Naujienos

Covid-19 verčia kavines ir barus duomenų valdytojais – kaip neprisidaryti bėdų?

2020-10-23 08:05:52

Trečiadienį Vyriausybė priėmė nutarimą, pagal kurį visos laisvalaikio, pramogų ir viešojo maitinimo įstaigos įpareigotos registruoti lankytojus. Su nauja prievole verslininkų pečius užgulė ir Bendrojo duomenų apsaugos reglamento (BDAR) reikalavimai.

Už jų nesilaikymą gresia didesnės baudos nei už pačios registracijos nevykdymą.

Teisės firmos „Sorainen“ teisininkas Paulius Mockevičius atkreipia dėmesį į svarbiausius asmens duomenų apsaugos aspektus vykdant lankytojų registraciją.

Svarbu gerai pasiruošti

„Nors dar nėra aiški tvarka, kaip ir kokius asmens duomenis įstaigos turės rinkti, ketvirtadienį popiet A. Veryga prasitarė, kad greičiausiai tai bus asmens vardas, pavardė ir telefono numeris. Tai reiškia, kad Vyriausybės nutarimą vykdantys verslai taps duomenų valdytojais, kuriems bus taikomos ir su duomenų apsauga susijusios BDAR nuostatos. Už jų nesilaikymą įmonėms gresia net iki 4 proc. metinės apyvartos arba iki 20 mln. eurų siekiančios baudos“, – sako P. Mockevičius.

Teisininko teigimu, norint išvengti tokių baudų, įmonėms svarbu suvokti, kad net ir toks Vyriausybės įpareigojimas ir neeilinė pandemijos situacija neatleidžia nuo prievolės laikytis duomenų apsaugos reikalavimų. Anot P. Mockevičiaus, lankytojus registruoti ketinančios įstaigos turėtų imtis tinkamų techninių ir organizacinių priemonių surinktiems duomenims apsaugoti.

„Tam svarbu iš anksto nustatyti ir dokumentuoti lankytojų registracijos bei su ja susijusių duomenų tvarkymo procedūras, paskirti už lankytojų duomenų rinkimą, saugojimą ir sunaikinimą atsakingus darbuotojus, užtikrinti, kad prie lankytojų duomenų neprieitų įgaliojimo neturintys personalo nariai ar pašaliniai asmenys“, – sako P. Mockevičius.

Lankytojai turi būti tinkamai informuoti

Teisininko teigimu, taip pat labai svarbu, kad įmonės, rinkdamos asmens duomenis, apie tai tinkamai informuotų lankytojus.

„Prieš registruojant lankytoją jam turėtų būti pateikiamas aiškus, glaustas ir lengvai suprantamas pranešimas, kuriame nurodoma duomenų valdytojo – šiuo atveju įmonės ar individualia veikla užsiimančio verslininko – tapatybė ir kontaktiniai duomenys. Pranešimu asmuo taip pat turėtų būti informuotas apie duomenų tvarkymo tikslą ir teisinį pagrindą, galimus duomenų gavėjus, duomenų valdytojo ketinimus perduoti asmens duomenis už ES ribų, duomenų saugojimo laikotarpį, asmens teises bei galimas duomenų nepateikimo pasekmes“, – vardina P. Mockevičius.

Teisininko teigimu, šią informaciją galima pateikti tiek popieriniame dokumente, tiek elektronine forma. Svarbiausia, kad verslas galėtų įrodyti, jog tokia informacija iš tiesų buvo pateikta. Jei duomenis ketinama rinkti ant popieriaus atspausdintoje anketoje, tokį pranešimą patogu pateikti pačioje duomenų pildymo anketoje ar kaip atskirą jos priedą. Jei duomenys renkami elektroniniu būdu, reikiamą informaciją galima pateikti elektroninėje duomenų rinkimo formoje.

„Labai rekomenduotina į duomenų rinkimo anketą įtraukti ir žymą, kurią pažymėdamas asmuo patvirtintų, kad su pateikta informacija susipažino ir ją suprato. Tai gali būti svarbu ginčo ar skundo atveju. Pareiga įrodinėti, kad duomenys buvo renkami ir saugomi pagal BDAR reikalavimus, tokiose situacijose tenka būtent duomenų valdytojui“, – pažymi P. Mockevičius.

