Naujienos

Pavojingos širdies ligos: kaip apsisaugoti, o susidūrus – pasveikti?

2021-04-01 09:02:48

Remiantis PSO duomenimis, širdies kraujagyslių ligos – viena pagrindinių mirties priežasčių šiandien. Nors jau daugiau nei metus gyvename koronaviruso pandemijoje, kuri mus privertė sunerimti ir kardinaliai pakeisti savo kasdienybę,

visgi ligos, kurios nusineša milijonus gyvybių kiekvienais metais – dažnai lieka nepastebėtos. Gydytoja kardiologė Taida Ivanauskienė sako, jog kraujagyslių ligas dažniausiai sukelia aterosklerozė, kuri daug metų gali progresuoti nepastebimai, todėl daugelis žmonių su šia liga akis į akį susiduria tik jai gerokai paūmėjus.

Kas lemia širdies kraujagyslių ligų vystymąsi? Kokie nežymūs simptomai gali išduoti apie progresuojančią ligą ir kokios priemonės gali būti taikomos, norint išvengti blogiausio scenarijaus?

„Nuo širdies kraujagyslių ligų Europoje kiekvienais metais miršta apie 4 mln. žmonių. Dažnai šios ligos – sunkiai pastebimos ankstyvoje stadijoje, o pažengusi liga pasireiškia infarktu ar insultu, kurie gali turėti didelę įtaką žmogaus tolimesniam gyvenimui ir sveikatai“, – sako Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ Kardiologijos centro gydytoja kardiologė T. Ivanauskienė.

Nepaisant to, gydytoja teigia, jog ligos išvengti dažnai įmanoma. Svarbu žinoti, kokie veiksniai gali paskatinti ligą progresuoti ir laiku imtis veiksmų. Tačiau net jeigu ligos išvengti nepavyko – tai dar ne nuosprendis. Šiuolaikinė medicina yra išties pažengusi ir gali padėti pristabdyti tolimesnį ligos vystymąsi ir išvengti sunkių pasekmių.

Pagrindiniai ligos sukėlėjai ir rizikos

Širdies ir kraujagyslių ligos vystosi tuomet, kai kraujagyslės pradeda kimštis. Jos sustandėja, praranda elastingumą, jų spindį siaurina aterosklerotinės plokštelės, kartais „užkalkėja“, tuomet kraujui tampa sunku pro jas pratekėti ir aprūpinti kūną bei gyvybę palaikančius organus reikiamomis medžiagomis. Taip didėja kraujo spaudimas, suprastėja kraujotaka, atsiranda didelių rizikų patirti insultą ar infarktą.

„Pagrindiniai kraujagyslių ligų sukėlėjai, kuriuos patys galime koreguoti – žalingi įpročiai, tokie kaip rūkymas ir dažnas bei nesaikingas alkoholio vartojimas. Taip pat – netinkami mitybos įpročiai, mažas fizinis aktyvumas, padidėjęs arterinis kraujo spaudimas, padidėjusi cholesterolio koncentracija kraujyje, nutukimas, cukrinis diabetas, psichinis bei socialinis stresas, paveldimumas.

Todėl siekiant išvengti ligų ar kovoti su jau esančiais simptomais – reikėtų įvertinti šiuos faktorius“, – sako T. Ivanauskienė.

Dar vienas svarbus veiksnys, kuris bėgant metams didina riziką susirgti – neatsakingumas ir simptomų ignoravimas. Dažnai žmonės nekreipia dėmesio į gydytojų nurodymus ar kūno siunčiamus signalus, todėl ilgainiui liga progresuoja ir pradeda kelti pavojų gyvybei.

Būtinoji prevencija

Pasaulio sveikatos organizacijos ekspertai apskaičiavo, jog metimas rūkyti gali daugiau negu dvigubai sumažinti sergamumą širdies ir kraujagyslių ligomis.

Taip pat daugelis tyrimų rodo, jog pakeitus mitybą ir atsisakius sočiųjų riebalų, perdirbto maisto produktų ir valgant daugiau šviežių daržovių bei ankštinių produktų – galima padėti organizmui apsaugoti kraujagysles.

Gyvybės draudimo bendrovės „SB draudimas“ vadovas Saulius Jokubaitis sako, jog dar viena iš galimų prevencijos priemonių – planavimas ir draudimas, kuris padeda gyventi be baimės dėl savo ateities.

