Naujienos

Duomenų saugumo pamatas – slaptažodžiai: ką daryti, kad jūsų nenulaužtų?

2021-01-28 08:41:18

Ketvirtadienį minint Europos duomenų apsaugos dieną, didelis dėmesys skiriamas teisiniam reguliavimui, taisyklėms ir įmonių bei institucijų priežiūrai, kalbama apie įvykusius incidentus ir kaip jų buvo galima išvengti.

Tačiau bet koks saugumas virtualioje erdvėje prasideda nuo elementaraus dalyko – slaptažodžių.

„Butus ir namus žmonės saugo šarvo durimis ir įmantriomis spynomis, tačiau virtualioje erdvėje į savo duomenų saugumą žvelgia atmestinai. Populiariausi slaptažodžiai nekinta dešimtmečius – kažkodėl žmonėms atrodo, kad jų virtualias esybes kuo puikiausiai apsaugos tokios kombinacijos, kaip „123456“ ar „qwerty“. Tai tolygu laikyti durų raktą po kilimėliu“, – pastebi „Telia“ Saugos komandos vadovė Odeta Baranauskienė.

Kaip programišiai sužino slaptažodžius?

Norint suprasti, kas yra geras slaptažodis, pirmiausia reikėtų žinoti programišių taikomas taktikas.

Pats paprasčiausias būdas – nusipirkti prisijungimo duomenis pogrindiniame internete. Jei tą patį slaptažodį naudojate daugelį metų ir dar keliose paskyrose, tikimybė, kad jis jau buvo nulaužtas arba nutekėjęs, smarkiai išauga. Būtent dėl to slaptažodžius patariama reguliariai keisti ir kiekvienai savo paskyrai susikurti atskirą slaptažodį.

Jei taip ir elgiatės, programišiams belieka naudoti slaptažodžių nulaužimo būdus. Dažniausiai taikoma vadinamoji „brute force“ ataka, kuomet speciali programa vieną po kito išbando kiekvieną įmanomą simbolių kombinaciją. Kuo slaptažodis ilgesnis, tuo tokia ataka trunka ilgiau, taigi šiuo atveju net įmantriai atrodantis „g5*E8o$“ bus įveiktas kur kas greičiau nei elementarus „LabaiMyliuSavoMama“.

Kitas populiarus atakos tipas – žodynu paremti slaptažodžių spėjimai. Tokiu atveju programa spėlioja ne visas įmanomas simbolių kombinacijas, o tikrina galimus slaptažodžius pagal iš anksto sudarytą žodyną. Beje, jį sudaro ne tik įprasti žodžiai ir jų junginiai, bet ir dažnai naudojami slaptažodžiai, kuriuos tokių žodynų kūrėjai „pasiskolina“ iš internete nutekėjusių duomenų bazių. Taigi svarbu, kad slaptažodį sudarytų ne tik kuo daugiau simbolių, bet ir kad jie būtų atsitiktiniai, neprimintų tikrų žodžių.

„Daugelis didžiųjų platformų, tokių kaip „Facebook“, „Google“ ir „Microsoft 365“, leidžia nustatyti patvirtinimą dviem veiksmais. Tokiu atveju, net jei jūsų slaptažodis būtų atspėtas, apie bandymą prisijungti prie jūsų profilio būsite įspėti SMS žinute ar el. laišku. Jei veiksmo nepatvirtinsite, programišiai liks it musę kandę“, – pastebi O. Baranauskienė.

Nepavykus slaptažodžio atspėti ar kitaip įveikti, programišiai imasi vadinamojo fišingo (angl. phishing), tiesiogiai susisiekdami su savo taikiniu ir tikėdamiesi, kad jis atliks tam tikrą veiksmą. Pavyzdžiui, jie gali atsiųsti el. laišką ar SMS žinutę nurodydami, kad jūsų banko sąskaita ar kredito kortelė įšaldyta, o paspaudus pateiktą nuorodą bus prašoma įvesti prisijungimo duomenis ar kitą asmeninę informaciją. Žinoma, tai tik vienas iš pavyzdžių: piktavaliai jums užkalbėti dantį gali ir per susirašinėjimo programėles ar net skambučiu.

Tobulo slaptažodžio dirbtuvės

Žinant kaip elgiasi ir mąsto įsilaužėliai, belieka susikurti naujus stiprius slaptažodžius bent jau pačioms svarbiausioms paskyroms ir juos pakeisti.

