Naujienos

Donatas Zaveckas: Registrų centras, Muitinė – kas toliau?

2021-03-25 13:52:43

Kai vasarą „plaukė“ Registrų centro sistemos, šalies technologijų bendruomenė ne tik aklai kritikavo supelijusį viešąjį sektorių, bet pateikė ne vieną racionalų pasiūlymą.

Deja, Registrų centro atveju duomenys iš vieno „sandėliuko“ buvo perkelti į kitą, esantį buvusio Vilniaus Pedagogų universiteto patalpose. Užkabinta graži iškaba „Naujas duomenų centras“. Nei juoktis, nei verkt.

Akivaizdu, kad tokius pokyčius suplanavo ne technologijų profesionalai, o valstybinių įstaigų koridoriais mindžikuojantys „profesionalai“, retai investuojantys į savo kompetenciją, naujausių praktikų įsisavinimą ir bendrą supratimą, kokios technologijų tendencijos šiuo metu vyrauja ir kaip keičiasi infrastruktūros valdymo paradigma.

Ir visiškai priešingai - per šalį nusiritus duomenų vagysčių bangai, verslas masiškai susirūpino saugumo sprendimais, daro viską, kad užkardytų galimas spragas, kad nebūtų net grėsmių regimybės.

Registrų centro atvejis buvo gera proga kitoms valstybinėms įstaigoms užsiduoti vienintelį klausimą: „Kokios grėsmės gali kilti mūsų valdomai IT infrastruktūrai? Ir kaip mes jas valdome?“. Tačiau valstybiniame sektoriuje galioja kažkokie kiti, protu nesuvokiami standartai ir nurašyti to tik ydingai viešųjų pirkimų sistemai nebegalima.

Liaudies išmintis byloja – bėda po vieną nevaikšto. Prieš pora dienų nusprogo Muitinės informacinės sistemos. Ir ne šiaip nusprogo. Trečia para nepavyksta jų atgaivinti. Prie sienų – kilometrinės vilkikų eilės, kabinose įstrigę vairuotojai, sutrikę prekių srautai. Kur dar realūs ekologiniai nuostoliai – varikliai įjungti, nes lauke vėsoka.

Lietuvos muitinės išplatintame pranešime teigiama, kad gedimas įvyko dėl Serverio technologinio ir moralinio nusidėvėjimo sukeltos techninės infrastruktūros problemos. Įdomu, kas morališkai nusidėvėjo pirmiau – serveris ar žmogiškieji resursai?

Jei taip sproginėtų verslo sistemos, verslas tiesiog bankrutuotų. Ką daryti, kad mūsų valstybės technologijų infrastruktūros valdymo praktikos pasivytų versle seniai galiojančias?

- Valstybės įmonių vadovai turi turėti bent minimalų supratimą, kas sudaro jų technologijų infrastruktūrą, gebėti suburti tinkamą specialistų komandą arba tiesiog laiku užduoti prevencinius klausimus.

- Įstaigos technologijų vadovas (CTO, CIO, ar kaip bepavadintume) turi būti parenkamas pasitelkus profesionalus ir numatant biudžete tokių specialistų rinkos kainą atitinkančią eilutę. Nes joks profesionalas neis dirbti į valstybinį sektorių už atlyginimą, kurį rinkoje užsidirba per savaitę.
Kitas dalykas, kad per žemas atlyginimas už kompetenciją, kurios kaina rinkoje skiriasi kelis kartus, atveria korupcijos piktžaizdes, nes „kažkaip reikia užsidirbti tai, ko nesumoka darbdavys“.

- Technologijų vadovas turi būti tiesiogiai pavaldus įstaigos vadovui, o ne hierarchiškai nugrūstas į žmogiškųjų resursų grandinės galą, kažkur šalia ūkvedžių ir valytojų. Jam turi būti suteikti aiškūs įgaliojimai priimti sprendimus ir galimybės prisiimti tiesioginę atsakomybę. Dažnai viešojo sektoriaus problemos glūdi net ne skurdžiuose finansuose, o būtent priimant sprendimus. Įtakos tam turi ir vidinė kultūra, saugumo tarnybų baimė (o kodėl jų reikėtų bijoti, jei viskas gerai), bendrai, baimė priimti sprendimą. Valstybei nereik bailių. Reik lyderių.

- Mažiausios kainos kriterijus – tai nuolatinis valstybės apvaginėjimas. Nes valstybė nuolat ir nuolat nusiperka ne tai, ko jai reikia, o tai, kas formaliai kainuoja mažiausiai. IT paslaugų atveju šis kriterijus yra totalus žudikas. Jei aš dirbčiau valstybės tarnyboje, patarimo, kaip subalansuoti viešąjį interesą ir galimas korupcines grėsmes, kreipčiausi į buvusią Viešųjų pirkimų tarnybos vadovę Dianą Vilytę, kuri kaip tik šiuo metu kuruoja tam tikras sritis Registrų centre ir į specifiką jau turėtų būti įsigilinusi.

