Naujienos

Nuotolinis mokymas – stresas, grįžimas į mokyklą – irgi stresas. Kaip suvaldyti?

2021-03-23 06:44:56

Švietimo ir mokslo ministerijai pakvietus pradinukus grįžti į mokyklas, kilo įvairių diskusijų ir nerimo. Beveik metus mokęsi nuotoliniu būdu, mažieji gali susidurti su grįžimo į koletyvą stresu.

Visų pirma todėl, kad grįžimas bus kiek kitoks nei įprasta rugsėjo pirmoji: tėvai negalės mažųjų palydėti į klases, reikės atlikti testą.

Apie vaikų stresą ir kaip padėti mažiesiems su juo susidoroti, kalbamės su Tarptautinės Amerikos mokyklos Vilniuje (AISV) psichologe Ulde Sirtautaite.

„Turbūt kiekvienas esame jautę nerimą keisdami darbą, prisijungdami prie naujo kolektyvo. Ėjimas į naują mokyklą, naują klasę ar sugrįžimas į mokyklą po ilgos pertraukos vaikams, kaip ir mums suaugusiems, kelia nerimą, ar tikrai viskas gerai klostysis, ar pavyks prisitaikyti“, - sako U. Sirtautaitė.

Psichologės teigimu, mes, suaugusieji, jau turime patirties, kaip su stresu tvarkytis - žinome, kad jei pasikalbi apie sunkumus, užsiimi mėgstama veikla, kruopščiai suplanuoji ir pasiruoši, streso gali būti mažiau. Suaugusieji turi iki tol įgytų patirčių, kad jie buvo sėkmingi, iššūkius įveikė, ir šias patirtis jie sau primena, kad nebūtų tiek paveikti naujos situacijos. Vaikai šias patirtis dar kaupia, tad nesėkmės jiems gali reikšti jų pačių nevykėliškumą, nors toli gražu taip nėra.

Kaip atpažinti vaikų stresą?

Nors vieno būdo, kaip atpažinti stresą, nėra, artimas žmogus – mama, tėtis, mokytojas, globėjas – tikrai pastebės, kad kažkas yra kitaip – vaikas nusiminęs, neigiamai apie save kalba, arba kaip tik, daugiau pyksta, veliasi į ginčus.

Daugiausia tai priklauso nuo charakterio ypatumų. Tiek maži vaikai, tiek paaugliai gali ir pykti, ir liūdėti. Paaugliai lengviau gali išreikšti maištą, protestą, tačiau taip pat gali save nuvertinti.

„Geriausia, ką gali daryti suaugusieji – nepriimti asmeniškai ir nesakyti vaikui, kad nėra ko taip jaustis, nėra čia ko liūdėti. Ką reikėtų daryti – paklausti, išklausyti, įsigilinti. Matant, kad vaikui sunki diena, o jis tai išreiškia pykčiu, paklausti: „Matau, kad šiandien tau sunki diena, nes įprastai taip nepyksti, kas nutiko?“, – pataria psichologė.

Svarbiausia – kantrybė

Mažesni vaikai apie savo problemas noriau kalbasi su suaugusiais, todėl lengviau sužinoti, ką jie išgyvena. O su paaugliais gali prireikti kantrybės – pavyzdžiui, pradžioje tik pasakyti, kad matome, jog jiems sunki diena, ir jei jie norės pasidalinti, esame pasiruošę juos išklausyti.

Jeigu vaikas ar paauglys jau pradeda dalintis problemomis, svarbu nenuvertinti jų jausmų, nesiginčyti su jų patyrimu, nesakyti „tai ko tu čia pergyveni“ ar „tai pats kaltas, kad taip išėjo“. Taip tik parodysime, kad nesame labai geri partneriai rūpesčių sprendimui ir jie ieškos ko nors kito pasikalbėjimui arba laikys sunkumus savyje.

„Priėmę vaiko jausmus, pripažinę, kad tikrai galima taip jaustis susidūrus su jų iššūkiu, ir pakvietę kartu paieškoti, kaip galima situaciją spręsti, stiprinsime ryšį ir dažniau būsime įleidžiami į vaikų asmeninį gyvenimą“, – pataria AISV psichologė.

