“, – vardina P. Mockevičius.

Teisininko teigimu, šią informaciją galima pateikti tiek popieriniame dokumente, tiek elektronine forma. Svarbiausia, kad verslas galėtų įrodyti, jog tokia informacija iš tiesų buvo pateikta. Jei duomenis ketinama rinkti ant popieriaus atspausdintoje anketoje, tokį pranešimą patogu pateikti pačioje duomenų pildymo anketoje ar kaip atskirą jos priedą. Jei duomenys renkami elektroniniu būdu, reikiamą informaciją galima pateikti elektroninėje duomenų rinkimo formoje.

„Labai rekomenduotina į duomenų rinkimo anketą įtraukti ir žymą, kurią pažymėdamas asmuo patvirtintų, kad su pateikta informacija susipažino ir ją suprato. Tai gali būti svarbu ginčo ar skundo atveju. Pareiga įrodinėti, kad duomenys buvo renkami ir saugomi pagal BDAR reikalavimus, tokiose situacijose tenka būtent duomenų valdytojui“, – pažymi P. Mockevičius.

Savivaliauti nereikėtų

„Sorainen“ teisininko teigimu, labai svarbus ir BDAR įtvirtintas duomenų kiekio mažinimo principas. Jis draudžia tvarkyti daugiau asmens duomenų, nei būtina nustatytiems tikslams pasiekti.

„Tai reiškia, kad šiuo atveju įstaigos privalo kaupti tik tuos lankytojų duomenis, kurių reikalaujama Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo sprendimu. Jame turėtų būti aiškiai nurodyta, kokius konkrečiai asmens duomenis ir kiek laiko įstaigos turėtų saugoti. Bet kokios kitos informacijos rinkimas būtų laikomas pertekliniu, o ją kaupti būtų galima tik su atskiru asmens sutikimu“, – sako P. Mockevičius.

Teisininko teigimu, lygiai taip pat svarbu užtikrinti, kad surinkti duomenys būtų naudojami tik tam, kad būtų pateikti Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui, jei to prireiktų COVID-19 ligos židinio epidemiologinei diagnostikai. Surinktus lankytojų duomenis naudoti rinkodaros ar kitais tikslais draudžiama, nebent tam būtų kitas teisinis pagrindas, pavyzdžiui, atskiras lankytojo sutikimas.

Duomenis kaupti – tik saugiais būdais

P. Mockevičius atkreipia dėmesį ir į duomenų rinkimo priemonių saugumą. Nesvarbu, ar duomenys renkami popierinėje, ar elektroninėje formoje, jos turėtų užtikrinti renkamų duomenų saugumą.

„Kitaip tariant, neužtenka prie įstaigos durų prikabinti visiems atvirą bendrą anketą, kurioje kiekvienas lankytojas įrašytų savo kontaktus. Registruojami lankytojai neturėtų matyti kitų lankytojų duomenų. Jeigu duomenys renkami popierinėse anketose, svarbu nepalikti jų atviroje, lengvai prieinamoje vietoje. Bet kuri pasirinkta duomenų rinkimo forma turėtų užtikrinti duomenų apsaugą nuo neteisėto atskleidimo, netyčinio praradimo ar sunaikinimo“, – pažymi P. Mockevičius.

Jo teigimu, naudojant elektroninį duomenų rinkimo būdą svarbu pasirinkti patikimą IT paslaugų teikėją ir saugos reikalavimus atitinkančią sistemą. Be to, įrenginį ir sistemą būtina apsaugoti stipriu ir reguliariai keičiamu slaptažodžiu, o dar geriau – dvigubos autentifikacijos sprendimu.

Duomenis reikia ir tinkamai pašalinti

Teisininko teigimu, pasibaigus privalomam duomenų saugojimo terminui, informaciją apie lankytojus privaloma tinkamai ir negrįžtamai sunaikinti. Deja, anot P. Mockevičiaus, dar ne visi supranta, kad laikmenų su asmens duomenimis išmetimas į šiukšlių dėžę tam nėra tinkamas būdas.

„Prieš pašalinant bet kokią duomenų laikmeną, turi būti sunaikinti visi joje esantys duomenys. Tai galima padaryti naudojant tam skirtą programinę įrangą, kuri taiko patikimus duomenų naikinimo algoritmus. Jei to padaryti neįmanoma, laikmena turi būti sunaikinama tam skirtais smulkintuvais ar kitomis mechaninėmis priemonėmis“, – sako P. Mockevičius.

