Naujienos

Užsienio IT specialistų įdarbinimas per karantiną: ką reikia žinoti?

2021-01-06 14:29:50

IT sektorius visame pasaulyje greitai prisitaikė prie pasikeitusių sąlygų ir nepatyrė didelio sukrėtimo. Lietuvoje technologijų sektorius toliau auga ir susiduria su ta pačia problema – trūksta kelių tūkstančių specialistų.

Prieš metus samdyti IT specialistus iš trečiųjų šalių atrodė geras sprendimas. Vis dėlto dėl karantino taisyklių Lietuvos sienos greitai nebus atidarytos, todėl užsieniečių įdarbinimas tapo sunkiau nuspėjamas bei reikalaujantis daugiau laiko ir išlaidų.

Pirmas iššūkis – atvykti į Lietuvą

Nuo karantino pradžios ne Europos ekonominės erdvės šalių ir jose teisėtai gyvenančių asmenų atvykimas į Lietuvą yra apribotas, todėl samdyti šių šalių piliečius tapo sudėtingiau. Iki tol galiojusi tvarka leido užsieniečiams iš trečiųjų šalių atvykti į Lietuvą, turint lengvai išduodamą Šengeno vizą arba naudojantis beviziu režimu, taikomu Ukrainos, JAV ir kai kurių kitų šalių piliečiams. Dabar vien to neužtenka.

Leidimai laikinai gyventi Lietuvoje toliau išduodami įprastine tvarka, tačiau darbdaviai susiduria su kita problema – tam tikrais atvejais darbuotojas prašymą išduoti leidimą laikinai gyventi turi pateikti fiziškai Lietuvoje. Tokia priežastis nėra pakankama, kad užsienietis būtų įleistas į Lietuvą, todėl būtina nacionalinė viza ar kiti dokumentai. Juos gauti gali užtrukti mažiausiai mėnesį, nes jau per pirmąjį karantiną kai kurių ambasadų ir vizų centrų darbas užsienyje buvo smarkiai apribotas. Taip pat kartais reikia papildomai pateikti teistumo pažymas, legalizuoti dokumentus ir atlikti kitus formalumus, kuriuos per karantiną gauti gerokai sudėtingiau nei anksčiau.

Pandemijai nesiliaujant sunku įvertinti tolimesnį valstybinių įstaigų darbą, ypač užsienio šalyse. Todėl iš anksto reikėtų pasidomėti, ar migracijos įstaigos ir kitos institucijos, į kurias reikės kreiptis, veikia įprastai, ar galimi vėlavimai. Pavyzdžiui, šiuo metu Baltarusijoje vizos išduodamos supaprastinta tvarka ir problemų nekyla.

ES Mėlynosios kortelės tvarka greita, bet tinka ne visiems

Lietuvoje jau kurį laiką IT specialistams taikomos ypač palankios sąlygos gauti ES Mėlynąją kortelę. Neseniai įsigaliojusi tvarka leidžia aukštos kvalifikacijos darbuotojams ir jų šeimos nariams prašymus laikinai gyventi Lietuvoje pateikti internetu. Patvirtinęs dokumentus Migracijos departamentas išduoda sprendimą, leidžiantį atvykti į Lietuvą ir čia baigti leidimo laikinai gyventi išdavimo procedūrą.

Jeigu užsienietis turi galiojančią Šengeno vizą arba jam taikomas bevizis režimas, su minėtu sprendimu jis galės laisvai atvykti į Lietuvą. Kitu atveju reikės papildomai užsisakyti nacionalinę vizą.

Tiesa, ES Mėlynoji kortelė ne visiems IT specialistams yra priimtinas variantas. Būsimas darbuotojas turi atitikti gana griežtus reikalavimus: turėti aukštą kvalifikaciją, o jo mėnesinė alga turi siekti beveik 2200 eurų. Jeigu specialistas neatitinka šių reikalavimų, nebelieka galimybės dokumentų tvarkyti internetu. Taigi tenka naudotis įprastine tvarka - kreiptis dėl įprasto leidimo laikinai gyventi darbo pagrindu ir atvykti į Lietuvą pateikti dokumentus. Kaip jau minėta, toks procesas užtrunka ilgiau ir išauga įdarbinimo sąnaudos.

Specialistams iš Baltarusijos atvykti lengviau

Baltarusijoje prasidėjus neramumams, Lietuva supaprastino įvažiavimą šios šalies piliečiams. Kaimyniniame IT sektoriuje dirba apie 57 tūkst. specialistų, o tokia lengvata galios iki 2021 metų kovo. Todėl darbdaviai gana aktyviai naudojasi tokia tvarka ir skuba įdarbinti aukštos kvalifikacijos specialistus iš Baltarusijos.