Laikas nedarant nieko – itin svarbus

Šiuolaikiniame pasaulyje esame pamiršę, kaip gera kartais tiesiog nieko nedaryti. Visą laiką stengiamės užpildyti darbais, būreliais, užsiėmimais ir galų gale vien ir nuo to galime pervargti. Tiesa, dabar, pandemijos akivaizdoje, esame priversti ieškoti naujų būdų būti, ir šiuo aspektu tai gali būti naudinga patirtis.

„Atsimenu, klausiau vienos Zen budistų vienuolės, koks jos patarimas būtų šiuolaikiniam žmogui, ir ji sakė, jog reikėtų stengtis viską, ką darai, daryti 100 procentų. Jei plauname indus, tai 100 procentų plauname indus, negalvojame apie darbus, rūpesčius, planus. Tik tada įsižeminame, susitinkame su savo jausmais, pojūčiais, kurie iškyla dabartyje. Iš to kyla jausmas, kad gyvename visaavertį gyvenimą“, – sako U. Sirtautaitė.

Psichologė priduria, kad vaikai tą moka geriau nei suaugusieji, todėl galime iš jų mokytis įsijautimo žaidžiant, maudantis jūroje, kepant keksiukus ir kitose situacijose.

Judėjimas

Per karantiną vienas pagrindinių būdų vaikams susitikti su draugais, jų „išėjimas į kiemą” buvo kompiuteriniai žaidimai. Jie įtraukia, todėl nesunku pamiršti nerimą keliančius dalykus. Visgi jei tai tampa pagrindiniu ar gal net vieninteliu susitvarkymo su neigiamomis emocijomis būdu, gali vystytis priklausomybė - vaikas ar paauglys gali nustoti matyti prasmę visose veiklose, nesusijusiose su kompiuteriniais žaidimais.

Reikėtų padėti tokiems vaikams rasti ir kitokių laiko leidimo būdų, kitokių dalykų, kurie padėtų jiems išgyventi teigiamas emocijas. Jei matyti, kad sunku tai padaryti vieniems, tėvai visuomet gali kreiptis į vaikų psichologą ir pasitarti, ką reikėtų daryti.

Vis dėlto šiuo metu, kai daugelio darbas, mokslai, būreliai vyksta prie kompiuterio, ir vaikai, ir suaugusieji mažiau juda, todėl svarbu rasti laiko fizinei veiklai.

„Esant fizinės veiklos stokai, galime jausti, kad turime mažai energijos, ir tada atsiduriame užburtame rate – jaučiamės per pavargę daryti ką nors aktyvaus, nors energijos įgytume būtent iš aktyvumo. Aktyvios veiklos lauke ir judrūs žaidimai viduje dabar labai į naudą“, – vardija psichologė.

Visą dieną kartu, tačiau meilės baterijos – tuščios

Karantinas į šeimas atnešė ir dar vieną paradoksalią situaciją: atrodo, visą dieną esame kartu, tačiau jaučiamės vieniši.

U. Sirtautaitei ši situacija pažįstama: vaikams, ypač mažesniems, laikas kartu su tėvais labai reikšmingas – gaudami dėmesio jie jaučiasi svarbūs ir mylimi. Laiką su tėvais galima įsivaizduoti kaip vaikų baterijos įkrovimą – kai ji pilna, vaikai noriai ir drąsiai eina ir tyrinėja pasaulį, o jei tuščia, jie linkę geriau pabūti šalia tėvų, nes pasaulis gali atrodyti nejauki vieta.

Deja, tai, kad buvote tame pačiame bute, kiekvienas prie savo kompiuterio ar kartu darėte mokyklos užduotis, nėra šios baterijos pildymas.

„Mokytis, kaip leisti laiką su savimi, vaikams naudinga, jie išmoksta, kaip linksminti save patiems. Tačiau mokytis, kaip tą daryti, jie gali iš tėvų pavyzdžio. Pavyzdžiui, jei vienas tėvų su vaiku kartas nuo karto kepa kokį skanumyną, vaikas gali užsinorėti ir savarankiškai ką nors iškepti. Arba jei tėvai su vaikais daro kvėpavimo pratimus vakarais, galima paskatinti vaikus jais užsiimti visada, kai norisi atsipalaiduoti“, – vardija AISV psichologė.

Jei trūksta idėjų, paklauskite vaikų

Kas yra tos veiklos su vaiku, kurios padėtų dorotis su stresu ir būtų smagios visai šeimai? Siūlome keletą pačių vaikų idėjų, kurias Tarptautinės Amerikos mokyklos Vilniuje (AISV) mokiniai užrašė specialioje, savo sukurtoje laimės knygoje „Happiness book“.

