Naujienos

Donatas Zaveckas: Registrų centras, Muitinė – kas toliau?

2021-03-25 13:52:43

Kai vasarą „plaukė“ Registrų centro sistemos, šalies technologijų bendruomenė ne tik aklai kritikavo supelijusį viešąjį sektorių, bet pateikė ne vieną racionalų pasiūlymą.

Deja, Registrų centro atveju duomenys iš vieno „sandėliuko“ buvo perkelti į kitą, esantį buvusio Vilniaus Pedagogų universiteto patalpose. Užkabinta graži iškaba „Naujas duomenų centras“. Nei juoktis, nei verkt.

Akivaizdu, kad tokius pokyčius suplanavo ne technologijų profesionalai, o valstybinių įstaigų koridoriais mindžikuojantys „profesionalai“, retai investuojantys į savo kompetenciją, naujausių praktikų įsisavinimą ir bendrą supratimą, kokios technologijų tendencijos šiuo metu vyrauja ir kaip keičiasi infrastruktūros valdymo paradigma.

Ir visiškai priešingai - per šalį nusiritus duomenų vagysčių bangai, verslas masiškai susirūpino saugumo sprendimais, daro viską, kad užkardytų galimas spragas, kad nebūtų net grėsmių regimybės.

Registrų centro atvejis buvo gera proga kitoms valstybinėms įstaigoms užsiduoti vienintelį klausimą: „Kokios grėsmės gali kilti mūsų valdomai IT infrastruktūrai? Ir kaip mes jas valdome?“. Tačiau valstybiniame sektoriuje galioja kažkokie kiti, protu nesuvokiami standartai ir nurašyti to tik ydingai viešųjų pirkimų sistemai nebegalima.

Liaudies išmintis byloja – bėda po vieną nevaikšto. Prieš pora dienų nusprogo Muitinės informacinės sistemos. Ir ne šiaip nusprogo. Trečia para nepavyksta jų atgaivinti. Prie sienų – kilometrinės vilkikų eilės, kabinose įstrigę vairuotojai, sutrikę prekių srautai. Kur dar realūs ekologiniai nuostoliai – varikliai įjungti, nes lauke vėsoka.

Lietuvos muitinės išplatintame pranešime teigiama, kad gedimas įvyko dėl Serverio technologinio ir moralinio nusidėvėjimo sukeltos techninės infrastruktūros problemos. Įdomu, kas morališkai nusidėvėjo pirmiau – serveris ar žmogiškieji resursai?

Jei taip sproginėtų verslo sistemos, verslas tiesiog bankrutuotų. Ką daryti, kad mūsų valstybės technologijų infrastruktūros valdymo praktikos pasivytų versle seniai galiojančias?

- Valstybės įmonių vadovai turi turėti bent minimalų supratimą, kas sudaro jų technologijų infrastruktūrą, gebėti suburti tinkamą specialistų komandą arba tiesiog laiku užduoti prevencinius klausimus.

- Įstaigos technologijų vadovas (CTO, CIO, ar kaip bepavadintume) turi būti parenkamas pasitelkus profesionalus ir numatant biudžete tokių specialistų rinkos kainą atitinkančią eilutę. Nes joks profesionalas neis dirbti į valstybinį sektorių už atlyginimą, kurį rinkoje užsidirba per savaitę.
Kitas dalykas, kad per žemas atlyginimas už kompetenciją, kurios kaina rinkoje skiriasi kelis kartus, atveria korupcijos piktžaizdes, nes „kažkaip reikia užsidirbti tai, ko nesumoka darbdavys“.

- Technologijų vadovas turi būti tiesiogiai pavaldus įstaigos vadovui, o ne hierarchiškai nugrūstas į žmogiškųjų resursų grandinės galą, kažkur šalia ūkvedžių ir valytojų. Jam turi būti suteikti aiškūs įgaliojimai priimti sprendimus ir galimybės prisiimti tiesioginę atsakomybę. Dažnai viešojo sektoriaus problemos glūdi net ne skurdžiuose finansuose, o būtent priimant sprendimus. Įtakos tam turi ir vidinė kultūra, saugumo tarnybų baimė (o kodėl jų reikėtų bijoti, jei viskas gerai), bendrai, baimė priimti sprendimą. Valstybei nereik bailių. Reik lyderių.