„Širdies ir kraujagyslių ligos – daugelio vyresnio amžiaus žmonių problema. Tačiau tai nereiškia, jog turime nuolat gyventi su baime: „o kas jeigu?“. Prevencija – itin svarbus dalykas. Todėl dažnai reikia numatyti kelis žingsnius į priekį, jog net ir ištikus ligai galėtume būti tikri, jog gausime reikiamą pagalbą ir kartu liksime finansiškai stabilūs“, - sako S. Jokubaitis.

Pagrindiniai simptomai ir signalai, jog laikas tikrintis

Paprastai mūsų kūnas duoda mums tam tikrus ženklus, kurie padeda atpažinti, jog visgi kažkas yra ne taip. Tačiau dažnai šiuolaikinis skubantis žmogus, kūno siunčiamus ženklus ignoruoja ir praleidžia pro pirštus. Tačiau gydytoja sako, jog tam tikri simptomai, kurie pasikartoja dažnai ir sukelia diskomfortą – gali būti rimtas signalas pasitikrinti.

Pagrindiniai simptomai:

Spaudžiančio deginančio pobūdžio krūtinės skausmas provokuojamas fizinio ar emocinio krūvio.
Skausmas, plintantis kairėje ar dešinėje rankoje, petyje, po mentimi.
Banguojančio pobūdžio skausmas.

„Išsivysčius širdies kraujagyslių aterosklerozei, susiaurėja arba užsikemša širdies kraujagyslių spindis, todėl sumažėja arba nutrūksta kraujo pritekėjimas į širdies raumenį. Toks kraujo pratekėjimo sumažėjimas sukelia krūtinės skausmą (krūtinės anginą), dusulį arba kitus simptomus. Ūmus širdies vainikinės kraujagyslės užsikimšimas sukelia miokardo infarktą. Praeina nutraukus krūvį gana greitai. Kartais skausmas išplinta į kairę ar dešinę ranką, petį, po mentimi. Skausmas trumpalaikis, vidutiniškai iki pusės minutės. Jei apibūdintas skausmas užtrunka ilgiau nei 20 minučių, yra banguojančio pobūdžio (tai sustiprėja, tai palengvėja), tampa intensyvus, kartais nepakeliamas – reiktų įtarti ūminį miokardo infarktą ir nedelsiant kviesti medicinos pagalbą“, – perspėja gydytoja.

Kada būtina operacija?

Pradėti reguliariai tikrintis dėl galimų širdies ir kraujagyslių ligų vyrams rekomenduojama nuo 40 metų amžiaus, moterims nuo 50 metų ar pomenopauziniu periodu. Vidutinis širdies ir kraujagyslių ligų rizikos amžius yra 65 metai.

„Jei patikros metu kardiologas įtaria širdies kraujagyslių pažeidimą, pacientui siūloma atlikti vainikinių arterijų angiografiją (koronarografiją), kurios metu nustatoma, ar yra susiaurėjusios širdies kraujagyslės. Įvertinama, ar galima susiaurėjusiose vietose padidinti spindį atliekant perkutaninę koronarinę intervenciją. Jei to atlikti neįmanoma, nusprendžiama, koks kitas gydymo būdas yra optimaliausias pacientui: atvira chirurginė operacija suformuojant aortokoronarines jungtis (šuntavimas) ar tik medikamentinis gydymas“, – sako gydytoja.

Po operacijos, siekiant kuo ilgiau išsaugoti rezultatus ir gerą savijautą, gydytoja rekomenduoja laikytis šių taisyklių:

- Atsisakyti žalingų įpročių: rūkymo, nesaikingo alkoholio vartojimo.
- Didinti fizinį aktyvumą (bent 30 minučių kas dieną skirti aktyvesnei veiklai: pasivaikščiojimui, bėgiojimui, mankštai).
- Valgyti daugiau grūdinės kilmės produktų ir daržovių. Rekomenduojamos dienos normos: 200g daržovių, 200g vaisių, 30-45g skaidulų, 30g nesūdytų riešutų. Taip pat rekomenduojama 1-2 kartusper savaitę valgyti žuvies. Mažinti druskos suvartojimą <5g/dienai.
- Antsvorio kontrolė: palaikyti kūno masės indeksą < 25 kg/m2.
- Vengti psichinio, emocinio streso.
- Rekomenduojamas arterinis kraujospūdis < 140/90 mmHg
- Vengti produktų, kurie kelia cholesterolio kiekį: riebaus maisto, saldumynų.
- Gera glikemijos kontrolė sergantiems cukriniu diabetu.

