Naujienos

Psichologė pataria: kaip valdyti finansinių bėdų keliamą stresą

2020-11-18 07:54:41

COVID-19 pandemija pakeitė daugelio planus: buvo atšauktos ne tik kasmetinės atostogos ar šventės, bet sustojus ekonomikai, kai kurie neteko ir savo darbų ar dalies nuolatinių pajamų.

Pasibaigus pirmai koronaviruso bangai viskas atslūgo, tačiau – neilgam. Šiandien, artėjant didžiausioms metų šventėms, šalis išgyvena antrą koronaviruso bangą. Natūralu, jog žmonės nėra užtikrinti dėl savo finansinės padėties, todėl visuotinis streso lygis nenumaldomai auga. Ką daryti ir kaip susitvarkyti su finansinių bėdų keliamu stresu? Psichologijos ir finansų specialistės išskiria 4 svarbiausius patarimus.

„Pandemija tik dar stipriau parodė, jog žmogus planuoja, bet kas bus rytoj ar tolimesnėje ateityje – nė vienas nežinome. Tad ši situacija mus moko būti dabartyje, o dėl ateities padaryti tai, ką gali, ir susitaikyti su tuo, kad neapibrėžtumas egzistuoja. Kitu atveju žmogus gali jausti nuolatinę įtampą, nerimą, stresą. Ypač šiuo pandemijos laikotarpiu, kai žmonės neteko darbų, dalies pajamų, buvo priversti sustabdyti savo veiklas, kurios nešdavo pelną ar pergalvoti savo išlaidas bei pajamas“, – sako psichologė Ugnė Juodytė.

Kaip ir bet koks kitas, finansinių atsakomybių keliamas stresas gali rimtai paveikti žmogaus emocinę ir net fizinę sveikatą, santykius su artimaisiais ir viso gyvenimo kokybę. Tad ką reikėtų daryti ir kaip kuo labiau sumažinti finansinių atsakomybių keliamą stresą bei nerimą?

Išmokite kalbėti apie savo problemas

Daugeliui žmonių, ypač šiuo laikotarpiu, sunku susitvarkyti su užgriuvusiomis problemomis dėl to, jog lietuviai nėra linkę daug atvirauti ir dalintis rūpesčiais. O ypač nepriimtina kalbėti apie finansines problemas. Todėl žmonės užsisklendžia ir bijo prašyti pagalbos ar patarimo, bijodami pasirodyti silpni ar neatsakingi.

„Finansai labai dažnai atsiduria toje kategorijoje temų, kurios laikomos tabu ir apie kurias kalbėti nėra mandagu. Taip pat dažnai dedamas lygybės ženklas tarp turimų finansų ir sėkmės, įtakos kitiems, pasitikėjimo žmogumi, tačiau žiūrint iš psichologinės pusės galima drąsiai teigti, jog toli gražu ne visada taip yra“, - sako psichologė.

Kalbėtis apie finansinius sunkumus, baimes ar nerimą – būtina. Kitaip žmogus gali susidurti su rimtomis emocinėmis ir net fizinėmis problemomis.

„Jei žmogus nekalba apie turimas finansines problemas, jį kamuoja nuolatinė gėda prasidėjus šnekai apie finansus. Tai skatina dar stipresnį atsiribojimą, o tai savo ruožtu dar labiau atitolina tikimybę, jog kažkas galėtų padėti. Taip pat žmogus gali jaustis vienišu, lyg su tokia problema susiduria tik jis, nors realybėje didesnių ar mažesnių finansinių problemų turi visi. Žmogus gali patirti nuolatinį stresą, įtampą, nerimą, kurie gali lemti miego sutrikimus, daryti įtaką širdies, kraujagyslių, virškinamojo trakto, autoimuninių ligų išsivystymui“, - sako U. Juodytė.

Asmeninių finansų inventorizacija

Psichologės teigimu, dažnas žmogus yra linkęs bėgti nuo savo problemų. Todėl matydamas augančias sąskaitas ar nesumokėtas skolas, jis bando visa tai ignoruoti. Nekelia telefono banko darbuotojui, apsimeta, jog negavo sąskaitos, ir tikisi, kad kitą mėnesį viskas staiga susitvarkys. Tačiau „Credit24“ Klientų patirties valdymo vadovė Donata Stoškuvienė teigia, jog ši strategija beveik niekada nepasiteisina.

