Naujienos

Milijardinė sveikatos technologijų industrija laukia inovatyvių lietuvių

2016-04-26 18:05:41

Pasaulinė medicinos technologijų industrija šiandien verta apytikriai 340 milijardų JAV dolerių. Europos Sąjunga ir JAV dalijasi 31 ir 39 procentus pasaulinės rinkos. Vien Europoje ši pramonės šaka sukūrė daugiau nei 575 tūkstančių darbo vietų.

foto

„Problemos, kurias sprendžia sveikatos technologijos yra globalios, šios srities įmonės siekia dirbti pasaulinėje rinkoje, todėl bendradarbiauti būtina“, – sako Markas van Gilsas, Kauno technologijos universiteto (KTU) partnerio VTT mokslinių tyrimų centro Suomijoje tyrimų grupės vadovas.

Inovatyviausiu aukštųjų technologijų sektoriumi laikoma medicinos technologijų rinka Europoje vertama 100 milijardų eurų, joje veikia 25 tūkstančiai įmonių. Per pastaruosius septynerius metus ji kasmet paauga vidutiniškai 4 proc. Ši, ekspertų pavyzdine laikoma Europos industrija, sparčiai auga ir Lietuvoje.

„Pasaulyje, ko gero, iš visų Lietuvos technologinių industrijų, labiausiai žinomas biotechnologijų sektorius, tačiau ir kitos sveikatos technologijų sritys turi kuo pasigirti. Lietuvos konkurencingumas yra nulemtas nuolatinio dėmesio sveikatos technologijų moksliniams tyrimams, atliekamiems tiek aukštojo mokslo institucijų, tiek ir verslo. Turime ne vieną pasaulinio lygio įmonę, kuriančią inovatyvius, pasaulinėse rinkose pripažįstamus produktus“, – teigia Mindaugas Liutkauskas „Moog Medical Devices Group“ įmonės „Viltechmeda“ direktorius.

Lietuvos galimybes pasaulinėje sveikatos technologijų industrijoje bus aptartos tarptautinėje konferencijoje „Lietuvos mokslas ir pramonė 2016: sveikatos technologijos kaip Lietuvos konkurencinis pranašumas pasaulio inovacijų ekonomikoje“ penktadienį, balandžio 29 d., 9 val. KTU „Santakos“ slėnyje. KTU diskusijai pakvies mokslo, verslo bei vyriausybės atstovus.

Aukštosios technologijos – ne prabanga, o būtinybė

Skirtingai, nei įprasta manyti – aukštosios technologijos medicinoje yra ne prabanga, o būtinybė, kuri gali sumažinti sveikatos priežiūros kaštus. Kaip teigiama Europos medicinos technologijų industrijos asociacijų sąjungos „MedTech“ pranešime, technologijos leidžia ne tik palengvinti pacientų gyvenimą, pasiūlyti naujus diagnozės ir gydymo metodus, tačiau ir sumažinti sveikatos priežiūros kaštus.

„Diabetas, demencija, prieširdžių virpėjimas – tai ligos, kurių paplitimas pasaulyje siekia epidemijos mastus. Tai – didžiulė našta ne tik sergančiam žmogui, bet ir visuomenei. Didžiausias biomedicinos inžinieriaus iššūkis – ne tik sukurti technologiją, kuri pagerintų pacientų būklę, bet ir ją padaryti pigią, kad aukšta gyvenimo kokybė būtų prieinama ir ne tokių pasiturinčių šalių gyventojams“, – teigia Leifas Sörnmo, Lundo universiteto (Švedija) Biomedicininės inžinerijos katedros profesorius.

Medikai-inžinieriai-verslas: sėkmės trikampis

Lundo universitetas, patenkantis į pasaulio geriausiųjų šimtuką, ir Suomijos techninių tyrimų centras VTT, laikomas didžiausia tarpdisciplininių mokslo tyrimų įstaiga Šiaurės Europoje, bendradarbiauja su KTU, Lietuvos sveikatos mokslų universitetu ir Vilniaus universitetu kuriant Sveiko senėjimo mokslo ir technologijų ekscelencijos centrą (HEALTH-TECH).

