Naujienos

Kaip pasivyti nuvažiuojantį Baltarusijos IT traukinį?

2021-01-28 08:49:00

Praėjusių metų rugpjūčio pradžioje Baltarusijoje po rinkimų įsiplieskę protestai ir valdžios nuolat atjungiamas internetas, kaip viena iš priemonių jų tramdymui, paskatino dalį IT įmonių ieškoti palankesnių ir saugesnių sąlygų darbui ir verslo plėtrai kaimyninėse šalyse.

Baltarusijoje tuo metu veikė apie 1500 šios srities įmonių, sukuriančių 6 proc. BVP, tad natūralu, kad kaimynai sukruto matydami didelį investicijų pritraukimo potencialą. Nerangiai bandome išsijudinti ir mes – Lietuva. Klausimas – ar ne per vėlu?

Nors oficialių duomenų neskelbiama, tačiau atgarsiai iš kaimyninių šalių ir susidomėjusių IT įmonių skaičiai, apie kuriuos užsimenama žiniasklaidoje, leidžia daryti išvadą, jog „grietinėlės nenugriebėme“ ir didžioji susidomėjimo banga jau persirito į antrą pusę. Klausimas, kur esame?

Remiantis „Invest Lithuania“ duomenimis, šiuo metu 41 baltarusių įmonė oficialiai pradėjusi persikėlimo į Lietuvą procesą. Šios įmonės į mūsų šalį relokuoja 863 darbuotojus ir jų šeimos narius (iš viso 1511). Dar 30 įmonių yra svarstymo etape. Taigi, kodėl besidominčiųjų Lietuva tiek nedaug?

Banko sąskaitos atidarymas ir migracijos procedūros – didžiausi trikdžiai

Vos prasidėjus šiam baltarusių sujudimui, greitai paaiškėjo du didžiausi trikdžiai, mažinę mūsų šalies patrauklumą Baltarusijos IT įmonių akyse. Visų pirma, Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymas ir bankų procedūros labai apsunkina galimybes trečiųjų šalių piliečiams atsidaryti einamąsias sąskaitas, kurios būtinos verslo funkcionavimui. Nors siūlyti įvairūs sprendimai ir keletas pokyčių šioje srityje įvyko – problema aktuali iki šiol.

Antras iššūkis baltarusiams – leidimas gyventi Lietuvoje.

Imigracijos pragaro ratai

Iki šių metų vasaros užsieniečiui norint įsidarbinti Lietuvoje, buvo būtina gauti leidimą laikinai gyventi arba leidimą dirbti. Norint gauti leidimą laikinai gyventi (vadinamąją Mėlynąją kortelę), reikia atvykti fiziškai ir pateikti biometrinius duomenis. Toks prašymas gali būti pateikiamas ir jam nedalyvaujant, tačiau vėliau jį išnagrinėjus sulaukiama kvietimo atvykti, o tam reikalinga viza.

Daugiausia iššūkių tokio specialisto atvykimui kyla tuomet, jei jo atlyginimas nesiekia 3 šalies vidutinių darbo užmokesčių ir jo profesijos nėra trūkstamų profesijų sąraše. Tad pradėkime nuo pradžių.

Trys šalies vidutiniai statistinius darbo užmokesčio dydžiai reiškia, kad iš užsienio samdomas specialistas šiandienos duomenimis turėtų uždirbti daugiau nei 4000 eurų. Praktikoje labai abejotina, kad visi Baltarusijos įmonės darbuotojai būtų samdomi už tokį solidų atlygį, o tai reiškia, jog darbdaviui dėl šio kriterijaus neatitinkančių darbuotojų teks kreiptis į Užimtumo tarnybą, bei kaip mūsuose reikalaujama – skelbti laisvą darbo vietą. Toks procesas Užimtumo tarnyboje trunka mažiausiai dvi savaites, o pati procedūra atrodo ne itin logiška – skelbiama apie laisvą poziciją, nors realus kandidatas, kuris atitinka darbdavio lūkesčius ir sutinka dirbti jo siūlomomis sąlygomis yra. Kyla klausimas, kam tai daryti, jeigu tinkamas pretendentas į darbą yra žinomas?

