Naujienos

Donatas Zaveckas: Registrų centras, Muitinė – kas toliau?

2021-03-25 13:52:43

Kai vasarą „plaukė“ Registrų centro sistemos, šalies technologijų bendruomenė ne tik aklai kritikavo supelijusį viešąjį sektorių, bet pateikė ne vieną racionalų pasiūlymą.

Deja, Registrų centro atveju duomenys iš vieno „sandėliuko“ buvo perkelti į kitą, esantį buvusio Vilniaus Pedagogų universiteto patalpose. Užkabinta graži iškaba „Naujas duomenų centras“. Nei juoktis, nei verkt.

Akivaizdu, kad tokius pokyčius suplanavo ne technologijų profesionalai, o valstybinių įstaigų koridoriais mindžikuojantys „profesionalai“, retai investuojantys į savo kompetenciją, naujausių praktikų įsisavinimą ir bendrą supratimą, kokios technologijų tendencijos šiuo metu vyrauja ir kaip keičiasi infrastruktūros valdymo paradigma.

Ir visiškai priešingai - per šalį nusiritus duomenų vagysčių bangai, verslas masiškai susirūpino saugumo sprendimais, daro viską, kad užkardytų galimas spragas, kad nebūtų net grėsmių regimybės.

Registrų centro atvejis buvo gera proga kitoms valstybinėms įstaigoms užsiduoti vienintelį klausimą: „Kokios grėsmės gali kilti mūsų valdomai IT infrastruktūrai? Ir kaip mes jas valdome?“. Tačiau valstybiniame sektoriuje galioja kažkokie kiti, protu nesuvokiami standartai ir nurašyti to tik ydingai viešųjų pirkimų sistemai nebegalima.

Liaudies išmintis byloja – bėda po vieną nevaikšto. Prieš pora dienų nusprogo Muitinės informacinės sistemos. Ir ne šiaip nusprogo. Trečia para nepavyksta jų atgaivinti. Prie sienų – kilometrinės vilkikų eilės, kabinose įstrigę vairuotojai, sutrikę prekių srautai. Kur dar realūs ekologiniai nuostoliai – varikliai įjungti, nes lauke vėsoka.

Lietuvos muitinės išplatintame pranešime teigiama, kad gedimas įvyko dėl Serverio technologinio ir moralinio nusidėvėjimo sukeltos techninės infrastruktūros problemos. Įdomu, kas morališkai nusidėvėjo pirmiau – serveris ar žmogiškieji resursai?

Jei taip sproginėtų verslo sistemos, verslas tiesiog bankrutuotų. Ką daryti, kad mūsų valstybės technologijų infrastruktūros valdymo praktikos pasivytų versle seniai galiojančias?

- Valstybės įmonių vadovai turi turėti bent minimalų supratimą, kas sudaro jų technologijų infrastruktūrą, gebėti suburti tinkamą specialistų komandą arba tiesiog laiku užduoti prevencinius klausimus.

- Įstaigos technologijų vadovas (CTO, CIO, ar kaip bepavadintume) turi būti parenkamas pasitelkus profesionalus ir numatant biudžete tokių specialistų rinkos kainą atitinkančią eilutę. Nes joks profesionalas neis dirbti į valstybinį sektorių už atlyginimą, kurį rinkoje užsidirba per savaitę.
Kitas dalykas, kad per žemas atlyginimas už kompetenciją, kurios kaina rinkoje skiriasi kelis kartus, atveria korupcijos piktžaizdes, nes „kažkaip reikia užsidirbti tai, ko nesumoka darbdavys“.

- Technologijų vadovas turi būti tiesiogiai pavaldus įstaigos vadovui, o ne hierarchiškai nugrūstas į žmogiškųjų resursų grandinės galą, kažkur šalia ūkvedžių ir valytojų. Jam turi būti suteikti aiškūs įgaliojimai priimti sprendimus ir galimybės prisiimti tiesioginę atsakomybę. Dažnai viešojo sektoriaus problemos glūdi net ne skurdžiuose finansuose, o būtent priimant sprendimus. Įtakos tam turi ir vidinė kultūra, saugumo tarnybų baimė (o kodėl jų reikėtų bijoti, jei viskas gerai), bendrai, baimė priimti sprendimą. Valstybei nereik bailių. Reik lyderių.

