Naujienos

Psichologė pataria: kaip valdyti finansinių bėdų keliamą stresą

2020-11-18 07:54:41

COVID-19 pandemija pakeitė daugelio planus: buvo atšauktos ne tik kasmetinės atostogos ar šventės, bet sustojus ekonomikai, kai kurie neteko ir savo darbų ar dalies nuolatinių pajamų.

Pasibaigus pirmai koronaviruso bangai viskas atslūgo, tačiau – neilgam. Šiandien, artėjant didžiausioms metų šventėms, šalis išgyvena antrą koronaviruso bangą. Natūralu, jog žmonės nėra užtikrinti dėl savo finansinės padėties, todėl visuotinis streso lygis nenumaldomai auga. Ką daryti ir kaip susitvarkyti su finansinių bėdų keliamu stresu? Psichologijos ir finansų specialistės išskiria 4 svarbiausius patarimus.

„Pandemija tik dar stipriau parodė, jog žmogus planuoja, bet kas bus rytoj ar tolimesnėje ateityje – nė vienas nežinome. Tad ši situacija mus moko būti dabartyje, o dėl ateities padaryti tai, ką gali, ir susitaikyti su tuo, kad neapibrėžtumas egzistuoja. Kitu atveju žmogus gali jausti nuolatinę įtampą, nerimą, stresą. Ypač šiuo pandemijos laikotarpiu, kai žmonės neteko darbų, dalies pajamų, buvo priversti sustabdyti savo veiklas, kurios nešdavo pelną ar pergalvoti savo išlaidas bei pajamas“, – sako psichologė Ugnė Juodytė.

Kaip ir bet koks kitas, finansinių atsakomybių keliamas stresas gali rimtai paveikti žmogaus emocinę ir net fizinę sveikatą, santykius su artimaisiais ir viso gyvenimo kokybę. Tad ką reikėtų daryti ir kaip kuo labiau sumažinti finansinių atsakomybių keliamą stresą bei nerimą?

Išmokite kalbėti apie savo problemas

Daugeliui žmonių, ypač šiuo laikotarpiu, sunku susitvarkyti su užgriuvusiomis problemomis dėl to, jog lietuviai nėra linkę daug atvirauti ir dalintis rūpesčiais. O ypač nepriimtina kalbėti apie finansines problemas. Todėl žmonės užsisklendžia ir bijo prašyti pagalbos ar patarimo, bijodami pasirodyti silpni ar neatsakingi.

„Finansai labai dažnai atsiduria toje kategorijoje temų, kurios laikomos tabu ir apie kurias kalbėti nėra mandagu. Taip pat dažnai dedamas lygybės ženklas tarp turimų finansų ir sėkmės, įtakos kitiems, pasitikėjimo žmogumi, tačiau žiūrint iš psichologinės pusės galima drąsiai teigti, jog toli gražu ne visada taip yra“, - sako psichologė.

Kalbėtis apie finansinius sunkumus, baimes ar nerimą – būtina. Kitaip žmogus gali susidurti su rimtomis emocinėmis ir net fizinėmis problemomis.

„Jei žmogus nekalba apie turimas finansines problemas, jį kamuoja nuolatinė gėda prasidėjus šnekai apie finansus. Tai skatina dar stipresnį atsiribojimą, o tai savo ruožtu dar labiau atitolina tikimybę, jog kažkas galėtų padėti. Taip pat žmogus gali jaustis vienišu, lyg su tokia problema susiduria tik jis, nors realybėje didesnių ar mažesnių finansinių problemų turi visi. Žmogus gali patirti nuolatinį stresą, įtampą, nerimą, kurie gali lemti miego sutrikimus, daryti įtaką širdies, kraujagyslių, virškinamojo trakto, autoimuninių ligų išsivystymui“, - sako U. Juodytė.

Asmeninių finansų inventorizacija

Psichologės teigimu, dažnas žmogus yra linkęs bėgti nuo savo problemų. Todėl matydamas augančias sąskaitas ar nesumokėtas skolas, jis bando visa tai ignoruoti. Nekelia telefono banko darbuotojui, apsimeta, jog negavo sąskaitos, ir tikisi, kad kitą mėnesį viskas staiga susitvarkys. Tačiau „Credit24“ Klientų patirties valdymo vadovė Donata Stoškuvienė teigia, jog ši strategija beveik niekada nepasiteisina.