- Planuojant IT biudžetus kasdienės infrastruktūros priežiūros išlaidos turi būti atskirtos nuo projektinių lėšų. Privalo atsirasti eilutė mokymams, pereita prie kitokių apmokėjimo modelių. Kadangi technologijų specialistų kainos auga, norint į viešąjį sektorių prisitraukti profesionalus, reikia numatyti normalius biudžetus žmogiškiesiems resursams. Kitu atveju iš šitos peklos niekada neišbrisime.

- Lietuva pasaulio technologijų žemėlapiuose šviečia vis ryškiau, bet viešieji konkursai kažkodėl vyksta lietuvių kalba. Nenorime prisikviesti tarptautinių tiekėjų, kurie jau dabar čia turi veikiančias atstovybes? Aš leisčiau ir jiems įgyvendinti projektus, pademonstruoti gerąsias IT projektų įgyvendinimo praktikas.

- Valstybės įmonės drąsiau turėtų rinktis išorinius paslaugų tiekėjus: ar tai būtų komunikacijos, marketingo paslaugos, ar IT infrastruktūros valdymas. Labai svarbu, kad prekės ir paslaugos būtų perkamos iš kelių tiekėjų. Nes dabar yra ne vienas atvejis, kai 80% IT biudžeto nukreipta vienam tiekėjui ar prekės ženklui. Man čia dvokia korupcija.

- Informacinės visuomenės plėtros komitetas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės, kad jau toks yra, turi atrasti savo aiškią misiją iš naujo, kuruoti didžiausius valstybinius projektus. Nes kai vežimą traukia gulbė, lydeka ir vėžys į skirtingas puses, vežimas kieka savo vietoje.

Teksto autorius Donatas Zaveckas yra technologijų profesionalas ir bendrovės „BTT Cloud“ vadovas.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Kompiuterija: kitos panašios naujienos
       2021-10-13 08:09:10

4 paplitę kibernetinio sukčiavimo būdai – įsidėmėkite ir neapsigaukite

Kibernetinių duomenų pasisavinimas pasaulyje atsirado beveik prieš trisdešimt metų ir per šį laiką tobulėjo bei keitėsi. Mantas Užupis, „Tele2“ IT saugumo ekspertas, pristato keturias labiausiai paplitusias kibernetines apgaules ir būdus, kaip jas atpažinti.
       2021-09-24 13:31:18

„Windows 11“ jau čia pat: kaip ją gauti ir ko verta laukti?

Naujoji „Microsoft“ operacinė sistema „Windows 11“ bus išleista jau spalio 5 dieną – nuo tada ją galės įsidiegti pirmieji žmonės, turintys šiai operacinei sistemai pritaikytus ir su ja suderinamus įrenginius, o vėliau atnaujinimas bus siūlomas vis platesniam ratui vartotojų.
       2021-09-11 10:31:53

Kibernetinių nusikaltimų daugėja – įmonių sauga nekinta?

Pandemijos nulemtos nuotolinio darbo tendencijos iškėlė naujus kibernetinio saugumo iššūkius – per metus kibernetinių incidentų skaičius išaugo 25 proc.
       2021-09-09 18:10:36

Naujoji „macOS Monterey“ OS: patogiausios ir įdomiausios funkcijos

Birželio pradžioje, per tradicinį „Apple“ WWDC renginį buvo pristatyta naujausia asmeniniams „Mac“ kompiuteriams skirta operacinė sistema „macOS Monterey“.
Daugiau naujų naujienų
       2021-10-16 11:15:23

Paminėkite Saldžiausią dieną metuose: receptai kiekvienam smaližiui

Spalio 16 d. minima kaip Saldžiausia diena metuose. Ji kaskart minima trečiąjį spalio šeštadienį. Šią dieną įprasta dovanoti nedideles saldžias dovanas draugams bei artimiesiems.
       2021-10-16 09:51:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 2700

Atlikus 25260 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 2700. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-10-15 14:59:05

Artėjančios maisto dienos proga: 3 nesudėtingi ir žaismingi receptai iš moliūgų

Koks jūsų mėgstamiausias užsiėmimas rudenį? Vieni dievina pasivaikščiojimus auksiniais miškų takais, skaitymą pasislėpus po šilta antklode, kiti – gaminimą ir eksperimentavimą virtuvėje, o rudens metu ir moliūgų skaptavimą, kurių šiuo metų laiku tikrai netrūksta.
       2021-10-15 14:20:48