Ši procedūra palanki tiek darbdaviui, tiek darbuotojui, nes leidžia sklandžiai tvarkyti dokumentus ir greitai atvykti į šalį. Svarbu pabrėžti vieną dalyką – ši lengvata suteikia galimybę gauti vizą lengvatine tvarka, tačiau norint pradėti dirbti reikia gauti atitinkamą leidimą, pavyzdžiui, ES Mėlynąją kortelę.

Ne visi darbuotojai iš kitų šalių gali atvykti pagal tokią iš anksto aiškią ir greitą tvarką. Būtent dėl šios priežasties darbdavys turėtų išsiaiškinti apie dokumentų išdavimo procedūras užsienyje, taip pat kokių dokumentų reikės sulaukti Lietuvoje. Dėl pandemijos ši situacija keičiasi labai greitai, todėl laiku padaryti namų darbai leis specialistą atsivežti greičiau ir sklandžiau.

Išeitis – nuotolinis darbas iš užsienio

Karantinas parodė, kad įmonės gali greitai prisitaikyti prie darbo iš namų arba net atsisakyti biurų. Dažnu atveju, ypač technologijų įmonėse darbuotojui reikia tik kompiuterio ir interneto. Šiuo atžvilgiu nesvarbu, ar jis dirba iš savo namų Vilniuje ar Minske.

Todėl šiuo laikotarpiu Lietuvos įmonės darbuotojus iš užsienio kviečia dirbti nuotoliniu būdu iš savo šalies. Tokiu būdu įdarbinant užsienietį nereikia rūpintis jo atvykimu į Lietuvą ir visa procedūra tampa paprastesnė. Užtenka naujam darbuotojui gauti specialų leidimą dirbti nuotoliniu būdu. Visas šis procesas nesudėtingas ir gali užtrukti iki mėnesio.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2021-01-24 09:53:27

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 773 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 5623 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 773 nauji koronaviruso atvejai. Per paskutines 7 dienas teigiamų tyrimų dalis: 10,8% Patvirtintų atvejų skaičius per paskutines 7 dienas: 6660
       2021-01-23 09:43:57

Praėjusią parą Lietuvoje registruotas 1001 naujas koronaviruso atvejis

Atlikus 9220 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas 1001 naujas koronaviruso atvejis. Per paskutines 7 dienas teigiamų tyrimų dalis: 11% Patvirtintų atvejų skaičius per paskutines 7 dienas: 6730
       2021-01-23 09:07:36

Žiemą lietuviai pirmenybę teikia netikėto skonio daržovių sultims

Sveikesnės gyvensenos tendencijos skatina atidžiau rinktis ne tik maistą, bet ir gėrimus. Pavyzdžiui, vis dažniau pirmenybė teikiama natūralioms sultims.
       2021-01-23 07:01:01

Vaidotas Zemlys - Balevičius matematiškai apie pandemiją Lietuvoje

"Logaritminė skalė parodo kad dar tik pradedam valdyti epidemiją. Nors kritimas buvo nuo 3000 7 dienų vidurkio per piką iki 1000 7 dienų vidurkio dabar, logaritminėje skalėje tai neatrodo įspūdingai.
       2021-01-22 17:30:58

Socialdemokratų partijos pirmininkas G. Paluckas atsistatydina

Opozicinės Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkas Gintautas Paluckas traukiasi iš užimamų pareigų. Apie tokį savo sprendimą penktadienį jis pranešė LSDP tarybai.
       2021-01-22 15:05:19

COVID-19 iššūkiai Vilniuje: poliklinikos pamažu atsiveria pacientų vizitams

Vilniuje, kaip ir visoje Lietuvoje, pastarosiomis savaitėmis sumažėjus užsikrėtimų COVID-19 skaičiui, ambulatorinių ir stacionarinių paslaugų teikėjai rengia atsargias schemas sugrįžimui prie įprasto darbo organizavimo.
       2021-01-22 10:20:25

Asmeninė kavinė namuose: kaip technologijos keičia kavos gėrimo tradicijas

Daugelis savo ryto neįsivaizduoja be gardžios kavos puodelio. Šis ritualas suteikia dienai energijos  bei skatina žvaliai kibti į darbus. Daugiau laiko praleisdami namuose, norime mėgautis lyg prabangioje kavinėje ruošto gėrimo skoniu.
       2021-01-22 10:10:10