- Mažiausios kainos kriterijus – tai nuolatinis valstybės apvaginėjimas. Nes valstybė nuolat ir nuolat nusiperka ne tai, ko jai reikia, o tai, kas formaliai kainuoja mažiausiai. IT paslaugų atveju šis kriterijus yra totalus žudikas. Jei aš dirbčiau valstybės tarnyboje, patarimo, kaip subalansuoti viešąjį interesą ir galimas korupcines grėsmes, kreipčiausi į buvusią Viešųjų pirkimų tarnybos vadovę Dianą Vilytę, kuri kaip tik šiuo metu kuruoja tam tikras sritis Registrų centre ir į specifiką jau turėtų būti įsigilinusi.

- Planuojant IT biudžetus kasdienės infrastruktūros priežiūros išlaidos turi būti atskirtos nuo projektinių lėšų. Privalo atsirasti eilutė mokymams, pereita prie kitokių apmokėjimo modelių. Kadangi technologijų specialistų kainos auga, norint į viešąjį sektorių prisitraukti profesionalus, reikia numatyti normalius biudžetus žmogiškiesiems resursams. Kitu atveju iš šitos peklos niekada neišbrisime.

- Lietuva pasaulio technologijų žemėlapiuose šviečia vis ryškiau, bet viešieji konkursai kažkodėl vyksta lietuvių kalba. Nenorime prisikviesti tarptautinių tiekėjų, kurie jau dabar čia turi veikiančias atstovybes? Aš leisčiau ir jiems įgyvendinti projektus, pademonstruoti gerąsias IT projektų įgyvendinimo praktikas.

- Valstybės įmonės drąsiau turėtų rinktis išorinius paslaugų tiekėjus: ar tai būtų komunikacijos, marketingo paslaugos, ar IT infrastruktūros valdymas. Labai svarbu, kad prekės ir paslaugos būtų perkamos iš kelių tiekėjų. Nes dabar yra ne vienas atvejis, kai 80% IT biudžeto nukreipta vienam tiekėjui ar prekės ženklui. Man čia dvokia korupcija.

- Informacinės visuomenės plėtros komitetas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės, kad jau toks yra, turi atrasti savo aiškią misiją iš naujo, kuruoti didžiausius valstybinius projektus. Nes kai vežimą traukia gulbė, lydeka ir vėžys į skirtingas puses, vežimas kieka savo vietoje.

Teksto autorius Donatas Zaveckas yra technologijų profesionalas ir bendrovės „BTT Cloud“ vadovas.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Kompiuterija: kitos panašios naujienos
       2021-02-26 08:24:05

Senos ir neprižiūrėtos sistemos – lengvas grobis programišiams

Beveik 800 000. Tiek įvairių sistemų ir paslaugų vartotojų duomenų buvo nutekinta vos per savaitę. Drįstu spėti, kad tai – tik ledkalnio viršūnė, ir apie pavogtus asmeninius duomenis išgirsime dar ne kartą.
       2021-02-24 09:41:20

5 kriterijai, kurie padės išsirinkti naują nešiojamąjį kompiuterį

Darbams ir mokslams persikėlus į namus, išaugo nešiojamųjų kompiuterių poreikis. „Tele2“ pardavimų duomenys rodo, kad praėjusiais metais jų buvo parduota 60 proc. daugiau nei 2019 m.
       2021-02-19 09:14:58

Ar pasirūpinote vakcina savo kompiuteriui ar išmaniajam?

