Naujienos

Kokių specialistų nepakeis dirbtinis intelektas?

2021-04-07 08:46:40

Dabar karjerą baigiantys žmonės darbo rinkoje išsilaikė apie 40 metų. Nesunku suvokti, kaip radikaliai per tą laiką pasikeitė technologijos. Kaip galime nuspėti, kas laukia dar po 40 metų?

Šiuo metu daug kalbama apie tai, kad dirbtinis intelektas (DI) išstums iš rinkos kai kuriuos darbus, pakeis dalį specialistų. Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) docentas dr. Justas Nugaras įsitikinęs, kad taip ir bus. „Tyrimai rodo, kad vien per ateinančius 20 metų maždaug pusę JAV darbų gali pakeisti DI, automatizacija. Visose specialybėse dalies darbų nebeliks, net jei pati specialybė ir neišnyks, tiesiog dalį procesų, kuriuos dabar atlieka žmogus, perims ir atliks kompiuteris“, – sako jis.

Profesiją renkantis dabar, J. Nugaras siūlo pagalvoti, kuriose specialybėse kompiuteris negalės pakeisti žmogaus arba rinktis kitą kelią ir pačiam įvaldyti dirbtinio intelekto ir automatizacijos technologijas ir būti tuo, kuris pats kuria naujus sprendimus.

Kuriose srityse reikės daugiau specialistų?

VILNIUS TECH docentas atkreipia dėmesį, jog šiuo metu vyksta itin aktyvūs „prisijungimai“ (angl. conectivity) – skirtingų sričių, profesijų, įgūdžių persipynimas, susijungimas. Anot jo, aplinka ir tvarumas, statyba, sumanus miestas, mechanika ir pramonė, transportas – šioms sritims reikės naujų specialistų ir naujų žinių, tų sričių specialistų gretas turės papildyti išmaniosios elektronikos, IT ir duomenų mokslo, aviacijos ir kosmoso žinių turintys specialistai.

„Paprastas pavyzdys – mažieji palydovai labai pasitarnaus daiktų internetui. Jei mes norėsime pastatus aplinkoje, transporto priemones sumaniame mieste, įvairius pramonės įrenginius ir gamybos sistemas, automobilius, dronus ir kt. prijungti prie interneto, mums reikės kur kas daugiau elektroniką, IT ir duomenų mokslą bei aviaciją ir kosmoso palydovus išmanančių specialistų“, – atkreipia dėmesį J. Nugaras.

Anot jo, daugelį sričių ir toliau keis robotai: „Mums suformuotas vaizdinys, kad robotai yra panašūs į žmones. Bet dronas irgi yra robotas. Pramoninės automobilių surinkimo sistemos – taip pat. Robotų, kurių mes šiandien dar net negalime įsivaizduoti, tikrai reikės statyboje, sumaniame mieste, mechaninėse sistemose bei autonominėse transporto priemonėse“.

Kokie nauji įgūdžiai bus privalomi ateities specialistams?

VILNIUS TECH docentas įvardija, kad galvojant apie dabar matomas ir ateityje įžvelgiamas tendencijas, itin svarbūs taps nauji raštingumai, kuriuos turės ugdyti universitetai. Šalia skaitymo ir rašymo, bei prieš keletą metų ypatingą svarbą įgavusio kompiuterinio raštingumo, ateityje visose srityse turėtų atsirasti keli nauji.

„Vienas jų, angliškai vadinamas „humanics“ – gebėjimas ieškoti vietų ir sričių, kuriose žmogus bus pranašesnis už DI, robotus. To turėtų mokyti ateities universitetai – kaip atskleisti kūrybiškumą, įprasminti kiekvieno žmogaus individualius gebėjimus ir išmokyti jais naudotis“, – pasakoja J. Nugaras.