Vilniaus TV bokštas efektingu šviesų šou sveikins Vilnių

Sausio 24 ir 25 dienomis Vilniaus televizijos bokštas nušvis naujomis spalvomis, taip sveikindamas 698 metų sukaktį švenčiantį Vilniaus miestą, jo gyventojus ir svečius. Šviesų, kintančių pagal muziką, šou bus surengtas kaip jungtinis Vilniaus šviesų festivalio, Telecentro ir radijo stoties M1 kūrybos projektas.
       2021-01-22 10:02:06

Pažinkite savo darbuotojus: kas slepiasi po X, Y ir Z kartomis

Personalo specialistai per karantiną dažnai išgirsta prašymą „sucementuoti komandą“, sutvirtinti prie skirtingų ekranų dirbančių žmonių motyvaciją, tarpusavio bendravimą, darbo etiką.
       2021-01-22 09:57:12

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 1032 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 9568 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 1032 nauji koronaviruso atvejai. Per paskutines 7 dienas teigiamų tyrimų dalis: 11,1% Patvirtintų atvejų skaičius per paskutines 7 dienas: 6957
       2021-01-22 09:55:09

Senjorės Irenos patirtis: technologijos padeda ir karantiną leisti Kipre

Netrukus 71–ąjį gimtadienį švęsianti Irena Armanavičienė jį sutiks Kipre, kur gyvena jau nuo lapkričio pabaigos – mat dėl pandemijos aplinkybių atšaukus skrydžius žiemą leisti tenka šioje Viduržemio jūros saloje.
       2021-01-21 14:45:18

Sniegas – grėsmė statiniams: Lietuvoje apsisaugoję vos keletas pastatų

Nors gausiu sniegu žiemos džiugina vis rečiau, tačiau nenuspėjamas klimatas didelį kiekį kritulių gali atnešti labai netikėtai, o tokiems atvejams pasiruošę turėtų būti ne tik kelininkai.
       2021-01-21 09:37:12

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 1274 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 10106 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 1274 nauji koronaviruso atvejai. Per paskutines 7 dienas teigiamų tyrimų dalis: 11,2% Patvirtintų atvejų skaičius per paskutines 7 dienas: 7147
       2021-01-21 09:22:25

Vaikų miegas: be telefonų ir jau nuo 7 val. vakaro

Ilgą laiką buvo galvojama, kad kuo mažiau miegi, tuo sėkmingesnis esi. Šiandien šis įvaizdis griaunamas ir vis daugiau žmonių įvertina kokybiško poilsio svarbą. „Eurovaistinės“ vaistininkai sako, kad klientai dažnai teiraujasi ne tik dėl savo, bet ir dėl įvairių vaikus kankinančių miego sutrikimų.
       2021-01-21 08:59:50

Tenerifė: vasariškos šilumos išsiilgę keliautojai derina keliones

Kelionių organizatoriai įvardija ne vieną priežastį, dėl kurios ryžtasi palengva atnaujinti užsakomuosius skrydžius. Tarp jų – ne tik prasidėjusi vakcinacija, bet ir keliauti norintys ir galintys asmenys bei vis didesnis Covid-19 persirgusiųjų, kurių Lietuvoje vien oficialiais duomenimis – daugiau nei 110 tūkst. – skaičius.
       2021-01-21 08:35:13

Kaip spręsti dažniausias išmaniųjų problemas?

Išmanusis telefonas šiandien daugeliui yra tapęs nepamainomu kasdienybės palydovu ir pagalbininku kone visos srityse. Visgi išmaniųjų savininkai neišvengia su šiais įrenginiais susijusių problemų, kurių sprendimai dažnai gali būti labai nesudėtingi, tačiau apie juos paprasčiausiai nežinoma.
       2021-01-21 08:31:21

Vaisiai: paprasti patarimai, kaip juos išsirinkti ir laikyti namuose

Žiema ir su ja atkeliavęs šaltis – išbandymas kiekvieno organizmui, todėl reikia nepamiršti jo aprūpinti vitaminais, o vienas iš natūraliausių ir skaniausių šaltinių, kuriuose gausu vitaminų – vaisiai. Tačiau kaip išrinkti vaisius ir tinkamai juos laikyti namuose?
       2021-01-21 08:27:39

Nedarbo grimasos: trečdalis bedarbių prieš karantiną nebuvo dirbę Lietuvoje

Daugiau nei pusė šalyje šiemet registruotų bedarbių negavo „Sodros“ nedarbo išmokos, nes nėra dirbę nė 12 mėnesių per pastaruosius dvejus su puse metų.
       2021-01-21 08:23:05