Savivaliauti nereikėtų

„Sorainen“ teisininko teigimu, labai svarbus ir BDAR įtvirtintas duomenų kiekio mažinimo principas. Jis draudžia tvarkyti daugiau asmens duomenų, nei būtina nustatytiems tikslams pasiekti.

„Tai reiškia, kad šiuo atveju įstaigos privalo kaupti tik tuos lankytojų duomenis, kurių reikalaujama Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo sprendimu. Jame turėtų būti aiškiai nurodyta, kokius konkrečiai asmens duomenis ir kiek laiko įstaigos turėtų saugoti. Bet kokios kitos informacijos rinkimas būtų laikomas pertekliniu, o ją kaupti būtų galima tik su atskiru asmens sutikimu“, – sako P. Mockevičius.

Teisininko teigimu, lygiai taip pat svarbu užtikrinti, kad surinkti duomenys būtų naudojami tik tam, kad būtų pateikti Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui, jei to prireiktų COVID-19 ligos židinio epidemiologinei diagnostikai. Surinktus lankytojų duomenis naudoti rinkodaros ar kitais tikslais draudžiama, nebent tam būtų kitas teisinis pagrindas, pavyzdžiui, atskiras lankytojo sutikimas.

Duomenis kaupti – tik saugiais būdais

P. Mockevičius atkreipia dėmesį ir į duomenų rinkimo priemonių saugumą. Nesvarbu, ar duomenys renkami popierinėje, ar elektroninėje formoje, jos turėtų užtikrinti renkamų duomenų saugumą.

„Kitaip tariant, neužtenka prie įstaigos durų prikabinti visiems atvirą bendrą anketą, kurioje kiekvienas lankytojas įrašytų savo kontaktus. Registruojami lankytojai neturėtų matyti kitų lankytojų duomenų. Jeigu duomenys renkami popierinėse anketose, svarbu nepalikti jų atviroje, lengvai prieinamoje vietoje. Bet kuri pasirinkta duomenų rinkimo forma turėtų užtikrinti duomenų apsaugą nuo neteisėto atskleidimo, netyčinio praradimo ar sunaikinimo“, – pažymi P. Mockevičius.

Jo teigimu, naudojant elektroninį duomenų rinkimo būdą svarbu pasirinkti patikimą IT paslaugų teikėją ir saugos reikalavimus atitinkančią sistemą. Be to, įrenginį ir sistemą būtina apsaugoti stipriu ir reguliariai keičiamu slaptažodžiu, o dar geriau – dvigubos autentifikacijos sprendimu.

Duomenis reikia ir tinkamai pašalinti

Teisininko teigimu, pasibaigus privalomam duomenų saugojimo terminui, informaciją apie lankytojus privaloma tinkamai ir negrįžtamai sunaikinti. Deja, anot P. Mockevičiaus, dar ne visi supranta, kad laikmenų su asmens duomenimis išmetimas į šiukšlių dėžę tam nėra tinkamas būdas.

„Prieš pašalinant bet kokią duomenų laikmeną, turi būti sunaikinti visi joje esantys duomenys. Tai galima padaryti naudojant tam skirtą programinę įrangą, kuri taiko patikimus duomenų naikinimo algoritmus. Jei to padaryti neįmanoma, laikmena turi būti sunaikinama tam skirtais smulkintuvais ar kitomis mechaninėmis priemonėmis“, – sako P. Mockevičius.

Anot P. Mockevičiaus, įstaigoms taip pat svarbu užtikrinti asmenų, kurių duomenys renkami, teises. Jos apima galimybę prašyti, kad duomenų valdytojas leistų susipažinti su duomenų subjekto asmens duomenimis ir, esant reikalui, juos ištaisytų. Be to, reikia atminti, kad duomenų valdytojas privalo atsakyti į asmenų užklausas ir prašymus, susijusius su jų asmens duomenų tvarkymu, ne vėliau kaip per vieną mėnesį nuo užklausos ar prašymo gavimo dienos. Jei asmens prašymų tenkinti neketinama, privalu nurodyti to priežastis.

Nauji reikalavimai įsigalios nuo pirmadienio

Vyriausybė nusprendė, kad nuo spalio 26 dienos veikla bus leidžiama tik tose laisvalaikio ir pramogų vietose, viešojo maitinimo įstaigose, restoranuose, kavinėse, baruose, naktiniuose klubuose ir kitose pasilinksminimo vietose, taip pat lošimo namuose, lažybų ir totalizatorių punktuose, kuriuose užtikrinama jų lankytojų registracija.