Pirmas ir svarbiausias patarimas – jokiu būdu, niekur ir niekada nenaudokite pasaulyje labiausiai paplitusių slaptažodžių. „NordPass“ duomenimis, praėjusių metų TOP10 atrodo taip:

123456
123456789
picture1
password
12345678
111111
123123
12345
1234567890
senha

Kiek žemiau yra ir tokie deriniai, kaip „qwerty“, „abc123“, „iloveyou“, „password1“, „qqww1122“.

Antra, jei norite tikrai stipraus slaptažodžio, naudokite kuo daugiau įvairių simbolių. „Jau dabar kai kurios platformos ir internetinės parduotuvės liepia susikurti ne trumpesnį nei 8 simbolių slaptažodį, būtinai įtraukiant didžiųjų raidžių ir skaičių ar simbolių. Kai kuriuos žmones tai erzina, kita vertus, taip daroma paslauga patiems vartotojams, nes jie priverčiami sugalvoti sudėtingesnius slaptažodžius. Aš patarčiau būti dar žingsniu priekyje ir, jei tik įmanoma, naudoti bent 12–15 simbolių“, – sako „Telia“ ekspertė.

Geriausia, kad slaptažodį sudarytų ne keli sujungti žodžiai, o atsitiktinių simbolių kratinys. Kaip tokį susikurti? Paprasta: susigalvokite lengvai įsimenamą sakinį ir naudokite pirmas dvi ar tris kiekvieno žodžio raides. Pavyzdžiui, sakinys „Kas rytą mėgstu eiti pasivaikščioti su savo šunimi Princu“ gali tapti geru slaptažodžio pagrindu: „karymeeipasusasupr“.

Dabar jį belieka patobulinti, įtraukiant didžiųjų raidžių, skaičių ir simbolių arba jais pakeičiant kai kurias raides. Pavyzdžiui: „kaRY*me3!Pasu5aSUPr@“, arba „k4RymE^eiP@5uSa$uPR“, arba... na, supratote.

Beje, šio metodo privalumas tas, kad susikurtas raidžių kratinys neprimena jokio žodžio, taigi jame raides galima drąsiai keisti jas primenančiais skaičiais ar simboliais (pvz., A į 4 arba @, E į 3, S į 5 ar $ ir kt.). Naudojant tiesiog kelis sujungtus žodžius toks pakeitimas didelės įtakos neturi, kadangi slaptažodžių spėjimo programos šią suktybę yra perpratusios.

Susikurti stiprų atsitiktinių simbolių kratinį gali padėti įvairios slaptažodžių kūrimo programos, tačiau jį įsiminti bus sudėtinga. Tokiu atveju gali praversti slaptažodžių tvarkyklė, pavyzdžiui, „1Password“, „Last Pass“, „Keeper“, „NordPass“ ir kt. Tiesa, dauguma jų mokamos.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Kompiuterija: kitos panašios naujienos
       2021-07-01 07:42:45

Monitorius - pagrindinis dalykas, norint įsigyti kompiuterį

Svarbų vaidmenį mūsų gyvenimuose užima telefonas, kuriuo mes bendraujame su žmonėmis bei naršome internete, tačiau svarbu nepamiršti ir kito svarbaus įrenginio - kompiuterio, kuris ne tik, kad leidžia bendrauti bei naršyti internete, tačiau pagelbėja dirbant darbus ar tvarkant reikalus.
       2021-05-27 14:09:05

5 patarimai, kaip iš savo „Windows“ kompiuterio išpešti daugiau

Nešiojamasis kompiuteris – be konkurencijos pats svarbiausias mūsų darbo, o dažniausiai – ir pramogų įrankis. Labai svarbu prisiminti, kad į sklandų kompiuterio veikimą reikia šiek tiek investuoti. Visų pirma, savo laiko.
       2021-05-13 13:05:34

Saugūs namuose: 5 žingsniai, kaip išvengti kibernetinės atakos

Pasaulyje kas 30 sekundžių įvyksta kibernetinė ataka ir 95 proc. jų pasitaiko dėl neatsargaus žmogaus elgesio. Paspausta provokuojanti antraštė, užsilikę gamykliniai parametrai ar atidarytas nesaugus draugo laiškas – kviečiame programišių užsukti vidun!
       2021-03-25 13:52:43

Donatas Zaveckas: Registrų centras, Muitinė – kas toliau?