Antra, Lietuvoje patvirtintas ir taikomas baigtinis 55 aukštos kvalifikacijos Lietuvoje trūkstamų profesijų sąrašas. Tai reiškia, kad dauguma Baltarusijos IT verslų negalės paprastai perkelti visos komandos, mat dalis specialistų nepateks į šį sąrašą. Negana to, šiame sąraše nėra ir kai kurių IT (ir ne tik) industrijoje paklausių ir itin specifinių profesijų, kurios tokiame versle yra reikalingos. Visa tai reiškia, kad tiek verslininkas, tiek atvykti siekiantis imigrantai susidurs su itin kompiliuotu ir ilgu imigracijos procesu.

Negana to, teisės aktai numato, kad imigruoti planuojančio darbuotojo kvalifikacija ir darbo patirtis turi atitikti darbo vietą. O tiksliau, jis turi turėti bent vienerių metų patirtį toje srityje. Visgi praktikoje labai dažnai susiduriame su situacija, kai žmogus turi vieną išsilavinimą, bet dirba kitoje srityje. Pavyzdžiui, baigė fizikos mokslus, tačiau pastaruosius 5 metus dirbo marketingo srityje, arba jau 10 metų sėkmingai dirba eksporto srityje, bet turi filologinį išsilavinimą. Nors reikiama patirtis ir yra, visgi Užimtumo tarnyba teigia galinti išduoti reikiamą tik pagal išsilavinimą. Norint tai išspręsti reikės gerokai pasukti galvą ir konsultuotis tiek su teisininkais, tiek su minėta tarnyba, norint įvykdyti Užimtumo tarnybos taikomų teisės aktų reikalavimus ir priderinti kiekvieno užsieniečio atvejį prie formalių rėmų ir tuo pačiu užtikrinti įmonės poreikius. Galiausiai institucijos sprendimas dažnai būna teigiamas, tačiau užtrunka ilgai ir specialistą samdančiai įmonei kainuoja daug. Su tuo susidūrę vėliau rimtai svarsto, ar nori tai patirti dar kartą.

Imigracija ir biurokratiniai procesai tampa dar sudėtingesni, jei aukštos kvalifikacijos specialistas nori atvykti į šalį su savo šeima ar atsivežti pilnamečius vaikus ar garbaus amžiaus tėvus. Dėl tos priežasties panašių sėkmingų imigracijos atvejų iš trečiųjų šalių vos vienetais suskaičiuotume.

Dar didesnis absurdas, jei atvykti norintis užsienietis turi bent vieną akciją įmonėje, kurioje planuojama dirbti. Atsižvelgiant į dabartinę Užsieniečių teisinės padėties įstatymo taikymo praktiką, tokiu atveju jis negali būti įdarbintas kaip aukštos kvalifikacijos darbuotojas. Visgi tai labai prasilenkia su konkurencingos darbo rinkos realijomis, kuomet aukštos kvalifikacijos darbuotojus įmonės stengiasi išlaikyti motyvuodamos akcijų opcionais. Tad ir šiandien Baltarusijos verslai tokiu būdu motyvavę anksčiau darbuotojus susidurs su keista situacija. T. y., šie teiks prašymą atitinkamoms mūsų šalies tarnyboms išduoti aukštos kvalifikacijos darbuotojui leidimą laikinai gyventi Lietuvoje, o Migracijos departamentas patikrinęs registrą, nustatys, kad šiam darbuotojui priklauso, pavyzdžiui, kelios tos įmonės akcijos. Tuomet Migracijos departamentas greičiausiai atsisakys tokį leidimą išduoti ir nurodys, kad užsienietis turi kreiptis dėl leidimo gyventi išdavimo kaip akcininkas. Tačiau akcininkams (verslininkas) taikomi visai kitokie reikalavimai siekiant gauti leidimą laikinai gyventi. Jie turi investuoti į įmonę nustatyto dydžio sumą, įdarbinti mažiausiai du Lietuvos gyventojus, taip pat reikia pasirengti verslo planą ir kt. Dėl kelių akcijų turėjimo darbuotojas netampa verslininku, tačiau netenka teisės gauti leidimą darbo veiklos pagrindu.

