Naujienos

Grandininiai pjūklai: klaidos, kurių geriau nedaryti jais naudojantis

2021-02-09 08:51:17

Medžius ar jų šakas išlaužęs gausus sniegas bei artėjantis kalendorinis pavasaris primena, kad netrukus prasidės aktyvus medžių genėjimo ir kitų sodo darbų metas.

Jiems atlikti vis daugiau sodybų ar individualių namų savininkų pasitelkia grandininius pjūklus. Ekspertai pastebi, kad nors šie įrankiai naudojami ne vienerius metus, kartu su darbo patirtimi iš kartos į kartą yra perduodamos ir klaidos.

„Grandininiai pjūklai mūsų šalyje yra vieni iš populiariausių namų įrankių, tačiau tinkamai juos prižiūrėti ir jais naudotis sugeba ne kiekvienas. Kasmet tenka susidurti su situacijomis, kai žmonės kaltina gaminį, o iš tikrųjų jis netinkamai naudojamas arba ne tam darbui skirtas – juk ir su dantų šepetuku kambario neišplausi.

Pasitaiko atvejų, kai apie savo saugumą darbuojantis su grandininiais pjūklais pagalvojama po fakto – žmonės ateina įsigyti apsauginių kelnių jau susižeidę koją. Grandininiai pjūklai yra galingi įrankiai ir klaidas atleidžia sunkiai, todėl reikia mokėti juos prižiūrėti, o dirbant pasitelkti visas būtinas saugumo priemones“, – sako „Husqvarna“ sodo technikos ekspertas Giedrius Momgaudis.

Klaida Nr. 1: pasirenkamas per mažo galingumo pjūklas

Dažniausia klaida – kai įsigytas gaminys neatitinka poreikių. Pasak G. Momgaudžio, paprastai buityje grandininiai pjūklai naudojami šakų genėjimui bei malkų pjovimui.

„Šį darbą daugelis laiko labai paprastu ir dažnai įsivaizduoja, kad tiks bet koks, kad ir mažiausio galingumo, grandininis pjūklas. Iš esmės malkų pjovimas gali būti prilyginamas profesionaliam darbui miške, nes pjūklas nuolat gauna maksimalų krūvį, dirbama su retomis pertraukomis.

Renkantis pjūklą, svarbiausia aiškiai žinoti, kokiems darbams ir kaip dažnai jis bus naudojamas. Pavyzdžiui, jei žmonės gyvena malkomis kūrenamame name ir jas kasmet susipjauna patys, pats silpniausias grandininis pjūklas – ne jiems“, – aiškina ekspertas.

Jei ketinama pjūklą naudoti keletą kartų per metus pjaunant nedidelį kiekį malkų ar genint medžių šakas sodyboje, pakanka ir 1,3 kW benzininio arba akumuliatorinio pjūklo. Tuo atveju, jei įrankį ketinama naudoti dažnai ir ilgai – būtina rinktis 2 kW ir galingesnį grandininį pjūklą.

Klaida Nr. 2: įsitikinimas, kad benzininis visada geriau nei akumuliatorinis

G. Momgaudis sako, kad nuo senų laikų vis dar išlikęs įsitikinimas, kad geras pjūklas būtinai turi būti benzininis, o akumuliatoriniai – tik „žaisliukai“. Vis dėlto atsiradus ličio jonų akumuliatoriams ir jiems pakeitus anksčiau naudotus mažos talpos akumuliatorius, situacija pasikeitė iš esmės – yra akumuliatorinių pjūklų, kurie skirti net profesionaliems arboristams, tad tvirtinti, jog jie prastesni už benzininius, negalima.

„Būtent benzininių pjūklų išaukštinimą išskirčiau kaip antrą dažniausiai mūsų šalies gyventojų daromą klaidą. Visų pirma, benzininiam pjūklui reikalingas specialus kuras, kuris greitai genda ir jį rekomenduojama išnaudoti daugiausiai per du mėnesius. Vėliau kuras praranda oktaninį skaičių ir pjūklas dėl to gali nebeužsivesti. Tad retai savoms reikmėms naudojantys pjūklą išloštų pasirinkę akumuliatorinį įrankį“, – tikina „Husqvarna“ atstovas.

Retai naudojant grandininį pjūklą darbo su juo įgūdžiai nebūna labai geri, todėl darbuotis su benzininiu pjūklu tampa pavojingiau – jis sunkesnis už akumuliatorinius, skleidžia didesnes vibracijas. Be to, akumuliatorinį įrankį, kuris veikia tyliai ir neišmeta į aplinką jokių teršalų, galima naudoti ir patalpose, jei prireikia atlikti kokius nors medžio darbus.