Kupiškio paveldas. Tapatumo paieškos ir paveldotvarkos rūpesčiai

Šiaurės rytų Lietuvoje esantis Kupiškis pasižymi istorijos ir paveldo turtingumu. Tai malūnų, dvarų ir kulinarinio paveldo, žydų istorijas pasakojantis Lietuvos kampelis, kuris dar ieško tikrojo savo identiteto.
       2021-10-15 14:12:26

Pasaulinę maisto dieną: ekspertės patarimai, kaip kovoti su maisto švaistymu

Pasaulyje iššvaistoma kone ketvirtadalis maisto, bet lygiai taip pat daugybė žmonių negauna visaverčių maisto produktų. Spalio 16-ąją minima Pasaulinė maisto diena. Vis dėlto ne tik šią dieną turėtume pagalvoti apie maisto įvairovę, sąmoningą vartojimą ir jo nešvaistymą.
       2021-10-15 13:28:29

Aplinkos ministerija papildomai nukreipia 4,5 mln. eurų katilams pakeisti

Aplinkos ministerija papildomai ketina skirti 4,5 mln. eurų gyventojams, pateikusiems paraiškas gauti kompensacijas už šilumos siurblius arba biokuro katilus.
       2021-10-15 10:54:47

Kada keisti padangas: svarbu žvelgti ne tik į kalendorių, bet ir pro langą

Medžių šakoms vis labiau plinkant, o termometro stulpeliui nukrentant iki vis žemesnių padalų, turėtų sukrusti ir vairuotojai – artėja vasarinių padangų keitimo metas.
       2021-10-15 10:36:39

Atvėsus orams išbandykite sočią japonišką sriubą – rameną

Atvėsus orams norisi šilto ir sotaus maisto, tad sriuba – vienas geriausių pasirinkimų pietums. Nors sriubų įvairovė milžiniška, bene labiausiai išsiskiria kvapnios Azijos šalių virtuvės sriubos.
       2021-10-15 10:28:12

Pirmasis žiemos šauklys jau atkeliavo iš Ispanijos

Kilę iš Kinijos, išplitę po kitus rytinės Azijos regionus ir galiausiai sėkmingai Ispanijoje šaknis įleidę persimonai yra tie vaisiai, kuris jau ne pirmus metus artėjant šalčiams pradeda varžytis su mandarinais.
       2021-10-15 10:16:05

Ne tik užkandis: kaip patiekalų gamyboje panaudoti riešutus

Nors riešutai dažniausiai valgomi kaip užkandis, daugybėje pasaulio valstybių šie skanėstai yra naudojami ir kaip įvairiausių patiekalų – salotų, sriubų ar užtepėlių – ingredientai.
       2021-10-15 09:51:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 2736

Atlikus 26564 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 2736. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-10-15 07:48:18

Iš vandens gelmių: jūros gėrybes verta įtraukti į sveikos mitybos racioną?

Jūros gėrybės – vieni sveikiausių produktų, kuriuos mums siūlo gamta. Anot „Rimi“ sveikatai palankios mitybos konsultantės, gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, jūros gėrybės, kaip ir žuvis, yra lengviau virškinamos, jų sudėtyje gausu baltymų, žmogaus organizmui reikalingų mineralinių medžiagų bei vitaminų.
       2021-10-15 07:00:56

Gero miego gidas. Ką daryti, jog nebereiktų skaičiuoti avių?

Jei jūsų galvoje dažnai sukasi klausimas: „kodėl negaliu užmigti?”, tikėtina, kad priežastis yra arba tai, ką darote, arba tai, ko nedarote. Laimei, yra nemažai veiksmų, kurių galite imtis šiai problemai spręsti.
       2021-10-15 06:48:02

Estų sukurtas nosies purškalas su antikūnais prieš koronavirusą – jau Lietuvoje

Estijos mokslininkų ir verslo sukurtas nosies purškalas su antikūnais prieš koronavirusą pradedamas pardavinėti ir Lietuvoje, BENU vaistinėse.
       2021-10-15 06:24:33

Daugelis valstybinių institucijų sėdi tarsi ant tiksinčios bombos

Nors neseniai ESET atliktame tyrime nustatyta, kad Lietuva yra antroji šalis Europoje pagal saugumą internete, tačiau Lietuvos kibernetinio saugumo ekspertai tikina, kad nereikia šia informacija pernelyg džiaugtis.
       2021-10-15 06:21:32

Kuris vitaminas geriausiai padeda įveikti rudeninį liūdesį?

Trumpėjančios dienos, vis labiau apniukęs oras ir spaudžiantis šaltukas – tai tik kelios priežastys, kurios atrodo kaltos dėl suprastėjusio nuotaikos ir išaugusio noro nieko neveikti.
       2021-10-14 11:44:31

Krevečių valgymo etiketas: kaip jas išlukštenti, kokiais įrankiais valgyti?