Paprastinant imigraciją pasistūmėta, tačiau ar pakankamai?

Paprastinant migracijos procesus buvo šiek tiek pasistūmėta. Pavyzdžiui, nuo rugsėjo 22 d. įsigaliojo supaprastinta nacionalinės vizos išdavimo tvarka Baltarusijos piliečiams ir jų šeimos nariams. Ji galioja 6 mėnesius. Taip pat įtvirtinta galimybė aukštos kvalifikacijos darbuotojams ir jų šeimos nariams teikti prašymus dėl leidimų laikinai gyventi išdavimo nuotoliniu būdu, kuri leidžia atidėti biometriniu duomenų pateikimą. Įprastu atveju reikalaujama, kad pateikiant prašymą dėl leidimo laikinai gyventi užsienietis atvyktų asmeniškai ir iš karto pateiktų savo biometrinius duomenis. Belieka apgailestauti, kad ši tvarka nėra taikoma laikinai į Lietuvą įmonių grupės viduje perkeliamiems darbuotojams, nes paprastai visi tokie užsienio darbuotojai yra aukštos kvalifikacijos.

Na, o nuo kovo 1 d. aukštos kvalifikacijos darbuotojai, pateikę prašymą dėl leidimo gyventi, galės pradėti dirbti prašymo nagrinėjimo laikotarpiu, bet tik tuo atveju, jeigu nereikia sprendimų iš Užimtumo tarnybos. Jeigu jų reikia (o taip dažnai dabar yra, nes ne visų darbo užmokestis viršija 3 vidutinius darbo užmokesčius šalies ūkyje ir ne visi jie yra trūkstamų profesijų sąraše), galės pradėti dirbti tik nuo Užimtumo tarnybos sprendimo priėmimo.

Skamba gerai, tačiau net su šiais įstatymų pakeitimais ir pagalba kovą nebūsime tokie konkurencingi, kokie jau šiandien yra lenkai.

Lenkai konkurencinėje kovoje buvo nuožmūs ir greiti

Dėl tų pačių Baltarusijos investicijų ir kvalifikuotos darbo jėgos konkuruojantys lenkai kovoje buvo nuožmūs ir greiti. Praėjusių metų gruodžio 1 d. Lenkijoje įsigaliojo poįstatyminis aktas, numatantis išimtį, kuri suteikia teisę dirbti Lenkijoje turint tik „Poland Business Harbour“ (P.BH) vizą, t.y. be leidimo dirbti. Tokia viza galioja metus ir jos turėtojo teisės prilygsta Lenkijos gyventojų teisėms, tad darbdaviui nereikia jokių papildomų pastangų, kad juos galėtų įdarbinti legaliai.

Norint gauti šią vizą pakanka turėti išsilavinimą technologijų srityje ar bent vienerių metų profesinę patirtį IT. Na, o tie, kurie neturi atitinkamo išsilavinimo ar patirties taip pat gali gauti vizą, jei gauna kvietimą iš Lenkijoje registruotos įmonės, kuri perkėlė verslą iš Baltarusijos ir dalyvauja šioje lengvatinėje programoje.

Iki šių metų pabaigos Lenkija yra numačiusi šias vizas atitinkantiems reikalavimus suteikti nemokamai.Tuo tarpu Lietuvoje Baltarusijos specialistų vis dar laukia bent trys pragaro ratai.