Klaida Nr. 3: darbas su atšipusia grandine

Net ir pats galingiausias pjūklas nedirbs efektyviai, jei bus neprižiūrima jo grandinė. Darbas su atšipusiomis grandinėmis – dar viena, anot G. Momgaudžio, dažna klaida. Grandinės atšipimą lemia pjūklo naudojimo intensyvumas, medienos rūšis ir jos švarumas – pjaunant nešvarią ar kietą medieną, grandinė gali atšipti jau ir po pirmos darbo valandos. Taip pat kuo pjūklas silpnesnis, tuo greičiau atšimpa jo grandinė.

Atpažinti, ar grandinė dar aštri, ar jau atšipusi, padės pjuvenos. „Jei jos labai smulkios, kaip dulkės, reiškia, kad grandinė atšipus. Pjaunant su aštria grandine pjuvenos būna stambesnės, tarsi maži medžio gabaliukai. Kitas geros grandinės požymis – pjūklas turi pjauti tarsi savaime, sklandžiam pjovimui užtikrinti užtenka jo paties svorio. Jei tenka pjūklą užsigulti ar jėga stumdyti pirmyn atgal, verta patikrinti grandinės aštrumą ir ją pagaląsti“, – pataria pašnekovas.

Kartais koją pakiša ir netinkamo tepalo naudojimas grandinei sutepti. Kiekvieno įrankio naudojimo instrukcijoje būna pateikta informacija, koks tepalas tinkamas, ir jos ignoruoti nereikėtų. Skiriasi tepalų klampumas, tad parinkus netinkamą tepalas nesuteps grandinės ir ji labai greitai atšips.

Pjūklo grandinė, net ir reguliariai galandama, netarnauja amžinai, o ženklas, kad metas ją keisti, yra mažesnė nei 4 mm ilgiausia pjovimo dantelio dalis arba įtrūkimai grandinėje.

Klaida Nr. 4: netinkama apranga ir nenaudojamos saugumo priemonės

Ypatingai skaudžiomis G. Momgaudis vadina klaidas, kurios nutinka atsainiai žiūrint į pjovimo grandininiu pjūklu procesą. „Dirbant su šiuo įrankiu, būtina vilkėti specialią aprangą ir naudoti kitas saugumo priemones. Pavyzdžiui, malkų pjovimas be apsauginių kelnių yra tolygus bandymui pereiti ežerą plonu ledu. Ne vienas atvejis yra aprašytas ir viešojoje erdvėje, kai žmonės tokiu būdu nusipjauna pirštus ar pasidaro mirtinas žaizdas.

Grandininio pjūklo įpjovimas – tai ne virtuviniu peiliu padaryta žaizda. Pjūklo žaizdos sudėtingos, plėštinės, gilios, susižalojus sukeliamas gausus kraujavimas. Deja, apie savo saugumą žmonės paprastai pagalvoja tik patys atsidūrę pavojingose situacijose arba jau susižeidę“, – sako ekspertas.

Dirbant su grandininiu pjūklu, būtina dėvėti apsaugines kelnes, kurių daugiasluoksnis audinys apsaugo nuo įpjovimo, avėti tinkamus batus, stabiliai laikančius kojas, naudoti apsauginius akinius, kurie apsaugos nuo medžių atplaišų ar pjuvenų patekimo į akis. Būtinos ir storos darbui skirtos pirštinės, apsaugančios nuo sužeidimų rankas. Pjaunant medžius ar genint jų šakas privalomi šalmai.

Klaida Nr. 5: neteisinga darbo su pjūklu technika

Dar viena dažna klaida, anot G. Momgaudžio, yra neteisinga darbo su pjūklu technika – bandymas genėti šakas įsilipus į medį ar atsistojus ant atremtų kopėčių. „Žmonės įsivaizduoja, kad jie puikiai valdo pjūklą, tačiau pamirštama atatranka, kuomet pjūklas tarsi atšoka nuo pjaunamos medienos. Jei tokiu momentu stovima nestabiliai arba pjūklas laikomas ištiestomis rankomis toli nuo kūno, jis gali pataikyti į galvą, petį ir stipriai sužeisti.

