Naujienos

Burnos vėžį išdavė išdavė raudonis: kaip ligą aptikti anksti

2021-02-01 10:33:48

P. Aldona prieš metus išgirdo III stadijos burnaryklės naviko diagnozę. Po sėkmingo chirurginio gydymo, kuomet iškart atlikta ir rekonstrukcinė operacija, garbaus amžiaus moteris šiandien džiaugiasi įprastu gyvenimu.

Vilnietė yra viena iš beveik 400 pacientų, kuriems kasmet nustatomas galvos–kaklo srities vėžys – viena labiausiai matomų, tačiau vėlyvų stadijų diagnozuojamų ligų.

Vasarį – burnos vėžio prevencijos mėnesį – Nacionalinio vėžio instituto (NVI) onkologai primena, kaip prie ankstyvos ligos diagnostikos gali prisidėti patys žmonės, o kas – tik patyrusių specialistų rankose.

Įtarimų sukėlė raudonis ir greit užaugę polipai

P. Aldona – gana netipinė pacientė, kadangi, kaip pati juokiasi, nepažįsta nė vieno žmogaus, kuris dažniau nei ji būtų lankęsis odontologo kabinete: „išleidau tiek, kad būčiau galėjusi kelis neprastus automobilius įsigyti!“.

67–erių vilnietė pasakojo nuolat turėjusi burnos bėdų ir pamažu natūralius dantis keitė protezai. Viršutiniai protezai laikėsi ant štifto, įstatyto prieš porą dešimtmečių.

„Užpernai vasarą išjudėjo tas dantis su štiftu, bet vasarą dar ketinau praleisti sode, o pasitikrinti rudeniop grįžusi į sostinę. Protezas, nors ir maskatavo, laikėsi, tačiau nerimą sukėlė ties štiftu atsiradęs paraudimas. Vasaros pabaigoje protezų vietoje ėmė formuotis iškilimai, polipai. Grįžau į sostinę, bet vėl bėda – mano odontologė atostogavo, tad pas gydytoją patekau tik gruodžio mėnesį. Pastaroji pažiūrėjusi negalėjo pateikti diagnozės, todėl nusiuntė tirtis toliau. Buvo atlikta biopsija, kuri iš pradžių nieko neparodė. Sausį buvo pašalinti polipai, mėginys nusiųstas ištirti, o tada atsakymas – vėžys“, – mena p. Aldona.

Praėjusių metų kovą moteris galiausiai pateko į NVI, kur jai atlikta pakartotinė operacija kartu su audinių rekonstrukcija.

„Šiandien galiu tik spėlioti, ar nekokybiškas protezas ir senas dantis su štiftu prisidėjo prie ligos formavimosi. Atrodytų, reguliariai tikrinausi burnos sveikatą, tačiau galiausiai džiaugiuosi, kad liga nustatyta, kad patekau į geriausių specialistų rankas. Šiandien, jau kone po metų, visi tyrimai geri. Esu laiminga ir nė neketinu nuleisti galvos“, – pasakojo pacientė.

Paciento ir specialisto atsakomybė

Nacionalinio vėžio instituto Galvos–kaklo ir odos navikų chirurgijos skyriaus gydytoja Otilija Kutanovaitė pabrėžia, kad tiek ligoniai, tiek pirminės sveikatos priežiūros specialistai (šeimos gydytojai, odontologai, burnos higienistai) yra atsakingi už vėlyvą ar ankstyvą burnos vėžio diagnostiką.

„Viena vertus, ligoniai dažnai nevertina pakitimų burnoje kaip vėžio, nes, pavyzdžiui, niekada nėra girdėję apie tokį susirgimą arba tiesiog labai bijo, neigia, kad kažkas ne taip, nors ir įtaria, kad tai rimtas susirgimas. Taip pat pasitaiko ir tokių atvejų, kada ligonis nesikreipia į gydytoją dėl socialinių veiksnių – gyvena atokioje vietovėje iš kur nuvykti į polikliniką gan komplikuota, ar tuo metu piktnaudžiauja psichoaktyviomis medžiagomis. Taip pat retas kuris lankosi pas odontologą ar higienistą kas pusmetį, kaip rekomenduojama burnos ertmės higienai palaikyti. Jei laikytumėmės tokių rekomendacijų, suteiktume progą specialistui įvertinti ne tik dantis, bet ir burnos ertmės gleivinę, galbūt, atrasti priešvėžinius pakitimus“, – kalbėjo O. Kutanovaitė.