Projektas, kuriam vadovauja KTU, vienija skirtingų sričių profesionalus, skirtingų šalių patirtį ir požiūrius. Pasak ekspertų, dirbant sveikatos technologijų srityje, tarpdiscipliniškumas – neišvengiamas.

„Svarbu, kad vyktų trišalis bendradarbiavimas – tarp inžinierių ar techniškųjų specialistų, medikų ir verslo. Problemą iškelia medicinos praktikai, mes ieškome technologinio sprendimo, o įmonės tuos sprendimus paverčia įranga“, – teigia M. van Gilsas iš Suomijos tyrimų instituto.

Verslui bendradarbiauti su mokslu – apsimoka

Iš 25 tūkstančių Europoje veikiančių medicinos technologijų įmonių net 95 procentai – mažos ir vidutinės. Daugelis jų – labai inovatyvios ir glaudžiai bendradarbiaujančios su mokslo tyrimų centrais ir universitetais.

„Žiūrint iš pragmatinės pusės, įmonėms bendradarbiauti su mokslo įstaigomis – apsimoka, nes dalyvaujant įvairiuose projektuose galima gauti finansavimą savo produktų inovacijoms. Be to, jei atliekamų tyrimų rezultatai publikuojami moksliniuose leidiniuose, įmonei, kuri diegia tyrimais pagrįstą, inovaciją tai suteikia svarumo ir patikimumo“, – mano M. van Gilsas.

Pasak jo, tyrėjus bendradarbiavimui su verslu labiausiai motyvuoja rezultatas: galimybė pamatyti savo tyrimus pritaikytus praktiškai.

Verslo nuomonė: mokslas per mažai save „reklamuoja“

Verslininko M. Liutkausko, teigimu, Lietuvos mokslui ir verslui reikėtų tapti atviresniems vieni kitiems: „Neišnaudojame mokslo turimo potencialo dėl nežinojimo, ką gali atlikti vienas ar kitas institutas ir kaip gali padėti verslui spręsti jų iššūkius. Norėtųsi iš mokslo bendruomenės sulaukti aktyvesnės savęs ir savo galimybių „pardavimo“ verslui veiklos, kitaip sakant, savo galimybių viešinimo.“

Tačiau, jo nuomone, kuo toliau, tuo bendradarbiavimas tampa sėkmingesnis. Verslas įgavo bendravimo su mokslu patirties, ir jau šiandien, pasak verslininko, suvokia, kokį produktą kuria mokslas. Prasilenkimo tarp verslo lūkesčių ir mokslo galimybių vis mažiau.

Didžiausiu šios dienos iššūkiu medicinos įrangą gaminančios įmonės direktorius įvardija senėjančią visuomenę ir su tuo susijusį ligų skaičiaus augimą.

Nauja patento paraiška – kas 38 minutės

„Apie 80 procentų mūsų įmonės parduodamų produktų yra sukurta Lietuvoje. Lietuvoje atliekamais tyrimais paremtos visos mūsų įmonės inovacijos“, – sako M. Liutkauskas.

Skelbiama, kad Europoje kas 38 minutes pateikiama po naują patento paraišką sveikatos technologijų srityje. Iš viso šioje srityje 2014-aisiais pateikta per 11 tūkstančių patentų – daugiau nei kurioje nors kitoje. 41 proc. pateiktų paraiškų – iš Europos.