„Vengimas niekada nėra geras sprendimas – finansiniai įsipareigojimai niekur nedings. Laikui bėgant jie tik išaugs, jei laiku jų nesusitvarkysite. Ypač dažnai žmonėms tenka skolintis ir iš finansinių institucijų dėl nemokėjimo planuoti savo pajamų ir išlaidų. Žinoma, gyvenime nutinka visokių dalykų, todėl kartais paskola gali būti tikrai efektyvus sprendimas, jei toliau mokėsi ją laiku grąžinti. Tačiau tam, kad finansiniai įsipareigojimai netaptų nepakeliama našta, visų pirma reikia išmokti planuoti savo finansus“.

Stoškuvienė išskiria kelis esminius dalykus, į ką reikėtų atkreipti dėmesį atliekant savo asmeninių finansų inventorizaciją:

- Susiskaičiuokite visas mėnesines pajamas: darbo užmokestis, priedai, valstybės parama, papildomo darbo užmokestis ir pan.
- Susiskaičiuokite VISAS savo išlaidas. Tai ne tik sąskaitos ar paskolos už būstą. Tai taip pat kava, kurią perkate pakeliui į darbą, benzinas, vaikų pratybos ar internetinės prenumeratos.
- Aiškiai susirašykite skolas, kurias reikia apmokėti. Tik matydami viską prieš save galėsite suvokti, kiek pinigų reikės. Tinkamai paskirstykite skolas: nuo svarbiausios iki mažiau svarbios ir iš eilės pradėkite jas grąžinti. Tai galite daryti ir dalimis.
- Atpažinkite veiksnius, kurie verčia be reikalo išleisti pinigus. Galbūt iš nuobodulio darbe pradedate ieškoti naujų drabužių internete? O gal, norėdami, kad vaikai vakarais nekvaršintų jums galvos, parduotuvėje perkate žaislus, kurių jiems nereikia? Kai atpažinsite šiuos dalykus, bus kur kas lengviau juos kontroliuoti.
- Išmokite neleisti pinigų niekams. Pavyzdžiui, maisto gaminimas namuose, o ne užsisakymas iš kavinių, gali sutaupyti tikrai nemažą sumą pinigų. Žinoma, visų malonumų atsisakyti nebūtina, tačiau vertėtų pagalvoti, be ko tikrai galėtumėte gyventi ir nesijaustumėte prastai?
- Planuokitės apsipirkimus. Tiek maisto, tiek namų apyvokos daiktų. Kuo daugiau planuosite, tuo kuo mažiau leisitės į impulsyvius pirkimus, kurie verčia leisti pinigus be reikalo.

Susikurkite mėnesinį biudžetą

Kai aiškiai išsigryninote, kur ir kiek išleidžiate, kiek skolų turite ir kiek uždirbate, pagal tai galite susidėlioti savo ateinančio mėnesio biudžetą. D. Stoškuvienė mėnesinį biudžetą pataria planuoti taip:

- Susiplanuokite savo mėnesinį maisto prekių pirkinių sąrašą. Ką gaminsite, ką jau turite šaldytuve ir spintelėse, ir ko dar reikia nusipirkti. Jei yra galimybė – pirkite internetu, taip kas kartą dėdami prekę į krepšelį matysite sumą, kuri susidaro. Taip pat į parduotuvę nereikės vestis vaikų, kurie dažnai reikalauja produktų, kurių tikrai nereikia.
- Pagalvokite, kokias svarbiausias skolas ar jų dalį galite apmokėti iškart ir tai padarykite.
- Susitarkite su banku, kad sąskaitos, kurias gaunate, būtų apmokamos automatiškai. Taip užtikrinsite, jog nieko nepraleisite. Tai gali būti sąskaitos už telefoną, paskola už būstą ar automobilį.
- Nuspręskite, kokią dalį pinigų galite atsidėti taupymui. Tai gali būti ir visai nedidelė dalis, tačiau po kelių mėnesių jau turėsite papildomų pinigų netikėtiems atvejams ar savo pramogoms. Anot „Credit24“ specialistės, geriausia, jei taupymui atidėti galėtumėte 20 savo namų ūkio pajamų.

Skirkite laiko sau

Finansinių problemų sprendimas užima nemažai laiko ir susideda iš daugybės mažų žingsnelių, o atsižvelgiant į dabartinę ekonominę situaciją, nereiktų tikėtis, jog visos problemos dings per mėnesį. Tam reikia laiko ir pastangų. Tačiau tuo tarpu psichologė primena, jog reikėtų nepamiršti ir savęs.