Kita vertus, gydytojos teigimu, pirminės sveikatos priežiūros specialistai ne visada atpažįsta vėžinius pakitimus burnoje – juos vertina kaip uždegiminius, alerginius, yra linkę pradėti gydymą patys ir tik nepasisekus nusiųsti konsultacijai specialistui.

„Neramina ir kita problema, kad pirminės sveikatos priežiūros specialistai nežino, kam nukreipti ligonį su įtariamu burnos naviku. Taip ligonis neretai užsisuka sveikatos sistemos labirintuose ir liga progresuoja“, – pabrėžė veido ir žandikaulių chirurgė. Per paskutiniuosius dešimtmečius medicina tiek pažengė į priekį, kad vienas tam tikros specialybės gydytojas nebegali žinoti visų jo srities ligų gydymo niuansų, gairių ir naujovių. Dėl to atsirado daug subspecialybių, kur kiekvienas gilinasi į savas sritis – vienas domisi sąnariu, kitas – ortognatine chirurgija, trečias – onkologija ir tt. Dėl tos pačios priežasties buvo įsteigti ir specializuoti gydymo centrai. NVI – vienintelis Europos onkologijos institutų organizacijos akredituotas centras Lietuvoje, skirtas gydyti išskirtinai vėžiu sergančius pacientus, kur tokie ligoniai gauna visapusišką specializuotą pagalbą – gydymą nuo A iki Z.

Burnos vėžiu sergantys ligoniai nėra išimtis. Čia pacientas tiriamas, aptariamas multidisciplininėje komandoje, jam taikomas specifinis gydymas, gydomos pačios ligos ir ligos gydymo sukeltos komplikacijos.

„Vėžio gydymas nesibaigia ties operacija, dažnai reikalingas papildomas gydymas spinduliais ar chemoterapija, turime suvaldyt tokius reiškinius kaip skausmą, išsekimą ir kitus. Todėl svarbu pradėti ir tęsti gydymą vienoje įstaigoje, išsirinkti specialistus dirbančius būtent šioje srityje, pagal tarptautinius standartus taikančius moderniausią prieinamą gydymą. Kitu atveju, pradėjus gydymą netinkamai, jis gali tapti ne toks veiksmingas, koks galėjo būti. Įrodyta, kad vėžio gydymas specializuotame centre padidina paciento penkerių metų išgyvenamumo tikimybę kelis kartus! Na, ir pačiam ligoniui yra kur kas patogiau rasti visus jo ligos gydymui reikalingus specialistus po vienu stogu – nereikia galvoti, kaip pasiekti vieną ar kitą gydytoją, iš kur gauti siuntimą ir t. t.“, – vardijo O. Kutanovaitė.

Vienas svarbiausių gydymo rezultatų – gyvenimo kokybė

NVI Galvos–kaklo ir odos navikų chirurgijos skyrius per pastaruosius trejus metus sparčiai pažengė į priekį – operacijų apimtimis ir sudėtingumu galime lygiuotis į Vakarų Europos šalių klinikas. Taip pat laikomasi multidiscipliniškumo principo, pagrindinio ir labai svarbaus šiuolaikinėje onkologijoje.