6 pasiūlymai vejantis nuvažiuojantį traukinį

Matydamas naujausius teisės aktų pakeitimus ir vertindamas pastarąją patirtį bendraujant su Baltarusijos įmonėmis, noriu pasiūlyti šešias konkrečias kryptis, kaip būtų tikslinga tobulinti mūsų migracijos reguliavimą:

- Ženkliai supaprastinti kvalifikuotų ir trūkstamų darbuotojų imigracijos procesą. Būtų logiška, vizų išdavimo taisyklėse aiškiai numatyti, kad nacionalinė viza gali būti išduota aukštos kvalifikacijos darbuotojui, ketinančiam dirbti Lietuvoje. Tokiu būdu aukštos kvalifikacijos darbuotojai iš užsienio galės greičiau atvykti į Lietuvą ir pradėti dirbti. Šis pokytis padarytų mūsų šalį patrauklesne kryptimi kvalifikuotiems trečiųjų šalių piliečiams ilguoju laikotarpiu. O tapę tokių profesionalų traukos centru lengviau pritrauktume ir atitinkamas užsienio investicijas.
- Turėtų nelikti vertės nekuriančių biurokratinių trikdžių. Šiandien Užimtumo tarnyba atlieka formalią kontrolę išduodama sprendimą dėl galimybės įdarbinti aukštos kvalifikacijos užsieniečius, jei Lietuvoje dirbti norinčio specialisto darbo užmokestis nesiekia 3 vidutinių šalies atlyginimų per mėnesį ir jeigu profesija nėra trūkstama. Neatitikus šio kriterijaus užsukamas laiką gaišinantis biurokratinis procesas. Todėl tikslinga būtų svarstyti tokio rinkos testo naikinimą aukštos kvalifikacijos darbuotojams iš IT sektoriaus ir galbūt iš kitų industrijų, pvz. pramonės, kad jie galėtų gauti leidimus laikinai gyventi be darbo rinkos testo.
- Atliepti šiuolaikinio verslo realijas. Turime suprasti, jog darbuotojų motyvavimas akcijų opcionais versle tampa nauja norma. Todėl būtina numatyti įstatymų pakeitimus, dėl kurių minimalus akcijų turėjimas netaptų tokiu neproporcingu proceso apsunkinimu norintiems atvykti.
- Įvertinti vyraujančius verslo modelius ir prisitaikyti. Didelė dalis IT specialistų Baltarusijoje (taip pat kaip ir Ukrainoje) šiandien dirba kaip individualūs verslininkai. Tai reiškia, kad jiems taip pat aktualios Užsieniečių teisinės padėties įstatymo korekcijos, numatančios, kad Baltarusijos IT specialistai gali gauti leidimus gyventi Lietuvoje savo individualios veiklos pagrindu. Dabar panašios sąlygos yra taikomos Lietuvoje tik JAV, Australijos ir Japonijos piliečiams. Nesant šių pakeitimų natūraliai prarastume galimybes pritraukti tiek dalį specialistų, tiek tų verslų, kurie teikia prioritetą būtent tokiam bendradarbiavimui su šios srities profesionalais. Tad logiškai peršasi išvada, kad IT specialistams iš trečiųjų šalių reikia suteikti galimybę gauti leidimą laikinai gyventi individualios veiklos pagrindu.
- Galvodami apie imigruojančius darbuotojus negalime pamiršti šeimų. Todėl reikia supaprastinti leidimų išdavimo tvarką aukštos kvalifikacijos darbuotojų šeimos nariams (įskaitant pilnamečius veikus ir tėvus).
- Būtina keisti proceso organizavimą. Vienareikšmiškai reikia suteikti galimybę užsieniečiams virtualaus vizito būdu pateikti prašymus dėl leidimų laikinai gyventi įmonės grupės viduje perkeliamiems darbuotojams. Tai ypač aktualu ir turint galvoje pasaulinę pandemiją.

Komentaro autorius – advokatų kontoros CEE Attorneys vadovaujantis teisininkas Aleksandr Masaliov

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:



Daugiau naujų naujienų
       2024-03-29 14:30:49

Žengsime į vasaros laiką − kodėl šis metas itin pavojingas vairuotojams?

Įvairūs tyrimai ir gyventojų apklausos rodo, kad du kartus per metus persukinėti laikrodžio rodykles iš žiemos į vasaros laiką ir atvirkščiai daugeliui žmonių nėra priimtina.
       2024-03-28 13:42:30

Daugiau nei ketvirtadalis vairuotojų vėluoja laiku atlikti techninę apžiūrą

Nors Lietuvos įstatymai įpareigoja vairuotojus kas 2 metus atlikti automobilio techninę apžiūrą, 2023 m. „Transekstos“ duomenimis, net 26 proc. automobilių savininkų pernai vėlavo tai padaryti.
       2024-03-28 13:39:30

Pasiūlymas internete lėmė prarastą laisvę: kaip atskirti verbavimą?