Nutarimas numato tik dvi išimtis, kai lankytojų registracija nėra privaloma. Kiekvieno apsilankiusiojo registruoti nebūtina, kai maistas tiekiamas išsinešti arba kai viešojo maitinimo paslaugos yra teikiamos įmonių darbuotojams šių įmonių teritorijose ar patalpose.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2022-05-18 16:22:44

Svarbiausių atsiskaitymų metas studentams: kodėl geriau nesukčiauti?

Apie artėjančią vasaros pradžią praneša ne tik pražystanti gamta, bet ir studentų grupelės, besibūriuojančios šalia viešųjų bibliotekų ir kavinių. Šiuo metu studentai rašo savo kursinius ar baigiamuosius rašto darbus, kurie dažnam jų sukelia nemalonius jausmus, kelia stresą.
       2022-05-18 16:14:18

Darbas iš namų: kaip padaryti, kad ir vilkas būtų sotus, ir avis sveika

Nors pastaraisiais metais pandemijos pastūmėtas verslas į darbo laiko organizavimą ėmė žiūrėti gerokai lanksčiau, vienos nuomonės kur, kaip ir kada geriausia dirbti, nėra.
       2022-05-18 16:11:00

Žolės smulkinimas nerekomenduojamas nuolatinei pievų priežiūrai

Aplinkos ministerija kviečia susipažinti su rekomendacijomis, kurios apibendrina neigiamą žolės smulkinimo poveikį pievų buveinėms. Pagal šias rekomendacijas, biologinei įvairovei palankiausi pievų tvarkymo būdai yra šienavimas ir ganymas.
       2022-05-18 16:05:58

Kur kas įdomesni, nei galima pamanyti: 5 faktai apie bananus

Patogus užkandis, greita pagalba nuo alkio, įvairių desertų ar kepinių ingredientas – bananai, be kurių daugelis neįsivaizduoja savo pirkinių krepšelio. Mėgstami dėl skonio ir naudingų savybių, bananai seniai tapę neatsiejama raciono dalimi – ir visgi apie bananus dar yra ką atrasti.
       2022-05-18 15:57:15

Paspirtukininko etiketas: 3 auksinės taisyklės, šį sezoną virs įpročiais

Šylant orams Lietuvos miestuose prasideda elektrinių paspirtukų sezono įkarštis. Kasmet šios ekologiškos transporto priemonės tampa vis populiaresnės, todėl didėja ne tik kelionių, bet ir parkavimo vietų poreikis.
       2022-05-18 09:31:31

Naudingi patarimai, padėsiantys vaikams susidomėti maistu

Maistas – didžiulė gyvenimo dalis, todėl domėtis skirtingais produktais, sveika mityba ir valgymo kultūra svarbu pradėti nuo vaikystės: leisti vaikams patiems suktis virtuvėje, vežtis juos kartu apsipirkinėti.
       2022-05-18 09:25:11

Prezidentas paskyrė naują Ryšių reguliavimo tarnybos tarybą

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienį savo dekretu paskyrė naują Ryšių reguliavimo tarnybos tarybą, kuri pareigas pradės eiti gegužės 18 dieną.
       2022-05-18 09:20:43

Hipertenzija – liga, varginanti vis jaunesnio amžiaus žmones

Aukštas kraujospūdis – vienas dažniausių Lietuvos gyventojus varginančių sveikatos sutrikimų. Gegužės 17-ąją, minint Pasaulinę hipertenzijos dieną, siekiama atkreipti ne tik ja sergančių, bet ir sveikų žmonių dėmesį – laikantis kelių paprastų kasdienių taisyklių, šios ligos galima išvengti.
       2022-05-18 09:15:48

Mano artimasis ruošiasi operacijai – kaip jam padėti?

Operacija yra iššūkis organizmui, todėl jam reikia tinkamai pasiruošti. Dažnai šiuo sudėtingu laikotarpiu pacientą lydi jo artimieji, kurie rūpinasi jo sveikata. Chirurgas dalijasi patarimais, kaip padėti šeimos nariams pasiruošti laukiančiai operacijai ir kuo sparčiau atsigauti po jos.
       2022-05-18 09:12:48

Barzdą irgi reikia prižiūrėti: ką pravartu žinoti kiekvienam barzdočiui?