- Mažiausios kainos kriterijus – tai nuolatinis valstybės apvaginėjimas. Nes valstybė nuolat ir nuolat nusiperka ne tai, ko jai reikia, o tai, kas formaliai kainuoja mažiausiai. IT paslaugų atveju šis kriterijus yra totalus žudikas. Jei aš dirbčiau valstybės tarnyboje, patarimo, kaip subalansuoti viešąjį interesą ir galimas korupcines grėsmes, kreipčiausi į buvusią Viešųjų pirkimų tarnybos vadovę Dianą Vilytę, kuri kaip tik šiuo metu kuruoja tam tikras sritis Registrų centre ir į specifiką jau turėtų būti įsigilinusi.

- Planuojant IT biudžetus kasdienės infrastruktūros priežiūros išlaidos turi būti atskirtos nuo projektinių lėšų. Privalo atsirasti eilutė mokymams, pereita prie kitokių apmokėjimo modelių. Kadangi technologijų specialistų kainos auga, norint į viešąjį sektorių prisitraukti profesionalus, reikia numatyti normalius biudžetus žmogiškiesiems resursams. Kitu atveju iš šitos peklos niekada neišbrisime.

- Lietuva pasaulio technologijų žemėlapiuose šviečia vis ryškiau, bet viešieji konkursai kažkodėl vyksta lietuvių kalba. Nenorime prisikviesti tarptautinių tiekėjų, kurie jau dabar čia turi veikiančias atstovybes? Aš leisčiau ir jiems įgyvendinti projektus, pademonstruoti gerąsias IT projektų įgyvendinimo praktikas.

- Valstybės įmonės drąsiau turėtų rinktis išorinius paslaugų tiekėjus: ar tai būtų komunikacijos, marketingo paslaugos, ar IT infrastruktūros valdymas. Labai svarbu, kad prekės ir paslaugos būtų perkamos iš kelių tiekėjų. Nes dabar yra ne vienas atvejis, kai 80% IT biudžeto nukreipta vienam tiekėjui ar prekės ženklui. Man čia dvokia korupcija.

- Informacinės visuomenės plėtros komitetas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės, kad jau toks yra, turi atrasti savo aiškią misiją iš naujo, kuruoti didžiausius valstybinius projektus. Nes kai vežimą traukia gulbė, lydeka ir vėžys į skirtingas puses, vežimas kieka savo vietoje.

Teksto autorius Donatas Zaveckas yra technologijų profesionalas ir bendrovės „BTT Cloud“ vadovas.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Kompiuterija: kitos panašios naujienos
       2021-07-01 07:42:45

Monitorius - pagrindinis dalykas, norint įsigyti kompiuterį

Svarbų vaidmenį mūsų gyvenimuose užima telefonas, kuriuo mes bendraujame su žmonėmis bei naršome internete, tačiau svarbu nepamiršti ir kito svarbaus įrenginio - kompiuterio, kuris ne tik, kad leidžia bendrauti bei naršyti internete, tačiau pagelbėja dirbant darbus ar tvarkant reikalus.
       2021-05-27 14:09:05

5 patarimai, kaip iš savo „Windows“ kompiuterio išpešti daugiau

Nešiojamasis kompiuteris – be konkurencijos pats svarbiausias mūsų darbo, o dažniausiai – ir pramogų įrankis. Labai svarbu prisiminti, kad į sklandų kompiuterio veikimą reikia šiek tiek investuoti. Visų pirma, savo laiko.
       2021-05-13 13:05:34

Saugūs namuose: 5 žingsniai, kaip išvengti kibernetinės atakos

Pasaulyje kas 30 sekundžių įvyksta kibernetinė ataka ir 95 proc. jų pasitaiko dėl neatsargaus žmogaus elgesio. Paspausta provokuojanti antraštė, užsilikę gamykliniai parametrai ar atidarytas nesaugus draugo laiškas – kviečiame programišių užsukti vidun!
Daugiau naujų naujienų
       2021-08-02 16:46:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 212

Atlikus 5788 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 212. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-08-01 22:06:07

Prezidentas ES lyderiams: kartu įveikime nelegalios migracijos iššūkį

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda kartu su ES Tarybai pirmininkaujančios Slovėnijos Ministru Pirmininku Janez Janša laišku kreipėsi į kitus ES lyderius, siekdami atkreipti jų dėmesį į prie ES/Lietuvos ir Baltarusijos sienos augančią įtampą ir kenkėjiškus Baltarusijos režimo veiksmus.
       2021-08-01 18:46:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 184

