Naujienos

Psichologinės priežastys, kurios trukdo mums taupyti savo ateičiai

2020-11-26 07:33:56

Nors Lietuvoje daug kalbama apie tai, kad žmonėms reikia papildomai kaupti pensijai, penktadalis lietuvių nieko nedaro, kad jų senatvė būtų finansiškai saugesnė.

Anot psichologės-psichoterapeutės Ingos Leonavičiūtės, nenoras taupyti dažnai gali būti nulemtas psichologinių priežasčių, tačiau taupumą galima ir išsiugdyti. Besirenkantieji netaupyti ateityje gali susidurti su nesaugumo jausmu ir savigrauža.

Žmogaus polinkį leisti pinigus dabar, o ne taupyti, galima paaiškinti tiesioginio ir netiesioginio atlygio sąvokomis, aiškina I. Leonavičiūtė. Kiekvieno žmogaus elgesys yra paremtas tikslu, kurio siekiama tam tikrais veiksmais.

„Jei šis tikslas yra naudingas ir malonus, mes būsime linkę kryptingai jo siekti ir kartoti savo elgesį. Tikslas bus patrauklesnis tokiu atveju, jei mes gausime tiesioginį atlygį – pajusime savo pasirinkimų naudą. Žmogaus raida parodė, kad mums momentinis „apdovanojimas“ yra labiau priimtinas, nes mes iš karto matome elgesio rezultatus ir patiriame pasitenkinimą“, – sako psichologė-psichoterapeutė.

Jos teigimu, tai parodė ir žymusis Stanfordo universiteto zefyrų eksperimentas. Tyrimo metu suaugęs asmuo į tuščią kambarį atveda vaiką, o patalpoje būna paliktas skanėstas. Tada mažamečiui pasakoma, kad jis kambaryje bus paliktas vienas ir jei per 10 minučių saldumyno nesuvalgys, vėliau galės suvalgyti du skanėstus. Atlikus eksperimentą su 165 vaikais, tik apie trečdalis vaikų susilaikė nesuvalgę skanėsto.

„Panašiai ir su taupymu: nors ta pati pinigų suma, skirta investicijoms, gali mums senatvėje duoti didesnę grąžą, daliai žmonių maloniau tuos pinigus išleisti dabar ir taip gauti momentinį pasitenkinimą“, – sako I. Leonavičiūtė.

Netaupantys rizikuoja patirti nuolatinę įtampą

Vienas iš esminių žmogaus poreikių yra fizinis ir psichologinis saugumas. Pasak I. Leonavičiūtės, tai reiškia, kad pinigų stygių jaučiantis asmuo negali būti ramus, yra savotiškoje budrumo būsenoje, linkęs nerimauti ir jausti dar didesnį pavojų dėl savo ateities.

„Pinigų trūkumas yra susijęs su nuolatos patiriama įtampa ir rūpesčiu, kaip išgyventi – prasimaitinti, nusipirkti medikamentų, susimokėti mokesčius. Tokiu atveju dažnai nebelieka energijos pomėgiams, tad žmogus gali imti save graužti ar jausti kaltę dėl praeityje priimtų sprendimų, pavyzdžiui, pasirinkimo netaupyti senatvei“, – sako psichologė-psichoterapeutė.

Anot jos, jei žmonėms saugumas yra susijęs su laimės pojūčiu, galima sakyti, kad senatvei finansiškai pasiruošę asmenys būna laimingesni.

„Jie turi mažiau rūpesčių, gali jaustis labiau užtikrinti savimi, mažiau priklausomi nuo kitų finansinės paramos. Šiems žmonėms nereikia rūpintis tuo, kaip patenkinti savo fiziologinius poreikius, todėl savo energiją gali nukreipti aukštesniesiems poreikiams, pavyzdžiui, savirealizacijai, dvasingumo paieškoms“, – teigia I. Leonavičiūtė.