Pasak S. Jokubaičio, „SB draudime“ išmokos už širdies ir kraujagyslių ligas yra ganėtinai dažnas reiškinys. „Vien dėl kritinės ligos – miokardo infarkto į mūsų bendrovę yra kreipęsis 51 klientas. Tačiau pastaruoju laikotarpiu pastebimi dar dažnesni pranešimai apie šią ligą – vien tik per pastaruosius penkis metus 18-ai klientų bendrovė išmokėjo draudimo išmokas dėl miokardo infarkto“.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Sveikata: kitos panašios naujienos
       2021-03-31 09:43:10

Šiuolaikinio gyvenimo būdo pasekmė – dažnėjančios endokrininės ligos

Kiekvienais metais pasaulyje daugėja sergančiųjų endokrininėmis ligomis. Tą atspindi ne tik Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) renkami statistiniai duomenys, bet ir pasaulinės rinkos tyrimas.
       2021-03-29 07:50:12

Vienas didžiausių širdies ligų rizikos veiksnių – padidėjęs cholesterolis

Širdies ir kraujagyslių ligos yra vieni dažniausių susirgimų, kamuojančių Lietuvos gyventojus. Gydytojų teigimu, neretai apie aterosklerozę ar infarktą galvojama, kad šios ligos atsiranda savaime.
       2021-03-24 10:00:26

Kodėl svarbu sekti širdies veiklos rodiklius: aktualu net ir jauniems žmonėms

Širdies ir kraujagyslių ligos yra vienos iš mirtingiausių ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Šeimos gydytojos Erikos Pavlovskajos teigimu, mirtingumas nuo šių ligų siekia net 50-60 procentų, o jų išsivystymas yra tiesiogiai susijęs su kraujospūdžio padidėjimu.
Daugiau naujų naujienų
       2021-04-15 09:51:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1168

Atlikus 17363 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1168. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-15 07:38:36

Elektroninių sukčiavimų mastas Lietuvoje per pandemiją išaugo kartais

Finansinių sukčiavimų virtualioje erdvėje daroma žala per metus padidėjo kartais: Lietuvos bankų asociacijos (LBA) duomenimis, vien pirmąjį šių metų ketvirtį elektroniniai sukčiai iš Lietuvos gyventojų išviliojo 2,9 mln. eurų,
       2021-04-14 14:30:44

Lengvai parauginti agurkai – pavasariško pietų stalo pažiba

Organizmą vitaminais papildyti siekiantys pirkėjai iš parduotuvių lentynų jau kurį laiką renkasi šviežius ridikėlius, morkas, kopūstus, salotas ar agurkus.
       2021-04-14 14:17:38

Vyriausybei pristatytas Galimybių pasas, atversiantis daugiau uždarytų veiklų

Šiandien Vyriausybei pristatyta Ekonomikos ir inovacijų ministerijos parengta galimybių paso koncepcija. Šis pasas leis greičiau atlaisvinti daugelį verslų ir sugražinti dalį žmonių į veiklas, kurios dėl karantino suvaržymų iš esmės yra paralyžiuotos.
       2021-04-14 11:46:00

Trečios koronaviruso COVID-19 bangos naujas REKORDAS: 1311

Atlikus 19681 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1311. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-14 11:28:10

Už 1000 eurų kompensaciją bus galima įsigyti elektrinį motorolerį, motociklą

Sunaikinusieji savo taršų automobilį vietoje jo, be mažataršio automobilio, galės įsigyti ir elektrinį motociklą arba elektrinį motorolerį.
       2021-04-14 11:22:18

Pasiruoškite – siuntos iš ne ES valstybių brangs ir iki jūsų keliaus ilgiau

Kiekvieną dieną Lietuvoje registruojama po kelias dešimtis tūkstančių mažaverčių siuntų iš ne Europos Sąjungos (ES) valstybių. Nuo liepos 1 d. visi Bendrijos gyventojai gaunantys tokias siuntas susidurs su pokyčiais, kurie nebus malonūs ─ reikės ne tik daugiau pinigų, bet ir daugiau kantrybės.
       2021-04-14 11:16:48

Kaip vartoti antibiotikus, kad šie mums padėtų, o ne kenktų?