Virusai atakuoja ne tik žmones, bet ir mūsų kasdien naudojamus įrenginius. Žinoma, tie kenkėjai kitokie, skaitmeniniai, nors tarp simptomų panašumų rasti galima – užkrėsti įrenginiai tampa lėti, tingūs, pasikeičia jų elgsena.
Daugiau naujų naujienų
       2021-04-15 09:51:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1168

Atlikus 17363 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1168. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-15 08:29:05

Simptomas, kurį aštrina stresas: kas yra tinitas ir kaip su juo kovoti?

Jei be jokio išorinio stimulo ausyse ar galvoje girdite tam tikros formos ūžesį, tuomet priklausote maždaug 20 proc. planetos žmonių, kurie bent kartą gyvenime susiduria su bene dažniausiu klausos sistemos sutrikimu – paslaptinguoju tinitu.
       2021-04-15 08:23:39

Skaitmenizacija: kaip tai realizuoti?

Dar prieš prasidedant pandemijai Europos Sąjunga (ES) išreiškė siekį tapti pasaulinės skaitmeninės ekonomikos pavyzdžiu ir dalį savo išteklių nukreipė į šio prioriteto įgyvendinimą.
       2021-04-15 07:38:36

Elektroninių sukčiavimų mastas Lietuvoje per pandemiją išaugo kartais

Finansinių sukčiavimų virtualioje erdvėje daroma žala per metus padidėjo kartais: Lietuvos bankų asociacijos (LBA) duomenimis, vien pirmąjį šių metų ketvirtį elektroniniai sukčiai iš Lietuvos gyventojų išviliojo 2,9 mln. eurų,
       2021-04-14 14:30:44

Lengvai parauginti agurkai – pavasariško pietų stalo pažiba

Organizmą vitaminais papildyti siekiantys pirkėjai iš parduotuvių lentynų jau kurį laiką renkasi šviežius ridikėlius, morkas, kopūstus, salotas ar agurkus.
       2021-04-14 14:17:38

Vyriausybei pristatytas Galimybių pasas, atversiantis daugiau uždarytų veiklų

Šiandien Vyriausybei pristatyta Ekonomikos ir inovacijų ministerijos parengta galimybių paso koncepcija. Šis pasas leis greičiau atlaisvinti daugelį verslų ir sugražinti dalį žmonių į veiklas, kurios dėl karantino suvaržymų iš esmės yra paralyžiuotos.
       2021-04-14 11:46:00

Trečios koronaviruso COVID-19 bangos naujas REKORDAS: 1311

Atlikus 19681 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1311. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-14 11:28:10

Už 1000 eurų kompensaciją bus galima įsigyti elektrinį motorolerį, motociklą

Sunaikinusieji savo taršų automobilį vietoje jo, be mažataršio automobilio, galės įsigyti ir elektrinį motociklą arba elektrinį motorolerį.
       2021-04-14 11:22:18

Pasiruoškite – siuntos iš ne ES valstybių brangs ir iki jūsų keliaus ilgiau

Kiekvieną dieną Lietuvoje registruojama po kelias dešimtis tūkstančių mažaverčių siuntų iš ne Europos Sąjungos (ES) valstybių. Nuo liepos 1 d. visi Bendrijos gyventojai gaunantys tokias siuntas susidurs su pokyčiais, kurie nebus malonūs ─ reikės ne tik daugiau pinigų, bet ir daugiau kantrybės.
       2021-04-14 11:16:48

Kaip vartoti antibiotikus, kad šie mums padėtų, o ne kenktų?