Apie didžiuosius duomenis bei jų svarbą kalbama jau kurį laiką. VILNIUS TECH docento nuomone, didieji duomenys ir darbas su jais į antrą vietą nustums statistiką – dabar jau nebereikia imti gabaliuko duomenų ir iš jų spręsti apie visumą, nes didieji duomenys atveria visus duomenis, tereikia gebėti juos valdyti.

VILNIUS TECH docentas įvardija ir itin svarbų ateičiai algoritminį mąstymą, leidžiantį susikalbėti, bendrauti su kompiuteriu, pasakyti jam, ko man reikia. „Algoritminio mąstymo tikrai reikės mokyti visų sričių studentus. Jau dabar studijų metu visi studentai gauna programavimo pagrindus, bet ateityje turėsime galvoti ne apie tos kalbos techninį užrašymą, bet labiau apie tai, kaip savo idėjas pavesti algoritmais“, – akcentuoja J. Nugaras. Anot jo, tie, kurie sugebės tai padaryti, tikrai bus paklausūs rinkoje, ypač ne IT specialybėse.

Kuriose srityse DI jau neaplenksime?

Pasak VILNIUS TECH docento, yra kelios funkcijos, kurias DI geba atlikti geriau už žmones. Tai rutininių veiksmų vykdymas, gebėjimas pastebėti dėsningumus, nuspėti bei žaisti/veikti pagal taisykles. „Dar visai neseniai oro uoste bilietus ir pasą tikrindavo žmogus, dabar tą puikiai padaro robotas. Ir, tikėtina, savo pareigas jis atlieka geriau, nes nepavargsta, neserga, neima laisvadienių ir neišeina atostogų“, – pastebi J. Nugaras.

DI taip pat geriau sugeba surasti dėsningumus bei nuspėti. Pastarajam veiksmui vartojamas angliškas naujadaras „prognostics“, apimantis prognozavimo ir diagnostikos veiksmus. Pasak J. Nugaro, tai ypač aktualu aplinkai ir tvarumui, statybai, sumaniam miestui – srityse, kur diegiami skaitmeniniai dvyniai.

„DI tikrai galės geriau nuspėti, kaip ateityje elgsis žmonės, kaip jie judės vietovėse, kur galimai susidarys transporto spūstys, kaip vystysis miestas ir t.t. Tačiau, ką su tais pastebėtais dėsningumais daryti – žinos ir sprendimus priims žmogus. Tad jei ateityje analitinio darbo žmonėms ir sumažės, jie turės kitų – analizės rezultatus versti naujomis idėjomis, efektyviais sprendimais“, – sako VILNIUS TECH docentas.

Panaši situacija ir su DI gebėjimu veikti pagal taisykles. „Pavyzdžiui, aplinkos tvarumo srityje, DI gebės pranešti, kai Nemune atsiranda tam tikri pasikeitimai dėl Astravo elektrinės veiklos arba kai kūrybos ir komunikacijos srityje neveikia tam tikri reklamos sprendimai, DI galės pakeisti jos rodymo strategiją. DI puikiai gebės nuspėti žmonių elgseną ir pritaikyti tam tikrą veiksmą pagal numatytas taisykles. Bet tas taisykles kažkam reikės sukurti“, – atkreipia dėmesį J. Nugaras.

Komentuojame šią naujieną:

Jūsų komentaras

Jūsų vardas:


Jūsų kontaktai:


Fotorebuso atsakymas:


rebusas
Jūsų komentaro tekstas:Daugiau naujų naujienų
       2021-04-15 09:51:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1168

Atlikus 17363 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1168. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-14 14:30:44

Lengvai parauginti agurkai – pavasariško pietų stalo pažiba

Organizmą vitaminais papildyti siekiantys pirkėjai iš parduotuvių lentynų jau kurį laiką renkasi šviežius ridikėlius, morkas, kopūstus, salotas ar agurkus.
       2021-04-14 14:17:38