Dirbant grandininį pjūklą reikia tvirtai laikyti abejomis rankomis, stovėti ant abiejų kojų jas kiek pražergus. Negalima grandininio pjūklo kelti aukščiau pečių juostos. Norint pasiekti aukščiau esančias medžio šakas, kopėčios – taip pat ne itin gera išeitis, nes jos gali pakrypti, o stovint ant jų neįmanoma tinkamai valdyti pjūklo“, – tikina jis.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2021-07-28 12:37:14

Ekspertė pataria, kokį maistą turėtume valgyti, kad padidintume savo ištvermę

Užsiimant fizine veikla – sveikas ir subalansuotas maistas yra būtinas, norint pasiekti gerų rezultatų. Su mityba derinamas sportas suteiks daugiau energijos ir ištvermės, padės sumažinti nuovargį ir pagerins pasiekimus.
       2021-07-28 10:56:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 337

Atlikus 12693 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 337. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-07-28 10:17:17

Kaip vystosi smegenys: trumpai apie vaiko raidą ir jos skatinimą

Vos tik gimusį kūdikį pasaulis pasitinka spalvų, garsų, skonių ir judesių įvairove – jis ją jaučia, tačiau kiekvienu iš šių jutimų jam dar reikės išmokti naudotis pačiam.
       2021-07-28 06:22:20

Pandemija išryškino specialistų trūkumą – kaip įmanoma to išvengti?

Pandemijos metu medicinos produktų tiekimas strigo ne tik dėl viešųjų pirkimų, tiekėjų pajėgumų, ar dėl koronaviruso pandemijos pakitusių tiekimo grandinių. Daugeliu atvejų nebuvo įvertinti poreikiai, pokyčiai, nesuplanuoti ir nesuprojektuoti scenarijai, nes daugeliui net nekilo mintis, kad šiuos veiksmus atlikti būtina.
       2021-07-27 11:13:38

Trys patiekalai iš kiaulienos mentės: išbandykite burnoje tirpstančius receptus

Kiauliena – viena populiarausių mėsos rūšių. Vasarą iš kiaulienos gaminami šašlykai, kepsniai ir įvairiausi troškiniai. Gintaras Bačkovas, prekybos tinklo „Iki“ mėsos ekspertas, sako, kad šią mėsą paruošite itin skaniai, jei atkreipsite dėmesį, kam geriausiai tinkamos skirtingos jos dalys.
       2021-07-27 09:42:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 211

Atlikus 13426 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 211. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-07-27 08:34:57

NVSC specialistai: „Šiuo metu negali būti ignoruojami net menkiausi simptomai

„Galvojau, jog peršalau dėl netinkamai pasirinkto kondicionieriaus automobilyje režimo ar skersvėjo namuose, kai gelbėjausi nuo vasaros kaitros, todėl tirtis dėl koronavirusinės infekcijos neskubėjau“.
       2021-07-27 08:05:30

Kardiologė atskleidė, kodėl virpa širdis ir kas svarbu pajutus simptomus

Aukštas kraujospūdis gali lemti prieširdžių virpėjimo atsiradimą – širdies ritmo sutrikimą, kuris bendroje populiacijoje nustatomas maždaug 3 proc. vyresnių nei 20 metų žmonių, rodo naujausi moksliniai tyrimai.
       2021-07-26 15:23:35

Išsigelbėjimas keliaujantiems: 5 programėlės, kurias būtina turėti prieš kelionę

Atlaisvinus karantiną ir atvėrus sienas su užsienio šalimis, vis daugiau lietuvių ryžtasi keliauti tiek svetur, tiek Lietuvoje. Šiemet birželį skrydžių srautas buvo perpus didesnis ne praėjusiais metais tuo pat metu, rodo Lietuvos oro uosto duomenys.
       2021-07-26 14:42:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 96

Atlikus 4253 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 96. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-07-26 12:53:41

5 traškių marinuotų agurkėlių paslaptys ir korėjiečių pamėgtas receptas

Vasarai įpusėjus vis dažniau pradedame galvoti apie konservuotų daržovių atsargas. Šiuo metu, kai yra pats agurkų derėjimo pikas, puikus laikas užsiimti agurkų konservavimu.
       2021-07-26 12:15:14

Ieškant gamtinių dujų vagystės – rastas sandėlis vogtų daiktų

Atliekant pranešimo apie galimą dujų vagystę tyrimą, bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) Verslo atsparumo skyriaus darbuotojas Andrejus Pavlovas kartu su kolegomis iš apskaitų valdymo komandos ne tik nustatė stambų dujų vagystės faktą, kurio preliminari žala gali siekti apie 11 tūkst. eurų, bet ir kitas, galimai nusikalstamos, veiklos apraiškas.
       2021-07-25 11:47:30

Ką galima pasiimti iš viešbučio kambario ir kaip neišgąsdinti kaimyno lėktuve

Atostogų metu mes norime atsipalaiduoti, nevaržyti savęs, pamiršti taisykles. Tačiau ir keliaujant nedera užmiršti gero elgesio principų – jie gali padėti lengviau gauti tai, ko norite.
       2021-07-25 10:42:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 189

Atlikus 7127 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 189. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-07-25 09:28:14