Juodytė išskiria žingsnius, kaip šioje sudėtingoje situacijoje išmokti atsipalaiduoti:

- Visų pirma – žmogus turi pripažinti sau, kad turi finansinių problemų. Tik tai pripažinus bus įmanoma pradėti su tuo tvarkytis ir gyventi ramiau.
- Pasidalinkite savo problemomis su žmonėmis, kuriais pasitikite. Taip galite padėti ne tik sau, bet ir kitiems – galbūt sužinosite, kad ir jūs galite padėti savo žiniomis ir kartu pajausti, jog esate ne vienas, sprendžiantis įvairias finansines problemas ar jaučiantis nerimą dėl dabar vyraujančio neapibrėžtumo.
- Subalansuokite problemos dydį. Atsitinka taip, kad be konkrečios problemos žmogus nieko daugiau ir nebemato. Tad svarbu nukreipti mintis kita kryptimi. Pamatyti ir gerų dalykų, paklausti savęs, už ką šiandien galiu savimi pasidžiaugti?
- Būsenas ir emocijas padeda keisti bendravimas su pozityviais žmonėmis, daugiau laiko praleidžiant lauke, judant, subalansavus poilsio ritmą. Kiekvieną dieną skirkite bent 10 minučių tik sau. Pagalvokite, ko šią akimirką labiausiai norisi, ir pasistenkite sau tai duoti.
- Prisiminkite, kad viskas kinta, tad ir sudėtingos situacijos nesitęsia amžinai. Svarbu išgyventi jas su atjauta sau ir žengtibent mažus žingsnius situacijos sprendimo link.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2021-02-26 10:28:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 624 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 8209 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 624 nauji koronaviruso atvejai. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-02-26 08:47:59

Darbo keitimas karantino metu: kaip sėkmingai įsilieti į naują kolektyvą?

Jau beveik metus trunkanti COVID-19 pandemija ne tik perkėlė daugelį darbų į namus ir darbuotojus išmokė dirbti nuotoliniu būdu, bet ir ne vieną paskatino ieškoti naujo darbo ar, likus be jo, išbandyti jėgas visiškai naujoje srityje.
       2021-02-26 08:40:29

Lietuva tampa žalesnė: vėjo jėgainės pernai pagamino 1,49 TWh elektros

Didžiausias vėjo energijos gamintojas Baltijos šalyse „Enefit Green“ praėjusiais metais Lietuvos teritorijoje veikiančiose vėjo jėgainėse pagamino 468 gigavatvalandžių (GWh) elektros energijos.
       2021-02-26 08:37:32

Nuolat pamesti daiktus – žmogiška, tačiau kainuojanti savybė: kaip to išvengti?

Daugeliui pažįstamas jausmas, kai kur nors vėluoji ir, kaip tyčia, negali surasti tarytum skradžiai žemę prasmegusių automobilio raktų, piniginės ar kito svarbaus daikto.
       2021-02-26 08:33:28

Mini LED“ televizoriai: LCD televizorių technologijos evoliucija tęsiasi

Dar visai neseniai terminą „Mini LED“ buvo girdėję gal tik didžiausi televizorių technologijų entuziastai. Nors tarp specialistų šis terminas minimas jau kelerius metus, plačioji visuomenė jį išgirdo gana neseniai.
       2021-02-26 08:24:05

Senos ir neprižiūrėtos sistemos – lengvas grobis programišiams

Beveik 800 000. Tiek įvairių sistemų ir paslaugų vartotojų duomenų buvo nutekinta vos per savaitę. Drįstu spėti, kad tai – tik ledkalnio viršūnė, ir apie pavogtus asmeninius duomenis išgirsime dar ne kartą.
       2021-02-26 08:21:23

Oro transporto ateitis: ar aviacija gali būti tvari?

Dėl koronaviruso pandemijos 2020 m. aviacijos poveikis Europos aplinkai sumažėjo, tačiau apie ilgalaikius pokyčius tvarumo srityje nenustojama kalbėti.
       2021-02-25 13:33:20

Būsto pirkėjų elgsenos tyrimas: ar žmonės būstą perka mažiau pasiruošę?