Atlikus 8116 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 184. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-07-31 11:50:10

Bakterijos: šiltuoju sezonu jos padės puoselėti sveikatą ir grožį

Šiandien žodis „bakterijos“ neretai kelia tik neigiamas asociacijas – siejame jas su ligomis, nusilpusiu imunitetu ir kitomis sveikatai žalingomis blogybėmis. Tačiau ne visos bakterijos yra žalingos – gerųjų bakterijų mūsų organizmams dažnai trūksta, ypač šiltuoju atostogų sezonu.
       2021-07-31 11:46:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 397

Atlikus 16198 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 397. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-07-30 14:35:35

Laiškai į „Gmail“ paštą? 3 patarimai, kaip atlaisvinti užsikimšusią paskyrą

Beveik kas ketvirtas Žemės gyventojas – daugiau nei 1,8 mlrd. vartotojų – naudojasi „Google“ paskyra, rodo tyrimų bendrovės „Statista“ duomenys.
       2021-07-30 13:56:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 346

Atlikus 12937 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 346. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-07-29 11:10:27

Daugiau nei pusė darbuotojų jaučiasi persidirbę – kaip jiems padėti?

Beveik pusė (41 proc.) darbuotojų galvoja apie didelius karjeros pokyčius per artimiausius metus, o kiek daugiau nei pusė jaučiasi persidirbę, rodo „Microsoft“ ataskaita „Work Trend Index“.
       2021-07-29 09:56:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 380

Atlikus 14162 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 380. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-07-28 12:37:14

Ekspertė pataria, kokį maistą turėtume valgyti, kad padidintume savo ištvermę

Užsiimant fizine veikla – sveikas ir subalansuotas maistas yra būtinas, norint pasiekti gerų rezultatų. Su mityba derinamas sportas suteiks daugiau energijos ir ištvermės, padės sumažinti nuovargį ir pagerins pasiekimus.
       2021-07-28 10:56:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 337

Atlikus 12693 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 337. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-07-28 10:17:17

Kaip vystosi smegenys: trumpai apie vaiko raidą ir jos skatinimą

Vos tik gimusį kūdikį pasaulis pasitinka spalvų, garsų, skonių ir judesių įvairove – jis ją jaučia, tačiau kiekvienu iš šių jutimų jam dar reikės išmokti naudotis pačiam.
       2021-07-28 06:22:20

Pandemija išryškino specialistų trūkumą – kaip įmanoma to išvengti?

Pandemijos metu medicinos produktų tiekimas strigo ne tik dėl viešųjų pirkimų, tiekėjų pajėgumų, ar dėl koronaviruso pandemijos pakitusių tiekimo grandinių. Daugeliu atvejų nebuvo įvertinti poreikiai, pokyčiai, nesuplanuoti ir nesuprojektuoti scenarijai, nes daugeliui net nekilo mintis, kad šiuos veiksmus atlikti būtina.
       2021-07-27 11:13:38

Trys patiekalai iš kiaulienos mentės: išbandykite burnoje tirpstančius receptus

Kiauliena – viena populiarausių mėsos rūšių. Vasarą iš kiaulienos gaminami šašlykai, kepsniai ir įvairiausi troškiniai. Gintaras Bačkovas, prekybos tinklo „Iki“ mėsos ekspertas, sako, kad šią mėsą paruošite itin skaniai, jei atkreipsite dėmesį, kam geriausiai tinkamos skirtingos jos dalys.
       2021-07-27 09:42:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 211

Atlikus 13426 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 211. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-07-27 08:34:57

NVSC specialistai: „Šiuo metu negali būti ignoruojami net menkiausi simptomai

„Galvojau, jog peršalau dėl netinkamai pasirinkto kondicionieriaus automobilyje režimo ar skersvėjo namuose, kai gelbėjausi nuo vasaros kaitros, todėl tirtis dėl koronavirusinės infekcijos neskubėjau“.
       2021-07-27 08:05:30