Gyvenimo trukmė ir pensinis amžius ilgėja

Lietuvoje vos kas ketvirtas žmogus jaučiasi užtikrintas dėl savo finansinės padėties senatvėje, rodo UAB „Luminor investicijų valdymas“ užsakymu atlikta reprezentatyvi apklausa.

„Nepaisant to, didelė dalis asmenų dėl to nieko nedaro – beveik 1 iš 5 lietuvių papildomai savo pensija nesirūpina“, – atkreipia dėmesį Aistė Paliukaitė, „Luminor investicijų valdymo“ pensijų produkto vadovė.

Norint išėjus į pensiją gyventi komfortabiliai ir pernelyg nekeisti gyvenimo būdo, asmens pensija turėtų siekti ne mažiau nei 70–80 proc. iki tol buvusių pajamų.

„Valstybės suteikiama senatvės pensija sudarys tik apie 20–30 proc. dabartinio žmogaus darbo užmokesčio. Kaupiant papildomai antros pakopos pensijų fonde, pensija paauga iki 40­–50 proc. atlyginimo, o likusią dalį galima „surinkti“ kaupiant trečioje pakopoje. Įprastai, kuo anksčiau asmuo pradeda kaupti pensijai, tuo mažesnę dalį savo atlygio kas mėnesį jam reikės skirti taupymui, – sako A. Paliukaitė. – Tiesa, kaupiant pensijų fonduose reikia atsižvelgti į investavimo riziką, dėl kurios investicijų vertė gali svyruoti, o tai reiškia, kad investicijų vertė gali ir kilti, ir kristi.“

Specialistė atkreipia dėmesį, kad ilgėjant gyvenimo trukmei, asmenys pensiniame amžiuje praleidžia vis daugiau laiko.

„Jau dabar Lietuvoje 65-erių sulaukę vyrai vidutiniškai dar gyvena 14,5, o moterys – net 19,7 metų. Vystantis pragyvenimo lygiui ir naujoms medicinos technologijoms, lietuvių tikėtina gyvenimo trukmė pensijoje vis ilgės. Tad norint tuos porą dešimčių metų nugyventi patogiai, reikėtų pradėti rūpintis savo pensija jau šiandien“, – sako A. Paliukaitė.

Taupyti padedančios savybės – išugdomos

Nepaisant žmogaus polinkio į greitą „apdovanojimą“, gebėjimą taupyti ir planuoti ateitį galima išugdyti. Kaip teigia I. Leonavičiūtė, tai yra visą gyvenimą trunkantis įprotis, kurio formavimas prasideda dar vaikystėje – stebint, kaip su finansais elgiasi tėvai ar globėjai.

„Žmogus neretai iš vaikystės atsineša požiūrį į pinigus, turi tam tikrus įsitikinimus pinigų atžvilgiu ir jais vadovaudamiesi vėliau atitinkamai elgiasi gyvenime. Pasak investuotojo ir rašytojo Roberto T. Kiyosaki, pinigai ir emocijos eina koja kojon, todėl egzistuoja daugybė su jais susijusių fobijų ir mitų“, – sako I. Leonavičiūtė.

Ji pažymi, kad spontaniški, lengvai impulsams ir emocijoms pasiduodantys bei nuo aplinkinių priklausantys žmonės rečiau seks savo pajamas ir kontroliuos išlaidas, todėl jiems taupyti seksis sunkiau.

„Taupumas ir noras planuoti yra susijęs su tokiomis žmogaus savybėmis kaip gebėjimas organizuoti savo veiklą, įvertinti elgesio pasekmes, atidėti pasitenkinimą ir kontroliuoti emocijas, o reikiamu momentu – įjungti racionalų mąstymą. Tai – daugybė sunkiai išugdomų savybių, tačiau kuo ankstyvesniame amžiuje jas įgysime, tuo daugiau šansų, kad senatvę pasitiksime būdami ramūs“, – teigia psichologė-psichoterapeutė.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2021-01-26 15:41:21