Konkrečiai prognozuoti, kaip pandemija pakeis būsto rinką Lietuvoje ir jos klientų bei dalyvių lūkesčius bei elgseną, kol kas dar per anksti: nepraėjo ir pats koronaviruso pavojus, o rinkos aktyvumo svarstyklės, kaip matėme, per metus gali apsiversti ne vieną kartą.
       2021-02-25 13:07:55

Bausmės tikslas – ne keršyti, o padėti pasitaisyti

„Tai ko nepasiuntė už grotų?“, „Kodėl taip švelniai nubaudė?“, „Teismas pagailėjo“ arba „Teismas nulinčiavo“ ir „Teismo kirtis“ – tokios antraštės ir komentarai po jais lydi teismų nuosprendžius baudžiamosiose bylose.
       2021-02-25 13:01:35

Šiemet brandos egzaminai prasidės anksčiau nei pernai

Valstybiniai brandos egzaminai šiemet prasidės birželio 7 dieną arba dviem savaitėmis anksčiau nei pernai. Pagrindinė egzaminų sesija baigsis liepos 2 dieną. Abiturientams bus teikiamos papildomos konsultacijos padedant geriau pasirengti egzaminams.
       2021-02-25 12:58:22

Technologijos keičia baldų gamybos sektorių: kokių žinių ir įgūdžių reikia?

Lietuvoje veikiančios pramonės įmonės, siekdamos sėkmingai konkuruoti tiek vietos, tiek ir tarptautinėje erdvėje, nuosekliai investuoja į modernius šiuolaikinius sprendimus. Tai turi reikšmingos įtakos ir specialistų darbui – jie turi žengti koja kojon su naujomis tendencijomis ir tobulėjančiomis technologijomis.
       2021-02-25 11:04:06

Kodėl pasveikus nuo koranoviruso pravartu pasitikrinti sveikatą?

Nemaža dalis COVID-19 infekcija persirgusių pacientų ir toliau jaučia varginančius simptomus, o dalis ir gerai besijaučiančių net neįtaria, kad jų organizme toliau vyksta uždegiminiai procesai ar itin trūksta naudingų mineralų.
       2021-02-25 10:12:25

Bulvių augintojas apie šalčius: tai turėtų daryti įtaką ir būsimam derliui

Po ilgos pertraukos šią žiemą Lietuvoje vėl fiksuoti didžiuliai šalčiai reikšmingai ūkio darbų plano nekoreguos, tačiau įtakos šviežiam derliui tikriausiai turės.
       2021-02-25 10:10:11

Jauni žmonės aktyviau renkasi galimybę sudaryti testamentą

Pernai Testamentų registrui patikėta saugoti 19,5 tūkst. naujų testamentų. Registruoti turto palikimą ryžtasi vis jaunesni žmonės. Vidutiniškai testamentų registrui perduodama apie 20 tūkstančių naujų testamentų per metus. Dažniausiai testamentus sudaro vyresni kaip 70 metų asmenys.
       2021-02-25 09:53:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 554 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 7494 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 554 nauji koronaviruso atvejai. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-02-25 09:42:31

Patarimai naujakuriams: kaip išsirinkti grindų dangą

Grindys – vienas svarbiausių elementų kuriant namų interjerą. Grindų dangos pasirinkimas itin platus, todėl siekiant namuose sukurti vieningą dizaino liniją, svarbu atsižvelgti į jų spalvas ir raštus, faktūras ir funkcionalumą.
       2021-02-25 09:36:43

„Ignitis grupė“ apsisprendė plėsti Kruonio HAE

Tarptautinė energetikos bendrovė „Ignitis grupė“ sieks įgyvendinti Kruonio hidroakumuliacinės elektrinės (HAE) plėtros projektą iki Lietuvos energetikos sistemos sinchronizacijos su kontinentinės Europos tinklais.
       2021-02-25 09:08:56

Tarptautinė optimistų diena: 4 išmanūs patarimai gerai nuotaikai

Savaitgalį švęsime tarptautinę optimistų dieną. Šia proga technologijų ekspertai dalinasi inovatyviais sprendimais, kurie pakels nuotaiką ir praskaidrins jūsų dieną.
       2021-02-25 08:58:50

Vaistininkai pataria: kaip sustabdyti prakaitavimą nežalojant sveikatos?

Dezodorantai – nepamainoma higienos priemonė. Jie ne tik leidžia jaustis patikimai ir nebijoti dėl prakaitavimo, bet ir apsaugo nuo mikrobų. Perkant dezodorantą, svarbu jį rinktis ne tik pagal kvapą ar gamintoją, bet ir kitus rodiklius.
       2021-02-25 08:50:48

Finansinių duomenų apsauga: kaip saugoti, kad apsaugotum?