Antibiotikai – vaistai, o ne panacėja nuo visų ligų. Kartais tuo klaidingai įtikėję žmonės antibiotikais griebiasi gydyti virusines ligas, taip sau darydami didelę žalą.
       2021-04-14 11:05:42

Ar mokame taupyti? 5 patarimai pradedantiesiems

Mintyse savo pinigus pradedame leisti jų dar nė negavę. Juk išleisti daug smagiau negu taupyti – galima iš karto džiaugtis nusipirktu daiktu, o taupomi pinigai bus išleidžiami tik vėliau ir einamuoju momentu jokio džiaugsmo neteiks.
       2021-04-14 10:58:23

VDU rektorius J. Augutis: svarbu prisitaikyti ir nebijoti mokytis čia ir dabar

„Mane dažnai stebina Lietuvoje girdimos kalbos, kad žmonių su aukštuoju išsilavinimu šalyje turėtų būti mažiau. Esą vieną išsilavinusį, aukštąjį išsilavinimą turintį asmenį darbo rinkoje turėtų atitikti bent aštuoni darbininkai.
       2021-04-14 10:42:40

Startuolių verslas ir rinkodara: ką daryti, kad idėja neužstrigtų stalčiuje?

Pažinti tikslinę auditoriją, pasirinkti tinkamus kanalus jai pasiekti ir sulauktą dėmesį paversti pardavimais – viena svarbiausių startuolių ir apskritai bet kokio sėkmingo verslo užduočių.
       2021-04-13 15:32:36

Epidemiologai: pastarąsias savaites didžiausią susirūpinimą kelia darželiai

Šalies ugdymo įstaigose praėjusios savaitės pabaigoje fiksuoti 87 aktyvūs koronavirusinės infekcijos (COVID-19 ligos) protrūkiai, kai savaitę prieš tai – pusantro karto mažiau, t. y. 49.
       2021-04-13 11:54:49

Jautiena – sportininkų pamėgta, itin paprastai paruošiama mėsa

Bulių mėsa, buliena arba tiesiog jautiena – viena populiariausių mėsos rūšių, kurioje yra gausu įvairiausių vitaminų bei mineralų. Ši mėsa ypatingai pamėgta tarp sportininkų, mat ji pasižymi dideliu baltymų kiekiu.
       2021-04-13 10:01:22

Atostogos 2021: dauguma lietuvių ilsėsis Lietuvoje

Reklamos planavimo agentūros „Inspired UM“ tyrimas rodo, jog pasaulinis karantinas neišgąsdino Lietuvos gyventojų ir jie planuoja atostogas praleisti ne namuose, tačiau tolimų kelionių dažnas atsisakys - net 53 proc. teigė atostogoms pasirinksiantys Lietuvą.
       2021-04-13 09:58:14

Vaida Kurpienė: „Maisto išmestume mažiau, jei susitvarkytume šaldytuvą“

Ar dažnai tenka išmesti nesuvartotą ar su pasibaigusio galiojimo data maistą? Jungtinių Tautų maisto ir žemės ūkio organizacijos duomenimis, daugiau nei pusė maisto atliekų išsivysčiusiose Europos Sąjungos šalyse susidaro namų ūkiuose.
       2021-04-13 09:46:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1178

Atlikus 17382 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1178. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-13 09:10:13

Seimas pritarė siūlymui griežtinti atsakomybę už neeksploatuojamus automobilius

Seimas po svarstymo bendru sutarimu pritarė Administracinių nusižengimų kodekso pataisoms (projektas Nr. XIIIP-4532(2), kuriomis siekiama reglamentuoti ne tik neeksploatuojamų,
       2021-04-13 09:04:56

Naujoji Lietuvos raudonoji knyga – atmintinė kiekvienam gyventojui

Po 14 metų pertraukos išleista nauja Lietuvos raudonoji knygą. Kapitalinį Aplinkos ministerijos leidinį rengė beveik 50 mokslininkų ir gamtininkų daugiau kaip ketverius metus.
       2021-04-13 09:00:05

Statybas stabdo laiku nesuvaldytos rizikos ir nenumatytos atsakomybės

Laikinai stojančios įvairių objektų statybos mūsų šalyje yra tapusios ganėtinai įprastu reiškiniu. Lazdynų baseinas Vilniuje, Kauno centre stūksantis viešbutis-vaiduoklis, Nidos kultūros centras yra tik keletas to neišvengusių pastatų.
       2021-04-13 08:42:37