Vyriausybei pristatytas Galimybių pasas, atversiantis daugiau uždarytų veiklų

Šiandien Vyriausybei pristatyta Ekonomikos ir inovacijų ministerijos parengta galimybių paso koncepcija. Šis pasas leis greičiau atlaisvinti daugelį verslų ir sugražinti dalį žmonių į veiklas, kurios dėl karantino suvaržymų iš esmės yra paralyžiuotos.
       2021-04-14 11:46:00

Trečios koronaviruso COVID-19 bangos naujas REKORDAS: 1311

Atlikus 19681 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1311. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-14 11:28:10

Už 1000 eurų kompensaciją bus galima įsigyti elektrinį motorolerį, motociklą

Sunaikinusieji savo taršų automobilį vietoje jo, be mažataršio automobilio, galės įsigyti ir elektrinį motociklą arba elektrinį motorolerį.
       2021-04-14 11:22:18

Pasiruoškite – siuntos iš ne ES valstybių brangs ir iki jūsų keliaus ilgiau

Kiekvieną dieną Lietuvoje registruojama po kelias dešimtis tūkstančių mažaverčių siuntų iš ne Europos Sąjungos (ES) valstybių. Nuo liepos 1 d. visi Bendrijos gyventojai gaunantys tokias siuntas susidurs su pokyčiais, kurie nebus malonūs ─ reikės ne tik daugiau pinigų, bet ir daugiau kantrybės.
       2021-04-14 11:16:48

Kaip vartoti antibiotikus, kad šie mums padėtų, o ne kenktų?

Antibiotikai – vaistai, o ne panacėja nuo visų ligų. Kartais tuo klaidingai įtikėję žmonės antibiotikais griebiasi gydyti virusines ligas, taip sau darydami didelę žalą.
       2021-04-14 11:05:42

Ar mokame taupyti? 5 patarimai pradedantiesiems

Mintyse savo pinigus pradedame leisti jų dar nė negavę. Juk išleisti daug smagiau negu taupyti – galima iš karto džiaugtis nusipirktu daiktu, o taupomi pinigai bus išleidžiami tik vėliau ir einamuoju momentu jokio džiaugsmo neteiks.
       2021-04-14 10:58:23

VDU rektorius J. Augutis: svarbu prisitaikyti ir nebijoti mokytis čia ir dabar

„Mane dažnai stebina Lietuvoje girdimos kalbos, kad žmonių su aukštuoju išsilavinimu šalyje turėtų būti mažiau. Esą vieną išsilavinusį, aukštąjį išsilavinimą turintį asmenį darbo rinkoje turėtų atitikti bent aštuoni darbininkai.
       2021-04-14 10:42:40

Startuolių verslas ir rinkodara: ką daryti, kad idėja neužstrigtų stalčiuje?

Pažinti tikslinę auditoriją, pasirinkti tinkamus kanalus jai pasiekti ir sulauktą dėmesį paversti pardavimais – viena svarbiausių startuolių ir apskritai bet kokio sėkmingo verslo užduočių.
       2021-04-13 15:32:36

Epidemiologai: pastarąsias savaites didžiausią susirūpinimą kelia darželiai

Šalies ugdymo įstaigose praėjusios savaitės pabaigoje fiksuoti 87 aktyvūs koronavirusinės infekcijos (COVID-19 ligos) protrūkiai, kai savaitę prieš tai – pusantro karto mažiau, t. y. 49.
       2021-04-13 11:54:49

Jautiena – sportininkų pamėgta, itin paprastai paruošiama mėsa

Bulių mėsa, buliena arba tiesiog jautiena – viena populiariausių mėsos rūšių, kurioje yra gausu įvairiausių vitaminų bei mineralų. Ši mėsa ypatingai pamėgta tarp sportininkų, mat ji pasižymi dideliu baltymų kiekiu.
       2021-04-13 10:01:22