- Žiūrėti filmą ir žaisti su šeima (Capucine, 4 klasė);
- Išgerti puodelį kakavos dviese su mama, kai visi broliai ir sesės dar miega (Matvey, 5 klasė);
- Ragauti močiutės maistą (Piotr, 5 klasė);
- Pasivaikščioti su šeima (Linda, 5 klasė);
- Turėti laisvo laiko ir veikti ką tik noriu (Class, 5 klasė);
- Matyti šeimos narių šypsenas (Alesia, 5 klasė);
- Pabusti šeštadienio rytą (Gretė, 6 klasė).

„Jeigu pavyktų kartu su vaikais veikti veiklų, kuriose vaikams ir veiklai skirtume visą savo dėmesį, tai padėtų tiek tėvams, tiek vaikams atsiriboti nuo rūpesčių ir stresą keliančių dalykų, ir abiems pusėms pailsėjus namie būtų tikrai daugiau atsipalaidavimo ir mažiau streso“, – reziumuoja AISV psichologė.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Psichologija: kitos panašios naujienos
       2021-03-22 10:11:01

Trys ženklai, rodantys, kad naršymas internete tampa problema

COVID-19 pandemija aiškiai parodė skaitmeninių technologijų naudą ir svarbą, o kartu atskleidė ir tai, kad toli gražu ne visi žmonės moka jomis naudotis nekenkdami sau.
       2021-03-19 07:04:47

Dažna tėvų ir vaikų barnių priežastis – technologijos: ekspertai siūlo susitarti

Dėl išmaniųjų technologijų naudojimo kylantys konfliktai yra viena dažniausių tėvų ir vaikų nesutarimų priežasčių. Maždaug 6 iš 10 suaugusiųjų dėl to konfliktuoja su vaikais dažniau nei kartą per savaitę, rodo Skaitmeninės etikos centro duomenys.
       2020-03-20 07:42:39

Psichologė pataria, kaip prasmingai išnaudoti laiką

Dėl susiklosčiusių aplinkybių, prasidėjusio karantino, keičiasi dienotvarkė ir darbų planavimas ne tik darbuotojams, bet taip pat moksleiviams ir studentams. Viena vertus, būtų galima pasidžiaugti dėl daugiau atsiradusio laisvo laiko.
Daugiau naujų naujienų
       2021-10-16 11:15:23

Paminėkite Saldžiausią dieną metuose: receptai kiekvienam smaližiui

Spalio 16 d. minima kaip Saldžiausia diena metuose. Ji kaskart minima trečiąjį spalio šeštadienį. Šią dieną įprasta dovanoti nedideles saldžias dovanas draugams bei artimiesiems.
       2021-10-16 09:51:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 2700

Atlikus 25260 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 2700. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-10-15 14:59:05

Artėjančios maisto dienos proga: 3 nesudėtingi ir žaismingi receptai iš moliūgų

Koks jūsų mėgstamiausias užsiėmimas rudenį? Vieni dievina pasivaikščiojimus auksiniais miškų takais, skaitymą pasislėpus po šilta antklode, kiti – gaminimą ir eksperimentavimą virtuvėje, o rudens metu ir moliūgų skaptavimą, kurių šiuo metų laiku tikrai netrūksta.
       2021-10-15 14:20:48

Kupiškio paveldas. Tapatumo paieškos ir paveldotvarkos rūpesčiai

Šiaurės rytų Lietuvoje esantis Kupiškis pasižymi istorijos ir paveldo turtingumu. Tai malūnų, dvarų ir kulinarinio paveldo, žydų istorijas pasakojantis Lietuvos kampelis, kuris dar ieško tikrojo savo identiteto.
       2021-10-15 14:12:26

Pasaulinę maisto dieną: ekspertės patarimai, kaip kovoti su maisto švaistymu

Pasaulyje iššvaistoma kone ketvirtadalis maisto, bet lygiai taip pat daugybė žmonių negauna visaverčių maisto produktų. Spalio 16-ąją minima Pasaulinė maisto diena. Vis dėlto ne tik šią dieną turėtume pagalvoti apie maisto įvairovę, sąmoningą vartojimą ir jo nešvaistymą.
       2021-10-15 13:28:29