Antibiotikai – vaistai, o ne panacėja nuo visų ligų. Kartais tuo klaidingai įtikėję žmonės antibiotikais griebiasi gydyti virusines ligas, taip sau darydami didelę žalą.
       2021-04-14 11:05:42

Ar mokame taupyti? 5 patarimai pradedantiesiems

Mintyse savo pinigus pradedame leisti jų dar nė negavę. Juk išleisti daug smagiau negu taupyti – galima iš karto džiaugtis nusipirktu daiktu, o taupomi pinigai bus išleidžiami tik vėliau ir einamuoju momentu jokio džiaugsmo neteiks.
       2021-04-14 10:58:23

VDU rektorius J. Augutis: svarbu prisitaikyti ir nebijoti mokytis čia ir dabar

„Mane dažnai stebina Lietuvoje girdimos kalbos, kad žmonių su aukštuoju išsilavinimu šalyje turėtų būti mažiau. Esą vieną išsilavinusį, aukštąjį išsilavinimą turintį asmenį darbo rinkoje turėtų atitikti bent aštuoni darbininkai.
       2021-04-14 10:42:40

Startuolių verslas ir rinkodara: ką daryti, kad idėja neužstrigtų stalčiuje?

Pažinti tikslinę auditoriją, pasirinkti tinkamus kanalus jai pasiekti ir sulauktą dėmesį paversti pardavimais – viena svarbiausių startuolių ir apskritai bet kokio sėkmingo verslo užduočių.
       2021-04-13 15:32:36

Epidemiologai: pastarąsias savaites didžiausią susirūpinimą kelia darželiai

Šalies ugdymo įstaigose praėjusios savaitės pabaigoje fiksuoti 87 aktyvūs koronavirusinės infekcijos (COVID-19 ligos) protrūkiai, kai savaitę prieš tai – pusantro karto mažiau, t. y. 49.
       2021-04-13 11:54:49

Jautiena – sportininkų pamėgta, itin paprastai paruošiama mėsa

Bulių mėsa, buliena arba tiesiog jautiena – viena populiariausių mėsos rūšių, kurioje yra gausu įvairiausių vitaminų bei mineralų. Ši mėsa ypatingai pamėgta tarp sportininkų, mat ji pasižymi dideliu baltymų kiekiu.
       2021-04-13 10:01:22

Atostogos 2021: dauguma lietuvių ilsėsis Lietuvoje

Reklamos planavimo agentūros „Inspired UM“ tyrimas rodo, jog pasaulinis karantinas neišgąsdino Lietuvos gyventojų ir jie planuoja atostogas praleisti ne namuose, tačiau tolimų kelionių dažnas atsisakys - net 53 proc. teigė atostogoms pasirinksiantys Lietuvą.
       2021-04-13 09:58:14

Vaida Kurpienė: „Maisto išmestume mažiau, jei susitvarkytume šaldytuvą“

Ar dažnai tenka išmesti nesuvartotą ar su pasibaigusio galiojimo data maistą? Jungtinių Tautų maisto ir žemės ūkio organizacijos duomenimis, daugiau nei pusė maisto atliekų išsivysčiusiose Europos Sąjungos šalyse susidaro namų ūkiuose.
       2021-04-13 09:46:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1178

Atlikus 17382 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1178. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-13 09:10:13

Seimas pritarė siūlymui griežtinti atsakomybę už neeksploatuojamus automobilius

Seimas po svarstymo bendru sutarimu pritarė Administracinių nusižengimų kodekso pataisoms (projektas Nr. XIIIP-4532(2), kuriomis siekiama reglamentuoti ne tik neeksploatuojamų,
       2021-04-13 09:04:56

Naujoji Lietuvos raudonoji knyga – atmintinė kiekvienam gyventojui

Po 14 metų pertraukos išleista nauja Lietuvos raudonoji knygą. Kapitalinį Aplinkos ministerijos leidinį rengė beveik 50 mokslininkų ir gamtininkų daugiau kaip ketverius metus.
       2021-04-13 09:00:05

Statybas stabdo laiku nesuvaldytos rizikos ir nenumatytos atsakomybės

Laikinai stojančios įvairių objektų statybos mūsų šalyje yra tapusios ganėtinai įprastu reiškiniu. Lazdynų baseinas Vilniuje, Kauno centre stūksantis viešbutis-vaiduoklis, Nidos kultūros centras yra tik keletas to neišvengusių pastatų.
       2021-04-13 08:42:37