Kai susijungia sveikatos mokslai ir technologijos, gimsta gyvybę gelbstinčios inovacijos. Sveikatos technologijų sritis ypač aktyviai plėtojama KTU glaudžiai bendradarbiaujant su LSMU. Išmanusis pleistras, astmos prevencijos aparatas, telpantis į delną, į drabužius įterpiami organizmo rodiklių jutikliai, melanomos diagnostika ultragarsu, neinvazinis galvospūdžio matuoklis – tai tik keletas idėjų, kurioms plėtoti vykdomi tyrimai; kai kurios iš jų jau tapo inovatyviais produktais.

Pasak tarptautinių partnerių, KTU tyrėjai pasižymi giliomis teorinėmis žiniomis ir „konkrečiu“ požiūriu į darbą, į atliekamus tyrimus. Sveikatos ir technologijų dermė kartu su tarptautiniu požiūriu į darbą bei atvirumu verslui kuria erdvę, kurioje bus sprendžiami ateities visuomenės iššūkiai.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2021-03-02 15:58:05

Beveik pusė visų sukčiavimo nusikaltimų yra padaroma telefonu

Pernai buvo registruota 2264 sukčiavimo nusikaltimų. Telefoninis sukčiavimas sudaro apie 46 procentus, 80 procentų nusikaltimų padaro asmenys, atliekantys bausmę pataisos įstaigose.
       2021-03-02 13:48:57

Kaip apskaičiuojamas suvartotos elektros energijos kiekis?

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), išnagrinėjusi nebuitinio vartotojo ir AB ,,Energijos skirstymo operatorius” (ESO) ginčą, įpareigojo operatorių perskaičiuoti priskirtą apmokėti elektros energijos kiekį už laikotarpį, kai netinkamai veikė apskaitos prietaisas.
       2021-03-02 12:44:43

Eksperto patarimai: 5 dažniausios buitinės technikos problemos ir sprendimai

Daugelis neįsivaizduojame savo buities be įvairių ją palengvinančių prietaisų – nuo dulkių siurblio iki šaldytuvo. Tačiau naudojantis jais neišvengiama ir problemų. Laimei, ne visos jos reiškia, kad su vienu ar kitu buitiniu prietaisu teks atsisveikinti.
       2021-03-02 11:01:36

Psichologė: neigiamos emocijos taip pat turi prasmę ir yra mums reikalingos

Neigiamos ar nemalonios emocijos aplanko kiekvieną. Klaidinga manyti, kad reikėtų jų vengti ar netgi slopinti. Pasak „Rimi“ organizuojamo virtualių paskaitų ciklo „Rinkis rūpintis savimi“ psichologės, dėmesingumo valdymo mokytojos Eglės Masalskienės, visos emocijos, teigiamos ir neigiamos, mums yra reikalingos.
       2021-03-02 10:22:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 426 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 7745 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 426 nauji koronaviruso atvejai. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-03-02 09:01:09

Darbo rinka atsispyrė antrojo karantino įtakai

Praėjusiais metais dėl karantinų poveikio dirbančiųjų skaičius Lietuvoje mažėjo, tačiau vidutinis darbo užmokestis augo beveik taip pat sparčiai, kaip ankstesniais metais.
       2021-03-02 08:53:12

Pritarta siūlomai prekybos elektra su trečiosiomis šalimis metodikai

Ministrės Pirmininkės Ingridos Šimonytės vadovaujama Elektros energetikos sistemos sinchronizacijos komisija šiandien pritarė siūlomiems naujos prekybos elektra su trečiosiomis šalimis metodikos principams.
       2021-03-02 08:46:05

Išjudinta Lietuvos zoologijos sodo rekonstrukcija: gyvūnai gyvens daug erdviau

Aplinkos ministerija išjudino Lietuvos zoologijos sodo rekonstrukciją – paskelbtas statybos viešųjų pirkimų konkursas. Netrukus gyvūnams bus atnaujinami arba statomi nauji, didesni pastatai ir voljerai, įrengiamos edukacinės erdvės, laboratorijos ir kt.
       2021-03-02 08:41:42

Elektros rinkos barometras: elektra Lietuvoje atpigo 33 proc.