„Išmokome operuoti stipriai pažengusį vėžį, įvaldytomis įvairiomis rekonstrukcinėmis technikomis atkurti pašalintus organus bei jų funkcijas, kitaip tariant – išsaugoti žmogaus gyvenimo kokybę, gyvybines funkcijas – kvėpavimą, rijimą, kalbėjimą, estetinę išvaizdą, socialinį gyvenimą. Šiuo metu pacientas, kuriam pašalintos gerklos ar liežuvis gali kalbėti, įprastai maitintis. Ne mažiau svarbu ir tai, kad kiekvienas ligonis, operuotas mūsų skyriuje yra sklandžiai perduodamas tolimesniam gydymui radioterapeutams, chemoterapeutams, reabilitologams, iš kur vėliau patenka į ambulatorinę grandį, kur yra toliau profesionalų stebimas ir gydomas pagal tarptautines rekomendacijas. Įrodyta, kad glaudus tarpspecialybinis bendradarbiavimas lemia geriausius gydymo rezultatus, paciento gyvenimo kokybę. Mūsų tikslas šiuo metu yra ne tik pašalinti vėžį, bet ir suteikti žmogui galimybę toliau normaliai gyventi pačiam su savimi – matyti normalų savo atvaizdą veidrodyje, gebėti valgyti, kalbėti – ir būti pilnateisiu nariu visuomenėje“, – pasakojo gydytoja O. Kutanovaitė, praėjusiais metais įvertinta „Kylančios žvaigždės 2019“ apdovanojimu.

Į ką atkreipti dėmesį?

Pasaulyje laikomasi tokios nuostatos, kad jei naujai atsiradęs skausmas, burnos gleivinės pokytis – opelė, žaizdelė, gumbelis, danties paslankumas, kraujavimas, sutrikęs sąkandis – nepraeina dvi savaites, turėtume sunerimti ir kreiptis į gydytoją.

Kitas klasikinis variantas – pradėjo nebetikti anksčiau buvusi gera dantų plokštelė. Tokiu atveju visuomet turėtumėte kreiptis į odontologą, kad šis patikrintų plokštelę, o svarbiausia, burnos ertmę – ar neatsirado kažkokių pakitimų burnoje, kurie ir lėmė plokštelės paslankumą.

Tokie pat svarbūs ir simptomai atsiradę ne burnoje ir trunkantys dvi savaites – atsiradęs mazgelis kakle, nepaaiškinamas ausies skausmas turėtų mus suneraminti.

Svarbus švietimas

Vasarį vykdomos įvairios burnos vėžio prevencijai skirtos akcijos, kurių iniciatorė – Vilniaus universiteto Odontologijos instituto prof. Alina Pūrienė – pirmąją surengė jau prieš šešerius metus. Profesorės teigimu, žmonės neretai nepastebi ikivėžinių ir vėžinių pakitimų burnoje, nes kol neskauda ir netrukdo valgyti – esą viskas gerai: „daugelis dar neturime įpročio įdėmiai apžiūrėti burnos audinius, tad džiaugiuosi, kad bent per įvairias šviečiamąsias akcijas dėmesys savo burnai išauga”.

Prof. A. Pūrienė citavo mokslinį tyrimą, kuriame nustatyta, jog pacientų motyvacija tikrintis dėl burnos vėžio tiesiogiai priklauso nuo respondentų žinių lygio, o pacientų žinios apie burnos vėžio simptomus priklauso nuo tiriamųjų amžiaus – daugiau žinių sukaupę jaunesni žmonės.

„Todėl ir vykdomų akcijų tikslas išlieka tas pats – didinti visuomenės narių žinias burnos vėžio klausimais, skatinti visų odontologinio profilio specialybių gydytojus, burnos higienistus kaskart apžiūrėti paciento burną ir vertinti visus audinių pakitimus, taip pat dėmesys skiriamas ir studentams, rezidentams“, – informavo prof. A. Pūrienė.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Sveikata: kitos panašios naujienos
       2021-03-02 08:38:15

Efektyviausi vaistai nuo inkstų skausmo: kada padeda arbatos, o kada – tabletės

Inkstų skausmas gali kilti dėl įvairiausių priežasčių, o pojūčiai vieni nemaloniausių – skausmas gali būti tiek maudžiantis, tiek priepuolinis.
       2021-02-23 15:15:11