„Vengimas niekada nėra geras sprendimas – finansiniai įsipareigojimai niekur nedings. Laikui bėgant jie tik išaugs, jei laiku jų nesusitvarkysite. Ypač dažnai žmonėms tenka skolintis ir iš finansinių institucijų dėl nemokėjimo planuoti savo pajamų ir išlaidų. Žinoma, gyvenime nutinka visokių dalykų, todėl kartais paskola gali būti tikrai efektyvus sprendimas, jei toliau mokėsi ją laiku grąžinti. Tačiau tam, kad finansiniai įsipareigojimai netaptų nepakeliama našta, visų pirma reikia išmokti planuoti savo finansus“.

Stoškuvienė išskiria kelis esminius dalykus, į ką reikėtų atkreipti dėmesį atliekant savo asmeninių finansų inventorizaciją:

- Susiskaičiuokite visas mėnesines pajamas: darbo užmokestis, priedai, valstybės parama, papildomo darbo užmokestis ir pan.
- Susiskaičiuokite VISAS savo išlaidas. Tai ne tik sąskaitos ar paskolos už būstą. Tai taip pat kava, kurią perkate pakeliui į darbą, benzinas, vaikų pratybos ar internetinės prenumeratos.
- Aiškiai susirašykite skolas, kurias reikia apmokėti. Tik matydami viską prieš save galėsite suvokti, kiek pinigų reikės. Tinkamai paskirstykite skolas: nuo svarbiausios iki mažiau svarbios ir iš eilės pradėkite jas grąžinti. Tai galite daryti ir dalimis.
- Atpažinkite veiksnius, kurie verčia be reikalo išleisti pinigus. Galbūt iš nuobodulio darbe pradedate ieškoti naujų drabužių internete? O gal, norėdami, kad vaikai vakarais nekvaršintų jums galvos, parduotuvėje perkate žaislus, kurių jiems nereikia? Kai atpažinsite šiuos dalykus, bus kur kas lengviau juos kontroliuoti.
- Išmokite neleisti pinigų niekams. Pavyzdžiui, maisto gaminimas namuose, o ne užsisakymas iš kavinių, gali sutaupyti tikrai nemažą sumą pinigų. Žinoma, visų malonumų atsisakyti nebūtina, tačiau vertėtų pagalvoti, be ko tikrai galėtumėte gyventi ir nesijaustumėte prastai?
- Planuokitės apsipirkimus. Tiek maisto, tiek namų apyvokos daiktų. Kuo daugiau planuosite, tuo kuo mažiau leisitės į impulsyvius pirkimus, kurie verčia leisti pinigus be reikalo.

Susikurkite mėnesinį biudžetą

Kai aiškiai išsigryninote, kur ir kiek išleidžiate, kiek skolų turite ir kiek uždirbate, pagal tai galite susidėlioti savo ateinančio mėnesio biudžetą. D. Stoškuvienė mėnesinį biudžetą pataria planuoti taip:

- Susiplanuokite savo mėnesinį maisto prekių pirkinių sąrašą. Ką gaminsite, ką jau turite šaldytuve ir spintelėse, ir ko dar reikia nusipirkti. Jei yra galimybė – pirkite internetu, taip kas kartą dėdami prekę į krepšelį matysite sumą, kuri susidaro. Taip pat į parduotuvę nereikės vestis vaikų, kurie dažnai reikalauja produktų, kurių tikrai nereikia.
- Pagalvokite, kokias svarbiausias skolas ar jų dalį galite apmokėti iškart ir tai padarykite.
- Susitarkite su banku, kad sąskaitos, kurias gaunate, būtų apmokamos automatiškai. Taip užtikrinsite, jog nieko nepraleisite. Tai gali būti sąskaitos už telefoną, paskola už būstą ar automobilį.
- Nuspręskite, kokią dalį pinigų galite atsidėti taupymui. Tai gali būti ir visai nedidelė dalis, tačiau po kelių mėnesių jau turėsite papildomų pinigų netikėtiems atvejams ar savo pramogoms. Anot „Credit24“ specialistės, geriausia, jei taupymui atidėti galėtumėte 20 savo namų ūkio pajamų.

Skirkite laiko sau

Finansinių problemų sprendimas užima nemažai laiko ir susideda iš daugybės mažų žingsnelių, o atsižvelgiant į dabartinę ekonominę situaciją, nereiktų tikėtis, jog visos problemos dings per mėnesį. Tam reikia laiko ir pastangų. Tačiau tuo tarpu psichologė primena, jog reikėtų nepamiršti ir savęs.