Kai vasarą „plaukė“ Registrų centro sistemos, šalies technologijų bendruomenė ne tik aklai kritikavo supelijusį viešąjį sektorių, bet pateikė ne vieną racionalų pasiūlymą.
Daugiau naujų naujienų
       2021-08-02 16:46:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 212

Atlikus 5788 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 212. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-08-01 22:06:07

Prezidentas ES lyderiams: kartu įveikime nelegalios migracijos iššūkį

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda kartu su ES Tarybai pirmininkaujančios Slovėnijos Ministru Pirmininku Janez Janša laišku kreipėsi į kitus ES lyderius, siekdami atkreipti jų dėmesį į prie ES/Lietuvos ir Baltarusijos sienos augančią įtampą ir kenkėjiškus Baltarusijos režimo veiksmus.
       2021-08-01 18:46:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 184

Atlikus 8116 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 184. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-07-31 11:50:10

Bakterijos: šiltuoju sezonu jos padės puoselėti sveikatą ir grožį

Šiandien žodis „bakterijos“ neretai kelia tik neigiamas asociacijas – siejame jas su ligomis, nusilpusiu imunitetu ir kitomis sveikatai žalingomis blogybėmis. Tačiau ne visos bakterijos yra žalingos – gerųjų bakterijų mūsų organizmams dažnai trūksta, ypač šiltuoju atostogų sezonu.
       2021-07-31 11:46:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 397

Atlikus 16198 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 397. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-07-30 14:35:35

Laiškai į „Gmail“ paštą? 3 patarimai, kaip atlaisvinti užsikimšusią paskyrą

Beveik kas ketvirtas Žemės gyventojas – daugiau nei 1,8 mlrd. vartotojų – naudojasi „Google“ paskyra, rodo tyrimų bendrovės „Statista“ duomenys.
       2021-07-30 13:56:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 346

Atlikus 12937 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 346. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-07-29 11:10:27

Daugiau nei pusė darbuotojų jaučiasi persidirbę – kaip jiems padėti?

Beveik pusė (41 proc.) darbuotojų galvoja apie didelius karjeros pokyčius per artimiausius metus, o kiek daugiau nei pusė jaučiasi persidirbę, rodo „Microsoft“ ataskaita „Work Trend Index“.
       2021-07-29 09:56:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 380

Atlikus 14162 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 380. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-07-28 12:37:14

Ekspertė pataria, kokį maistą turėtume valgyti, kad padidintume savo ištvermę

Užsiimant fizine veikla – sveikas ir subalansuotas maistas yra būtinas, norint pasiekti gerų rezultatų. Su mityba derinamas sportas suteiks daugiau energijos ir ištvermės, padės sumažinti nuovargį ir pagerins pasiekimus.
       2021-07-28 10:56:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 337

Atlikus 12693 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 337. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-07-28 10:17:17

Kaip vystosi smegenys: trumpai apie vaiko raidą ir jos skatinimą

Vos tik gimusį kūdikį pasaulis pasitinka spalvų, garsų, skonių ir judesių įvairove – jis ją jaučia, tačiau kiekvienu iš šių jutimų jam dar reikės išmokti naudotis pačiam.
       2021-07-28 06:22:20

Pandemija išryškino specialistų trūkumą – kaip įmanoma to išvengti?

Pandemijos metu medicinos produktų tiekimas strigo ne tik dėl viešųjų pirkimų, tiekėjų pajėgumų, ar dėl koronaviruso pandemijos pakitusių tiekimo grandinių. Daugeliu atvejų nebuvo įvertinti poreikiai, pokyčiai, nesuplanuoti ir nesuprojektuoti scenarijai, nes daugeliui net nekilo mintis, kad šiuos veiksmus atlikti būtina.
       2021-07-27 11:13:38

Trys patiekalai iš kiaulienos mentės: išbandykite burnoje tirpstančius receptus

Kiauliena – viena populiarausių mėsos rūšių. Vasarą iš kiaulienos gaminami šašlykai, kepsniai ir įvairiausi troškiniai. Gintaras Bačkovas, prekybos tinklo „Iki“ mėsos ekspertas, sako, kad šią mėsą paruošite itin skaniai, jei atkreipsite dėmesį, kam geriausiai tinkamos skirtingos jos dalys.
       2021-07-27 09:42:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 211

Atlikus 13426 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 211. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-07-27 08:34:57

NVSC specialistai: „Šiuo metu negali būti ignoruojami net menkiausi simptomai

„Galvojau, jog peršalau dėl netinkamai pasirinkto kondicionieriaus automobilyje režimo ar skersvėjo namuose, kai gelbėjausi nuo vasaros kaitros, todėl tirtis dėl koronavirusinės infekcijos neskubėjau“.
       2021-07-27 08:05:30