Anot P. Mockevičiaus, įstaigoms taip pat svarbu užtikrinti asmenų, kurių duomenys renkami, teises. Jos apima galimybę prašyti, kad duomenų valdytojas leistų susipažinti su duomenų subjekto asmens duomenimis ir, esant reikalui, juos ištaisytų. Be to, reikia atminti, kad duomenų valdytojas privalo atsakyti į asmenų užklausas ir prašymus, susijusius su jų asmens duomenų tvarkymu, ne vėliau kaip per vieną mėnesį nuo užklausos ar prašymo gavimo dienos. Jei asmens prašymų tenkinti neketinama, privalu nurodyti to priežastis.

Nauji reikalavimai įsigalios nuo pirmadienio

Vyriausybė nusprendė, kad nuo spalio 26 dienos veikla bus leidžiama tik tose laisvalaikio ir pramogų vietose, viešojo maitinimo įstaigose, restoranuose, kavinėse, baruose, naktiniuose klubuose ir kitose pasilinksminimo vietose, taip pat lošimo namuose, lažybų ir totalizatorių punktuose, kuriuose užtikrinama jų lankytojų registracija.

Nutarimas numato tik dvi išimtis, kai lankytojų registracija nėra privaloma. Kiekvieno apsilankiusiojo registruoti nebūtina, kai maistas tiekiamas išsinešti arba kai viešojo maitinimo paslaugos yra teikiamos įmonių darbuotojams šių įmonių teritorijose ar patalpose.

Naujienos komentarai

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2020-11-27 14:20:17

Sveikesnė duona: kaip išsirinkti?

Daugelis žmonių į kasdienį mitybos racioną įtraukia duoną. Gamintojai, atsižvelgdami į pirkėjų poreikius, siūlo įvairių jos rūšių: kvietinės, ruginės, visų grūdo dalių, su saulėgrąžomis, bemielės, be pridėtinio cukraus ir daug kitų.
       2020-11-27 13:58:33

Dirbtinis intelektas išspręs pandemijos keliamas problemas?

Stropiai besimokantis, bet nesuprantantis ironijos ir neskiriantis blogio nuo gėrio. Būtent tokie dirbtiniam intelektui priskiriami bruožai suteikia argumentų skeptikams, o algoritmų kūrėjus verčia sukti galvas, kaip jį patobulinti ir paversti kuo draugiškesniu žmogui.
       2020-11-27 13:48:14

Konkurencijos taryba leido „Bitei“ įsigyti „Mezon“

Konkurencijos taryba „Bitei Lietuva“ leido įsigyti „Mezon“, valdomą AB Lietuvos radijo ir televizijos centro („Telecentro“). Dar šių metų gegužę „Telecentras“ su „Bite“ pasirašė sutartį, pagal kurią bendrovė perka interneto, duomenų perdavimo ir IPTV verslą, plėtojamą su „Mezon“ prekės ženklu.
       2020-11-27 13:39:17

Būsimam aplinkos ministrui – užduotis išsaugoti Žuvinto turtus

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, penktadienį apsilankęs Žuvinto biosferos rezervate, pabrėžė, kad šios unikalios Lietuvos vietovės išsaugojimas bus pirmas rimtas darbas būsimam aplinkos ministrui.
       2020-11-27 13:15:22

REKORDAS! Praėjusią parą patvirtinti 2339 nauji koronaviruso atvejai

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 2339 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. 595 iš jų registruoti Vilniaus, 470 Kauno, 299 Klaipėdos, 266 Šiaulių, 203 Panevėžio, 167 Marijampolės apskrityse.
       2020-11-26 11:29:22

Mitai apie kontracepciją

Apklausos rodo, kad Lietuvos jaunimo žinios apie kontracepciją nėra teisingos - tikima visiškai nepagrįstais teiginiais. Matyt, ir dėl tos pačios priežasties maždaug kas ketvirtas paauglių nėštumų baigiasi abortu.
       2020-11-26 09:56:10

Ar žinote, kurio prietaiso naudojimas karantino metu augo kone 70 proc.?