Atostogos 2021: dauguma lietuvių ilsėsis Lietuvoje

Reklamos planavimo agentūros „Inspired UM“ tyrimas rodo, jog pasaulinis karantinas neišgąsdino Lietuvos gyventojų ir jie planuoja atostogas praleisti ne namuose, tačiau tolimų kelionių dažnas atsisakys - net 53 proc. teigė atostogoms pasirinksiantys Lietuvą.
       2021-04-13 09:58:14

Vaida Kurpienė: „Maisto išmestume mažiau, jei susitvarkytume šaldytuvą“

Ar dažnai tenka išmesti nesuvartotą ar su pasibaigusio galiojimo data maistą? Jungtinių Tautų maisto ir žemės ūkio organizacijos duomenimis, daugiau nei pusė maisto atliekų išsivysčiusiose Europos Sąjungos šalyse susidaro namų ūkiuose.
       2021-04-13 09:46:00

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti nauji koronaviruso atvejai: 1178

Atlikus 17382 (bendras tyrimų skaičius) tyrimus, vakar Lietuvoje registruotas naujų koronaviruso atvejų skaičius: 1178. (* Pastaba: išankstiniai duomenys per kelias dienas gali pasipildyti vėluojančiais įrašais - Lietuvos statistika).
       2021-04-13 09:10:13

Seimas pritarė siūlymui griežtinti atsakomybę už neeksploatuojamus automobilius

Seimas po svarstymo bendru sutarimu pritarė Administracinių nusižengimų kodekso pataisoms (projektas Nr. XIIIP-4532(2), kuriomis siekiama reglamentuoti ne tik neeksploatuojamų,
       2021-04-13 09:04:56

Naujoji Lietuvos raudonoji knyga – atmintinė kiekvienam gyventojui

Po 14 metų pertraukos išleista nauja Lietuvos raudonoji knygą. Kapitalinį Aplinkos ministerijos leidinį rengė beveik 50 mokslininkų ir gamtininkų daugiau kaip ketverius metus.
       2021-04-13 09:00:05

Statybas stabdo laiku nesuvaldytos rizikos ir nenumatytos atsakomybės

Laikinai stojančios įvairių objektų statybos mūsų šalyje yra tapusios ganėtinai įprastu reiškiniu. Lazdynų baseinas Vilniuje, Kauno centre stūksantis viešbutis-vaiduoklis, Nidos kultūros centras yra tik keletas to neišvengusių pastatų.
       2021-04-13 08:42:37

„Angliuko“ vartojimo ypatumai – gali prireikti ir 30 tablečių per dieną

Kilus virškinimo sutrikimams, ko gero, dažniausias preparatas, kurio griebiamasi – aktyvinta anglis, geriau žinoma „angliuko“ pavadinimu. „Eurovaistinės“ vaistininkai sako, kad vaistinėse dažnai teiraujamasi šio preparato.
       2021-04-13 08:34:28

Elektromobilių bumą prognozuoja jau po penkerių metų: kainos susilygins

Nepaisant globalios pandemijos, praėjusiais metais visame pasaulyje įsigytų naujų elektromobilių skaičius pasiekė rekordines aukštumas. Tai lėmė ne tik keliami vis griežtesni taršos reikalavimai automobilių gamintojams, bet ir didėjantis elektromobilių pasirinkimas ir gerėjanti jų įkrovimo infrastruktūra.
       2021-04-13 08:29:08

9 svarbiausi faktai apie mokesčių susigrąžinimą iš Didžiosios Britanijos

Didžioji Britanija iki šiol išlieka viena populiariausių lietuvių emigracijos krypčių. Tačiau ne visi ten dirbę tautiečiai pakankamai žino apie mokesčių susigrąžinimo galimybes. Ką kiekvienam, dirbančiam svetur, būtina žinoti apie mokestinių permokų atgavimą?
       2021-04-13 08:24:51