„Angliuko“ vartojimo ypatumai – gali prireikti ir 30 tablečių per dieną

Kilus virškinimo sutrikimams, ko gero, dažniausias preparatas, kurio griebiamasi – aktyvinta anglis, geriau žinoma „angliuko“ pavadinimu. „Eurovaistinės“ vaistininkai sako, kad vaistinėse dažnai teiraujamasi šio preparato.
       2021-04-13 08:34:28

Elektromobilių bumą prognozuoja jau po penkerių metų: kainos susilygins

Nepaisant globalios pandemijos, praėjusiais metais visame pasaulyje įsigytų naujų elektromobilių skaičius pasiekė rekordines aukštumas. Tai lėmė ne tik keliami vis griežtesni taršos reikalavimai automobilių gamintojams, bet ir didėjantis elektromobilių pasirinkimas ir gerėjanti jų įkrovimo infrastruktūra.
       2021-04-13 08:29:08

9 svarbiausi faktai apie mokesčių susigrąžinimą iš Didžiosios Britanijos

Didžioji Britanija iki šiol išlieka viena populiariausių lietuvių emigracijos krypčių. Tačiau ne visi ten dirbę tautiečiai pakankamai žino apie mokesčių susigrąžinimo galimybes. Ką kiekvienam, dirbančiam svetur, būtina žinoti apie mokestinių permokų atgavimą?
       2021-04-13 08:24:51

Kauno startuolių ekosistemą stiprins Silicio slėnyje sėkmės sulaukęs lietuvis

Vieno sėkmingiausio Lietuvos mobiliųjų aplikacijų startuolio „GetJar“ ir „Google“ milžinės autonominių automobilių kompanijoje „Waymo“ dirbęs ir susipažinęs su Silicio slėnio kūrėjais lietuvis padės vystyti verslą Kauno startuoliams.
       2021-04-13 07:31:09

„Linas Agro Group“ valdoma žemės ūkio bendrovė investuoja į melžimo robotus

Kėdainių rajono Labūnavos žemės ūkio bendrovėje užbaigtas svarbus modernizacijos etapas ir planuojamos naujos šimtatūkstantinės investicijos į fermų atnaujinimą bei pažangias technologijas, kurios užtikrins aukščiausius gyvūnų gerovės standartus.
       2021-04-13 07:10:36

Įtrauktiems į pensijų kaupimą – dar vienas raginimas apsispręsti

Į antros pakopos pensijų kaupimą šiemet įtraukti gyventojai netrukus sulauks registruotų laiškų. Gyventojai, kurie iki šiol nepriėmė sprendimo dėl dalyvavimo pensijų kaupime turi galimybę pasirinkti iki birželio pabaigos.
       2021-04-13 07:03:15

Konditerio patarimai: gudrybės, kurios pamėgtus desertus pavers sveikesniais

Atšilus orams vis dažniau susirūpiname ne tik savo sveikata, bet ir kūno linijomis, todėl prieš save apdovanojant įvairiausiais desertais dažniau susimąstome ar verta juos valgyti.
       2021-04-13 06:31:10

Braškes auginantis ūkininkas Manfredas Rudis džiaugiasi atradęs savo kelią

Joniškio rajone braškes auginantis Manfredas Rudis džiaugiasi atradęs savo kelią ir sako, kad savame ūkyje atidirbęs 12 valandų nejaučia nuovargio, o nuotaika visada pakili, nes daug padaryta. Smulkaus ūkio verlas plečiamas – praeitais metais ūkyje auginta 2,2 ha braškių, o šiais – 3,7 hektaro.
       2021-04-13 06:24:41

„Kad jūs matytumėte, kaip tas vyras pradėjo tą duonos kepaliuką bučiuoti..."

„Onkologijos institute dirbau daugiau kaip 40 metų, – pasakoja maltiečių savanorė Aldona Pupelienė. – Daug ten teko visko matyti – žmogiškų tragedijų, skausmo, netekčių...
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.