Krevetės – labai universali jūros gėrybė. Patiekalus su krevetėmis gaminti nesudėtinga, vis dėlto kelias pagrindines taisykles, kaip tinkamai jas valgyti ar išlukštenti prieš gaminant, žinoti reikėtų.
       2021-10-14 10:51:00

REKORDAS. Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 2959

Atlikus 24856 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 2959. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-10-13 17:20:47

Vilniuje bus siaurinamas Konstitucijos prospektas

Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius šiandien informavo, kad „Grinda“ nufrezuos asfaltą, paruoš dirvą, kad po dviejų savaičių čia būtų pasodinta per 100 krūmelių ir per 70 medžių.
       2021-10-13 14:38:53

Protrūkių kreivei dar pakilus, epidemiologai primena auksinę taisyklę

Praėjusios savaitės pabaigoje, kaip rodo Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) epidemiologinių tyrimų metu surinkti duomenys, fiksuota trečdaliu daugiau aktyvių koronavirusinės infekcijos (COVID-19 ligos) protrūkių nei paskutiniąją rugsėjo savaitę.
       2021-10-13 14:36:39

Susitarta dėl žvejybos kvotų Baltijos jūroje 2022 metais

Žemės ūkio ir žuvininkystės ministrų taryboje susitarta dėl žvejybos galimybių Baltijos jūroje 2022 metais. "Lietuvai tenkančios bendros pelaginių žuvų - strimelių, šprotų – žvejybos galimybės bus didesnė nei praėjusiais metais – tai užtikrins sektoriaus veiklos tęstinumą.
       2021-10-13 14:27:00

Atnaujinamos rekomendacijos maldos namams

Užsikrėtimų COVID-19 liga atvejų skaičiui didėjant, esant nepakankamam imunizuotų (pasiskiepijusių ir persirgusių) gyventojų skaičiui ir dėl to susidarius nepalankiai epidemiologinei situacijai šalyje, Sveikatos apsaugos ministerija atnaujina rekomendacijas maldos namams.
       2021-10-13 14:24:35

Atnaujintos rekomendacijos asmeninėms šventėms

Atsižvelgdama į nepalankią epidemiologinę situaciją šalyje, Sveikatos apsaugos ministerija atnaujino rekomendacijas gyventojams dėl COVID-19 ligos prevencinių priemonių organizuojant asmenines šventes.
       2021-10-13 14:20:46

Pajutę peršalimo simptomus likime namie

Per gripo sezoną, kurio metu stebimas sergamumo gripu ir kitomis ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (toliau – ŪVKTI) pakilimas, sulaukiama pranešimų, kad vaikai ugdymo procese dalyvauja turėdami ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų požymių.
       2021-10-13 14:08:35

Įstatymų pakeitimai, sušvelninsiantys energijos kainų kilimą gyventojams

Vyriausybė šiandien pritarė Gamtinių dujų, Elektros energetikos, Energijos išteklių rinkos ir Šilumos ūkio įstatymų pakeitimams, kuriais siekiama sušvelninti elektros, dujų ir šilumos kainų kilimą buitiniams vartotojams.
       2021-10-13 12:08:03

Tarptautinė IT kompanija pasirinko unikalų būdą ateiti į Lietuvą

Šią savaitę, nuo ketvirtadienio iki šeštadienio, Vilniuje, Neries upėje, veiks unikalus fontanas, kurį rankų mostais valdyti galės ir praeiviai. Prie Mindaugo tilto atsirasiantis 60 metrų ilgio fontanas – aktyvacija Lietuvai, kurią savo atėjimą į šalį pažymi IT kompanija „Accenture“.
       2021-10-13 10:49:26

Grožio specialistė apie 10 dažnų gudrybių vengiant raukšlių. Tiesa ar mitas?

Amžinos jaunystės receptą atrasti norėtų daugelis. Nepaisant mokslo ir medicinos progreso vis dar dažnai vadovaujamasi iš kartos į kartą perduodamomis namuose atrastomis gudrybėmis. Ar jos tikrai veikia?
       2021-10-13 10:32:35

Rugsėjį elektra Lietuvoje brango 41 proc.

Rugsėjo mėnesį ir toliau buvo stebima elektros energijos kainų kilimo tendencija – vidutinė kaina visose Baltijos šalyse augo 41 proc. ir pasiekė iki šiol nematytus rekordus.
       2021-10-13 10:01:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai - 2493

Atlikus 25388 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 2493. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-10-13 08:09:10

4 paplitę kibernetinio sukčiavimo būdai – įsidėmėkite ir neapsigaukite

Kibernetinių duomenų pasisavinimas pasaulyje atsirado beveik prieš trisdešimt metų ir per šį laiką tobulėjo bei keitėsi. Mantas Užupis, „Tele2“ IT saugumo ekspertas, pristato keturias labiausiai paplitusias kibernetines apgaules ir būdus, kaip jas atpažinti.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.