Per Lietuvą nuvilnijęs kelių e. paslaugų platformų klientų duomenų nutekėjimo skandalas turėjo tapti įspėjamuoju skambučiu gyventojams nenaudoti vieno slaptažodžio skirtingoms paskyroms ir įmonėms, nespėjusioms atlikti namų darbų.
       2021-02-25 08:38:41

Per savaitę NVSC patikrino beveik 600 prekybos ir paslaugų teikimo vietų

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai per praėjusią savaitę visoje Lietuvoje patikrino 568 ūkinės veiklos vietas, 15-likoje jų nustatyti pažeidimai.
       2021-02-25 08:34:55

„Sodros“ konsultacijos telefonu – daugiau gyventojų

„Sodros“ konsultantai kasdien telefonu aptarnauja apie 5 tūkstančius klientų. Karantino metu skambučių srautas trumpuoju numeriu 1883 arba (8-5) 250 0883 išaugo kelis kartus.
       2021-02-25 08:29:44

Kokias investicijas planuoti šalies verslui 2021 m. ir vėliau?

Šiuo metu vis dar modeliuojami, tačiau artėja nauji priemonių kvietimai, nukreipti į su pandemijos iššūkiais kovojantį verslą. Tokias verslui aktualias naujienas, susijusias su Europos Sąjungos investicijomis, taip pat dabar ir artimiausiu metu verslą pasieksiančiomis nacionalinėmis subsidijomis,
       2021-02-25 08:26:05

Motociklai: kuo svarbu pasirūpinti, kad pirma kelionė nesibaigtų nelaime

Vis ilgiau šviečiant saulei motociklininkai su nekantrumu laukia kovo mėnesio ir pirmųjų šiltų dienų, kai po žiemos pertraukos vėl galės į gatves išvažiuoti su „plieniniais žirgais“.
       2021-02-25 08:20:05

Neveikia „Wi-Fi“: inžinieriams įrangą teko traukti net iš širšių lizdo

Pandemijai išvijus dirbti iš namų žmonės atrado netikėtas erdves darbui: prieškambaryje tyliau, taigi patogiau kalbėti; prie miegamojo lango gimsta genialios idėjos; virtuvė – VIP zona su visais patogumais. Bet tada paaiškėjo, kad anaiptol ne visus namų kampelius pasiekia vienodai geras „Wi-Fi“ ryšys.
       2021-02-25 08:15:21

Gatvių apšvietimo modernizavimas Kaune: investicijos duoda keleriopą grąžą

Nepaisant COVID-19 sukeltų iššūkių praėjusiais metais Kauno gatvės tapo dar šviesesnės bei saugesnės – fiksuotas rekordinis įrengtų modernių LED šviestuvų skaičius.
       2021-02-25 08:13:01

Tikros žiemos įtaka kenkėjams

Šių metų žiema dosniai apdovanojo sniegu, visas miško ir laukų gėrybes paslėpdama po storu sunkiu snaigių sluoksniu, kas sukėlė baltąjį badą miško žvėrims ir paukščiams. Tačiau kenkėjų kontrolės ekspertai „Dezinfa“ sako, jog kenkėjams tai didelės įtakos nepadarė.
       2021-02-25 08:10:17

Kainų kilimas po pandemijos: kam ruoštis?

Pasaulyje siaučianti COVID-19 pandemija kardinaliai pakeitė daugelio žmonių gyvenimą. Didžioji dalis paslaugų sektoriaus savo veiklos vykdyti negalėjo, o tie, kuriems buvo leista dirbti, pastebėjo sumažėjusį vartotojų skaičių.
       2021-02-25 08:06:36

Vasarį lėktuvais gabentos gėlės aviacijai teikia vilčių

Oro uostuose keleivinių skrydžių švieslentės dėl pandemijos vis dar apytuštės, tačiau ne visam aviacijos sektoriui 2020-ieji buvo tokie neįtikėtinai blogi. Apytiksliai dešimtadaliu pernai kritęs krovinių skraidinimas lėktuvais buvo sąlyginai mažiau nukentėjusi sritis.
       2021-02-25 08:00:28

Nuotolinis darbo interviu: penki patarimai norintiems pasirodyti gerai

Dar mėnesį gyvensime karantino režime. Per pandemiją beveik 90 proc. įmonių darbo interviu vykdė nuotoliniu būdu, rodo JAV konsultacijų bendrovės „Gartner“ duomenys.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.