Vilniaus TV bokštas rengiamas rekonstrukcijai

Prieš kiek daugiu nei keturis dešimtmečius pastatytas Vilniaus TV bokštas iki šiol nebuvo kapitaliai remontuojamas, tačiau atliktos ekspertizės išvadose teigiama, jog būtina iš esmės rekonstruoti tiek pagrindinę pastato konstrukciją, tiek vidaus infrastruktūros tinklus.
       2021-01-26 15:37:34

Dalis vaikų grįš į sostinės mokyklas: ką svarbu žinoti tėvams

Švietimo ir mokslo ministerija praėjusią savaitę paskelbus, jog dalis vaikų jau galės grįžti į mokyklas, Vilniaus savivaldybėje ugdymo įstaigas lanko 272 pradinukai ir 443 mokymosi sunkumus patiriantys vaikai, suformuotos 228 grupės.
       2021-01-26 12:23:37

Persikvalifikavimas: būdas užsitikrinti stabilesnį rytojų

Pasikeitęs gyvenimo ritmas privertė sustoti daugybę verslų, o anot Užimtumo tarnybos direktorės Ingos Balnanosienės pandemijos metu labiausiai nukentėjo ne konkrečios profesijos atstovai, o sektoriai.
       2021-01-26 12:19:16

Ekspertų taryba siūlo toliau tęsti karantino priemones

Ekspertų taryba, įvertinusi epidemiologinę šalies situaciją, konstatuoja, kad iki šiol Ekspertų tarybos siūlytos ir Vyriausybės įgyvendintos epidemijos valdymo priemonės duoda teigiamą rezultatą:
       2021-01-26 10:55:29

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 686 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 7784 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 686 nauji koronaviruso atvejai. Per paskutines 7 dienas teigiamų tyrimų dalis: 10,7% Patvirtintų atvejų skaičius per paskutines 7 dienas: 6551
       2021-01-26 09:49:52

10 negirdėtų „iPhone“ triukų, kurie pakeis jūsų gyvenimą

Išmanieji telefonai turi daugybę kasdienybei palengvinti skirtų funkcijų. Tačiau ne visas jas naudojame, o dalies jų net nežinome. Štai „iPhone“ gerbėjai gali pasitikrinti, kiek iš žemiau įvardintų funkcijų naudoja, o kiek jų girdi pirmąjį kartą.
       2021-01-26 09:36:23

Dėl gausaus sniego sutriko laiškininkų bei kurjerių veikla

Lietuvos paštas perspėja, kad dėl gausaus sniego ir dėl to pablogėjusių eismo sąlygų, gali sutrikti laiškininkų bei kurjerių darbas, todėl gyventojus prenumerata, laiškai bei siuntos gali pasiekti vėliau.
       2021-01-26 09:30:29

Karpis: patarimai, kaip vartoti ir gardūs receptai

Lietuvių nuo seno pamėgtas karpis – iki šiol nepraranda savo populiarumo. Ši žuvis ne tik dažnai puošia šventinį gyventojų stalą, bet pamėgta vartoti ir kasdien. Karpis – skanus, lengvai pagaminamas, pasižymi ir įvairiausių vitaminų bei gerųjų medžiagų gausa.
       2021-01-26 09:03:42

Nudegimai, pirma pagalba nudegimų atvejais

Odos nudegimą paprastai sukelia tiesioginis sąlytis su ugnimi ar įkaitusiais daiktais, sausas karštis, trintis, karšti skysčiai ar garai, rūgštys, šarmai, elektros srovė, radiacija.
       2021-01-26 08:58:58

Ar bitkoinas ir pelenuose žiba?