Kardiologė atskleidė, kodėl virpa širdis ir kas svarbu pajutus simptomus

Aukštas kraujospūdis gali lemti prieširdžių virpėjimo atsiradimą – širdies ritmo sutrikimą, kuris bendroje populiacijoje nustatomas maždaug 3 proc. vyresnių nei 20 metų žmonių, rodo naujausi moksliniai tyrimai.
       2021-07-26 15:23:35

Išsigelbėjimas keliaujantiems: 5 programėlės, kurias būtina turėti prieš kelionę

Atlaisvinus karantiną ir atvėrus sienas su užsienio šalimis, vis daugiau lietuvių ryžtasi keliauti tiek svetur, tiek Lietuvoje. Šiemet birželį skrydžių srautas buvo perpus didesnis ne praėjusiais metais tuo pat metu, rodo Lietuvos oro uosto duomenys.
       2021-07-26 14:42:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 96

Atlikus 4253 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 96. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-07-26 12:53:41

5 traškių marinuotų agurkėlių paslaptys ir korėjiečių pamėgtas receptas

Vasarai įpusėjus vis dažniau pradedame galvoti apie konservuotų daržovių atsargas. Šiuo metu, kai yra pats agurkų derėjimo pikas, puikus laikas užsiimti agurkų konservavimu.
       2021-07-26 12:15:14

Ieškant gamtinių dujų vagystės – rastas sandėlis vogtų daiktų

Atliekant pranešimo apie galimą dujų vagystę tyrimą, bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) Verslo atsparumo skyriaus darbuotojas Andrejus Pavlovas kartu su kolegomis iš apskaitų valdymo komandos ne tik nustatė stambų dujų vagystės faktą, kurio preliminari žala gali siekti apie 11 tūkst. eurų, bet ir kitas, galimai nusikalstamos, veiklos apraiškas.
       2021-07-25 11:47:30

Ką galima pasiimti iš viešbučio kambario ir kaip neišgąsdinti kaimyno lėktuve

Atostogų metu mes norime atsipalaiduoti, nevaržyti savęs, pamiršti taisykles. Tačiau ir keliaujant nedera užmiršti gero elgesio principų – jie gali padėti lengviau gauti tai, ko norite.
       2021-07-25 10:42:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 189

Atlikus 7127 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 189. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-07-25 09:28:14

Vargina kiekvieną vasarą užklumpanti alergija? Technologijos gali pagelbėti

Vasara ne vienam žmogui asocijuojasi ne tik su malonumais, bet ir su alergija, kurią atneša užterštas oras, žiedadulkės ar net saulė.
       2021-07-24 12:32:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 231

Atlikus 13030 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 231. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-07-23 13:24:27

Apgaulingos sukčių svetainės – kaip ant delno, tačiau jų niekas neblokuoja

Lietuvoje veikianti dirbtinio intelekto taikyme ir kibernetiniame saugume besispecializuojanti informacinių technologijų įmonė UAB „Acrux cyber service“, bendradarbiaudama su kibernetinio saugumo analitiku Dariumi Povilaičiu, atliko tyrimą.
       2021-07-16 13:38:17

Finansiniai sukčiai užsirovė: pabandė apgauti banko valdybos narį

Pastaruoju metu itin suaktyvėję telefoniniai sukčiai atakuoja Lietuvos gyventojus, tačiau ir jiems pasitaiko blogų dienų: „specialistė“ paskambino „Luminor“ banko technologijų tarnybos vadovui Iljai Sovetovui, kuris pokalbį panaudojo informacijai apie sukčių metodus gauti.
       2021-07-16 12:32:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 82

Atlikus 7995 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 82. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-07-16 11:52:54

Darbdavių vilionės: kaip į organizaciją pritraukti stiprius darbuotojus?

Daugelio darbuotojų svajonė – pasiekti tokį profesinį lygį, kad darbdaviai eitų dėl jų iš proto. Tačiau net ir esant itin geidžiamu darbuotoju rinkoje, ar nuolat linksniuojamu perspektyviu IT specialistu, neretai tenka pasukti galvą, kuri gi įmonė užtikrins lūkesčius ar asmenines vertybes atitinkančią aplinką bei padės pakelti karjerą į dar aukštesnį lygį.
       2021-07-16 10:40:26

Karščio pavojus augintiniams: kaip automobilyje turėtų keliauti keturkojai

Karštomis vasaros dienomis Lietuvos keliuose vis dažniau galima pamatyti kartu su šeimininkais automobiliu keliaujančius ir jų augintinius.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.