Juodytė išskiria žingsnius, kaip šioje sudėtingoje situacijoje išmokti atsipalaiduoti:

- Visų pirma – žmogus turi pripažinti sau, kad turi finansinių problemų. Tik tai pripažinus bus įmanoma pradėti su tuo tvarkytis ir gyventi ramiau.
- Pasidalinkite savo problemomis su žmonėmis, kuriais pasitikite. Taip galite padėti ne tik sau, bet ir kitiems – galbūt sužinosite, kad ir jūs galite padėti savo žiniomis ir kartu pajausti, jog esate ne vienas, sprendžiantis įvairias finansines problemas ar jaučiantis nerimą dėl dabar vyraujančio neapibrėžtumo.
- Subalansuokite problemos dydį. Atsitinka taip, kad be konkrečios problemos žmogus nieko daugiau ir nebemato. Tad svarbu nukreipti mintis kita kryptimi. Pamatyti ir gerų dalykų, paklausti savęs, už ką šiandien galiu savimi pasidžiaugti?
- Būsenas ir emocijas padeda keisti bendravimas su pozityviais žmonėmis, daugiau laiko praleidžiant lauke, judant, subalansavus poilsio ritmą. Kiekvieną dieną skirkite bent 10 minučių tik sau. Pagalvokite, ko šią akimirką labiausiai norisi, ir pasistenkite sau tai duoti.
- Prisiminkite, kad viskas kinta, tad ir sudėtingos situacijos nesitęsia amžinai. Svarbu išgyventi jas su atjauta sau ir žengtibent mažus žingsnius situacijos sprendimo link.

Naujienos komentarai

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:



Daugiau naujų naujienų
       2020-11-26 11:29:22

Mitai apie kontracepciją

Apklausos rodo, kad Lietuvos jaunimo žinios apie kontracepciją nėra teisingos - tikima visiškai nepagrįstais teiginiais. Matyt, ir dėl tos pačios priežasties maždaug kas ketvirtas paauglių nėštumų baigiasi abortu.
       2020-11-26 09:56:10

Ar žinote, kurio prietaiso naudojimas karantino metu augo kone 70 proc.?

Televizorius jau senai praaugo savo pradines panaudojimo galimybes ir nebėra vien tik prietaisas, kuriame galima sužinoti pagrindines dienos naujienas. „Samsung“ atlikta apklausa atskleidė, kad karantino metu naudojimasis televizoriumi augo net 69 proc. – labiausiai iš visų įrenginių.
       2020-11-26 08:40:14

ES kompensuos virš 5 mln. eurų už medikams skirtas apsaugos priemones ir įrangą

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) informuoja, kad Ekstremalių sveikatai situacijų centras (ESSC) sėkmingai baigia įgyvendinti ES fondų lėšomis kompensuojamą projektą asmens apsaugos priemonėms ir įrangai įsigyti.
       2020-11-26 08:34:04

NVSC: viešai pateikiamas situacijos Seime vertinimas yra netiesa

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC), atsižvelgęs į viešojoje erdvėje pasirodžiusią informaciją, neva situacija dėl Lietuvos Respublikos Seimo narių izoliacijos susiklostė dėl kažkokių kažkieno politinių motyvų, atkreipia dėmesį,
       2020-11-26 08:30:42

Jus nori atleisti iš darbo? Darbo inspekcija pataria, kokių skubių veiksmų imtis

Valstybinė darbo inspekcija pastebi, kad karantino laikotarpiu į inspekciją kreipiasi daugiau žmonių, kurie atleidžiami iš darbo.
       2020-11-26 08:20:07

Į ką atkreipti dėmesį vairuojant žiemą, pataria padangų ekspertai

Artėjant žiemai vairavimo sąlygos tampa sudėtingesnės. Ryte važiuojant į darbą tenka įveikti apledėjusius kelius, važiuojant ilgesnius atstumus sutinkame snieguotų kelio ruožų, tad svarbu pasirengti įvairioms situacijoms.
       2020-11-26 08:17:11

Baltijos šalių pirkėjų įpročiai: kas apsipirks saugiausiai, o kas – išlaidaus?