Aplinkos ministerija papildomai nukreipia 4,5 mln. eurų katilams pakeisti

Aplinkos ministerija papildomai ketina skirti 4,5 mln. eurų gyventojams, pateikusiems paraiškas gauti kompensacijas už šilumos siurblius arba biokuro katilus.
       2021-10-15 10:54:47

Kada keisti padangas: svarbu žvelgti ne tik į kalendorių, bet ir pro langą

Medžių šakoms vis labiau plinkant, o termometro stulpeliui nukrentant iki vis žemesnių padalų, turėtų sukrusti ir vairuotojai – artėja vasarinių padangų keitimo metas.
       2021-10-15 10:36:39

Atvėsus orams išbandykite sočią japonišką sriubą – rameną

Atvėsus orams norisi šilto ir sotaus maisto, tad sriuba – vienas geriausių pasirinkimų pietums. Nors sriubų įvairovė milžiniška, bene labiausiai išsiskiria kvapnios Azijos šalių virtuvės sriubos.
       2021-10-15 10:28:12

Pirmasis žiemos šauklys jau atkeliavo iš Ispanijos

Kilę iš Kinijos, išplitę po kitus rytinės Azijos regionus ir galiausiai sėkmingai Ispanijoje šaknis įleidę persimonai yra tie vaisiai, kuris jau ne pirmus metus artėjant šalčiams pradeda varžytis su mandarinais.
       2021-10-15 10:16:05

Ne tik užkandis: kaip patiekalų gamyboje panaudoti riešutus

Nors riešutai dažniausiai valgomi kaip užkandis, daugybėje pasaulio valstybių šie skanėstai yra naudojami ir kaip įvairiausių patiekalų – salotų, sriubų ar užtepėlių – ingredientai.
       2021-10-15 09:51:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 2736

Atlikus 26564 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 2736. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-10-15 07:48:18

Iš vandens gelmių: jūros gėrybes verta įtraukti į sveikos mitybos racioną?

Jūros gėrybės – vieni sveikiausių produktų, kuriuos mums siūlo gamta. Anot „Rimi“ sveikatai palankios mitybos konsultantės, gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, jūros gėrybės, kaip ir žuvis, yra lengviau virškinamos, jų sudėtyje gausu baltymų, žmogaus organizmui reikalingų mineralinių medžiagų bei vitaminų.
       2021-10-15 07:00:56

Gero miego gidas. Ką daryti, jog nebereiktų skaičiuoti avių?

Jei jūsų galvoje dažnai sukasi klausimas: „kodėl negaliu užmigti?”, tikėtina, kad priežastis yra arba tai, ką darote, arba tai, ko nedarote. Laimei, yra nemažai veiksmų, kurių galite imtis šiai problemai spręsti.
       2021-10-15 06:48:02

Estų sukurtas nosies purškalas su antikūnais prieš koronavirusą – jau Lietuvoje

Estijos mokslininkų ir verslo sukurtas nosies purškalas su antikūnais prieš koronavirusą pradedamas pardavinėti ir Lietuvoje, BENU vaistinėse.
       2021-10-15 06:24:33

Daugelis valstybinių institucijų sėdi tarsi ant tiksinčios bombos

Nors neseniai ESET atliktame tyrime nustatyta, kad Lietuva yra antroji šalis Europoje pagal saugumą internete, tačiau Lietuvos kibernetinio saugumo ekspertai tikina, kad nereikia šia informacija pernelyg džiaugtis.
       2021-10-15 06:21:32

Kuris vitaminas geriausiai padeda įveikti rudeninį liūdesį?

Trumpėjančios dienos, vis labiau apniukęs oras ir spaudžiantis šaltukas – tai tik kelios priežastys, kurios atrodo kaltos dėl suprastėjusio nuotaikos ir išaugusio noro nieko neveikti.
       2021-10-14 11:44:31

Krevečių valgymo etiketas: kaip jas išlukštenti, kokiais įrankiais valgyti?