„Siūlome nemokamai mokytis anglų kalbos ir šokių“ – toks, atrodytų, nekaltas skelbimas internete tapo lemtingu net apie 50 merginų Lietuvoje. Už „nemokamas“ pamokas jos galiausiai priverstos atsiskaityti priverstiniu darbu striptizo klube.
       2024-03-28 12:30:19

Stalo žaidimai šeimai: linksmybės ir mokymosi derinys

Stalo žaidimai – tai ne tik puikus būdas praleisti laiką su šeima, bet ir galimybė mokytis bei tobulėti. Nuo senovės Egipto ir Mesopotamijos laikų žmonės rinkdavosi prie bendro stalo žaisti žaidimus, kurie lavintų protą, strateginį mąstymą ir socialinius įgūdžius.
       2024-03-27 16:28:16

Taip įdarytų kiaušinių dar neragavote: nustebinsite visą šeimą

Dienoms iki Velykų sparčiai tirpstant ir šventei neišvengiamai artėjant, daugelis sprendžiame dilemą, ką gaminti ir kokiomis vaišėmis nustebinti artimuosius. Visuomet pravers, jei išsisaugosime greitai paruošiamų užkandžių receptų.
       2024-03-27 09:58:27

Kaip keičiasi vairavimo įpročiai persėdus į elektromobilį?

Nors šiandien didelę dalį naudojamo transporto vis dar sudaro benzininiai ar dyzeliniai automobiliai, perėjimas prie aplinką tausojančių elektromobilių įgauna vis didesnį pagreitį.
       2024-03-27 09:50:59

4 išmanūs sprendimai, leidžiantys efektyviai taupyti elektrą

Ar kada nors pagalvojote, kad įmanoma padidinti saugumą, palengvinti savo buitį ir dar sumažinti sąskaitas už elektrą? Aktyviai tobulinamos išmaniosios sistemos ne tik padeda siekti šių tikslų, bet ir nereikalauja daug investicijų, o jų nauda pajuntama gana greitai.
       2024-03-27 09:39:24

Žinomas treneris: trys klaidos, kurias daro tėvai mokydami vaikus plaukti

„Didelę dalį iš „tėvų mokyklos“ į baseiną ateinančių vaikų plaukti tiesiog mokome iš naujo, „nuo nulio“. Tėčiai, mamos, seneliai ir kiti artimieji, net jei yra labai geri plaukikai, mokydami yra linkę daryti klaidų, kurios gali būti lemtingos vandenyje“.
       2024-03-27 09:32:07

Delsimas mažinti naftos degalų vartojimą kainuoja 1 mln. eurų per darbo dieną

Kiekviena darbo diena, per kurią nepriimami sprendimai mažinti naftos degalų vartojimą transporto sektoriuje, Lietuvos biudžetui tiesiogiai reiškia apie 1 mln. eurų praradimų – negautų pajamų ir atsiradusių papildomų išlaidų.
       2024-03-27 09:26:50

Sinchronizuotas palūkanų karpymas Europoje ir nerimo ženklai JAV

2024-uosius rinka pradėjo optimistinėmis nuotaikomis: tiek rinkos dalyviai, tiek paskolų turintys gyventojai ir verslai nekantrauja, kada gi pasaulio centriniai bankai pirmą kartą sumažins bazinę palūkanų normą.
       2024-03-26 09:27:44

„Tele2“ tinkle jau veikia nauji dvylikaženkliai numeriai: numerių pakaks

Mobiliojo ryšio operatoriaus „Tele2“ tinkle jau pradėjo veikti pirmieji dvylikos simbolių telefono numeriai. Atsižvelgiant į šalyje atsiradusį naujų telefono numerių stygių, galimybę naudoti dvylikaženklius numerius pasiūlė Lietuvos Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT).
       2024-03-22 17:06:36

Vandens someljė atsakė į amžiną klausimą: ar sveika gerti mineralinį vandenį?