Koronavirusas formuoja naujus pirkėjų įpročius Baltijos šalyse. „Pigu.lt“ prekybos centro internete užsakymu lapkritį atliktos apklausos duomenimis, Lietuvoje, lyginant su kaimynais latviais ir estais, pirkėjai labiausiai linkę saugiai apsipirkti neišėję iš namų – kalėdinių dovanų jie šiemet ieškos internete.
       2020-11-26 07:40:34

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 2104 koronaviruso atvejai

Atlikus 11,312 tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 2104 koronaviruso atvejai. Per paskutines 7 dienas teigiamų tyrimų dalis: 16,6% Patvirtintų atvejų skaičius per paskutines 7 dienas: 13,305
       2020-11-26 07:33:56

Psichologinės priežastys, kurios trukdo mums taupyti savo ateičiai

Nors Lietuvoje daug kalbama apie tai, kad žmonėms reikia papildomai kaupti pensijai, penktadalis lietuvių nieko nedaro, kad jų senatvė būtų finansiškai saugesnė.
       2020-11-25 16:38:57

Į koronaviruso skyrius bus kviečiamas pastiprinimas iš kitų gydymo įstaigų

Ligoninėms patiriant spaudimą dėl išaugusių koronaviruso (COVID-19) pacientų srautų, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) kartu su gydymo įstaigų vadovais ieško būdų, kaip sustiprinti medicinos personalą, dirbantį pirmosiose fronto linijose.
       2020-11-25 16:34:39

NVSPL planuoja greitai ir skaidriai įsigyti priemonių koronaviruso tyrimams

Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija (NVSPL) informuoja, kad siekdama užtikrinti tyrimų tęstinumą ir nenutrūkstamą šalies laboratorijų darbą, kurios atlieka koronaviruso (COVID-19) tyrimus, priėmė sprendimą taikyti patobulintas ir pažangias viešųjų pirkimų procedūras.
       2020-11-25 16:25:27

Karantinas pratęsiamas iki gruodžio 17 d., tačiau leidžiamas muziejų lankymas

Atsižvelgdama į nepalankią koronaviruso (COVID-19) epidemiologinę situaciją Lietuvoje ir pasaulyje, Vyriausybė trečiadienį nusprendė pratęsti šalyje galiojantį karantiną iki gruodžio 17 d.
       2020-11-25 13:44:43

Ministras Aurelijus Veryga kreipėsi į valdančiuosius

"Mieli kolegos parlamentarai, valdantieji, Vėl kreipiuosi su prašymu į Jus dėl prastos epidemiologinės situacijos Seime.
       2020-11-25 12:15:03

Agnė Kulitaitė: kaip geriausia sutaupyti?

Kartais niekas taip nepradžiugina, kaip sutaupyti pinigai. Ypač, jei namuose pakvimpa naujais daiktais, o piniginė išsipūtus šypsosi. Galbūt kas nors perskaitęs šiuos žodžius pagalvos, kad esu tikra materialistė, bet aš tiesiog esu taupi.
       2020-11-25 10:08:23

Santaros žinios. Vilnius

Lapkričio 25 dienos ryto duomenimis, VUL Santaros klinikose gydomi 163 COVID-19 sergantys pacientai, iš jų 33 – Reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriuje. Iš 163 COVID-19 sergančiųjų – 4 vaikai.
       2020-11-25 09:58:49

Diskriminacija įsidarbinant: kandidatė buvo priversta kalbėti angliškai

Lygių galimybių kontrolierė Agneta Skardžiuvienė įspėjo Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovus, diskriminavusius įsidarbinti norėjusią kandidatę dėl konkursui pasirinktos kalbos.
       2020-11-25 09:45:31

VILNIUS TECH ekspertai pataria: kaip išsirinkti tinkamą kompiuterinę įrangą?

Ekspertai pastebi, kad pasaulyje siaučiant COVID-19 pandemijai, išaugo kompiuterinės įrangos pardavimai. Taip yra todėl, kad darbas, mokymasis ir kitos įvairios veiklos persikėlė į namus.
       2020-11-25 09:42:25

„Sodra“: ši pandemija – išbandymas moterims

Tarp karantininiu laikotarpiu – trečiąjį šių metų ketvirtį – atsitiesė ir dirbančiųjų skaičius, ir vidutinių darbo pajamų augimas, kuris vėl buvo dviženklis. Vis dėlto, karantinas paliko ir randų, ypač moterims.
       2020-11-25 08:42:28

Virusas nebijo tokio karantino. Patvirtinti 2289 nauji koronaviruso atvejai

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 2289 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai.
       2020-11-24 15:53:39

Lietuva veržiasi į pasaulio lyderius - registruoti dar 1169 koronaviruso atvejai

Atlikus 7,289 tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 1169 koronaviruso atvejai. Per paskutines 7 dienas teigiamų tyrimų dalis: 16,3% Lietuvoje 14 dienų sergamumas COVID-19 liga 100 tūkstančių gyventojų: 808,4
       2020-11-24 15:01:02