Bitkoino − pirmosios ir populiariausios kriptovaliutos − kaina per pastaruosius kelerius mėnesius padidėjo maždaug keturis kartus. Ji šių metų pradžioje viršijo 40 tūkst. JAV dolerių už vieną bitkoiną. Tiesa, netrukus bitkoino kaina smuktelėjo ketvirtadaliu.
       2021-01-26 08:49:55

Draudikai įspėja: atėjus snygiui, vairuotojams teks atsiminti, ko mokėsi

Paskelbus apie į šalį atėjusį snygį, kuris truks kelias paras, draudikai perspėja vairuotojus apie pavojus keliuose ir siūlo prisiminti, ko mokėsi vairavimo mokyklose.
       2021-01-25 13:28:56

HELLA Lietuvoje pradeda gaminti degalų valdymo modulį: mažins CO2 išmetimą

Dvejus metus Lietuvoje veikianti „HELLA Lithuania“ pradeda gaminti degalų valdymo modulį, skirtą vokiečių gamintojo premium klasės automobiliams. Bendrovės produktas bus skirtas prisidėti prie automobilių išmetamo anglies dioksido mažinimo ir kartu užtikrinti efektyvesnį automobilių veikimą.
       2021-01-25 09:45:37

Praėjusią parą Lietuvoje registruotas 541 naujas koronaviruso atvejis

Atlikus 3832 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas 541 naujas koronaviruso atvejis. Per paskutines 7 dienas teigiamų tyrimų dalis: 10,8% Patvirtintų atvejų skaičius per paskutines 7 dienas: 6726
       2021-01-25 09:39:18

Lietuvoje – virtualus TVF ekspertų vizitas

andien finansų ministrė Gintarė Skaistė susitiks su Tarptautinio valiutos fondo (TVF) misijos vadovu Lietuvai Borja Gracia bei kitais TVF ekspertais, kurie analizuoja Lietuvos ekonominę situaciją ir ateities perspektyvas.
       2021-01-25 09:18:20

LVŽS siūlo I. Šimonytės Vyriausybei konkrečius COVID-19 suvaldymo būdus

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, matydama, jog I. Šimonytės vadovaujama Vyriausybė ir dabartinis operacijų vadovas Sveikatos apsaugos ministras A. Dulkys neturi konkretaus ir apčiuopiamo priemonių plano,
       2021-01-25 09:12:18

P. Štreimikytė apie darbą startuoliuose: mane patraukė dinamika ir inovacijos

Šiais laikais vienos paklausiausių profesijų yra susijusios su informacijos ir ryšių technologijų (IRT) naudojimu. Kasdien atsiranda tokių pozicijų, apie kurias mokykloje niekas tikrai nepasakojo. Viena tokių – gamybos ir inovacijų vadovė.
       2021-01-25 08:47:51

Pandemijos įtaka IT: kokias silpnybes išryškino ir galimybes atvėrė?

Pandemija privertė įmones ir organizacijas ieškoti sprendimų, kurie leistų dirbti visiškai naujomis sąlygomis. Taip pat išryškėjo, kaip stipriai įvairiose gyvenimo srityse esame priklausomi nuo informacinių technologijų, kompiuterių tinklo, interneto greitaveikos, IT sistemų saugumo ir patikimumo.
       2021-01-25 08:00:34

Dar Sausio 13-ąją Rimantas Pleikys dalinosi įrašu FB apie radijo veiklą

"PRIEŠO PAUNKSMĖJE: KAIP KOMERCINIAI TRANSLIUOTOJAI PADĖJO NACIONALINIAM RADIJUI Pirmieji nevalstybiniai transliuotojai "M-1" ir "Radiocentras" (abi firmas įsteigė bendrovė "LOS Centras") buvo Lietuvos informacinio sąjūdžio dalis, pralaužusi valdžios kontrolės ledus radijo eteryje.
       2021-01-25 07:09:34

Kuo sunkesnis Dakaras, tuo didesnis #iGo2Dakar projekto vaidmuo

Prieš savaitę finišavusį Dakaro ralį Saudo Arabijoje galima vadinti mažu stebuklu. Nors praėjusių metų spalį ralyje užsiregistravę lenktynininkai gavo Saudo Arabijos princo Khalido Bin Sultano Al Faisalo oficialų pranešimą, kad ralis tikrai įvyks, nes COVID-19 situacija šalyje suvaldyta, vėliau ėmė dėtis keisti dalykai.
       2021-01-24 09:53:27