Žiemos traumos: artėjant pavasariui darosi dar pavojingesnės

Itin atšiauri žiema, kalnai sniego, sunkiai praeinamos gatvės ir pamažu artėjantis atitirpimas – atneša dar daugiau traumų. Keičiantis klimato sąlygoms ir pavasarį pradėjus tirpti sniegui – formuojasi ledas, kuris yra vienas iš pagrindinių sunkių traumų priežasčių šaltuoju sezono metu.
       2021-02-15 19:13:50

Vėžio diagnostikos pasiekimai: tai gydymą perkėlė į kitą lygį

Prieš keletą dešimtmečių onkologinių ligų diagnostika buvo tokia ribota, kad pacientas galėdavo išgirsti tik nuosprendį – „jums vėžys“. Šiandien situacija yra kitokia.
       2021-02-11 10:24:33

Tarptautinę prezervatyvo dieną: „prezervatyvai visada madingi“

Vasario 13-ąją (šeštadienį), TARPTAUTINĘ PREZERVATYVO DIENĄ, asociacija „Demetra“ kartu su „AHF Europa“ primena apie saugių lytinių santykių reikšmingumą žmogaus fizinei ir psichologinei sveikatai ir tai, kad prezervatyvas yra “visada madingas”.
Daugiau naujų naujienų
       2021-03-04 14:06:19

8 statiškai dažniausiai netoleruojami maisto produktai

Maisto netoleravimą galima apibūdinti kaip žalingą organizmo reakciją į tam tikrus maisto produktus ar jų priedus. Šis sutrikimas sukelia į alergiją panašius simptomus – slogą, astmą, kosulį, odos bėrimus, galvos skausmą ar netgi nuovargį bei nuotaikos svyravimus.
       2021-03-04 10:20:11

Siekiame liberalesnių taisyklių verslui ir paprastesnio reguliavimo

Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė susitikusi su Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) vadovu Dariumi Remeika aptarė, kaip mažinti administracinę naštą verslui, užtikrinti liberalesnes smulkiojo verslo priežiūros taisykles bei prognozuojamą priežiūros institucijų veiklą.
       2021-03-04 09:58:05

Kelias į automobilių patikimumo olimpą grįstas patikrintomis technologijomis

Vieni automobilių gamintojai stengiasi patikimų kūrėjų vardą išsikovoti naujausiomis technologijomis, itin aukštais reikalavimais medžiagoms ar precizišku procesų valdymu, kiti siekia naudoti tik išbandytus ir tiksliai veikiančius produktus, kuriuos nuolat tobulina.
       2021-03-04 09:41:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruota 517 naujų koronaviruso atvejų

Atlikus 8163 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruota 517 naujų koronaviruso atvejų. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-03-04 09:28:22

Telecentras ragina institucijas atlikti pasiūlymų dėl VKRT vertinimą

Pastaruoju metu žiniasklaidoje yra aktyviai platinamas dar vasario mėnesį agentūros ELTA pagal „Žinių radijo“ pokalbį parengtas tekstas „VRM atstovas: kompromisas – kurti valstybinį kritinio ryšio tinklą su operatoriais“.
       2021-03-04 08:58:43

Siekiantiems vidinės ramybės psichologė pataria susitvarkyti namus

Pavasaris Lietuvoje jau tradiciškai vadinamas švaros laiku – nuo seno įprasta, jog vis ryškesnė saulė ir bundanti gamta suteikia daugiau jėgų bei įkvėpimo susitvarkyti, atsišviežinti namus.
       2021-03-04 08:49:06

3 iš 4 studentų patiria stiprų stresą, beveik kas trečias – panikos atakas

Vasario mėnesio viduryje Lietuvos studentų sąjunga (LSS) atliko tyrimą „Psichologinė studentų būsena ir pagalba“, kuriuo buvo siekiama įvertinti studentų psichologinę būseną ir jos pokyčius lėmusius veiksnius, atsižvelgiant į paskutinius dvejus metus aukštosiose mokyklose inicijuotų pokyčių efektyvumą bei karantiną.
       2021-03-04 08:31:51

Vilnius kviečia pasaulio architektus: konkursas stoties teritorijai pertvarkyti

Vilniui ruošiantis iš esmės pertvarkyti Stoties rajoną, konkrečių idėjų laukiama iš architektų. Miesto savivaldybė kartu su „Lietuvos geležinkeliais“ (LTG) paskelbė tarptautinį architektūros konkursą geriausiam pasiūlymui atrinkti.
       2021-03-04 08:18:00