Nesaugi, ankstyva lytinė patirtis gali būti ir rizikos sveikatai veiksnys

Nors terminas „saugus seksas“ paaugliams yra žinomas, informacijos apie lytiškai plintančias infekcijas (LPI) ir prevenciją, galimą slaptą jų eigą bei simptomus yra nepakankamai ir ji, deja, ne visada adekvati.
       2020-11-24 13:34:43

Kas patogiau judriame mieste: nuosavas automobilis ar alternatyvios priemonės?

Nors nuosavo automobilio turėjimas ilgą laiką buvo vertinamas kaip didžiulis privalumas, pastaruoju metu ši nuostata palengva kinta. Tai lemia ne tik vis labiau augantys automobilio išlaikymo kaštai, bet ir įvairių alternatyvių susisiekimo priemonių pasirinkimas.
       2020-11-24 13:32:04

Nepritarta Seimo nuotolinio darbo reglamentavimui

Seimo nariai nepritarė siūlymui Statute reglamentuoti galimybę, paskelbus ekstremaliąją situaciją, kai kyla pavojus žmonių sveikatai ir (arba) gyvybei, Seimo posėdžiuose dirbti nuotoliniu būdu.
       2020-11-24 10:44:46

Seimas pritarė I. Šimonytės kandidatūrai į Ministro Pirmininko pareigas

Seimas, atsižvelgdamas į Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos dekretą, nutarė pritarti Respublikos Prezidento teikiamai Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) lyderės Ingridos Šimonytės kandidatūrai į Ministro Pirmininko pareigas.
       2020-11-24 09:15:27

Vytautas Getautis: kartais naujų išradimų idėjos kyla ir bėgiojant stadione

KTU Cheminės technologijos fakulteto (CTF) profesorius Vytautas Getautis labiausiai žinomas už pasiektą pasaulinį saulės elementų efektyvumo rekordą – kartu su kitais mokslininkais sukurtas saulės elementas net 29,15 proc. krintančios šviesos paverčia elektros energija.
       2020-11-24 09:03:25

„iGEM“ nugalėtojų komandos vadovė: pandemija netapo kliūtimi siekti rezultato

Lapkričio 13–22 d. vykusiame didžiausiame tarptautiniame sintetinės biologijos konkurse „iGEM“ iš Vilniaus universiteto (VU) studentų sudaryta komanda laimėjo didįjį prizą.
       2020-11-24 08:09:15

Ekspertai pataria, kaip išsirinkti tinkamiausią elektros tiekėją

Ko gero, pats tamsiausias ir niūriausias mėnuo lapkritis yra ir pats tinkamiausias laikas pasirinkti nepriklausomą elektros tiekėją. Mat kuo juodžiau už lango, tuo vertingesnė tampa elektros lemputės teikiama šviesa.
       2020-11-24 08:02:42

IT ir IRT sektoriai: per pirmą karantiną išryškėjusios tendencijos

Per 8 mėnesius, kuomet Lietuva gyvena pandemijos sąlygomis, praktiškai neliko nei vieno sektoriaus, kurio vienaip ar kitaip nepalietė koronavirusas. Vieniems verslams šis pasaulinio masto iššūkis tapo rimtu išbandymu ir privertė iš esmės peržiūrėti verslo strategiją, tuo tarpu kitus palietė mažiau ir netgi atvėrė naujų galimybių.
       2020-11-24 07:55:37

Ilja Laurs: nekilnojamojo turto rinkos ateitis – tokenizacija

„Jau daugiau nei šimtmetį nekilnojamasis turtas išlieka didžiausia pasaulyje turto klase. Paradoksalu, jog nepaisant technologinės pažangos, vartotojams investuoti į nekilnojamąjį turtą dėl mažo supratimo ir menko pasitikėjimo šia turto klase išlieka sudėtinga.
       2020-11-23 14:50:15

Sveikatos ekspertų taryba: būtina saugoti visuomenės emocinę sveikatą

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, pirmadienį mišriu nuotoliniu būdu susitikęs su Sveikatos ekspertų tarybos nariais, aptarė atnaujintas COVID-19 pandemijos plėtros prognozes, taip pat rekomendacijas dėl asmens sveikatos priežiūros įstaigų darbo organizavimo bei visuomenės informavimo COVID-19 klausimais.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.