„Angliuko“ vartojimo ypatumai – gali prireikti ir 30 tablečių per dieną

Kilus virškinimo sutrikimams, ko gero, dažniausias preparatas, kurio griebiamasi – aktyvinta anglis, geriau žinoma „angliuko“ pavadinimu. „Eurovaistinės“ vaistininkai sako, kad vaistinėse dažnai teiraujamasi šio preparato.
       2021-04-13 08:34:28

Elektromobilių bumą prognozuoja jau po penkerių metų: kainos susilygins

Nepaisant globalios pandemijos, praėjusiais metais visame pasaulyje įsigytų naujų elektromobilių skaičius pasiekė rekordines aukštumas. Tai lėmė ne tik keliami vis griežtesni taršos reikalavimai automobilių gamintojams, bet ir didėjantis elektromobilių pasirinkimas ir gerėjanti jų įkrovimo infrastruktūra.
       2021-04-13 08:29:08

9 svarbiausi faktai apie mokesčių susigrąžinimą iš Didžiosios Britanijos

Didžioji Britanija iki šiol išlieka viena populiariausių lietuvių emigracijos krypčių. Tačiau ne visi ten dirbę tautiečiai pakankamai žino apie mokesčių susigrąžinimo galimybes. Ką kiekvienam, dirbančiam svetur, būtina žinoti apie mokestinių permokų atgavimą?
       2021-04-13 08:24:51

Kauno startuolių ekosistemą stiprins Silicio slėnyje sėkmės sulaukęs lietuvis

Vieno sėkmingiausio Lietuvos mobiliųjų aplikacijų startuolio „GetJar“ ir „Google“ milžinės autonominių automobilių kompanijoje „Waymo“ dirbęs ir susipažinęs su Silicio slėnio kūrėjais lietuvis padės vystyti verslą Kauno startuoliams.
       2021-04-13 07:31:09

„Linas Agro Group“ valdoma žemės ūkio bendrovė investuoja į melžimo robotus

Kėdainių rajono Labūnavos žemės ūkio bendrovėje užbaigtas svarbus modernizacijos etapas ir planuojamos naujos šimtatūkstantinės investicijos į fermų atnaujinimą bei pažangias technologijas, kurios užtikrins aukščiausius gyvūnų gerovės standartus.
       2021-04-13 07:10:36

Įtrauktiems į pensijų kaupimą – dar vienas raginimas apsispręsti

Į antros pakopos pensijų kaupimą šiemet įtraukti gyventojai netrukus sulauks registruotų laiškų. Gyventojai, kurie iki šiol nepriėmė sprendimo dėl dalyvavimo pensijų kaupime turi galimybę pasirinkti iki birželio pabaigos.
       2021-04-13 07:03:15

Konditerio patarimai: gudrybės, kurios pamėgtus desertus pavers sveikesniais

Atšilus orams vis dažniau susirūpiname ne tik savo sveikata, bet ir kūno linijomis, todėl prieš save apdovanojant įvairiausiais desertais dažniau susimąstome ar verta juos valgyti.
       2021-04-13 06:31:10

Braškes auginantis ūkininkas Manfredas Rudis džiaugiasi atradęs savo kelią

Joniškio rajone braškes auginantis Manfredas Rudis džiaugiasi atradęs savo kelią ir sako, kad savame ūkyje atidirbęs 12 valandų nejaučia nuovargio, o nuotaika visada pakili, nes daug padaryta. Smulkaus ūkio verlas plečiamas – praeitais metais ūkyje auginta 2,2 ha braškių, o šiais – 3,7 hektaro.
       2021-04-13 06:24:41

„Kad jūs matytumėte, kaip tas vyras pradėjo tą duonos kepaliuką bučiuoti..."

„Onkologijos institute dirbau daugiau kaip 40 metų, – pasakoja maltiečių savanorė Aldona Pupelienė. – Daug ten teko visko matyti – žmogiškų tragedijų, skausmo, netekčių...
       2021-04-12 14:22:22

Kaune iškils didžiausia Baltijos šalyse infekcinių ligų ligoninė

Šalia Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų iškils didžiausia Baltijos šalyse infekcinių ligų ligoninė. Kauno klinikų užsakymu infekcinių ligų ligoninės projektą įgyvendins projektavimo paslaugų konkursą laimėjusi UAB „Maspro“.
       2021-04-12 12:26:34

Ką išduoda pykinimas ir kaip sau padėti

Niekas nenuneigs, pykinimas – itin nemalonus jausmas. Pykinant apima silpnumas, pila šaltas prakaitas, oda išblykšta, gausėja seilėtekis, pulsas retėja, mažėja kraujospūdis.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.