Vanduo – svarbiausias gyvybės šaltinis žemėje, sudarantis net 60–75 proc. žmogaus kūno masės. Sertifikuota vandens someljė Aistė Miliūtė pabrėžia, kad vandenyje esantys mineralai – organizmo trąšos, kurios būtinos kiekvienam žmogui.
       2024-03-21 18:33:11

Finansinių apgavysčių mastai auga: kieno naudai veikia dirbtinis intelektas?

Finansinės institucijos ir elektroninis verslas nuolat tobulina sistemų saugumą, aktyviai užsiima vartotojų informacinio raštingumo edukacija, o auganti dirbtinio intelekto (DI) pažanga sparčiai prisideda prie inovatyvių verslo sprendimų.
       2024-03-20 17:40:16

Kaip atskirti alergiją nuo peršalimo ligų ir gripo?

Pavasaris pasižymi ne tik ilgesnėmis dienomis ar šiltesniu oru, bet ir gausesniu žiedadulkių bei kitų ore tvyrančių alergenų kiekiu. Sezoninės alergijos dėl savo simptomų dažnai maišomos su peršalimo ligomis arba gripu, tačiau vaistininkai perspėja, kad būtina žinoti, nuo ko gydomasi.
       2024-03-20 17:21:02

Atakuojami Ukrainos televizijos kanalai palydove „Eutelsat Hotbird“

Pranešama, kad Ukrainos tarptautiniai kanalai „Freedom“ ir „Dom“, transliuojantys iš „Eutelsat HotBird“ palydovo, buvo užstrigę.
       2024-03-19 16:58:06

Pasitikrinkite dar kartą: primena, kaip telefone įsijungti saugos pranešimus

Lietuvoje reguliariai vykdomos civilinės saugos pratybos, gamtos stichijos – tai kelios priežastys, dėl kurių šalies gyventojai į mobiliuosius telefonus gauna informacinius perspėjimo pranešimus.
       2024-03-19 10:18:35

Ilgesnės dienos – mažesnės elektros sąskaitos: kokie įpročiai jas dar sumažins?

Šiltuoju metų laiku įprastai tikimės sulaukti mažesnių sąskaitų už dujas, šiluminę ar elektros energiją. Vis dėlto kartais sąskaitos ne mažėja, o priešingai – išauga.
       2024-03-18 11:21:18

Vairuotojų išbandymas duobėtais keliais, gatvėmis: nuostoliai siekia tūkstančius

Atėjus pavasariui vairuotojų gyvenimą kartina duobės mūsų šalies gatvėse ir keliuose. Pataikius į duobę kartais pakanka pakeisti padangą, tačiau dažnai transporto priemonę, deja, tenka gabenti į remonto dirbtuves.
       2024-03-15 16:47:59

ES reguliavimas „ChatGPT“ ir dirbtiniam intelektui: pliusų daugiau, nei minusų?

Šią savaitę Europos Parlamentas (EP) vienbalsiai patvirtino taisyklių rinkinį, kuris reguliuos dirbtinio intelekto (DI) įrankius, įskaitant „Google Gemini“ ir „ChatGPT“.
       2024-03-15 15:20:11

Skrendame dažnai, suprantame mažai: 9 keisti faktai apie aviaciją

Aviacijos specialistai skaičiuoja, kad kasmet lėktuvais skrenda apie 4,5 mlrd. žmonių. Be to, šios transporto priemonės kasmet pergabena apie 60 mln. tonų krovinių. Šie skaičiai, ko gero, būtų dar didesni, jeigu ne aviaciją kiek pristabdžiusi pandemija.
       2024-03-15 14:32:47

Lietuvoje pasirinktas 5G diegimo būdas gerina ne visus kokybės parametrus

Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) 2023 m. atliko mobiliosios interneto prieigos paslaugų kokybės rodiklių įvertinimo matavimus Lietuvos teritorijoje veikiančiuose operatorių UAB „Bitė Lietuva“, Telia Lietuva, AB, UAB „Tele2“ tinkluose.
       2024-03-12 13:43:04

Odos niežulį gali sukelti net patiriamas stresas ar įtampa

Odos niežulys – itin varginantis pojūtis, galintis kilti dėl pačių įvairiausių veiksnių. Dažnai visai nesudėtinga atpažinti jo priežastį, pavyzdžiui, reakciją į vabzdžio įkandimą, tačiau pasitaiko, kad niežulys nepraeina net nesant jokiems matomiems odos pakitimams.
       2024-03-12 13:38:53

Žvejyba – ar tikrai verta?