Praėjusią savaitę didmeninė elektros kaina Lietuvoje ir kitose Baltijos šalyse sumažėjo trečdaliu – 33 proc. Lietuvoje elektra atpigo iki 42,11 Eur/MWh, Latvijoje ir Estijoje jos kaina siekė 42,02 Eur/MWh.
       2021-03-02 08:38:15

Efektyviausi vaistai nuo inkstų skausmo: kada padeda arbatos, o kada – tabletės

Inkstų skausmas gali kilti dėl įvairiausių priežasčių, o pojūčiai vieni nemaloniausių – skausmas gali būti tiek maudžiantis, tiek priepuolinis.
       2021-03-02 08:33:06

Nešiojamųjų kompiuterių higiena: kaip teisingai juos valyti ir dezinfekuoti?

Sunku patikėti, tačiau nešiojamųjų kompiuterių klaviatūros gali būti net 20 tūkst. kartų nešvaresnės nei mūsų namuose esančio klozeto dangtis, rodo „CBT Nuggets“ duomenys.
       2021-03-02 08:27:29

Bitkoinas – naujasis auksas?

Vasario mėnesį kriptovaliutos visame pasaulyje pasiekė vieno trilijono vertės ribą. Maždaug 700 milijardų iš tos sumos sudaro vien bitkoinas, kuris vasario mėnesį kelis kartus sumušė savo paties vertės rekordus.
       2021-03-02 08:21:17

Darbdavį rinksimės kitaip: kokius klausimus būtina užduoti įsidarbinant?

Tebesitęsianti koronaviruso krizė, dėl jos atsiradęs ekonominis nestabilumas ir išaugęs nedarbo lygis sukėlė dar daugiau nežinomybės darbo paieškos procese ir kandidatus paskatino renkantis būsimą darbdavį atkreipti dėmesį į iki šiol mažiau apsvarstytus kriterijus.
       2021-03-01 11:34:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 247 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 3184 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 247 nauji koronaviruso atvejai. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-03-01 10:46:20

Valstybės pagalbos nesulaukiantys paukštynai mažins gamybą

Dėl pandemijos milijoninius nuostolius skaičiuojantis paukštininkystės sektorius nesulaukia Valstybės pagalbos ir jau praneša apie planuojamas mažinti paukštienos gamybos apimtis.
       2021-03-01 09:44:58

Sviestas ar aliejus: kokį produktą ir kada naudoti?

Rasti receptą, kuriame nėra nė šlakelio aliejaus ar šaukštelio sviesto tikriausiai būtų sudėtinga. Šie produktai plačiai naudojami įvairiose pasaulio virtuvėse: Viduržemio jūros šalys savo patiekalų neįsivaizduoja be alyvuogių aliejaus.
       2021-03-01 09:39:44

Pradedamos teikti COVID-19 testavimo paslaugos greta Vilniaus oro uosto

Nuo kovo 1 dienos keliaujantys per Vilniaus oro uostą gali patogiau atlikti COVID-19 testą ir gauti reikalingą pažymą čia pat vietoje – mokamas testavimo paslaugas greta didžiausių šalies oro vartų pradėjo teikti laboratorinių tyrimų bendrovė „Rezus.lt“.
       2021-03-01 09:35:42

Šviežias derlius jau pasiekė parduotuvių lentynas

Kartu su kalendoriniu pavasariu parduotuves pasiekė ir šviežias pavasarinių daržovių derlius. Po šaltos žiemos organizmą vitaminais praturtinti siekiantys gyventojai dairosi šviežių ridikėlių, morkų, kopūstų, salotų, o tikras pavasario hitas – švieži trumpavaisiai lietuviški agurkai.
       2021-03-01 09:27:48

Nauja niša inovatoriams: asmeninių apsaugos priemonių tobulinimas

Iki 2020 metų medicininių kaukių dėvėjimas viešose vietose buvo įprastas tik Rytų Azijoje, kurioje žmonės dažniau saugodavosi ne infekcijų, o užteršto oro.
       2021-03-01 07:15:28