Vairavimas žiemą: svarbu atsakingai įvertinti eismo sąlygas

Žiemos sąlygos gali būti itin permainingos. Kartais net tą pačią dieną gali lyti, kristi sniegas, šlapdriba, formuotis plikledis arba staigiai kristi oro temperatūra, todėl prieš kiekvieną kelionę vairuotojai turėtų itin atidžiai įvertinti esamas eismo sąlygas.
       2021-01-21 08:02:54

MRU žada proveržį: sieks tapti Europos universitetų lyderiu

Globalią rinką atitinkančios studijos, tarptautiškumas ir skatinimas mokytis visą gyvenimą. Taip Mykolo Romerio universitetas (MRU) sieks įveikti aukštųjų mokyklų konkurenciją ir pelnyti geriausio socialinių mokslų srities universiteto vardą ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje.
       2021-01-21 07:46:50

Šalčiausiomis dienomis gamtinių dujų suvartojimas šilumos gamybai augo dvigubai

Lietuvos dujų perdavimo sistemos operatoriaus „Amber Grid“ duomenimis, šalčiausiomis pastarojo meto paromis nuo sausio 14 iki 18 d. Lietuvos vartotojai sunaudojo iki 2 kartų daugiau, o atskirais atvejais ir iki keliolikos kartų daugiau gamtinių dujų nei pirmomis sausio dienomis.
       2021-01-21 07:12:24

Grūdų supirkimo kainos muša rekordus: kas laukia vartotojų?

Metų pradžia pasaulio grūdų rinkose prasidėjo kainų pasiutpolke – šią savaitę kviečių ateities supirkimo kainos tarptautinėse biržose pašoko iki 240 eurų už toną.
       2021-01-21 07:08:19

Ką turėtume žinoti apie pandemijos išpopuliarintą pulsoksimetrą?

Pasaulyje siaučiant pandemijai, koronavirusu COVID-19 užsikrėtę žmonės gali jaustis tarsi kvėpuodami išretėjusiu oru aukštai kalnuose.
       2021-01-20 14:51:07

Susisiekimo ministro ir elektroninių ryšių rinkos atstovų susitikimas

Susisiekimo ministro ir elektroninių ryšių rinkos atstovų susitikime – dėmesys 5G ryšiui, valstybinio kritinio ryšio tinklo kūrimui, Elektroninių ryšių įstatymo projektui.
       2021-01-20 13:22:34

Kas kiša koją sėkmingai įmonės skaitmenizacijai?

Skaitmenizaciją galime vadinti šių dienų verslų našumo ir efektyvumo revoliucija. Į procesų skaitmenizavimą investuoja ne tik įmonės, bet ir valstybė, kuri ragina didinti skaitmenizacijos plėtrą – Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros duomenimis, 2020 metų viduryje Lietuva skaitmenizacijos plėtros projektams skyrė 15,3 mln Eur.
       2021-01-20 13:19:37

Vyriausybė pritarė „burbulų“ kūrimui – leidžiama susitikti su vienišais žmonėmis

Siekdama pagerinti emocinę vienišų žmonių sveikatą karantino metu, trečiadienį Vyriausybė numatė išimtis, kada būtų leidžiama susitikti dviejų namų ūkių nariams.
       2021-01-20 11:26:26

Vyriausybė didina miškingumą: perduota 3,5 tūkst. ha žemės miškams įveisti

Nacionalinė žemės tarnyba perduoda Valstybinių miškų urėdijai valdyti dar 292 valstybinės miškų ūkio paskirties žemės sklypus, kurių bendras plotas – 3,5 tūkst. ha. Taip trečiadienį nutarė Vyriausybė.
       2021-01-20 10:56:43

Kaip apsisaugoti nuo viruso, kai tenka vykti į parduotuvę?

Likti namuose ir susilaikyti nuo išvykų – taip patariama stabdyti koronaviruso plitimą. Tačiau kaip sumažinti užsikrėtimo tikimybę, kai išvykti iš namų yra privaloma, o kelionės tikslas – maisto prekių parduotuvė?
       2021-01-20 10:08:55

Linas Kojala apie JAV ir prezidento inauguraciją

"Ronaldas Reaganas, kadaise diskutuodamas apie savo iki-prezidentinę profesiją, sau įprastu stiliumi atkirto: o kaip prezidentas gali nebūti aktorius? Ne tik pasaulis, bet ir amerikiečiai dažnai JAV politiką mato išskirtinai per prezidento figūrą.
       2021-01-20 09:36:22

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 1232 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 10764 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 1232 nauji koronaviruso atvejai. Per paskutines 7 dienas teigiamų tyrimų dalis: 11,2% Patvirtintų atvejų skaičius per paskutines 7 dienas: 7325
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.