Kardiologė atskleidė, kodėl virpa širdis ir kas svarbu pajutus simptomus

Aukštas kraujospūdis gali lemti prieširdžių virpėjimo atsiradimą – širdies ritmo sutrikimą, kuris bendroje populiacijoje nustatomas maždaug 3 proc. vyresnių nei 20 metų žmonių, rodo naujausi moksliniai tyrimai.
       2021-07-26 15:23:35

Išsigelbėjimas keliaujantiems: 5 programėlės, kurias būtina turėti prieš kelionę

Atlaisvinus karantiną ir atvėrus sienas su užsienio šalimis, vis daugiau lietuvių ryžtasi keliauti tiek svetur, tiek Lietuvoje. Šiemet birželį skrydžių srautas buvo perpus didesnis ne praėjusiais metais tuo pat metu, rodo Lietuvos oro uosto duomenys.
       2021-07-26 14:42:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 96

Atlikus 4253 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 96. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-07-26 12:53:41

5 traškių marinuotų agurkėlių paslaptys ir korėjiečių pamėgtas receptas

Vasarai įpusėjus vis dažniau pradedame galvoti apie konservuotų daržovių atsargas. Šiuo metu, kai yra pats agurkų derėjimo pikas, puikus laikas užsiimti agurkų konservavimu.
       2021-07-26 12:15:14

Ieškant gamtinių dujų vagystės – rastas sandėlis vogtų daiktų

Atliekant pranešimo apie galimą dujų vagystę tyrimą, bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) Verslo atsparumo skyriaus darbuotojas Andrejus Pavlovas kartu su kolegomis iš apskaitų valdymo komandos ne tik nustatė stambų dujų vagystės faktą, kurio preliminari žala gali siekti apie 11 tūkst. eurų, bet ir kitas, galimai nusikalstamos, veiklos apraiškas.
       2021-07-25 11:47:30

Ką galima pasiimti iš viešbučio kambario ir kaip neišgąsdinti kaimyno lėktuve

Atostogų metu mes norime atsipalaiduoti, nevaržyti savęs, pamiršti taisykles. Tačiau ir keliaujant nedera užmiršti gero elgesio principų – jie gali padėti lengviau gauti tai, ko norite.
       2021-07-25 10:42:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 189

Atlikus 7127 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 189. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-07-25 09:28:14

Vargina kiekvieną vasarą užklumpanti alergija? Technologijos gali pagelbėti

Vasara ne vienam žmogui asocijuojasi ne tik su malonumais, bet ir su alergija, kurią atneša užterštas oras, žiedadulkės ar net saulė.
       2021-07-24 12:32:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 231

Atlikus 13030 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 231. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-07-23 13:24:27

Apgaulingos sukčių svetainės – kaip ant delno, tačiau jų niekas neblokuoja

Lietuvoje veikianti dirbtinio intelekto taikyme ir kibernetiniame saugume besispecializuojanti informacinių technologijų įmonė UAB „Acrux cyber service“, bendradarbiaudama su kibernetinio saugumo analitiku Dariumi Povilaičiu, atliko tyrimą.
       2021-07-16 13:38:17

Finansiniai sukčiai užsirovė: pabandė apgauti banko valdybos narį

Pastaruoju metu itin suaktyvėję telefoniniai sukčiai atakuoja Lietuvos gyventojus, tačiau ir jiems pasitaiko blogų dienų: „specialistė“ paskambino „Luminor“ banko technologijų tarnybos vadovui Iljai Sovetovui, kuris pokalbį panaudojo informacijai apie sukčių metodus gauti.
       2021-07-16 12:32:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 82

Atlikus 7995 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 82. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-07-16 11:52:54

Darbdavių vilionės: kaip į organizaciją pritraukti stiprius darbuotojus?

Daugelio darbuotojų svajonė – pasiekti tokį profesinį lygį, kad darbdaviai eitų dėl jų iš proto. Tačiau net ir esant itin geidžiamu darbuotoju rinkoje, ar nuolat linksniuojamu perspektyviu IT specialistu, neretai tenka pasukti galvą, kuri gi įmonė užtikrins lūkesčius ar asmenines vertybes atitinkančią aplinką bei padės pakelti karjerą į dar aukštesnį lygį.
       2021-07-16 10:40:26

Karščio pavojus augintiniams: kaip automobilyje turėtų keliauti keturkojai

Karštomis vasaros dienomis Lietuvos keliuose vis dažniau galima pamatyti kartu su šeimininkais automobiliu keliaujančius ir jų augintinius.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.