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 773 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 5623 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 773 nauji koronaviruso atvejai. Per paskutines 7 dienas teigiamų tyrimų dalis: 10,8% Patvirtintų atvejų skaičius per paskutines 7 dienas: 6660
       2021-01-23 09:43:57

Praėjusią parą Lietuvoje registruotas 1001 naujas koronaviruso atvejis

Atlikus 9220 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas 1001 naujas koronaviruso atvejis. Per paskutines 7 dienas teigiamų tyrimų dalis: 11% Patvirtintų atvejų skaičius per paskutines 7 dienas: 6730
       2021-01-23 09:07:36

Žiemą lietuviai pirmenybę teikia netikėto skonio daržovių sultims

Sveikesnės gyvensenos tendencijos skatina atidžiau rinktis ne tik maistą, bet ir gėrimus. Pavyzdžiui, vis dažniau pirmenybė teikiama natūralioms sultims.
       2021-01-23 07:01:01

Vaidotas Zemlys - Balevičius matematiškai apie pandemiją Lietuvoje

"Logaritminė skalė parodo kad dar tik pradedam valdyti epidemiją. Nors kritimas buvo nuo 3000 7 dienų vidurkio per piką iki 1000 7 dienų vidurkio dabar, logaritminėje skalėje tai neatrodo įspūdingai.
       2021-01-22 17:30:58

Socialdemokratų partijos pirmininkas G. Paluckas atsistatydina

Opozicinės Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkas Gintautas Paluckas traukiasi iš užimamų pareigų. Apie tokį savo sprendimą penktadienį jis pranešė LSDP tarybai.
       2021-01-22 15:05:19

COVID-19 iššūkiai Vilniuje: poliklinikos pamažu atsiveria pacientų vizitams

Vilniuje, kaip ir visoje Lietuvoje, pastarosiomis savaitėmis sumažėjus užsikrėtimų COVID-19 skaičiui, ambulatorinių ir stacionarinių paslaugų teikėjai rengia atsargias schemas sugrįžimui prie įprasto darbo organizavimo.
       2021-01-22 10:20:25

Asmeninė kavinė namuose: kaip technologijos keičia kavos gėrimo tradicijas

Daugelis savo ryto neįsivaizduoja be gardžios kavos puodelio. Šis ritualas suteikia dienai energijos  bei skatina žvaliai kibti į darbus. Daugiau laiko praleisdami namuose, norime mėgautis lyg prabangioje kavinėje ruošto gėrimo skoniu.
       2021-01-22 10:10:10

Vilniaus TV bokštas efektingu šviesų šou sveikins Vilnių

Sausio 24 ir 25 dienomis Vilniaus televizijos bokštas nušvis naujomis spalvomis, taip sveikindamas 698 metų sukaktį švenčiantį Vilniaus miestą, jo gyventojus ir svečius. Šviesų, kintančių pagal muziką, šou bus surengtas kaip jungtinis Vilniaus šviesų festivalio, Telecentro ir radijo stoties M1 kūrybos projektas.
       2021-01-22 10:02:06

Pažinkite savo darbuotojus: kas slepiasi po X, Y ir Z kartomis

Personalo specialistai per karantiną dažnai išgirsta prašymą „sucementuoti komandą“, sutvirtinti prie skirtingų ekranų dirbančių žmonių motyvaciją, tarpusavio bendravimą, darbo etiką.
       2021-01-22 09:57:12

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 1032 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 9568 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 1032 nauji koronaviruso atvejai. Per paskutines 7 dienas teigiamų tyrimų dalis: 11,1% Patvirtintų atvejų skaičius per paskutines 7 dienas: 6957
       2021-01-22 09:55:09

Senjorės Irenos patirtis: technologijos padeda ir karantiną leisti Kipre

Netrukus 71–ąjį gimtadienį švęsianti Irena Armanavičienė jį sutiks Kipre, kur gyvena jau nuo lapkričio pabaigos – mat dėl pandemijos aplinkybių atšaukus skrydžius žiemą leisti tenka šioje Viduržemio jūros saloje.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.