Seksualinis priekabiavimas Lietuvoje: opi mitais apipinta problema

2014-aisiais publikuota 28-iose Europos Sąjungos valstybėse atlikta apklausa parodė, kad net 55 procentai moterų nuo 15 metų amžiaus bent kartą gyvenime yra patyrusios seksualinį priekabiavimą, o apie 21 proc. jį patyrė per paskutinius 12 mėnesių iki apklausos.
       2021-02-28 09:38:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 366 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 4949 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 366 nauji koronaviruso atvejai. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-02-27 09:51:55

Efektyviam ir lengvesniam darbui – foto priedai

Planuojantiems kurti ar jau kuriantiems unikalius vaizdus per fotografiją visi įrankiai tarnauja ne tik sklandžiam darbui užtikrinti, bet ir fotografo darbo palengvinimui.
       2021-02-27 09:38:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 670 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 8000 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 670 nauji koronaviruso atvejai. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-02-27 08:06:09

Centrinės valdžios deficitas per sausį – 88,4 mln. eurų

Preliminariais Finansų ministerijos duomenimis, 2021 metų sausio mėnesio centrinės valdžios deficitas buvo 88,4 mln. eurų ir sudarė 0,2 proc. prognozuojamo šių metų bendrojo vidaus produkto (BVP).
       2021-02-27 08:01:53

Dėl piktnaudžiavimų paspirtukų priemonė peržiūrima iš esmės

Aplinkos ministerija už sunaikintus taršius automobilius skatins rinktis ilgalaikį viešojo transporto bilietą arba naudotis dalijimosi paslaugomis. Iki šiol galiojusi tvarka, kuri leido vietoje sunaikinto taršaus automobilio įsigyti kelis dviračius ar paspirtukus, bus iš esmės peržiūrėta.
       2021-02-27 07:12:56

Naujas kvartalas Justiniškėse keičia stereotipus

Vakarinis aplinkkelis suteikė naujos gyvybės jo kaimynystėje esantiems seniai suformuotiems sostinės mikrorajonams. Justiniškėse, Talino g., 2,84 ha sklype suprojektuotas modernus 5-6 aukštų daugiabučių kvartalas. Jį projektuoja NT plėtros kompanija REWO.
       2021-02-27 07:04:51

Iššūkis augintiniams – kas laukia keturkojų šeimininkams vėl išėjus į darbus?

Nuo pat pandemijos pradžios daugelis augintinių šeimininkų didžiąją dalį laiko praleidžia namuose drauge su savo keturkojais draugais.
       2021-02-26 16:06:39

Elektros energijos tiekimo rinkos apžvalga

2021 m. sausio mėn. elektros energijos tiekimo veiklą vykdė 23 nepriklausomi tiekėjai ir 1 visuomeninis tiekėjas, t.y. 1 tiekėju daugiau, nei 2020 m. gruodžio mėn., – skelbiama Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) parengtoje elektros energijos tiekimo rinkos apžvalgoje.
       2021-02-26 16:01:44

5G: iš namų konsultuojami pacientai ir medicinos tyrimai per atstumą

Pasaulį užklupus pandemijai ir daugeliui žmonių pradėjus dirbti iš namų, spartesnis internetas tapo kasdiene būtinybe, leidžiančia sklandžiai dalyvauti nuotolinėse konferencijose, greičiau atsisiųsti reikiamus dokumentus ir efektyviau organizuoti darbą.
       2021-02-26 11:15:14

Pavasario polaidis gali pakoreguoti kelionių maršrutus

Dėl pavasario polaidžio, kai kuriuose valstybinės reikšmės rajoninių kelių ir atskirais atvejais krašto kelių ruožuose, ribojamas eismas sunkiasvorėms transporto priemonėms. Ribojimai priklauso nuo kelio būklės.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.