Skaitmeninėje erdvėje gausų moteriškas ir vyriškas grožio priemones lyginti bandančių nuotraukų: ji grožio priemonių turi daugiau nei galėtų suskaičiuoti, jam kasdien pakanka tik muilo ir vandens.
       2022-05-18 09:08:02

Seimas NPD padidino iki 540 eurų

Seimas priėmė Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pakeitimus, kuriais nuspręsta neapmokestinamąjį pajamų dydį (NPD) padidinti 80 eurų – iki 540 eurų gyventojams, uždirbantiems iki 1 vidutinio darbo užmokesčio (VDU).
       2022-05-18 09:03:26

Diagnostiniai testai – tai ne žaidimai, o svarbi profilaktikos priemonė

Šiomis dienomis vaistinėje galima rasti testų, skirtų pačioms įvairiausioms reikmėms: nuo ŽIV ar storosios žarnos vėžio diagnostikos iki narkotikų ar gastritą sukeliančių bakterijų nustatymo.
       2022-05-14 16:01:45

Mėsos technologo rekomendacijos patyrusiems kepėjams ir grilio naujokams

Šylant orams sparčiai įsibėgėja ir maisto gamybos ant grilio sezonas. Anot prekybos tinklo „Rimi“ mėsos technologo Vido Nadzeikos, įprasta, kad ant kepsninės ar laužo atsiduria šašlykai, kiaulienos šonkauliukai, dešrelės ar vištienos kepsneliai, tačiau grilinti galima ir daug įdomesnius produktus.
       2022-05-14 08:42:47

VERT: vartotojo mokėtina prijungimo įmoka ESO turėtų būti perskaičiuota

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), išnagrinėjusi tarp vartotojo ir AB „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) kilusio ginčo aplinkybes, priėmė sprendimą tenkinti vartotojo reikalavimą įpareigoti bendrovę iš naujo apskaičiuoti prijungimo prie elektros tinklų įmoką.
       2022-05-14 08:27:49

Artėja Pasaulinė hipertenzijos diena: kodėl vis dar mažai dėmesio prevencijai?

Kitą savaitę, gegužės 17-ąją, minima Pasaulinė hipertenzijos diena, kuria siekiama atkreipti dėmesį į kraujotakos sistemos ligas. Lietuvos sergamumo širdies ir kraujagyslių ligomis bei mirštamumo nuo jų rodikliai beveik triskart didesni už Europos Sąjungos vidurkį, skelbia Lietuvos širdies asociacija.
       2022-05-14 08:15:32

Maistinga, greita ir gardu: receptai su špinatais, patiksiantys išrankiausiems

Sklidini įvairiausių vitaminų, mineralų bei kitų vertingųjų medžiagų – špinatai tokie maistingi, kad juos sunku kuo nors pakeisti gaminant mėgstamus pavasarinius valgius. Be to, špinatai puikiai tinka ne tik salotoms: iš jų kepami blynai, gaminami įvairiausi padažai, lazanijos, pyragai.
       2022-05-13 20:52:09

8 priežastys, dėl kurių įsimylėsite ypatingą Graikijos pusiasalį

Dažnai keliautojai atostogoms rinkdamiesi Graikiją susitelkia į jos salas arba sostinę Atėnus. Tačiau kelionių ekspertai išskiria tikrą Graikijos perlą – Peloponeso pusiasalį, kurį turistai iš viso pasaulio įsimyli dėl įvairiausių priežasčių.
       2022-05-13 19:28:30

Pokalbiai apie karą: psichologas aiškina, kodėl svarbu nubrėžti ribas?

Pokalbiai apie karą netyla – nuolat dalijamės naujienomis, pasakojame, kaip jaučiamės ar išsakome savo nuomonę, tačiau kai kuriems žmonėms nepertraukiamas tokios informacijos srautas gali sukelti emocinės sveikatos sunkumų.
       2022-05-13 18:52:27

Žvėriena – išskirtinės biologinės vertės, tvariai gaunamas maistas

Mėgta ir vertinta Lietuvos didikų, per sovietmetį praradusi populiarumą ir pasitikėjimą, žvėriena vėl grįžta ant lietuvių stalo. Laukinių žvėrių mėsa gerai įsisavinama, tinkama dietinei mitybai, biologiškai vertinga, medžiojant pagal griežtus reikalavimus – gaunama tvariai.
       2022-05-13 18:43:16