Televizorius jau senai praaugo savo pradines panaudojimo galimybes ir nebėra vien tik prietaisas, kuriame galima sužinoti pagrindines dienos naujienas. „Samsung“ atlikta apklausa atskleidė, kad karantino metu naudojimasis televizoriumi augo net 69 proc. – labiausiai iš visų įrenginių.
       2020-11-26 08:40:14

ES kompensuos virš 5 mln. eurų už medikams skirtas apsaugos priemones ir įrangą

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) informuoja, kad Ekstremalių sveikatai situacijų centras (ESSC) sėkmingai baigia įgyvendinti ES fondų lėšomis kompensuojamą projektą asmens apsaugos priemonėms ir įrangai įsigyti.
       2020-11-26 08:34:04

NVSC: viešai pateikiamas situacijos Seime vertinimas yra netiesa

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC), atsižvelgęs į viešojoje erdvėje pasirodžiusią informaciją, neva situacija dėl Lietuvos Respublikos Seimo narių izoliacijos susiklostė dėl kažkokių kažkieno politinių motyvų, atkreipia dėmesį,
       2020-11-26 08:30:42

Jus nori atleisti iš darbo? Darbo inspekcija pataria, kokių skubių veiksmų imtis

Valstybinė darbo inspekcija pastebi, kad karantino laikotarpiu į inspekciją kreipiasi daugiau žmonių, kurie atleidžiami iš darbo.
       2020-11-26 08:20:07

Į ką atkreipti dėmesį vairuojant žiemą, pataria padangų ekspertai

Artėjant žiemai vairavimo sąlygos tampa sudėtingesnės. Ryte važiuojant į darbą tenka įveikti apledėjusius kelius, važiuojant ilgesnius atstumus sutinkame snieguotų kelio ruožų, tad svarbu pasirengti įvairioms situacijoms.
       2020-11-26 08:17:11

Baltijos šalių pirkėjų įpročiai: kas apsipirks saugiausiai, o kas – išlaidaus?

Koronavirusas formuoja naujus pirkėjų įpročius Baltijos šalyse. „Pigu.lt“ prekybos centro internete užsakymu lapkritį atliktos apklausos duomenimis, Lietuvoje, lyginant su kaimynais latviais ir estais, pirkėjai labiausiai linkę saugiai apsipirkti neišėję iš namų – kalėdinių dovanų jie šiemet ieškos internete.
       2020-11-26 07:40:34

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 2104 koronaviruso atvejai

Atlikus 11,312 tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 2104 koronaviruso atvejai. Per paskutines 7 dienas teigiamų tyrimų dalis: 16,6% Patvirtintų atvejų skaičius per paskutines 7 dienas: 13,305
       2020-11-26 07:33:56

Psichologinės priežastys, kurios trukdo mums taupyti savo ateičiai

Nors Lietuvoje daug kalbama apie tai, kad žmonėms reikia papildomai kaupti pensijai, penktadalis lietuvių nieko nedaro, kad jų senatvė būtų finansiškai saugesnė.
       2020-11-25 16:38:57

Į koronaviruso skyrius bus kviečiamas pastiprinimas iš kitų gydymo įstaigų

Ligoninėms patiriant spaudimą dėl išaugusių koronaviruso (COVID-19) pacientų srautų, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) kartu su gydymo įstaigų vadovais ieško būdų, kaip sustiprinti medicinos personalą, dirbantį pirmosiose fronto linijose.
       2020-11-25 16:34:39

NVSPL planuoja greitai ir skaidriai įsigyti priemonių koronaviruso tyrimams

Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija (NVSPL) informuoja, kad siekdama užtikrinti tyrimų tęstinumą ir nenutrūkstamą šalies laboratorijų darbą, kurios atlieka koronaviruso (COVID-19) tyrimus, priėmė sprendimą taikyti patobulintas ir pažangias viešųjų pirkimų procedūras.
       2020-11-25 16:25:27

Karantinas pratęsiamas iki gruodžio 17 d., tačiau leidžiamas muziejų lankymas

Atsižvelgdama į nepalankią koronaviruso (COVID-19) epidemiologinę situaciją Lietuvoje ir pasaulyje, Vyriausybė trečiadienį nusprendė pratęsti šalyje galiojantį karantiną iki gruodžio 17 d.
       2020-11-25 13:44:43

Ministras Aurelijus Veryga kreipėsi į valdančiuosius

"Mieli kolegos parlamentarai, valdantieji, Vėl kreipiuosi su prašymu į Jus dėl prastos epidemiologinės situacijos Seime.
       2020-11-25 12:15:03

Agnė Kulitaitė: kaip geriausia sutaupyti?