Prezidentas skiria naują Prezidentūros kanclerę ir Komunikacijos grupės vadovę

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda vadovauti Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarijai nuo kovo 15 dienos skiria Agilą Barzdienę, o naująja Prezidento vyriausiąja patarėja ir Komunikacijos grupės vadove taps Raminta Stanaitytė-Česnulienė.
       2021-03-04 07:59:32

Svarbi informacija projektuotojams

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos informuoja, kad nuo 2021 m. vasario 23 d. įsigaliojo nauja statybos techninio reglamento STR 2.06.04:2014 „Gatvės ir vietinės reikšmės keliai.
       2021-03-04 07:53:30

„Ignitis“ pataria: ką reikia žinoti sudarant sutartis telefonu?

Prieš daugiau nei metus pasaulį sukausčiusi COVID-19 pandemija paslaugų teikimą nuotoliniu būdu pavertė kasdienybe. Konsultavimui įvairiais klausimais persikeliant į virtualią erdvę, vis daugiau žmonių pasinaudoja ir galimybe sutartis sudaryti telefonu.
       2021-03-04 07:49:28

Saugumo ekspertų patarimai tėvams: kaip pasirūpinti vaikų telefonų saugumu?

Vaikai pirmąjį savo mobilųjį telefoną gauna dar iki sulaukdami septynerių metų, rodo „ChildWise“ duomenys. Todėl jau ypač jauname amžiuje gali tapti programišių taikiniu – sulaukti melagingų laiškų ar žinučių,
       2021-03-04 07:36:00

Lietuvių abejingumas gaisro atveju: dūmų detektorių turi kas 5 gyventojas

Nors nuo reikalavimo privalomai gyvenamuosiuose būstuose įsirengti autonominį dūmų detektorių praėjo jau beveik treji metai, lietuviai vis dar linkę rizikuoti savo pačių sveikata ir gyvybe.
       2021-03-03 17:26:59

Primename – nuo stabligės ir difterijos skiepykitės nemokamai

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (toliau ULAC) medikai primena – neužilgo prasidės sodo ir daržo darbai – nepamirškite pasiskiepyti nuo stabligės, bei kartu atnaujinsite skiepus ir nuo difterijos (skiepijama kartu su difterijos komponentą turinčia vakcina).
       2021-03-03 13:39:29

Nuo kito trečiadienio „Regitroje“ atnaujinami praktikos egzaminai

Nuo kovo 10 d., trečiadienio, „Regitroje“ atnaujinami visų kategorijų praktikos egzaminai. Toks sprendimas priimtas po šiandien įvykusio Vyriausybės posėdžio.
       2021-03-03 13:36:44

ES Taryba patvirtino tikslines ribojamąsias priemones Rusijos pareigūnams

Kovo 2 dieną Europos Sąjungos (ES) Taryba patvirtino tikslines ribojamąsias priemones už Aleksėjaus Navalno įkalinimą ir represijas prieš taikius protestuotojus atsakingiems keturiems Rusijos valdžios pareigūnams.
       2021-03-03 13:30:45

Atnaujinami praktiniai vairuotojų mokymai

Nuo kovo 10 d. bus leista atnaujinti veiklą vairavimo mokykloms ir rengti praktinius vairuotojų mokymus. Toks sprendimas šiandien priimtas Vyriausybės posėdyje.
       2021-03-03 13:14:46

Santaros klinikose pradedama naujų SARS-CoV-2 viruso atmainų paieška

Pradedami visų Santaros klinikų laboratorijoje naujai nustatytų atvejų SARS-CoV-2 viruso atmainų B.1.351 bei P.1 atrankiniai tyrimai.
       2021-03-03 09:51:57

Telefono baterija: priežiūra ir dažniausios klaidos

Telefono baterijos ištvermingumas priklauso ne tik nuo baterijos talpos, bet ir nuo telefono naudotojo veiksmų. Technologijų ekspertai pataria, kaip rūpintis telefono baterija ir ko nedaryti, kad ji tarnautų ilgiau.
       2021-03-03 09:46:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 514 nauji koronaviruso atvejai

Atlikus 8974 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruoti 514 nauji koronaviruso atvejai. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-03-03 09:38:25

Užimtumo tarnybos prognozė: kam šįmet geriausiai seksis įsidarbinti?