Vargina kiekvieną vasarą užklumpanti alergija? Technologijos gali pagelbėti

Vasara ne vienam žmogui asocijuojasi ne tik su malonumais, bet ir su alergija, kurią atneša užterštas oras, žiedadulkės ar net saulė.
       2021-07-24 12:32:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 231

Atlikus 13030 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 231. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-07-23 13:24:27

Apgaulingos sukčių svetainės – kaip ant delno, tačiau jų niekas neblokuoja

Lietuvoje veikianti dirbtinio intelekto taikyme ir kibernetiniame saugume besispecializuojanti informacinių technologijų įmonė UAB „Acrux cyber service“, bendradarbiaudama su kibernetinio saugumo analitiku Dariumi Povilaičiu, atliko tyrimą.
       2021-07-16 13:38:17

Finansiniai sukčiai užsirovė: pabandė apgauti banko valdybos narį

Pastaruoju metu itin suaktyvėję telefoniniai sukčiai atakuoja Lietuvos gyventojus, tačiau ir jiems pasitaiko blogų dienų: „specialistė“ paskambino „Luminor“ banko technologijų tarnybos vadovui Iljai Sovetovui, kuris pokalbį panaudojo informacijai apie sukčių metodus gauti.
       2021-07-16 12:32:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 82

Atlikus 7995 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 82. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-07-16 11:52:54

Darbdavių vilionės: kaip į organizaciją pritraukti stiprius darbuotojus?

Daugelio darbuotojų svajonė – pasiekti tokį profesinį lygį, kad darbdaviai eitų dėl jų iš proto. Tačiau net ir esant itin geidžiamu darbuotoju rinkoje, ar nuolat linksniuojamu perspektyviu IT specialistu, neretai tenka pasukti galvą, kuri gi įmonė užtikrins lūkesčius ar asmenines vertybes atitinkančią aplinką bei padės pakelti karjerą į dar aukštesnį lygį.
       2021-07-16 10:40:26

Karščio pavojus augintiniams: kaip automobilyje turėtų keliauti keturkojai

Karštomis vasaros dienomis Lietuvos keliuose vis dažniau galima pamatyti kartu su šeimininkais automobiliu keliaujančius ir jų augintinius.
       2021-07-15 19:19:35

Karantinas ir nuotolinis darbas išryškino naujas tendencijas IT darbo rinkoje

Hibridinį darbo modelį, kuomet dalį darbo savaitės darbuotojai dirba biure, dalį nuotoliniu būdu, taiko vis daugiau įmonių visame pasaulyje.
       2021-07-15 16:11:27

Keičiant automobilių taršos mokestį, pradedama transporto transformacija

Ateinančius penkerius metus viešojo transporto ir mikromobilumo infrastruktūros proveržiui pasiekti valstybė investuos 750 mln. eurų iš ES fondų, o 2023-2030 m. laikotarpiu savivaldybėse autobusų ir dviračių judumui plėtoti dar apie 1 mlrd. eurų sukaups Darnaus judumo fondas.
       2021-07-15 16:07:22

Ekspertai pataria: kaip suporuoti „Apple“ įrenginius su „Android“ išmaniuoju

Visi technologijų gigantės „Apple“ įrenginiai kuriami taip, kad sklandžiai ir patogiai veiktų tarpusavyje. Tačiau, ką daryti, jei turite tik vieną ar kelis šio gamintojo įrenginius ir norite juos naudoti kartu su „Android“ išmaniuoju?
       2021-07-15 16:03:22

Paskelbus mirčių statistiką – kardiologų įspėjimai

Išankstiniais Higienos instituto duomenimis, praėjusiais metais mirė 43 547 žmonės – 5 tūkst. daugiau nei užpernai. Nors COVID-19 liga figūruoja tarp keturių pagrindinių mirties priežasčių, kraujotakos sistemos ligos vis dar pirmauja.
       2021-07-15 12:32:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 102

Atlikus 8602 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 102. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-07-14 13:53:46

Piknikas gamtoje: kas vilioja vabzdžius ir kaip jų išvengti?

Piknikas gamtoje šiltuoju metų laiku vilioja ne tik žmones, bet ir saldžiamėgius vabzdžius, tokius kaip bitės, širšės ar skruzdėlės.
       2021-07-14 12:32:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 80

Atlikus 8847 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 80. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-07-13 19:30:27

3 „Bluetooth“ galimybės: perkels failus ir per nuotolį leis valdyti kompiuterį

Bevieliu ryšiu „Bluetooth“ bendraujantys įrenginiai jau nieko nebestebina – šiandien šią technologiją palaiko visi kompiuteriai, telefonai ir daugybė kitų išmaniųjų prietaisų.
       2021-07-13 11:32:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 86

Atlikus 9814 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 86. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.