Kartais niekas taip nepradžiugina, kaip sutaupyti pinigai. Ypač, jei namuose pakvimpa naujais daiktais, o piniginė išsipūtus šypsosi. Galbūt kas nors perskaitęs šiuos žodžius pagalvos, kad esu tikra materialistė, bet aš tiesiog esu taupi.
       2020-11-25 10:08:23

Santaros žinios. Vilnius

Lapkričio 25 dienos ryto duomenimis, VUL Santaros klinikose gydomi 163 COVID-19 sergantys pacientai, iš jų 33 – Reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriuje. Iš 163 COVID-19 sergančiųjų – 4 vaikai.
       2020-11-25 09:58:49

Diskriminacija įsidarbinant: kandidatė buvo priversta kalbėti angliškai

Lygių galimybių kontrolierė Agneta Skardžiuvienė įspėjo Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovus, diskriminavusius įsidarbinti norėjusią kandidatę dėl konkursui pasirinktos kalbos.
       2020-11-25 09:45:31

VILNIUS TECH ekspertai pataria: kaip išsirinkti tinkamą kompiuterinę įrangą?

Ekspertai pastebi, kad pasaulyje siaučiant COVID-19 pandemijai, išaugo kompiuterinės įrangos pardavimai. Taip yra todėl, kad darbas, mokymasis ir kitos įvairios veiklos persikėlė į namus.
       2020-11-25 09:42:25

„Sodra“: ši pandemija – išbandymas moterims

Tarp karantininiu laikotarpiu – trečiąjį šių metų ketvirtį – atsitiesė ir dirbančiųjų skaičius, ir vidutinių darbo pajamų augimas, kuris vėl buvo dviženklis. Vis dėlto, karantinas paliko ir randų, ypač moterims.
       2020-11-25 08:42:28

Virusas nebijo tokio karantino. Patvirtinti 2289 nauji koronaviruso atvejai

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 2289 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai.
       2020-11-24 15:53:39

Lietuva veržiasi į pasaulio lyderius - registruoti dar 1169 koronaviruso atvejai

Atlikus 7,289 tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 1169 koronaviruso atvejai. Per paskutines 7 dienas teigiamų tyrimų dalis: 16,3% Lietuvoje 14 dienų sergamumas COVID-19 liga 100 tūkstančių gyventojų: 808,4
       2020-11-24 15:01:02

Nesaugi, ankstyva lytinė patirtis gali būti ir rizikos sveikatai veiksnys

Nors terminas „saugus seksas“ paaugliams yra žinomas, informacijos apie lytiškai plintančias infekcijas (LPI) ir prevenciją, galimą slaptą jų eigą bei simptomus yra nepakankamai ir ji, deja, ne visada adekvati.
       2020-11-24 13:34:43

Kas patogiau judriame mieste: nuosavas automobilis ar alternatyvios priemonės?

Nors nuosavo automobilio turėjimas ilgą laiką buvo vertinamas kaip didžiulis privalumas, pastaruoju metu ši nuostata palengva kinta. Tai lemia ne tik vis labiau augantys automobilio išlaikymo kaštai, bet ir įvairių alternatyvių susisiekimo priemonių pasirinkimas.
       2020-11-24 13:32:04

Nepritarta Seimo nuotolinio darbo reglamentavimui

Seimo nariai nepritarė siūlymui Statute reglamentuoti galimybę, paskelbus ekstremaliąją situaciją, kai kyla pavojus žmonių sveikatai ir (arba) gyvybei, Seimo posėdžiuose dirbti nuotoliniu būdu.
       2020-11-24 10:44:46

Seimas pritarė I. Šimonytės kandidatūrai į Ministro Pirmininko pareigas

Seimas, atsižvelgdamas į Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos dekretą, nutarė pritarti Respublikos Prezidento teikiamai Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) lyderės Ingridos Šimonytės kandidatūrai į Ministro Pirmininko pareigas.
       2020-11-24 09:15:27

Vytautas Getautis: kartais naujų išradimų idėjos kyla ir bėgiojant stadione

KTU Cheminės technologijos fakulteto (CTF) profesorius Vytautas Getautis labiausiai žinomas už pasiektą pasaulinį saulės elementų efektyvumo rekordą – kartu su kitais mokslininkais sukurtas saulės elementas net 29,15 proc. krintančios šviesos paverčia elektros energija.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.