Kauno startuolių ekosistemą stiprins Silicio slėnyje sėkmės sulaukęs lietuvis

Vieno sėkmingiausio Lietuvos mobiliųjų aplikacijų startuolio „GetJar“ ir „Google“ milžinės autonominių automobilių kompanijoje „Waymo“ dirbęs ir susipažinęs su Silicio slėnio kūrėjais lietuvis padės vystyti verslą Kauno startuoliams.
       2021-04-13 07:31:09

„Linas Agro Group“ valdoma žemės ūkio bendrovė investuoja į melžimo robotus

Kėdainių rajono Labūnavos žemės ūkio bendrovėje užbaigtas svarbus modernizacijos etapas ir planuojamos naujos šimtatūkstantinės investicijos į fermų atnaujinimą bei pažangias technologijas, kurios užtikrins aukščiausius gyvūnų gerovės standartus.
       2021-04-13 07:10:36

Įtrauktiems į pensijų kaupimą – dar vienas raginimas apsispręsti

Į antros pakopos pensijų kaupimą šiemet įtraukti gyventojai netrukus sulauks registruotų laiškų. Gyventojai, kurie iki šiol nepriėmė sprendimo dėl dalyvavimo pensijų kaupime turi galimybę pasirinkti iki birželio pabaigos.
       2021-04-13 07:03:15

Konditerio patarimai: gudrybės, kurios pamėgtus desertus pavers sveikesniais

Atšilus orams vis dažniau susirūpiname ne tik savo sveikata, bet ir kūno linijomis, todėl prieš save apdovanojant įvairiausiais desertais dažniau susimąstome ar verta juos valgyti.
       2021-04-13 06:31:10

Braškes auginantis ūkininkas Manfredas Rudis džiaugiasi atradęs savo kelią

Joniškio rajone braškes auginantis Manfredas Rudis džiaugiasi atradęs savo kelią ir sako, kad savame ūkyje atidirbęs 12 valandų nejaučia nuovargio, o nuotaika visada pakili, nes daug padaryta. Smulkaus ūkio verlas plečiamas – praeitais metais ūkyje auginta 2,2 ha braškių, o šiais – 3,7 hektaro.
       2021-04-13 06:24:41

„Kad jūs matytumėte, kaip tas vyras pradėjo tą duonos kepaliuką bučiuoti..."

„Onkologijos institute dirbau daugiau kaip 40 metų, – pasakoja maltiečių savanorė Aldona Pupelienė. – Daug ten teko visko matyti – žmogiškų tragedijų, skausmo, netekčių...
       2021-04-12 14:22:22

Kaune iškils didžiausia Baltijos šalyse infekcinių ligų ligoninė

Šalia Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų iškils didžiausia Baltijos šalyse infekcinių ligų ligoninė. Kauno klinikų užsakymu infekcinių ligų ligoninės projektą įgyvendins projektavimo paslaugų konkursą laimėjusi UAB „Maspro“.
       2021-04-12 12:26:34

Ką išduoda pykinimas ir kaip sau padėti

Niekas nenuneigs, pykinimas – itin nemalonus jausmas. Pykinant apima silpnumas, pila šaltas prakaitas, oda išblykšta, gausėja seilėtekis, pulsas retėja, mažėja kraujospūdis.
       2021-04-12 12:04:48

Plastiko minkštikliai – ar įmanoma sustabdyti grėsmingus teršalus Lietuvoje?

Sparčiai augant sveikatai pavojingų plastiko minkštiklių – ftalatų ir fenolių – naudojimui pramonėje, o tuo pačiu ir buityje, tiek aplinkosaugininkai, tiek ir sveikatos specialistai visame pasaulyje skiria jiems vis didesnį dėmesį.
* Skelbiamos įvairių šaltinių naujienos, todėl už jas neatsakome. Kai kurie teiginiai gali nesutapti su www.tvnaujienos.lt nuomone. Neatsakome už vartotojų komentarus.