2021 metais aukštesnes nei vidutines įsidarbinimo galimybes turės šių profesijų atstovai: gydytojai ir slaugos specialistai, inžinieriai, gamybos darbų meistrai ir brigadininkai, statybos darbininkai, sunkiasvorio transporto vairuotojai.
       2021-03-03 09:32:40

Benediktui Vanagui vienu metu atliktos riešo ir peties operacijos

„Kaip sakė Arvydas Sabonis, po 50-ties metų baigiasi garantija. Tačiau pamiršo paminėti, kad ir iki tol (ypač po Dakaro) reikia pasiremontuoti. Galvojau, kad pavyks išvengti skalpelio, tačiau kieno motina yra viltis, visi žinome.
       2021-03-03 09:23:51

KTU kviečia kartu ruoštis 5 pagrindiniams brandos egzaminams

Brandos egzaminai – abiturientų išbandymo metas. Daugumai tai svarbaus etapo pabaiga ir pirmas žingsnis karjeros link, kuris ir įprastai nepraeina be šiek tiek nerimo ar papildomų pastangų.
       2021-03-03 09:12:07

Vaisių ir daržovių laikymas namuose: ką laikyti šaldytuve, o kam tinka kambarys?

Pirmosiomis pavasario dienomis dažniau atsigręžiame į sveikos gyvensenos tendencijas, riebesnius produktus vis dažniau iškeičiame į šviežius vaisius bei daržoves.
       2021-03-03 08:57:56

Kaip dažysimės šį sezoną: 5 karščiausios makiažo tendencijos

Iki šiol dominavę ryškūs ir matiniai tonai pamažu išstumiami švelnių, spindinčių ir pastelinių spalvų, kurios vainikuoja esminį makiažo akcentą – sveikai atrodančią odą bei natūralų įvaizdį.
       2021-03-03 08:38:29

Prie robotų gamintojų durų - eilės. Virusui išvaikius žmones, dirbs mašinos

Robotikos sprendimus kuriančios bendrovės stebi itin išaugusį įmonių poreikį automatizuoti ir tokiu būdu efektyvinti procesus. Su robotikos sprendimais dirbantys kūrėjai sako šiuo metu eilėje turintys daugiau projektų nei iki pandemijos.
       2021-03-03 08:32:44

5 automobilių technologijos, atsiradusios iš telefonų

Automobilių gamintojai vis labiau neriasi iš kailio siūlydami išmanesnius ir inovatyvesnius naujų modelių sprendimus. Nors vienos technologijos orientuotos tik į kelionių saugumą, nemažai diegiama ir dėl vairuotojų patogumo.
       2021-03-03 08:13:47

„Samsung“ pristatė televizorių naujienas, tarp jų – ir tinkamas naudoti lauke

Bendrovė „Samsung“ savo virtualiame renginyje „Unbox&Discover“ pristatė naujus „MICRO LED“ ir „Neo QLED“ televizorius, ekranus, monitorius ir garso sistemas.
       2021-03-03 08:11:19

Ant kelių likusi druska naktimis vilioja stirnas ir briedžius

Priemonės, kuriomis barstomi keliai, vilioja stirnas ir briedžius, ir tai savo ruožtu gali tapti rimtų eismo nelaimių priežastimi.
       2021-03-03 08:07:04

Storas sniego sluoksnis erkėms tarsi antklodė, prasideda erkių sezonas

Epidemiologų teigimu, nors žmonėms šalta ir sniego negailėjusi žiema pridarė nemažai rūpesčių, erkių tokios oro sąlygos greičiausiai nepražudė, tad netrukus parazitai jau ims busti iš žiemos miego.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.