Krevetės – labai universali jūros gėrybė. Patiekalus su krevetėmis gaminti nesudėtinga, vis dėlto kelias pagrindines taisykles, kaip tinkamai jas valgyti ar išlukštenti prieš gaminant, žinoti reikėtų.
       2021-10-14 10:51:00

REKORDAS. Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 2959

Atlikus 24856 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 2959. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-10-13 17:20:47

Vilniuje bus siaurinamas Konstitucijos prospektas

Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius šiandien informavo, kad „Grinda“ nufrezuos asfaltą, paruoš dirvą, kad po dviejų savaičių čia būtų pasodinta per 100 krūmelių ir per 70 medžių.
       2021-10-13 14:38:53

Protrūkių kreivei dar pakilus, epidemiologai primena auksinę taisyklę

Praėjusios savaitės pabaigoje, kaip rodo Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) epidemiologinių tyrimų metu surinkti duomenys, fiksuota trečdaliu daugiau aktyvių koronavirusinės infekcijos (COVID-19 ligos) protrūkių nei paskutiniąją rugsėjo savaitę.
       2021-10-13 14:36:39

Susitarta dėl žvejybos kvotų Baltijos jūroje 2022 metais

Žemės ūkio ir žuvininkystės ministrų taryboje susitarta dėl žvejybos galimybių Baltijos jūroje 2022 metais. "Lietuvai tenkančios bendros pelaginių žuvų - strimelių, šprotų – žvejybos galimybės bus didesnė nei praėjusiais metais – tai užtikrins sektoriaus veiklos tęstinumą.
       2021-10-13 14:27:00

Atnaujinamos rekomendacijos maldos namams

Užsikrėtimų COVID-19 liga atvejų skaičiui didėjant, esant nepakankamam imunizuotų (pasiskiepijusių ir persirgusių) gyventojų skaičiui ir dėl to susidarius nepalankiai epidemiologinei situacijai šalyje, Sveikatos apsaugos ministerija atnaujina rekomendacijas maldos namams.
       2021-10-13 14:24:35

Atnaujintos rekomendacijos asmeninėms šventėms

Atsižvelgdama į nepalankią epidemiologinę situaciją šalyje, Sveikatos apsaugos ministerija atnaujino rekomendacijas gyventojams dėl COVID-19 ligos prevencinių priemonių organizuojant asmenines šventes.
       2021-10-13 14:20:46

Pajutę peršalimo simptomus likime namie

Per gripo sezoną, kurio metu stebimas sergamumo gripu ir kitomis ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (toliau – ŪVKTI) pakilimas, sulaukiama pranešimų, kad vaikai ugdymo procese dalyvauja turėdami ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų požymių.
       2021-10-13 14:08:35

Įstatymų pakeitimai, sušvelninsiantys energijos kainų kilimą gyventojams

Vyriausybė šiandien pritarė Gamtinių dujų, Elektros energetikos, Energijos išteklių rinkos ir Šilumos ūkio įstatymų pakeitimams, kuriais siekiama sušvelninti elektros, dujų ir šilumos kainų kilimą buitiniams vartotojams.
       2021-10-13 12:08:03

Tarptautinė IT kompanija pasirinko unikalų būdą ateiti į Lietuvą

Šią savaitę, nuo ketvirtadienio iki šeštadienio, Vilniuje, Neries upėje, veiks unikalus fontanas, kurį rankų mostais valdyti galės ir praeiviai. Prie Mindaugo tilto atsirasiantis 60 metrų ilgio fontanas – aktyvacija Lietuvai, kurią savo atėjimą į šalį pažymi IT kompanija „Accenture“.
       2021-10-13 10:49:26

Grožio specialistė apie 10 dažnų gudrybių vengiant raukšlių. Tiesa ar mitas?

Amžinos jaunystės receptą atrasti norėtų daugelis. Nepaisant mokslo ir medicinos progreso vis dar dažnai vadovaujamasi iš kartos į kartą perduodamomis namuose atrastomis gudrybėmis. Ar jos tikrai veikia?
       2021-10-13 10:32:35

Rugsėjį elektra Lietuvoje brango 41 proc.

Rugsėjo mėnesį ir toliau buvo stebima elektros energijos kainų kilimo tendencija – vidutinė kaina visose Baltijos šalyse augo 41 proc. ir pasiekė iki šiol nematytus rekordus.
       2021-10-13 10:01:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 2493

Atlikus 25388 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 2493. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-10-13 08:09:10

4 paplitę kibernetinio sukčiavimo būdai – įsidėmėkite ir neapsigaukite

Kibernetinių duomenų pasisavinimas pasaulyje atsirado beveik prieš trisdešimt metų ir per šį laiką tobulėjo bei keitėsi. Mantas Užupis, „Tele2“ IT saugumo ekspertas, pristato keturias labiausiai paplitusias kibernetines apgaules ir būdus, kaip jas atpažinti.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.