Romantiški užkandžiai lietuviškos meilės dienos iškylai

Gegužės 13 - ąją, kai žaliuojantis pavasaris pasipuošia įvairiaspalviais kvapniais žiedais, minima baltų meilės deivės Mildos diena. Skanūs užkandžiai gamtoje ir laikas skirtas mylimajam – tai puikus būdas paminėti lietuvišką meilės dieną, o romantiškai mylimųjų iškylai gamtoje pravers keli nesudėtingi receptai.
       2022-05-13 18:38:32

Svarbu ukrainiečiams – teisė vairuoti ir automobilio registracija Lietuvoje

Advokatų profesinės bendrijos AVOCAD teisininkės Viktoriios Vynohradovos patarimai ukrainiečiams Lietuvoje – apie teisę vairuoti ir kada reikia registruoti automobilį Lietuvoje (ukrainiečių kalba).
       2022-05-13 18:36:12

Romas Kalanta suprato, kad jo pasiaukojimas šauks, kvies ir ragins

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį dalyvavo diskusijoje „Romas Kalanta: pilietinio pasipriešinimo fenomenas“, skirtoje 50-osioms Romo Kalantos mirties metinėms paminėti.
       2022-05-13 15:18:02

Atėjo laikas naikinti pavojingą invazinį augalą - Sosnovskio barštį

Nors pavasaris šiemet vėlyvas, savivaldybės jau pradėjo suplanuotus Sosnovskio barščio naikinimo darbus. Šį invazinį augalą purkšti herbicidais, šienauti arba iškasti yra numačiusios 16 savivaldybių.
       2022-05-13 15:11:39

TV tendencijos Lietuvoje: „Eurovizija“ muša rekordus

Didžiausią išmaniosios televizijos platformą Lietuvoje valdančios bendrovės „Telia“ statistika rodo, kad Lietuvos žiūrovų favoritais lieka „Eurovizija“, krepšinis ir Dakaras.
       2022-05-13 11:42:01

Ruošiatės draugų susibūrimui? Išmėginkite šiuos tris greitų užkandžių receptus

Planuojantiems šeimos susibūrimą savaitgalį ar „Eurovizijos“ finalo žiūrėjimą su draugais, tikru galvos skausmu gali tapti vaišės, kuriomis reikės nudžiuginti svečius.
       2022-05-13 11:35:54

3 pasaulio turtingieji, kurių karjera susiklostė tik sulaukus 40 metų

· Kai kurių milijonierių karjera susiklostė tik sulaukus 40 arba net daugiau metų. · Harlandas Sandersas įkūrė „KFC“ („Kentukio keptos vištienos“) bendrovę būdamas 62 metų. · 45 metų Henris Fordas tapo turtingu pristatęs automobilį „Model T“. · Rėjaus Kroko karjera susiklostė būnant 52 m. ir tapus „McDonald‘s“ franšizės agentu.
       2022-05-13 11:32:11

Kokio technologinio proveržio tikėtis ateityje ir kas laukia pasirinkusių IT?

„Programavimo sritį ar IT profesiją šiandien turi rinktis tie, kurie nori kūrybiško ir dinamiško darbo“, – įsitikinęs JAV programavimo paslaugų įmonės „Devbridge“ Technologijų direktorius Rimantas Benetis.
       2022-05-13 09:47:11

Šildymo sistemos siurblio keitimas – efektyvus būdas sutaupyti

Kylant kainoms ir didėjant nerimui dėl ekonominės padėties ir infliacijos, kaip niekad aktualu mažinti vartojimo kaštus ir ieškoti tvarių sprendimų. Nemažą dalį išlaidų sudaro šildymo bei vėdinimo kaštai.
       2022-05-13 09:41:07

Atgaivinantys burbuliukai: kokteilių receptai lietuvių meilės dienai paminėti

Lietuvių įsimylėjėliai gali džiaugtis, kadangi meilės garbei mūsų šalyje yra švenčiama ne viena, bet dvi šventės. Vasario mėnesį minime aistringąją Valentino dieną, o šiandien, gegužės 13 d. švenčiame lietuvių meilės deivės Mildos šventę.
       2022-05-13 08:46:17

Sukčiai įžūlėja: pernai išviliojo dvigubai daugiau pinigų

Praėjusiais metais sukčiai iš gyventojų elektroninėmis priemonės, Lietuvos bankų asociacijos duomenimis, išviliojo 10,2 mln. eurų - tai dvigubai daugiau nei 2020-aisiais.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.