Žvejyba nėra tik žuvų gaudymas; tai laisvalaikio praleidimo būdas, aistra ir veikla, kuri turi gilią reikšmę daugeliui žmonių visame pasaulyje. Nuo ramybės akimirkų, praleistų prie vandens, iki didžiulio džiaugsmo, kurį suteikia didelio laimikio sugavimas. Žvejyba teikia daugybę patirčių, kurios praturtina tiek protą, tiek sielą.
       2024-03-12 12:50:01

Skelbiami „Auksinių scenos kryžių“ nominantai

Profesionaliojo scenos meno vertinimo komisija iš 93-ių pateiktų pasiūlymų išrinko „Auksinių scenos kryžių“ nominantus už 2023 m. kūrybą pagal atskiras kategorijas.
       2024-03-08 18:44:44

FM siūlo reikšmingai didesnes baudas ir daugiau saugiklių azartiniams lošimams

Finansų ministerija pristatė parengtas azartinių lošimų įstatymo (ALĮ) pataisas, kuriomis reikšmingai didinamos baudos azartinių lošimų organizatoriams už įstatymo reikalavimų nevykdymą.
       2024-03-08 10:16:10

Amžiui nepavaldus kelionių troškimas: kur dažniausiai keliauja senjorai?

Kelionių organizatoriai pastebi, kad kasmet vis daugiau vyresniosios kartos atstovų nori pažinti pasaulį ir leidžiasi atostogauti į svečias šalis. „Tez Tour“ atlikto visuomenės tyrimo duomenimis, 55 metų ir vyresni asmenys sudaro apie 20 proc. visų keliautojų.
       2024-03-07 20:15:00

„Bitė“ nutraukia 4G namų maršrutizatorių prekybą

„Bitė Lietuva“ stabdo 4G namų maršrutizatorių prekybą. Vietoje jų naujieji 5G įrenginiai, kurie padės naudotis dar spartesniu ir stabilesniu internetu. Naudojantys 4G maršrutizatorius pokyčio nepajaus, pasak ekspertų, naujieji įrenginiai suteiks 10 kartų greitesnį internetą bei atvers galimybes naudotis naujomis paslaugomis.
       2024-03-07 20:09:02

Įpročiai iš vaikystės: 5 smagūs būdai, padėsiantys vaikams gyventi tvariau

Didžioji dalis mūsų įpročių yra įgyjami dar vaikystėje, todėl labai svarbu apie aplinkai ir žmonėms draugiško gyvenimo būdo naudą savo atžaloms pasakoti nuo pat mažų dienų.
       2024-03-07 13:40:46

Atkreipia dėmesį į dažniausias vaistų nuo skausmo vartojimo klaidas

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto praėjusiais metais pateiktais duomenimis, Lietuvoje net ketvirtadalis žmonių kenčia nuo nugaros ar kaklo skausmų, o beveik vienas iš penkių – nuo rankų, kojų skausmo.
       2024-03-07 13:00:00

Tenusišypso Jums Viešpats, Maestro Rimai Tuminai

Eidamas 73-iuosius metus, kovo 6 d. mirė Valstybinio Vilniaus mažojo teatro įkūrėjas, ilgametis šio teatro meno vadovas režisierius Rimas Tuminas. Simboliška, kad vos prieš keletą dienų, kovo 2-ąją, paminėję Valstybinio Vilniaus mažojo teatro 34-ąjį gimtadienį, dabar atsisveikiname su jo pradininku Maestro Rimu Tuminu.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.